Nieuwe Leedse gemeenteraad rumoerig geïnstalleerd uitnodiging Kunstgalerij PALET Leon CORNELIS SCHEPENFUNKTIES TOEGEWEZEN TE LEDE LEDE HEEFT GEEN KULTUREEL CENTRUM MEER 8 - 7-1-77 - De Voorpost Fr. Courtensstr. 33, 9330 DENDERM. Tel. 052/21.46.10 KUNSTSCHILDER heeft de eer U uit te nodigen op zijn tentoonstelling van 7-1-1977 tot en met 20-1-1977 open van 9 tot 20 uur. 's Zondags van 10 tot 12.30 uur en van 14 tot 20 uur. Het nieuwe Groot-Lede was amper tien eneenhalfuur oud (of jong) toen haar eerste gemeenteraadszitting van stapel liep op de tonen van de beiaard. De publieke belangstelling was uiteraard zeer groot. Samen met de verruimde gemeenteraad zorgde dit ervoor dat de raadszaal proppens vol zat, zodat zelfs niet alle nieuwsgie rigen binnen konden. Het opgekomen publiek heeft in de loop van de vergadering de sensatie gekregen waarvoor het meer dan waarschijnlijk gekomen was. DRIE VOORZITTERS De raadszitting werd geopend door de voorzitter, de heer Gravez, die als aftredend burgemeester van de centrumgemeente Lede, het voor zitterschap moest waarnemen tot de andere raadsleden hun eed af gelegd hadden. Daarna moest de vergadering voorgezeten worden door het oudste gemeenteraadslid in dienstjaren. Deze eer viel dan te beurt aan de heer Albert Van Ach ter uit Oordegem. Hij moest deze taak op zich nemen tot het ogenbli k waarop de eerste schepen verko zen was en zijn eed afgelegd had, die dan verder de ganse zitting voorzat en eventueel de volgende zittingen zal leiden, dit tot een bur gemeester zijn eed afgelegd zal hebben. De heer Minnebo was aangewezen als sekretaris van de vergadering tot op het ogenblik dat de nieuwe gemeentesekretaris aangesteld zou worden in de loop der vergadering. Het eerste punt op de dagorde was de berichtgeving van de goedkeu ring van de gemeenteraadsverkie zingen en van de grenskorrekties. Dit behelst een dokument van een drietal bladzijden waarvan de es sentie werd uiteengezet door de voorzitter, op dat ogenblik de heer Gravez, die eraan toevoegde dat indien gewenst het ganse doku ment kon worden voorgelezenDe heer De Brouwer wenste dat dit dokument integraal voorgelezen werd. Na de voorlezing van deze lange boterham merkte meester Ruyssinck op dat bij de dokumen- ten een stuk van het «vade me- cum» niet bijgevoegd was, nl. het stuk dat betrekking heeft op het voorzitterschap van de gemeente raad. Hierop antwoordde de heer Gravez dat dit deel achterhaald was door een schrijven van minis ter Michel van 23 december 1976. Hierop vroeg meester Ruyssinck of 3en rondschrijven van een minister aen afwijken van de wet mogelijk maakt. De heer Grayez zegde dat dergelijk vragen aan de bevoegde personen zelf moeten worden ge steld. Het tweede punt was de eedafleg ging van de gemeenteraadsleden n handen van de voorzitter Gra- /ez. Daarna nam de heer Albert /an Achter het voorzitterschap vaar en legde de heer Gravez in rijn handen zijn eed af. Het vol gende punt was het vaststellen der angorde die er als volgt uitziet: /an Achter, Minnebo, Van der Stuyft, Roelandt Achille, Ras- jchaert, De Paepe, De Gendt, 3repdon, De Deurwaerder, Gra- /ez, Galle, Van Keymeulen, De 3oiyne, Roelandt Frans, Ruys sinck, De Brouwer, De Pauw, De 3uyper, Noël, Henderickx, De Smet, Everaert, De Dycker, Im- sens, Cobbaut. <Ja dit punt volgde de hoofdbrok 'an de zitting, nl. de verkiezing van ie schepenen en hun eedafleg- ging. Deze verkiezing was uiterst selangrijk, want hieruit zou blijken >f de meerderheidsgroep nog een lechte groep was, ofwel of er •.cheuren waren opgetreden. De erkiezing van de eerste schepen Iraaide uit in het voordeel van de ieer Cyriel Noël met 13 stemmen egen 12 voor meester Ruyssinck. Er was wel enige verwarring toen >ij de aflezing der stembrieven de oorzitter Van Achter een stem- 'rief aflas in het voordeel van de ieer Minnebo. Bij de telling der temmen bleek dit een vergissing 3 zijn, en had voorzitter Van Ach- sr zich enkel versproken. De heer >e Brouwer wenste zekerheid over it feit en vroeg om de stembrieven ersoonlijk te mogen verifiëren, lijkbaar had hij geen vertrouwen i de voorzitter en zijn partijgenoot e heer Van Achter, anaf dit ogenblik werd dus het oorzitterschap waargenomen oor eerste schepen Noël. Als veede schepen werd door de leerderheidsgroep de heer Min- ebo voorgedragen, die het dus aaide met 13 stemmen tegen 12 por... de heer Jules Henderickx. ook van de meerderheidsgroep. Dus de oppositie had in blok voor de heer Jules Henderickx gestemd en de reden hiervoor is te vinden bij de heel vele uren onderhandelin gen die er geweest zijn tussen de heren De Cuyper en Henderickx met als doel Jules Henderickx te overhalen om zich aan te sluiten bij de CVP-groep. Laat op de avond van 31 december waren de bepra- tingspogingen van de heer De Cuyper afgesprongen met de woorden: stem morgen voor uzelf en u wordt schepen. Doch blijkbaar heeft de heer Jules Henderickx de raadgevingen van de heer De Cuyper niet gevolgd. Bij de stemming van de derde schepen was het de heer De Paepe die 13 stemmen behaalde tegen 12 voor de heer Van Achter. De vierde schepen werd de heer Achille Roelandt met 13 stemmen tegen 12 voor de heer De Brouwer en als vijfde schepen werd de heer Alfons Grepdon verkozen met 13 stemmen tegen 12 voor de heer Galle. Na de stemming vroeg meester Ruyssinck dat een protest geakteerd zou worden van hem en zijn groep tegen de wijze van stemmen. De stemming moet na melijk geheim verlopen maar dit was niet het geval geweest daar iedereen opeengepakt zat en dus iedereen kon zien wie voor wie ge stemd had en indien er plaatsge brek was, moesten er maar stem hokjes aangebracht worden, aldus nog steeds meester Ruyssinck. GEHEIME ZITTING Daarna moesten er vier punten in geheime zitting worden afgehan deld. Eerst moest een politiekom- missaris voor Groot-Lede geïnstal leerd worden. De eerste politie- kommissaris van Groot-Lede is al dus de heer Hilaire Van Hauwer- meiren, voorheen politiekommis- saris van Lede. Verder was er ook nog de voorlopige aanstelling van een gemeentesekretaris en een gemeenteontvanger. Als voorlo pige gemeentesekretaris werd de heer Jozef Hylebroeck aangesteld, voorheen gemeentesekretaris van Oordegem en als voorlopige ge meenteontvanger zal de heer Vic tor Van Geem funktioneren. Als laatste punt in geheime zitting was er de verlenging van de tijdelijke ambten van het gemeenteperso- neel. ZES GEMEENTEHUIZEN Hierna werden nog vijf punten in openbare zitting afgehandeld. Het eerste van deze vijf punten, en het negende op de dagorde was de aanwijzing van het gemeentehuis en de centra voor dienstverlening. Er werd voorgesteld om alle ge meentehuizen van Groot-Lede als gemeentehuis te erkennen, samen met het kultureel centrum te Lede. Dit heeft dus tot gevolg dat Lede over zes gemeentehuizen be schikt, nl. twee in de deelgemeente Lede en één in de deelgemeenten, Impe, Oordegem, Smetlede en Wanzele. De vier gemeentehuizen in de geannexeerde gemeenten zullen gebruikt worden o.a. voor de werklozenkontrole, het houden van zitdagen voor het ver vullen van allerlei formaliteiten enz., dit alles om tegemoet te ko men aan de mensen die op grote afstand wonen van de centrale administratie, ondergebracht in de centrumgemeente Lede. Er zal te vens een vraag gericht worden aan de Procureur Generaal om de toe lating te bekomen voor het vervoer van de registers van de burgerlijke stand, waardoor nog huwelijken zullen kunnen afgesloten worden op de gemeentehuizen in de vroe gere gemeenten. Hierop vroeg de heer De Brouwer of dit niet tegen de geest van de fusiewet is, die toch een centralisatie beoogt en niet een decentralisatie. Hierop werd geantwoord dat een schrijven van minister Van der Poorten de dato 27 december erop aandringt om zoveel mogelijk de mensen die in afgelegen gedeelten van de ge- Groot-Lede, om deze een optimale dienstverlening te waarborgen ook na de fusies. Door op deze pun ten tegen te stemmen heeft de CVP-fraktie de indruk gewekt dat zij tegen iedere dienstverlening aan de bevolking, en dus hoege naamd niet begaan is met de pro- onbeschofte manier het woord werd afgenomen. Ook dit punt werd meerderheid te gen oppositie goedgekeurd. Er moet nog aan toegevoegd dat met eenmaking bedoeld wordt het op gelijk niveau plaatsen met de cen trumgemeente Lede. De verkiezing van de gemeenteraadsleden en van de schepenen van Groot Lede (el) meente wonen tegemoet te gaan met de dienstverlening. Alvorens over te gaan tot de stemming van dit punt wenst meester Ruyssinck de houding van zijn groep in de komende stemmingen even te ver klaren. Toen hij het had over de manier waarop hij met zijn groep in de oppositie was gedrongen, en al lusie begon te maken op de toe standen na de gemeenteraadsver kiezingen, vroeg voorzitter Noël om terzake te blijven... Meester Ruyssinck ging niet in op het ver zoek en zette zijn betoog verder en toen hem dan het woord werd af genomen door voorzitter Noël, reageerde meester Ruyssinck zeer heftig op de manier waarop hem hier het woord werd afgeno men, een manier welk hij in zijn voorgaande oppositieperiode nooit had meegemaakt. Hij riep de men sen van zijn groep dan op om een proteststemming te doen voor de manier waarop hier het woord werd ontnomen aan de oppositie. Door deze stemmingswijze heeft mees ter Ruyssinck een zeer gevaarlijk spel gespeeld en zijn partij waar schijnlijk weinig diensten bewezen. Het is namelijk zo dat de meeste punten die moesten worden qe- stemd, in het rechtstreekse belang waren van de bevolking van blemen van de bevolking. Hierdoor verloochent zij zowel een deel van haar verkiezingsprogramma van 10 oktober alsook haar verkie zingsslogan «omdat mensen be langrijk zijn». Wij kunnen ons best voorstellen dat dit tegenstemmen bij bepaalde of misschien wel alle leden van de CVP-fraktie enige wroeging zal opgeroepen hebben. Het negende punt, dus over de gemeentehuizen, werd dan ten slotte goedgekeurd meerderheid tegen oppositie. Het tiende punt was de berichtge ving van de wijze van kandidaat stelling voor het OCMW (Open baar Centrum voor Maatschappe lijk Welzijn). Het volgende punt was de voorlopige eenmaking van de sociale tegemoetkomingen, gemeentelijke bouwpremies, pre mie voor prenuptiaal sparen en de geboortepremie. Na de voorlezing van dit punt wen ste meester Ruyssinck echter nog iets te vragen over punt tien, dit werd hem eerst niet toegestaan door voorzitter Noël. Toen meester Ruyssinck zijn vraag 'toch formu leerde werd hem het woord afge nomen door de voorzitter, waarop meester Ruyssinck kwaad rea geerde, op de tafel slaande, met de woorden dat hem nogmaals op een Punt twaalf behelsde de voorlopige eenmaking van alle belastingen en retributies en punt dertien de voor lopige eenmaking van alle politie- reglementen. De goedkeuring ge beurde telkens meerderheid tegen oppositie. Het laatste punt was dan de bevestiging van het Gemeente lijk Vrijwillig Brandweerkorps en de omschrijving van haar territorium. Dit punt werd goedgekeurd met 16 stemmen voor en 9 tegen. De he ren De Bruyne, Galle en De Pauw hadden zich dus niet gehouden aan de oproep van meester Ruys sinck- Na de telling gaf de heer Galle de uitleg van zijn houding, die volgens zijn zeggen ingegeven was door het feit dat hij het korps en zijn aktiviteiten zeer goed kent en hij op die manier een hulde wilde brengen voor alles wat reeds was gepresteerd geworden. Een zelfde reden zal allicht wel gelden voor de andere twee ja-stemmers. Tenslotte dankte hij voorzitter Noël nog voor zijn goede leiding van deze raadszitting, iets waarmee meester Ruyssinck meer dan waarschijnlijk niet akkoord zal kunnen gaan hebben, veronder stellen wij, gezien zijn uitvallen aan het adres van de heer Noël. MON D.G. Vorige zondag om 12 uur had een eerste persconferentie plaats van het nieuwe schepencollege. Uiteraard werden hier de funkties die iedere schepen zal vervullen toegelicht, maar ook werden er enkele andere technische en administratieve inlichtingen verschaft. 'e politie was behulpzaam bij het ophalen van de stembrieven voor e verkiezing der schepenen, (el) leder zijn specialiteit. Bij het begin wees de heer Gravez erop dat het vooropge zette doel bewaard was geble ven en dat dus iedereen de overeenkomst gerespecteerd had zoals het voorheen afge sproken geworden was. Er hebben zich dus geen moei lijkheden meer voorgedaan en bij de toekenning van de funk ties van de schepenen werd er telkens rekening mee gehou den dat deze aansluit bij de beroeps- of privébezigheden van eenieder. De verdeling ziet er als volgt uiteerste schepen Noël wordt schepen van bur gerlijke stand en krijgt onder zijn bevoegdheid brandweer, de belangrijke post van finan ciën, militiezaken en verkeers veiligheid. Tweede schepen Minnebo wordt schepen van huisvesting en krijgt verder onder zijn be voegdheid leefmilieu, grond beleid, feestelijkheden, huis vuilverwerking, monumenten zorg, pensioenen en verdel ging van ongedierte. De derde schepen de heer De Paepe wordt schepen van Openbare Werken en krijgt al dus onder zijn bevoegdheid verlichting, gas-, electriciteit en T V. distributie, de technische diensten, wegen, waterlopen, rioleringen, graspleinen, sport en speelpleinen en onteige ning. Vierde schepen Achille Roe landt wordt schepen van on derwijs en Kuituur en krijgt on der zijn bevoegdheid kunst,sport, marktkommissie, toerisme, erediensten en mid denstand. Ten slotte wordt vijfde schepen Grepdon schepen van sociale zaken en krijgt verder onder zijn bevoegdheid het toezicht op het OCMW, jeugd- bejaarden- en gezinsbeleid, openbare gezondheid, kinder welzijn, gehandikapten, te werkstelling en landbouw. Tot zover deze funktionele verde ling. Informatie verzorgen De nieuwe meerderheidsgroep heeft zich het voornemen ge maakt ook beter de informatie aan de bevolking te verzorgen. Dit zal vooral zeer frequent en nauwgezet gebeuren de eerst komende dagen en weken, daar geoordeeld wordt dat nu na de kersverse fusies heel wat verwarring bij de bevolking zou kunnen ontstaan. Er zullen dus mededelingen gedaan worden die voor de bevolking of een gedeelte van de bevolking van belang kunnen zijn. De mede delingen zullen eerder een technisch dokument zijn, met weinig geschrijf, maar duide lijke uitleg dat voor eenieder begrijpelijk zal zijn. Deze in formatie zal uiteraard over het ganse grondgebied van Groot-Lede verspreid worden. De dienstverleningscentra. Verder werd er melding ge maakt van h et feit dat het nieuw aangehechte gehucht Pape- gem, dat voorheen tot Vlierzele behoorde, voor alle diensten zal aangewezen zijn op de deelgemeente Impe. Verder was één van de grote zorgen van de nieuwe bestuurders volgens hun zeggen het treffen van schikkingen opdat de be volking verder zonder onder brekingen op de gemeente diensten een beroep zou kun nen doen. Met dit doel werden de vroegere gemeentehuizen van de gemeenten allemaal behouden als gemeentehuis en blijven dus tot het patrimonium van de gemeente behoren. Deze ge meentehuizen zullen dus ver der benut worden voor allerlei doeleinden en zullen gebruikt worden om de mensen uit de ver afgelegen gemeentedelen tegemoet komen. In principe moet ailes echter op het cen trale gemeentehuis te Lede gebeuren. Maar dagelijks zal in de dienstverleningscentra van ae verschillende deelgemeen ten ter gelegenheid van werk lozenkontrole die uitgevoerd zal worden door de veldwach ters alles wat de mensen nodig hebben op gebied van admini stratie ingezameld worden. Deze zaken zullen dan over gebracht worden naar de cen trale administratie in de namid dag waar de behandeling zal gebeuren. Wanneer men ech ter stukken nodig heeft die ge baseerd zijn op het register van de burgerlijke stand zoals een eenzelvigheidskaart, reispas- sen, rijbewijzen enz. zal men zich echter naar de centrale administratie moeten begeven, evenals voor zeer dringende zaken doet men dat best zelf onmiddellijk in Lede. In het begin zullen er echter nog wel moeilijkheden rijzen, omdat de verhuizing enige tijd in beslag zal nemen. Er wordt dus gerekend op de goede wil van zowel de bevolking als het gemeentepersoneel om in het begin de moeilijkheden enigs zins te kunnen opvangen. Eveneens werd er op gewezen dat voor de opvang van meer dan zesduizend mensen er slechts twee mensen zullen overkomen die het administra tief personeel vervoegen nl. de gemeentesekretaris en zijn bedienden uit Oordegem. Ook ci Inderdaad, zo is het, het mooie kasteel aan het dorpsplein dat u fungeerde als kultureel centrum is in de eerste raadszitting van Groot-Lede tot gemeentehuis uitgeroepen geworden. Zal de kul- >1 tuur in Lede nu nog meer stiefmoederlijk behandeld worden? k DE RAADSZAAL IS ER ONDERGEBRACHT Op de perskonferentie van het schepenkollege werd er medege deeld dat voortaan de zittingen van de gemeenteraad, de officiële recepties en ontvangsten, huwe lijken, enz. voortaan zuilen plaatsvinden in het kultureel cen trum waar de raadszaal dus zal ondergebracht worden. Er werd verder gezegd dat er voorhet kul tureel centrum naar een tussenop lossing zal worden gezocht en dat er meer zal moeten worden ge- kombineerd. Zo zou het wel nog mogelijk zijn dat er tentoonstel lingen (van schilderijen of zo) doorgaan, zolang de binnen ruimte van de zaal niet in beslag genomen wordt. Voor meer tech nische vergaderingen zou men be roep moeten doen op het tech nisch gebouw (de oude melkerij). KULTUUR- VERENIGINGEN BEZORGD Het is echter wel een logisch feit dat de kultuurverenigingen zich zorgen maken, zal men nu moeten ervaren dat hun vergaderingen te rug ergens in een bouwvallig ach terlokaaltje moeten plaatsgrijpen zoals dit jaren het geval is ge weest. De laatste jaren was daar enige verbetering in gekomen met het kultureel bestuur maar nu dreigt alles weer in het oude te vervallen. Het feit is nog meer te betreuren nu juist de kulturele verenigingen van Lede het plan opgevat hadden om meer en meer samen te werken en samen aktivi teiten te organiseren in het kader van het kultureel centrum. Men vreest nu terecht dat hierdoor de plannen die zij opgemaakt hadden moeilijk zullen kunnen worden verwezenlijkt. Men vraagt zich af of daar nu nog vergaderingen en spreekbeurten zullen kunnen doorgaan en of daar eventueel nog een podium zou kunnen geïnstal leerd worden voor het optreden van een of ander kunstenaar of kunstgroep. Het zal wel nodig zijn dat de sche pen van kuituur hier een passende oplossing vindt opdat de onver droten inspanningen van deze mensen niet in de kiem ge smoord zouden worden. MON D.G. Eedaflegging als gemeenteraadslid van gewezen burgemeester Gravez die nog steeds op z(|n benoeming als burgemeester van Groot-Lede wacht (el) dit zal wel voor de nodige pro blemen zorgen. Verder werd er nogmaals me degedeeld dat het gemeente huis aan de prokureur generaal de toelating zal vragen om de dossiers van de burgerlijke stand te vervoeren om het al dus mogelijk te maken huwelij ken af te sluiten in de vroegere gemeenten, indien dit door de kandidaatechtparen gewenst wordt. Dan zou de sche pen van de burgerlijke stand de rondreiziger worden om de echtparen te huwen. Er werd echter opgemerkt dat de stad Gent eenzelfde verzoek heeft ingediend, en dat dit niet toe gestaan is geworden, dus zijn de kansen niet zeer groot dat dit voor Lede zal worden toe gestaan. Verder werd er nog opgemerkt door de heer Jules Henderickx in verband met deze dienstver leningscentra dat dit werd ge daan in een poging om de mensen tegemoet te komen. Hij voegde er aan toe dat hij het ergerlijk vond dat de oppositie heeft tegengestemd op dit punt I en aldus geen enkele tege- moetkoming voor de mensen van buiten Lede wenst te doen. MON D.G.

De Voorpost | 1977 | | pagina 8