GROOT AALSTERS BESTUOR PLECHTIG GEÏNSTALLEERD TOESPRAAK DOOR BURGEMEESTER LOUIS D'HAESELEER TOON BLOMMAERT FRAKTIELEIDER VAN DE VU GHIS WILLEMS, FRAKTIELEIDER VAN DE C.V.P AFWEZIGEN 6 - 7-1-77 - De Voorpost De feestzaal van het stadhuis, vrijwel een polyvalente zaal, is op zichzelf na de restauratie een juweel. De feestelijkheid die ervan uitging op 1 januari 1977 was heel bijzonder. Waren het de lange tafels bedekt met beige tafella ken, de uitnodigende mikro's erop, was het de kroonluchter die meer glin sterde als normaal, of was het gewoon de dag en de plechtigheid, geboekt in de geschiedenis, die een heel speciaal gevoel gaf aan elkeen die er binnen kwam? Er was veel belangstelling. Reeds rond 10 uur waren politici rond de Grote Markt te zien. Zenuwachtig komen sommige nieuwe raadsleden er een kwartier later de zaal binnengewandeld. De een neemt onmiddellijk plaats, anderen strooien kwistig nieuwjaarswensen uit. De oppositie is er om 11 uur. Wanneer burgemeester D'haeseleer de zitting opent maken we vlug de inventaris van wie niet is komen opdagen en zien een lege plaats daar waar André Doorns (kwam wat later) en Freddy Pyck moeten zetelen. Deze BSP-er is momenteel niet zo erg te spreken over de gang van zaken in zijn partij en voelt zich gedepasseerd. Van Den Eede tegen Etienne Bogaert, Edqard Hooqhuvs te gen Henri Van der Veken, Jan Caudron tegen Willy De Turck, Gilbert Bourlin tegen Remi Van Vaerenbergh, Herman Roels tegen Mevrouw Lievens- Borms, Mevrouw De Maght te gen Lambert Van de Sijpe. De geheime stemming die voor elke kandidaat met het ge kende rode potlood, naast de vooropgestelde naam, nam meer dan een uur in Charmante hostesses, in tur- koise kledij brachten wat kleur. Burgemeester D'haeseleer telde de stemmen en maakte de uitslag bekend. Hier en daar hoorden we een zucht van ver lichting opstijgen. Het is im mers niet de eerste keer dat met dergelijke werkwijze de oppositie zich weet in te drin gen in de bestuursmeerder- heid. GEMEENTEWAPEN GOEDGEKEURD Nadat de diverse fraktieleiders het woord hadden gericht tot de vergadering (zie verder in dit blad) werd het voorstel om het Aalsterse stadhuis als ge- UITSLAG GELDIG Vooreerst wordt iedereen in kennis gesteld van de geldig heid van de gemeenteraads verkiezingen van 10 oktober 1976. Er wordt tijdens de voor lezing van een brief door stadssekretaris Willems be kend gemaakt dat de heer Louis D'haeseleer benoemd is tot burgemeester en zijn eed reeds heeft afgelegd bij de goevemeur. IK ZWEER Twee en veertig maal werd er gezworen «Ik zweer getrouw heid aan de koning, gehoor zaamheid aan de Grondwet en aan de wetten van het Belgi sche volk». Twee en veertig raadsleden zagen zich aldus beëedigd. Raadslid Remi Van Vaerenbergh verklaarde af te zien van elke geldelijke ver goeding als vrijwillige brand weerman. De rangorde van de diverse raadsleden werd vast- TEGENKANDIDATEN OF SCHADUWKABINET De oppositie zorgde ervoor dat de schepenverkiezing niet zo vlug verliep als gepland. Zij stelden uit hun rangen, bij monde van fraktievoorzitter Ghis Willems immers telkens een tegenkandidaat voor. De resultaten waren steeds de zelfde: 16 stemmen voor de oppositie kandidaat, 25 of 26 stemmen voor de meerder heidskandidaat. In volgorde werden volgende schepenen verkozen: Eddy Monsieur met als tegenkandidaat Raymond Uyttersprot, Jan De Neve te gen Robert De Pauw, Gaston Burgemeester L. D'Haeseleer feliciteerde de nieuwe schepenen en gemeenteraadsleden met hun aanstelling. Hij richtte een woord van dank en erkentelijkheid tot al de burgemeesters, schepenen en raadsleden die de stad Aalst en de deelgemeenten bestuurd hebben. «Hun medewerking zal mij dienstig zijn» aldus de burgemeester. Hij betrok eveneens burgemeester Marcel De Bisschop In zijn dankbetuigingen. Na een kort overzicht gegeven te hebben over de gemeentelijke hervorming door de fusie, kwam de burgemeester tot het punt «mens». Bij hem speelt het menselijk element een grote rol. Dienstverlening en kontakt zullen daarom centraal staan. De inwoner heeft recht, aldus de burgemeester, op een vriendelijke, korrekte en vlugge dienstverlening. Hjj verwees hierbij naar de brochure met praktische wenken die eerstdaags huk aan huk zal besteld worden. Hij dankte de per soneekleden van de stad en de deelgemeenten en in het bijzonder stadssekretaris Chris Willems, voor de gegelijke dokumentatie en medewerking, die het bestuur in staat stelt een kontiniuïteit in het beleid te verzekeren. Hij wenste vlug te kunnen starten met «hearings» die tot doel zullen hebben het advies van de burgers omtrent bepaalde beslksingen in te winnen. Hij benadrukte dat positief ingestelde mensen, geen berrieschoppers en negativkten, samen zullen kunnen helpen om een moderne stad uit te bouwen. Maar niet alleen aan het sociaal hoofdstuk hecht de burgemeester veel belang, bij de ekonomkcbe toestand wil hij ook blijven stik taan. Hij sprak zijn bezorgdheid uit over de werkloosheid onder de jeugd op plaatselijk vlak en richtte, zonder te willen sombere taal spreken, een algemene oproep tot bezinning, beloofde dat de gemeente in de mate van het mogelijke een helpende hand zal toesteken, en heette bij voorbaat de nieuwe bedrijven die zich eventueel in Groot-Aalst zouden vestigen welkom. In een woord tot de schepenen die dagelijk smet hem zullen samenwerken sprak hij de hoop uit op een hechte samenwerking. De kollega's van de oppositie riep hij op om tijdens de komende zes jaar loyaal te zjjn en entoesiast mee te werken aan de opbouw van de stad. «Ik verwacht van U gezonde kritiek die in een opbouwende geest zal gevoerd worden» aldus de burgemeester die het jammer zou vinden moest de oppositie bij elk voorstel van de meerderheid neen zeggen, en omgekeerd. Met een nieuwjaarswens, ook vanwege z|jn echtgenote besloot burgemeester D'Haeseleer zijn redevoering. Hij startte zijn betoog met een nieuwjaarsgroet aan het pas geïnstalleerde schepenkollege en tot alle kollega's van de gemeenteraad. Hij wenste eveneens een poli tieke verklaring te gevan over de beleidslijn die de fraktie in het kader van het bestuursakkoord met de P.V.V. en de B.S.P. tijdens de komende zes jaar van het kollege verwacht. De V.U. sluit zich volkomen eensgezind en loyaal aan bij alle punten van het akkoord. Spreker wenst echter een paar punten naar voor te brengen, waaronder het probleem van de werkloosheid onmiddellijk in verband ge bracht met de problematiek rond het leefmilieu. De platte landsgemeenten, aldus spreker, die vandaag in Groot-Aast opgenomen worden mogen niet ten prooi vallen aan de verstede lijking, zij dienen hun landelijk karakter gevrijwaard te zien. De tewerkstelling kan ook daar bevorder en gediend worden door een aktiveren van een landbouwpolitiek. De heer Blommaert ziet dit niet als vals romantisme van een terugkeer naar de natuur, maar als een sociale en ekonomische noodzaak.Spreker verwacht van het bestuur positief werk in verband met de bescherming van de oude stad en dorpsker nen, in verband met het ver keersvrij maken van winkel straten en zou het toejuichen moest de dienst urbanisatie over een schoonheidskommissie be schikken om te waken over de estetiek van d", partikuliere huizenbouw. Bijzondere aan dacht schenkt Toon Blommaert nog aan de kuituur, die de VU vooral meer toegankelijk voor jan en alleman went te maken, mede door een zo groot moge lijke geografische spreiding van de infra-struktuur ter zake. Hij besloot zijn rede met de hoop dat het nieuwe stadsbestuur met veel ijver het bestuursakkoord zal weten te realiseren. VU-Fraktieleider Toon Blommaert was één der velen die burgemeester D'haeseleer met bloemen bedacht, (jm) Hij nam het woord en wenste vooreerst een groet te brengen aan het nieuwe Aalst. Hij zag de fusie als een opgelegde zaak, stipte aan dat de stad Aalst er nooit om vroeg en dat de negen gemeenten zeker geen entoesiasme konden opbrengen om bij Aalst ingelijfd te worden. Hij maakte even de som van de politieke inkrimping die deze fusie tot gevolg heeft. 9 burge meesters, 2b schepenen en 123 gemeenteraadsleden zijn herleid tot 1 burgemeester, acht schepenen en 43 gemeente raadsleden. Hij sprak de hoop uit dat alle inwoners van Groot-Aalst bij deze hervorming goed zullen varen. Een scherpe aanval op het pre-elektoraal akkoord, dat «de kiezers bij de neus nam en de C.V.P. weerde» aldus Ghis Willems is een onoprechte houding. Hij richtte zich tot Bert Van Hoorick met de vraag of zijn wraak tegenover de C.V.P. nu eindelijk gekoeld is. Hij wou een duidelijk onder scheid maken tussen bestuur en beleid van de stad, zag het bestuur aan de meerderheid opgedragen maar wil als C.V.P. fraktieleider stellen dat de oppositie volledig in het beleid betrokken wordt, deed in naam van de oppositie volledig in het Hij wou een duidelijk onder scheid maken tussen bestuur en beleid van de stad, zag het bestuur aan de meerderheid opgedragen maar wil als C.V.P. fraktieleider stellen dat de oppositie volledig in het beleid betrokken wordt, deed in naam van de zestien C.V.P. raadsleden onmiddellijk het verzoek het dienstbetoon in de deelgemeen ten ten bate van de plaatselijke bevolking verder te zetten. Terloops stipte hij aan dat door het nalaten van gesprekken met de schepenkolleges van de deelgemeenten in verband met administratie en inboedel een verkeerde start genomen werd. Hij hoopte dat alle personeelsle den van de deelgemeenten hun loopbaan met gelijke promotie kansen mogen voortzetten. Hij verheugde zich over de ekono mische top die de burgemeester voornemens is bijeen te roepen en besloot zijn spreekbeurt met het aanhalen van de C.V.P. slogan «Omdat alle mensen belangrijk zijn». Aan het begin van zijn toespraak feliciteerde burgemeester D'haeseleer de nieuwe schepenen en de gemeenteraadsleden (jm) CVP-Fraktieleider Ghis Willems sprak tijdens zijn redevoering de hoop uit dat alle inwoners van Groot Aalst er goed zullen b(j varen (jm) Zaterdag 1 januari om 11 u. stipt, begon het politieke leven van Groot-Aalst. Drieenveertig gemeenteraadsleden zul len in de toekomst de stad moeten besturen. Groot was dan ook de verwondering toen er om 11 u. slechts eenenveertig verkozenen hadden plaatsgenomen. Twee stoelen bleven onbezet. De heren Doorns en Pijck hadden hun spreekwoordelijke kat gestuurd. Toen de nieuwe raadsleden reeds aan de verkiezing van de vierde schepen toe waren, kwam er achteraan in de zaal plots enige deining. De h. Doorns baande zich zo goed en kwaad als het kon een weg door het massaal opgekomen publiek. Met heel wat vertraging kon hij dan toch ook ge- trouwneid aan de koning en gehoorzaamheid aan de Grondwet en aan de wetten van het Belgisch volk zweren. Naar verluid was de reden van deze vertraging een nogal forse oudejaarsavondviering, met als gevolg het doofblij- ven voor de wekker op de nachttafel.. Anders was het gesteld met de afwezigheid van de heer Freddy Pijck. Deze kwam helemaal niet opdagen, en is bijgevolg dan ook nog niet beëidigd. We praatten achteraf met eerste schepen Eddy Monsieur en fraktieleider Bert Van Hoorick Beiden zaten ietwat verveeld met de zaak en waren dan ook niet bereid veel los te laten Uit hun verkla ringen bleek echter wel dat Freddy Pijck afwezig gebleven was omdat hij het nog steeds niet kon kroppen dat hij niet vooraedragen was voor een schepenambt. volqens de h. Van Hoorick was deze afwezigheid 'n nogal emotionele gedraging. Toch, voegde hij eraan toe, mag de h. Pijck niet vergeten dat hij heel kortelings moet komen opdagen, of dat er anders automatisch ontslag zal volgen voor de Erembodegemse BSP-verkozene Tot zover de laatste ontwikkelingen in deze zaak. We kijken benieuwd uit naar de volgende stap van Freddy Pijck... Dirk De Pauw. Een glas, een kan water en een mikrofoon, de hulpmiddelen v Groot-Aalsterse gemeenteraadsleden (jm) meentehuis van Groot-Aalst te behouden goedgekeurd, le dereen was het eens dat het bestaande stadswapen datda- teertvan1841 moest behouden blijven, alhoewel Lambert Van de Sijpe er de raad attent op maakte dat er nog een oudere zegel bestaat daterend van 1287. Hij pleitte voor een an dere vlag dan de hanenvlag en zag een symbolische stads- vlag. Burgmeester D'haeseleer ver klaarde dat nog geen beslis sing dienaangaande werd ge nomen, dat een speciale kom missie het probleem van de vlag zal onderzoeken. GEHEIME ZITTING Burgemeester stelde voor de geheime zitting te laten plaats vinden na de feestzitting, ge zien het reeds ver gevorderde uur Doch dit viel niet in goede aarde bij de oppositie die van oordeel was dat er eerst moet gewerkt worden en daarna ge feest. Niettegenstaande een tussenkomst van Bert Van Hoorick was de CVP niet te vermurwen. Chris Willems werd in geheime zitting voorlo pig aangesteld als stadssekre taris en Paul Wailly als stad sontvanger. Na een korte dis- kussie werd de heer Geeroms voorgedragen als kandidaat voor de betrekking van hoofd- politiekommissaris. FEESTZITTING Na een halfuur kwam de ge meenteraad opnieuw bijeen, echter zonder CVP. In blok hadden zij zich teruggetrokken voor de feestzitting. Chris Wil lems hierover door ons telef nisch ondervraagd verklaar «Ik heb het al moeilijk c gehad om de leden naar de stallatievergadering te loo sen, hen naar een feestzitti leiden was onbegonnen werk Persoonlijk vinden wij het s tig dat zo iets gebeurt en k stateren dat woorden als loy en sportiviteit, die op c stallatievergadering zo kwis- zijn rondgestoorid misschié vanwege de oppositie tch woorden gaan blijven. Noclj^ tans hoorden wij fraktieleide Ghis Willems in zijn toespraj medewerking toezeggen. Alvast ons insziens geen schi terend begin en dat het ve moeden bij elkeen doet rijzt dat er hier wel eens een ke harde oppositie zou kunne gevoerd worden. Het is troi fc wens te begrijpen dat burg$' meesters van de deelgemeei r ten, zetelend in de opposit hun hart nog steeds voeld bloeden als zij hun gemeent^ huizen, hun volk, hun werk P het verleden dagelijks vo® ogen zien. De fusie is voor heP een niet te verteren brok. Na de redevoering van burge meester D'haeseleer weeror spijtig genoeg niet voor de op positieleden, kwam stadsse kretaris Willems aan het woor in naam van het personeel. D geschreven pers besloot d toespraken en drukte de hoor uit dat een vruchtbare samer werking in een opbouwencta kritische stijl tussen pers e^ stadsbestuur tijdens de kc mende zes jaar mag voort gaan. Een lange bloemenhulde I sloot deze plechtige installatie vergadering. Reportage Roel Van de Plas Foto's Jan Muylaert

De Voorpost | 1977 | | pagina 6