Naar derde leeftijd SM* *'01 De Voorpost -17-12-76 - 15 Edgard Hooghuys voor een stuk waar hij terecht trots op is, één der eerste weegschalen ontworpen om brieven te wegen. gemeenschap. Ouderen worden veel te snel afge schreven. Ik kan best een voorbe eld geven: neem nu eens een elek tricien die op vijfenzestig met pen sioen gaat. Is hij daarom versle ten? Wanneer hij nog vitaal ge noeg is. en hij in zo'n wijk moest wonen, zou hij zich kunnen bezig houden met het uitvoeren van kleine herstellingen bij de anderen Op deze wijze zou de man tenmin ste nog iets hebben aan zijn leven! Waaraan beleefde u het meest genoegen: uw aanstelling tot burgemeester of nu uw aanstel ling tot schepen van Groot- Aalst? Persoonlijk beleefde ik het meest genoegen aan mijn aanstelling tot burgemeester van Nieuwerkerken. Ke reden is eenvoudig: in een eine gemeente kan gemakkelij ker gewerkt worden Natuurlijk dient er hiervoor wel een ruime be- stuursmeerderheid te zijn. Wan neer men elkaar een beetje ver staat kan men komen tot prachtige zaken. Op prestigegebied zal de i be schepen van Groot-Aalst wel ho- nee ger staan, doch ik vond de funktie eer, van burgemeester van Nieuwer- t dj kerken even aantrekkelijk. U hebt op een paar onprettige herinneringen na, dus een goede ervaring met dat burge meesterschap? Dat burgemeesterschap is me in- 01 derdaad heel goed bevallen. Men verkeert immers in de mogelijkheid om iets te presteren voor de ge meenschap Wat trouwens het voornaamste is! Zoveel onprettige ervaringen heb ik niet gehad, al hoewel er natuurlijk wel enige wrij vingen waren. De kleinzielige poli tieke mentaliteit van sommige be stuurders doen dikwijls zaken ont snappen aan de gemeenschap. Wanneer men dan ook nog een krappe meerderheid bezat, zoals in de voorbije ambtsperiode, is het dikwijls moeilijk werken.' Was het laten varen van uw job als onderstationchef voor een schepenambt een gemakkelijke beslissing! Neen, zeker niet! Het was integen deel een zeer moeilijke keuze. Ik heb reeds verteld dat ik in 46 in- dienst trad. Nu zijn we in 76. Dit wil zeggen dat ik op het ogenblik dertig jaar dienst heb. Dit is zeer veel. Men geraakt gehecht aan zijn werk. Wanneer ik nu met verlof ga, betekent dit in feite voor mij een vervroegd pensioen! Men gaat al zijn vrienden veriaten, en op dertig jaar heeft men er heel wat ge maakt- Wat ik verder bij de spoorwegen apprecieerde, was het goed ge- struktureerde en georganiseerde karakter van de maatschappij. Het kwam er vooral op teamwork aan. Dit alles zal ik zeker missen. Een andere faktor die mijn keuze heeft helpen bepalen was de druk die de Nieuwerkerkse partijleden op mij hebben uitgeoefend (senti mentele druk weliswaar). Jaren stonden deze mensen voor mij op de bres. Het schepenambt is voor hen een even grote bekroning als voor mij! U wordt dus schepen van Bur gerlijke Stand en Sociale Zaken. Hebt u reeds enige vooruitzich ten omtrent de organisatie van uw diensten? Omtrent de organisatie van mijn diensten is er op het ogenblik nog niet veel konkreets uit de bus ge komen. Ook op de werkvergader ingen moet er nog over vele zaken gepraat worden. We zijn het echter wel reeds eens omtrent enkele za ken. De dienstverlening op de vroegere buitengemeenten is een beginsel dat we zullen proberen te verwezenlijken. Verder zal ik tame lijk streng optreden: er moet ge werkt worden. Wat voorziet u voor de akkomo- datie? Er zullen een aantal nieuwe loka len bijkomen. In de Kattestraat zal de jeugdbibliotheek ingenomen worden, terwijl in de Kapellestraat het Huis van Langenhove na de restauratie beschikbaar gesteld worden. Velen hebben vooral schrik van lange wachttijden aan de loket- De postzegelverzameling van de toekomstige schepen is snel uitgegroeid tot een studie van bepaalde Belgische postzegels. ten van de B.S. Is er hiervoor een speciale regeling? Laat ik eerst en vooral stellen dat de bedienden aan dienstbetoon moeten doen! De mens die komt opschuiven aan een loket weet iets niet of schiet iets tekort, anders komt hij zeker niet aan dat loket staan. De be diende mag echter niet vergeten dat zijn of haar wedde betaald wordt door die mens, hij is immers de belastingbetaler. Dit is feitelijk mij stokpaardje. Ik zegde dit aan mijn bedienden te Nieuwerkerken. en zal het nu zeker ook in Aalst doen. Ik moet eerlijk bekennen dat mijn bedienden te Nieuwerkerken zich altijd goed naar deze stelregel gedroegen. In feite ben ik een tegenstander van loketten. Vele zaken zijn trou wens heel vervelend om af te han delen wanneer er een rij wachten den hun neus in uw zaken steekt. In Nieuwerkerken lieten we de mensen voor sommige zaken in een apart buro, een systeem dat tot ieders tevredenheid funktioneer- de. Het stadhuis moet een open deur-huis zijn waar aan perfekte dienstverlening gedaan wordt' Gaat die centralisatie van de BS geen moeilijkheden opleveren? Zonder twijfel gaan er problemen ontstaan. Iets waarmee we het meest in de maag zitten, is het pro bleem van de huwelijken. De voor uitzichten bedragen ongeveer 700 huwelijken voor 1977. Dwz. ge middeld bijna twee per dag. Als men nu weet dat, primo de huwelij ken zich vooral opstapelen in de lente en de zomer, en dat secundo, bijna iedereen op vrijdag of zater dag wil huwen, dan komen we fbt een bijna niet te verwezenlijken cij fer. Aangezien er daar moet ge huwd worden waar de registers van de BS zich bevinden, en reke ning gehouden met het feit dat dat de ambtenaar van de BS niet alle gemeenten kan afrijden met die registers, zal er dus uitsluitend in Aalst gehuwd worden. Er is trou wens 'n belasting op de huwelijks- praal. Bijgevolg heeft iedereen recht op dezelfde praal. Hierin mo gen we zeker niet diskrimineren. Er gaan tevens stemmen op om niet meer te huwen op vrijdagavond. We mogen geen onderscheid ma ken. Stel je voor dat er tien paren zijn die dan willen huwen, en we kunnen er maar vijf nemen, wat dan? Wie moeten we weigeren? Het mag geen lopende band pro- duktie worden! De praktijk zal veel moeten uitwijzen. En hoe staat mevrouw tegen over de politieke gedragingen van haar echtgenoot? Wat ook voor andere vrouwen va" politekers geldt, geldt ook voor m ik sta honderd achter mijn mar. Ik meen trouwens dat dit nodig is wil men een goed gezinsleven be houden. Anders zou het op de duur niet uitte houden zijn, noch voorde man, noch voor de vrouw. De vele afwezigheden moeten we er maar bij nemen. T'jdens de week-ends tracht ik zoveel mogelijk mee te gaan. In de week moeten we ons dan maar verzoenen met zijn af wezigheid! Had u een aandeel in zijn beslis sing om schepen te worden en de NMBS te verlaten? Mijn aandeel in die beslissing be perkte zich tot een raadgevende taak. Edgard moet zelf weten wat hij wilt, wat hij het liefst doet. Er zijn vele faktoren die een rol spelen, o.a. wat gebeurt er na die zes jaar? Daarin kon of wou ik niet tussen komen. Mijn echtgenoot zal zich nu echter zeker inzetten om zijn nieuwe taak naar best vermogen te volbrengen. REPORTAGE: DIRK DE PAUW FOTO'S: EDDY LAMIN De familie Hooghuys.

De Voorpost | 1976 | | pagina 15