Genoeg werk in eigen streek Tekst: Nadenken voor alles. weet dat het gaat om tweehon derd werkkrachten die hier zouden kunnen verloren wor den. Natuurlijk, in Limburg is er ook werktekort. Wat betreft de land- en tuin bouw krijgt u nu de Falluin- tjes deel uit maken van groot-Aalst en onder uw be voegdheid vallen, wel wat meer werk aan de haak. Absoluut, ik geef er mij reken schap van dat wij daar wel zul len problemen kennen en dat wij ons.best zullen moeten doen om het geraadzaam aan te pakken; in samenwerking met «Leefmilieu». Want wat zijn de problemen van de land en tuinbouw Dat zijn de aflo pen van waters, de luchtbevui- ling Momenteel zijn mijn medewer kers een lijst aan het opstellen van al de medewerkers die momenteel aan landbouw doen. Samen met hun belang rijkheid. Ik heb die dossiers nog niet in handen gekregen maar ik weet dat de verschillende gemeentesekretarissen on derzocht hebben hoeveel be esten ze hebben. Welke op pervlakte ze bewerken, enz. Het lijkt wel alsof de nieuwe bestuursequipe aan ekono- mische zaken prioriteit heeft gegeven. Ekonomische Ek- spantie komt deze keer niet meer, haast a|s onderge schikt naast het schepen ambt van financiën. Ja, dat heeft bij ons zeer veel belang gekregen. De goeie wil is er en eik lid van het schepen college tracht goede oplossin gen te vinden. En uw partijgenoot onze bur gemeester hierin Als ex- Minister moet hij op natio naal vlak heel wat kontakten en ervaringen kunnen in brengen. Zeker en ik reken op hem niet alleen voor internationale kon takten, maar ook voor hulp wanneer wij bij overheidsin stanties zullen moeten gaan aankloppen. Hij zal hierin zeker een grote inbreng hebben. FEESTNEUSJE VAN DE ZALM Uw kollega's Jan Caudron en Eddy Monsieur die respek- tievelijk bevoegcL_zijn over o.m. kuituur en vrije tijdsbes teding zullen toch nu en dan over dezelfde zaken praten als u wanneer u het over feestelijkheden hebt. Schept dat geen problemen Hoe komt het dat een schepen van Ekonomische Ekspantie ook Feestelijkheden onder .zijn bevoegdheid heeft Dat is altijd zo geweest dat dit werd gekoppeld aan landbouw en middenstand. Je hebt bv. de jaarbeurzen en de dekenijen en dat houdt toch verband met de handelaars en dus, de mid denstand. Daarom ook dat we dat niet hebben willen schrap pen, we hebben er wel over gesproken. Nu voel ik het toch ook honderd procent aan in verband met de aanvragen.die ik ontvang in mijn kabinet dat er dus een verband bestaat. Karnaval valt ook onder uw bevoegdheid. Toen ik jong was heb ik aan de karnavalstoet deelgenomen, het zit dus wel in mijn lijf. Ik ben dus ook een voorstander van de karnaval en ik zal ze bijge volg ook steunen in de zin van het mogelijke. Je mag immers niet vergeten dat wij nu met de samenvoeging van de negen gemeenten hoe onze kas er zal uitzien. Ik ben voorstander van een volledige steun aan de karnaval en mijn grootste wens is, dat alle gemeenten deel zouden nemen aan de karna valstoet. En hoe meer volk er is, hoe beter. Denkt u dat de mensen van de buitengemeenten dit zul len willen doen Ik denk van wel want, .t is daarom dat het mijn betrach ting is zoveel mogelijk mensen van de randgemeenten in het feestcomitee te betrekken. Als er een afgevaardigde van elke gemeente is, dan kan hij zijn volk ook stimuleren. Onze fol klore moet nog vergroten. Heeft u in dit verband reeds beslissingen getroffen Nee, om de eenvoudige reden dat karnaval '77 nog niet onder mijn organisatie valt en dat ik pas volgend jaar volledig zal instaan voor de festiviteiten van dan. Immers, de karnaval van dit jaar werd nog door het voorgaand bestuur geregeld. Het nieuwe Feestkomitee komt slechts in voege terzelfdertijd als de KOO, april dus. De pikfeesten bv. zullen niet stiefmoederlijk worden be handeld? Nee, ik wil die in geen enk geval benadelen. Trouwens, kan u gerust zeggen dat alle wat op gebied van feestelijk heden gebeurde zal bewaard blijven. Dat geldt ook voor c- wijkkermissen bvb. Stiefmo derlijk bedelen Absoluut nir Mijn streven is dat we één c heel vormen en daar mag n mand nadeel van ondervindt ledereen houdt zijn eigen Y rakter dus. Absoluut... René De Witte Foto's: Jan Muylaert De Voorpost - 14-1-77 -15 'leen (18) en Pascale (14) spelen fotograaf en model voor Jan. idigheden en van oplei- j. Dat is me dunkt altijd zo. oet wel zeggen dat ik geen Hekeling ben hierin. Ik mag 1st zeggen dat ik vrienden in alle politieke middens. daa' ngej kLST DOOR DE ^ONOMISCHE i. ztIL ileine en middelgrote be- orrren hebben de wind niet d in bolle zeilen. Ook in streek... m bvb. het geval van Gil- 1 Mr. Gilbos zelf verklaarde idat in het geval hij tien k per uur opslag moet beta- jhij niet goed weet hoe hij terloop van tijd op de ek- Imarkt nog aan kontrakten «geraken. Van de andere j heb je bij andere firma's ire problemen. Zo spelen Devaluaties van de frank el als het pond lelijk parten I verschillende bedrijven, s ziet dat sommige onder feen jaar op voorhand jaar- 'akten hebben moeten ggen tegen en hogere' b dan na de devaluatie dan U je maar beschouwen e verliespost dit over ver scheidene miljoenen kan bete kenen. Twaalf maand terug konden zij zulks niet verwach ten. Denk maar even aan de bedrijven die afgestemd zijn op eksport naar Engeland en zie dan maar naar de felle koers daling van het pond sterling. Daarnaast heb je het probleem van de loonstijging, van het personeel enz. Men heeft ook in Erembode- gem bedrijven aangetrok ken. Toch zijn er bedrijven die nog steeds een heel pak personeel tewerkstellen uit andere streken i.p.v. uit ons arbeidspotentieel te rekrute ren. Dat mag toch niet Dat is niets waar ik zal op staan als ik kontakten zal hebben met mogelijke investeerders in onze streek. Ik vind het niet goed dat een Brusselaar naar Aalst moet komen werken wanneer dezelfde werkkracht in Aalst te vinden is. Het ligt in mijn bedoeling om de bedrijf- leiders attent te maken op dit. feit. Bedrijven die zich hier in planten kunnen genieten van een tijdelijke ontheffing van belasting, ze krijgen een in- frastruktuur aangeboden op kosten van de gemeen schap, enz. Men moet ze dan toch kunnen verplichten dat streefdoel van werk in eigen streek te eerbiedigen Tja, dat is een vraag waar ik vandaag nog niet zo goed kan op antwoorden omdat ik nog maar pas het schepenambt waarneem. Dat vraagt nog heel wat studie om de juiste bi- lans op te maken. Ik kan alleen zeggen dat ik daarvoor zal streven. Men spreekt vaak over een afroming van onze streek op intellektueel vlak. Talrijke hoger geschoolden zouden verhuizen omdat ze hier pro fessioneel niet aan hun trek ken komen. Wel ja, we komen terug op wat ik hierboven zei.Ik ga met de personeelshoofden overleg plegen in dat verband. Je mag ook niet vergeten dat het voor de patroons ook voordeliger is om uit deze streek mensen aan te wen/en. Zij moeten voor de pendelaars toch ook tussen komsten betalen voor hun ver plaatsing. De kandidaat-werknemers zijn ook niet altijd inschik- lijk, zeg maar bereid om van wat lager te vertrekken. Het zijn ambachtelijke bedrij ven maar ik denk dat het ge raadzaam is de namen nog niet bekend te maken. Tijdens het politiek forum dat dit weekblad voor de ver kiezingen heeft georgani seerd, hebben een aantal po litiekers gezegd dat Aalst nog gebrek heeft aan echte grote bedrijven naast de be staande K.M.O. 's. Wat is uw mening hierover Ik zou niet direct durven zeg gen welke verhouding men hierin moet nastreven. Wat mij belangrijkst lijkt is dat er bedrij ven zijn, grote en kleine. U mag niet vergeten dat vele grote bedrijven zich momenteel af splitsen in kleinere P.V.B.A.'s .En dit ter vrijwaring tegen moeilijkheden. Neem nu dat de eksport mank loopt, dan kun nen ze ervoor zorgen dat het ganse bedrijf hierdoor niet in het gedrang komt. Vandaar dat de grote bedrijven nu proberen zich te verdelgen. Wij vragen natuurlijk niet liever dat zij zou den komen, maar tegenwoor dig zijn ze niet zo gemakkelijk te vinden. Heeft u reeds kontakten gelegd met Amylum? Nee, onze burgemeester heeft dit reeds gedaan, maar ik ben nog zover niet. Ik weet dat onze BURGEMEESTER ALLES DOET OM TE VERHINDEREN DAT DE AMERIKAANSE FIRMA Cargill door een inplan ting in Limburg Amylum's be drijvigheid in gevaar brengt. U voor onze streek dat er zoveel mogelijk werkgelegenheid komt verdienen. n dat de eigenaars van de bedrijven In feite bent u als schepen van Ekonomische Ekspantie de man die zowel zal moeten werken voor de bedrijfsdi recteurs als voor de loop jongens in hun personeel. Niet gemakkelijk in feite. Inderdaad, het komt erop aan de gulden middenweg te vin den en iedereen tevreden te stellen. In welke sektor zouden de betrokken kandidaat investeerders zich inplanten? Ik heb in dit verband verschil lende ervaringen gehad met mensen die ik wilde plaatsen. Eer sommigen akkoord gaan moeten er een heleboel voor waarden volbracht zijn: het moet proper werk zijn, het mag niet te vermoeiend zijn, het moet goed betaald worden, enz. Zo geraak je natuurlijk di kwijls nergens. Sommigen be grijpen het werkwoord «wer ken» niet goed meer, geloof ik. Mijn oordeel is dat elkeen die van goede wil is in het leven iets kan bereiken. Ze willen al lemaal magezijnier worden, maar de bedrijven hebben niet allemaal honderd magazijniers nodig, begrijp je Wat zou uw hoofddoel dan zijn werk in eigen streek Ja, genoeg werk in eigen streek. Dat is ons hoofddoel maar ik zeg het, momenteel ben ik er nog niet lang genoeg in om die problematiek echt konkreet te bespreken. Ik ga er mij wel volledig voor inzetten. Ik ben al zeer tevreden dat ik twee bedrijven heb gevonden die bereid zijn hier te komen werken. In welk stadium zitten de be sprekingen Ik heb dhr. Penne van de Inter communale al aangesproken en hij zou gezien hebben wat mogelijk en wat onmogelijk is.

De Voorpost | 1977 | | pagina 15