FILM BIJ ONS Gabrieli String Quartet te Aalst Achter de koelissen Bericht uit de 1 witte kamer JUUL KEPPENS OF DE SCHILDER VAN HET BETERE LANDSCHAP BIG BILL OF WAT ECHTE VETGEKLUIFDE ROCK EN BLUES IN CSV 28 - 7-1-77 - De Voorpost Op uitnodiging van Pro Arte zal het wereldvermaarde strijkkwartet «Gabrieli» optreden in de feestzaal van het stadhuis en dit op woensdag 12 januari 1977 te 20.30 uur. Alle melomannen zullen het er met ons eens over zijn dat dit optreden een nieuw hoogtepunt zal betekenen in ons concertleven. Immers, het Gabrieli Kwartet, dat reeds tien jaar bestaat behoort tot de beste ensembles ter wereld en heeft met zijn talrijke optredens een plaatopnames (Decca London) een benijdenswaardige reputatie verworven. Het Gabrieli Kwartet be staat uit vier uitmuntende musici, die, naast het feit dat ze nu een prachtig en semble vormen, belangrijke bijdragen leverden in het Europese muziekleven. Kenneth Sillito, eerste vio list, was medeverantwoor delijk voor de oprichting van het English Chamber Orchestra, dat vooral onder de leiding van Daniël Baren- boim enorme successen oogst. De beroemde, helaas onlangs overleden Engelse componist Benjamin Brit ten deed op dit orkest meer maal beroep en trad ook vaak op als dirigent ervan. Brendan O'Reilly, eveneens violist, was leerling van An- dré Gertler aan het Brussel se conservatorium. Hij volgde deze vervolmaking nadat hij gestudeerd had aan de vermaarde Royal Academy van London. Hij was violist in het Royal Philharmonic .Orchestra en het Menuhin Orchestra; twee orkesten van wereld formaat. Ian Jewel, altviolist, kende als leermeester niemand minder dan Cecil Aronowitz en Bruno Giuranna(Rome). Keith Harvey was eerste cellist in het London Phil harmonic Orchestra en het English Chamber Orches tra; twee prestige-orkesten van Engeland. DE KAMERMUZIEK EN HET STRIJKKWARTET In de ernstige muziek mag men de kamermuziek be schouwen als het meest on toegankelijk genre. Een leek is gemakkelijk te over tuigen met een spetterend vuurwerk voortgebracht door het grote orkest of kan s?s> in bewondering komen te staan voorde ongelooflijke vokale kwaliteiten van een of andere Prima Donna. Ka mermuziek echter zal hem gauw vervelend lijken. De reden hiertoe hoeven we niet ver te gaan zoeken. Ka mermuziek behoort tot dat gene wat we kunst om de kunst; muziek om de mu ziek zouden kunnen noe men. Kamermuziek staat los van elke drang naar ui terlijk effect en poogt de muziek in haar meest ab- strakte gedaante weer te ge ven. In de kamermuziek is het strijkkwartet ongetwij feld het meest intieme uit voeringsapparaat. Grote komponisten vertrouwden aan het strijkkwartet de meest diepzinnige muziek toe. Beethoven -we herden ken dit jaar de honderdvijf- tigste verjaardag van zijn overlijden - schreef zijn laatste werken voor het strijkkwartet en niet voor de piano die wel het instru ment was waarmede hij meest vergroeid was. Mo zart, Haydn, Schubert, Brahms, Bartok en veie an deren schreven onsterfelij- Wolfgang Amadeus Mozart Felix Mendelssohn - Bartholdy ke komposities voor dit en semble. Joseph Haydn wordt alge meen beschouwd als vader van het strijkkwartet. Het is echter zo dat Luigi Bocche- rini reeds op achttien-jarige leeftijd dergelijk werk schreef. Het strijkkwartet immers vond zijn oorsprong in Italië. Niemand minder dan Vivaldi gaf met zijn Concerti a quattro een eerste vorm van het genre. Haydn echter ontwikkelde de vorm, die door Mozart en Beethoven gretig werd over genomen en tot ontzagwek kende hoogtes werd ge voerd. De komposities welke we op het concert van 12 janua ri zullen te horen krijgen geven een duidelijk beeld van wat verschillende kom ponisten weten te bereiken met dit prachtige klankme dium. Vooreerst is er Mo zart, die in zijn K.V. 285 de eerste viool vervangt door de fluit. Een compositie gedacht voor een medium dat in oorsprong een strijk kwartet had kunnen zijn, maar om een of andere re den (opdracht?) geconci pieerd werd vooreen varian te ervan. Gordon Crosse, een hedendaagse compo nist, horen we in drie stu dies voor strijkkwartet: re- citativo, aria en finale. Van Henry Purcell krijgen we de Chaconne in g. De chacon ne (of ciacona) is in wezen een Spaanse dans in 3/4 maat. En melodie, die meestal acht maten omvat, keert steeds terug in een stem en wordt omspeeld door de andere stemmen. Het concert zal besloten worden met het strijkkwar tet opus 44 nr. 2 van Felix Mendelssohn-Bartholdy. Een mooie gelegenheid om in deze man niet enkel de komponist te zien van het vioolkoncerto en de Ita liaanse Symfonie. Als kind reeds schreef Menselssohn klavierkwartetten. Als twaalfjarige droeg hij een ervan op aan Goethe. Het koncert zal volledig worden opgenomen door B.R.T.3. Een hele week scheidt ons van de vette kalkoen en de beduimelde kerstbol Eenieder is langzamerhand op adem gekomen, de houten koppen klinken weer hol... en ziedaar, amper tikt de klok een nieuw en (zoals toegewenst) gelukkig jaar of daar komt BIG BELL KRAKEBAAS de leukerd om ons tot rocken en swingen aan te zetten. Ons zakdoekland telt de zanger muzikanten, die onvervalst de rock en blues aankunnen, op de paar vingers die haar over schieten. We hebben of kennen tenminste dc Brusselaar Ricardo,Burt Blanca, Raymond van het Groenewoud, een stel muzikan- r ten als Jean Marie Aerts en Jean Blaute en hier tussen, als een etwat miskende grootmeester, de Leuvenaar Armand met ais pseudoniem Big Bill. Big Bill is niet de eerste de beste. Jarenlang was ie een der geliefkoosde performers van het Leuvens studentenpubliek. Ik herinner me de periode waarin hij optrad met de groep Sock'n' soul. (o.a. samen met Simon :'7'Schrimpton Schmith, lange tijd begeleidingsgitarist van Kris De Bruyne en momenteel van Miek en Roel). Dat was de heugelijke tijd van het Luk Tegenbos Ensemble (waaruit Big Bill ooit deel maakte), van de nogal miskende Vlaamstalige rock groep Freakadel, van het schuchtere optreden van de t endertijd Engels zingende Lieven, van de uitstervende populariteit van Lamp en Lazarus. Onder al die krakken was Big Bill zowat de enige die het voor kritisch doorgaand (de beste studentenmop aller tijden) blokkend volkje kon laten rechtveren en tot zwetens toe kon doen dansen. Meestal bracht hij overigens ten gehore; keien van nummers van zijn idolen. De ganse Alma brulde Fats Domino's «Girl Josephine» luidkeels mee, de meisjes ver gaten het sluitingsuur van de peda, de jongens hadden altijd wel een veldbed ter beschikking, het bier stroomde niet ver van de fabriek... En nu, jaren later, kreeg Big Bill eindelijk de kans om zich aan een solo-elpee te wagen. Zijn eerste single «Ene meh hesp» stond borg voor de belangstel lingvan menigen onder ons voor deze schijf die eenvoudigweg onder zijn naam over de toonbank gaat. Hij laat zich begeleiden door het kruim van onze muzikanten; Stoy Stoffe- len, J.M. Aerts... Er wordt lekker uit de pan geswingd in •Mokke Rock». «Vosseweg Tune» e.a. De zwoele bluesloop jes van de gitaar kronkelen zich door «My Friend Stan» en het wondermooie «Sleutelblues» waarin Big Bill vertelt hoe het koele gerstenat hen parten speelt en hoe de blues in hem opborrelt wanneer hij zich een breuk zoekt naar de sleutel van zijn voordeur. Dit alles -in een sappig Leuvens dialekt gezon gen dat je zou doen denken dat de rock in brabant is geboren. De plaat wordt vaak op de radio gespeeld en het staat nu vast da Big Bill met zijn muziek en grimmicks eindelijk in Vlaan deren van de grond zal komen. Hij is vergezeld van een negen koppige backinggroep,waar onder een forse ritmesektie die voor de volle klank zorgt. Dit week-einde is hij te gast in 't Fabriekske, Wellekensstraat, 45 te Aalst voor een bijna-première van de plaat. CSV 't Fabrieks- kcn (Wellekensstraat 45, 9300 Aalst) mag dus prat gaan op deze vroege erkenning van zijn Juul Keppens is lang geen onbekende meer in het Aalster- se. Reeds verschillende malen was hij te gast in onze stad. Telkens wist hij een groot aantal mensen te bekoren met zijn schilderwerk. Ditmaal kan men opnieuw terecht bij Tiem in de belfortzaal. Tot 30 december. Juul Keppens schildert landschappen, kerkinte rieurs en bloemen. Spon taan, zo maar, zonder hoge re bedoelingen na te streven zonder pretentie. Eenvoud siert hem als mens; dezelf de eenvoud is terug te vin den in zijn werk, maar dan geuit in een krachtig en bij zonder kleurrijk betoog. Als vanzelfsprekend werkt Kep pens enkel met het palet mes, wat aan zijn werken ^^een grote spontaniteit ■.-♦geeft, zijn wer ooen ons steeds denken aan een kommerloze wereld, zonder frustraties en zonder vals of onpersoonlijk engagement. Ook al is Keppens werk ge makkelijk, voor de hand lig gend; het is aanvaardbaar als uiting van een persoon lijke (misschien wel zeer in tieme) kijk op het leven of beter op datgene wat voor hem het leven is. Keppens raakt nooit de menselijke figuur aan om te gebruiken als onderwerp; slechts in uitzonderlijke ge vallen verschijnen enkele fi guurtjes onder een paraplu, maar zelfs in die gevallen blijft de impressie van de druilerige dag op de bloe menmarkt het grote belang behouden. Dit is dan weer om typerend voor de werken van Keppens. Het is niet het gevoel van de mens, maar de indruk en de visie van hemzelf die plastisch gerea liseerd wordt. Misschien zal Keppens nog wel eens een portret schil deren, maar dan zouden we het liefst zien als en zelfpor tret als een goedmoedige vader die gelukkig neerkijkt om hetgeen hij gepresteerd heeft; namelijk in alle een voud blijk gegeven te heb ben van een aangeboren zin voor het schone dat ook buiten de mens leeft en dit op een even kompromisloze wijze tot uiting te hebben gebracht in zijn schilder werk. Dc Catharinisten speelden Heksenjacht, wtj speelden in onze resensic enigszins verstoppertje en dachten zo, wie het schoentje past trekt het aan. Nu blijkt echter dat de verkeerde persoon zich het kritisch wringend schoentje van de slechte uitspraak aantrekt, helemaal ten onrechte dos. Dus hieromtrent enige verduidelijking om alle misverstanden uit de weg te ruimen. Van de enkele debutanten in deze produktie vonden wjj de uitspraak van één onder ben, namelijk van de vertolkster Betty, dochter van dominee ParrLs, zo slecht, dat dat het vermelden nodig was. Nu blijkt echter dat Sarah Good, van Limburgse afkomst ook een debutante, deze kritiek voor haar rekening nam. Of de Catharinisten meer dan één Limburgse debutante in haar rangen telt weten we niet. Indien dit niet het geval b berust onze Informatie op een misverstand, waarvoor onze excuses. Wegens drukke bezigheden van de hoofdrolspeler en verregaande verwaarlozing hier van uitgaand in verband met het volgen van de repetities dient Marc Van Wesemael, regisseur van een groep sterke Aalsterse toneelspelers, de produktie «365dagen in 635 lijnen» van de Zottegemsc auteur Jean-Marie De Smet, voor onbepaalde tijd uit te stellen. De wereldpremière was voorzien voor begin februari te Zottegem. De akteurs en aktrices, die zich gedurende twee maand ingezet hadden voor het welslagen van deze produktie zijn natuurlijk sterk ontgoocheld over deze gang van zaken, temeer daar dekor, programmaboekje, affiches en ruim de helft van het stuk op punt stond. Regisseur Marc Van Wesemael had de satire in samenspraak met de auteur herwerkt. Regisseur, akteurs en medewerkers zetten zich voor deze produktie belangeloos in wat de financiële vergoeding betreft. Uitstel is niet verloren zegt Marc Van Wesemael. Weerom Aalsterse inbreng in het Gents Voorstadteater Vertikaal, waar in de regie van Roger De Wilde een lonesco «Amédée of weg met het Ijjk» heden in première gaat. Ons toneelecbtpaar Fran^lne De Bolle en Roland Schollaert staan cr, weliswaar in een kleine rol, op de planken samen met Daniël De Cock, Jenny Tanghe, Walter Boni, Walter Vandersmessen en Eddy Daese. Voorstellingen gaan door iedere woensdag, vrijdag en zaterdag vanaf heden tot 11 februari (8januari uitgezonderd) telkens on: 20.15 uur. In een volgende editie hierover meer. De toneelgroep De Schakel komt moeilijk van de grond met de tweede produktie «Het lijk is zoek», dat over een maand dient opgevoerd. Akteurs zijn zoek? ROEL VAN DE PLAS Een vrolijk, zalig en gelukkig film-jaar, beste lezer en film fan.: heel wat goeie films uiteraard, liefst zonder rampen maar met heel veel humor en tederheid en ander lekkers Deze week is niet bijzonder representatief voor mijn wen sen, althans niet helemaal. Er is wel een goeie brok ge zonde humor, de rest ontbreekt echter volkomen, tenzij jullie van nonnen met kinderen houden. RABBI JACOBEen film van Gérard Oury (Frankrijk, 1974) met Louis de Funès en andere olijkerds. Herneming van een vrij jonge de Funès-film, een buitenkansje voor zijn fans en voor iedereen die van volslagen probleemloze grappige films houden. Om aan een of ander te ontsnappen (ik herinner mij natuurlijk niet meer wat, het zullen wel stoute achtervolgers geweest zijn) trekt de Funès een joods rabbijnenpakje aan, met allerhande noodlottige ge volgen van dien religieuze plechtigheden en folkloristi sche dansen. De Funès redt zich overal weer grandioos en aan het einde komt alles uiteraard terecht, (cinema Palace) VR Ogel keri DE NON EN HAAR KIND Een draak van een film, stel je voor, alleen die titel al. Erf komen beslist zakdoeken aan te pa want gevoelige hartjes f krijgen er aardig van langs. Voor wie het niet zo nauw I neemt kan het best een humoristische film zijn ook natuur-1 lijk. (cinema Feestpaleis) DE WRAAKVAN DE SS Alsof er nog niet genoeg ellende in de wereld is. talent en kan dus enkel nog hopen op de barrikadelopers van het muziekminnend pu bliek. Afspraak: 8 januari. 19.30uur met een met glimlach gepoetst gebit en vijftig of zeventig frank opzak. RENE DE WITTE Een gelukkig jaar, beste lezer (of zijn het ondertussen weer twee geworden en een schoen vraa en veil sengen. Ik ben nieuwjaarswensen stillaan zo beu gals kouwe pap, zejo,,,, hebben me trouwens nooit sterk kunnen ontroeren. Ik pro-—m beer ijverig de voorbije twee jaren te vergeten, dat lukt niet al te best, de doos met brieven zit in de koffer dan komen ze^. me niet meer zo vaak voor ogen. Op Om die ogen is deR laatste week anders ook eenenander te doen geweest Oppi een vrolijke morgen sta ik fris als een hoentje op met mijn|| linkeroog helemaal dicht. Nu had ik de avond ervoor met" niemand last gehad, dus moest er iets niet pluis zijn. Ik wrijf! er de korsten af en ga toch maar gaan werken, plicht gaat» g voor nietwaar. Een ijverige, maar overigens aartslelijkelR sekretaresse, stelt voor om er een of ander produkt aan tepy smeren en dat doe ik dan uiteindelijk maar want anders kanl ik dat oog niet meer gebruiken en met één oog verlies je een groot deel van je dieptezicht met het gezellige gevolg dat je tegen de deuren aanloopt en met je potlood in jejn( koffie zit te roeren, niet zo gezellig dus. s Avonds dan toch maar naar de dokter want het is morgen Kerstmis en dan®'1 betaal je feestdag-tarief. De brave man werd er niet veei'lt wijzer van en schrijft me een zalfje voor dat nergens kwaad >1 ijl voor kanbaat het niet, het schaadt ook niet. Goed, met die|e kleverige treop kom ik kerstavond en kerstdag zonder on-tgn gelukken door maar s avonds voel ik mij wat koortsig en ik probeer een paardemiddeltwee flinke portos en dan met zeven dekens naar bed. Maar wat een ramp s anderdaags^ beste mensen, ik kan niet meer uit de voeten, zoals dat in| de volksmond heet. Goed. daar klettert de asbak voor del zevende keer van tafel, ik besluit zelf maar dat het eenl griepje zal wezen en daar hoeft geen dokter zich voor tel verplaatsen. (Bovendien heb ik al geruime tijd een hekell aan dokters, een soort argwaan waar je moeilijk vanafl komt, tot je op zekere dag een goeie dokter tegen het lijfl loopt, wat ik tenslotte ook maar gedaan heb.) Dat griepje I blijft maar duren en erg kwaadaardig zijn en dus moet erl maandag toch een witjas over de vloer komen. Wat eenl aardig gnepje leek is plotsklaps veranderd in een boosaar-r dige witte keelontsteking en daar moet peniciline aan te pas komen, in grote hoeveelheden nog wel. Bovendien moet ik een flinke poos het bed houden en dat is uiteraard minder prettig. Overdag kan je niet wakker blijven en s nachts kan je niet slapen. Erg vervelend is dat, op een keer heb ik een ganse nachtvisieooenen gehad, of waren het nachtmerries En wanneer ik dan uiteindelijk eens buiten mag is het om bij de oogarts op visite te gaan. Kijk recht in mijn ogen, kijk naar beneden, kijk naar omhoog, het komt van die keelont steking beste kerel, kom volgende week eens terug. Onder tussen beleef ik de nieuwjaarsdagen grotendeels vanach ter een bril want met zon ogen durf ik natuurlijk niet onder de mensen komen. Ik kijk naar de Herman Candries show, die eens te meer werd gestolen door J.A. uit A. en waar geen Mick Clinkspoor aan te pas komt. Dat vind ik erg jammer want sedert enige tijd ben ik gaan beseffen dat Mick enorm rustgevend werkt. Gans haar verschijning en vooral haar stem, watzeg ik, haar omfloerste stem, dompe- len mij zometeen in een wereld van rust, vrede, stilte, noem maar op, al wat goed is. Na de Herman Candries show begeven wij ons een tijdlang op het slechte pad en vieren nieuwjaar tot in de vroege uurtjes en wanneer ik mij tens lotte te bed begeef is die dekslese haan er weer. Zou je potvermiljaarde nietvan de eerste dag is hij daar al, dat zullen zijn beste wensen wel geweest zijn. Vandaag, tus sen de oogarts en de schoenlapper wou ik vlug even een blonde schoonheid gaan inviteren, maar dat liep al vlug spaak nadat ik toevallig, héél toevallig net ervoor wat achtergrondinformatie (de meest essentiële uiteraard) te horen kreeg. Ik zal dan maar alleen naar die reusachtige fuif gaan, misschien valt er daar wat te versieren.

De Voorpost | 1977 | | pagina 28