De lasten normaal verdelen over de ganse bevolking De Voorpost - 31.12.76 - 15 'Ach men kan nooit goed doen voor iedereen' Kijk, men moet iets over heb- Iben voor zijn job. Mijn vrouw Iwist dat trouwens to$n we Strouwden. Ze brengt er erg veel begrip voor op. Dit is dan |toch een steun ook. Zijt U het daarmee eens me vrouw Jazeker, ik ben erg geinteres- seerd in het werk van mijn man. Als we hier zo eens rus tig samenzitten, is het trou wens nog over 't werk dat we praten. Daar draait een gesprek toch veelal op uit. Maar wan neer mijn man thuis is, zit hij toch meestal op zijn bureel hoor. De TV staat weinig aan, ik vind dat mijn man dan ge stoord wordt in zijn werk, dus laat ik de TV uit. Voor mij is het al heel veel als hij thuis is, ook al zie ik hem niet, en is hij aan het werk. Ziet U, het gevoel niet alleen te zijn. Ik ben niet gewoon mijn man werkloos te zien. Na de mid dag echter moet hij eerst sa men met mij koffie drinken, eer hij de deur uit mag. Moet U hem soms niet wat af remmen, mevrouw Dat moet soms inderdaad wel eens gebeuren. Maar ik be grijp toch ook dat het werk moet doorgaan. Helpt U uw man U zijt anders toch tamelijk aktief bij de open bare aktiviteiten van uw echt genoot betrokken Ja, het gebeurt wel dat ik zeg zoudt ge dit niet zo of zo doen. of dat ik nergens mee naartoe ga. Of ergens ga, in afwachting dat mijn man later komt. Want soms gaan er op éénzelfde ogenblik verschillende aktivi teiten door. En de mensen heb ben graag vertegenwoordiging van het Stadsbestuur. Het kol lege kan echter onmogelijk overal tegelijk zijn. Dit is inderdaad een probleem, vooral voor een schepen van kuituur. Hoe lost U dat op, me neer de schepen Wel. we verdelen de opdrach ten. We pogen wel zo repre sentatief mogelijk te zijn bij opening van een straat is het normaal dat de Schepen van Openbare Werken aanwezig is. Op een koncert verwacht men alleszins toch de Schepen van Kuituur. Ik vind wel fijn dat mijn echtgenote meegaat. Hiermee hebben we de grens tussen privé en politiek eigen lijk al overschreden. We blijven nu nog even op het politiek ter rein. Wat denkt U over het stadsbestuur dat nu de sjerp moet afleggen Het heeft zeer goed gewerkt. Er werd veel gerealiseerd. Denk maar aan de Osbroek- terreinen, aan de Sporthal Ten Rozen, aan de Zandberg waar eerstdaags de werken zullen hervat worden, om het nog maar bij de sport te houden. Er was ook een uitstekende samenwerking binnen het col lege, hoewel de situatie de laatste tijd, na de verkiezingen dan, soms lichtjes vertroebeld werd. Maar dit is eigenlijk het vernoemen niet waard, hoor. Binnen het kollege zijn we, zelfs na diskussies. toch altijd tot een akkoord gekomen, zon der ooit te moeten stemmen. Hoe zijt U schepen van kuituur geworden Dat is voor zes jaar bij de ver deling der «portefeuilles» ge beurd Eigenlijk had ik toen een voorkeur voor financiën, maar ik heb kuituur aanvaard. Ik volgde Schepen Van Hoorick ook vroeger al nauwlettend in zijn aktiviteiten. Nieuw was het dus eigenlijk niet. Het was wel een zwaar ambt. Hebt U er ook goeie herinne ringen aan Zijt U tevreden over de prestaties Zeer zeker. Er werd hard ge werkt. Ik was pas schepen van Wat denkt U over kritiek. U zult die ongetwijfeld ook al gehad hebben Ik hou er altijd rekening mee. Maar indien hij niet gewettigd is, zal ik mij alleszins verdedi gen, en dan nog op de eerste paats om het pubiek voor te lichten. Ik neem rap de pen in de hand. Bril op het voorhoofd: typische uitdrukking van schepen Van den Eede. Kuituur toen we het Dirk Mar- tensjaar hadden in 1971. De idee voor de viering bestond natuurlijk al vroeger. Maar sa men met Karei Baert en Ignace De Vos, om er maar enkele te noemen, werkten we die vie ring uit. Het Dirkmartensjaar was wel een hoogtepunt. En lastig Zeer lastig. Ik was toen nooit thuis. Er zijn enorme voorbe reidingen aan vooraf gegaan. Het resultaat was echter goed. Het harde werk was eerder een aanmoediging geweest. In hoeverre zijt U als schepen van kuituur vrij uw mening kenbaar te maken. Ik bedoel U opent een tentoonstelling van schilderijen die U bijvoorbeeld aertslelijk vindt, en toch moet U daar zinnige dingen staan vertellen. Kijk, dat is nu weer iets spe ciaals. iets is niet altijd lelijk omdat ik het niet mooi vind. De kunstenaar mag niet ont moedigd worden. Dit moet dan op een diplomatieke manier opgelost worden. Je moet dan wel je woorden kiezen. Een eerder negatief oordeel kan je dan in een vorm van aanmoe- Vrije tijd heeft U blijkbaar heel weinig. Maar U moet toch ook wel eens ontspannen Dat doe ik ook. In mei trekken we er elk jaar voor een paar weken op uit. Anders is het niet uit te houden. We blijven dan niet in Aalst, want dan vindt men je toch, en is het met de rust weer afgelopen. Kuituurschepen is een zware job. Mijn opvolger zal zich eveneens sterk moeten inspan nen. In hoeverre wordt U geholpen Er is slechts één attaché die onderwijs voor zijn rekening neemt. Daar wordt het werk mij dus van de schouders ge nomen De huidige attaché is een zeer bekwaam man. Maar voor de rest valt alles toch uit sluitend op de schouders van Ik aanvaard kritiek als ze maar gegrond is Van den Eede voor de schildcrü van de oude Dender. De fabriek van zijn vader staat er op afgebeeld. Mevrouw, U had dus weinig het genoegen zelf te beslissen waar U op een avond naartoe zou gaan. Ja, weinig. We houden erg van muziek. Ik vooral van opera. Maar het kwam er niet van er naartoe te gaan. Er is ook de muziekakademie. Daar hebben we geen enkele leerlingenaudi tie van gemist, ook al was het van beginnende leerlingen, die nog aan hun eerste noten toe waren. De ouders zijn daar ook altijd aanwezig. Wij moeten hen aanmoedigen. Wordt het soms niet wat teveel, mevrouw Soms wel, maar ik poog het mijn man zo goed en zo aan genaam mogelijk te maken. Soms kan hij 's nachts om 12 uur nog zeggen geeft het niet als ik nog wat doorwerk Hij schrijft gemakkelijk Ik ben dit gewoon. Ik kwam zelf uit een druk midden. Mijn eer ste echtgenoot was fotograaf. Ik hielp hem ook veel. Toen hij overleed, draaide alles ook op mij af. Wat zijn uw ervaringen met de jeugd als schepen van kuituur^ De jeugd interesseert zich over het algemeen wel aan kultu- rele manifestaties. Hoewel soms toch te weinig. Ze hou den zich het liefst in hun eigen jeugdklubs bezig. Veelal heb ben we bij manifestaties ook altijd hetzelfde publiek. Veral gemenen mag ik niet, want er zijn jongeren die zeer aktief werken. Het stadsbestuur heeft het eindstation bereikt. U rijdt met het vogende Kollege terug zijn kleiner dan het totaal de uitgaven. Wij moesten vroe ook opdraaien voor de rar gemeenten. In de ziekenhuize. bijvoorbeeld 75% van de ge boorten kwam van buiten stad. De lasten worden nu n> groter. Het werk ook wa voorziening en slachthuizen L: voorbeeld, komen nu onder bevoegdheid van Financiën. Deficitaire toestand dus Ik onderschat de moeilijkheo niet. De belastingen moeten n. gelijkgeschakeld worden. Ik was trouwens al lang bezig met een vergelijking van de belastingscijfers. Men moet het gemiddelde nemen. In januari moet men met dit gemiddelde starten. De begroting moet op nieuw onderzocht worden. Men werkt immers aan een samen gevoegde begroting. Er moet ook toezicht zijn op de uitvoe ring ervan. We zullen bijzon der streng toezien op de uitga ven, en het geld zo efficiënt mogelijk gebruiken om verspil ling tegen te gaan. Besparen dus. We zullen ons ook inspan nen om de lasten normaal te verdelen over de ganse bevol king. We zijn ook bezorgd om te behouden wat we hebben in het Aalsterse. Arbeidsplaatsen, bijvoorbeeld, Ook zullen we nauw samenwerken met de schepen van middenstand Ik hoop dan ook dat ons beleid de ganse bevolking ten goede zal komen. In elk geval zullen wij ons daarvoor inspannen. REPORTAGE WILFRIED LISSENS FOTO'S EDDY LAMIN de schepen van Kuituurhet uitwerken van kulturele mani festaties bijvoorbeeld. Nu zijn de Vrienden van het Oud Hospitaal opgericht. Die hel pen de Schepen van Kuituur bij het nemen van initiatieven. U moet U ook veelzijdig doku- menteren Zeer zeker. En daar kruipt ook veel tijd in. Ik raadpleeg veel gespecialiseerde werken. Mijn echtgenote helpt mij gelukkig veel bij het maken van toe spraken. Nazien en verbeteren bijvoorbeeld. Zij is als het ware mijn privé-sekretaresse». verder, maar dan op een an der spoorfinanciën. Dit spoor ligt nogal ver van dit van kui tuur verwijderd. Hebt U zich kunnen voorbereiden Het is wel met een zeker heim wee dat ik Kuituur verlaat. Toch is «Financiën» niet nieuw voor mij. Ik heb alle dossiers meegemaakt, ik heb ondervin ding. Hebt U geen schrik U krijgt er heel wat gemeenten bij Nee, schrik heb ik niet. Men kan echter niet meer werken met een begroting in even wicht. De geïnde belastingen Kunst is soms een vorm om een bepaalde moraal te pro pageren. U waart dus ook voor een stuk verantwoordelijk voor de goede zeden in de stad. Als U nu werkelijk van oordeel was dat iets niet gewenst was voor het publiek, hoe reageer de U dan Wanneer ik vond dat het wat te erg was, deed ik daar geen doekjes om. Ik heb ooit een tentoonstelling laten wegne men met een al te sterke por nografische inslag. Welke schilderijen ziet U het liefst Er zijn moderne die ik zeer mooi vind. Maar ik hoü nog al tijd meest van oude meesters. diging gieten, ledereen kiest kunst op zijn eigen manier. Bovendien is politiek ook steun en leiding geven. Men moet zich kunnen bedwingen in zijn oordeel, en begrip tonen voor mensen die iets organiseren. Af en toe koopt de stad ook een overzichtelijke verzameling bijeen. Ik zelf kocht ook al eens een schilderij aan.

De Voorpost | 1976 | | pagina 15