RALDES WIJST DE WEG NAAR BETER LEEFMILIEU WERKGROEP LEEFMILIEU: KOMENDE WEKEN AANDACHT VOOR AMYLUM! WERKGROEP LEEFMILIEU EN HET KASTEEL TE MOORSEL LEEFMILIEU EN WATERZUIVERING IN BUURTVERBAND GEORGANISEERDE GROEPEN ISOLEREN ZICH! Werkgroep leefmilieu: OVERHEID TREEDT TE WEINIG OP BIJ OVERTREDINGEN °r 6 - 14-1-77 - De Voorpost Vervolg van blz.1 In juli 1975 de hoogbouw aan de haring en in augustus het protest voor de uitbreiding van een garage aan de zeer drukke parklaan. Bij het uitbreiden van een verf- opslagplaats aan de dr. A. Goffaertstraat, diende de werkgroep bezwaar in naar aanleiding van een bouwaan- vraag. Het magazijn werd on dertussen opgericht, maar het staat nog volledig leeg. Naar het de werkgroep voorkomt werd er immers noq qeen on derzoek Commodo et Incom- modo gehouden, en bezeit het bedrijf nog geen exploitatie vergunning. Ten gepaste tijde zal de werkgroep leefmilieu niet nalaten om verder te age ren. In de oprichting van het gebouw ziet de werkgroep al leszins het zoveelste bewijs dat de overheid er dringend zou moeten toe komen om de bouwaanvraag en de exploita- tieaanvraag gelijktijdig te laten verlopen. Wat is men immers met een magazijn, waar men nadien geen toestemming krijgt om er (gevaarlijke) goe deren op te stapelen. Bij de gasopslagplaats aan het Bauwensplein boekte de werkgroep leefmilieu een zeer grote overwinning. Het bedrijf bekwam qeen toestemming voor het oprichten van een Over het struktuurplan Aalst is men bijzonder enthousiast en zeggen er zich 100 %achter te zetten, enkele kleinheidsfou tjes niet te na gesproken, mag men volgens de werkgroep van een «model» spreken voor de streek en gans het land. Zij ho pen dat dit plan zo vlug moge lijk kracht van wet zou hebben, al was het maar om de steeds aanhoudende hoogbouw in ons stadscentrum halt toe te roepen. Bij de uitbreiding van een werkplaats «metaalkon- struktie» aan de Gentsestraat diende de werkgroep krachtig bezwaar in. De bestendige de putatie weigerde de exploita- tieverqunninq, - en nadat men in beroep gegaan was bij de Koning, - stond er voor de overheid geen andere weg meer open dan de eerste be slissing te bevestigen. Het be langrijkste argument was hier immers het ontwerp gewest plan Aalst dat kracht van wet gekregen had. De overheid kon moeilijk anders dan kon- se kwent zijn. De werkgroep diende even eens bezwaren in tegen het motorkrossen te Hofstade en Nieuwerkerken. Volgens de toen geldende reglementering op de geluidshinder waren deze twee terreinen immers gelegen op een afstand van minder dan 100 meter van een bebouwde kom. De bestendige deputatie gaf dan ook geen toe lating tot het organiseren er van. In beroep echter werd deze van Hofstade wel toege staan. Maar in de toekomst zal het voor de werkgroep moeilij ker zijn om te protesteren, en dit gezien de wetgeving onder tussen drastisch versoepelde in het voordeel van de organi satoren van dergelijke mani festaties. Positief was het bezoek aan Intercom-Electriciteitscentrale, waarvoor zij persoonlijk uitge nodigd werden. De aanleiding er toe was dat de werkgroep verleden jaar protesteerde te gen een bovengrondse stoom- leiding, die men opricht nabij de gebouwen van de Generale Bankmaatschappij te Nieuwer kerken. Naast een zeer leer rijke avond was het voor de groep verheugend vast te stel len, dat de centrale binnenkort enkel nog aardgas zal ver branden i.p.v. zware stookolie. Anderzijds vernamen zij ook dat de centrale binnenkort zal overgaan tot het bouwen van een waterzuiveringsstation en dit op het terrein waar vroeger de kolenopslagplaats stond. De werkgroep protesteerde eveneens (in de maand mei 1976) tegen het afschaffen van een tweetal voetwegels. Nu het wandelen en fietsen meer dan ooit in zijn, kan men niet aan vaarden dat de overheid zo maar bepaalde voetwegels af schaft op eenvoudig verzoek van aangelanden. Volgens de werkgroep schijnt het stads bestuur dezelfde mening toe gedaan te zijn, vermits ook zij deze voetwegen niet definitief lieten verdwijnen. Het bedrijf «Betonwegenbouw Asfaltfabriek - Zeebergbrug», dat verleden jaar volop in de aktualiteit kwam, schijnt nu ge lukkig tot rust gekomen te zijn. Belangrijke werken werden begin van dit jaar verricht, door het installeren van filters. De werkgroep ziet hierin het zoveelste bewijs dat men mits de nodige aktie en doorzetting tot zeer positieve resultaten in zake leefmilieu kan komen. Omdat de snelweg A11 één van de gemeenten van Groot-Aalst (met name Baardegem) door kruist, hebben de bestuursle den deelgenomen aan de ver gaderingen van het anti A11 front. Anderzijds vinden ze het onbegrijpelijk dat onze parle mentairen ook maar enig initia tief namen om deze autoweg te doen verdwijnen, en dit on danks de massale tegenstand van de bevolking. Men vond het zelfs niet nodig een motie in de kamer tegen afschaffing van deze nutteloze autoweg te steunen. Steeds attent bij elk openbaar onderzoek protesteerde de werkgroep leefmilieu tegen de nu langzamerhand berucht geworden stortplaats in het na tuurgebied Osbroeck.Over deze kwestie bracht De Voor post nog enkele weken gele den een uitgebreide berichtge ving. Alhoewel misschien iets minder, blijft men ondertussen vrolijk verder storten. Nadat er op 17 november 1975 een nieuwe grote vorm van milieuverontreiniging was waar te nemen (witte neerslag) startte de aktie ter ondertekening van de petitielijsten weer op volle toeren. In samenwerking met enkele verantwoor delijken van de vriendenkring van het Begijnhof kon men aldus bijna alle straten van de omgeving afhandelen. Ook een nieuw onderhoud met de direktieleden van het bedrijf groeide hieruit. Dit bedrijf wordt hoogst waarschijnlijk het belang rijkste aktiepunt voor de komende weken. Het blijft inderdaad maar verder de stad verpesten met haar on welriekende bedwelmende rook en haar soms onuit staanbaar lawaai. Alhoewel de werkgroep nog niet naar buiten is getreden met de dossiers, heeft zij niet stil gezeten. Verschil lende brieven vertrokken naar de ministeries, de pro vinciegouverneur, de dienst milieubeheer en naar prof. Hendrickx van de Rijksuni versiteit te Gent. Tijdens een recent gehou den perskonferentie van de werkgroep leefmilieu Aalst kon men een en ander ver nemen. Bij het opmaken van het dossier wil men nochtans zeer duidelijk stellen, dat het niet de bedoeling is om het bedrijf te laten verdwij nen. Maar wel om de sto ringen weg te nemen die het veroorzaakt. De storingen omschrijft men als volgt: De estetische storing, de vertikale verhoudingen zijn totaal verbroken. Als tweede punt de water verontreiniging (maar hier zal het bedrijf een waterzui veringsinstallatie laten bouwen. Met 75% staats steun.) Een andere hinder is het lawaai. Metingen, door de bevoegde ministeriële diensten toonden aan dat de decibels hoog liggen om 23 uur. Tenslotte stelt men vast dat in een straal van 150 meter een zeer scherpe geur waar te nemen is, omdat bepaal de compressoren niet vol doende afgeschermd zijn. Het bedrijf heeft steeds enorme voordelen gehad om te mogen uitbreiden en zit nu met een wig als 't ware in het hart van de stad. Zo stelt men vast dat men met een N.O. wind de meeste hinder heeft in de stad door de luchtveront reiniging afkomstig van het bedrijf. De komende aktie zal er op gericht zijn om de genoemde storingen op te heffen. Aan de werkgroep verzekerde het bedrijf dat het niet mogelijk is al deze storingen weg te nemen, maar de duitse technici zeg gen dat het wel kan. Maar het vraagt investeringen. Amylum wil besparingen doen zegt men bij de werk groep, maar dan precies op de rug van de gemeen schap. Bovendien stelt de werk groep vast dat in sommige brieven er een tegenspraak te vinden is. De komende weken zal in elk geval de aandacht ge richt zijn op dit immense bedrijf, dat aan geen enkel oog en neus van de Aalste- naar ontsnapt en ook toe vallige voorbijgangers vreemd doet opkijken. Vast staat dat het voor de werkgroep leefmilieu geen gemakkelijke opgave zal zijn. Anderzijds beschikken zij over stevige argumenten en komen, zoals gewoon lijk, met een stevig dossier op de proppen. Vandaar wellicht het eerder onge woon stilzwijgen sinds de laatste aktie. De werkgroep is op verschillende terreinen bedrijvig. Ook het kasteel van Moorsel ontsnapt niet aan de aandacht en zijn op het ogenblik met een aktie bezig. Zij hadden overigens reeds een onderhoud met de bewoner van dit kasteel. Doorn in het oog is de sterke waterbevuiling. Vooral afvalwater dat rondom dit «water kasteel» terecht komt. De eerste resultaten van de opmetingen die door volksge zondheid gedaan werden, dienen nog afgewacht. Daarnaast heeft de werkgroep een brief gericht aan het ministerie van nederlandse kuituur om ook de omgeving van het kasteel te klasseren. Maar zelfs wanneer het storten een einde zal nemen, dan zijn de problemen nog niet van de baan. Men moet dan alsnog dit stort onschadelijk maken. Ze ker ook in verband met de wa- terbeheersingswerken. Om nog niet te spreken van de rat ten die er huishouden en de omwoners heel wat schade be rokkenen. Om het verder storten te belet ten vraagt de werkgroep dat men dringend een plaat aan de ingang van de Kasteelstraat zou plaatsen met de medede ling dat het stort gesloten is. Ook de verkeersplaat «dood lopende straat». De kwestie Osbroeck heeft be slist nog niet een einde geno men. Perskonferentie gegeven door het bestuur van Raldes. Van links naar rechts L. Van der Helst, J. Van Besifc1 A. Schollaert en A. Backaert. (EL) -krx ku Op de perskonferentie van de Werkgroep-Leefmilieu Aalst op vrijdag 7-1.1977 kwam uiteraard ook de waterverontrei niging aan de orde. Wat de overtredingen van de wetten op lucht- en waterverontreiniging betreft gaf de werkgroep toe dat op dat vlak al te weinig aktiviteit kon worden ontwik keld. De belangrijkste reden hiervoor is allereerst een gebrek aan mankracht. Hiernaast bemoeilijkt de houding van de overheid - die veelal slechts schoorvoetend haar medewerking verleent - in de meeste gevallen een daad werkelijke en doeltreffende aanpak. Nochthans kon in het voorbije werkjaar reeds hier en daar een positief geluid worden opgevangen. De verschil lénde akties van onze milieu-werkgroepen schijnen dus toch ergens wat los te hebben gemaakt. Er kan stilaan terzake onbe twistbaar van een mentali teitsverandering worden ge waagd, in eerste instantie dan van de tent van de in dustrie. De recente wetge ving zal hier uiteraard wel voor een stuk tussen zitten en niet in het minst de mo gelijkheid om voor eigen zuivering tot 45% rijkssteun te bekomen. Bij een bezoek vorige jaar van de Werk groep aan de Interkom - elektriciteitscentrale te Aalst werd medegedeeld dat dit bedrijf binnenkort zal overgaan tot het bouwen van een waterzuiveringssta tion op het terrein van de vroegere Kolenslag. In het komende werkjaar denkt de Werkgroep Leef milieu eraan om de reeds ingezette aktie tegen de milieuhinder welke uitgaat van de N.V. Amylum (Glu- coseries Reünies) verder door te zetten. Hierbij zal vanzelfsprekend ook de door Amylum veroorzaakte waterverontreiniging op de korrel worden genomen. Naar verluid zouden op dit ogenblik bij de n.v. Amylum reeds plannen worden uit gewerkt om tot individuele waterzuivering over te gaan binnen het bedrijf zelf. Ook een stukje groot-Aalst werd reeds aangepakt door de Werkgroep. Er werd n.l. een begin van onderzoek ingesteld naar de toestand van het vervuilde water in de vijvers en grachten van het «Water kasteel» te Moorsel. Men zal precies gegevens over de vervuilingsgraad trachten te bekomen door het uitvoeren van syste matische metingen. De be langrijkste oorzaak van deze watervervuiling ligt voor het grootste stuk aan tie huis- afvalwaterlozing van de wo ningen aan de wijk «Ekster ken». De rioleringsafvoer van deze wijk zou haast in zijn geheel terechtkomen in de watertoevoer van de Kasteelgrachten. Het is dus duidelijk dat hier tekort is geschoten bij het ontwer pen van het rioleringsplan. Voor de Erembodegemse industriezone zal eveneens verscherpt worden toegeke ken, vooral dan wat de vestiging betreft van het in dustrieel wasserijbedrijf dat in opdracht van de vroegere K.O.O. werd gepland. Op een vroegere perskonferen tie van de Aalsterse K.O.O. werd echter reeds verzekerd dat dit bedrijf zal instaan voor de zuivering van het eigen vervuild bedrijfswater alvorens dit te lozen in het rioleringsnet. Ook bij de inplanting van de komende waterzuiverings stations wenst de werk groep tijdig betrokken te worden. Er stelt zich bvb. hét probleem voorde Welle- meersen, een natuurgebied wat reeds eerder in de ak tualiteit was en door de ak tie van verschillende milieu groepen alsdusdanig is kunnen behouden blijven, waar voor de nabije tohe komst een waterzuivering station zal worden gef1 bouwd. Hierbij zullen die» duidelijk waarborgen die nen gegeven die een nieu\jinl ernstige aantasting van beschermd gebied onmog L lijk zal moeten maken. zou niet opgaan dat een gj11 bied wat met veel moeite kunnen gered wordfnt straks langs de waterzuil ring om onder een afvalsli— laag wordt gespoten. heeft het groot-Aalsterfl bestuurskollege een schil pen die speciaal het miliei beheer onder haar bevoegi heid heeft gekregen, zal hiermede de rol van j milieu-werkgroepen nauwlf lijks zijn uitgespeeld. I kan echter nu wel een vooi durende wisselwerking ooja staan tussen de bewuste tNQ aktieve basis enerzijds ^vj de overheidsverantwoord^ lijken anderzijds, zodat vo^u' de toekomst tijdig zou kui nen opgetreden alvorens c klassieke «voldongen fe*»' ten» worden opgedrongen.' 1 rei "ig< Op het ogenblik beschikt de werkgroep leefmilieu over een sterk georganiseerde dienst om met grote kennis van zaken de verschillende problemen aan te pakken. Toch komt men tot de ontdekking dat steeds weer bepaalde mensen zich in buurtverband verenigen om totaal geïsoleerd een bepaald leefmilieuprobleem aan te pakken. Denken we hierbij maar in het afgelopen jaar aan de aktie rond Tupperware en onlangs nog aan de buurtbewoners van de Posthoornstraat, Regelsbruggestraat en omgeving die opkwamen tegen de inplanting van een plastiekverwerkend bedrijf. Bij de werkgroep leefmilieu betreurt men dit ten zeerste, hoezeer men ook met hen begaan is. De werkgroep hoopt voor de tekomstdat alle «groene jongen» van onze stad elkaar mogen vinden in één grote goed gesturktureerde werkgroep. De werkgroep leefmilieu Aalst wil bovendien benadrukken dat ze een a-politieke werkgroep is en dit geldt ook voor de regionale Raldes, waarvan de werkgroep lid is. Deze politieke onafhankelijkelijkheid betekent niet dat geen enkel lid een bepaalde politieke opinie huldigt. Wel stelt men duidelijk voorop dat zodra iemand van het bestuur een politiek mandaat uitoefent, hij automatisch geacht wordt ontslag te nemen als verantwoordelijke. De werkgroep doet op alle belangstellenden beroep dat zij kontakt zouden opnemen, teneinde hen daadwerkelijk te helpen. Anderzijds kan iedereen lid worden van de groep door storting of overschrijving van 150F. op rekening van de werkgroep leefmilieu Aalst 438-2098281-91 of door het betalen via de bestuursleden. Bovendien krijgt men als lid het tweemaande lijks tijdschrift Raldes-krant en is men automatisch lid van Raldes. Enkele nuttige adressen: Werkgroep Leefmilieu Aalst, Pontstraat 20 - Aalst. Paul Smekens, Ten Berg 77 - Aalst, - Luk Van Der Helst, Eikstraat 78, Aalst. zij iin <je sp ijn nv ijl )rk 46 ld" 58 jrk ha -or Uit een onlangs gehouden perskonferentie trok de werkgroep leefmilieu enkele besluiten, ingegeven door ruim twee intense jaren werking "en ervaring. Het is slechts bij flagrante overtredingen van de wetgeving inzake leefmilieu, of bij ongevallen (o.a. Soveso in Italië) dat zij wakker schiet. Typisch is voor hen, dat het ene bestuur zich verschuilt achter een ander om niet te moeten optreden (b.v., de gemeente t.o.v. de provincie, de provincie ten overstaan van de minsteries enz. De leefmilieuverenigingen hebben hier nog steeds een onvervangbare taak als vertegenwoordigers van de openbare opinie. Anderzijds is het nog steeds beter preventief dan repressief te werk te gaan. Daarom kan ook het belang van de onderzoeken Commodoet Incommodo niet genoeg benadrukt worden. Hierbij heeft iedereen de mogelijkheid bezwaren in te dienen. Het komt er dan op aan dat het plaatselijk komitee een aantal «waakhonden» heeft die regelmatig de openbare aanplakkingen aan het stadhuis gaan kontroleren. Hierbij moet hen wel van het hart dat de stad Aalst, zoals overal en elders,, zich regelmatig bezondigd aan het niet aanplakken, het overplakken, het niet lang genoeg uithangen enz. van bepaalde onderzoeken, en dit ondanks de wettelijke verplichtingen. De werkgroep wijst tenslotte op het groot belang dat de gewestplannen nu en in de toekomst zullen spelen. De planologische voorschriften zijn immers een welkome hulp in de strijd tegen milieuhinder. Zoals de werkgroep leefmilieu dikwijls kon vaststellen, is het dringend noodzakelijk dat de hogere overheid de openbare onderzoeken inzake bouw- en exploitatievergunningen koördineert. Dikwijls heeft men bouwvergunningen maar geen exploitatievergunningen en omgekeerd. orl gei ipe t o eet led '5! ell* l.0( gei as jnt edi

De Voorpost | 1977 | | pagina 6