Vrije Tribune r fC NIEUW KOLLEGE ZAL AALST MET KRACHTIGE HAND BESTUREN «es le> 2 - 17-12-76 - De Voorpost de redaktie heeft het recht deze teksten in te korten. POLITIEK EN VOLK De gesprekken van Regio tot Regio zijn in het beginstadium. Langs Waalse zijde zijn de pionnen verschoven. Sommige eens zo hevige voorvechters hebben hun harnas veranderd. Van sepeatist hebben ze nu de rangen vervoegd van de eens meest nationale partij... Na tionaal dan in staatsvorm, niet te verwarren met Volks -Nationalisme. Wie is er nu veranderd? De gewezen voor vechters of de konservatieve krachten van de vroegere Li berale partij. De toekomst zal het uitwijzen. Of dit alles nu voordeliger is om tot een serene overeenkomst, tussen de ver schillende volkeren die ons land bevolken, te komen, is af te wachten. Indien wij in Vlaan deren menen dat het ons alles niet aangaat, denken wij ver keerd. Inderdaad, rijst nu de vraag; wie is wie? Wie spreek er in naam van het Waalse Volk? Zal het onloochenbaar feit van een ernstige tweedracht onder de federalisten van het waalse gewest de besprekingen niet bemoeilijken? Wordt het tussen de beide strekkingen een opbod van Volksnationalisme? Zal het Links-Rechts... «Wie zegt ons nog wat dit is»... een hoofdrol spelen? Zal uiterst Links en Centrum, eerst samen ijveren voor een gezonde federalistische toekomst van hun Volk, of zuilen de enen de anderen zodanig in het haar zitten dat er van een ernstig gesprek niets komen kan? Zullen ze de toekomst van hun volk offeren dat de rede het haalt op de passie. Voor ons Vlamingen moet het een les zijn. We moeten weten dat: of we centrum, links of rechts denken, wij eerst en vooral de toekomst van ons volk te meoten verzekeren. Die toekomst ligt in het verwerven van onze eigen Staat, het federaal Vlaanderen in het federaal België, met als hoofd doel dat federaal Vlaanderen sterk te maken in het toekomstig federaal Europa. De bestuursvorm is tenslotte alleen een middel; dat middel dat er in bestaat ons Volk zo te leiden dat het een volwaardig geheel is. Volwaardig geheel betekent: een staat waarin het goed is te leven voor iedereen, van welke volksgroep hij ook moge zijn. Voor ons in België betekent dat: Vlamingen-Walen «Oost»-Duitsers. Al te veel vergeten wij de derde groep. AI teveel vergeten we dat Wallonië hen wil opslorpen. We gunnen de Walen een goed leven, wij gunne dat ook de Oost-Duitsers. Wij eisen het voor ons. Wij eisen een staat waarin iedereen gelukkig kan zijn. PIET HEYMANS DE INZET VAN ALLEN De nieuwe meerderheid, en meer speciaal het college van burgemeester en schepenen, zal eerstdaags naar buiten treden en via een persconferentie kontakt nemen met de bevolking. Zon der vooruit te lopen op deze eerste officiële kontaktname kan men toch stellen dat er met belangstelling wordt naar uitge keken. Men verwacht daar in algemene zin een belangrijke informatie over hoe de nieuwe stad en zijn administraties zullen funktioneren. Tevens zal men nadien kunnen conclu deren of het werk dat werd gepresteerd in de voorbije stille weken van het college renderend is geweest. Zeker is dat deze eerste informatie slechts een klein begin mag zijn van wat het werkelijk moet worden. Inder daad. informatie ligt aan de basis van een inspraak politiek. Voorlichting alleen is echter een dovemansgesprek en zeker wanneer ze uitgaat van een public-relationsgeest die altijd een zekere oriëntering in één of andere richting bevoegd. Daar om is het noodzakelijk dat de gegevens van de informatie objektief worden gehouden, deze gegevens zijn trouwens de basis waarop de eerste bespre kingen met de nieuwe meerder heid zullen moeten beginnen. En ook de wijze waarop de samenspraak met de meerder heid kan worden georganiseerd moet aangegeven zijn. Indien dit laatste ontbreekt lijkt mij elke participatie van de burger onmogelijk. En nochtans, er is een stijgend bewustzijn bij een groot deel van de bevolking aanwezig om deel te nemen aan de beslissingen. Laten we die kans niet ontlippen. Morgen zal de stad de inwoners nodig hebben om samen de moeilijkheden aan te pakken en oplossingen te weken voor onze problemen. Iedereen weet dat het organiseren van de inspraak een zeer moeilijke opdracht is die traag op gang kan komen, maar iedereen beseft ook dat het een onontbeerlijk werktuig is in een moderne democratie waarin ons wettenarsenaal nog niet is aangepast aan de moderne noden. Daarom moeten alle middelen worden ingezet opdat samenspraak tussen bestuur en ingezetenen positief zoud ver lopen. Een geïnteresseerde bur ger is voor een bestuur van eer. onschatbare waarde en is de beste waarborg voor een demo- kratisch beleid en een goed beheer. Het is te hopen dat door haar werkwijze het nieuwe college de geïnteresseerde in woners zal aanzetten oni mee te werken aan het bestuur door een positieve inbreng. En nu met de grootte van het nieuwe geheel is dat meer dan noodzakelijk, zoniet zal er vlug een afstamping zijn van de interesse in het bestuur. Maar niet enkel van het bestuur moet de inspanning tot dialoog komen, ook de bevol king moet een inspanning doen want het gaat vooral om hen en wat met hen gaat gebeuren. Men moet vertrekken dat niet alles perfekt is en dat positieve inbreng naar een gevoelige verbetering kan leiden. Het is de inzet van allen die noodzakelijk is voor een levenskrachtige gemeenschap. DIANE D'HAESELEER WIE EN WAT ZUN WE NU EIGENLIJK? We behoren niet tot degenen die tussen de mensen van verschil lende opinie muren optrekken, of geen onderscheid kunnen maken tussen degenen die in een bepaalde strekking geloven, en... degenen die er hetzij lokaal hetzij gewestelijk of nationaal misbruik van maken. Kortom, wij hebben niet de gewoonte iedereen over dezelfde kam te scheren. Het zal dus niemand verwonderen, dat we ons enigs zins opgewonden gevoelden toen we vorige week in «Voor Allen» een artikel vonden onder de nochtans betekenisvolle titel «Het gevaar komt van rechts». De jongste verkiezingen liggen inderdaad nog niet zo ver achter de rug dat we zouden vergeten zijn wat er zo al mag gebeurd zijn. Het ganse artikel is één aanval in regel op de PVV-PLP, in verband met de jongste gebeurtenissen in de schoot van de Rassemblement Wallon en van de regering. Wat daar gebeurde is inderdaad allesbe halve fraai, en wijst op een verwonding van de burgerlijke demokratie. Maar gaat de BSP, en dan in het bijzonder de BSP-Aalst, zovrij-uit? Wij herhalen dat we de kleine PVV-er, of wellicht beter gezegd de kleine liberaal, niet over dezelfde kam scheren als de genen die aan de top van deze partij tot alles en nog wat bereid en in staat zijn. Maar WIE heeft deze heren in Aalst een kans geboden? En nochtans wist men bij de BSP-Aalst zeer goed welk vlees men in de kuip had. In het nummer van «Voor Allen» van 27 augustus 1976, schreef Freddy Van Den Bossche, toen waarschijnlijk nog niet op de hoogte van wat sedert maanden in kannen en kruiken was, het volgende: «Het is zeker geen geheim als we beweren dat de liberalen De meesters zijn in Demagogie en volksmisleiding. Sommige liberalen hebben zich een imago kunnen opbouwen van sociaal vechter en doen aldus talloze arbeiders mar cheren achter de kapitalistische vlag van uitbuiting en winstbe jag. Waar zij zelf niet in staat zijn om de bevolking aldus te misleiden. zetten zij een populaire stroman op de lijst die zij op een onverantwoorde manier gebruiken en mis bruiken. Een liberaal geeft slechts wan neer hij daarmee een vette winst kan maken en dat Geldt voor alle liberale bonzen. Zij pompen slechts om een enkele reden talloze miljoenen in de verkie zingen en die is: miljarden eruit halen op de rug van de gemeenschap». We stoppen ermee. Daarna volgt een oproep om «voor de goeie» te stemmen. Waarbij natuurlijk niet gezegd werd dat die «goeie» reeds een akkoord hadden met de liberalen! Het gevaar komt inderdaad van rechts. Maar wanneer men wil dat de kleine man erin gelooft, wanneer men wil dat hij niet alle politiek «vuile politiek» gaat noemen, wanneer men wil dat hij nog gelooft in de ordewoor den van de arbeidersbeweging, dan moet het anders gebeuren Dan moet het klaar gebeuren en duidelijk. Dan kan men niet spreken over misleiders en demagogen, over het gevaar van rechts, enerzijds, en over de progressistische frontvorming, anderzijds, en dan bij de eerste de beste kans alles aan zijn hielen vagen en met de volksmis leiders van gisteren en van morgen scheep gaan. Er is ergens een grens... RAY DE SMET WAAROM CVP? Na de politieke strubbelin gen is het in de Wetstraat weer wat stiller geworden. Er blijft inderdaad nog heel wat ernstig parlementair werk te verrichten: begro ting, herstelwet, program mawet. Dat premier Tinde- mans het vertrouwen van de Kamer heeft gekregen zal wellicht weer te maken heb ben met de sociaal-econo mische toestand en met de overtuiging dat een rege ringscrisis op dit ogenblik niet gewenst is, dan niet om het even wat anders. Geen enkele partij heeft de aanwijsbare oorzaak willen zijn van een regeringscrisis. Ondertussen is er heel wat beweging op alle partijfron ten. De Socialisten zijn dui delijk op zoek naar een nieuw gelaat. Een zoek tocht die er na de recente gemeenteraadsverkiezin gen niet is op vergemakke lijkt. De onhandigheid van de B.S.P. bij de onderhan delingen in de meeste ge meenten, de tegenstrijdig heid die deze partij vertoont tussen woord en daad, tus sen principes en praktijken, wordt steeds meer aange voeld door haar eigen mili tanten en dat moet zich op termijn wreken. Het is ge makkelijk de tekortkomin gen van de regering aan de kaak te stellen als men niet zegt wat men in haar plaats zou doen. Dat geeft de in druk dat het er de B.S.P. alleen om te doen is zo vlug mogelijk opnieuw aan de macht te komen. Dat maakt deze partij ongeloofwaar dig! De Volksunie die bij monde van voorzitter Schiltz, haar belofte voor gebeurlijke stem aan de regering heeft hernieuwd, blijft, net zoals de andere taaipartijen, zoe ken naar nieuwe bestaans redenen nu de taalproble men hun oplossing nade ren. Welke deze nieuwe be staansredenen uiteindelijk zullen zijn blijft voor ons een open vraag, temeer daar de extremistische Waalse partij van de Volksunie de laatste weken bewezen heeft dat zij als partijpoli tieke machtsfaktor zeer zwak uitvalt. Eigenlijk moet men hier de vraag stellen naar de bruikbaarheid van het regionaal ext.emisme in het globale staatsbestel... De P.V.V. wil met haar cen trumopstelling meer duide lijkheid (of werwarring?) brengen in de politiek. Vol gens de PVV zouden er uit eindelijk maar twee partijen meer mogen overblijven, die dan best principieel en programmatisch zover mo gelijk van elkaar verwijderd zijn: enerzijds, de socialis tische partij (links en kol- lektivistische), anderzijds de Centrumpartij (liberale partij). En wat met de CVP, de grootste partij van het land? Verdwijnen omdat ze vol gens de heer Grootjans niet meer van deze tijd zou zijn? Eigenlijk is er een beetje overmoed nodig om dat te durven beweren. De heer Grootjans weet immers zeer goed dat de Christelijke Volkspartij de meest eigen tijdse partij is. De partij die zich altijd heeft verzet tegen de politieke polarisering, die een kenmerk is van de 19e eeuw, toen de econo mische tegenstellingen ver taald werden op het politie ke vlak. De tijd is voorbij, mijnheer Grootjans, dat 90 a 95% van de Belgische be volking nauwelijks het le vensminimum bereikte. Dat het grootkapitaal, in han den van 5% van de bevol king, het niet meer voor het zeggen heeft in dit land is zeker in niet geringe mate te danken aan de sociale ge richtheid van het CVP-be- leid gedurende zovele jaren! De mens is van de Christe lijke Volkspartij inderdaad méér dan een te verwaarlo zen onderdeeltje van he economisch raderwerk. Voor haar is alleen el II maatschappij aanvaardb||| I waarin de mens vrij kan en zijn leven zelf kan be| len. Omdat de mens langrijk is. Daarom CVP Theo Van Santen jelm< Arr. Voorz. - CVP Jongert ntjei tibut telde ar k Vervolg van blz. i Er zal ook nog de voordracht zijn van de kandi daat voor de betrekking van hoofdkommissaris. Nadien zullen officieel de be voegdheden van de schepenen worden bepaald. Deze zijn echter reeds vastgesteld op basis van de overeenkomst, rekening houdend met het programma maar vooral met het oog op een zeer krachtige werking van het bestuur. BESTUURSOPTIES Om efficient te werken en een maximum aan dienstverlening te verzekeren moet gesteund worden op dekoncentratie en centralisa tie. De stedelijke diensten blijven cen traal gehuisvest op het Aalsters stadhuis maar gedekoncentreerde diensten zullen part-time op de gemeentehuizen van de verschil lende gemeenten aanwezig zijn. In elke deelgemeente zal een dienstcentrum bestaan, waar een bevoegd persoon in de voormid dag de problemen van de inwo ners opvangt en verwerkt, 's Na middags zullen deze personen op het stadshuis hun opdrachten uit voeren, en ook daar bij een be paalde dienst ingedeeld worden. Vanaf drie januari zullen alle per soneelsleden hun affektie kennen, want dergelijke dienstopvatting vereist een efficiente indeling van het personeel. Wat het werkliedenpersoneel be treft zal eveneens een vaste dienst voorzien zijn in de deelgemeente, de overige personeelsleden zullen opgenomen worden in de centrale diensten. De avonddienstverlening blijft behouden. De wachtdiensten voor dokters en apotekers zullen, zoals vroeger in dag- en weekbladen verschijnen. P«OLITIE Vanaf l januari moet het nieuwe kader operationeel zijn. Vanaf 2 januari zal een politie- kommissaris van Erembodegem, ter vervanging van adjunkt- politiekommissaris Van Hols- beeck (ziek) dienst doen te Aalst. Een bijzondere agent uit Erembo degem, vier agenten uit Erembo degem en een agent uit Nieuwer- kerken zullen eveneens te Aalst hun dienst volbrengen. De veldwachters blijven dienst doen in hun respektievelijke ge meenten en tot nader bevel iedere werkdag van 8 tot 12 en van 13.30 tot 17 uur. Iedere week zal echter éénmaal een dienst worden verze kerd van 17 tot 20.30 uur. Vie rentwintig uur op vierentwintig uur zal echter steeds een officier mers van de deelgemeenten van de stad. Er bestaan dus problemen NIEUW ZIEKENHUIS Beginjanuari 1977 zal het nieu bestuur kontakt opnemen met voorzitter van de COO om de v dere afhandeling van het bij Departement van Volksgezo heid hangede dossier, te digen. Deze zaak verdient ab lute voorrang De eerste perskonferentie van het toekomstig schepenkollege Herman Roels was verontschuldigd (el) van wacht aanwezig zijn. TEWERKGESTELDE WERKLOZEN Zij werden, niettegenstaande al lerlei geruchten, aldus de heer D'haeseleer in dienst gehouden op I januari 1977, zowel in Aalst als in de deelgemeenten. BROCHURE In het kader van hun beleid wil het nieuwe bestuur de bevolking ruimschoots informeren, daarom krijgt iedereen op 3 januari een brochure in de bus, netjes in witte kaft met het wapen van Aalst en van de negen gemeenten erop. In deze brochure krijgt de bevolking een overzicht van de eerste beslis singen inzake de administratieve organisatie, de bevoegdheden van de schepenen, hun zitdagen, de ingangen van de gemeentehuizen met duidelijke bewegwijzing, toe lichting en opsomming van de di- nestverlening in de stad en deel gemeenten. HUWELIJKEN Huwelijken zullen moeten afge sloten worden op het Aalsterse stadhuis. De mogelijkheid van huwelijk op eigen gemeente werd onderzocht doch stuitte op admi nistratieve moeilijkheden. Het is namelijk bij de wet verboden zon der voorafgaande toelating van de procureur des konings de registers van de burgerlijke stand te ver plaatsen. De toegang tot het Aalsterse stad huis via de Kapellestraat zal auto vrij gemaakt worden om de paar tjes de gelegenheid te geven langs de unieke historische achtergeven van het stdhuis binnen te komen. Voorde wagens van het personeel zal een andere parkeerplaats aan geduid worden. WAPEN EN VLAG Vermits er geen officiële vlag van de stad bestaat en wellicht ook niet van één of meer deelgemeen ten worden hier geen problemen gezien. Wat het wapen betreft kan de gemeenteraad die voor het eerst samenkomt zich daarover uitspreken. Ofwel wordt het hui dig wapen van Aalst behouden, of het wordt het wapen van een an dere gemeente of er wordt een ni- auw wapen samengesteld of men gebuikt in afwachting de leeuw. Het wapen van de stad zal behou den blijven, zo moet er geen nieuw koninklijk besluit genomen worden (kan twee jaar duren) en is de minister van Binnenlandse za ken bevoegd. Specialisten zullen zich over de keuze van de vlag uitspreken. STRAATNAMEN Er is omtrent het wijzigen of niet wijzigen van de straatnamen reeds heel wat heen en weer gepraat en geschrijf geweest. Er wordt echter niet tot wijziging van de straatnamen overgegaan. De regie van de posterijen be houdt de toegekende postnum- OSBROECK De huisvuilstorting op de 1 broeck in het natuurgebied k ook uitvoerig ter sprake. Hierovl leest U meer in het artikel «Tof komstig burgemeester bezoekt b stort Osbroeck-. EENSGEZINDE MEERDERHEID De heer D'haeseleer besloot zijl eerste kontaktname met de pel met de vaststelling dat het bestul kan rekenen op een eensgezincl meerderheid. De raadsleden heB ben vorige week de voorgaand punten goedgekeurd en een l langrijke bespreking gewijd aal het gemeenschappelijk prograi ma. Het is gedurfd, maar realil tisch, gericht op de mens en tel dienste van de mens, met eeC groot aksent op het sociale en hc| leefmilieu. ROEL VAN DE PLA 1. Burgemeester: D'haeseleer Louis Politie - brandweer - fusieproblemen - secretariaat organisatie der diensten documentatiecentrum public-relations onthaal economaat juridische dient 2. Eerste schepen: Monsieur Eddy Sport - Jeugd - vrijetijd sportcomité beheer sportcentra via V.Z.W. «Aalsterse Sportcentra» zwembad Jeugdcentra, CARJ, Jeugdverenigingen speelpleinen en ravotterreinen stedelijke Kinderkrib organisatie van de vrije tijd in het algemeen 3. Tweede Schepen: De Neve Jan Openbare werken - Ruimtelijke ordening Algemene plannen van aanleg - "Bijzondere plannen van aanleg bouw- en verkavelingsvergunningen kontrole op gebruik van voetpaden (toepassing van belasting of retributies door afdelinge «financiën») werkzaamheden der stedelijke werkhuizen onderhoud van stadsgebouwen uitvoering beleidnota's (plannen uitvoeren) 4. Derde Schepen: Van den Eede Gaston Financien - Regies slechthuis en waterbedrijf belastingen en retributies toelagen e.a. wedden en lonen leveranciers uitgevoerde werken waterbedrijf slachthuis vismijn 5. Vierde schepen: Hooghuys Edgard Burgerlijke stand - Sociale zaken en gezinszorg Ambtenaar van de Burgerlijke Stand Sociale Dienst Derde leeftijd Gezinsraad Kerkhos 6. Vijfde Schepen: Caudron Jan. Onderwijs - Cultuur Peutertuin (Oude Gentbaan) Kinderdagverblijf (Oude Gentbaan en Binnenstraat) Froebelscholen (St. Job- Hovenierstraat - Kerrebroekstraat - Binnenstraat - Oude Gentbaan) Lagere Scholen (Vijheidstraat - Binnenstraat) scholen deelgemeenten Akademie Muziek en filialen Akademie Schone Kunsten Bibliotheken en filialen Museum Toerisme - V.V.V. Cultuurraad Beheer Cultureel Centrum 7. Zesde Schepen: Bourlon Gilbert Economische expansie - Middenstand - Land- en tuinbouw - feestelijkheden Nijverheidsterreinen - aantrekkingen nijverheden en am bachtelijke bedrijven Land- en Tuinbouw Feestcomité - organisatie feesten carnaval - kermissen - jaarbeurzen - feestdagen. Middenstandsraad - dekenijen 8. Zevende Schepen: Roels Herman Personeelsbeleid - Volksgezondheid organigram aanwervingen bevorderingen wedden en lonen volgens statuut kaderwijzigingen en planning kontrole afwezigheden (ziekten verloven) syndicale relaties coördinatie met C.O.O. (kontaktman Kollege COO) algemene volksgezondheid: vooronderzoeken, inentingen, enz. 9. Achtste Schepen: De Maght-Aelbrecht A Huisvesting - Leefmilieu - Grondbeleid sociale woningen - woningen voor ouden van dagen krotwoningen Stads- en dorpskemhemieuwing Monumenten - en landschapszorg (in samenwerking met Openbare Werken) Groenvoorzieningen (parken, plantsoenen, bescherming open ruimten, natuurbehoud, bossen) Hinderlijke inrichtingen (onderzoek: vergunningen, kontro- Milieuhygiëne (bestrijding en kontrole van water, luchtver ontreiniging, geluidshinder en sluikstortingen. Grondregie

De Voorpost | 1976 | | pagina 2