MMM Vrije Tribune 7 UITZENDINGEN MET ONDER MEER OPNAMEN TE AALST OOST-VLAANDEREN EN VTB, DIKKE MAATJES HOE GEZWORENE WORDEN? 2 - 28-1-77 - De Voorpost de redaktie heeft het recht deze teksten in te korten. RODE ROOS TE AALST OVERGEDRAGEN AAN MARC GALLE TIJDENS ONVERGETELIJK VOLKSFEEST Tijdens een mooite Aalst beleefd volksfeest, werd vorige week, donderdag 20 januari '77, de te rugkeer van Mare GALLE naar Aalst gevierd. Het Volkshuis van Aalst was tot in de nokken afgeladen met enthou siaste militanten en een schare van prominenten uit de politieke en artistieke wereld. Het volksenthousiasme loog er niet om. Mare kreeg die avond alles en nog veel meer wat hij zich had kunnen dromen: een massale steun van de van de brede socia listische basis! Meteen een zware opdracht vanwege een streek die figuren als Mare GALLE brood nodig heeft. Bijzonder verheugend was de eendracht waarvan deze avond blijk gaf. Inderdaad, onder de aanwezigen verwelkomden wij naast nationaal partijvoorzitter Willy CLAES, nationaal partijse- kretaris Gerrit KREVELD, de di recteur van het Instituut Emile VANDEVELDE Oscar DE- BUNNE, tevens federaal voorzit ter Willy VERNIMMEN en fe deraal secretaris Freddy VAN DEN BOSSCHE, volksverte genwoordiger Paul VAN DER NIEPEN, en de plaatselijke voor zitter Jan VAN DER VEKEN. Dit naast een ganse reeks van andere prominenten waaronder oud minister VERMEYLEN, Mamix GIJSEN en echtgenote, Maurice NAESSENS, volksvertegen woordiger Paul GHYSBRECHT, talrijke BSP-schepenen en andere mandatarissen uit de Federatie en van ver daarbuiten (o.a. van Gent), BSP-bestuursleden van de Federatie Aalst en van de plaatse lijke afdeling. Deze avond was nog om andere redenen belangrijk: hij was te vens de aanloop tot een nieuwe ontwikkeling in onze stad en in onze Federatie. Terecht verwees Mare GALLE in zijn toespraak naar de figuur van Priester DAENS en naar de pioniersrol van het Aalsterse inzake progres sieve frontvorming. De aanwezigheid van verschil lende progressieve vrienden uit milieus die niet traditioneel tot de socialistische beweging behoren was er het bewijs van dat rond Mare GALLE een nieuwe bewe ging in de richting van een brede progressieve hergroepering op ba sis van een Vlaamse sociale inge steldheid nieuwe perspectieven krijgen. Het is voor het Arrondis sement Aalst een historische kans zoals voorzitter Willy CLAES het uitdrukte die wij met beiede handen moeten aan grijpen en waarvoor wij op de vol ledige steun van de nationale partijvoorzitter en van de Fe derale Voorzitter Willy Ver- nimmen kunnen rekenen, MARTIN HUTSEBAUT WERKLOOSHEID EN GELDTEKORT Het aantal volledig werklozen in ons land overtrof vorige week de 266.000 duizend We gaan hier niet weer uitwijden over het ma- noeuver van de «moeilijk te tel len» onvolledige werklozen, bo venstaande cijfers spreken voor zichzelf. Oost-Vlaanderen is een zwaar ge troffen provincie: 31.638 volledig werklozen einde december '76. Daarvan nam het arr. Aalst er niet minder dan 8.344 voor zijn reke ning. Op Gent na - met een veel grotere bevolking - is dit het hoog ste cijfer van de arrondissementen in Oost- en West-Vlaanderen. Méér dan het dubbel van Kortrijk bijv. En toch nemen ook te Aalst - en dit ongetwijfeld ook onder de invloed van de praatjes van de regering en van de toespraak van Tindemans voor de TV - de roddelpraatjes over de misbruiken bij de werklo zen toe. Wij betwisten geen ogenblik dat er misbruiken kunnen zijn en dat er inderdaad zijn. De vraag is ech ter. wat dit met de grond van de zaak te zien of te maken heeft. De vraag is ook. wie afdankt en wie aan de afgestudeerde geen werk bezorgt. De vraag is tenslotte, waarom degenen die het maat schappelijk systeem waarin we leven zo uitstekend vinden, HET RECHT OP ARBEID niet in de grondwet schrijven, en er niet voor zorgen dat zij voor iedereen werk bij de hand hebben en dit blijvend waarborgen! Voor wie de zaken objektief be kijken wil, is het, enerzijds, in derdaad al spoedig duidelijk, dat de overgrote meerderheid van de vóór de krisis ingeschreven plus minus 50.000 werklozen, werk onbekwaam waren of tot een andere sociale kategorie behoor den, en anderzijds, dat het op deze gevallen na aan een reëel tekort aan aangeboden werkgelegenheid beantwoordt. Dèt is de werkelijkheid, en de rest is stemmingsmakerij. Waarmee wij in geen geval bepaalde be staande misbruiken goedkeuren. Al het praten en alle maatregelen van de regering zijn er dan ook veel meer op gericht het ware pro bleem uit de weg te gaan en te kamoufleren, dan er een oplossing voor te zoeken die haar tot maat regelen tegen het grootpatronaat zou dwingen. De werkloosheid kost het land duur? Zijn het de werklozen die daarvan de schuldigen zijn? «Het Volk» dat nochtans de regering door dik en dun verdedigt, viel vrijdag 21.1.77 de PVV aan voor haar ijver in de jacht op de werk lozen, verwees naar degenen die met hun massa's geld de banken hebben bestormd om te profiteren va» de hoge rente van de jongste Staatslening 1977-1985, en stelde dezelfde vragen als wij bij het be gin van deze alinea. Er worden in ons land door de groten steeds flinkere winsten gemaakt, maar voor de werken den is er steeds geld tekort. Zijn er misschien ook «kindermisbrui ken», dat de minister van Sociale Voorzorg, Dhoore, op 20 dezer verklaarde dat op het einde 1977 de 14e maand kinderbijslag wel licht niet zal kunnen worden uitbe taald, en dat het betalen van de kinderbijslag voor het eerste kind misschien niet zal kunnen worden voortgezet? En leven we te lang, gezien hij het ook had over de slinkende reserve-fondsen voorde pensioenen? Over de pensioenen die soms het dubbele en zelfs het driedubbele van een werkersloon of -wedde bedragen, had Dhoore het natuur lijk niet. En nog minder wijdde hij uit over de 120 miljard die vorig jaar door belastingsontduiking voorde staatskas verloren ging, of over de tientallen miljarden die elk jaar uitgedeeld worden aan de grote ondernemingen, onder de vorm van subsidies, gronden, ge bouwen, ontlastingen van taksen en invoerrechten, betaling van in teresten op leningen, en noem maar op. Om niettegenstaande die ge schenken de werkloosheid maar steeds weer te zien toenemen! Ray DE SMET PLURALISTISCHE BEHEERSVORMEN EEN EEN TOETSSTEEN Wanneer verleden week gewe zen werd op de noodzaak zeer snel de adviesraden te instal leren om deze georganiseerde en geordende inspraak in het bestuur mogelijk te maken dan dient tot aandacht besteed te worden aan de samenstelling van sommige raden. Meer bepaald denken we aan deze raden die in de voorbije zes jaar niet hebben bestaan of neit hebben gefunktioneerd. Inder daad niet alle raden kunnen op dezelfde wijze worden samenge steld omdat het algemene prin cipe van de vertegenwoordiging van alle stromingen moet wor den gerespekteerd. En wanneer men enerzijds geen exclusieven kan stellen tegenover bapaalde organisaties of groeperingen om deel te nemen aan de algemene raden dan moet men ook aanvaarden voor bepaalde ma teries dat er een gelijkmatige vertegenwoordiging is in de beslissingsorganen voor het da gelijks beheer. Meer bepaald moet hier gedacht worden aan de jeugdraad en de culturele raad. Deze raden behandelen onderwerpen en moeten voor stellen uitwerken voor de ver schillende gedachtenstromingen die binnen onze gemeenschap leven en er voelbaar zijn, en die recht hebben op gelijke behan deling omdat ze levensopvattin gen en levensuitingen vertegen woordigen. Deze raden moeten daarom beschikken over een pluralistisch beheer wil men voorkomen dat bepaalde over tuigingen niet vertegenwoordigd zijn. Het grote probleem zal zijn het vastsellen van de vertegen woordigers van de gedachten- stromingen en ook het verte genwoordigen van de niet geor- ganiseerden. Deze moeilijkhe den mogen echter de besturen- den niet afschrikken om ook deze raden snel te installeren en te laten werken. Voor het organiseren en het bepalen van de samenstelling is echter voor afgaand overleg nodig om ein deloze discussies te vermijden. Ook binnen dit overleg moeten de nodige waarborgen vastge steld worden om discriminaties te voorkomen. Deze raden vormen trouwens toetsstenen voor het nieuwe beleid. Misschien is de samenstelling van deze raden de eerste moeilijkheid die door de nieuwe meerderheid moet worden ge nomen, in de komende dagen en weken. Het gaat hier om de toepassing van een principe dat door alle partijen wordt onder schreven maar niet altijd in de praktijk wordt toegepast. DIANE D'HAESELEER NAAR EEN DONKER STADHUIS Tijdens de eerste zitting na de in stallatie en huidezitting werd een gemeenteraad gehouden om vrij belangrijke punten te bespreken waaronder in de geheime zitting «de delegatie aan het schepencol lege voor de personeelszaken» Omdat dit punt niet over personen gaat werd dan ook gevraagd om dit van de geheime op de openbare zitting te brengen. Het voornaam ste argument dat hiertoe werd ge bruikt was het feit dat de burge meester verklaarde «dat hij niet wenst te staan tegen de oppositie, dat zou het belang «niet dienen van de stad en dat dit nog tegen zijn karakter zou zijn». Het waren woorden en het punt werd niet toegestaan in de open bare zitting. Bij het voorstel van het College werden twee vaststellingen ge maakt. Een eerste vaststelling is deze dat de nieuwe bestuursmeer- derheid de delegatie overnam van het vorige college en er een uit breiding aan toevoegde-voor be noemingen en bevorderingen in het kader van de vrijwillige brandweer. Een tweede vaststelling, dat het voorstel totaal afwijkt van wat er bestond in de andere deelgemeen ten buiten Aalst stad. Het komt hier op neer dat het col lege alle tijdelijke aanstellingen, benoemingen en bevorderingen wil doen in het werkliedenkader alsmede alle aanstellingen, stages van bedienden, politie, brandweer wil voorbehouden. Het huidig voorstel van delegatie brengt geen enkele vernieuwing, laat staan een kleine uitbreiding, zelfs geen aanpassing aan de schaalvergroting. Het is nochtans zo dat de schaalvergroting mag beschouwd worden als een uitda ging aan de verantwoordelijken van de lokale besturen, die de ver kiezingsbeloften aan de burgers moet nakomen en het beleid die nen te bepalen van die nieuwe en titeit. Om over bet toekomstig beleid van de stad iets te vernemen, zou den we moeten een beleidsnota ter beschikking hebben maar deze is nog altijd niet klaar, zelfs na we kenlange rodage als quasicollege. We zien ons dan verplicht het in terview in dit blad te lezen van de schepenen om iets of wat te ver nemen welke hun zienswijze zou kunnen zijn. «Bevorderingen moeten gezond gebeuren en daarom zullen be paalde normen worden gesteld. Vanzelfsprekend moeten in een coalitie met drie partijen langs alle zijden wel toegevingen worden gedaan en doet men niet altijd wat men zou willen doen. Om zijn politieke overtuiging zal in elk geval nooit iemand worden benadeeld of geboyccot.» Veel voorzichtigheid voor een mager programma. We willen graag wat krediet ge ven aan de schepen van perso neelsbeleid want er zijn zovele onbeantwoorde vragen, die ong« noegen en ongerustheid meebre gen bij het personeel. Het spreekt vanzelf dat we me" delegatie kunnen akkoord gaai voor dringende nood wend ighe den. De uitgebreide delegatie in ed stad van 82.000 inwoners vodEr een toekomstig personeelsbeleiSt. waarover het college de opposite e nog steeds geen informatie vei^ strekt heeft, kan een bron va- misbruiken worden. Met deze delegatie vorm, waaLe over we slechts kunnen schrijv^1" dat alle mogelijkheden tot «acl terpoortjes» blijven bestaan. an Integendeel stellen we vast d|°v van «vernieuwing» geen sprake en nog minder van waarborgen?" Graag dring ik aan bij de Wec stuursmeerderheid om de oppol'J' tie zo spoedig mogelijk te infop11 meren zodat het personeel niPn langer ongerust moet wezen. P We geven U graag nog wat kn>eI diet, maar handel! erc ETIENNE BOGAEFP1 Donderdag 20 januari 11. werden op het kabinet van burgemeester D'haeseleer de namen geloot van de parlements-kiezers die op de voorbereidende lijst van gezworenen dienen ingeschreven te wor den. Dit overeenkomstig artikel 218 van het Gerechtelijk Wetboek. AAN DE JONGE MENSEN Ge zijt geen jeugd van grote woorden, daarvoor hebt ge het ergens te goedge hebt geen honger noch kou en de verschrikking van de oor log kent ge alleen van op de T.V. En toch hebt ge het ook zeer moeilijk omdat ge ondergedompeld wordt in een materialistische op konsumptie gerichte maat schappij; ge voelt hoe uw mens-zijn, uw sensibiliteit, uw begrip en fijngevoelig heid voor anderen verstikt wordt door geldzucht en ambitie. En daar reageert U tegen op uw eigentijdse manier: uw grenzeloze onverschillig heid voor uiterlijk fatsoen openbaart zich in uw bleu- jeans en lange harenuw afkeer voor de kille efficiën tie schreeuwt ge uit in uw pop-art en muziek, uw ver langen naar tedere vriend schap omkleedt ge met ro mantische hemdbloezen en. sieraden. Maar uw revolutie wordt niet «herkend»: ze wordt doodgeverfd als jeügd- dwaasheid. En ergens komt ge dan toch alleen te staan, het vertrouwen en het kon- takt met de vorige generatie verzwató, uw langzame groei naar onafhankelijk heid en volwassenheid gaat verder. Ge kunt U niet on- geëngageerd dag in - dag uit laten meeglijden, er moeten zware beslissingen genomen worden. Er is vooreerst uw beroeps keuze; hoewel U beter voor gelicht wordt zijn de moei lijkheden niet van de baan. Zijn en blijven aanleg en karakter alleszins richting gevend - dan moet toch met sociale en maatschappelij ke omstandigheden reke ning worden gehouden; de materiele mogelijkheid tot studie en scholen moet aanwezig zijn; het latere «beroepswerk» moet gega randeerd kunnen worden. Een zeer persoonlijk pror bleem dat U volledig door elkaar kan halen is uw po ging tot partnerkeuze het integreren^van een in tens gevoelsleven in de nuchtere realiteit van elke dag behoort tot uw zwaar ste opgaven. Het twijfelen aan «im Frage stellen» van filosofische, religieuze en sociale princi pes vraag ook een flink deel van uw tijd en energie. Om U hierbij te helpen, om U ruggesteun te geven wordt een pluralistische Jeugdraad opgericht. De koalitie-partijen gaan hier een zwaar engagement aan. We zien vol spanning uit naar de verdere uitbouw en groei. Verwacht wordt dat alle jeugdorganisaties - op welk terrein - van om het even welke godsdienstige, politieke opinie hieraan zul len medewerken. De bedoe ling is dat U allen, jonge mensen, daar terecht kunt en dat U daar ook inspraak hebt. We hopen dat uw me dezeggenschap niet beperkt zal blijven tot het opeisen van rechten. Laat de Roze revolutie zegevieren. Dr. Anny Dierick Deze loting was wel degelijk be stemd voor de 'voorbereidende' lijst van gezworenen. Welke weg moet je naam dan nog afleggen alvorens hij op de definitieve lijst der gezworenen prijkt? Het begint allemaal op het stad huis van je woonplaats. Daar worden door de burgemeester, in het bijzijn van twee schepenen, twee nummers getrokken. Het eerste gelote cijfer, gaande van 0 tot 9, zijn de eenheden. Het tweede gelote cijfer, eveneens gaande van 0 tot 9, geeft de tien tallen weer. Donderdagmorgen lootte burge meester D'haeseleer, in 't bijzijn van de heren schepenen E. Mon sieur en J. "De "Neve, deze twee cijfers. Het cijfer der eenheden werd 3 en het cijfer der tientallen 1. Dus het (ongeluks-) cijfer 13. In de nu volgende dagen zal aan al de parlements-kiezers wiens rangnummer op de kiezerslijst eindigt op 13 een formulier wor den toegezonden waarin hen een aantal vragen zullen worden ge steld. O.a. welke studies ze ge daan hebben, of ze kunnen lezen en schrijven, of ze de taal, ge bruikt in de rechtsspraak, wel ver staan, of zij eventueel geen lid zijn van Kamer en Senaat, van de Raad van State, of behoren tot de magistratuur, enz. Aan de hand van deze formulieren zal een eer ste schifting doorgevoerd worden. Magistraten, leden van Kamer en Senaat, leden van de Raad van State zijn vrijgesteld. Wie niet voldoende studies gedaan heeft of niet kan lezen of schrijven valt automatisch weg. De uiteindelijke nog resterende namen zullen in al fabetische volgorde geplaatst worden en door de burgemeester, voor 1 mei, doorgestuurd worden naar de Bestendige Deputatie waar op gelijkaardige wijze een loting zal doorgevoerd worden om de provinciale lijst der gezwore nen op te stellen. "Voor 1 juni wordt deze provin ciale lijst overgemaakt aan de voorzitter van de Rechtbank van eerste aanleg. De voorzitter van deze rechtbank zal een van de 'oudste' rechters met het opmaken van de definitieve lijst der gezwo renen belasten. Voor 1 november tenslotte wordt de definitieve lijst overgemaakt aan de griffier van het Hof van Assisen. De namen die nu nog voorkomen op deze definitieve lijst maken een grote kans op een bepaald moment opgeroepen te worden om te zetelen in de jury van een of andere assisenzaak. Alvorens het echter zover is moeten nog twee fasen doorlopen worden. Ten minste dertig dagen voor de opening van de rechtzaak in het Hof van Assisen heeft in openba zitting, geleid door de voorzit*^' van de rechtbank van eerste aa)e leg, de loting plaats van de twajep gezworenen (plus reserves) èoe zullen zetelen in de jury van hcht assisenhof. jstj - (ip[ Ten minste 48 uur voor de ojLj( ning der debatten wordt de lijst v gezworenen door het Openb£e( Ministerie aan de beschuldigt^ bekendgemaakt. Deze laatste kLj, in laatste instantie dan nog v^(- vanging aanvragen van een L meerdere juiyleden. Dit indjnd deze vervanging steunt op gcnja tiveerde gronden. |jjn Bij het kiezen van de lijst der gezworenen, burgemeester D'haeseleer en de getuigen de schepe^^ Monsieur en De Neve (jm) Op 1 januari 1977 werd de schaalvergroting van onze Belgische gemeenten een realiteit. Meteen worden onze aemeenten gekonfronteerd met nieuwe problemen, ruime re verantwoordelijken, andere taken. De B.R.T. en het Instituut Administratie-Universiteit hebben daarom een multimediaal vormingsprogramma voorbereid, dat over de radio en televisie wordt uitgezonden van januari tot april 1977 en dat gerealiseerd wordt met de steun van het Gemeentekrediet van België. ten ezir jn d Het programma richt zich tot de leidinggevende ambteeds ren van de gemeenten en tot de plaatselijke politfede. mandatarissen. Het heeft tot doel meer inzicht te versclpk d fen in de diverse aspekten van gemeentebeleid, en de wlnwt lfins S na'ns ïitst In de zes eerste televisieuit zendingen wordt telkens één van deze tema's syste matisch behandeld. Ver trekkend van de problemen die ten gevolge van de fu sies in de praktijk ontstaan, wordt dan door de auteur een model voorgesteld om deze problemen op te los sen. Dit voorstel wordt op het einde van elke televisie uitzending besproken met enkele personen met prak tische ervaring op dit ge bied. Het tweede deel van dit pa- neelgesprek wordt uitge zonden via de radio. In de laatste televisieuitzending wordt, onder de vorm van een debat, gepoogd tot een synthese en een evaluatie te komen. De fusieproblematiek loopt als een rode draad door heen het ganse programma. De toepassingsmogelijkhe den van de informatica in het gemeentelijk beleid komt in verschillende uit zendingen aan bod. Aan beide thema's is evenwel gaan afzonderlijke uitzen ding besteed. Aan les 2 (televisie-uitzen ding van vrijdag 4 februari te 18.15 uur en zaterdag 5 februari te 17.30 uur en via waarop de problemen die tgv de fusies ontstaan, kunifns aangepakt worden. In het perspektief van de fusies i gemeenten worden een aantal beleidsproblemen toegelicht. de radio brt 3 op zaterdag 12 februari te 9.15 uur) wordt ondermeer meegewerkt door Prof. Dr. R. Van Hoo- land en stadssekreti Chris Willems. n dj Vroeger was de natuur een verzameling van toeristische wandelpaden, 't nevelnat zijpelde nog vrolijk uit de kruin der bomen en de paarde bloemen werden nog als pisbloemen bij de stengel genomen. Nu spreekt men over stadsparken als over plantenmusea, het antennenbos verbergt de grauwe Amylum-wolken en de stadsmus kucht alleen nog boeken wijsheid uit. Sommigen staan naast de steenweg hun verdriet te ver kroppen, anderen doen er wat aan. Zo ook de V.T.B., die dat onlangs allemaal eens heeft geïnventarizeerd. De Vlaamse Toeristische Biblio- teek staat net als het bondsblad «De Toerist» onder leiding van de Vlaamse Toeristenbond vzw. De biblioteek geeft ten minste iedere maand een brochuurtje uit, dat een of ander toeristisch, technisch, ar tistiek of wetenschappelijk on derwerp behandelt, meestal in verband met een «aktualiteit»,een of andere gebeurtenis, verjaardag, herdenkenis, enz. ■lomenteel is de biblioteek ijverig Aan het werk om het werk dat de V.T.B. gedurende zijn meer dan vijftigjarig bestaan in de Vlaamse provincies, in Nederland, Walen land en zelfs Frans-V laanderen heeft gepresteerd, eindelijk eens te inventarizeren. Stichter- hoofdredakteur Jozef van Over- straeten besprak in voorgaande nummers de provincies Antwer pen, Brabant en Limburg. On langs verscheen van zijn hand - en met kostbare hulp van bibliotekaris-archivaris Hugo Eggenstein - een werkje onder de titel De provincie Oost- Vlaanderen verrijkt door de V.T.B. Gedenkplaten, uitkijktorens, rustbanken, wandelpaden, mo numenten, oriëntatietafels, toeris tische brochures enz.die de b sinds zijn ontstaan in 1922 stand bracht, staan hier op rijte, met verwijten naar de pl in het bondsblad waar men t uitleg over de vermelde pres kan vinden. Er wordt o.m. hc nerd aan de Reinaartbanken monumenten, het Ros Bciaan denkteken en wat onze streek treft aan een aantal bijdragen! de snijbloemteelt, karnaval. St.-Martenskerk, de gedcnk| aan het woon- en sterfhuis werkman-dichter Fons van Maele (Erembodegcm), het delboekje «Dwars door de luintjes Meldert - Moorsel»| Losse nummers van de Vla»1 Toeristische Biblioteek z'j"-| lang de voorraad strekt, te koJ al de V.T.B.-boekhandels tl 30 fr. per eksemplaar. <rI

De Voorpost | 1977 | | pagina 2