MISS BETTETITEL UNANIEM VOOR CHRIS G0EMEYNE VLUCHTMISDRIJVEN AAN DE LOPENDE BAND SLUIKSTORTEN Waar staan wij met onze bestaanszekerheid? SCOUTS EN CHIRO ORGANISEREN KREADAG 4 - 28-1 -77 - De Voorpost RIJKSWACHT WERKT HARD AAN OPLOSSING De Rijkswacht van het distrlkt Aalst bedient een gebied dat valt binnen de driehoek Wetteren-Aalst-Ninove. Dit gebied diende als basis voor een onderzoek dat Kapitein Michiels deed in verband met het stijgend aantal vluchtmisdrijven. Kapitein Michiels is kommandant van de Rijkswacht van het distrikt Aalst. Iemand die de zaken wel bijzonder ter harte neemt. SNELLE STIJGING Voor de laatste vijf jaar bedraagt het aantal ongevallen gemiddeld 2.300 per jaar. In 1971 waren er 4 op 100 vluchtmisdrijven mee gemoeid. In 1976 is dit percen tage tot 15 opgelopen. Dit betekent dat we straks met het feit zitten dat één vijfde van de ongevallen de dader niet gekend is. Altans voorlopig nog niet gekend is. Want anderzijds stijgt ook het percentage ophel deringen bij die vluchtmis drijven. Kommandant Michiels maakt daar trouwens heel wat werk van. NACHTS Het is niet moeilijk te begrijpen dat de meeste ongevallen met vluchtmisdrijf vooral in de donkere uren plaats hebben (25%). Voor politie en rijkswacht liggen de cijfers ook wel enigs zins anders: de politie die drukkere centra onder haar bevoegdheid heeft, heeft ook met een «ander soort» vlucht misdrijf te maken. In de steden rijdt men meer vaste hindernis sen omver en gaat dan op de vlucht. De rijkswacht heeft echter te doen met aanrijdingen «privé-privé» (voertuig - voer tuig) op grotere wegen, (voor zover die altans aangegeven worden). REDENEN VAN VLUCHTMISDRIJF Kommandant Michiels heeft in zijn studie gepoogd de oorzaken van het vluchtmisdrijf onder bepaalde kategorieën te rang schikken. 1. Vrees voor politie: (dus rechtbank en straf). Iemand wordt door de politie gezocht, bevindt zich in dronkenschap of heeft bijvoorbeeld geen aange past rijbewijs. Bij een aanrijding poogt een dergelijk iemand zich ongemerkt uit de voeten te maken. Het voertuig kan ook gestolen zijn. 2. De stijging van de verzeke ringspremie: of het bonus- malus-systeem, waarvan de re percussie zich nogal laat deed gevoelen. In de stad heeft men met kleinere ongevallen te maken. De repercussie is er ook sneller opgetreden. 3. De chauffeur of andere inzittenden wensen onbekend te blijven: een autovoerder, rijdt bijvoor beeld een auto aan in de omgeving van een «gelegenheid» die meneer voor de echtgenote liefst geheim zou houden. Dit waren zowat de hoofdredenen. Maar er zijn er nog: de schade is slechts materieel. Dus: «'t steekt niet zo nauw» vooral als het om gemeenschapsgoederen gaat (omver rijden van een verkeers bord bijv.). Hoe erger het ongeval, hoe zwaarder ook het motiefis óm te vluchten. Indien men nog weg kèn, natuurlijk. Op grotere wegen zijn de ongevallen veelal ook zwaarder. En als je motor «buiten boord» ligt, kan je vanzelfsprekend niet meer op de vlucht slaan. Bij geringe schade komt het ook wel voor dat men het geduld niet opbrengt om te blijven wachten. Hoewel sommigen zich toch komen aangeven. Kommandant Michiels bleef ook even stilstaan bij het psychologisch motief dat als oorzaak van vluchtmisdrijf kan gelden, hoewel dit toch vermindert: paniek. De schrik of het «verschieten» brengt een soort kortsluiting in de hersenen teweeg, en men gaat op de loop. Onder de psychologische mo tieven vermeldt hij echter ook: het plichtsbewustzijn dat enigs zins vermindert, en de financiële kant van de zaak: «'tzal me weer wat kosten! Ik doe dus of ik nergens van weet!» WAAR? Het grootste percentage (60%) der ongevallen gebeurt op de Onafhankelijke ouderlingebond-Aalst vraagt: Naast het inrichten van ontspanningsnamiddagen met koffietafel, de talrijke reizen enz., blijft het hoofddoel de belangen dienen en te behartigen van de gepensioneerden. Een opdracht die niet altijd eenvoudig is en de onafhankelijke bond betreurt dat hun voorstel tot samenwerking met de verschillende gepensioneerdenbonden werd afgewezen door de leiding van die bonden. Vooral het voorstel vanwege de onafhankelijke bond om tegen de diskriminaties een gezamelijke aktie te voeren. Voorzitter Jef Robbrecht maakte een balans op van de toestand: Op 1 januari 1977 is de door de rege ring uitgevaardigde nieuwe her- stehvet in voege getreden. Op het vlak van de maatregelen i.v.m. de sociaalgerechtigden zitten wij, gepensioneerden, op een bevoor rechte plaats. Zelfs bladen, die de regeringspol i- tiek door dik en dun steunen, be klagen er zich over dat de sober- heidspolitiek nogmaals de minst bedeelden komt te treffen. Het maandblad van de «Confederatie van Onafhankelijke Ouderlingen bonden van België, met titel «De Gepensioneerde», liet een aan klacht verschijnen over de diskri- minatie die er op het terrein van de pensioenen bestaat. Er zijn inder daad in ons land 406 personen die maandelijks een pensioen ontvan gen van 100.000 fr en meer, 6.500 anderen ontvangen per maand een pensioen tussen de 50.000 fr en de 100.000 fr., een arbeider met pensieon van voor 1961 krijgt als gezinspensioen 9.000 fr. per maand, als alleen staande 6.750 fr. per maand. Dit is wraakroepend zegt de voorzit ter. «Jaren geleden hebben wij de eis gesteld voor een pensioen van 75% van het loon van een staats- handlanger, een eis eveneens ge steld door het ABVV en het ACV.» Een berekening voor van daag leert ons dat voor het jaar 1976 onze pensioenen, zogezegd aangepast aan het indexcijfer. 49 a 50% van genoemd loon bedra gen.Sedert de nieuwe herstelwet in voege getreden is mogen de so ciaalgerechtigden de buikriem nog wat meer aanhalen. Niet al leen de voortdurende prijsstijgin gen vao. noodzakelijke levens middelen maar daarnaast een reeks nieuwe drastische verho gingen, staan aan de orde van de dag: de huishuur gaat met 8,5% de hoogte in, de erelonen van de vrije beroepen o.m. dokters en apote- kers eveneens. Het heet dat daar mee de verliezen door de inflatie- voet moeten worden geholpen. En de vergoedingen voor de sociaal gerechtigden in 1976? Hoeveel bedroeg daarvoor de in te lopen achterstand? Als we minister D'Hoore mogen geloven zal de aanpassing voor de gepensioneerden slechts 3% be dragen, zijnde een vergoeding van 4.800 fr vooreen gezin en 3.870 fr voor een alleenstaande. Deze premie, zo kan men stellen, wordt niet in het pensioenbedrag opge nomen en komt dus verder ook niet im aanmerking- -voor de in dexaanpassing. Aldus de voorzit ter van de anafhankelijke ouder- lingenbond te Aalst. kleinere, op de lokale wegen. Er wordt daar minder hard gere den. De schade is dus niet zo groot. En men heeft meer kans om weg te geraken. De schade is dus niet zo groot. Straat in straat uit, en begin dan maar een achtervolging! 78% der vluchtmisdrijven wordt dan op die kleiner wegen gesignali- seerd! Bovendien doet iemand, die op een parking in het centrum een auto tegen een andere ziet botsen, gewoon of hij niets gemerkt heeft. OPHELDERINGEN STIJGEN Voor degenen die hun heil zoeken in vluchten, wordt het echter oppassen geblazen! Er wordt momeneel onderzoekme- todes uitgeprobeerd die de schuldigen steeds meer en meer weten te achterhalen. Reeds nu laten 76% der vluchtmisdrijven een of ander spoor na dat tot arrestatie kan leiden. 60% daarvan wordt immers opgelost. En de straffen zijn soms tamelijk zwaar: serieuze geldboetes of gevangenisstraffen. Of intrek ken van rijbewijs! OPROEP Kommandant Michiels echter dat de bevolking meehelpen. Op de eerste zou men toch moeten de nummerplaat van tende wagen te noteren. Zelft is het maar een stuk: t doorgeven! Ook is het merk de kleur van de auto zeker belang. Vroeger werd 1/3 va^ vluchtmisdrijven opgelost. 1 reeds 60 procent van deg waarover men gegevens h«^ Help dus de rijkswacht d gegevens mede te delen, w morgen kan het uw beurt zijn Door de VVKS-VVKM distrikt Dender en Chiro Gewest Aalst wordt op zaterdag 29 januari een groots opgezette kreadag ingei- richt met eventjes 17 ateliers die door deskundigen zullen be mand worden! Het idee werd gelanceerd door de VVKS leiding die aan het Ministerie van Nederlandse Kuituur had gevraagd om een kreadag in Aalst te organiseren. De dienst «bestuur voor jeugdvorming» pikte op deze uitnodiging in en adviseur G. Bal zorgde voor de uitwerking van het initiatief zodat een vormingsdag omtrent «kreatieve expressie» kan geor ganiseerd worden voorde leiders en leidsters van de scouts- en Chirogroepen van het Aalsterse! In de lokalen van het Sint- Jozefskollege zullen een zeven tiental atelièrs door gespeciali seerde medewerkers van het ministerie worden opengehou den. Als dagtema wordt «Hoe beleven we kreatief de stad of de natuur,» vooropgesteld. Men zal er pogen aan de deelnemers nieuwe technieken aan te leren die ze dan kunnen gebruiken bij de jongeren waar mee ze elke zondagnamiddag aan het werk zijn: dus ook aangepast aan de verschillende leeftijdskategoriën (7 tot 11 jaar -11 tot 14en 14 tot 17jaar). Voor deze kreadag konden meer dan tweehonderd inschrijvingen ge noteerd worden wat wel het belang van deze vormirigsdag duidelijk stelt. In elk geval een initiatief dat de jeugdwerking van Scouts en Chiro enkel ten /j'i goede kan komen! In de schoot van de raad van beheer van Raldes Ai werden in 1975 vier kommissies opgericht, die zichljet bezighouden met een specifieke leefmilieuproblema-me tiek. Een van deze kommissies is de kommissienav milieusanering. Tot op heden hield deze kommissie! m zich bezig met een studie over huisvuilophaling enfoei -verwijdering. De groep hield onder meer een en-: quête over dit onderwerp in 94 gemeenten binnen hel RALDES-werkgebied. tm Anderzijds waren er een reeks tekorten aan dit onder zoek. Zo beschikt men niet over gegevens betreffen: de sluikstorten. Daarom dat er nu een vervolg komfi onder de vorm van een sluikstort-aktie. In een eerste faze zal men alle gegevens over het sluikstorten verzamelen en er een kartografische' weergave van maken. Vervolgens wordt op het einde van deze eerste faze kontakt opgenomen met de gemeentebesturen dat hen de kans geeft om het sluikstort te verwijderen. Deze fase bepaalt het al of niet in werking treden van een derde fase wanneer men een negatieve houding van het gemeentebestuur bemerkt en geen konkrete opruimingsaktie is vastge steld. Met prikaties zal men dan pogen het gemeentebe-; stuur bewust te maken van de milieuhinder teweeg-^ gebracht door de nog niet opgeruimde storten. Meif-, denkt hierbij door het plaatsen van waarschuwing»®1 bordjes. Voor de gehele aktie voorziet men een tijdsduur vaif' twee maanden. Vervolg van blz. 1 Alhoewel we wel de vraag zouden kunnen stellen waarom ze overGroot-Lede en de Groot-Ledenaars praat als ze niet weet uit welke gemeenten deze nieuwe entiteit bestaat, zoals was gebleken bij de beantwoording van de vragen. Dan moet er ook nog aan toegevoegd worden dat er wel enige utopie in haar speech stak door het voorstellen van een sekre- taresse die op het gemeentehuis werkt, werken ach kom nou, Ger- da, geef zelf toe, niet zo realistisch hé! Anders was 't telefoongesprek wel origineel gevonden. Wij oor deelden haar speech als beste van de vier. Evenwel de grote struikel steen bij haar optreden was haar zeer onverzorgde, lelijke uitspraak. Dit, samen met haar eerste ge deelte, hebben wel tot gevolg ge had dat Gerda ten slotte niet tot Miss Bette bekroond is geworden. Als tweede kregen we dan Marleen Van Den Stock. Zij was duidelijk zeer zenuwachtig en dit zou haar achteraf wel parten spelen. Haar speech die in persvorm geschreven was waarschijnlijk, was veel te kort en op de koop toe is ze er dan nog tweemaal doorgevallen, zoals men dat pleegt te noemen. Van iemand die reeds voor de tweede maal deelneemt, hadden we toch wel wat beters verwacht. Daarna kwam Chris Goemeyne aan de beurt die zoals haar voorgang sters twee van de drie vragen goed beantwoorde. Haar speech han delde over de fusieproblemen en dit kon wel een nadeel geweest zijn omdat dit tema toch reeds afge zaagd is. Doch in haar voordeel hebben zeker alle andere elemen ten gespeeld, nl. haar zeer kalm en plankbewust optreden; een dege lijke presentatie in het geheel; zeer veel zwier en vlotheid in haar op treden, vooral tijdens het lied welke ze zong, dat op de koop toe nog een degelijke meestamper was; en dan vooral haar degelijke uitspraak. Op dit gebied konden haar medekandidaten van haar iets leren. Ten slotte was het de beurt aan Nicole Luwaert. Zij beantwoordde de drie gestelde vragen juist en kon dus op een schone lei aan haar speech beginnen. Zij behandelde de moeilijkheden om en rond de verkiezingen en de verkiezing van de gemeenteraad. Zij had liever ge zien dat de orde werd aangeduid om onze gemeente te regeren. Haar presentatie was goed, maar aan haar uitspraak zal nog veel moeten geschaafd worden. Maar haar dansoptreden op de tonen van de French Cancan, bewees wel dat de harmonie aan haar een degelijke tamboer majoor heeft. Het moet voor alle kandidaten, uit gezonderd voor Martine Van Der Stock, nogmaals aangestipt wor den dat de speeches op een hoog peil stonden qua spiritualiteit en inhoud, ondanks het feit dat de on derwerpen meestal dezelfde afge zaagde term van fusie en gemeen tediensten waren. Alvorens de uit slag bekend werd gemaakt, was er nog een geslaagd optreden van Inge Summerland, persoonlijk vinden wij haar subliem bij het brengen van Franse chansons. De volledige uitslag zag er als volgt uit; Gerda Galle behaalde 1 eerste plaats, 8 tweede plaatsen en 4 derde plaatsen, dus een totaal van 29 punten waarmee ze tweede werd. Marteen Van Den Stock be haalde 5 derde plaatsen en 8 tweede plaatsen, dus een totaal van 46 punten, waarmee ze vierde werd. Chris Goemeyne behaalde 12 eerste plaatsen en 1 tweede plaats, dus een totaal van 14 pun ten, waarmee ze inderdaad 1® werd. Nicole Luwaert behaalde 4 tweede plaatsen, 4 derde plaatsen en 5 vierde plaatsen, dus 40 pun ten waarmee ze 34 behaalde. Het was dus wel vrij unaniem dat Chris (misschien een voorbestemde naam om Miss Bette te worden) Goemeyne uitgeroepen werd tot Miss Bette 1977. Haar eerste ere dame werd dus Gerda Galle, zoals vorig jaar trouwens, misschien een derde keer goeie keer. De tweede eredame werd ten slotte Nicole Luwaert. Na deze bekendmaking kon het feest uitbundig om in volle am biance verder zijn doorgang te vin den. MON D.G. Bette Chris Goemijn ontvangt gelukwensen van keizer Padova en van miss Bette 1976 (el) Optreden van Marleen Van den Stock (el) Oerda tiaile In haar nummer van sekretaresse van het gemeentebestuur, (el) Nicole Luwaert werd tweede, (el) gekroond door haar voorgangs

De Voorpost | 1977 | | pagina 4