Op bezoek bij Uitbergse atletiek-familie DE PALMENAER- STORY MORTA KRIJGT AANSLUITING KOMPETITIE WEER OP GANG M. TSA-voetbalkompetitie Setokvoetbalverbond Aalst Trainer Julien Van de Velde ZONDAGSREEKS Morta Aalst heeft, dankzij een ruime zege tegen de «oudjes» van Adelaars, aan sluiting gekregen bij de grote twee, Nieuwe Wijk en Molen straat die een vrije kalender dag hadden. Morta had het eerder gemakkelijk tegen een Adelaarsploeg, die slechts met negen veldspelers aantrad. Toch konden ze enkele mooie uitvallen op hun aktief bren gen die meestal door een su bliem keepende Karei Bec ker onschadelijk konden ge maakt worden. Langs Michel Matthijs (2), Eddy Verleyen (2), Herman Alois en Ronny Verleyen werd de Adelaars goalie zesmaal gevloerd doch de bezoekers konden ook 2- maal tegenscoren op twee tegenaanvallen, die met mee val in de Mortamuit terecht kwamen. De Kever was heel verdien stelijk in zijn partij met Ti- marcha, dat slechts dankzij Guy Van Leuven één goaltje kon lukken zodat de Timar- chezen met een Arsenalover- winning naar huis konden trekken. UITSLAGEN Morta Adelaars 6-2 De Kever Timarcha 0-1 Pelikaan Bonanza 0-0 Real Familial VK Inno onbekend KLASSERING 1 Nieuwe Wijk Hofstade 14 24 2 FC Morta Aalst 14 23 3 VK Molenstraat 14 23 4 Timarcha Aalst 15 21 5 Real Familial 15 19 6 VK Inno Aalst 14 18 7 Sint-Job Aalst 14 18 8 VK Adelaars Aalst 15 16 9 FC Jaca Aalst 13 12 10 Pelikaan Aalst 15 12 11 DV Stampia Aalst 14 11 12 OC Aalst 15 10 13 VK Bonanza Aalst 16 9 14 SK Kruis Moorsel 15 7 15 De Kever Aalst 15 6 16 Amapola Aalst 16 5 KALENDER VOOR ZONDAG 9 JANUARI te 10 'uur Sint Job Bonanza Morta Timarcha OC Aalst Nieuwe Wijk Molenstraat Jaca de ja 14 Real Familial De Kever Adelaars Pelikaan Re Inno Amapola ke Stampia SK Kruis in: SÜ ZATERDAGREEKS en De topper van deze speeldagVc is ongetwijfeld Red Star Op-op dorp tegen Feb Europe dePi verliezer van deze tweestrijd kan automatisch zijn titel- dromen tot volgend jaar opjB bergen KALENDER VOOR ZATERDAG 8 JANUARI Red Star Feb Europe M Rayo Espanol Strooiers Sportief VK D'Hondt Gr. Aalst Leeuwerik Heipias DDT Preflex Melckenbeek Ot Nu zaterdag 8 januari na een onderbreking van een paar weken herbegint de kompetitie. Op het program ma prijkt geen topnummer maar dan toch een paar niet onbelangrijke wedstrijden. Zo zou het treffen FC Moerstr. - F.C. Jaca wel een wijziging in de rangtabel kunnen te weeg brengen voor laatstge noemde. We menen inderdaad dat F.C. Jaca niet bij machte zal zijn iets van de koek te peuteren. De andere vooraan staande ploegen zullen zeker geen averij oplopen, alhoewel C. Hofstade bij Heizijde toch voor geen gemakkelijke op dracht staat. In de tweede klasse moet leider St. Mel- dert het normaal halen bij DN Haaltert, terwijl ook Sp. Appels, dat ogen gooit naar de titel, zich bij PZN Aalst niet zal laten verrassen. HET PROGRAMMA LIGAKLASSE SV Apostelken OC Aalst E Welle Snas Heizijde C. Hofstade FC Moerstr. FC Jaca SB Stylor FC Sport TWEEDE KLASSE SK Leeuwkens VK Post Blauw wit(b) RB Zotteg. e DN Haaltert St. Meldert i, J Welle Groen wit FC Parking VK Moorselbrij PZN Aalst Sp Appels J.V.H. In het landelijke Uitbergen, een lapje grond gelegen in een bijna nog ongerept natuurgebied aan de Schelde, woont het gezin De Palmenaer. Een in België wel uitzonderlijke atfetiekfamilie zeven kin deren waarvan vijf atletiek bedrijven. De meisjes Gerda en de tweelingzusjes Brigitte en Myriam. De jongens Jan en Robert. Een gelukkig werkmansgezin, mensen die zonder veel gerucht door het le\ jn gaan en die geen kasteel, geld nooh goed hadden om Uitbergen naam te geven. Alleen Gods zegen en de oergezonde kinderen die ze kregen. Stuk voor stuk natuurelementen. kend, aldus Julien, anders zouden dergelijk resultaten niet uit de bus komen. ste konfrontatae met enkele ereplaatsen werd afgesloten was niemand erg ingenomen met dit modderballet. Gerda moet er nog om lachen. «Ik heb te Kalken gelopen met de spikes van Julien en die waren veel te groot». Men wilde niet aanstonds spikes gaan kopen want niemand dacht er aan met de atletiek verder te gaan. Dik onder *e modder kwamen zij thuis. De meisjes waren formeel «Dat nooit meer, doe ons niet meer lopen». Men had zonder Julien gerekend, een atleet van Vlierzele Sportief die des tijds meermaals geselekteerd werd voor internationale veldlopen Eenmaal door de atletiekmikrobe aangetast ge neest men niet gemakkelijk. Van de Velde vroeg de kin deren. De Palmenaer deel te nemen aan een oefencross en onder zijn impuls werd na dien een atletiekkern ge sticht. Myriam De Palmenaer (VS) SUKSESSEN We kunnen ons geen kampioenschap indenken zonder de De Palme naers, maar daarnaast zijn er ook hun internationa le kontakten. De zusjes De Palmenaer reisden reeds naar Arnhem, Marokko en Kas- fort om maar deze «tripjes» ■te noemen. Op nationaal vlak waren er in 1913 de 2e en 3e plaatsen die Brigitte en My riam behaalden op de kam pioenschappen, met het Ja&T daarna eenzelfde uitslag. Maar dan Stónd-en de namen anderd Myriam was 2e. Het volledige palmares neerpen nen zou ons te ver ledden daarom houden we ons bij enkele taps. De beste uitsla gen hij de meisjes waren, voor de 800, 1500 en 3000 m. de volgende800 m. Bri gitte 2,5 Myriam 2,8, Gerda 2,13. 1500 m. Brigitte 4,25 Myriiam 4,29Gerda 4,31- 3000 m. Gerda 9,50, Brigitte 9,59 Myriam 9,50. Robert klubrekord 2000- m steeple in 6.19. We zouden voor Robert er bij mogen vermelden zijn debuut hij de miniemen met 28 overwinningen. Dit Jaar liep hij enkele crossen, goed voor 4 overwinningen. De 4 x 800 m. scholieren werden nationaal een sukses voor Vlierzele Sportief. Ro bert maakte* deel uit van de ze ploeg. In al deze sukses- sen mogen we Jan niet ver geten, een jongen met minder talent doch die er hot meest voor doet. Hij weet goed dat hij veel moet trainen. Dat doet hij ook en dit leverde hem reeds een paar plaatsen op in de eerste tien in cros wedstrijden. Hij is niet van plan bij de pakken te blijven zitten, maar wil er mee door gaan. Wie weet zot hij broer en zusjes op een goeie dag niet in de schaduw. Bij de meisjes mogen wé het natio naal rekord niet vergeten dat De drie zusjes De Palmenaer, beide broers en onze verslaggever Er wordt beweerd dat de ei gentijdse jeugd niets waard as. Te lui om te vechten, te verwend om er wat aan te doen. Dat zich voor de sport iets ontzeggen «bovenaards» is en de jongeren alleen nog willen genieten van het leven. Dat ze wei resultaten wil in de sport en schitteren, maar laan de pretjes niet mag ge raakt. Fout. Als je het met gelooft loop je maar even bij de De Palmen-aers binnen. De De Palmenaars zijn eer der bescheiden, misschien te braaf om heden ten dage in de harde sport, behoorlijk aan hun trekken te komen. Zij weten dat offers moeten ge bracht. Daarom roken ze niet, 'laten de zaterdagsortietjes en orgietjes met Pret tot m de vroege uurtjes links liggen. Ze leven intensief naar een wedstrijd toe. Niets wordt aan het toeval overgelaten. De richtlijnen van trainer Ju lien Van De Velde leven ze stipt na. Een Julien waar naar ze met bewondering op kijken. De ernst waarmede voor en aan de sport gewerkt wordt, maakt indruk. Daarbij hebben De Palmenaers van huis-uit nog wat meegekre gen dat niemand ontgaat hun vriendelijkheid en voor- ai hun eerlijkheid, hun tot de top opgedreven fairplay. Vader Frans«Men moet steeds mens blijven met de mensen». Al heeft men 'hen niet altijd met dezelfde wa pens van sportiviteit bekampt, zij gaan door het 'leven zoals het ben thuis is voorgedaan. Brigitte De Palmenaer (VS) Driemaal in de week zijn er oefeningen voor /alle atleten die bovenop nog een pakket met wenken meekrijgen die zij afzonderlijk thuis en op eigen initiatief mogen uit werken. Aan de voeding wordt grote zorg besteed, als de atleten in, huis niet gehol pen worden, is het nutteloos hierover iets op papier te zetten. Moeder De Palmenaer volgt nauwgezet het voor de atleten opgestelde (Meetpro gramma. Zij doet het uitste- Of er ook minder goede da gen waren Plots verdwijnt de glimlach, zijn hand wrijft nerveus over -het aangericht. Karen (het was een mensje) kwam een paar weken vroe ger. Peter Frans De Palme naer voelde rich gelukkig. Later schrijft Karen mis schien een nieuw hoofdstuk van de De Palmenaerstory. ANDRE DE WIT. Het gezin De Palmenaer uit Uitbergen Robert De Palmenaer (VS) I Gerda De Palmenaer (VS) MET DE SPIKES iVAN JULIEN Het begon allemaal zes jaar geleden toen zoon Robert aan een wedstrijd deelnam. Men polste hem voor een scholen cross te Kalken. De meisjes werd gevraagd om de KLJ te vertegenwoordigen in een veldloop. Vlierzele Sportief organiseerde in die periode rijn eerste intergemeentespel waaraan ook Uitbergen wil de deelnemen. De Palmenaer- kes begonnen te tnainen. On voorbereid konden ze toch niet aan de start komen en- de wagen was aan het rollen. De man die de eerste trai ning leidde was Julien Van De Velde. Hij doet het nu nog, met de gekende gunstige resultaten. Alhoewel de eer- TRAINER VAN DE VELDE Juilien Van de Velde zat reeds ongeduldig op ons te wach ten bij de De Palmenaers want over atletiek praten is een stuk van rijn leven. Hij is iemand die rijn taak als oefenmeester nauw ter harte neemt. Van iedere atleet heb ik een boekhouding, zegt hij. Daarin worden minutieus alle presta ties genoteerd en tevens, en dat ia voor hem belangrijker, alle oefeningen en trainings schema's die de goed of min der goede prestatie vooraf gingen. Als je het zo niet doet is 'bet volgens Julien niet mogelijk een programma te wijzigen in de positieve zin. Men moet precies weten, wat er gedaan werd in de week die de ene of andere grote prestatie voorafging. de zusjes De Palmenaer bij elkaar liepen over de 4 x 800 m. samen met «on vierde 'V'lierzelemeisje. Twee maal werden zij in deze aflossings- ploeg kampioen van België. Eenmaal met 0118 en an' dere keer met Lammens ais vierde atlete. WEL EN WEE Na de damescross van Uit bergen hadden we een ge sprek met vader De Palme naer. Frans leefde in een ware feestroes. Voor eigen volk hadden Brigitte en Ger da het nog maar eens gedaan. Bij hem thuis hadden we het over de schoonste ogenblik ken uit de voorbije zes jaar, w.an*- toen begon het toch. Het schoonste moment, en dat zal mij altijd bijblijven, aldus vader De Palmenaer, was Ronse. Julien knikt, ja daar heb ik mijn stem ver loren voegt hij er droog aan toe. In geuren en kleuren wordt ons deze wedstrijd nog eens verteld. «André, je 'had dat moeten zien .eerst won Gerda tegen Anne-Marie Van Nuffel en nadien versloeg Brigitte de tot dan toe on geslagen Marleen Verheuen.» Hij toornt de twee bekers «Geen grote maar voor mij de schoonste» zegt ï^wms. Frans schuift de pet wat naar achter en schudt het hood. «Neen» zegt hij «dèt mag je niet schrijven.» Het word# stil. «Ik heb er nach ten over liggen piekeren,» nu nog slikt hij een brok verdriet weg. Hij gaat ver der «Dat rnen zoiets mijn kind kon aandoen, zij was toen in grote 'konditie, maar mocht dit niet dn cijfers om zetten.» Met stukken en brok ken komt het «ruit «Op een mooie zomeravond werd ze de start van een nationale wedstrijd geweigerd.» Frans wenst daar geen woorden meer aan te verspillen. «Ik ben maar een werkman,» zegt bij nog «maar eerlijk en igeen hiaatdrager. Ik wens dit voorval te vergeten.» Naast de heerlijke momenten bracht de atletiek er dan toch minder mooie. MYRIAM MOEDER Bij ons bezoek aan de De Pal menaers een paar weken ge leden spraken we met Myri am die gehuwd is en een kindje verwacht. Of het een jongen moet zijn «Och kom, lachte* ze de meisjes rijn ook goed dn de atletiek». Enj of. De geboorte werd voor Kerst mis verwacht maar de kleine Jan De Palmenaer

De Voorpost | 1977 | | pagina 20