KARNAVAL 1977 - KARNAVAL 1977 DE GELEIBOEKES MUSICEREN DE PANNEN VAN HET DAK Come and see «De Klodderonnen» in Amerika 4 't Es nie gelachen mè 't Es 't ien en 't ander DIRK DE PAUW De Voorpost - 21-1-77 - 9 REPORTAGE na* A.K.V. De Geleiboekes liliefln 1974 ging ze voor de ea eerste keer mee in de var Aalsterse stoet. Ulruk Des- iwf hommes, Chris Verhoeven, aer Hendrik Gijssens en Frans en- Corthals zijn ook nu nog de d« dynamo van de groep. Een 'djecht lokaal bezitten de Ge- 9^leiboekes niet. Wanneer 'P'f men echter iemand van de Pe vereniging wil aantreffen, an begeeft men zich best naar 9^ de Cockpit op de Hopmarkt, waar allicht toch steeds één of meerdere leden verbroe deren met een frisse pint. q Een onderwerp kiezen is elk jaar weer een. moeilijke op- dracht, maar ook nu weer izijn de Geleiboekes erin ge klaagd om een idee op te duikelen waar iets kan van 'gemaakt worden. Ideeén Izijn er ieder jaar immers bij de vleet, maar ze moeten praktisch uitvoerbaar zijn. IDit jaar weer werd er een gelukkige keus gemaakt. Op 20 februari swingt de muzikaliteit bij de Gelei- ktieboekes de pan uit. Men ver- ,aa4koos immers dit jaar de igcfmuzikale klown uit te han- hadgen. ie'ljToen we vorige zaterdag de 1 hemelse nattigheid trotseerden en naar de Fi- !a' berfleet trokken, waren de ''■Itbestuursleden van de Gelei- 8iboekes naarstig aan het "jwerk. Een negen meter lan- ™Jge, drie meter zestig brede Ln en vier meter veertig hoge wagen volbouwen op een wijze die mag gezien wor den, is geen werkje van een paar weken. Hier zit de ]ee groep wel een beetje verle gen om. Vorig jaar toen ze nog een staanplaats hadden :msin de Ancien Lion Rapide vei aan de Brusselse Steen- héweg, was men reeds in no vember aan het werk. Nu dat men voor de eerste keer in de Fiberfleet staat, is men maar in december van start gegaan. Bijgevolg zit men ongeveer een maand re achter in vergelijking met pe vorig jaar. Alhoewel er nog 00 geen reden is tot paniek, is 1 w het toch doorwerken gebla- liei zen. Onmiddelijk kregen we een üz( schets van wat de wagen moet zijn wanneer hij vol tooid is. Achteraan op de wagen wordt er een reuze groot orgel gebouwd waar op een virtuoos op harts tochtelijke wijze zijn vinger vaardigheid zal demonstre ren. Verder komen er nog reuzegrote maar levensech te trompettisten, drum mers, violisten, enfin, een kompleet symfonieorkest zoals zelfs de BRT er geen bezit! Het geheel wordt echter op komische wijze uitgewerkt, zodat we inder daad van muzikale klowns kunnen spreken. Alles wat op de wagen staat, zal voortdurend in beweging zijn. Hiertoe gebruikt men allerlei technische hulpmid delen, waaronder zelfs hy draulische pompen. De uit werking hiervan is een echt stukje vakwerk. Gelukkig bezitten de Geleiboekes er varen technici! Men vindt het wel spijtig dat men vanaf dit jaar ver plicht is de stoet te volgen vanaf de allereerste meter. Anders zou men waar schijnlijk slechts aan de St- Annabrug zijn plaats inge nomen hebben, waardoor men dan ook de mogelijk heid zou gehad hebben zijn wagen een stuk hoger te maken dan de nu beperkte vier meter veertig. De leden van de Geleiboe kes zijn heel tevreden dat ze dit jaar een staanplaats ge- kegen hebben in de Fiber fleet. «Het was ons geluk, vertelt Ulrik Deshommes, dat we reeds een paar jaar trouw onze bijdrage betaal den aan het Karnavalver- bond. Hierdoor kwamen we dan ook als eersten in aan merking.» Ook over de ver standhouding tussen de groepen onderling is hij te vreden, en...het is er een stuk warmer en droger dan in hun vroegere staan plaats! Niet alleen de mannen van de groep werden tot de ar beid geroepen, ook de vrou welijke Geleiboekes moeten hun steentje bijdragen. Aan hen werd immers de zorg voor de kostumes toever trouwd. Het ineensteken van de pitteleirs (de gatte- klasjers), de gestreepte golfbroeken en de enorm lange dassen is hun werk. Op dit gebied hebben de heren een onbeperkt ver trouwen in de vaardige vin gers van hun dames! Uiteraard vergt dit projekt heel wat financiële inspan ningen. Toch heeft men op dit gebied niet te klagen. Met het lidgeld van de le- wat afgevierd. De Prins en zijn groep mogen immers op geen enkele gebeurtenis ontbreken! In dat opzicht was het geen gemakkelijk jaar, maar men is toch blij het meegemaakt te hebben. Ook met de financiën gaat het momenteel uitstekend. Na een op dat gebied eerder moeilijk 1976 ziet 1977 er heel wat beter uit. Dank zij de onverdroten ijver van de leden heeft men, via stickerverkoop en het orga niseren van een bal, de fi nanciële toestand een gunstige wending kunnen Een groep die in 1977 reeds gedurende vijf jaar tot het kruim van de Aalsterse Kamavalvereniging behoort, ver dient toch wel een reisje naar Amerika, zou men zo denken! Op 20 februari is het zover. Voorzitter Hugo Van Schuilen- berg, ondervoorzitter Johny Van Goethem en sekretaris Oskar Van den Berghe zullen de teugels in handen hebben van de wagen die het ganse gezelschap, al is het dan maar voor drie dagen, naar Amerika zal voeren. De Klodderonnen zullen voor een keer dan ook niet de klodderond uithangen. Integendeel, het ligt in de bedoeling uiterst deftig naar voren te komen. Dat zal echter ook nodig zijn, want ze verkeren in sjiek gezelschap! Onze ex-burge meester Marcel De Bis schop zal immers ook van de partij zijn. En dan moet men zijn wereld kennen, niet? De laatste burgervader van Klein-Aalst zal meer dan waarschijnlijk zelfs tweemaal aanwezig zijn, een keer in groot formaat en vermomd als vrijheids beeld, een tweede keer in normaal formaat en ver momd als ex-burge- meester... Om in de stijl van een waar gebeurd verhaal te blijven, zullen ook de Klodderonnen zich enigszins moeten aan passen. en wat ligt er dan meer voor de hand dan zich eveneens te gedragen als wereldreizigers. Globetrot ters zijn er in Aalst niet zo veel te vinden, aldus Prins Johny, maar toch hadden we twee prachtexemplaren uiteraard denken we hierbij onmiddellijk aan Marcel De Bisschop en aan een lustig kwelend koor, met name Cantate Domino. Deze twee willen de Klodderonnen dan ook verenigen en ze dan samen als ambassadeurs van de V(erenigde) G(emeenten) van A(aalst) en naar de V(erenigde) S(taten) van A(merika)sturen... Om al deze mooie plannen te verwezenlijken moet er natuurlijk hard gewerkt wor den. Toch bezitten De Klod deronnen heel wat troeven om van hun vijfjarig bestaan iets goeds te maken. Een groep die vijf jaar be staat, heeft uiteraard reeds heel wat meegemaakt. Ve len onder ons zullen de hui dige karnavalgroep nog ge kend hebben onder de oor spronkelijke naam «de Gat- telekkers». Toen er in het vroegere lokaal echter moeilijkheden ontstonden, verkoos men te verhuizen naar het «Belgisch Hof» in de Molenstraat. Om volle dig opnieuw van start te gaan, besliste men dan ook maar een nieuwe naam te kiezen. «Alles ging heel de- mokratisch, vertelt Prins Johny, we hadden een lijst je met verschillende namen. Uiteindelijk kreeg de naam «de Klodderonnen» het meeste stemmen. Persoon lijk voelde ik misschien iets meer voor «de Brokkelpak ken», maar onze huidige naam is toch ook niet mis.» Zonder twijfel gaat de groep er elk jaar op vooruit. Vorig jaar bereikten ze een eerste hoogtepunt toen één van hun leden verkozen werd tot Prins Karnaval. Johny is erg tevreden over zijn prinsen jaar. Samen met de andere Klodderonnen werd (en wordt er nog steeds) heel geven. «Het bal werd een enorm sukses, vertelt onze sympatieke karnavalprins, maar het was wel teleurstel lend dat, op een paar na, de meeste karnavalgroepen ge woonweg niet opdaag den!». De rest van de beno digde fondsen wordt bij el kaar gebracht door de zes «driekoningen» van de groep die zingend de stad (en de herbergen) afreizen. Alhoewel ér aan de wagen zelf in de Fiberfleet nog he lemaal niets gedaan werd, is men toch reeds heel wat maanden aan het werk. De stukken worden immers op een drietal plaatsen ge maakt. Later worden ze dan samen gebracht tot één ge heel. Ook aan de kostumes wordt heel wat aandacht be steed. Een kostuum zal in feite een samenraapsel zijn van drie verschillende za ken. Vooraan zal een Klod derond er uitzien als de meest onschuldige knaap die er maar in het Cantate Domino zit. Achteraan kan hij doorgaan voor Ameri kaanse of Aalsterse vlag, dei beide broederlijk verenigd naast elkaar zullen prijken. Voor de rest hopen onze Klodderonnen dat ze dit jaar met een mooie prijs zullen bedacht worden. Pas dan zal er echt feest zijn in Ame rika! Ondertussen ben je uitge nodigd op de grote verbroe dering tussen Aalst en het land van de nieuwe pinda president. Marcel De Bis schop leert er de «great Americans» karnaval vie ren... Een groep die reeds haar vierde verjaardag viert, en wiens naam tamelijk bekend in de oren klinkt, is «'t es 't ien en 't ander»Op 20 februari neemt de vereniging voor de derde keer aan de Aalsterse Karnavalstoet deel. 't Es 't ien en 't ander werd in 1974 boven de doopvont ge houden onder impuls van o.a. Jef De Looze. Later kwamen ook Dirk Philips, Patrick Brug- geman, Mimi De Loose, Roger Verhasselt en Hilde De Pauw deel uitmaken van het bestuur van de kersverse karnaval groep. Deze vindt een onder komen in de gebouwen van de spiegelfabriek De Neve aan de Ninoofse steenweg. De eige naar van de onderneming, de h. Jozef De Neve, is trouwens de bereidwillige peter-sponsor van 't es 't ien en 't ander. De vereniging is in feite een buitenbeentje op gebied van Aalsterse Karnavalgroepen. Men gaat er ook niet akkoord met de eenvoudige benaming van A.K.V. Men noemt zich daarentegen een «Aalsters Kultureel Folkloristisch Karna- valgezelschap.» Een wat bom bastische aandoende bena ming die echter heel goed de lading dekt die onder de vlag schuilt. De leden van 't es "t ien en 't ander hebben ergens toch wel diepere motieven dan de doorsnee karnavalgroep. Wat zij willen, is het brengen van een folkloristische noot in het Aalsters karnavalgebeu- ren. Een groep die de nadruk wil leggen op de folklore kan dit uiteraard best verwezenlijken door de keuze van hun kledij. Dat is dan ook wat ze in de voorbije jaren gedaan hebben, nadruk leggen op de kledij, eerder dan op de wagen. De kledij mocht niet zomaar een samenraapsel zijn van allerlei stoffen, integendeel het was de bedoeling om naar buiten te komen met een kostumering die ergens uit ons grauwe ver leden stamde. «Zo is er een iaar aeweest. aldus Jef De Loose, dat we naar de BRT re den in Brussel, en dat we er toelating vroegen om bepaalde Middeleeuwse kostuums te kopiëren. Die toelating kregen we en datzelfde jaar hadden we dan ook een prachtige kledij die precies uit het verleden ge grepen was! De zaak kreeg echter een triest gevolg, want de ganse operatie had ons uit eraard heel wat geld gekost maar we werden wandelen ge stuurd mat een onaanzienlijk prijsje. Het sop was de kool niet waard. Bijgevolg hebben we dan later ook enigszins toege vingen moeten doen op dit ge bied.» De groep speelt echter nog op ander gebied voor buiten beentje. We zouden normaal kunnen veronderstellen dat een Aalsterse karnavalgroep eksklusief uit rasechte «Oilsj- teneers» zou bestaan, wat bijna altijd ook zo is, maares 't ien en 't ander is weer de uit zondering die de klassieke re gel bevestigt. Deze groep re kruteert zijn leden voor het grootste deel uit andere ge meenten. Er zijn leden uit Den- dermonde, Sint-Niklaas en uit bijna alle fusiegemeenten. Geen drie leden van 't es 't ien en 't ander zijn uit dezelfde ge meente afkomstig. Een spijtig gevolg hiervan is dat de sa menhorigheid en de ploeg- geest niet zo sterk ontwikkeld is als bij de eksklusief Aals terse groepen. Soms heeft dit wel een nadelige invloed op het werkritme. Dit jaar werkt de groep aan een parodie op het Rubensjaar. Men heeft het nu niet te groot willen zien, omdat men zijn geld wil bijeenhouden om vol gend jaar op grootse wijze het vijfjarig bestaan te vieren. Daarom besloot men om de grote wagen niet te gebruiken. Ter vervanging werkt men op het ogenblik aan een grote kar waarop, naast een schilderse zel, nog andere schildersattri buten zullen een plaatsje zullen vinden. Ook nog een tweede kleinere kar en heel wat oudq fietsen worden rijklaar gemaakt.- Er moet nog heel wat werk gele verd worden, maar toch hoopt men op tijd klaar te komen, komen. Ook deze keer zal men het houden bij folkloristische kos tumes. Zonder twijfel zullen deze het sterkste element van de groep uitmaken. Financiële problemen zijn er uiteraard niet. Integendeel, de groep bezit zelfs een aardige spaarcent op de bank. De in komsten komen van het lidgeld dat de achttien leden van de groep afdragen, van de ver koop van steunkaarten en van de opbrengst van een goed geslaagde t-dansant. Verder mogen we natuurlijk de spon sor van het geheel niet verge ten. De verwachtingen voor dit jaar zijn niet al te hoog gespannen. Het belangrijkste voor de groep is gedurende drie dagen ple zier maken. De onkosten van dit jaar worden op slechts vijf duizend frank geschat. Na Karnaval Aalst brengt de groep nog een drietal bezoe ken aan Dendermonde, waar zij o.a. het bloemencorso gaat opluisteren met haar aanwe zigheid. Na de traditionele reeks halfvastenbals gaat 't es 't ien en 't ander dan onder zeil om energie op te doen voor een bruisend 1978. De Geleiboekes die in 1977 reeds aan hun vierde jaar toe zijn, hebben in Aalst niet zo'n klinkende naam als bv. de Destereers, Lotjonslos of de Kaloeterkabassen. Toch be hoort deze groep zonder twijfel bij de goede karnavalvere- nigingen. Vorig jaar, toen ze met z'n allen karnaval vierden in het hete Mexico, kaapten ze erg verdiend een uitsteken de vierde plaats weg. Dit jaar ligt het in de bedoeling om minstens even goed te doen. En zoals alle grote groepen proberen ook de Geleiboekes zich weer te overtreffen. Wie weet! den, de opbrengst van een viertal T-D's, en last but not least de prijs, kan men mooi de touwtjes aan elkaar knopen. Verder voorziet men ook een deelname aan het karnaval van Ninove. Wat de Geleiboekes van karnaval 1977 verwachten? Een minstens even goede plaats als vorig jaar, een serieuze prijs, en...veel ple zier! De Geleiboekes en hun mu zikale fratsen kennende, zou het ons niet verbazen moest onze nationale Fran- gis Bay en zijn orkest er een mal figuur tegen slaan. Voorontwerp De Geleiboekes 1977

De Voorpost | 1977 | | pagina 9