JOHAN CONINX, DE IDEEËNRIJKE MANIS OP KOMST «BEVEREN MOET KOST WAT KOST OPNIEUW IN DE GOEDE PLOOI!» S.K. BEVEREN 20 - 7-1-77 - De Voorpost X Johanconinx zat tot énkele dagen geleden zijn kwetsuurweken rustig op te tellen. Hij mag het bij één hand behouden. Wat in sommige kranten nogal erg overkwam, is minder gebleken dan gedacht Coninx zit geplaagd met een ontsteking van het Heilig Beengewricht. Zelfs geneesheren kunnen even naast de kwestie zittenniets vinden en drie weken rust geven. De man uit Bree was er weinig mee gediend. Rusten, niet kunnen trainen, hevige pijnen als hij het toch wou proberen. Uiteinde lijk beweeg je zelfs niet meer, je voelt je stokoud. Dr. Martens bracht alweer de goede oplossing een spuit toedienen die een langdurige werking heeft. Johan Coninx kreeg er twee en speelde zondag tegen Winterslag al een tiental minuten mee. Braems kreeg ik trouwens op nieuw mijn kans met de resulta ten vandien, tot aan die kwet suur dan...» Als je Beveren ziet akteren van in de tribune, welke bedenkingen maak je dan ondertussen J. Coninx Ik zie met lede ogen hoe een goede ploeg totaal onthoofd wordt. Hoe Fredje Van Grem- ledere week pluist Johan Coninx, samen met zijn echtgenote, de kranten uit. Een noodzaak en e voor iemand met een professionele ingesteldheid. (AG) Trainer Braems wil hem er per sé bij als Antwerp op bezoek komt. Die andere ongelukkige, Jean Janssens, wordt even eens verwacht. Bij Beveren wil men met de komst van deze twee uitstekende pionnen uit een ander vaatje tappen. Ant werpen, indien het meevalt, kan het eerste slachtoffer wor den want, zegt Johan Coninx, «zo schitterend staan we er nu oo k wee r nie t voo r»E n ve rde r «Wij hebben de punten bikkel hard nodig en indien we zon- dag (op Winterslag) één puntje weghalen, zullen we tevreden naar de Freethiel terugkeren. Het wordt knokken voortaan, en blijven knokken...» Beveren heeft iemand nodig, en liefst zo rap mogelijk, die wat nieuwe ideeen in de ploeg kan bren gen. Dat stelden we enkele weken geleden al. Johan Co ninx, de speler die uit het goede voetbalhout gesneden Js, behoort tot dat slag. Hij kan variatie, rust en kracht in een ploeg brengen precies op dat moment als ze die impuls nodig heeft. Coninx heeft «impakt» op de tegenstander. En dat miste Beveren omzeggens kompleet tijdens de voorbije voetbalkampagne. Voor de ex-speler van Anderlecht is met het wegblijven zijn kwet- ^suur toch al één probleem van de baan. Een kwetsuur waar mee hij al geplaagd zit van bij 't seizoenbegin, toen Kortrijk de Freethiel aandeed op woensdagavond. Maar toch zette hij door en was wellicht op weg één van zijn beste seizoenen bij Beveren te maken. Ook al mag die hoop halfweg nog niet verdwenen zijn. DOORZETTEN IN DE BEKER Voor Coninx is de zaak duide lijk «Wij moeten kost wat kost een ronde verder in de beker. Een kans als deze. die zich anno 1977 aanbiedt, krijgen we wellicht nooit meer.» Hijzelf is tevreden met C.S Brugge maar had de ploeg liever aan de Freethiel gekregen. Ginder weet men nooit maar het team van Grijzenhout is te pakken, stelt hij onomwonden met Coninx in de bres uiteraard. Het kontrakt van deze Beverse Limburger loopt nog tot aan het einde van dit seizoen. Voor Jo han Coninx kan dit een eind punt vormen van zijn geel- blauwe voetbalcarrière. Ook al heeft men hem van bestuurs- wege een kontrakt van vier jaar aangeboden voor de aanvraag van het seizoen. Vorig jaar nog trouwens zijn er ernstige kon takten geweest met Winter slag: «Men heeft toen wel ge zegd t is weer een ploeg uit zijn geburenmaar ze mogen me steken waar ze willen. Ik heb voldoende aanpassings vermogen om het overal te rooien.» De overgang in het gesprek maken naar het bik kelharde professionalisme is dan ook eenvoudig. Johan Co ninx Er is een degelijk ver schil in de aanpak tussen deze die ik bij Anderlecht gekend heb en hier te Beveren. Soms wel tot in het allerkleinste detail toe. Een beetje om er in ver strikt te geraken. Bij Anderlecht werden we, zelfs als jonge spe lers, in de watten gelegd. Ie dere dag de kledij netjes ge wassen en geperst klaarge legd op het nummer dat het jouwe is. Toen we een tornooi in Frankrijk gingen spelen, midden in de examenperiode van het tweede trimester, was dat voor de Anderlecht dirigenten geen probleem om mij mee te krijgen... zonder examens. Het is aangenaam om dat mee te maken. Het gaat gemakkelijk, soms misschien iets té. Achteraf bekeken denk je toch ook nog aan die kliek- jesmentaJiteit die er heerste en dat was beslist iets negatiefs. Merkwaardig is ook dat alle spelers van mijn ouderdom, die ik ginder goed kende, waar ik op dezelfde kamer mee sliep, omzeggens allen in de lagere regionen van de Belgische voetballerij vertoeven. De best gekwoteerde speelt nu bij Ou denaarde Geluk heb ik mis schien gehad met Ward Vo!- kaert die toen kwam scouten en me naar Beveren bracht.» Professional willens nillens Wél geeft Johan Coninx grif toe dat het hier bij Beveren heel wat rustiger aan toegaat. Hij kan vergelijken, hij heeft beide meegemaakt. Bij Anderlecht, s morgens een wedstrijd spelen, in de namiddag naar broer Co ninx gaan kijken die in het eer ste elftal bij Bree speelde en dan s anderdaags vrijvroeg uit de veren terug naar Ander lecht, het professionalisme, de studie, het slapen onder de tri bune... Nooit thuis, nooit in de geborgenheid van de huisk ring. J. Coninx «En toch gaan we willens nillens de proftour op met alle aspekten ervan als gevolg. De meesten onderons moeten overdag werken en kunnen zich té weinig naar de volgende wedstrijd toeleven. En dan slechts éénmaal trainen terwijl de anderen het dubbel doen. Het is dan ook logisch dat er af en toe wel eens geschreven wordt dat bepaalde spelers in een totale off-day verkeren. En alleen prof zijn in een niet- professionele ploeg is ook al niets je kan dan trainen wan neer je wil, maar zie maar eens naar die eenzaten bij A.S. Oos tende die met hun drietjes wat ronddraven, reeds van in de vroege morgen. Zij amuseren zich een beetje en voor de rest blijft het dan ook wat het is, zie dan ook maar eens naar hun uitslagen...» Men heeft van jou vrij veelvuldig gesteld datje geen 90 minuten zou meekun nen. Je hebt in feite reeds lang het tegendeel bewezen. Hoe kijk je daar nü tegenaan J. Coninx Toen ik bij Beveren kwam, was men juist een af deling lager gezakt. Ik heb toen 29 van de 30 wedstrijden gespeeld. Het seizoen daarna waren het er 26. Onder Mat- thijs. Met Jurion slechts vijf of zes. En het was Jurion die steeds maar debiteerde dat ik .-.iet meekon. Hij moest niet zo heel veel van mij hebben, ik mocht zelfs niet bij de reserven spelen. Steeds maar die ver duivelde bank op en als je dan eens mee mocht doen, kun je het uiteraard geen 90 minuten aan. Das meer dan logisch, dacht ik. Maar in de pers wordt dat wel eens rap overdreven. Ook nu weer met die kwetsuur toen zelfs iemand gewaagde van een aderverkalking in de rug... Stel je voor... In feite heb ik mij daar allemaal vrij vlug kunnen over heen zetten Met berghe in de centrale van de halflijn gedropt wordt en daar zonder veel trainen na zijn kwetsuur, de bres op kan. Alles en nog wat tegenhouden, op bouwen, een ondankbare taak. Janssens en ikzelf vallen eruit. Van Genechten loopt ook al een tijd met een kwetsuur rond. Ouderdomsverschijnselen zegt men, maar hij zit er dan toch mee, ook al is Jaspers een krak. Ik moet De Baere bewon deren, een man met een onge- loofelijke techniek, maar die niet in eigen kunnen gelooft. Ik was trouwens zélf blij dat hij een doelpunt scoorde op RWDM na zijn eerder triestig afgaan in het duel met Lierse toen hij van het plein gefloten werd. Ook merk je hoe Cluy- tens enorm veel ballen moet komen ophalen in het midden veld. Alles samen het loopt niet gestroomlijnd, gesmeerd, maar daar komt nu hopelijk verbetering in. Beveren moet kost wat kost terug de goede plooi in.» Johan Coninx heeft een enorme traptechniek, dat behoeft geen betoog meer. Het is meer feeling, dan training meent hij. Steeds is hij daar mee in evolutie. Vroeger plaat ste hij zich zeer ver achter de bal, nu niet meer. Lozano is het voorbeeld, een meter is vol doende want dan kan je het le der meer in de goede richting zwiepen. En dat is altijd verrassend. Johan Coninx, de man die ondanks zijn gérant schap bij de Zwarte Arend, niet in de wieg gelegd is voor het zakendoen, zit op een tweepo- lige piek het doorzettingsver mogen maar ook het brave ka rakter. Bij hem sluiten beide kwaliteiten elkaar niet uit. Daar kan Beveren op teren, op ho pen. En wellicht komt dat vol gende zondag reeds ten berde als Coninx opnieuw de volle 90 minuten Antwerp tegemoet kan zien. Coninx is een lief hebben met professionele in- André Govaert JOHAN CONINX VERKORT Geboren in Bree (Limburg) 1952. Speelde er bij de kadet- ten en scholieren. (9 tot 16 jaar) Vervolgens: één jaar met op tie naar Anderlecht. Ontdekt door Volkaert bij de Uefas. In middels al 6 jaar bij Beveren. Woonde zowat overal. Beroep gérant bij de Zwarte Arend in Beveren (tapijten) «Voetbal spelen mag geen dwangarbeid worden» «Ik heb medelijden met één man: trainer Braems». Johan Coniitx heeft een fijn karakter. Daarom is hij bekend. Vorige week was hij des te vrolijker omdat zijn kwetsuur tol hel verleden behoorde. (AG)

De Voorpost | 1977 | | pagina 24