GILBERT BOURLON MET ZIJN SCHEPEN i OP DE TROEBELE EKONOMISCHE WATEREN Genoeg werk in eigen streek Avaalstraat, 27. Nu de fusies werkelijkheid zijn geworden zou het Erembode- gemse huis in een groot-Aalsterse sfeer moeten baden. De rustige straat blijft evenwel even rustig als voorheen en ook de dikke mist wijkt niet voor administra tieve reorganisaties. Marleen loodst ons uit de kilte van de eerste groot-Aalsterse zondag en verontschuldigt haar vader: «Hij zal nog een kwartiertje wegblijven, sorry hoor.» Geen zorg, en zeker niet wanneer mevrouw Bourlon de wachttijd verkort met een pure gouwe whiskey... Mijn collega Erich Vander Eist stelde u vóór de verkie zingen de vraag of u dacht schepen te kunnen worden en zoja, of u het ambt zou waarnemen. U antwoordde telkens affirmatief. Welja, we zijn nu zover en ik zal mijn best doen om een vol waardig schepen te worden. 14 -14-1-77 - De Voorpost Gilbert Bourlon onze kersverse schepen van Ekonomische Ekspantie, Middenstand, Land- en Tuinbouw en Feeste lijkheden heeft een drukke dag achter de rug, een dag van ontmoetingen met nieuwe en met bekende gezichten, een dag meer in de inloopperiode die hij voor de boeg heeft. God weet welke paden hij zal moe ten bewandelen op het gladde ijs dat de ekonomische pro blematiek vandaag de dag is. Niet alleen internationaal ge zien, maar ook -en da's voor ons van direkter belang op re gionaal nivo. Men spreekt over Aalst als over een verpauperi- zeerd gebied, men klaagt over de omvangrijke dagelijkse pendel naar onder meer de hoofdstad, men klaagt. Als je schepen Bourlon hoort praten dan lijkt het alsof hij met zich zelf het pakt gesloten heeft aan deze toestand in de mate van het mogelijke te verhelpen. We hadden het met hem over deze en andere zaken. Een klassieke vraag om te beginnen waar en wanneer bent u geboren 23 september 1933. Aalste- naar, karnavalist... Karnavalist Wel, ik wil zeggen dat ik ook van de stad Aalst ben. Ik ben echter getogen in Erembode- gem. Op m'n achtste ben ik naar het ateneum geweest. Drie jaar later heb ik in het St.- Pietersinstituut te Jette kollege gelopen; vier jaar lang, dus tij dens de oorlogsjaren. In '46 is mijn mamma echter plotseling gestorven en aangezien ik toen intern was mag ik hierover wel spreken als van mijn slechtste jeugdherinneringen. Ik was enig kind. Ik geloof dat mijn moeder een hartziekte had op gedaan tijdens de oorlog. Ik herinner me nog zeer goed hoe bang zij was van de vliegende bommen en van de bombar dementen Jullie waren middenstan ders thuis Ja, wij waren handelaars in darmen. In 1918 voerden wij reeds amerikaanse darmen in. Mijn moeder was zeer handig in het kalibreren van de darmen. Onze afgewerkte produkten waren rechtstreeks bestemd voor de beenhouwers. Toen mijn moeder overleed had mijn vader beslist dat ik beter elke dag naar huis kwam en zo ben ik tot in '51 in het ateneum van Koekelberg gebleven. Ik was een zeer goede student maar toch heeft mijn vader er mij toe aangezet op mijn achttien te stoppen met studeren om in onze zaak te kunnen werken. Ik heb me achteraf wel nog bij geschoold in de handelsschool in de Nieuwstraat en tijdens mijn legerdienst in '53 volgde ik nog Duits per korrespondentie. Uw hele opleiding was dus op een loopbaan in de zaken gericht Ja, sekretariaaL steno-dactylo, boekhouden en natuurlijk ook talen. Met dit laatste heb ik evenwel geen moeite gehad wat het frans betreft moet je weten dat ik in Jette twee jaar de lessen in een franstalige klas volgde hetgeen mij later, ondanks de supplementaire studiemoeilijkheid dat dit met zich mee bracht, toch veel heeft geholpen en dat wij thuis gedurende de oorlog acht maanden lang een engelsman in huis hadden. U begrijpt dat ik een aardig mondje Engels kon spreken toen ie vertrok. U bent aldus via de familie zaak makelaar geworden Nee, nee. Mijn papa nam me in het begin elke week mee naar de beurs in Anderlecht. Het toeval wilde dat ik op zekere dag van een belangrijke zaak in het Brusselse waarmee we handel dreven, het aanbod kreeg om er enkele tijd stage te lopen. Ik ben daar toen voor drie maand uit sympatie voor die mensen gaan werken en ze hebben me nooit meer gelost. Ik ben er gebleven. Ik ben be gonnen tussen de gasten in het fabriek. Ik heb er alle werk ver richt zodat ik na zekere tijd de hele produktieketen had leren kennen. Ik heb zes jaar labora toriumwerk gedaan in het staatslaboratorium van het Mi nisterie van Landbouw, ik heb ook in een filiaal te Parijs gaan werken. Nadien hebben ze me in de personeels-, boekhoudings-, en transport dienst gestoken. In '64 is onze direkteur vroegtijdig op pensi oen gegaan en ik ben be noemd geworden tot kommer- cieel direkteur. Ondertussen was ik ook officieel erkend be- monsteraar geworden. Op een jaar tijd ben ik erin geslaagd onze omzet te verdubbelen. Ik ben geraakt tot een vervier voudiging. Een fameuse prestatie als het ware. Wel, ik had het voordeel het hele reilen en zeilen in onze fabriek te hebben meege maakt. Ik kende ook elke werk nemer als mens. U was boordevol dynamis me. Er was het verschil tussen 58 en 30 jaar. Ik was geweldig ak- tief op alle gebied en ik zette mij Tijd voor mijn hobby's is er spijtig genoeg niet zoveel meer bij. Nu en dan trek ik er op uit om te gaan jagen. Vooral om te wandelen, de natuur brengt me tot rust. Een nieuwe periode in voortaan de zaken van •en zo te zien haar eclitgt gelukkig gezin. Mevrouw, vroeger tewerkgesteld in het syndikaat, nee noot waar. Op welke troeven beroept u zich Mijn huidige taak ligt wel in de lijn van wat ik eerder heb ge daan. De landbouw- en vee- voedersektor ken ik beroeps halve goed, de middenstands- problematiek heb ik gekend thuis - mijn grootouders waren beenhouwers -wat betreft de ekonomische expansie mag ik mij beroepen op mijn verleden Toen ik jong was heb ik dikwijls karnaval gevierd. Men mag wel zeggen dat uw politieke loopbaan een steil verloop kent nu u amper zes jaar later schepen van de tweede grootste Oost- Vlaamse stad bent. Toen ik in '70 gemeenteraads lid werd heb ik resoluut het be sluit besloten niet op mijn lau weren te gaan rusten. On danks het feit dat er Heylen- bosch en ik als PW-ers in de oppositie zaten. Op een dag heeft iemand van de CVP- meerderheid gezegd dat ik naar de gemeenteraad kwam om te knikken en toen heb ik hem voorspeld dat hij zich die uitspraak ging berouwen. Ik ge loof dat ik erin geslaagd ben en dat mijn werk toch vruchten heeft afgeworpen. De randgemeenten mogen zeker niet stiefmoederlijk worden behandeld. dubbel en dik in voor mijn werk. Ik heb andere relaties kunnen maken, vooral in de veevoe- dersektor. Wanneer bent u onafhanke lijk geworden De firma bestond vanin 1880 en zoals men pleegt te zeggen loopt de vierde generatie in een familiebedrijf mank. Bij ons wa ren er drie zonen betrokken in de zaak en aangezien ik mijniet kon drieëndelen om elkeen te voldoen heb ik voorgesteld om de firma na twintig jaar dienst te verlaten en als makelaar ver der te werken. Ik was er toen veertig. Wanneer komt de politiek dan in uw leven Ik start dus in 1970; ik ben zes jaar gemeenteraadslid geweest in Erembodegem. Voorheen was ik wel in de Liberale Jonge Wacht ge weest, zonder echter politie ker te zijn. Hoe besloot u dan zes jaar geleden aktief in de politiek te gaan Wel, mijn vader was een zeer goed steunend lid van de Ko ninklijke Fanfare St.-Cecilia. Zijn wens was als hij begraven zou worden, dat dit met muziek zou gebeuren. Hij is overleden in april '69 en natuurlijk, ben ik de fanfare gaan aanspreken. Eind augustus is toemalig ge meenteraadslid René Herzele om een wederpleziertje komen vragen. Ik ben ingegaan op zijn vraag om op de lijst te komen maar wel op voorwaarde he lemaal achteraan te mogen staan. Ik stond de laatste en had dubbel zoveel stemmen als onze kopman. Natuurlijk, ik was wel aktief in talrijke sport verenigingen, ik had er veel vrienden. als kommercieel direkteur en op de talrijke kontakten die ik zowel in de overtieids- als in dustriële milieus heb gehad. Nog even terug in de tijd. Bent u van thuis uit liberaal opgevoed Ja, Onze familie heeft hierin wel iets speciaals. Je moet we ten dat onze familie deels be staat uit enkele verwoede CVP-ers en voor de rest PW- ers Zo is mijn nicht Anna Bour lon provincieraadslid als lid van de CVP-fraktie. Dat sluit echter niet uit dat we in de familie zeer goed met elkaar over de baan kunnen. Ik ben dus inderdaai van thuis uit in de PW-kringei verzeild geraakt. Heeft u dan nooit bewust keuze gemaakt of lag het lemaal zo voor de hand. Z(| de vader, zo de zoon. t|, Wel da's een kwestie van owe d 'e In schepen Bourlon heeft Erembodegem een sterke vertegenwooridger in het Aalsterse kollege.

De Voorpost | 1977 | | pagina 14