Stadssekretaris voor het leven. 14 - 21-è-77 - De Voorpost Annie, zelfzekere steun voor dynamische echtgenoot CHRIS WILLEMS Muziek is één van uw grote belang- stellingspunten. Hoe groeide het? Mijn belangstelling en liefde voor de muziek is eigenlijk gegroeid uit de deel neming aan het toendertijd zeer goed kollegekoor. Wij namen deel aan radiouitzendingen, zongen er de mis; wat me wel bijgeble ven is is de uitvoering van «De Oorlog» van Peter Benoit, een uitvoering die maar om de kwart-eeuw kan gereali seerd worden omwille van de grote be zetting. Wat we ook deden, het voor naamste is dat wij daar de liefde voor de muziek zeer sterk te pakken kregen. Dit koor stond dan onder de leiding van een Pater die nu al overleden is. Pater Karei Sluyts. Welke zijn u« beste jeugdherinnerin gen? Dat was wel toen ik bij de KSA was. De uitstappen die wij regelmatig maakten in de natuur zijn mij sterk bijgebleven. Wij gingen elk jaar verschillende keren op bezoek bij oud KSA-leden die inge treden waren bij de Jezuiëten. Dat was in een zeer mooi buitengoed dicht bij Drongen te Luchteren. Dat was een oude Norbertijnerabdij. Wij konden er naar hartelust spelen, roeien op de vij vers, het was een prachtige Engelse tuin. Dat is één van mijn mooiste bele venissen. Fratsen haalde ik ook wel uit. Dat zegt mijn moeder nu nog altijd «Gij waart toch een grote deugniet, maar kwaad zijn kon niemand op u» Ik deed veel kwajongensstreken, maar zegt men, ze waren niet geniepig. Als ik terugdenk aan mijn retorikajaren, er werden toch wel wat grappen uitgehaald, waar ik altijd aan meedeed, doch die niet altijd goed uitvielen. Vb het was de ge woonte dat. op het einde van een jaar, de internen uit het kollege uitbraken 's nachts en dat wij in het kollege een tegenbezoek brachten en eveneens in braken Dat was met alle ingrediënten bij, zelfs drank. Dat was een studenti koze bedoening omwille van het stu dentikoze Het is toch een keer aan het licht gekomen en al de internen die toen gekleed in bed lagen, op heterdaad be trapt, werden naar huis gezonden voor veertien dagen en moesten toen nog achteraf hun examen afleggen, wat voor één eens slecht afliep. Waar ging u na Aalst studeren? Te Gent aan de RUG Ik begon op «kot» maar nadien spoorde ik heen en terug. Mijn studentenkamer lag aan de Hoog straat in een splinternieuw studenten huis. Ik was er één van de eerste bewo ners. U studeerde rechten, welke indruk liet Gent na? In feite aan de studies goede herinne ringen, het ging niet te moeizaam. Maar naar mijn gevoel is Gent op ge bied van studentikoziteit niet te verge lijken met Leuven. Was u bij één of ander klub aangeslo ten? Ik was bij de fanfare van het KVAV. Ik speelde op de bugel. Wat kwam na de studentenjaren, eens terug te Aalst? Ik was toen gehuisvest in het ouders- huis aan de Arbeidsstraat. Ik ben aan de balie gegaan en was advokaat gedu rende meer dan zes jaar. In dit laatste half jaar ben ik dan gehuwd, in april 1967. In het leger geweest? Ik werd vrijgesteld Daardoor ken ik ook weinig van graden en sukkel ik met de benamingen van kolonels en kapi teins. Elke advokaat heeft zo zijn speciali teit Welke was de uwe? Ik ging de handelsrichting uit. Niet strafrechterlijk maar burgerlijk recht. Hoe is de overgang advokaat - ge- meentesekretaris gekomen? In het bestuursakkoord van de ploeg die de stad bestuurd heeft tussen '65 en '70,werd overeengekomen dat de twee funkties van sekretaris en ontvan ger die in die legislatuur zouden vrij komen, zouden waargenomen worden door universitair afgestudeerden Elke bestuurspartij kon een kandidaat naar voor brengen. Eerst dacht men niet aan mij, maar toen de tijd er was is de toenmalige voorzitter van de CVP Mar cel De Bisschop mij komen vragen of ik dat wou doen Ik heb gedurende een jaar steeds geweigerd Ik voelde mij lekker in het advokatenberoep, ik had daar geen zin in Uiteindelijk ben ik bezweken. Het is zo dat wij met drie broers advokaat waren in Aalst, dat is misschien een beetje van het goede te veel. Wij hielden eraan om als advokaat te beginnen altans, omdat de leer school die men daar krijgt onbetaalbaar is. Met spijt heb ik de balie verlaten. De verstandhouding in het milieu van ad- vokaten aan de balie is zeer goed. Ik vind nu het korps van gemeentese- kretarissen ook een goed korps. Ge- meentesekretarissen zijn mensen die uit één stuk moeten zijn. Zij zijn de laatste naar wie verwezen wordt om in feite alle problemen van de gemeente op het technische of het ambtelijk vlak op te lossen. Zij kunnen met ontsnap pen, zij kunnen hun paraplu niet meer openzetten, zij moeten het oplossen Anderzijds zijn zij niet de grote bazen, dat zijn de mandatarissen of het kol lege Is dat niet een beetje veranderd? Elk heeft daar zijn welomschreven taak. De beleidsorganen van de stad. ge meenteraad, schepenkollege en bur gemeester. die bepalen het beleid en zij alleen en daar komen geen andere mensen in tussen. Al de rest, de be leidsvoorbereiding, de uitvoering van de beslissingen, de koördinatie, de lei ding, dat is allemaal voor de sekretaris en zijn medewerkers Naar mijn gevoel Ik voelde mij lekker in het advokatenberoep. is dit een zeer gescheiden zaak, wij zijn niet kompetitief. U hebt een bepaald woord overgeno men, dat de laatste tijd nogal veel vuldig werd gebruikt, hoor ik? Dat is juist, maar het is een goed woord hoor. Medewerkers zijn onmisbaar. Gemeentesekretaris is een zwaar be roep? Ja het valt zwaar uit, elke sekretaris moet zijn zaak zo organiseren dat als de gemeente in omvang toeneemt, dat hij het toch nog baas kan. Het is voor Aalst zeer gelukkig gewi dat wij begonnen zijn met een reorg satie van de administratie, met hst jekt Van Hoolandt, dat nog bezig maar dat ons in staat gesteld heeft de fusie-voorbereiding zo goed doen, ik hoop dat het projekt vel doorgang kan vinden. Al was ons eerste opzet, toen wij deze artikelenreeks in november van vorig jaar startten, ons te beperken tot de nieuwe schepenen, toch zijn wij van mening dat in de stadhuisfamilie de stadssekretaris een vaste plaats en waarde inneemt Hij, om het met woorden uit de volksmond te zeggen, is immers het duiveltje-doe-alles, van de stadsfamilie. Als eerste ambtenaar van een stad die met het woord groot erbij ook sterk in afmetingen is aangegroeid, kan men zijn taak niet onderschatten. Maar zo zegt Chris Willems: «Ik hou van werk waar verantwoordelijkheid mee gepaard gaat». In zijn woning waren we vorige week te gast om een open en eerlijk gesprek te hebben over zijn jeugd, zijn studie's, zijn belangstellingspunten, zijn werk. Zijn echtgenote Annie, de kinderen Fiüp (5), An (8) en Jan- Maarten (3) waren er ook. Dochter Lieve was naar een muzikaal optreden in de stad en voelde er niets voor om op de foto te komen. Christiaan Willems, iedereen heet hem Chris, is geboren op 5 december 1934. Hij behaalde het diploma van doktor in de rechten aan de RUG. Hij was ruim zes jaar lid van de balie, werd benoemd tot stadssekretaris op 1 december 1967. Heel wat verenigingen en kommissies kunnen zich gelukkig achten Chris Willems in hun bestuur of als werkend lid in hun rangen te tellen. Uit hoofde van zijn beroep is hij voorzitter van de Vriendenkring van het Stadspersoneel. Verder lichten we uit deze indrukwekkende lijst nog enkele verenigingen, waarvan het lidmaatschap berust op een verregaande interesse ontspro ten uit zijn jeugdige belangstellingskemen. De Helde voor de muziek kan hij als beheerder in het Festival van Vlaanderen, Gent en Historische steden ten dienste maken van de muziekminnende bevolking. Zijn sportieve inzet manifesteert zich als sekretaris van de v.z.w. Aalsterse Sportcen tra. Zijn gehele inzet voor alles wat met kunst en kuituur te maken heeft, draagt ook nog vruchten op het gebied van toneel, als werkend lid van de Koninklijke Aloude Hoofdrederijkerskamer «De Catharinisten». Zijn referaten, studies en publikaties zijn zeer talrijk. De laatste werken hebben als belangrijkste tema, de fusie en het personeelsbeleid. Het huishoudelijk reglement gemeenteraad is een ontwerp in voorbereiding door de Kommissie Bestuurlijke Organisatie in de schoot van de Vereniging van Belgische Steden en Gemeenten, (voorgezeten door Chris Willems). Geboren te Aalst, woonde je er altijd? Ik ben afkomstig uit Aalst, mijn vader en moeder waren ook beiden van Aalst. Mijn vader is geëindigd als leidend grif fier, heeft gans zijn leven op de griffie van de rechtbank van koophandel ge werkt. Mijn moeder verzorgde het huishouden. Wij waren met vijf thuis. De rij begon met een meisje en werd gesloten met een meisje, middenin zat ik. Was je een stil kind of haalde je ook al eens ondeugende streken uit? Ik denk dat er geen jongens zijn die niet vechten tegen mekaar. (Kleine Filip luistert goed mee). Ik was waarschijn lijk de ergste deugniet. Mijn broer Ghis- leen is, nu nog altijd, van karakter zacht. Hij zou zich als oudere eerder verweerd hebben, dan terug te slaan, wat dan gemakkelijker is voor een ster kere Ik was feitelijk een deugniet, er werd gezegd dat ik, of een booswicht of een missionaris zou worden. De twee uitersten dus. Waar ging je naar school? De ganse schooltijd heb ik doorge bracht in het Sint Jozefskollege hier in Aalst bij de paters Jezuiëten, vanaf het eerste studiejaar van de lagere school tot de retorika, afdeling Grieks-Latijn. Heb je nog speciale herinneringen aan de lagere school, ken je nog pa ters? In het lager onderwijs heeft men slechts met de Pater Prefekt te maken. De Prefekt leeft nu nog, Pater Renne- boog, een Aalstenaar waar ik zeer goede herinneringen aan over houd. Het was een goede muzikant en hij lag aan de eerste basis van mijn sterke belangstelling en liefde voor de muziek, die vorming is dan vervolledigd in de humaniora. Behoorde je tijdens de humaniora studies tot bepaalde studentenver enigingen? Ik was aangesloten bij de KSA. Dat dateerde al van in de lagere school, en werd zelfs na de schooljaren voortge zet. Ik heb daar alle rangen doorlopen, tot en met leider. Ik heb ook veel toneel gespeeld. In de KSA? De KSA hield zich op dat vlak ook wel bezig met sketches en korte optredens, maar eigenlijk toneel speelde ik in het kollege zelf. Het kollege speelde toen nog elk seizoen een groot toneelstuk, een echt klassiek werk, Shakespeare of Molière. En de sport? Ik heb ookaan sport gedaan, ikstondin de kollegeploeg van de basket, en dat was een zeer goede in die tijd. Wij heb ben de nationale finale gespeeld van het vrij onderwijs. Wij eindigden met drie ploegen, één van Doornik, één van Luik en de onze. Wij waren de derde, maar met miniem verschil. Uit die ploeg zijn de Black-Boys gegroeid. Mijn belangstelling en liefde voor de muziek dateert van in mijn schooljaren. Het gezin van Chris Willems, oudste dochter staat niet op de foto.

De Voorpost | 1977 | | pagina 14