EUROVISIESONGFESTIVAL 1977 EN SCHIFTEN MAAR... HET GEMEENTEKREDIET LEENT IN DECEMBER 1 MILJARD 334 MILJOEN AAN VLAAMSE PROVINCIES OVER,DUIVEN EN «CONSTATELRS» BERICHT aan de ingelanden van de polder tussen Schelde en Durme FUSIES EN HEEMKUNDE BELGEN DRINKEN STEEDS MEER ALCOHOL 'SS Uitreiking van rijwielplaten WORDT VERDELER 26 - 28-1-77 - De Voorpost De schiftingen voor het Eurovisie songfestival 77 komen stilaan in een definitief stadium. Enkele lan den zijn al aan hun nationale finale toe. In België wordt de eigenlijke finale voorafgegaan door drie schiftingen. De laatste jaren maken beperkte groepen een grotere kans voor de overwinning. Zie Abba, Teach In, Brotherhood of Man. Van die wetenschap profiterend hebben de Belgische organisators (BRT) gekozen voor drie groepen, die op dit moment wel goed in de markt liggen: Two Men Sound, Trinity en Dream Express. Een goede keuze zouden wij zo zeggen Deze drie groepen zingen in de voorselecties elk drie liedjes. Een neutrale jury kiest van elke groep twee nummertjes waarmee die groep dan naar de Belgische finale kan. De finale-liedjes van Two Men Sound en Trinity zijn ondertussen al aangeduid. Deze week komt Dream Express, de groep van eks- Pebbles Luk Smet aan de beurt. De jury zal moeten kiezen uit drie nieuwe nummertjes A million in one, two, three: Sold it for a song; Spinnin* top. Welke twee liedjes naar de finale gaan zullen wij weten zaterdag 29 jan. na de uitzending op BRT (21.15 u). Op 5 maart komen dan de drie groepen met hun twee geselek- teerde nummertjes tegen elkaar uit. De winnende groep trekt dan op zaterdag 2 april naar Wembley met zijn winnend nummertje. Wachten dus maar. Op 5 maart wordt het een harde strijd. Wij hebben zo de indruk dat de drie groepen elkaar gewaagd zijn. Hun internationale faam zal in Wembley uiteraard doorslaggevende waarde hebben. Two men Sound krijgt nogal wat aandacht in Frankrijk, Trinity doet het in Nederland en Dream Express geniet bekendheid in Engeland. In Nederland zit de organisatie voor de aanduiding van de persoon of de groep die de Nederlandse kleuren zal moeten verdedigen an ders in mekaar. De werkgroep Amusement van de NOS heeft tien mogelijke kandidaten aangeduid. Amateurs mochten nederlandsta- lige liedjesteksten insturen. De tien kandidaten brangen hun favoriete Tijdens de maand december stond de Raad van Beheer van het Gemeentekrediet van België aan de lokale besturen in de Vlaamse provincies, leningen toe voor een totaal bedrag van 1 miljard 334 miljoen frank. Deze kredieten werden opgenomen om de verschillende openbare werken in deze provincies te financieren. Volgende bedragen gingen res- pektievelijk naar Oost- Vlaanderen (414 miljoen F), West-Vlaanderen (324 miljoen F), Antwerpen (277 miljoen F), Vlaams-Brabant (227 miljoenF) en naar de provincie Limburg tenslotte, die 93 miljoen F. leende. Wat Oost-Vlaanderen betreft gingen de belangrijkste leningen naar de stad Gent met 150 miljoen voor de bouw van een derde dieselgroep voor het elektriciteitsbedrijf, de Com missie van Openbare Onder stand eveneens te Gent met 92 miljoen 738.000 voor de ruw bouw van de middenvleugel van het Bijloke-ziekenhuis en de stad Dendermonde die in totaal 35 miljoen opnam voor verschil lende projekten. In West-Vlaanderen ging Waregem met de grootste lening weg, nl. 50 miljoen, Eernegem leende 36 miljoen, Kortrijk 17 miljoen 852.000F.. Brugge 18 miljoen 396.000F, Oostende 22 miljoen 580.000F. en leper tenslotte 17 miljoen 355.000F. In de provincie Antwerpen gingen de grootste leningen naar Wilrijk met 68 miljoen en de Intercommunale voor Grondbe leid en Expansie met 35 miljoen. Vlaams-Brabant zag de belang rijkste leningen toegewezen aan Kortenberg met 55 miljoen en Kraainem met 23 miljoen 550.000F. In de provincie Limburg ten slotte is het Genk die de grootste ontlener was, nl. met 11 miljoen 550.000F. Deze openbare wer ken, afgezien van hun belang rijkheid ter plaatse, betekenen voor heel wat mensen maanden werk, wat in deze tijd zeker niet te versmaden is. Zich steunend op een stüdie, die in maart 1976 werd uitgevoerd door de Na tionale Confederatie van het Bouwbedrijf, heeft staatsekre- taris Poma uitgerekend dat o.a. de «kleine wegenwerken» aan het gemeentelijk wegennet zes- tienmaal meer arbeidsintensief zijn, dit wil zeggen dat er eens zoveel tewerkstelling voor ge bruikt wordt, dan de grote werken aan hoofd- en autosnel wegen. Dit bevestigt eens te meer dat de openbare werken in de gemeentelijke sector uitge sproken arbeid svorderend zijn. Wanneer men inzake investe ringen vooral die wil aan moedigen die het meest bijdra gen tot de werkverschaffing kunnen de gemeentelijke gesub sidieerde werken een doorslag gevende rol spelen op de werkgelegenheidsmarkt. liedje en een jury, bestaande uit 10 willekeurige personen in iedere provincie, geeft punten. Nemen aan de finale deel: Oscar Harris, Heddy Lester, Arjan Brass, Bonny St. Claire, Rita Ho- vink, Airbubble (groep), Peter Cook, Loeki Knol, Dick Rienstra en Maggie McNeal. Uit deze keuze van de Nederlandse kandidaten zou men kunnen besluiten dat Neder land niet erg gebrand is op de uit eindelijke overwinning. Onder de finalisten vinden we wel enkele be kende namen, maar zij vormen ze ker niet het kruin van de Neder landse showbusiness. Twee heb ben al ondervinding wat betreft het Eurovisiesongfestival: Bonny St.Claire deed mee in 1970, toen de «Hearts of Soul» de Neder landse finale wonnen, dezelfde meisjes die nu hun vrouwelijke charme en hun aangenaam stem geluid schenken aan de Belgische groep «Dream Express». Mag gie McNeal deed mee in 1974 als ae vrouwelijke helft van het duo Mouth and McNeal. Op het vlak van festivals en internationale pro- dukties is ook Oscar Harris (en de «Twinkle Stars») geen debutant. Hij won kort geleden nog het song festival in Istanboel. Wie het wordt in Nederland weten wij woensdag 26 jan. (Ned.1, 20.00 u) GH. HENDERICKX Op de nummer 5 van de Helrstraat In Appels woont een man die voor vele «Appelaars» een gekende figuur is: Louis Blomme. Je kan eigenlijk net zo goed zeggen: 50 jaar fervent duivenmelken. Want als er in Appels een man is die van de duiven niet weg te slaan is, dan is het toch wei Louis of «den Blomme» zoals zijn vriend duiven-entousiasteling Constant Van Limbergen (ook uit Appels) zegt. Om Louis (en zijn vrouw) In de praatstoel te krijgen, is niet veel nodig. Eén woord is voldoende: duiven!! Louis Blomme heeft zowat alle duivenwaters doorzwommen. Duivenkweken, duiven ver voeren, duiven lossen, consta- teurs, niets hiervan heeft nog geheimen voor hem. Hij zit immers niet voor niets reeds meer dan 50 jaren in de duivensport. Hij praat wel met enig heimwee over de tijd van vroeger. Met de duiven spelen is nu een bijna puur geldspel geworden. Tien- a twintig duizend frank inzet zijn geen uitzondering. Als de duiven in kwestie dan niet vlug genoeg binnen zijn, is men natuurlijk zijn inzet kwijt. Maar als uw duif de eerste binnenkomt, dan is een winst van honderdduizend frank ook geen uitzondering. ^Vroeger waren de prijzen in natura: nl. bloemtuilen, om aan de muur te hangen. De eerste kreeg de grootste. Het duivenseizoen loopt van maart tot einde augustus. Het is nu dus feitelijk achter de rug. In Appels wordt vooral gevlogen op Quiévrain. Voor Louis begint een vlucht reeds op zaterdag. De duiven worden dan door hun eigenaars naar het clublokaal gebracht («De Bie» bij Frans Spitaels) om te worden geringd NU op vrijdagavond 8e REMBRANDT'S FUIF op 18 februari om 20 u. dames verplicht verkleed 29145 Kom in vakantie in het drie landenpunt BURG-REULAND HOTEL - RESTAURANT - PENSION «F0RELLENH0F» Route SL Vitti - Luxemburg Matige prijzen - visserij TeL 080-22.82.14 en ingeschreven. In de loop van de zaterdagnacht worden ze dan weggebracht naar het vertrek puntvan de vlucht. Zondagmor gen, rond acht uur, trekt Louis naar het lokaal. Het belangrijke werk dat nu komt, is zijn specialiteit: het meten van de vluchttijden om dan te zien welke duif de afstand het vlugst heeft afgelegd. Soms is hij reeds klaar om 11.30 uur, maar als het weer slecht is, duurt het soms tot in de namiddag eer alles achter de rug is en de winnaars gekend zijn. Intussen zitten de respectieve lijke eigenaars ongeduldig de terugkerende duiven af te wach ten. Spanning, zenuwachtigheid enz... elke seconde telt immers. Als de duif «gevajlen» is, wordt de rubberring met het nummer van de poot getrokken, in een klein metalen cilindertje gesto ken en dit cilindertje in een daartoe in de constateur voor ziene holte. Deze constateur is een soort uurwerk, dat de juiste tijd aanduidt, wanneer het cilindertje erin gestoken wordt. Het uur, de minuten en de seconden worden dan gere gistreerd op een «tijdkaart». Als men zelf geen constateur heeft (zo een tijd meettoestel kost zowat vierduizend frank) dan kan men er een huren van de club. Dit kost 20F. per keer. Het toestel moet ook regelmatig nagekeken en geregeld worden. Ook dat is een werkje voor Louis. En dat nakijken moet nogal dikwijl gebeuren. Een rasechte duivenmelker denkt trouwens eerder dat een consta teur niet in orde is, dan dat zijn kampioenvlieger een slechte prestatie geleverd heeft. Er zijn constateurs die tot 14 cilindertjes kunnen bevatten. In de jeugdjaren van Louis, was er soms slechts één constateur voor de gehele buurt. Die werd dan buiten op een stoel gezet, die zo centraal mogelijk stond. Ach teraf moest men dan tijd aftrekken voor de «lopers». Tegenwoordig beschikt elke deelnemer aan de wedstrijd over POLDER TUSSEN SCHELDE EN DURME SecretariaatLangestraat 252 - 9140 ZELE. Tel. 052/21.73.82 Volgens art. 4 van het polderreglement wordt de legger der erven in de polder herzien op 31 JANUARI. Daartoe zal de legger ter inzage van de ingelanden zijn op de volgende plaatsen en data MAANDAG 24 JAN. van 9 tot 12 u. in het gemeentehuis te UITBERGEN MAANDAG 24 JAN. van 14 tot 17 u in het gemeentehuls te OVERMERE DINSDAG 25 JAN. van 9 tot 12 u. in het gemeentehuis te ZELE WOENSDAG 26 JAN. van 9 tot 12 u. in het gemeentehuis te BERLARE ZATERDAGEN 15 22 en 31 JAN. op het kantoor van de ontvanger griffier te ZELE. De ingelanden worden verzocht de tijdens de dienstjaren 1975 en '76 gedane mutaties van gronden (kopen - verkopen - erfenissen - schenkin gen) kenbaar te maken aan de ontvanger-griffier, zoniet zullen de polder- lasten voor 1977 moeten betaald worden door diegenen die in de legger voorkomen. Na de herziening kunr.en de klachten nog enkel onder de vereiste vorm neergelegd worden bij de gouverneur van de provincie Oost-Vlaanderen. Mogen wij U beleefd verzoeken om bij mutatie volgende gegevens mede te delen 1e Vroegere eigenaars 2e Nieuwe eigenaars 3e Kadastrale sectie nr en oppervlakte. Indien U niet over al deze gegevens moest beschikken gelieve dan tenl minste naam en adres van de notaris, bij wie de akte is verleden medej te delen.; Voor het Polderbestuur De Ontvanger-griffier E. DE KIMPE De Dijkgraaf! E. COOREMANJ7 Het bestuur van het Verbond van de Kringen voor Heem kunde in Oost-Vlaanderen wil door deze mededeling de aan dacht vestigen op een van de niet denkbeeldige problemen die zullen voortvloeien uit de fusie van gemeenten. een constateur. Zodra al zijn duiven binnen zijn, trekt de duivenmelker met zijn constateur naar het duiven- lokaal, soms in nogal «bevuilde» toestand. Samen met Constant Van Limbergen, wacht Louis daar op hen. De constateur wordt in ontvangst genomen, de tijdkaarten en de cilindertjes er uitgehaald. Als de nummers op de rubberringetjes overeen komen met de geregistreerde nummers, wordt de werkelijke tijd berekend die de duif nodig had om de afstand af te leggen. Ook wordt de klok van de constateur vergeleken met een speciaal superuurwerk in het lokaal die het zg. radio-uur aangeeft. Al naargelang het geval wordt dan tijd bijgevoegd of afgetrokken. Dit werkje neemt nogal wat tijd in beslag. De Appelse club «De Bie» telt immers ongeveer 150 leden. Daarbij komt ook dat je van dit werk en al de te leveren commentaar, nogal vlug een droge keel krijgt. Per constateur krijgt Louis een vergoeding van tien frank. Hij weet zich ook nog de tijd te herinneren dat dit vijf centiemen was. Alhoewel, rijk zal hij toch niet worden van die tien frank. Trouwens, bij hem is het enkel de sport die telt. Maar elk jaar is het hetzelfde liedje: hij wil ermee stoppen maar er is geen opvolger beschikbaar. Niemand wenst zijn werk over te nemen. De jongeren zijn geïn teresseerd in andere dingen, ze hebben geen tijd of hun lief wil niet dat. zij het doen. Er blijft Louis dus geen keuze, hij moet het wel doen. Samen met hem is er dan ook nog Constant Van Limbergen. Eerst eventjes 50 jaar historiek in een paar lijnen. Constant is vijfentwintig jaar voorzitter geweest van «De Reisduif». Dit was een club van duivenliefhebbers te Appels. Maar er was ook een gelijkna mig club in Dendermonde. Dit gaf aanleiding tot heel wat verwarring. Zo een vijftal jaren geleden werd dan de Appelse Reisduif samengesmolten met «De Bie» en onder de naam «De Bie» ondergebracht in café «De bie» bij rrans bpitaels in ue onmiddellijke buurt van de kerk van Appels. Na al die jaren voorzitterschap heeft Constant nu de taak van ondervoorzitter en schatbe waarder. Constant zit ongeveer evenlang in de duivenliefheb- berij als «den Blomme». Ze zitten er allebei, al meer dan vijftig jaar mee bezig. De heemkundige stelt zich hierbij een aantal vragen in verband met het archief van de gefusioneerde gemeenten en de kunstvoorwerpen en andere waardevolle voorwerpen die na 1 januari niet meer gebruikt worden. Gaat men de nog ter plaatse bewaarde archieven samen voegen??? Waar en hoe gaan deze ar chieven bewaard worden Wat zal er gebeuren met de kunstvoorwerpen en de andere waardevolle voorwerpen zoals, zegels, stempels, vlag gen, wapenschilden, gulden boek, e.d. meer van de ge meenten die opgehouden hebben te bestaan. Het bestuur van het Verbond meent daaromtrent een paar suggesties te mogen doen, en stelt voor 1al de archieven van de gefu sioneerde gemeenten grondig te rangschikken en inventari seren volgens de regels voor geschreven door het Rijksar chief. 2. het aldus gerangschikte ar chief (afzonderlijk te houden per gemeente) samen te bren gen in een afzonderlijk gebouw bvb. een van de gemeentehui zen van een vroegere gemeen te. 3. bij dit archief ook te voegen het administratief bureelmate riaal zoals zegels, stempels, vlaggen, wapenschilden, gul denboek en alle dergelijke za- Onze landgenoten hebben de reputatie sterke drinkers te zijn. Samen met de Duitsers ston den zij steeds vooraan qua bierverbruik per capita. De jongste tijd is echter ook geble ken dat zij niet afkerig staan t.o.v. sterke dranken. In 1974 heeft elke Belg gemiddeld 10 liter alcohol gedronken. Een vijfde werd verbruikt onder de vorm van geestrijke dranken, d.w.z. dranken samengesteld op basis van gedistilleerde al cohol. Het overige vier-vijfde was verdeeld over de bier- en wijnconsumptie, waarin het al coholgehalte uitsluitend wordt bekomen door het gistingspro ces. Dat in de toekomst niet minder genever, whisky, cognac en andere sterke dranken zullen worden gedronken, wordt door alle prognoses bevestigd. «Weekberichten» van de Kre dietbank, dat in zijn jongste nummer de situatie op de Bel gische markt onder de loep neemt, raamt de toename van het verbruik op 5 per jaar. Vermits wordt verwacht dat de binnenlandse produktie minder snel zal stijgen, spreekt het vanzelf dat meer ingevoerde produkten (o.a. whisky, gin en wodka) in België zullen worden gedronken. Nu al beheersft-de Belgische marktHet aandeel van de ge ïmporteerde hoeveelgeid in het verbruik liep op van minder dan ken die na 1 januari niet meer gebruikt worden 4. dit archiefgebouw, indien er om verzocht wordt, een of twee dagen per week gedurende een paar uren open te stellen voor de plaatselijke vorsers. Het bestuur van het Verbond doet een beroep op de nieuwe gemeentebesturen om dit as- pekt van de fusieoperatie niet uit het oog te verliezen. Het wil ook beroep doen op het belangstellende publiek en voornamelijk dan op de plaat selijke kringen voor heemkun de, om bij de verantwoordelij ken de nodige stappen te doen opdat geen archief zou verlo ren gaan. Vooral de plaatselijke kringen voor heemkunde kunnen hier bij een voorname taak vervul len, door 1. hun diensten aan te bieden voor het rangschikken en in ventariseren van bedoeld ar chief. 2. op te treden, indien gewenst, als toezichters bij een even tuele openstelling van het ar chiefgebouw 3. nu reeds voorstellen te doen voor het geven.van zinvolle straatbenamingen waar er dubbel gebruik bestaat 4. aktief op te treden voor het nieuw te ontwerpen gemeen tezegel en gemeentelijk wa penschild. Van deze gelegenheid kan ook worden gebruik gemaakt om I.30 ODlf eventueel voorstellen te d vooreen nieuwe benamingtur de gefusioneerde gemeen nt; indien daar ernstige rede rki toe bestaan. irer 5. bij vaststelling van plaat-00 lijke wantoestanden of or®'- gelmatigheden dadelijk de°™ gemene Rijksarchivaris, R§48 broekstraat 2-6, 1000 Bru pgi inlichten. ort In verband met het punt 1 how voor vestigen wij speciaat— aandacht op een reeks vani langrijke archieven die nog de gemeentehuizen bewa worden zoals, Atlas der Bu -45 wegen, Atlas der Waterwed" eventueel bestaande plan en dossiers van het prirt mi Kadaster, de perceelkaartj oo Popp, Kaarten i.v.m. onteiow ningen, aanleg van nieélier straten, spoorwegen en bif al spoorwegen, de registers av de Burgerlijke Stand, de volkingsregisters, de ben slagingen van gemeenter^_ en het schepencollege, de qo gisters van briefwissel processen-verbaal van nhi COO, de begrotingen (fcga; meente, U.U.U., KerkfabP,e< belastingrollen, Militieref™ ters, 4 Kiezerslijsten r f processen-verbaal van dei VQ kiezingsuitslagen, de jaarLe| slagen, de landbouwtelling y dossiers over commodo eit.50 commodo, dossiers over tarra telijkheden en versiering enz... Jca li 5 40 tot meer dan 70 De toename is niet alleen het ge volg van de stijgende vraag naar buitenlandse gedistil leerde dranken maar ook van de z.g. parallelle invoer. Dit be tekent dat buitenlandse hande laars merkartikelen kunnen uitvoeren naar lid-staten van de E.G. waar reeds exclusieve invoerders voor die merken op treden. Een supplementaire hoeveelheid daarentegen is verhoudingsgewijs weinig be langrijk. Ook de uiteenlopende belas ting spraktij ken hebben hun in vloed op de Belgische markt. De accijnsrechten en de ver bruiksbelasting samen met de BTW maken in België meer dan de helft van de verkoop prijs uit. Dit heeft tot gevolg dat de prijzen er in vergelijking met de andere EG-landen op een hoog niveau liggen. Stippen wij verder nog aan dat de Belgi sche produktie voor meer dan de helft bestaat uit genever, met daarnaast een zeer geva rieerd assortiment aan likeu ren. Dit nummer van Weekberich ten bevat ook een bijvoegsel «Beurs- en Bankberichten» waarin benevens het traditio nele overzicht van de effecten handel en de obligatiemarkten, ook wordt gehandeld over kas bons, een belegging die in trek is. 25 De ontvangers der belastingen van Dendermond(45 1e en 2e kantoor zullen volgende zitdagen houdefde voor de uitreiking van rijwielplaten 1977 P WOENSDAG 2 FEBRUARI van 9 tot 11 en van 2 tc30 3 u. gemeentehuis Sint-Gillis. jntu VRIJDAG 4 FEBRUARI van 2 tot 3 u. gemeentehuüod Mespelare. F' DINSDAG 8 FEBRUARI van 9 tot 11 en van 2 tot «fa u. gemeentehuis Oudegem. WOENSDAG 9 FEBRUARI van 2 tot 3 u. gemeend huis Appels. L. DINSDAG 15 FEBRUARI van 9 tot 11 en van 2 td^5 3 u. gemeentehuis Grembergen. s. DINSDAG 22 FEBRUARI van 9 tot 11 en van 2 to kir 3 u. gemeentehuis Baasrode. n; WOENSDAG 23 FEBRUARI van 2 tot 3 u. gemeent®mi huis Schoonaarde. De rijwielplaten worden afgeleverd als volgtvo<i de namen met beginletters A tot U door 1e kantoof van V tot Z door 2e kantoor. Prijs 100 F. Op woensdag 2, dinsdagen 8, 15 en 22 februajO zullen de kantoren te Dendermonde gesloten zijifen. KODAK Film PHILIPS POLAROI Wij zoeken ondernemende personen (mnl of vrl) om foto en filmproduktej van o a. Kodak en Polaroid te distribueren via door ons tot stand gebracht* verkoopkanalen. GEEN DIRBCTE VERKOOP OF COLPORTAGE Dit is Uw kans: begin nu voor uzelf eerst part time met een eigen ge» investering van F C. 240.000 en B.T.W. in Uw eigen beschermde sector Terugkoop gewaarborgd door jaarkoH trakt. Nog enkele sectors beschikbaar in Vlaanderen, Antwerpen en Beigiscr kust. Voor verdere inlichtingen: bel dhr. Nichols - nummer 02-648.29.55 8 schrijf naar PHOTO INTERNATIONAL B.V. Postbus 7 Ixelles 7 Brussel 1050

De Voorpost | 1977 | | pagina 26