MMM Vrije Tribune A EREMBODEGEMSE RAAD BLIES LAATSTE ADEM UIT 2 -14-1-77 - De Voorpost de redaktie heeft het recht deze teksten in te korten. Volgens de zienswijze van de Belgische Commissie voor de Heraldiek moet de vlag van de gemeente zo nauw mogelijk aan sluiten bij het wapen. Het stads wapen, K.B. van 6 feb. 1841, werd tijdens de gemeenteraadszit ting per 1-1-77 goedgekeurd. Te gelijk stelt zich derhalve het pro bleem van de vlag. Zolang de stad over geen nieuwe vlag beschikt, zou er overigens niet officieel mogen gevlagd worden. De bedoeling blijkt voor te zitten, aan de huidige tweekleurige banenvlag(wit-rood) een baan van geel toe te voegen en op de witte middenbaan een gotisch, op staand zwaard in keel(rood) in te brengen, ter wille van de continuï teit van dit symbool dat op alle stadszegels voorkomt, evenals trouwens op het wapen. Overplan ting van dit zwaard uit het wapen naar de vlag, beantwoordt duide lijk aan de stelling van voormelde commissie. Er is echter meer. Dergelijke hanenvlaggen bevatten een kleurensymboliek die nog weinigen kunnen onderkennen. Ze zijn gewoon uit de tijd. De hedendaagse publiciteit gebruikt andere erkennings- en associatie middelen. Wil de Aalstenaar zijn vlag herkennen tussen de vele op elkaar gelijkende hanenvlaggen van v andaag, zal meer nodig zijn dan enkel maar een zwaard. Overigens is een zwaard niet al leen een teken van machthet is en blijft een «wapen», d.w.z. een oorlogstuig. Waarom toch wa pens «in het schild voeren» als de historische verzuchting van de mens «vrede» blijkt te zijn, inzo- derheid in deze tijd na twee moorddadige wereldoorlogen? Moet onze Westerse beschaving dan te eeuwigen dage gedoemd blijven met dit odium van ge weld. of willen we echt van deze reputatie die we in de wereld heb ben niet af? Onze hele heraldiek trouwens, hoe interessant ook voor enkele werkelijk ingewijden, is en blijft één lang verhaal waar bloed aan kleeft. Hij is bovendien volks vreemd de ridders, die van de Middeleeuwse kruistochten te rugkwamen, stelden er de eerste wetten van op en dit in navolging van de Arabieren. Zo bleef zelfs de taal van de heraldiek Arabisch rood heet «keel», groen wordt «sinopel- genoemd, naar de naam van de stad Sinope enz. Aangezien de Koran de voorstel ling van levende wezens verbiedt, drukte ook onze heraldiek zich naar dat voorbeeld uit in louter decoratieve motieven en meet kundige vormen. Dat onze Vlaamse volksaard heel anders was in die tijd, getuigen de vele miniaturen en andere kunstuitin gen. De taal van de cultuur ge bruikte bij voorkeur natuurtemata; de taal van de heraldiek, dit is de taal van wapen en geweld, schuwde elk naturalisme. Dat het -wapen- als zinnebeeld van macht en als middel voor het behoud ervan werd gebezigd, hoeft ons niet te verwonderen. Voor de middeleeuwse heer was het wapen het tuig om zijn bevoor rechte positie af te dwingen of te handhaven. De steden wierpen op hun beurt wallen, grachten en mu ren op om hun vrijheden te hand haven en hun burgers te bescher men. Het zwaard had toen nog een werkelijk funktionele betekenis. Het patrimonium van de heden daagse stad hoeft geen gevechts- tuigen meer, wel maatregelen ter bescherming. Dat erfdeel bestaat uit een hele cultuurschat en daar naast het unieke erfgoed van de natuur de vruchtbare grond die we via onze voorouders geerfd hebben. Het oorspronkelijke natuurgoed dat ons ten dele viel was een ge bied aan de Dendervallei waarin de «els» als pionier-vegetatie ook de naam van deze stad heeft be paald etymologisch blijkt de naam Aalst (men schrijve A-elst) uit elzenbos ontstaan te zijn. Der halve ligt het voor de hand deze, overigens bijzonder fraaie boom. in de vlag op te nemen, uitgere kend op een moment van fusie, waarop Aalst met tal van lande lijke gemeenten wordt uitgebreid. De zwarte els. mythologische boom voor onze voorouders, siert nog steeds de vele grote en kleine waterlopen in onze streek. Het mooist is hij in de winter, in zijn donkere gedaante, beladen met talloze elzenappeltjes, die het zaad bergen waarmee onze kleine vogelsoorten zich een hele winter kunnen voeden. Deze kleine vogels die het zaad oppikken en later op hun vlucht uitwerpen, verpakt in verse mest, zorgen voor de natuurlijke herbe bossing, zodat de grond weer vruchtbaar wordt, waar de mens hem heeft vernietigd. In een tijd van algemene en ver nieuwde aandacht voor de natuur en voor het patrimonium van deze unieke aarde, bezit Aalst een prachtig natuurembleem, dat sinds mensenheugenis in de naam van de stad zelf zit. Die kans om Aalst een eigen gezicht te geven mag op dit fusiemoment niet on benut blijven. Lambert Van de Sijpe Raadslid NIEUW AALSTERS STADS BESTUUR OFFICIEEL VAN START Vanaf 1 januari is het nieuwe PW-BSP-VU stadsbestuur of ficieel van start gegaan, en dit onder zeer ruime belangstel ling zowel van de pers als het publiek. Op dergelijke politieke hoog dagen blijkt toch steeds weer dat er bij de burgers van ons land nog een levendige be langstelling voor het politiek gebeuren bestaat. De eerste zitting zorgde dan ook meteen reeds voor het no dige politieke nieuws. Zowel aan het publiek als aan de vol tallige pers is de totale onspor- tiviteit van de CVP-fractie op gevallen, die zelfs niet de no dige politieke moed wist op te brengen om de huidezitting bij te wonen. Van in den beginne getuigt de CVP aldus van haar ongeloofwaardigheid wan neer ze, zoals de Voorpost van vorige week opmerkt, enerzijds medewerking toe zegt aan het nieuwe stads bestuur, en direkt daaropvol gend zelfs de sportiviteit niet weet op te brengen om sa men met het aanwezige pu bliek en de pers deel te nemen aan wat een normale huide plechtigheid is bij de installatie van een nieuw bestuur. Op het aanwezige publiek heeft deze houding dan ook een allesbe halve gunstige indruk ge maakt. Aan het normale ver loop van de zitting heeft deze CVP-houding trouwens niet veel geschaad. Meteen is de tijd van het bestu ren aangebroken voor het kol lege van Burgemeester en Schepenen. De eerste zorg van de BSP is de dienstverlening aan de bevolking. Het stadhuis en de gemeentehuizen moeten dienstcentra voor de plaatse lijke bevolking blijven en mo gen geen partijlokalen wor den (zoals de CVP er dacht van te maken Het nieuwe be stuur heeft reeds de nodige maatregelen getroffen om de plaatselijke dienstverlening te verzekeren. Verbetering ervan in de toekomst is eveneens voorzien. Blijven de zorgen voor de te- werkstelling.De BSP is van oordeel dat ook een stad als Aalst haar rol inzake tewerk stelling te spelen heeft. De succesvolle uitbouw van plaatselijke industrieter reinen bewijzen dat, mits de nodige inzet, er heel wat te doen valt voor de tewerkstel ling in eigen streek. De ad ministratieve deconcentratie uit Brussel o.a. naar het Aalsterse zal daar het hare moeten toe bijdragen. Ook daartoe zullen vanuit Aalst inspanningen geleverd moe ten worden. Kortom, er is voor de nieuwe bestuurders een enorme taak weggelegd in het nieuwe Groot-Aalst. Martin HUTSEBAUT Pol. Secretaris afdeling Aalst DE BSP TERUG IN HET BESTUUR TE AALST Op I mei 1976 in de traditionele betoging van de Socialistische Gemeenschappelijke Aktie te Aalst, was de spandoek met de slogan Werk-Kultuur BSP in het bestuur» een blikvanger. Terecht was het Partijbestuur van oordeel dat er reeds op 1 mei onze bevol king moest worden duidelijk ge maakt dat de socialisten zich kan didaat stelden voor het stadsbe - stuur van Groot-Aalst. Dit was niet meer dan normaal. Niet alleen omdat de socialisten steeds het bewijs hebben geleverd met be kwame figuren te kunnen aantre den. en verantwoordelijkheid te kunnen opnemen. Ook de smade lijke manier waarop de BSP in 1970 in de oppositie werd ge drongen, lag nog fris in het ge heugen van de bevolking en par tijgenoten. Dit mocht niet op nieuw gebeuren. De BSP nog maals in de hoek laten drukken ware mensonwaardig en verne derend geweest. Gelukkig heeft zich dat niet herhaald. De socialis ten nemen terug verantwoorde lijkheid op per 1 januari 1977. Opnieuw in de bestuursmeerder- heid postvatten betekent niet dat de BSP zich zo maar zal laten meesleuren in de stroom van onze koalitiepartners. Trouwens in de besprekingen die de instelling van de nieuwe gemeenteraad zijn voorafgegaan werd in de opstel ling van het gezamenlijk pro gramma voor de komende 6 jaren rekening gehouden met socialisti sche doelstellingen. Bij de BSP is de wil aanwezig om in het stadsbestuur haar bijdrage te leveren om onze stad bloeien- der en welvarender te maken. Een stad waarin het goed en aange naam is te wonen en te leven. Om dit te bereiken zal het nodig zijn dat sommige konservatieve en dubbelzinnige gedachtengangen plaats ruimen voor een socialisti sche visie. Een visie die tot doel heeft meer gelijkheid en recht vaardige samenleving te brengen. Een maatschappij waar alle lagen van de bevolking aan bod en aan hun trekken komen. Met de medewerking van onze bevolking kunnen wij dit verwe zenlijken. De socialisten weten dat hun een zeer moeilijke taak te wachten staat. Dit schrikt ons echter niet af. De socialistische beweging staat paraat om in alle openheid en eerlijkheid het programma trach ten te verwezenlijken. De manda tarissen geruggesteund door gans de BSP wenst zich ten dienste te stellen van de meer dan 82.000 inwoners van Groot-Aalst. Socialisten eensgezind en met de nodige wilskracht vooruit en veel sukses. JAN VAN DER VEKEN Voorzitter BSP Dhr. Frans Boel, zeventien jaar CVP-burgemeester van Erembodegem en over wie ie dereen moet toegeven dat hij er in elk geval heel wat gepres teerd heeft, zodat men in de CVP zijn afscheid diep be treurde, verklaarde vorige week in een intervieuw aan «De Voorpost» in verband met de rol van een oppositie: «Wel weet ik, dat de rol van de oppo sitie een figurantenrol is en menselijk zeer ondankbaar, als men, zoals veelal gebeurt, het passief gaat spelen en dus on dergaat. Daarentegen kan op positie zeer dankbaar zijn als men zich tenvolle inzet, maar dat vraagt meer werk dan be sturen zelf.» Iets in dien aard hebben wij reeds geschreven, toen de BSP zich de jongste zes jaar in de oppositie zo ongelukkig voelde, en toen ze later haar jongste verkiezingnederlaag aan haar zes jaar oppositie wou wijten. Wij zeggen het trouwens nog verder voor wat de BSP-oppositie op nationaal plan betreft. Waarmee we dan weer niet bedoelen, dat men niet objektief mag of moet hebben bestuursverantwoor- delijkheden te krijgen, maar het gaat er dan om VOOR WAT Het gaat ons vandaag echter niet om de BSP, maar wel om de CVP als oppositie in de Aalsterse gemeenteraad. Dat Ghis Willems en zijn ploeg lie ver zouden bestuurd hebben spreekt vanzelf. Dat ze verbol gen zijn over de manier waarop de huidige meerderheid tot stand kwam begrijpen we best. Ook wij hebben niet verborgen, dat we dit verbond, in het raam van de huidige algemene strijd van de arbeidersbeweging in ons land, niet positief konden vinden. Het is echter reeds op de instal latiezitting gebleken - en dit wordt bevestigd door het artikel van G. Willems in de Vrije Tri bune van voornoemd week blad - dat onze meningen om trent de betekenis van dit ver bond niet alleen sterk verschil lend zijn - wat de CVP wellicht weinig kan bommen - maar ook dat de CVP en (of) haar fraktie hun woede de voorrang geven op nuchter politiek denken, dat ze best de hierboven aange haalde woorden van Frans Boel zouden overwegen. In het intervieuw van een hui dige schepen, vroeger oppositie-raadslid te Erembo degem, wordt er eveneens - zoals G. Willems vandaag schrijft - op gewezen dat het niet opgaat dat de oppositie in feite onmondig wordt gemaakt. Wij stemmen daar mee in en hebben als KP de vraag ge steld in bepaalde inspraakor ganen vertegenwoordigd te zijn. Maar is het vanwege de CVP politiek verantwoord van een eis als het voorrecht voor haar raadsleden in de vroegere gemeentehuizen hun zitdagen te kunnen houden, de toets steen te maken van de goede wil of van de waarde van het beleid van de nieuwe meer derheid? Wij hebben niet de pretentie ie dereen omtrent zijn rol en ta ken de les te spellen, maar de houding van HET GEHEEL van de gemeenteraad is van zo'n groot belang voor de Aals terse bevolking, dat wij het recht hebben daaromtrent onze mening te zeggen. Als G. Willems schrijft dat «de grijp grage meerderheid onze deel gemeenten opeist als haar wingewest» en dreigt dat zij dan met de CVP zal te doen hebben, dan spreekt hij in de geest van vóór 1914 en plat elektoralistisch, zoals wanneer hij in zijn toespraak bij de instal latie treurde over de fu sies...nadat hij ze in de Kamer had gestemd Wij menen dat er ander katten te geselen zijn dan de «toets steen» der CVP-zitdagen in de vroegere gemeentehuizen. En om er slechts één te noe men, verwijzen we naar de toespraak van ACV- afgevaardigde van Aalst, Piet Van Tittelboom, in de zitting van de Oost-Vlaamse Gewes telijke Ontwikkelings Maat schappij, omtrent de noodza kelijke voorrang van het Arr. Aalst inzake ekonomische hulpverlening 8.000 volledig werklozen en de zwaarste pendel van het hele land Wie heeft zich daaromtrent NIET op de borst te kloppen Ray DE SMET. De CVP fraktieleider in de ge meenteraad heeft in zijn be toog een oproep gedaan om bij het bestuur van de stad reke ning te houden met de opposi tie. Het zou niet wijs zijn van de meerderheid niet naar de op positie te luisteren en het posi tieve van deze groep niet te aanvaarden. Maar dan moet ook de oppositie konsekwent zijn en samenwerking aan vaarden Waren de woorden van de CVP mooi en hoopvol, dan waren hun daden teleur stellend van de eerste dag van het bestaan van groot-Aalst. Immers na het kleine gedeelte dat de geheime zitting was, heeft de volledige fraktie de raad verlaten en woonde zelfs de huidezitting naar aanleiding van de installatie niet bij. Op nieuw brengt door deze hou ding de CVP het gezegde in herinnering:«Luister naar mijn woorden, maar kijk niet naar mijn daden». Deze houding steekt schril af tegenover de mooie woorden van hun fraktieleider Het is in elk geval een weinig lovens waardig eerste optreden van de grootste tractie, oie zien heel klein toonde, bij het histo rische gebeuren van de over gang naar Groot-Aalst. Na der gelijk optreden, wat verwacht de oppositie dan van de meer derheid? Applaus? Ook het eerste CVP voorstel om de oppositie zitdagen te la ten organiseren in de gemeen tehuizen, alhoewel te onder zoeken waard, kan mij niet van de gedachte ontdoen:waarom nu daarmee naar voor komen? In bijna alle gemeenten had de CVP als meerderheidspartij de kans de zes voorbije jaren de gemeentehuizen ter beschik king te stellen van de oppositie voor het houden van zitdagen. Het tegengestelde gebeurde: de oppositie en alles wat niet CVP was werd van de gemeen tehuizen gehouden. Nu on middellijk eisen wat men zes jaar lang niet heeft toegepast lijkt mij tegenstrijdig. De komende zitdagen van de raad moet de ware gedaante van de CVP-oppositie tonen. Ze nu reeds veroordelen zou misschien voorbarig zijn omdat de CVP gehandeld kan hebben in een geest van depressie na het verlies van al die burge meesters. Maar zeker is, dat indien de CVP wil gehoord en geloofd worden dat ze een an dere houding moet aanne men. Diane D'HAESELEER Bij de plechtige installatie van de nieuwe Aalsterse gemeen teraad maakte de heer Ghis Willems, als fraktieleider van de CVP-oppositie, zich zorgen over het lot van het onderwij zend personeel van de ge meentescholen in de randge meenten, dat meestal van christelijke huize is. De heer Willems, die ik noch tans ken en waardeer als een korrekt man, is - naar mijn be scheiden mening - daarbij enigszins uit zijn rol gevallen. Het is de taak en opdracht van de oppositie om zeer waak zaam het beleid van de meer derheid te volgen. De heer Wil lems heeft niet, zoals wijzelf, de ervaring van de oppositie. Hij zal het nog moeten leren. En hij zal er daarbij moeten over waken, dat hij enkele slechte parlementaire gewoon ten niet mee naar het Aalsterse stadhuis brengt. Want in het parlement wordt ook de oppo sitie al te vaak door de meer derheid gewoon in het hoekje gedrumd, éen enkele parle mentaire regel mag hij gerust mee naar Aalst brengen. In Kamer en Senaat geldt name lijk dat men de regering beoor deelt op haar beleid, op haar daden; maar - zo luidt de stel regel - «men ondervraagt de regering niet over haar inten ties». Dat is nu precies wat de heer Willems wel doethij doet de meerderheid in de Aalsterse gemeenteraad een intentie proces aan. Hij beschikt over geen enkel tastbaar gegeven, dat zijn vrees inzake het on derwijzend personeel van kato- lieken huize voedsel zou kun nen geven. Hij vertrekt ge woonweg van de veronderstel ling dat de Aalsterse meerder heid onverdraagzaam en sek tair zal zijn. Van een doorgaans hoffelijk tegenstrever als de heer Willems hadden wij dit, eerlijk gezegd, niet verwacht. Wat vreest de heer Willems precies Dat wij de christelijke leerkrachten aan de deur zul len zetten en vervangen door vrijzinnige Hij weet dat wij dat niet eens zouden kunnen, ge steld dat wij het zouden willen Dat wij een eenzijdige benoe- mingspolitiek zullen voeren Ook hier zou de heer Willems voorzichtig moeten zijn. In tal van traditioneel door de CVP bestuurde gemeenten is het gemeente-onderwijs altijd het wingewest geweest van de CVP-benoemingspolitiek. Een echte keuze-vrijheid bestond in dergelijke gemeenten nooit: het vrij onderwijs was er kato- liek, en dat was normaal; het gemeente-onderwijs was er even katoliek. Of de vrijzinnige minderheid daarmee gediend was, die vraag werd niet eens gesteld. Het is precies het ont breken van een écht pluralis tisch gemeentelijk onderwijs in dergelijke gemeenten dat enerzijds de schoolvrede voortdurend in het gedrang bracht en dat anderzijds door de weeromstuit, geleid heeft tot de uitbreiding van het rijkson derwijs. De heer Willems kent deze gang van zaken voldoende. Er is echter méér. In de partij waartoe ik behoor ken ik met name verschillende mensen uit het vrij onderwijs, die ofwel hun betrekking verloren omdat zij aan Volksunie-politiek deden ofwel moesten verzaken aan een politiek mandaat wilden zij niet de straat opvliegen. Al hoewel de zaken de jongste ja ren wel iets beter liggen, kan de heer Ghis Willems toch niet loochenen dat er een oude en lange traditie is van broodroof tegen andersdenkenden, zelfs als die andersdenkenden óók gelovigen waren. Ik ben dus niet zinnens, de heer Willems gerust te stellen. tee" Hij zal moeten vrede nemA# 1 met zijn échte oppositietaak: if I zal het gemeentebeleid mo( ten leren beoordelen op feit$ en daden. Hij zal moeten afl^ J ren, ons een intentie-proc aan te doen. Wat de bevolking van Nieuv Aalst betreft: ik geloof niet zij zich ongerust maakt, verwacht van de huidige mei derheid een verdraagzaam b leid en zij zal in die verwachtin niet ontgoochelt worden. Miet le eigen partij en onze partnersitvan de gemeentelijke meerderhe», «11 staan uitdrukkelijk op een plirbon ralistisch standpunt. Plurr lisme betekent niet - zoals mpals ons soms in de schoenen vPrna schuiven - dat de gelovige F minder gelovig en de vrijzirU 20 nige wat minder vrijzinnig z<Jmen moeten worden. Pluralisme bfn Bl tekent dat wij een volwasse^1" samenleving opbouweFr88 waarin iedereen open en v( zijn overtuiging kan beleven PZK wederzijds respect en in e^eu' geest van verdraagzaamheid1"* Het positieve in de denkwer# van de andersdenkenden ka"."31 toch niet anders zijn dan ver# erj kend voor al wie een open geePrn* heeft. Deze korte polemiek met heer Ghis Willems mag er ni van weerhouden, hem ee prettig nieuw jaar te wense Het moge voor hem ook e< nuttig jaar worden, tijdens he welk hij zich vertrouwd ks maken met zijn opposititione taak. Want in een gezont democratie zijn meerderhe en oppositie essentieel. Ik z het mede tot mijn opdracht rf kenen, er voor te zorgen dat democratie - en dus de oppo! tie - behoorlijk aan haar tre ken komt. Daarmee heb ik dan toch ie bloot gegeven van mijn inte ties. Jan CAUDRON Schepen van Onderwijs Cultuur Aalst >rna ank M5 en kwam even later weer op verhaal Op woensdag 22 december jl. was het ook voor Eretnbodegem zó ver! Nadat de oorspronkelijk op woensdag 15 decembe" 1976 geplande finale gemeenteraadszitting definitief was verlegd werd meteen ook het traditionele aanvangsuur naar ecf uurtje vroeger verschoven. Dit was de reden waarom uw plaatselijk Voorpost-verslaggever reeds halfweg de slechts U punten tellende agenda in de nu reeds vertrouwde raadszaal kwam binnenduiken om deze memorabele gebeurtenis mee maken. Deop één raadslid na, voltallige vergadering zou dus de eind vertoning voor zichzelf moeten opvoeren zoals dit trouwens J sinds jaren meestal het geval was Het zag er echt naar uit dat de eigenlijke raadszitting inderhaast zou worden afgedaan il het vooruitzicht vaneen meer ludiek samenzijn even later op de avond ineen bekend «etablissement- aan de Gerstenbaan Een «meesterlijk- raadslid bleek daar niet alleen gezorgd te hebben voor hel -galgen maal- maar zou tevens deze vcrlcngdL gemeente raad szittingop een schitterende wijze onderhouden met opeen schitterende wijze onderhouden met op een spcelsl wijze zichzelf en zijn scheidende kollega's door de buis te trekken. Van 20 tot 20,30 uur Op het einde van de vergadering moest er nog even gewacht op de plaatselijke fotograaf die de opdracht had de voltallige gemeenteraad, die voorde gelegenheid versterkt was met gemeentesekretaris Van Vacrenbergh en gemeenteontvanger De Schrijver, voor het nageslacht te vereeuwigen Voor 11 raadsleden kwam hiermede definitief een einde aan hun politieke loopbaan. Slechts vier van de vijftien zullen straks te Aalst aanwezig zijn in het -Landhuis- al moet er zeker ern stig rekening gehouden worden met een - forfait- vanwege raadslid Freddi Pijck. Niettemin komen er twee Erembodege mme naars uit hun jaren lange oppositierol in een Groot- Aalsterse bestuursfunktie terecht. Het zijn de raadsleden Gilbert Bourlon als schepen voor Sport, Feestelijkheden en Landbouw en Herman Roels die als schepen voor Personeelszaken werd aangesteld. In een der volgende Voor- postnummers zult U zeker kunnen kennis maken met onze Erembode- gemse schepenen te Aalst. Op het einde van de vergadering voerde raadslid Herman Roels nog, in naam van de oppositie en ook. als V.U.-fraktieleider en -last but not least» als Tcrjodens' afgevaardigde, het woord tot afscheid. Hij richtte zich hierbij vooal tot de tegenspelers van jarenlang en moest hierbij niet zo heel ver zoeken om enkele pertinente din gen te vertellen. Hij begon met Multa- tuli te parafraseren in het versje «Fusie is een schone zaak en geeft de politie kers veel vermaak». Al lijkt het er reeds sterk naar dat deze fusie niet voor alle politici een schone zaak is geworden dan blijft daarnaast nog de open vraag of het ook nog een verma kelijke aangelegenheid wordt. Het raadslid vervolgde met de hoop uit te spreken dat iedereen de positieve kan ten van de fusie zal weten op het voor plan te halen De zo dikwijls geuitte angst voor het grote onbekende is hier misschien begrijpelijk maar toch voorbarig. Teijoden weet reeds jaren aan den lijve wat het betekent om als buitenmensen vergeten te worden en zullen er zeker voor instaan dat straks tussen het Aalsters bestuur en de bui tengemeenten niet dezelfde situatie ontstaat als deze welke sinds mensen- heugnis tussen het Ercmbodegems Gemeentebestuur en Teijoden be stond. Als toekomstig schepen van Perso neelszaken noemde hij de vrees van sommige mcerderheidsraadsleden ten aanzien van de positie van het eigen Erembodegems gemeentepersoneel, irfde nieuwe weksfeer van straks, ge heel ongegrond en voegde er subtiel aan toe dat voor diegenen die willen werken er alleszins meer toekomst mogelijkheden openliggen dan tot op heden Tot slot betreurde hij het volle dig uitblijven van elke informatie. vanwege het Erembodegems bestuur aan het toekomstige Aalsterse kollege met betrekking tot de algemene gang van zaken en het dagelijks bestuur. Dit had zekerde overgang vlotter kunnen maken, aldus nog Herman Roels en aangezien het nieuwe kollege pas per I januari 1977 bevoegd is, was het wenselijk geweest dat de bestaande besturen hiertoe zelf officieel de no dige stappen hadden gedaan, dit in het belang van hun eigen gemeente. Het was dus allerminst een zeemzoet afscheid vanwege de oppositie ten minste voor wat het officiële gedeelte betrof; nadien zou het er allerminst plechtstatig aan toegaan en van enige oppositie zou al lang geen sprake meer zijn toen de gczamclijkc raad, op uit zondering van burgemeester Frans Boelsamen met de hogere gemeente en C.O.O.-ambtenaren, aan het «gal- genmaal- begonnen. De langste raadszitting Deze laatste Erembodegemse raads zitting liep tenslotte uit tot in de vroege uurtjes. Raadslid Luc D'hondt, die er zo langzaam aan de hand naar heeft om een hele lading volk bezig te houden, had in der haast een toepasselijke konfércnee in me kaar gebokst waarbij iedereen, hijzelf incluis, in zijn politiek hemdje werd gezet. Dit sloeg zodanig goed aan, dat hij als animator niet de minste moeite had om de scheidende gemeenteraad in deze verlengde bijeenkomst volle dig mee te krijgen. Zo had hij voor elk raadslid een toepasselijk liedje, een op de persoon geschreven bock en een wijs gezegde in petto. Bij gebrek aan disc-jokey werd door de vergadering het toepasselijk lied telkens zelf ge zongen en geloof ons er zitten talenten onder Voor schepen Firmin De Cremer was het verzoek plaatje «*k Zie zo geren mijn duivenkot-, het lievelingsboek -De kunst om geld te verdienen met duiven» van Pol Jacquemijns en als toepasselijk gezegde -Hij heeft (soms) haar op zijn tanden Schepen Remi Van Vaercnbcrgh kreeg respec tievelijk het - Drink, Drink, Broedcr- lein -Gargantua en Pantagruel» van Rabelais en - Hij verkoopt appelen voor (discount) citroenen- Schepen Maurits De Luyck's lievelingslied is «Ja wij zijn de heersers der aarde!-, zijn lievelingsboek «De Heren van Teijoden» van Ernest Claes en als toe passelijk gezegde «Hij heeft menig koppeltje verdronken-Voor schepen Frans Bruyland werd er gezongen «Boerenleven en dat is plezant», werd als bock aanbevolen «De Gallische Oorlogen» van een zekere Cesar en fluistcrd men -Hij heeft zijn schaapjes op het droge». Raadsdame Anna Bourlon was goed voor hel lied -Zeg kwezclkenwildet gij dansen ...-.voor het bock «De zeer schone uren van Juffrouw Symphorosa begijntje» van Felix Timmermans en voor het g zegde «Zij staat op St.-Anna's schi praai». Voor Hendrik Pereboom v het - En wij geven ons vaantje nog nil af als lied. het bekende «Hendif zag eens pruimen hangen- tisch naslagwerkje en het «Zó de o den zongen, zó piepen de jongen» afrgp algemeen geldende waarheid. H< «fietsende» raadslid Gustaaf tfeze Greve mag het stellen met -en wfan 1 gaan nog niet naar huis om fljtei zingen, -De wandelende Gust» Jood Vermeylen om door te lezen cjj Met de fiets in de hand komt n door gans het land- om even op dod te denken. }e_es De oppositie kwam hierna aan de beiiciei met Herman Roels als eerste, vooieefl wie gezongen werd -Je suis seul flat z soir-, er een boek wordt uitgegeve|oor Van gehuchtsapoteker, via dorpspoim litick tot schepen van de grote stadje geschreven in collaboratie met M. EX Bisschop, en er gezegd wordt - Hij te%e inde zevende hemel!- BertrandCop erv pens treurt met Will Tura -Ik ben z(ez eenzaam zonder hem (Herman Roclsjunr leest in zijn eenzame uren -De Ialij z roeping» door Senator Van Haegcd&gj ren of -James Bond, de man achterd^:n schermen» en steekt wat op van dt00[ wijsheid «Men bouwt niet op lossé funderingen!-. Gilbert Bourlon heejer muzikaal gehoor voor «En onze laatan 1 stc zitpenning moet op in jenever efaai jakob-, krijgt in zijn bockenkasL( -Padvinder en lederkous- van F: Cooper en wordt met de wijze wool den bedacht na rechtzetting -Ie mand smeren met zijn eigen vet»He( muziekje voor Gustaaf Eylcnbosch ij dan - Spreken is zilver, zwijgen i( goud», zijn leerzaam boekje zou ietj kunnen zijn als «Kubistische, Nonj Konformistische en Realistische Stnikturcn- door de architckt van de Toren van Babcl en zijn wijsheid lux •Constmire des chateaux en Espag nc-. Voor Freddi Pijck werd éénparig in gevallen met het kassukses - Ach wa ik maar bij moeder thuis gebleven- zijn inspiratie komtuit «PictcrPijcko de geschiedenis van de socialisten il Erembodegem- door L P Haricot Blanc en knoopt men liefst in de orei -Ondank(s) is 's werelds loon». Pic De Nil stapt op achter de muziek -Dt trommel(korps) slaat de fluite gaat- moet zich maar veldiepen in -Ee mens van goeden wil» van G. Wal schap en krijgt toepasselijk nagezcgi «Stille waters hebben diepe gronden- Voor zichzelf had Luc D'Hondt hel nog als volgt gezien: als liedje - Wij zijn gezworen kameraden»als literal -meesterwerk». - De liefdesavonturer van Casanova- door don Juan en al: gezegde liet hij de keus tussen -Hi neemt geen blad voor de mond- -Luister naar mijn woorden maar zie niet naar mijn daden- VAN DER ELS1

De Voorpost | 1977 | | pagina 2