Bericht uit de witte kamer BOTS VOOR GOD EN VADERLAND EN KREJA ONTDEK UW VLAAMSE LAND STREEKGENOTEN LIEVE EN ROM DUPREZ ZIEN ONS VLAAMSE LAND ANDERS 10 -14-1-77 - De Voorpost DE MEETJESLANDSE KREKENROUTE ZOALS LIEVE EN ROM DUPREZ DIE ZAGEN De diareeks brengt u van Zelzate tot Maldegem. Ze doorloopt achtereenvolgens de gemeente Assene, Boekhoute, Watervliet, Waterland-Oudeman, Sint-Jan-in-Eremo, Sint-Margriete, Kap rijke en Sint Laureins. In de reportage maakt u eerst kennis met het ontstaan van het krekengebied, met het onderscheid tussen hout en polderland, met de belangrijkheid van het Leopold- kanaal en hoe en waarom van de diareeks. Vervolgens wordt het belangrijkste, het merkwaardigste en het mooie natuurschoon van elke gemeente getoond. Speciale aandacht is o.m. besteed aan: de Kattestoet in Zelzate; 't prachtige natuurschoon van de kreken en putten te Assenede, Waterland-Oudeman, Sint Jan in Eremo en Sint Margriete;3e flo ra; het landbouwkundig karakter van de streek met een zeer be knopte weergave van enkele teelten en hun bewerkingen; het vissersdorp Boekhoute; de «kathedraal van het noorden» te Wa tervliet; de gemengde eenklassige school te Waterland- Oudeman; demonstraties van oude ambachten en het slachten van een varken op een oude volkse wijze te Kaprijke; planten- en rozenkwekerijen te Kaprijke. Intervieuws met een gewezen hoevebewoonster van 't kasteelken te Zelzate, met de koservator van het heemkundig museum te Boekhoute, de pastoor van de «Kathedraal van het Noorden» te Watervliet, het schoolhoofd van de gemengde eenklassige school te Waterland-Oudeman en met een herderin te Sint-Margriete, zijn in de reeks verwerkt. De projektie omvat 800 dia's en duurt tweemaal 55 minuten. Ze geschiedt in overvioeilng met aangepaste muziek en zorgvuldig naar voor gebrachte kommentaar. DE MOERVAARTROUTE De diamontage brengt u van Zelzate tot Sint-Niklaas via de ge meenten Sint-Kruiswinkel en Mendonk (Gent), Zaffelare, Wachte- beke, Moertoeke, Eksaarde, Daknam, Sinaai, Stekene, Kemzeke en Belsele (met Puivelde). Vooreerst krijgt men beelden over het ontstaan en de noodzaak van de «Moervaart» waterloop en het waarom van de diareeks. Daarna worden opnamen van het toeristisch- en landelijk schoon van elke van de doorlopen gemeenten getoond. Hoogtepunten in de reeks zijn: De prachtige omgeving van de waterlopen Moervaart, Zuidlede en Stekensvaardeken in verschillende dorpen; het door mankracht te bewegen «veer» te Mendonk; oude hoeven en de azalea- en begoniakwekerijen te Zaffelare; het provinciaal domein te Wach- tebeke; de 3uikerfabrikatie te Moerbeke; de Durme te Daknam; het gewezen Pieter Heyndensveer en aardbeienteelt te Eksaarde; oude hoeven en het E. Tinelmuseum te Sinaai; bossen en heide te Stekene; het domein «De Wal» te Kemzeke; de rozenteelt te Belsele; het stadhuis en de O.L.Vrouwkerk te Sint-Niklaas. Intervieuws met overzetpersoneel van het veer te Mendonk, met een direktielid van de Suikerfabriek te Moerbeke en met de kon- servator van het E. Tinelmuseum te Sinaai zijn in de reeks opge nomen. De projektie omvat 600 dia's en duurt tweemaal 45 minuten. Ze geschiedt in overvloeiing met aangepaste muziek en zorgvuldig naar voor gebracht kommentaar. KFL Filmforum vertoont op 20 januari om 20 uur in het Kollege Pontstraat 11 de film Les Ordres die de grote prijs van het internationaal katoliek filmbureau in 1975 wegkaapte. Regie: Michel Brault die de prijs van de beste regie kreeg op het Festival van Cannes in 1975. REGISSEUR Michel Brault is een Frans-Canadese filmer die als kineast gericht is naar het dokumentaire filmen. Hij is een van de steunpilaren van de vernieuwing van de «cinéma direct» in het filminstituut voorvoorlichting, het Office Nationale de Film, van de Canadese staat. Brault is ook met Claude Jutra, Pierre Perrault en anderen één van de grondleggers van de als «cinéma québécois» gekende jonge franstalige Canadese ci- DE FILM Michel Brault intervieuwde ongeveer vijftig van de vierhonderdvijftig mensen die slachtoffer werden van deze maatregelen. De gevolgen van dit alles waren praktisch ongemerkt in Canada voorbijgegaan. Brault wou er echter de nodige ruchtbaarheid aan geven en maakte er een film over (dit was trouwens niet de enige film, Robin Spray maakte voor de National Film Board de engelstalige dokumentaire «Action» over deze zaak die ook als onderwerp dien de voor de langspeelfilm «Bingo». Uit zijn intervieuw distilleerde Brault de gevallen van vijf mensen die hij in zijn film naar voor brengt: de vakbondsafgevaardigde Clermont Boudreau en zijn echtgenote, de armendokter Jean-Marie Beauche- min, de sociaal-assistente Claudette Dussault, en de werkloze Richard Lavoie; vijf mensen die met de ontvoering helemaal geen uitstaans hadden. Om de geloofvaardigheid niet te schaden, verkoos Brault de formule van het dokumentaire genre te gebruiken. Toch gebruikt hij beroepsakteurs en om die twee dingen met elkaar te verzoenen laat hij zijn akteurs zich voorstellen in het begin van de film, zij zeggen welke rol zij in de film spelen«Ik ben Hélène Loiselle en in de film speel ik de rol van Marie Boudreau». Het relaas van hun wedervaren wordt dan in de film verteld, af en toe onderbroken door gesprekken. ONTDEK JE PLEKJE Verleden jaar hebben we kennis gemaakt met Lieve en Rom Duprez tijdens de dia projektie van «de moervaartroute», zoals zij die zagen. In 600 kleurenbeelden, met reportage, muziek en kommentaar kreeg men inderdaad een «ander» beeld. Ons land kan zich geen betere en dankbaardere ambassadeurs of public-relations echtpaar indenken op toeris tisch gebied. In april jl., ging bovendien de «meetjeslandse krekenroute» in premiere. De 800 dias zijn op 21 januari te Erpe en op 22 januari te Aalst te bewonderen in een vlotte presentatie van tweemaal 55 minuten. STREEKGENOTEN Vandaag de dag wonen Lie ve en Rom Duprez niet meer in onze streek. Met hun vier kinderen verblijven ze te Evergem, vanwaar ze het ganse land rondreizen om hun dia shows te presente ren, of op zoek gaan naar nieuwe uitgebreide onder werpen. Rom Duprez is in feite een technisch inge nieur, die het levenslicht zag te Erpe (rechtover de statie Erpe-Mere). Na drie jaar verhuisde Rom met zijn ouders naar de Pieter Cor nel iskaai te Aalst en ver bleef er 22 jaar. Zijn onvervangbare mede werkster en echtgenote Lie ve (De Maesschalck) is een geboren en getogen Hof- staadse, die tot haar huwe lijk met Rom in Hofstade verbleef. Dank zij de presentatie van hun originele dia-reporta- gen, op uitnodiging van al lerlei verenigingen, komen Rom en Lieve nog in eigen strec en blijven bovendien verder op de hoogte van het streekgebeuren, dankzij De Voorpost. Hun interesse voor hun bakermat is im mers onverminderd geble ven. TE WEINIG SPRAKE OVER EIGEN SCHOON Lieve en Rom hebben steeds veel van het vlaamse land gehouden en brachten er een groot deel van hun vrije tijd door al wandelend en fietsend in de Moer vaartsomgeving, het meet jeslandse krekengebied, de Schelde-Durmestreek, de Leie van Deinze tot Gent, e.a. Daar ontdekten zij het prachtige natuurschoon, het mooie kunstpatrimo nium, de teelten, de folklo re, de ontspanning en de mens. Daarnaast woonden zij regelmatig dia- en film voorstellingen bij over het buitenland. Maar nooit was er sprake van een diareeks over het Vlaamse land en dat vonden Lieve en Rom, - dank zij hun ervaringen -, een schromelijke tekortko ming. Het deed hen op ze ker ogenblik besluiten om zelf diareeksen over Vlaam se bodem te maken. Ande ren te laten zien, hoe zijzelf al het moois ondervonden en waardeerden. WE VLIEGEN DOORHEEN DE NATUUR Men kan zich afvragen waarom we het bij ons nog moeten zoeken en vooral, omdat we er toch allicht eens geweest zijn. Zij het dan «en passant». Maar bij het bekijken van de dia's komen we tot andere vaststellingen. Indien we de streek opzoeken, dan is het vliegensvlug. Rom en Lieve zeggen hierover: «ze zien niet hoe mooi het er is, wat al prachtigs er dicht bij ons ligt. Aan onze kust en in het buitenland is alles zoveel mooier, denken zij. Wij ech ter zijn overtuigd dat het de moeite en de vreugde loont al het schone en soms min der mooie in ons vlaamse land aan onze mensen te tonen opdat ook zij er het mooie en belangrijke beter zouden leren kennen, waar deren en opzoeken. EERST LEREN FOTOGRAFEREN Lieve en Rom thans als vol waardige toeristische repor tagemensen op de bres. Maar aanvankelijk stelde het wel wat problemen. In feite kenden ze niets of al- tans heel weinig over foto grafie. Zij stonden gewoon nergens. Alvorens hun ideel te kunnen verwezenlijken werden ze lid van de VTB fotoklub uit Evergem, waar zij met de nodige geestdrift en volharding leerden foto graferen en kritisch hun werken keuren. VAN 600 TOT 800 DIA'S PER REEKS Inmiddels hebben zij de no dige dosis ervaring opge daan. Niet alleen bij zich zelf, maar ook door de vele kontakten en opmerkingen van de vele belangstellen den. Hoe zo een diareporta ge ontstaat vertelt Lieve en Rom ons met een ontwa penend enthousiasme: «Wanneer wij samen het stukje Vlaanderen hebben bepaald dat wij wensen in reeks te brengen, maken wij een paar verkenningstoch ten met de wagen en laten de casette-recorder' onze ideeën en opmerkingen no teren. Wij verzamelden ver der alle mogelijke literaire werken over de gemeenten, waterlopen, folklore en der gelijke meer. Een zeer waar devol werk dat wij hier toch wensen te vermelden is «Het VTB handboek Vlaan deren» dat wij opnieuw graag aangepast zouden zien verschijnen. Al die werken worden verwerkt en kontakten voor inlichtingen met plaatselijke heemkun dige kringen met gemeente besturen, met de gewone mens, leveren ook een hoop informaties. Daarna volgen een aantal verkennings tochten waarbij alle hoekjes van de gemeenten worden opgezochten de nodige in lichtingen en gegevens ook op bandrecorder worden ge bracht. Alle inlichtingen worden dan thuis verwerkt en gerangschikt. De vorm geving van de diareeks en de teksten krijgen geleide lijk vaste vorm bij de tiental len opname-tochten. Voeg daarbij de intervieuws met enkele typische figuren die wij in die streek leerden kennen en wensten te ver werken in de montage van de reeks. De bestudering en de ver kenning van de streek, op namen, teksten, muziek keuze, klankopnamen (tekst plus muziek) en volledige sonorisatie nemen onge veer drie jaar vrije tijd in beslag. Voor de tekstpre sentatie doen wij steeds be roep op degelijke geschool de personen.» RUIME BELANGSTELLING Het drie jaar voorbereidend werk is niet voor niets ge weest. De twee bestaande diareeksen «De Moervaart route» (waarvan de premiere in september 74 doorging) en de recente Meetjesland- se krekenroute, kennen heel wat suksesvolle vertonin gen. Diavertoningen waren onder meer reeds in Ever gem, Lokeren, Aalst-Mijl- beek (Davidsfonds) met de Moervaartroute en nu in januari de Krekenroute op zaterdag de 22e), daarnaast ook nog te Herzele, Ham- me, Gontrode, Waas munster, Bazel, Kalken, Af snee, Nevele en op vele plaatsen in de opname streek zelf. De belangstel ling varieert van 13 tot 250 aanwezigen en is sterk af hankelijk van het aantal le den van de inrichtende vereniging en de interesse van de mensen uit eigen streek. TOEKOMSTWENSEN EN PLANNEN Het is een grote wens en verzuchting van Lieve en Rom Duprez dat meer verenigingen evenveel in teresse zouden hebben voor diareeksen over Vlaamse bodem als over het buiten land en dat onze vlaamse mensen leren zien en genie ten van al het mooie dat ons Vlaanderen te bieden heeft. Zij pleiten bovendien dat men, samen met hen, zou strijden tegen alle vormen van milieuverontreiniging en- verstoring. Op het ogenblik hebben zij een aanvang gemaakt aan de dia-reeks «De Schelde- Durmestreek en haar ge zinswandelpaden» die uit twee diareeksen zal bestaan en ook een reeks «De Leie van Deinze tot Gent. Met deze beide reportages hebben zij nog enkele jaren vrijetijdsbesteding voor de boeg en wij kunnen alleen nog maar belangstellend uitkijken naar deze nieuwe boeiende werkstukken. Wie het eens «anders» wenst te zien kan alvast te recht op vrijdag 21 januari te 20 uur in de jeugdklub Dido, Oude Heirbaan en za terdag 22 januari te 20 uur in de Parochiale feestzaal van het Sint Maartensinsti- tuut, Moorsel, waar ze de genodigden zijn van het Da vidsfonds Mijlbeek om de «Meetjeslandse Krekenrou te zoals zij die zagen», te presenteren op beide avon den. Het loopt erg vlot vanavond, het zit me blijkbaar in de vinge deze keer, het lijkt wel of de tijd stil staat, of tik ik zo vlug H dreunt nochthans in mijn hoofd als in de machinekamer van ee^^ negentiende-eeuwse stoomschip dat op volle kracht de oceaai^^ overstoomt. Mijn keelontsteking werkt nog altijd wat na blijk baar, ze heeft een soortement verkoudheid achtergelaten en di ga ik met grote middelen te lijf, gisteravond kon ik ze met e* paar stevige borrels bedwingen, vanavond wordt het warme wij met citroen denk ik er staat hier nog een fles van rond de ket en nieuwjaarsdagen en me dunkt dat die uitermate geschikt Overigens zal ik voorzichtig te werk moeten gaan bij het bei den van mijn wonderdrankje want mijn onhandigheid kent laatste dagen geen grenzen. Zij beperkt zich niet meer tot hi haaldelijk omver gooien van asbakken (tot groot jolijt van aanwezigen), nee, ik ga er met de grove borstel door en tra ijverig lampen stuk en gooi de vuilniszak tegen de grond. To overmaat van ramp deed ik nog een poging om een rekje tegen dj muur te hangen, bijzonder praktisch zo'n ding, tenminste wart neer de konstruktie geslaagd is. Het procédé is erg eenvoudig zorgt voor een plankje en naargelang de afmetingen daarvai schaf je je twee of meer L-vormige ijzers aan. Vervolgens boorf gaten in de muur, niet zomaar lukraak natuurlijk, je moet eef beetje beredeneerd te werk gaan. In die gaten duw je plastiek» - dopjes (verkrijgbaar onder de naam pluggen) en dan schroefje de vijzen (die eigenlijk schroeven zijn) in en klaar is keej Tenminste, zo had ik het me voorgesteld. Nou ja, het ding hanj eren dan ben ik mij gaan afvragen waar het eigenlijk goed voor KEen vraag waar ik nog altijd geen antwoord op gevonden heti maar je, vroeg of laat heb ik het misschien nodig en dan hangt hA er tenminste. Beter, heel wat beter, ging het met mijn boni Zowat anderhalf jaar geleden ben ik onrechtmatig in het bezit vt een klein zwart bord gekomen en dadelijk maakte ik mjj het vas voornemen dat ding op te hangen. Dat is vorige wêek'ot gebeurd, met goed gevolg. Daar schrijf ik dringende zaken op wat ik niet mag vergeten staat mij elke ochtend weer fris voort geest op die manier. Daarmee is mijn programma echter nog niet afgewerktik mo dringend een heleboel films gaan zien en een behoorlijk aant boeken kopen, ik heb de indruk dat ik op die twee gebieden et hopeloze achterstand aan het oplopen ben en vroeg of laat kan di^ mij duur te staan komen. De grote vraag is echterwaar vind ik ep\".: de tijd voor, ik worstel mij immers door alle sprookjes vaL pg Grimm en Andersen en tussendoor neem ik ook nog de tijd or e enige periodieken door te nemen. Nog zo'n dringende aangelegnheid is de aanschaf van een k« kenkast(je). Hier ligt het probleem echter enigszins anders vind nergens mijn gading, tenzij dan in een klasse die mijnt bruine niet kan trekken. Liefst zou ik ergens een oud meubeli op de kop willen tikken om dat dan eigenhandig op te kalefatei Ik maak dus voor één keer gebruik van inkt en papier en richt i tot die lezer(s) die graag hun ouwe kastje zien verdwijnen oi wille van de aankoop van wat nieuws. Zij kunnen hun kastje lat» ten allen tijde bij mij komen bezoeken indien het afscheid ht zwaar zou vallen. Voorlaatste brokje aanval tegen de rode achtermistlamp, res pektievelijk rood achtermistlicht. Ik verzoek de rijkswacht ei andere leden van de wegenpolitie dringend nauw toezicht houden op het gebruik van dat onding. Heel wat automobilist» steken hun achtermistlicht immers te pas en vooral te onpas aan| Voor de andere weggebruikers is dit buitengewoon hinderlijk el het past helemaal niet in het kader van onze verkeerswetgeving die had immers op bepaalde weersomstandigheden gemunt Tot slot wou ik aanvankelijk een erg stout mopje van mijn hai inlassen, maar uiteindelijk besluit ik het toch maar in petto houden, het zou heel wat mensen tegen de brave borst kunnei stuiten en dat is uiteindelijk niet de bedoeling. Ik doe dan ma; een oproep tot mijn vrienden (voor zoveT ik die nog heb, stekel jullie even de rechterwijsvinger in de hoogte, zodat ik eens k; tellen?) vrienden (dus), willen jullie a.u.b. ophouden m< trouwen? Ik ben het feesten zat, beu dus, ik heb er mijn buik vj vol. Ik heb daarenboven enkele sentimentele redenen, benevens ekonomische, die mijn hulpkreet zeker verrechtvaardigen, di doe me 'n lol jongens en stop ermee of doe het in 't geniep, 1; het mij niet weten, achteraf vertel je het mij wel eens bij pot et pint. Steek er de brand in en hou je taai. Dag stout beest, ik dacht dat j» er niet meer was. Dag bolleke. Dag boekenmeisje. Dag Lucai Bols. Dag dagdroom. 'e I Na een lange periode van stilte in hun muzikale programmatie kome leukerds van jeugdklub KREJA (Drie Sleutelstr. Aalst) met een o[ den van de Nederlandse groep BOTS, op de proppen. Geweldig i< zou je zo op het eerste gezicht zeggen, ware het niet dat Kreja hier» in het vaarwater van jeugdklub Dido kwam en laatstgenoemde cr(| dwong een eerder gepland optreden van dezelfde groep in Erpe af lassen en tot latere datum verdagen. Lieve en Rom Duprez: driejaar voorbereiding en meer dan 800 dia's om Vlaanderen «anders te zien». Nou goed, BOTS brengt muziek voorde vrede en laten wij dan ook met die gedachte vertellen hoe be langrijk Bots in noord en zuid wel is. Vooreerst, Bots is een der weinige muzikale formaties uit de nederlanden die zich inspireren op een waar en oprecht sociaal enga gement. Zij houden geen blad voorde mond en in folders en arti kels allerhande wordt over hen dus graag gesproken in termen van botsmuziek. Bots heeft het over een waaier van problemen, onrechtvaardigheden, alineaties en nog van die kenmerken van onze hedendaagse maatschappij over de intieme plekken van ons systeempje, over haar bedenke lijke geurtjes, over de geile ple ziertjes van het produktcnvre- tertje, over liefde, vreugd en ver driet... kortom, over wat de Ne derlander en de Vlaming vandaag treft en niet treft. De teksten zijn aktueel, eenvoudig, gericht op de man-van-dc -straat, menselijk en uit het echte socialistische hout (van een uitstervende boomsoort) Zo zingt de groep over 't status- imago van de man («Ik ben een man, ik ben een jager...»), over de kloof tussen patient en dok ter... •kri Op de eerste elpee staat het wtbei dcrmooie «Kreupel» waarin ik-persoon verhaalt hoe hij steun- naar arbeidsbureau geslingerd. Hier heet dat R.V. andere naam, zelfde spektal Tegenover «Kreupel» staat het niet minder treffende «L van de werkende jeugd», ironi "blikkend op hen die blindelings het gareel hebben leren lopen. De tweede elpee van de groej vooral bekend via het numr «Zeven dagen lang», een bef' king van een Bretoens tradition lied dat door Martin Carthy zaterdag 15 januari te bekijken folkkroeg. een absolute aanra voor wie de beste folkartiest Engeland aan het werk wil 2 meesterlijk onder de I «Willie's Lady» wordt gebracl Naast de sociale gedachte is B»i evenwel ook belangrijk om wati muzikaal vlak wordt gepresteef Live komt de groep ijzer&fl over. Men swingt lekker de pl uit, de zang beweegt zich tussr de soli van sax, gitaren, perkussj en andere a Afspraak: vrijdag 14 novcmbq I: zaal MadeionInkom 80 - 100ld R.W.D

De Voorpost | 1977 | | pagina 10