ÏÏMM Vrije Tribune r KASSEI OF BETON? KOMITEE KLAARHAAG-KOKERD, OOK LIEVER KASSEI! GEZELLIGE HULDE AAN UITTREDENDE GEMEENTERAADSLEDEN WANNEER EN WAARVOOR U VANAF 1 JANUARI NAAR HET STADHUIS KAN! 2 - 7-1-77 - De Voorpost de redaktie heeft het recht deze teksten in te korten. DE B.P.S. TERUG IN HET BESTUUR Na zes jaren van oppositie treedt de Aalsterse BPS terug in het bestuur. Een oppositie waarin wij sinds 1971 gedron gen werden door de wansma kelijke houding van een toen al verdeelde CVP. Nadat onze partij een duidelijke overwin ning had geboekt en aldus de goedkeuring van haar beleid door de stem van de bevolking had verkregen. In een stad waar het anar chisme volgens Louis Paul Boon zo welig heeft getiert be rusten de socialisten niet op deze uitslag. Dat wij van de jongste verkiezingen meer hadden verwacht wordt er kend. Maar wij zijn de verkie zingen ingegaan met een kwasi totale oppositie ploeg. Uitzondering gemaakt voor Herdersem en Nieuwerkerken. Van een opmars kan dus niet worden gesproken. Vele van de partij-leden hebben zich vergist en geen rekening meer gehouden met de dorpspoli tiek. Wij stonden tegenover be- stuursmeerderheden met een lange adem. Deze van de CVP die in bijna alle deelgemeenten van Groot Aalst de plak heeft gezwaaid. Geruggesteund door het eeuwigdurende katho- lisisme van de dorpspolitie- ker.Wij stonden ook tegenover de liberale vertegenwoordigin gen in verschillende raden en colleges. Dat zij in deze ge meenten op een grotere kie- zersgroep kunnen rekenen is historisch normaal te noemen. Het socialisme heeft zich tot op heden voornamelijk doorge drukt in kern-steden met een dichte loontrekkende arbei dende bevolking. In gemeen ten met een meer zelfstandige arbeidende bevolking hebben de liberalen hun kansen waar genomen. Achteraf bekeken hebben wij uit deze situatie lessen getrok ken. De B.PS.P. zal in de eer ste plaats verder blijven ijveren voor een andere maatschappij visie. Steeds meer voelt men aan dat deze konsumenten maatschappij op een verkeerd spoor zit. De kritiese ingesteld heid van onze bevolking groeit aan. Milieu-groepen, buurtwerk-huizen, marginale culturele groepen, actiecomi tés voor behoud en-of afbouw van ons stedebouwkundig en historisch patrimonium, voor leefbare woonkernen, zelfbes tuur van stedelijke openbare instellingen, konsumenten comités, minderheids-groepen en noem maar op. De buiten parlementaire oppositie groeit Zij vertegenwoordigen de toch nog wel aanzienlijke grote massa van kritisch denkenden tegen het burgerlijk systeem. De socialisten weten en zijn er van overtuigd dat de ingesteld heid van kritisch te zijn niet door iedereen kan worden ge volgd. Maar dit was in vroegere tijden ook al niet mogelijk an ders zou er geen socialistische strijd zijn gevoerd geworden. Automatisch hebben deze niet kritisch ingestelden ook en met recht hun visie op de maat schappij en kiezen een stuk voor hen. Hier steld zich het probleem van meer geloofwaardigheid. Dit zal voorde toekomst binnen de BSP wel een punt van dis- kussie vormen. Een verjonging van de partijkaders garandeert nog geen andere politieke houding De BSP- Aalst wil samen met de verjonging aan sturen op een gewijzigde poli tiek. Het woord is aan de be volking om het via de BSP in Aalst te zeggen. De BSP wenst een klare duidelijke taal te spreken ten dienste van de in woners van Aalst, Groot-Aalst, onze stad, voor het welzijn van 83.000 mensen. Vooruit socia listen ROGER D'HONDT WU VECHTEN VOORT De C.V.P. te Aalst is thans in de oppositie gedrukt. Dat wordt niet prettig gevonden door 35% van de groot-Aalsterse bevol king die op 10 oktober voor de C.V.P. had gestemd. Als de anderen vinden allen samen te moeten spannen tegen de C.V.P. dan doen zij dat maar. Het is nochtans oneervol voor hen te moeten toegeven dat zij de kierzers voor onnozel gehouden hebben want hun geheim ak koordje was reeds een jaar voordien gesloten en de verkie zing werd volgens de P.V.V., B.S.P. en V.U. maar gehouden voor de grap. Zullen de kiezers van Aalst dat een volgende maal ook nog aanvaarden? Intussen is in de gemeenteraad de C.V.P. als één blok naar voren gekomen. Met niet minder dan 16 gemeenteraadsleden heeft de C.V.P. fraktie haar eigen schepenkandidaten naar voren gebracht en eensgezind gesteund. Het is werkelijk met grote belangstelling dat wordt uitge keken naar de eerste politieke daden die de meerderheid zal stellen. De meerderheid kan ofwel een autoritaire houding aannemen tegenover de min derheid en het gezegde waar maken: in de gemeenteraad heeft de minderheid niets te zeggen. Ofwel kan zij zich, bewust van de grote verant woordelijkheid die het politiek gezag nu draagt voor het welslagen van de fusiegemeente Aalst, bereid verklaren om ook de oppositie haar rol te laten spelen. Wat betekent dat? Dat de voorstellen van de oppositie niet koud worden genegeerd. Een belangrijk voorstel heeft de C.V.P. alvast reeds gedaan op de eerste zitting door te vragen dat de C.V.P. gemeenteraadsleden hun zitdagen zouden mogen voortzetten op hun vroegere gemeentehuizen. De meerderheid zal in deze eerste confrontatie getuigenis kunnen afleggen van haar goede wil. Indien het kontakt met de plaatselijke bevolking van de vroegere gemeenten enkel langs leden van het schepenkollege zal mogelijk zijn, dan zullen wij tot onze spijt besluiten dat de nieuwe heersers van oordeel zijn dat de C.V.P. er echt en volledig uit moet. Vooraleer deze grijp grage meedereheid onze deel gemeenten opeist als haar win gewest. hebben zij nog met de C.V.P. te doen. GHIS WILLEMS EUFORIE... De Engelsen zeggen dat een feit sterker is dan een Lord Ma yor (burgemeester), en vorige week hoorden we een oude Franse staatsman nog vooroe TV verklaren, dat iedereen en elke zaak er bij te winnen heeft, de uitslag van een stemming te aanvaarden of in elk geval de ganse draagwijdte ervan goed in zich op te nemen. De nieuwe meerderheid te Aalst is dus wel degelijk de nieuwe meerderheid, maar bepaalde verklaringen en ge schriften die we vanwege ver antwoordelijke BSP-militanten in dit verband onder ogen krij gen, getuigen van verre gaande naïviteit of van poli tieke onrijpheid. De uittredende meerderheid heeft volgens deze verklarin gen praktisch niets verwezen lijkt. Zo maar in de lucht ge gooide ontboezemingen die wij, kommunisten, nooit zou den onderschrijven en dieten- andere door de BSP-Lond- genoten van morgen bij elk in- tervieuw in de grond worden geboord. Zelfs Van Hoorick heeft trouwens hulde gebracht aan CVP-schepen Bogaert, die men zeker niet in alles kan volgen, maar die naast ande ren ongetwijfeld inzake het fi nancieel beleid positieve za ken heeft verwezenlijkt. En dit moet dan de aanloop zijn tot lyrische ontboezemingen over de toekomst. Precies alsof Aalst een eiland zou zijn, ziet Martin Hutsebaut handel en industrie al tot grotere bloei gebracht, onze volkse geesten zullen nog grootser gemaakt worden, onze kulturele ont plooiing zal bevorderd worden, ons milieu ongeschonden bewaard, enz enz... Heeft de wereld een ander aanschijn gekregen sedert een paar BSP-ers een schepenze tel kregen toegewezen in het toekomstig schepencollege Te gek om dood te doen, na tuurlijk. en we zouden er niet eens blijven bij stilstaan, indien dit alles dan weer geen aan loop was tot idiote antiklerikale oprispingen van de oude stempel, en tot stellingnamen omtrent de progressieve front vorming die essentiële pro blemen omtrent de politiek van de arbeidersbeweging raken. Monsieur zal zich nu volgens zijn verklaringen in de toe komst niet langer de vraag moeten stellen tegenover welke jezuiet hij zich bevindt (woordelijken volgens hem is er in de CVP geen enkele pro gressist. Hutsebaut ziet er ech ter wel, en hij zal de BSP- poorten in 1977 voor hen nog wijder open zetten dan in 1976. Hij vraagt zich trouwens reeds af wat er in 1982 nog van de CVP zal overschieten. En dit alles dan maar in wat H IJ de geest van L.Collard» noemt Dit alles, terwijl vlak naast zijn artikel in «De Voorpost» een lang verhaal is te lezen omtrent de perikelen tussen de Aals terse en de Erembodegemse socialisten, die voor 't ogenblik alle politieke aktiviteiten sta ken... Kan het nog gekker Is het aldus dat men het politiek be wustzijn van de arbeiders en progressisten aanscherpt voor de strijden die in 1977 en de daaropvolgende jaren onver mijdelijk zullen moeten ge voerd worden, tegen de grote manitoes van het kapitalisme - die de gevolgen van HUN krisis op de ruggen der werkende bevolking willen afwentelen De nieuwe meerderheid is er, en zoals met de vorige zullen wij het positieve ervan erken nen en zelsf steunen. Zoals we het negatieve zullen aanklagen en bekampen. Zoals we met zorg zullen nagaan in hoeverre het stadsbestuur een positieve houding zal aannemen in de strijden die op een hoger plan zullen gevoerd worden. Maar aan de grote problemen die zich voor de ganse bevolking en voor voor de werkers van ons land stellen, brengen twee BSP-schepenen te Aalst geen wijziging, noch aan het vraag stuk der bondgenootschappen in de strijden die daar uit voort spruiten. En de BSP Aalst zou er dan ook goed aan doen de verkla ringen en stellingnamen van haar woordvoerders goed te overwegen. Ray DE SMET. Maar dit moet niet zo zijn... neen dat mag niet. Uitbreiding van thuisverpleging, familiale huishoudelijke hulp en vooral de inzet van familie en geburen zouden reeds veel kunnen ver helpen. De rusthuizen zelf dienen grondig herdacht; ze moeten niet noodzakelijk in een buitenwijk geïsoleerd staan; stydio's in de stad, kleine woningen tussen jonge aktieve gezinnen zijn absoluut wense lijk. Belangrijk is vooral dat U in een door U gekozen en ver trouwd milieu kunt blijven, dat ge omringd wordt met waarde ring en genegenheid, dat U meeleeft, meevoelt, meetelt. Datl KI de koalitie DAAR iets zou voor doen, wenst van harte Dr. Anny DIERICK J Groot Aalst 1 januari 1977 g Hoopvol had het komitee naar de fusie uitgeke ken omdat het meende dat zo een einde zou worden gesteld aan het dualistisch karakter dat de Klaarhaag steeds geken merkt en getekend heeft maar weer blijkt dat in het voorgestel de kompromis de Klaarhaag als zwart schaap weer eens de dupe wordt van politieke rivaliteit, meent het komitee. Dit komitee met Fons De Koninck, Jos Mannaert, Piet Bernaert en Arnold Van de Perre wil dan ook nauwlettend toekijken op ver dere evolutie en zich teweer stellen tegen elke vorm van diskriminatie. Ook in de Klaar haag en Kokerij zijn immers gezinnen met kleine kinderen en een weg van groot verkeer lijkt hen totaal ongewenst. Ondertussen reageert raadslid Van de Sijpe positief en ziet de mededeling van de mensen van het komitee als een blijk van kentering in de geest der bevolking ten gunste van het behoud van kassei, uiteraard in verbeterde toestand. Met de ruggesteun van het Departement van Nederlandse Kuituur wil hij dan van nu af aan ijveren om de hele lengte, de totale vier km, in landelijke toestand te bewaren. Of moeten steekproeven gedaan worden om na te gaan in hoeverre de bevolking van bedoelde wijken al dan niet achter deze mening staat? Schepen van Leefmilieu Mw. A. De Maeght-Aelbrecht kan het standpunt van het komitee van de Klaarhaag waarderen en staat steeds open voor alle mogelijke informatie in het kader van de inspraak. In elk geval verklaart ze er zich absoluut tegen dat bij een weg zoals deze zou onderscheid gemaakt worden qua aard van bestrating. Verder vestigt de it ee m, vervolg van blz. P9®! >gra schepen er wel de aandacht op V"" dat het plan om die weg te' betonneren afkomstig is van her 1 «oude» bestuur en dat het aan"®1' het huidige bestuur is nu zijflj?rc verantwoordelijkheid terzake op',s^ te nemen. Een verschillende behandeling van burgers uit heelEU V Groot-Aalst vindt de schepen he niet verantwoord en privé-je belang mag nooit met openbaar g belang worden gemengd. Het1en hele opzet van de betonneringiar van de nieuwe weg schijnt dusUjr( terug op de helling te komen. t 7 ns Nu blijft er mij een bijzondere taak om hulde te brengen aan drie raadsleden die dertig jaar onafgebroken zitting hebben in deze raad, en dat is een hele prestatie! Ze zijn dus 5 maal herkozen geweest tot raadslid: Dr. A. Du Four, Bert Van Hoorick en Benoni Ringoir». Hij schetste de levensloop van de drie gevierden, belichtte hun politieke karrière, feliciteerde en deelde geschenken uit: het Aalsters karnavalboek en een lijvig kunstboek van Mauritz Schelck. Diverse schepenen en fraktielei- ders brachten achteraf hulde aan de gevierden. Stadssekre- taris Chris Willems was de tolk van het stadspersoneel dat een geschenken en bloemenhulde bracht. ROEL VAN DE PLAS Ni Y oft b Vervolg van blz.1»s t zii Burgemeester De Bisschop overhandigt een kunstboek aan schepen Benoni Ringoir (jm) Lieve ouders, grootouders, meters en peters, Het is wel heel lang geleden dat we op een kinderlijk plechtige manier onze nieuwjaarsbrief voorlazen: na een dankwoord kwam de verlegen opsomming van al onze kleine en grote tekortkomingen en de ernstige belofte om beter ons best te doentot slot de innige wens: een goede gezondheid en nog vele, vele jaren. Als kinderen beseften wij zeker de draagwijdte van deze laatste zin niet; we voelden ons zo veilig tot in een verre toekomst. Ondertussen hebben velen van ons ervaren dat elke dag een bedreiging kan brengen voor ons en onze familie. Gezond zijn is een vanzelfsprekendheid tot we opeens ziek worden en onze dagelijkse wereld verandert. Fysisch lijden en ongemak beïnvloeden niet alleen ons aktief leven maar ook onze ganse levensvisie. Pijn en angst kan ons doen verlangen naar een zalige pijnloze rust... maar als het dan weer beter gaat voelen we terug de behoefte aan warme menselijke genegenheid; dan weten we terug dat niets belangrijker is dan liefde en vriendschap. En zo gaan de «vele jaren»... iedereen wordt ouder. Buiten zware ziekte komen er de kleine lichamelijke ongemakken van de derde leeftijd... dikwijls hebben we daar te weinig begrip voor. Zwaarder echter dan de fysische tekorten wegen U: de eenzaamheid, het gevoel buiten de maatschappij te staan. En nochtans hebt U nog veel te geven... Omdat U tijd hebt om te luisteren en begrip omdat U zelf zoveel doorgemaakt hebt. U kunt beter dan wie ook de vluchtige waarde van het geld, de relativiteit van een geslaagde loopbaan. Het doet U pijn dat we U niet zo dikwijls in vertrouwen nemen. Erger nog dan dit alles is er dat angstgevoel voor de toekomst... de vrees niet voor voor uzelf te kunnen zorgen. De grote «hechte» fami lieclans met grootouders ouders en kinderen zijn uiteengebrokkeld... met voor- en nadelen. We zijn geëvolueerd... de familiebanden zijn losser geworden... de afhankelijkheid van sociale organisaties veel groter. Voor onze zieken en hulpbehoevende bejaarden zijn al te dikwijls ziekenhuizen en rusthuizen de «enige oplossing». De laatste toespraak van de burgemeester van Aalst (jm) De heer André Du Four, Benoni Ringoir en Bert Van Hoorick gevieri In vorige editie kon U lezen hoe men uit de voorbereidingen die het kollege van burgemeester en schepenen in het licht van de daadwerkelijke fusionering deed, de groot-Aalstenaar de toekomst met fris gemoed kan doen tegemoet zien. GEMAK VAN KLANT EN EFFICIËNTIE VAN PAPIER Het ligt voor de hand dat het nieuwe bestuur bij de organiza- torischc aanpassingen rekening moet houden met de wensen en mobiiiteitsmogelijkheden van ruim 80.000 nieuwe groot- Aalstenaars. De oplossing is de volgende. Dagelijks zal in het gemeente huis (nu dienstcentrum ge naamd) van elke randgemeente een bediende aanwezig zijn om uw belangen te behartigen; meer bepaald als tussenpersoon tus sen U en het centraal bestuur. De bediende zal present zijn van halfnegen 's ochtends tot twaalf uur. De nu reeds bestaande avondzitdagen zullen behouden blijven. In dit dienstcentrum zal U volgende dokumenten kunnen verkrijgen: getuigschrift van leven (op zich van identiteitskaart) bewi js van woonst samenstelling van gezin (trouwboekje en identiteitskaart meebrengen) slachtbew ijzen wettigen van handtekeningen (identiteitskaart) voor eensluidend verklaren van afschriften formulieren verlies identi teitskaart aanvragen studiebeurzen. Opmerking: de werklozenicon- trole wordt uitgevoerd door de bediende in het dienstencen trum. U kan in hetzelfde centrum ook terecht voor andere dokumenten die u echter pas na uitvoering door de centrale dienst, zal krijgen. Het volgende kan U dus nog steeds dicht bij de deur aanvra gen: geven van huisnummers identiteitskaarten reispassen erfrechtverklaringen formulieren beroepsloop baan woonstveranderingcn- pensioenaanvragen en aan vragen van tegemoetkoming voor minder-validen aanvragen herstellings werken aanvragen machtigingen voor lichtrcklameen publiciteit aanvragen van aansluitingen op riolering, herstelling van voetpaden en straten ex pioi ta t ieverguh ni ngen hi i I i t ieget u igschri ft e n grondconcessie op de be graafplaatsen attesten wekelijkse rustdag afwijkingen wekelijkse rust dag afwijkingen verplichte uvondsiuiliug viseren van handelsboeken leurkaarten uittreksel uit en afschriften van akten van de burgerlijke stand. Opmerking: Deze dokumenten worden aan de betrokkenen daarna afgele verd of indien mogelijk toege stuurd. U /.ai de trip naar de pilootsLia Aalst en meer bepaald naar het stadhuis echer in bepaalde gevallen wel moeten doen. Volgende dokumenten worden bedoeld: aanvragen bouw- en verkave lingsvergunningen. stedebouw- kundige attesten, bouwpremie aanvragen van machtigingen voor het afsluiten van bouw werken aanvraag van inlichtingen omtrent Bijzonder Plannen van Aanleg (BPA). aangiften geboorten, overiij- dens, huwelijken en alle formali teiten betreffende de burgerlijke stand. aanvragen om uitstel en vrijlating van legerdienst intredingen uit ander ge meenten alle verrichtingen betreffende vreemdelingen. WANNEER DE BEZOEKJES AAN DE BESTUURSLEDEN? Volgende zitdagen van Burge meester en schepenen werden voorde toekomst vastgesteld: Louis D'Hacseleer: Burgemeester, dinsdag en vrij dag van 9 tot 12 uur. Ingang. Grote Markt 3 Eddy Monsieur: schepen sport, jeugd en vrijetijd. Maandag woensdag en vrijdag van 10 tot 12 uur. Ingang: Kapellestraat 8 Gaston Van Den Eede: schepen financiën. regies; slachthuis en waterbedrijf. Maandag, dinsdag en woensdag van 10 tot 12 uur. Ingang: Kapellestraat 8 Hooghuys Edgar d: schepen burgerlijke stand, so ciale zaken en gezinszorg. Maandag, woensdag en vrijdag van 10 tot 12 uur. Ingang: Grote Markt, 3 Jan Caudron: schepen van onderwijs en kui tuur. Maandag en woensdag van 10 tot 12 uur, Gebouw in de Kattestraat41 Gilbert Bourlon: schepen, ekonomische expansie, middenstand, land- en tuin bouw. feestelijkheden. Maandag en woensdag van 10 tot 12 uur. Ingang: Grote markt 3. Roels herman: schepen personeel en Volksge zondheid. Maandag en dinsdag van 10 tot 12uur. Ingang; Grote Markt. 3 De Maghf-Aclhrecht Anny: schepen huisvesting, leefmilieu en grondbeleid. Maandag, dinsdag en woensdag van 10 tot 12uur. Ingang: Kapellestraat 8. Nota: aan de ingangen zal een duidelijke bewegwijzering aan- gebracht zijn. R.D.W.

De Voorpost | 1977 | | pagina 2