AALST KARNAVAL Met de Lodderoeigen kijken naar de Flinstones - KARNAVAL 1977 KARNAVAL 1977 De Toitendroirs: smurfgoed zijn voor eerste smurf jaar Door zemmen naa met de smurfen I. Parkeren met de d'Abbaladoes 20*2*1977 10 - 28-1-77 - De Voorpost AKV's rijzen ieder jaar als paddestoelen uit de grond. De meesten van hen zijn echter geen lang leven beschoren. Zoals paddestoelen soms op één nacht kunnen verdwijnen, zo verdwijnen vele nieuwe karnavalgroepen ook na één karnaval. Dit wil AKV «De Toitendroirs» echter niet beleven. Zij zijn gekomen om te blijven! Deze vereniging die volgen de maand voor de eerste maal in de stoet zal opstap pen, zag het levenslicht op 1 juni '76. De mensen die indertijd het initaitief na men, en die nu trouwens ook nog aan de touwtjes trekken, zijn Frangois Van Oost (een welgekende Aalstenaar die in '75 en '76 kandidaat prins karnaval was en slechts op het nip pertje verslagen werd) en Noel Aerts. De h. Van Oost legt in zijn funktie als voor zitter vooral de nadruk op de verdiensten van deze laatste, die optreedt als sponsor van de vereniging. Alhoewel hij een bloeiende beenhouwerij bezit in Brus sel, blijft de h. Aerts toch een rasachte «Oilsjteneer» en als zodanig een grote steun voor AKV de Toiten droirs. Het lokaal van de nieuwe karnavalvereniging werd ge vestigd in kafee «Het Vat». Ook is er een zusterlokaal dat gevestigd werd in kafee Romeo, welk uitgebaat wordt door de oudersvan de h. Van Oost. Toen de origi ne'® naam de «Toitendroirs» De lodderoeigen is een van dc zeldzame groepen die het geluk hebben om over een eigen atelier te beschikken om hun karnaval- evenementen waar te maken. Er gens in een werkplaats in de Ge- raardsbergsestraat timmeren zij aan hun allernieuwste projekt. Ditmaal met een tema, dat 'n 14- tal jaren geleden ook aan de orde kwam, de flinstones. Door een andere kamavalgroep dan. Uiteraard wordt het geen kopie en gaat Fred, Wilma, Dino en alles wal ook maar met de Flinstones te maken heeft, in werkelijkheid omgezet worden. Ook de wagens uit het stenen tijdperk. De Lodderoeigen zijn allerminst aan een experiment toe. In het ver leden vielen ze herhaaldelijk in de prijzen. Zij veroverden tweemaal de eerste prijs, in 1971 met de uitbeelding van de «Vickings» en het jaar daarop met de «inktvis» We schreven toen 1972. Het derde karnavaljaar is de groep niet ver schenen op de kamaval-omloop. Het was een vorm van protest. Het heeft hen niet belet om op hun manier (en misschien beter dan in (een oud-Aalsterse uitdruk king) gekozen was, kon er van start gegaan worden. Op het ogenblik telt de ver eniging zeventwintig leden. Alhoewel er slechts zeven maanden verlopen zijn sinds de stichting, heeft deze groep reeds ruim haar aandeel gehad in de moei lijkheden. Het begon reeds bij de keu ze van het onderwerp voor de praalwagen. Men dacht origineel te zijn toen men besliste om naar buiten te gaan als de «Aalsterse Smurfen». Groot was dan ook de (pijnlijke) verbazing toen men naderhand ver nam dat ook AKV «Doar zemmen na» besloten had om hetzelfde onderwerp uit te beelden. toch wilden onze toiten droirs van geen afgeven we ten en bouwden naarstig verder aan onze wagen die momenteel onderdak vindt in een garage in de Nieuw- beekstraat. Wegens plaatsgebrek in de Fiberfleet waren we immers verplicht om zelf ergens een staanplaats op de kop te tikken. Nu hebben we hier groepsverband, de omloop ie vol gen) en de nodige dosis lol aan de dag te leggen. Want terstede profi teerden ze terdege van de karna val. Ondertussen schrijven de Lodder oeigen 1974 en komen voor de pinnen met het tema «op zwier» en eindigden toen als 8e in de kar- navalrij. Want de Lodderoeigen zijn nooit buiten de «tien beste» gevallen. Een prestatie op zich zelf. Wanneer we teruggrijpen naar 1975 dan zien we dat diezelfde kamavalgroep als 9e eindigde met het tema «de klowns». Ook verleden jaar pikten ze in op een verworven traditie en eindig den 9de in het klassement van de jury met «de bierduivels». Vandaag de dag, 1977, spraken we met een Lodderoeig- bierduivel-Penningmeester Fran cis Mangelschots, uitbater van café De Comer aan de Leo De Bethunelaan, die ook lokaalhou der is van deze aktieve kamaval groep. Met voorzitter Herman Schelf hout cn sekretaris Ghisleen De Maegdt moet hij de eindies aan een voetje voor op «Doar zemmen na» want zij heb ben van hun plan om me een wagen naar buiten te komen moeten afzien we gens financiële moeilijkhe den, aldus Frangois Van Oost. Hiermee waren de moeilijk heden echter nog niet afge lopen! De laatste tijd heeft onze vereniging af te reke nen met zaken die verdacht veel op sabotage gelijken. Diefstallen van gereed schap, onklaarmaken van bepaalde zaken, het is er allemaal bij! Het is alsof men probeert te verhinderen dat we met on ze wagen zouden naar bui ten komen. De eigenaar van de garage legde dan ook klacht neer bij de rijks wacht, die op het ogenblik de zaak onderzoekt.» Gelukkig gaat het werk aan de wagen goed vooruit, in zoverre dat deze reeds voor, zegge zeventig procent, klaar is. De wagen die acht mete lang is en daarvan het hoogste punt meer dan vier meter bereikt, stelt een kompleet smurfendorp voor. Het is gebaseerd op een voorstelling die eraan gege- ve wordt in een bepaald smurfenalbum. Centraal op de wagen plaatste men een waterput. Hierop zit een zwarte raaf aandachtig te luisteren naar een draaien- mekaar Knopen en nei nu zevende karnavaljaar ingaan om de goe gemeente jolijt te bezorgen. Niet zonder pijn en smarten. Want voordien valt er heel wat werk te verzetten waar de «kijker» geen weet van heeft. de, magische rode fluit. Naar analogie met dat smurfenalbum heeft de fluit zes gaten. Achteraan op de wagen staat dan de smur fenheerser, die het dorp onder zijn hoede heeft. Sa men met de auto die trekt, heeft het gevaarte een leng te van ongeveer twaalf me ter. De verbeelding in de uit werking speelde een grote rol. Men tracht zo dicht mo gelijk het boek te benade ren, maar anderzijds wenst men ook de eigen fantasie te laten werken. In die op tiek ontwierp «Emilie Vande Perre prachtige smurfen kostuums. Een witte broek, een blauwe vest en een aan gepaste muts. Een echt uit gangskostuum dus! «De Toitendroirs» trachtten zoveel mogelijk het ganse projekt te financieren door de verkoop van steun kaar- Voorzitter Van Impe Con stant moet men nochtans geen karnaval-ervaring bij brengen met zijn blauw-wit- te smurf groep «door zem- me naa». Hij stamt immers uit eks karnavalgroepen en heeft bovendien nog ruim 4 jaar ervaring opgedaan bij de pikante kastaars. Door zemmen na werd pas in juni van 76 uit de grond gestampt en een bestuur gekozen, dat in een kort- spanne tijd met een voor stel voor de pinnen diende te komen; geld en mensen bij mekaar moest zoeken. Voorwaar geen gemakkelij ke opgave. Thans staan twee en twintig deelnemers paraat om kar- navalminnend Aalst in een smurf sfeer te brengen. Heel veel geld kunnen ze er niet tegenaan gooien en schatbewaarder Hoevinckx heeft het meer dan lastig om de smurf-eindjes van «Door zemmen naa» aan mekaar te knopen. De aktie voor fondsverwerving be- Onder de vele interviews die we reeds deden waren er weinig die Zoals nu met het tema «De Flin stones». Dc bekende stripfiguren uit de amerikaanse populaire se rie, die met de come-backop het TV scherm, het ook doet (op nieuw) in het Aalsters karnaval- gebeuren. Ondertussen wordt er hard ge werkt. Met ditzelfde werk stijgen de onkosten van de groep en nie mand beter dan onze gastheer Francois Mangelschots weet dit.Maar iedereen heeft het er Voor over. Ook tijdens de voorbe reidingen om de kassa van de groep te spijzen door verkoop van steunkaarten of stickers. Geldproblemen zoals alle groepen er mee af te rekenen hebben. De onkosten lopen nochtans erg hoog op. Verf, beton-ijzer, textielstof- fen, enz... Elke dag tot stukken in de nacht, zijn zij, zoals anderen, druk doende om de «show» klaar te krijgen. De Lodderoeigen hebben boven- ten, het houden van een tombola en de verkoop van prachtig gedraaide houten vaasjes. Het tekort wordt weggewerkt dank zij de sponsoring van de h. Aerts. De verwachtingen zijn, on danks het feit dat men voor de eerste maal meedingt, hoog gespannen. Men ver wacht wel niet een eerste of tweede plaats te behalen, maar men hoopt toch wel bij de betere helft gerang schikt te worden. De Toitendroirs zijn allen nog amateurs, maar naar onze mening dan toch ama teurs met professionele aanpak. Hoeveel eerstejaars kunnen er zeggen dat ze reeds over een eigen las- post en generator beschik ken?! We kijken benieuwd uit naar de resultaten van vele maanden harde smurfenar- ■beid stond er tot nog toe in om steunkaarten te verkopen. Anderzijds mag erevoorzit ter De Tauwe, Voorzitter Constant Van Impe en se- kretaresse Anita Philips op de goede samenwerking en ijverige handen van de groep rekenen. Dank zij nij vere handen, die, alhoewel zonder praalwagen - want daarvoor is geen geld -, met pasklare levens-echte smur fen de karnaval-omloop zul len meemaken. Of de groep in de hoge prij zen valt moet nog afge wacht worden. Vooralsnog wil men het voorzichtig houden. Men kan immers nooit weten. Maar voorzitter Constant Van Impe, de stoere waard van café Den Hert en meteen het lokaal van «door zemmen naa», is ad rem genoeg om vooruit te zien. Na het officiële Aalsterse driedaagse karnavalgedeel- te kijkt men uit naar de om liggende - en zelfs verder dan de omliggende ge- met zo een dynamiek hun kama valgroep en vooral de uitzonder lijke samenwerking en verstand houding benadrukte. Dit jaar vormden ze inderdaad een hechte kern. Nochtans bestaat de groep uit een 19 tal personen, praktisch allemaal studenten, van om en rond de 19 jaar. In ons gesprek wil Dirk De Vuyst vooral de verdienste cn belang rijke inzet onderstrepen van Eric De Vree. Een jongeman van on schatbaar belang voor de karna valvereniging, die de artistieke leiding op zich heeft genomen. Hij is een «grote man» zegt Dirk. «Hij ontwerpt onze affiches, stic kers en al wat ook maar artistiek talent nodig heeft». Voorzitter Dirk De Vuyst daarentegen ziet het meer in het administratieve en de algemene leiding, die samen met de reeds eerder genoemde Eric De Vree (als _sekretaris) en schatbewaarder Carine Heyn- drickx de spil vormen van deze jonge aballadoes. Nu reeds, wanneer het karnaval- gebeuren nog een aanvang moet nemen, kijken ze reeds uit naar dien het genoegen" dat ze niet al leen te Aalst mochten optreden, maar ook als jaarlijkse traditie te Halle op het parcours verschijnen. Ook in het verleden traden zij op te Lede, Denderleeuw, Wachte- beke en oogsten aan zee met hun (toendertijd inktvis zaliger) heel wat bijval. De Lodderoeigen bekijken hun karnaval zeker niet met «lodder oeigen» maar met de nodige ernst om er (misschien) - nadien - toch een paar «lodderoeigen» aan over te houden. Maar dat gunnen wij hun graag. Elk jaar opnieuw. meenten-, om aan diverse evenementen te kunnen deelnemen. «Maar eerst en vooral in Aalst deelnemen» zegt Constant Van Impe. Hij weet inmiddels reeds te ver tellen dat de volgende halte Zelzate zal zijn, om er deel te nemen aan de stoet. Ondertussen kunnen er nog andere gemeenten uit de bus komen om een ver plaatsing te ondernemen. Deze verplaatsingen - die per autobus gebeuren -, zijn geen probleem. «Door zem men naa» beschikt immers over geen karnavalwagen en kan aldus de problemen van een verre verplaatsing best aan! De gebrekkige financiële toestand biedt aldus toch nog een voordeel. Het is en blijft alvast een lovenswaardige opzet om met een vereniging die nog meer amper 6 maand oud is, nu reeds verder te zien dan hun smurf lang is. In wat we konden opvangen wordt het beslist een aan- volgend jaar. Dan, zo zegt Dirk, wordt het nog beter. Dirk is vooral te spreken over de medewerking, niet alleen in de groep zelf, maar ook vanwege de steun uit de omgeving. Bovendien en een van de sterke punten, in de groep wordt alles zelf gedaan. Op niemand van bui- tenuit moet er beroep gedaan wor den om ook maar een handje toe te steken. Ze zijn bovendien in de gelukkige omstandigheid om in de groep drie leden te tellen die aka- demie volgden. Daarnaast zorgen ijverige meisjeshanden bij het ontwerp en uitvoering van de kle ding. De abaladdoes,,die in feite fusioneerden met de speelvogels, zijn inderdaad zeer goed op weg een hechte kamavalgroep te wor den en niet van plan om zomaar te verdwijnen. Ze zijn eren blijven er. Zowaar als onze parkeermeters. Want zij ko men dit jaar voor de pinnen met «nen biestachtigen frankskenslik- ker». De parkeermeters die deze zomer in onze stad hun intrede deden, vormden het «objekt». De details willen wij u niet ver klappen. Wel dat er een wagen bij betrokken is met een «parkeermeter-monster» in de vorm van een reuze parkeermeter met daarin de kop van een mon ster. Hoe het precies allemaal in mekaar zit ziet de toeschouwer zelf wel. Feit is dat er hard aan gewerkt wordt. Ook al zijn ze laat gestart met de uitvoering; klaar komen ze beslist. Op het ogenblik zijn er continu een zevental men sen mee bezig om de parkeermeter rond te krijgen. Alvorens de werkzaamheden konden aanvat ten gingen er heel wat vergaderin gen aan vooraf. Niet in het minst om de nodige fondsen te verwer ven. Onder andere de trippenslag op St.- Maarten en de verkoop van stickers, aanplakbrieven en kera- miekplaatjes. De Aballadoes zijn beslist uit het goede hout gesneden en hebben er heel wat koude voor over in de Fiber Fleet om de bezoekers het beste van het beste te bieden. Tenslotte is het zo, dat de aballa does uit vijf man méér bestaat dan dit verleden jaar het geval was. En alle baten helpen. In elk geval, de aballadoes zijn beslist nog niet aan hun laatste karnaval toe. trekkelijke groep voor jong en oud. Beslist voor de jeugd! In de groep zelf, die zoals we reeds zegden uil 22 leden bestaat -, nemen1 ook kinderen deel aan hei gebeuren. Ijverige stiksters zorgen in-; middels voor heel wal thuiswerk. De groep heefl geen Fiber Fleet of Keizers- hallen (vooralsnog) nodig om op «de» dag naar buiten te treden. Autopech is e' voor hen niet bij. Voor Voorzitter Constan Van Impe is het spijtig da de groep niet «achteruit; mag dansen. Maar reglei ment is reglement zegt hj en kan het ergens wel be grijpen dat de optocht nie mag opgehouden worden Ook niet door smurfen. In elk geval zullen de smui fen fier hun karnavalgroei waarmaken met de naan van hun vereniging letterlijl uit te voeren: «door zemj men naa». ,:.v: Naar voorzitter Dirk De Vuyst ons zegt zou aballadoes zoveel betekenen als half zot, lollig, gekscherend, in het plezante. Wij geloven hem graag en hebben ons niet de moeite getroost het na te gaan. Onze goede vriend Dolf kan het misschien even natrekken. Maar wij geloven graag Dirk De Vuyst, die ons met enthousiasme vertelt over zijn kamavalgroep, die in 1976 de eerste prijs weg kaapte van de eerstejaarsgroepen. De lodderoeigen zijn geen nieuwkomers aan het karnavalflrma- ment. Zij bestaan reeds zeven jaar en men kan zelfs nog teruggrij pen naar een verder verleden, maar toen onder de benaming uni- versitas.

De Voorpost | 1977 | | pagina 10