HERMAN ROELS SCHEPEN VAN PERSONEEL EN VOLKSGEZONDHEID Vader en kinderen, dikke vrienden. De apoteker uit Erembodegem, Herman Roels. 14 - 7-1-77 - De Voorpost- bijna 40 jaar oud en tot onze vestiging in Terjoden, vijftien jaar geleden, verbleven we steeds in Aalst. Waar liep U school? Na de kleutertuin ging ik gedurende twaalf jaar naar de Rijksschool, eerst de zes lagere jaren van de Basisschool en daarna in het Atheneum de volledige Middelbare studies, afdeling Latijn-Gfisks. Qus «1- gemene ontwikkeling vond ik dit een zeer goede afdeling alhoe wel, zelfs voor medische studies, ik eraan twijfel of Latijn- Wiskunde, nu de wiskunde zó noodzakelijk wordt op elk vlak, niet beter zou zijn geweest. Daarna studeerde ik vijf jaar aan de Rijksuniversiteit te Gent. Mijn vader was juist overleden en ik reed, samen "met vele anderen, «openaf». Mijn zoon zag U laatst in voetbalplunje, doet U veel aan sport? Ja, dat was in Aalst in 't Park. Ik zie de foto hier ten andere in «De Voorpost». Dat was zo eens een toevallige match van het V.U. bestuur tegen de V.U.-leden, match die kameraadschappelijk afliep op een draw. Hoe vondt ge de gemeenschap «Teijoden»? In Terjoden is men zeer vlug geïntegreerd en opgenomen als inwijkeling. De autochtonen nemen zeer vlug buitenstaan ders in hun kringen op. Er zijn ten andere zeer veel ingeweken bewoners, vooral dan in verband met de gemakkelijke verbindin gen want men is hier kort bij Aalst en via de autostrade kort bij de kust en de hoofdstad. Dat is wel belangrijk, en dan hebben we ook nog het station. Bij de afscheidsrede bij de laatste raadsvergadering in Erembodegem waar de fusie nogal werd betreurd (Erembo degem was toch een model gemeente met alle mogelijkhe den om op zich zelf te blijven bestaan) zei ik aan de burge meester dat hij zich nu waar schijnlijk in toekomstig Groot- Aalst zou voelen zoals de Terjodenaren zich steeds in Erembodegem hebben moeten voelen. Terjoden, kolonie van Erembodegem, hoordeprak tisch nergens meer aan toe, vooral na de aanleg van de autosnelweg waardoor Terjoden praktisch geheel werd geïso leerd. En nu wordt Terjoden dan nog door de fusie, waarschijnlijk om politieke redenen, geam puteerd en gaat het deel van over de spoorweg naar Haaltert. Teijoden heeft ten andere een zeer bloeiend gemeenschaps leven waarin quasi probleemloos hier wonende Nederlanders en Duitsers zijn opgenomen. Al bij al vind ik het hier zeer prettig wonen. Hoe kwam U in de politiek, mijnheer de apoteker? Geprédestineerd om in de poli tiek te komen was ik van huis uit wel niet alhoewel mijn vader ergens wel met de Vlaamse Beweging had te maken en ik dus wel in die zin werd opgeleid. Mijn studentenleven zal er ook al niet vreemd zijn aan geweest maar doorslaggevend was toch het feit dat ik me kwam vestigen in een milieu dat zeer sterk Vlaamsbewust was en als dus danig handelde en dat men het me is komen vragen om in de politiek te willen treden. Na tuurlijk, als ik er niet sensibel zou voor zijn geweest, dan zou die invloed van het milieu het wel niet kunnen halen hebben maar het is een samenspel van die verschillende faktoren, sa men met het inzicht dat het noodzakelijk was iets te doen, dat me ertoe bracht in het politieke arena te treden en, naar mijn vrouw zegt, niet zonder sukses. In elk geval heb ik het me nog niet beklaagd en mijn echtgenote gunt het me alhoewel ze, als de vrouw van elke politikus, weet dat ze vaak 's avonds zal alleen zitten. Dat heeft ze er ech ter wel voor over. Heeft U als gemeenteraadslid te Erembodegem in de voorbije bestuursperiode iets kunnen verwezenlijken? Uiteraard volledig in de opposi tie zittend konden we zelf niets, maar dan ook niets realiseren. Toch hadden we de voldoening dat onze voorstellen, alhoewel nooit onmiddellijk gevolgd, na verloop van tijd werden in bespreking genomen en als we, na zes jaar oppositie, ons toen gesteld programma overlopen stellen we toch vast dat ruim 75% van onze programmapun ten zijn gerealiseerd. Pluralis- Alle vier samen op een zitje. tisch of begrijpend kon ik ze wel niet noemen en als ik b.v. voorstelde een zwembad in Erembodegem op te richten werd dit royaal onder allerlei voorwendsels afgewimpeld. Ja ren nadien echter, bij het oprichten van een «sportschuur» deelde de burgemeester mede dat de akkomodatie nodig voor een zwembad voorzien was als b.v. de verwarming, aansluiting van water en dergelijke. Dade lijk bekwamen we nooit iets maar vermits onze ideeën goed mochten genoemd worden kwam het resultaat zonder veel bekvechten dan tóch, uiteraard met vertraging. Hoe ziet U uw nieuw schepenambt? Uiteraard wordt het een moeilijk schepenambt vermits het een ambt is dat nooit is waarge maakt. De huidige attributies zaten vroeger bij een of andere dienst verspreid of waren er gewoon niet. Er werd gewoon geen rekening mee gehouden. Met nu het opnemen van het personeel van de verschillende deelgemeenten in een kader wordt het een zware job. In het «organigram» vindt men alle personeelsleden met ver melding van alle nuttige gege vens o.a. hun kwaliteiten en waar ze kunnen ondergebracht worden. Aldus zal het niet meer mogelijk zijn dat zoals gebeurde een vrouw werd opgenomen als «kasseister» (sic) om ze te kunnen opnemen waarna ze overgeschakeld werd naar een onderhoudsdienst en zo verder evolueerde. In de deelgemeenten zal niet veel werk zijn en één (in Erembode gem twee) bediende van de burgerlijke stand kan dat ge makkelijk aan. De geboorten gebeuren voor meer dan 95% reeds in een Aalsterse materni- teit en ook vele mensen slijten hun laatste levensdagen in een Aalsters ziekenhuis. Bevorderingen moeten gezond gebeuren en daarom zullen bepaalde normen worden ge steld. Vanzelfsprekend moeten in een koalitie met drie partners langs alle zijden wel toegevingen worden gedaan en doet men niet altijd volledig wat men wel zou willen doen. Om zijn politieke overtuiging zal in elk geval nooit iemand worden benadeeld of geboycot. Ik wil altijd trachten objektief te zijn maar we moeten er wel van overtuigd zijn dat een .medaille steeds twee kanten heeft. Wat met het Statuut van Gent? Men is niet alleen zinnens het Statuut van het personeel van Gent aan te nemen of liever aan te passen aan Aalst maar naar ik hoorde zou men wettelijk ver plicht zijn zulks te doen. Dat statuut zal uitwijzen welke Een van zijn hobby's: lektuur Via de snelweg uit Klein-Aalst komende bereikt men Teijoden, een entiteit die zich zelf «een kolonie van Moeder Erembodegem» noemde, en even voorbij een frivole bar die men in dergelijke Vlaamsbewuste omgeving niet zou kunnen vermoeden bereiken we de moderne woning met apoteek van Herman Roels, schepen van Personeel en Volksgezondheid in Groot-Aalst. Een jeugdige, modern gekapte, charmante verschoning waarvan men eerst later inziet dat het de moeder is van de 10-jarige Dimitri en de zevenjarige Nathalie leidt ons, via een voor de oningewijde doolhof van deuren, ver genoeg van de drukke verkeersader naar een knusse, ruime, ultra-gezellige living waar reeds van bij de eerste oogopslag de fantastische verzameling schilderijen en andere plastische werken de voorliefde van de heer des huizes voor plastische kunsten verraadt. Niet gemakkelijk was het voor ons de schepen te pakken te krijgen. Hij is uiteraard een druk bezet man, apoteek, politiek, allerlei verplichtingen, die zich slechts na flink uitkijken voor ons kon vrijmaken. Maar nu is hij vrij, kalm en rustig, en bij een paar van die «kleine» grote cognacs in het voorste salon verliep dan ons interview. Mijnheer de schepen, stelt U zich even zelf voor? Geboren en getogen Aalstenaar bracht ik mijn jeugd door te Aalst. Bij de «grens» met «Schaarbeek» (neen, niet van de «ezels» van Nols) aan de Sint- Annalaan waar ik schoolliep in de Sint-Annaschool op het «Ezelsplein», school waar mijn echtgenote, M. Bouckaert, eveneens uit de Ajuinenstad, zelf vijf jaar als kleuterleidster fungeerde tot bij ons huwelijk. Achteraf studeerde ze dan verder voor optieker («opti- cienne», zegt de Fransman, niet te verstaan als «In de kleine hond - au p'tit chien»). Zoals mijn twee kollega's sche pen van de Volksunie ben ik Schepen Roels; «Aanwervingen en bevorderingen zullen voortaan steeds gebeuren volgens objektieve normen».

De Voorpost | 1977 | | pagina 14