Vrije Tribune 31 Rood Erembodegem voelt zich politiek gebroodroofd 3> Op het «Laatste» Kerstfeest der Socialistische Gepensioneerden LEEFMILIEU: VECHTEN TEGEN PROBLEMEN 2 - 3112.76 - De Voorpost MET ONZE LIEFSTE WENSEN Het jaar 1976 is voor de wer kende mens, tot en met het kaderpersoneel, en dan vooral voor de vrouwen en de jonge ren, sociaal gezien nu niet pre cies een positief jaar gewor den. Steeds meer sluitingen van kleine en middelgrote on dernemingen. Multinationals die hun verplichtingen inzake te werkstelling niet nakomen, die tot massale afdankingen over gaan of doodeenvoudig hun fi liaal of het door hen gekontro- leerd bedrijf opdoeken. Op dit ogenblik meer dan 255.000 vol ledig werklozen, dit is plus minus tien procent van de aan de sociale verzekering onder worpen werknemers, zonder van de tienduizenden tijdelijke of toevallige werklozen te spreken. Onder die 255.000 werklozen half-december zijn er tiendui zenden jongeren onder de vijf entwintig jaar en zelfs meer dan 28.000 die sedert het einde van hun studies nooit aan werk geraakt zijn. En dat men ons maar liever niet teveel over de zogenaamde «beroepsdoppers» komt praten, de Nationale Ar beidsdienst -heeft uitgerekend dat er precies 34.667 zijn die langer dan drie jaar werkloos zijn, waaronder heel wat die in feite werkonbekwaam zijn. Het is een onloochenbaar feit in de priveenijverheid is prak tisch niemand nog zeker van gewaarborgd werk. De cijfers beantwoorden aan een objek- tieve werkelijkheid. Het kapita- lisitsch systeem doet het niet, en men kan elke dag weer in de pers berichten en kommen- taar vinden volgens dewelke de voorgespiegelde heropleving niet aan de verwachtingen be antwoordt. Met dat blok aan het been ne men we afscheid van 1976 en beginnen we 1977. Met dit blok en met alle gevolgen vandien. Want ook al heeft de kristen- demokratische minister Califi- ce de vertrekstellingen van de CVP-PW-regering een harde slag toegebracht met ziin ver- klarina dat de In België uit betaalde lonen niet te hooq zijn, en dat men maar eens naar degenen moet kijken die twintig maal méér verdienen en de belastingen ontduiken, deze regering wil haar soberheids- politiek verder doorzetten. Wat hebben de jongste jaren in dit verband voor Aalst en het arrondissement betekent De werkloosheid is voor Aalst-stad van oktober 1974 tot dezelfde maand van 1976 van 1.339 tot 2.426 opgeiopen, en voor het arrondissement van 4.571 tot 7.240. Procentsgewijze een der hoogste van het land. Waar is de Moyersoense slogan van enkele jaren geleden Aan vaard werk in eigen streek Zeer graag wensen we de lezer al wat hij zich voor 1977 dro men kan. En al blijft een goe de gezondheid het hoogste god, bij velen zal in die eerste ogenblikken van het nieuwe jaar ook de gedachte rijzen omtrent werkzekerheid, moge lijkheden om het gezin uit te bouwen, om de kinderen te la ten studeren, om zijn verplich tingen op allerlei gebied na te komen. Onze wensen, beste lezers, die hebt u, en van harte, ook om trent internationale ontspan ning opdat er nooit meer oor log zou komen. Maar het laat geen twijfel, dat 1977 na de jongste jaren waarin de illusie van de welvaartstaat zo'n zware klappen kreeg, ook een jaar van bezinning zou moeten worden over de tijd en de voorwaarden waarin we leven. Er is door de arbeidsbeweqing veel strijd gestreden en heel wat scherpe hoeken van het werkersleven werden afgerond. Het had wel mogen zijn dat het steeds beter zou gegaan zijn, maar zo is het niet en zo kan het ook niet zonder dat er ver der sociaal en politiek gestre den wordt. Want al kreeg het kapitalisme in schijn een an der aangezicht en inhoud, het is in werkelijkheid niet veran derd, wellicht in dit stadium van zijn ontwikkeling nog ge vaarlijker geworden. 1977 kan en moet een jaar worden van grote bewustwor ding van de werkende klasse omtrent haar plaats en haar rol in de samenleving. Want het is slechts in de mate waarin ZIJ een grote rol zal spelen in het beleid van het land. dat er gewaarborgde veroveringen op sociaal en politiek gebied zullen afgedwongen worden. Ray DE SMET BIJ DE JAARWISSELING Een belangrijk jaar is achter de rug. Vooral op het gemeentelijk vlak is het van grote betekenis geweest. We beleven het afsluiten van een historische periode die niet altijd voor onze stad schitte rend is geweest, en waarin we de laatste vijfentwintig jaren ter plaatse hebben getrappeld in vergelijking met andere steden van éénzelfde grootte. Deze stagnatie is aan velerlei rede nen te wijten geweest, en vaak ontbraken de mogelijkheden en de middelen om het tij te doen keren. 1976 was ook het jaar van voorbereiding tot de fusies. In dat kader hebben de kiezers zich op 10 oktober uitgespro ken en een optie genomen op de toekomst in een groter ge heel dat zaterdag van start gaat met de installatie van de nieuwe gemeenteraad. Voor de 43 raadsleden wordt 1977 een zware opdracht. Zij zullen de basis moeten leggen van de nieuwe gemeenschap waarvan veel wordt verwacht. Daartoe hebben ze nieuwe middelen, die efficiënt moeten aange wend worden, willen we een andere en voorspoediger weg opgaan. Dat deze start samen valt met een economische cri sis, die zwaar doordrukt, maakt de taak niet gemakkelijker. Het slagen in deze nieuwe pe riode, die we binnentreden op de vooravond van het derde millenium is afhankelijk van het levensideaal dat ons inspireert, en van het helder maken in de principes die tot leiddraad zul len dienen van ons beleid. Dat ook wensen de medeburgers te weten en mee te bepalen om dat zij mee de verantwoorde lijkheid willen nemen zowel in zake de beginselen waarmee ze worden bestuurd als betref fende de toekomst waarheen ze op weg zijn. Het is dus de historische kans zowel voor be- ftuursteis als bestuurders om zich rekenschap te geven van wat we bezitten en om zich los te maken van de sleur die die lui maakt en van het conserva tisme dat teneerdrukkend is, en nieuwe wegen te openen. Het is een overstappen van verle den naar de toekomst. Diane D'HAESELEER pensioen, wordt de tijdelij ke verwijdering uit de dienst als een ««onderbreking» be schouwd, derwijze dat neit alleen die jaren, doch ook de daaraan voorafgaande dienstjaren niet meegere kend worden voor de bere kening van de dienstanciën- niteit. Voor deze gevallen vragen wij geen genade om dat hier niets misdreven werd. Hier kunnen wij al léén recht eisen! In Vlaanderen is reeds lang een meerderheid voor Am nestie gewonnen, in België niet! Een reden te méér om met dubbele kracht te ijve ren voor een eerlijk federa lisme met twee, of indien dit ongemogelijk blijkt, voor een zelfstandige Vlaamse staat, waar vrede heerst voor alle mensen van Goede Wil. AMNESTIE Men zou versteld staan over het onbegrip (of is het slechte wil) van een aantal mensen die de draagwijdte of de betekenis niet besef fen van onze amnestieeis, die wij jaarlijks rond Kerst mis herhalen, nu al méér dan 30 jaar lang, tot verve lens toe. Ons standpunt betekent niet de goedgkeuring van de kollaboratie tijdens de laatste wereldoorlog, maar is louter ingegeven door hu manistische en kristelijke overwegingen. Het valt niet te ontkennen dat de politieke kollaboratie in Vlaanderen voornamelijk teruggebracht kan worden tot een poging zelfbeschik kingsrechte te bekomen voor het Vlaamse volk. Dit ondanks het feit dat het te genovergestelde bereikt, en de Vlaamse ontvoogding zelfs teruggeslagen werd. Het Belgisch establishment schoof deze kollaboratie in de schoenen van de Vlaam se Beweging, wat gold als een ekskuus om een ware heksenjacht te ontketenen tegen al wat Vlaamsgezind was. De hele naoorlogse repres sie is dus veel meer een wraakoefening geweest te gen de Vlaamse Beweging als zodanig, dan wel een bestraffing van konkrete kollaboratiefeiten. Het re pressieapparaat is daarbij tevens volslagen onge nuanceerd te werk gegaan, en heeft geen rekening ge houden met de diverse gra daties en motivieringen bin nen de kollaboratie, die konden variëren van idealis me tot winstbejag. Daaren boven had de bestraffing van oorlogsfeiten een dui delijk klassekarakter: de grote ekonomische kollabo- rateurs werden na de oorlog ongemoeid gelaten, de ar beider die fabriekswachter was of naar Duitsland ging werken, pakte men buiten alle proporties aan. Hoeveel duizende Vlamin gen werden na de oorlog, zonder enige vorm van pro ces, zomaar geschorst uit hun ambt of dienst? Welnu, voor de berekening van hun DE SOCIALISTISCHE BEWEGING STAAT VOOR EEN BELANGRIJK 1977 IN GROOT AALST 1977 brengt voor de BSP de start van een nieuwe be stuursfunctie. Voor de BSP zal het er in het nieuwe stadsbestuur vooral op aan komen aan het beleid een rechtvaardiger, dienender en menselijker karakter te geven, kortom, het beleid dienstbaar te maken aan de ganse bevolking, en ook aan de zwaksten en een- voudigsten onzer medebur gers. De BSP wil in het stadsbe stuur tevens haar bijdrage leveren om onze stad welva render en bloeiender te ma ken, haar uitstraling te ver groten, handel en industrie tot grotere bloei te brengen onze volkse geesten nog grootser te maken dan ze al waren, onze culturele ont plooiing te bevorderen en ons milieu ongeschonden te bewaren. Onze oude stads- en dorpskernen die nen dringend in hun oude glorie hersteld en onze historisch waardevolle ge bouwen moeten voor de toekomst veilig gesteld worden. Speciaal voor onze jeugd dient gewerkt opdat deze terplaatse niet alleen werk, maar tevens gezonde ont spanning zouden kunnen vinden. De sport en het cul tuurleven hebben hier een belangrijke functie te ver vullen. Ónze jongeren die nen hun plaats terug in te nemen in het georganiseerd gemeenschapsleven, niet in een aantal elite-clubs, maar in open en volkse vereni gingen die aan de jongeren het beste biedend met de stem van het stadsbestuur) wat hen kan geboden wor den. Ook onze oudere mensen, zieken en gehandicapten dienen terug meer aandacht te krijgen, zowel van het stadsbestuur als van allerlei verenigingen. Deze mensen mogen zich niet langer een zaam voelenze moeten te rug door allerlei initiatieven in het gemeenschapsleven betrokken worden. In Aalst mag geen plaats meer zijn voor eenzaamheid! De diensten voor gezins- en ouderlingenhulp dienen sterker uitgebouwd te wor den. Alle hinderende facto ren die jonge gezinnen ver hinderen aan het gemeen schapsleven te laten deel nemen dienen weggenomen te worden door meer ge zinshulp, baby-sitting diensten in alle wijken, e.d. De socialistische beweging zal in 1977, nog veel meer dan dit in 1976 reeds het geval was, met haar bood schap naar buiten gaan, in andere dan de traditioneel socialistische milieu haar visies bekend maken en haar activiteiten ontplooien en tegelijkertijd haar poor ten wijd openzetten voor al diegenen die er dezelfde idealen op na houden als zij. In de socialistische fa milie is het pluralisme tot op een verheven ideaal ge worden, is er een plaats weggelegd voor de inbreng van vrijzinnigeen Kristelijke humanisten. Nu steeds minder en min der Kristen-democraten zich nog thuisvoelen in de CVP en de CVP te Aalst zelf openlijk ontbindingsver schijnselen gaat vertonen (wat zal er in 1982 bij de gemeenteraadsverkiezin gen nog van de CVP over schieten?), nu steeds meer Kristendemocraten openlijk een duidelijker politiek en gagement zoeken in de lijn van de idealen waarvoor ze reeds jaren en tevergeefs kampen binnen de traditio nele en kleurloze CVP, is het ogenblik aangebroken om de krachten te bundelen en in de geest van L.Collard samen te gaan werken aan de verbetering van onze samenleving in de richting van meer sociale rechtvaar digheid en meer welzijn voor allen! De socialistische beweging is klaar om met de Kristen democraten en haar diverse bewegingen de dialoog aan te gaan en samen langs di verse akties in het concrete vlak te ijveren voor gemeen schappelijke doelstellin gen. Moge 1977 datgene brengen voor allen wat Bert Van Hoorick formuleerde in zijn Kerst- en Nieuwjaars wensen in Voor Allen, nl. Vrede, Vrijheid en Welzijn door Socialisme! Martin Hutsebaut deze tribune zou besteed wor den aan de behandeling van problemen, waarmee de be volking van Aalst, Lede en Erpe-Mere wordt geconfron teerd. Aangezien het voor ons onmogelijk is deze toestanden dag in dag uit te volgen omdat onze woonplaats elders is, ge ven wij de fakkel over aan onze politieke vrienden uit Aalst. Namens mijn twee jongere col lega's dank ik de lezers vool bereidheid, waarmee zij ol beschouwingen hebben lezn. HUBERT VAN WAMBI et is ij de DPOS acht srd c voo de :hep nanc adszi atste bude Het jaarlijks Kerstfeest van de Socialistische Gepensioneerdenbond te Erembodegem, nu zondagaakt december j.l., kon allerminst een feest worden genoemd. Op deze anders zo vreugdevolle bijeenkonlmini werden bittere woorden gezegd aan het adres van het Aaisterse BSP-bestuur en werd onomwondor h verklaard dat Erembodegem niet heeft gekregen waar het volgens de jongste verkiezingsuitslag rechte had. Hiermede is dan een onherroepelijk einde gekomen aan tientallen jaren intense socialistis<Pl IS werking te Erembodegem. Beide socialistische gemeenteraadsleden Plet De Nil en Freddi Pijck nanPu d echt geen blaadje voor de mond bij hun toespraken tot de meer dan 150 aanwezigen. «Voorlopig bllj\£rd 1 wij nog wel partijlid» zegde Piet De Nil «Maar houden definitief op met alle andere aktiviteiten». v<Jde"e Freddi Pijck zit het heel hoog dat de Aaisterse wijzen hem nè de verkiezingen ineens als onbekwaJ" d€ klasseren. «Wij hebben te Erembodegem duidelijk bewezen dat wij tenminste even bekwaam zijn als#n de het even wie. Het is trouwens zó dat in tegenstelling met de algemene stagnering in de werfkracht vanr°tm( meeste BSP-afdelingën, Erembodegem duidelijk heeft bewezen dan toch bekwaam te zijn om socialisme daadwerkelijk uit te bouwen». AFSCHEID Over enkele uren wordt het laatste kalenderblaadje van 1976 afgescheurd en zitten wij, al dan niet in loutere familiek ring, Waarom mekaarde beste wensen voor het nieuwe jaar over te maken. Wij willen dit nu reeds doen ten overstaan van al de lezers van deze CVP- tribune en met hen hopen dat de zorgen in het volgende jaar minimaal, maar de vreugden des te groter zouden mogen zijn. Wij nemen vandaag in de eer ste plaats afscheid van een jaar dat inderdaad niet vrij van zorgen was. De economische recessie, waarvanhet begin moet worden gesitueerd bij de petroleumcrisis van 1973, is zeker nog niet overwonnen. Een land als België, al te zeer afhankelijk van zijn export, is alleen niet in staat om deze cri sis te overwinnen. Wat men ook bewere: alle Westeuro- pese industrielanden staan voor hetzelfde probleem, vaak machteloos, en dan weer on voldoende met mekaar ver bonden om samen en doeltref fend het hoogd teeraan te bie den. Zolang er o.m. geen orde is gebracht in de monetaire chaos, zal het vechten tegen de bierkaai zijn. Het inflatieritme kon weliswaar worden gedrukt, maar het was onvoldoende om die andere plaag, de werkloosheid, binnen aanvaardbare perken te hou den. Dat de B.S.P. een alterna tieve oplossing op zak zou hebben, maakt men best de ganzen wijs. Wanneer de toe stand op wereldniveau zal ver beteren, zal ook voor ons land de druk minder erg worden Op binnenlands-politiek valk was het jaar vooral gekenmerkt door een zekere sereniteit in het Vlaams landsgedeelte, maar door een des te groter gekrakeel langs Waalse zijde. De grote meederheid van de Vlamingen is nooit extremis tisch georiënteerd geweest, maar vaak moeten zij zich tot de vraag stellen wat zij in feite nog gemeen hebben met hun franssprekende landgenoten? Indien deze ontwikkeling door gaat. kan men zich op een be paalde dag aan het ergste ver wachten Voor de C.V.P. waren de ge meenteraadsverkiezingen van oktober bijzonder verheugend en hoopgevend. Ook in dit ar rondissement, waar de C.V.P. een gevoelige vooruitgang heeft geboekt t.o.v. de laatste nationale verkiezingen, was er reden tot vreugde. De vruchten van de goede uitslagen korfden ongelukkig niet voldoende worden geplukt, maar wij her halen dat er in bepaalde ge meenten coalities werden ge sloten die zeker door de grote meerderheid van de bevolking niet werden gewenst en waar bij men zich de vraag stelt hoe vee! compromissen er zullen moeten gesloten worden om de brokkige eenheid te hand haven. Wij nemen in de tweede plaats afscheid van deze tribune. Wij, dat zijn Theo Van Santen (arr jongerenvoorzitter, Zottegem), Roger Van Keymeulen (lid arr. partijbestuur, Kerksken) en ik zelf, die gedurende de voorbije maanden deze tribune hebben gestoffeerd De redaktie heeft gevraagd dat in de toekomst SOCIALISME TE EREMBODEGEM WAS SPRINGLEVEND Van een bijna onbestaande politie ke, sociale en maatschappelijke aktiviteit, slaagden de voormannen van het socialisme te Erembode gem erin om deze in amper tien jaartijd op een spektakulaire wijze door te drukken en uit te bouwen, zodanig dat iedereen nu duidelijk kon waarnemen dat er te Erembo degem cok nog socialisten woon den. Als voorbeeld hiervan geldt ongetwijfeld de Socialistische Ge pensioneerdenbond, het trommel korps en de S.V.V.-vereniging. Piet De Nil die ons de historiek van «zijn» gepensioneerdenbond in het kort schetste, stak zijn teleurstel ling niet onder stoelen of banken. Als hij terug denkt aan hoe het al lemaal is begonnen en nu te weten hoe het tenslotte moet eindigen, staat het wenen hem nader dan de vreugde om wat er toch tot stand is gekomen. Zowat 12 jaar geleden zijn wij begonnen met deze bond die werd opgericht bij de ouders van Freddi Pijck op de Brussel- baan. Bij de stichtingsvergadering telden wij 14 leden, vandaag zijn er precies 199 leden. Naast deze ge pensioneerdenbond is er ook nog het trommelkorps met 45 spelende leden en met dat alles nauw ver weven heeft men ook nog de socia listische vrouwenorganisatie die door de arrondissementele leiding vroeger reeds tot een voorbeeld voor het arrondissement was ge steld. Op 1 januari 1977 wordt dit alles verleden tijd. De gezamen lijke besturen hebben eenparig be sloten om elke aktieve werking te beeindigen, op die dag. Voor het partijbestuur waren dit voorzitter Gustaaf Troch, sekretaris Freddi Pijck, schatbewaarder Georges Arijs en de bestuursleden: Piet De Nil. Marcel De Schrijver, Leon Paelsterman, Petrus D'Hoe en Hector Lauwereijs. Vooraf was de basis geraadpleegd op een alge mene ledenvergadering, deze ver gadering had eenpang een sche penzetel voor Erembodegem oj> geeist. PIET DE NIL Deze harde werker, bij wie elke ambitie ver zoek is en nooit enige persoonlijke voordelen heeft na gestreefd via de haast klassiek geworden weg der te bedelen baantjes binnen partij of aanver wanten, is misschien nog het meest van al getroffen «Het doet echt pijn aan het hart om op deze wijze te worden behandeld» zegt Piet De Nil. «De brave jongens eens te meer gekelderd door die genen die het goed kunnen uitleg gen, zo is het, en niet anders» voegt hij er nog aan toe. «Al blijven wij in hart en ziel socialist en al valt deze beslissing echt niet mee toch hebben wij gemeend hier een voorbeeld te moeten stellen om duidelijk aan te tonen dat er voor snullen ook grenzen van het fat soen gelden!». GEORGES ARIJS C.O.O.-lid Georges Arijs is al even beslist in zijn kommentaar «Wij hebben bewezen dat wij werken en dat wij als resultaat hiervan ook nog een goeie verkiezingsuitslag hebben behaald Als men dan gaat beweren dat wij niet bekwaam zijn om een schepen te leveren dan is het in tegenstelling met wat ieder een heeft kunnen vaststellen n.l. dat het dan toch eigenaardige on- bekwamen zijn die hun stemmen aantal weten te verdubbelen». Als wij aan Georges Arijs vragen of hij het met de beslissing der socialisti sche besturen persoonlijk eens is, bevestigt deze volmondig. «Al hebben wij iedereen bezworen om toch BSP lid te blijven toch vrees ik dat er vele ontslagen zullen vol gen». Ook op onze vraag of hij het een goede werkwijze acht om aan de kant te gaan staan, het gezegde indachtig, dat de afwezigen steeds ongelijk hebben verklaart hij reso luut «Geloof mij, dit is een zware beslissing voor ons. maar de slag die ons werd toegebracht kwam heel zwaar aan. Er is nu geen tus senin meer mogelijk, het moet spij tig genoeg dan maar alles of niets zijn. Men is deze keer wel wat te ver gegaan, en wij zouden onszelf belachelijk en ongeloofwaardig maken als wij nu zouden handelen alsof er niets is gebeurd.» En hij voegt er nog aan toe «Voor mijn part is het gedaan en ik ga zelfs in geen duivenbond meer!» FREDDI PIJCK «Bijna twee maand ROBERT DE LEU Als toekomstig schepen van Haal- tert en als eerste socialistische verkozene van Terjoden is Robert De Leu wel de persoon die zonder vooringenomenheid kan oordelen. «Persoonlijk zou ik verder door werken» zegt Robert De Leu. «Ik zou ze te Aalst bewijzen dat zij on gelijk hebben. Trouwens, ik keur de Aaisterse handelswijze zeker niet goed en wat de beslissing be treft van mijn Erembodegemse kameraden kan ik het grootste be grip opbrengen voor hun ziens wijze en hun handelswijze. Ik ge loof dat Freddi te braaf is, maar onbekwaam is hij allerminst dat heb ik gedurende vele jaren van nabij kunnen getuigen.» Intussen was men bij het Kerst feest aan de uitdeling van de meer dan 150 kerstpaketten toe. Bij de naamafroeping maakte Piet De Nil nog de schampere bemerking «dat men dan weer eens in Aalst kan zeggen dat de Erembodegemse BSP een partij is van eten en drin ken met als motto, wij gaan eens goed eten en dan gaan wij weer naar huis». Dat hij niet alle Aalste- naars over éénzelfde kam mocht scheren bleek spoedig toen de tal rijk aanwezige Aaisterse gepen sioneerden die het te Aalst beu zijn naar hun eigen zeggen di- rekt om rechtzetting verzochten wat Piet de Nil dan ook graag deed. ïllegi ïrder e va gelefetee schreef ik een brief van 12 biz. ringer de partijvoorzitter Willy Claesoorlo op heden kreeg ik steeds g^ar antwoord.» Freddi Pijck voelt allemaal aan als een mechinP™" van enkele lepe jongens tegen) bewijs dat te Erembodegem v, geleverd dat het zonder «di nek» ook kan en zelfs beter gi Hij zegt zonder meer dat n reeds vóór enkele jaren twi dracht heeft willen zaaien tust Piet De Nil en hemzelf om op wijze niet gekonfronteerd te m ten worden met de stijgende vloed van Erembodegem. «Ik l wel socialist maar zal met g( rode vlag meer rondlopen» aH Freddi Pijck. WAT NU MET BSP? Wordt dit nu het einde van het p tiek socialisme te Erembodege Ergens vingen wij de woorden dat het alles wel zal koelen zon blazen al hebben wij niettemin stellige indruk opgedaan dat diepe wonden zijn geslagen zeer brede lagen. Als rteuti waarnemer moet men inderdi toegeven dat nog nooit voort iemand werd weggewerkt met' openlijke etiket: onbekwaam, alle onbekwamen in bestuursfu ties morgen ontslag dienen te i men zou men wel eensverrassi kunnen opkijken, tenminste, voorwaarde dat men het e> wordt over wat nu eigenlijk kwaamheid inhoudt. Of moeter voortaan eksamens voor politï worden ingesteld? E.A. VAN DER EL! In onze edities brachten we reeds herhaaldelijk verslag oml toestanden die zich voordoen in verband met milieuhinder, aktieve groep om wantoestanden op te sporen en bekend te make de werkgroep leefmilieu. Voor ons ligt de «raldes-krant», tweemaandelijks tijdschrift Regionale Aktiegroep Lecfmil Dender en Schelde. Een onschatbare informatiebron gefundeerde bijdragen. Kritiek uitbrengen is gemak kelijk. Er iets tegenover stellen is wat anders. Degelijk informeren en de zaken op de voet volgen is een andere kwestie. De Raldes krant geeft in vele zo niet in alle opzichten gedegen raad. Zo bijvoorbeeld ««dossier» een uiteenzetting omtrent «subsi diëring door het rijk voor aankoop en aanleg van groene ruimten». Een «dossier» dat vele bestuursveranlwoordelijkheden eens rustig mogen doornemen. Om niet tc zeggen een mini- kursus. Het is immers een uiteenzetting hoe het Ministerie van Openbare Werken de on dergeschikte besturen, provin ciebesturen. gemeentebesturen, kan helpen bij de aanleg van groene ruimten en of openbare beplantingen. Een vingerwijzing tot het be komen van planten-overschot- ten uit de kwekerijen van de Staat. Of hoe te handelen in geval van zeer omvangrijke aanplantingen. Wat betreft de aankoop van terreinen bestemd voor openbare groene ruimten, kunnen toelagen bekomen' worden. Dezelfde krant (3e jaargang, nr. 1 1976) geeft een opsomming van geklasseerde monumenten en landschappen, toestand bijgewerkt tot oktober 1976. Onder de geklasseerde monu menten te Aalst noteren we: Oud stadhuis of voormalig schepenhuis met Belfort en Gebiedshuizeken 13.10.43). Voormalig lokaal der Catha- rinisten. thans de «Katholieke Kring». Grote Markt 26 (Beurs van Amsterdam)(27.09.45). Sint-Martinuskerk van het Oud- Begijnhof (4.5.73) Hotel van Langenhove (21.7.62) orgel van de Sint-Jozefkerk (30.9.74) sint Jobskapel (22.10.75) heilige Geestkapel (22.10.' Onder klassering als landschi Binnenhof, stallingen en ori gerie van het Hotel van Langt hove (21.9.62) Twee beukt wassende resp. in de Kattestri en in de Onderwijsstraat (7.5. Onmiddellijke omgeving v de Sint Jobskapel (22.10.75). Baardegem als monument Sii Margrietkerk (3.7.42) Herdersem Kapel «Ten Be deken (15.7.48) en Orgel in O.L.V. Hemelvaartke 16.10.75<Hofstade: Kerk n hofmuur (12.4.74). Lede: Martinuskerk (23.6.60) en K ninklijk Instituut van Mesen, XVIIIe eeuwse orangerie n stallingen en de vroeg eeuwse neogotische gebouw (25.3.75). In Meldert de Sn Walburgakerk met kerkhi muur (10."5.1973). Mere: Hout windmolen (28.3.56). Monument en landschap is er Dikke Kapel, met onmiddellij omgeving Pastorij. (27.5.75) 13.5.76). Moorsel: Koor. Kru beuk en toren van de Si Martinuskerk (3.7.42). Sint G dulakapel (3.7.42) Kastet (4.5.44). Rangschikking van h koor. de kruisbeuk en de tort van de Sint-Martinuskerk wor uitgebreid tot het gebouw in zi geheel op 20.11;73. Bijzondere aandacht schen de Raldès-krant aan de ze ophefmakende geschieden rondom het Liedekerkebos. Anderzijds brengt zij een ni onaanzienlijke bijdrage over weginfrastruktuur in Denderstreek. Nauwkeurig bijgehouden zijn i persmeningen en uiterst belan rijk de parlementaire kronii met vragen en antwoorden e kommentaar van Raldes on trent deze parlementaire kr niek met vragen en antwoordt

De Voorpost | 1976 | | pagina 2