DRIEKONINGENFEEST BRENGT KARNAVAL DICHTBIJ Men pikkels of ajonties? dol De Voorpost - 21-1-77 - 3 AWEI JA, woroever gommen van de weik ne kier klappen hè 't Es nog 'n betjen te vroeg vér al iet te zeggen oever de weirkink van ons nief gemintjebestier of moet ek missching zeggen nief groeit- stadsbestier De die die der naa oonzitten 'n zeilen 't ghiel zeikes in 't begin ni gemakkelèk hemmen. Vroeger, as 't er ne nieven berremiester of 'n nief scheipenkolleizje kwamp, wiste ze op veirhand al wa da ze mosten doeng voesj goon gelèk as 't de die veiren heer gedoon hooin mor naat Es iet gh ielegans nief en ze 'n hemmen niet vér heer on vast t' haven (balven 't gès, mor dates nog te kért op deize moment van 't joor). 'tZal toensj in 't begin 'n kwestje zèn van tasten en zoeken en probeiren van der 't beste van te moaken. Allei, in elk geval, 'k wensj heer veil korrozje want ze zeilen die noeideg hemmen. Allemaan heid al azoei 'n boeksken gekreigen hemmen woor dat 't ien en 't ander in stoot oever de nieve indielink van de stadsdiensjten. 't Schantj dat er dor nog eh vervolg good op kommen en tèn missching nog ien en nog ien, azu in de zjaar van die afleiveringskes die ze vroeger verkochten en die ge per eksempel alle weiken kost ktoygen ba annen bakker of ba de gazttemarsjang. Meh da verschil dat dat attoyd gink oever den amoer toezjoer en teis oever grallèkke serjeize dinges gelèk as traan en steirven en kinjeren oongeiven en doppen, konterbiesje betolen enzuvoesj Ni pleziereg vér te leizen mor toch noeideg op ne moment dat alles oeverhoeip gesmeiten es in d' administroosje. 'k Hem azu zitte peizen ofda 't fiestkommetoyt azu oeik gin boeksken zol ooitgeiven vér on aal de mensjen van de vroegeren booiten (mor naa oeik den binnen) te vertellen hoe da ze da moeten doeng vér meh hért en ziel vasteloaved mei te vieren. Want dagon ze toch zeikes ni afschaffen. Te kontrere, naa zol da nog veil groeier en schoeinjer moete werren, da zemmen on ons groeit-steidelèkke reputoosje verschiljdigd En dammen al dicht teigen vasteloaved stoon dat hejje al ienegte weiken in de Veir- post kenne konstateiren. Meh aal éretiekels oever de Karnaval- strik en van 't Vizozjeken en Kamavalkribbels. En aal die foto's van groepen die al beizeg zèn meh heer woages schoein af te weirken vér toch de schoeintje te zèn. Wat dat er door in die steidèlekke weirkplosj allemol on 't gebeiren es 'n weit ek ni en 'k 'n wil het allensj ni weiten. Ik wil op geloyke voet stoon meh aal d'ander mensjen die toch oeik moete wachten tot op den dag da Olsjt op zenne kop stoot, dat aal de stroten vol loeipen meh zotten en zottinen en zjannetten. Al petank da 't na gemakkelèk zol zèn vér dor ne kier gon spekse te moaken, na da 'k 'n splenjtemieve perskoort gekreigen hem van de VeirpostMor tén zol ek zeidelèk verplicht zèn van ajjer dor oever te vertellen en tèn es 't er 't nies af newoor. Loot het liever nog 'n surpries zèn tot op den twintigsten febrewore. En doboyin teigestellink meh aald' ander reporters 'n benne 'k ik ni gebonnenon niesberichten die ni kaad 'n meige werren. Ik mag meh gelikkelèk beizeg haven meh onderweirpen da 'k zelf bepool en ajjer woys moaken wa da 'k geren kwoyt ben. Boevendien zollen de groepen die geer beizeg zèn meh heer weirk meh kennen verwoyten van krejeizemosterdpot. En wa peone 'k ik doeng meh ne mosterdpot 'k Hem zeikes al genoeg meh menne pot pikkels en menne pot ajontjes Zé, 't er speldj toch iet in menne kop da 'k ajjer ne kier moen vertellen. Verleide weik hem ek mennen taks vér menne radio gon betolen. In de post vanoyges. Door woren vier kisjetten. En van die vier woren der twie oepen. Op d' ander hink eh plaksken «gesloeten»'k Hem eh kotier stoon opschooiven en as 't on moy was vroeg ek wa da 'k most doeng ver mennen taks, enzuvoesj. Denne knol stek meh doreh papierken in mèn diem en zeid door zé, on de mier door hangt 'n affisj meh de somme van den taks op en meh den nimmeroe van de postcheck. Vildj ah papierken in en komt dat hier tèn betolen En teigen denne mier most ek toensj da papierken invillen, en dat es ni gemakkelèk zee. 't Er was dor wel azu "n soert van ne pipisser woor dagge kost on schroyven, mor ge 'n kendj toch ni gedierig van die affisj nor denne pipisser loeipen meh de risikoe van a tèn nog te misschroyven in den nimmeroe. Allei, 't es op den dier toch gelikt. En tèn mocht ek verom eh kotier gon opschooiven vér menne klaa kwoyt te geroaken. Naa vroagek meh af worom da ze dor tèn vier kisjetten gemokt hemmen as 't er toch attoyd mor twie van oepe zèn. Of es da batoyd oeik 'n kwestje van besporink As ze dor na ne kier ienegte weirkloeizen zollen oonzetten, al was 't allien mor ver on de mensjen die papierkes te geiven ver in te villen, tèn zolle ze toch gin kotier moeten opschoyven Mor ja, door zal zeikes wel niet van in hoois kommen hein 't was toch mor allien eh gedacht van die Jean-Paul uitvoerde sa men met hem zou doubleren. Wegens ziekte echter kon deze niet voldoende op de her halingen aanwezig zijn. (Ver melden we ook nog dat het de dames verboden was achter de schermen te komen terwijl Simon D'Hondt zich aan het verkleden was). Volgend punt Voorstelling van de twee kandidaten-prins karnaval 1977. Wat een voor- selektie moest worden, werd slechts een voorstelling. Naar verluidt was er slechts één kandidatuur binnen (Eddy De Neve, Koolstraat) Uit één kan didatuur kan men uiteraard geen selektie maken. In extre mis werd er nog een tweede kandidaat gevonden (Herman Van Der Eecken, Binnen straat). Deze laatste heeft zich blijkbaar toch niet meer kunnen voorbereiden. Verkleed als trekker gaf hij een hele mono loog weg met als onderwerp de synoniemen van het woord «trekker». Maarzoals gezegd waarschijnlijk te weinig tijd, want zijn «monoloog» kwam zeker niet over zoals hij dat zelf wel zou gewenst hebben. Zwak. Tevoren had Eddy De Neve een rondreis gemaakt door Groot-Aalst met de nieuwe Aalsterse Metro. De trein zelf bestond uit vier personen in blauwe, rode, gele en groene trui. Het ingebeeld «personeel» van de trein was natuurlijk het nieuwe stadsbestuur. Trajekt en bestuurders van de trein waren op een bord uitgete kend. De taak van elk der nieuwe" stadsbestuurders werd in het kort bezongen. Dit num mer had wat pittiger gekund. Ook al omdat Eddy een dialekt spreekt dat zeker geen Aals- ters is. Het slotnummer werd door het «Corum Alostum Imperiale» verzorgd. Ook dit werd een plezierige muzikale voltreffer. Soliste Nicole Schel- linck zong zeer voortreffelijk. De melodie was «glory, glory alleluia», voor de gelegenheid in «glory, glory voor d'ajuinen- stad» vertaald. Dit was meteen ook d.e inzet van het refrein. Oud-burgemeester De Bis schop en de nieuwe stadsbe stuurders werden scherp heke lend uitgetekend. Ook BSP (....als troost zitten ze nu weer aan de pot...) en CVP kregen ervan langs (...gedoon mé riezjz moaken op 't stadhois, na doeng ze 't in 't Groen Krois. Het Corum oogstte eveneens een enorm applaus. Het was een sterk nummer. Kolder weet iedere Aalstenaar wel te waar deren. Ook burgemeester D'haeseleer en de schepenen konden er goed om lachen. Het werd een avond waar toch wel •enige zeer sterke hoogtepun ten in zaten, hoewel het geheel nietzo heel erg denderend ver liep. Maar de karnavalklok is geluid. De karnavalist is wak ker. Nu gaat het crescendo tot in februariHet karnavalvuuris aangestoken. Voorlopig is het nog een waakvlammetje. Ho pelijk komt er toch nog een prins die er de brand in krijgt. Wilfried Lissens. Schepen A. De Maght had zich voor de gelgenheid verkleed en leidde een rondedans gevolgd door i burgemeester Marcel De Bisschop (EL) :ej Het schepenkollege was een en al aandacht voor de optredens van de karnavalgroepen. (EL) Marcel De Bisschop ontving van de Gaa Lowies de titel van kandidaat prins van Denderleeuw (EL) Prinsencaemere steelt show Wat Jean -Paul met de «Prin sencaemere» uitrichtte, heb ben we zelden op een karna- valpodium gezien. Onder de tonen van «Allons enfants de la patrie...» werd ons met een Frans aksent kond gedaan dat de Prinsencaemere op studie reis was geweest naar Parijs. En dan nog wel bij de «Blue Bell Girls» van de het Lido te Parijs. Stel u een podium voor in Parijs waar aan licht Frans amuse ment wordt gedaan. Moulin Rouge, French Can-can. Lido, Blue Bell Girls met kleurige ve ren.Duistere zalen en helle spots vooraan. Blote armen en benen die in gelijke beweging zwierig zwaaien onder die heel aparte showmuziek. Stel u evenzo het podium in de Kei- zerhallen voor. Plots komen ze daar van tussen de gordijnen gehuppeld. Afwisselend rose en blauw gepluimd. Blauwe maillots. Schitterend. Dan sende pluimen op het hoofd, achteraan, en in de hand. En merk dan het verschil tussen «Blue Bell Girls» en Blue Bell Men». Een blootarmige en blootbillige Prinsencaemere, meestal volumineus uit de kui ten gewassen, volumineus vooral in het midden. En dat zware gezelschap bootst de subtiele frivoliteit na van die pit tige Parijse snoezepoezen die in gelijke bewegingen armen en benen het publiek ingooien: de Keizershallen barstten van het applaus en het lachen. Prachtig gesminkt. zilver ge- pruikt en breedgrijnslachend kwam het gezelschap aan de rand van het podium groetend buigen. Het applaus zwelde nog aan. Wild enthousiasme! Als u dit niet gezien hebt, kunt u zich het komische effect niet voorstellen van een pikante en elegante choreografie die op dit speciale ras van showda metjes is afgestemd, maar nu plots door hoekige mannenfi guren wordt opgevoerd. In het eerste nummer danste men op de muziek van «C'est magnifi- que terwijl drie «girls» boven een mikro breed-lachend de zang hingen te imiteren. Er was ook een negerin onder de dan seressen. Een «meisje» had zelfs een snor en een ander een baard. Ja, er werd wel een stuk gelachen terwijl dit gezel schap zijn dansen pleegde. Toen kwam Jean-Paul zelf - in geel-rood kostuum - het lied «Harlekijn» van Herman Van Veen imiteren. Ook hier geldt dat men het moet gezien heb ben. «Harlekijn» vraagt een enorm snelle artikulatie die ook bij Jean-Paul goed was ver zorgd. Het hele gezelschap vertolkte toen «Frou-Frou», waarna Jean-Paul terug over nam met het nummer «Gastro nomie». daarna volgde «J'ai deux amours...»(van Josep hine Baker indien we ons niet vergissen, of was het Mistin- guette)dat weer door de ganse groep werd uitgevoerd. Hierna begaf Jean-Paul zich een hielen-dans-«steppen»-en kreeg ook daarmee een luid ruchtig applaus. Tot slot van hun show, en onder de muziek van «There is no business like showbusiness...» groette het hele gezelschap het publiek door een soort knieval die veel weghad van een uitval zoals men bij schermers ziet. Het applaus was «navenant» het optreden. De zaal was recht geveerd. De jury - die dus de ganse avond werkloos was geweest - kwam de Prinsen caemere voor het podium felici teren. Hier had men het feest moeten stoppen. Wie nog ach terkwam zou het moeilijk krij gen. Maar niet alleen daarom, wel om het feit dat hier het fees telijke en humoristische hoog tepunt was bereikt, en men een feest altijd best in die sfeer ver laat. De herinnering blijft dan des te levendiger. De idee voor deze prinsen- show kwam van Jean-Paul. Hij is nog altijd één onzer meest markante kamavalfiguren. Hij weet humor en kamavalesk plezier zodanig te kombineren, dat zijn optredens altijd een geestige en plezierige bedoe ning worden. Iemand met een hoge humoristische begaafd heid. We mogen hier ook mevrouw Comand niet vergeten. Jean- Paul riep haar trouwens op het podium, waar ze een verdiend applaus kreeg. Zij zorgde voor de kostumes, schminkte en re gisseerde de choreografie. Zij is de dochter van Valentine Rogghe. Het is de familie Rogghe die- omstreeks 1900 - de «aanstoker» van het Aals- ters karnaval is geweest. De muzikale achtergrond van de show werd door Paul Heyvaert verzorgd. Prachtig. Oorspron kelijk was het de bedoeling dat Karei De Naeyer de nummers Vervolg van blz. 1 Intussen was ook Dolf Eeck- haut in de belangstelling getre den. U weet wel, onze officiële stadstrommelaar. Dolf had zich even na acht uur neergezet op één der lege plaatsen die voor behouden waren aan het stadsbestuur. De trompetist van Actif Club moet in hem de muzikant wakker geblazen hebben, want even later was Dolf verdwenen. Om na het op treden van het stemmingstrio met zijn klaroen terug binnen te vallen. Te pas en te onpas meer dit laatste uiteraard - liet hij het publiek van zijn muzikale gaven genieten. Toen kwamen de Gilles bin nen. Die hadden niet genoeg aan het podium alleen. Op het podium stonden de dansers en danseressen. Vóór het podium de muzikale afdeling.trommels en koperinstrumenten. Ze brachten een oud Gilleslied (1973) een Bezemdans (om de boze geesten van karnaval weg te jagen) en een nieuw lied. Tussendoor had de Heer De Stobbeleir zich in een korte toespraak tot het publiek ge richt. Op het podium stond een grote ronde schijf, de laatste fonoplaat van de Gillis voorstel lend. Die ging plots in twee helf ten open en daar verscheen Harry Pinky, die we u ook niet ihoeven voor te stellen. Hij wenste ons namens de Gillie al een prettige karnaval. Uit drang naar vernieuwing had men ook een nieuwe plaat ge maakt. Harry Pinky is de muzi kale spil van de Gilles. Het optre den zelf vonden we niet zo ge slaagd. Er waren ook nog al weinig muzikanten. En als er dan één doorzakt hoor je dat onherroepelijk. Eén tromme laar was een beetje te ijverig, en was een maat blijven door trommelen.(De dirigent had onj hierop toch minder luid kom- mentaar moeten geven) Het geheel deed nogal onzeker aan. Maar er is nog tijd genoeg om te oefenen tot het karnaval is. De Gilles dragen alleszins onze sympathie weg! Stadstrommelaar en klaroen- zg spelende Dolf had intussen dapper meegeblazen. Keizer Kamiel haalde hem even op het podium, wat een goeie vondst was. Dit werd voor Dolf de avond van zijn leven hij mocht een stuk naar eigen keuze spelen. Dolf koos de «Napoleon», die hij met de no dige hoogten en laagten en bij horende zwevingen ten hore bracht. Dolf was gelukkig. Het publiek applaudisseerde Dolf kreeg zelfs een zoen van de Bloemenfee. En hij kon niet meer stoppen. Kamiel bege leidde hem dan toch vriendelijk tot achter het podium. Het was nu de beurt aan de «Gaa Lo wies» .William Heireman voerde een vijftal goochel- nummersop. Dit viel echter wat langdradig uit. Temeer daar tij dens dit nummer burgemees ter D'haeseleer met enkele schepjenen binnenkwam en de aandacht enigszins van het podium was afgeleid. Raadslid Van Hoorick was reeds vroe ger binnengokomen. Ook oud-burgemeester De Bis schop was aanwezig. Maar hij gedroeg zich toch opvallend rustig in dit dekor waar hij an ders toch heel wat levendiger was; Met de burgemeester kwamen nu schepen De Maght verkleed in zoiets als een Oos terse maagd - en schepenen Bourlon en Hooghuys hun plaats innemen Er waren ook al heel wat verkleden in de zaal aanwezig. En Karnavalgroe pen. Er werd zelfs een «Slin- gerdans» doorheen de zaal gehouden met mevr. De Maght vooraan. Toespraak voorzitter Dooms. Toen volgde de toespraak van feestkomitee - voorzitter André DoomsIn 't kort samengevat Aalst was uitgegroeid tot een van de voornaamste karnaval- steden van het land (vorig jaar een kwart miljoen bezoekers). Hij dankte de deelnemers aan de stoet en zij die thuis mee hielpen. Hij kondigde aan dat er geen preselektie doorging, maar dat de kandidaturen tot 22 januari mochten binnenko men. Ook zou een inspanning gedaan worden om van het Ministerie van Kuituur een bil lijke subsidie los te krijgen (woensdag zou er trouwens een afvaardiging naar het ka binet van minister De Backer trekken). Voorzitter Doorns dankte ook allen die optraden en Keizer Kamiel voor zijn in spanning om Aalst- Kamavalstad bekend maken. De chevaliers van de Kool straat pakten dan uit met de tango «Karnaval in mèn stad» en «op vacance». Kleurig in rood-groen en met een som brero op het hoofd wist deze groep de toehoorders wel te begeesteren. Er zat «schwung» in het nummer, vooral in hun laatste lied dat wel enigszins aan Karnaval in Rio deed denken. De zaal deed trouwens mee. Intussen was ook schepen De Neve aange komen. Het was nu de beurt aan Bloemenfee Gilly, die trouwens al goed haar werk had gedaan door alle deelne mers een medaille om te han gen. Onze lieftallige en char mante bloemenfee ging met ons de sentimentele toer op met haar lied «Jij». Zingen was het eigenlijk niet. Het was eer der een «gesproken lied van de Bloemen», terwijl als ach tergrondmuziek trouwens «l'importance c'est la rose» weerklonk. Onder luid applaus overhandigde zij een aanden ken aan Mevrouw De Maght, «de enige vrouw in het kolle- Volgend optreden:(ex-)Prins Johny die een zeer geslaagde smartlapachtige ode aan de karnavalstoet bracht: «Zie ze dor passieren». Samen met zes in koningen en één in engel verklede «Klodderon- nen»bracht hij dan nog een paar kerstliederen, waarvan de teksten wel een zeer vrije in terpretatie van de bijbel waren, en hoewel lachwekkend en met goeie vondsten erin, toch niet zo bijzonder goed ge slaagd waren. Keizer Kamiel presenteerde dan nog een paar liedjes o.a. een speciaal lied voor burge meester D'haeseleer en een paar kolderteksten op de schepenen. De liedjes groei den echter uit tot een kleine potpourri. Toen kwam de «Prinsencaemere» aan de beurt. We hadden al gehoord dat deze groep met iets heel aparts op de planken zouden komen. En dat was het dan ook.

De Voorpost | 1977 | | pagina 3