BEDENKINGEN AAN DE KARNAVALESKE BAND GEEN KANS VOOR RUDISCHEERLINCK AJUINPRINSES: LAATSTE NIEUWE KARNAVALKREATIE 11 «D'Elementen» terug in hun element zoals 10 jaar geleden Het nadert, te vlug volgens sommige zwoegers in de Feeberfleet halle. Het is anders nogal stil vergeleken met andere jaren. Minder specifieke TD's, minder kandidaten, minder elektriciteit in de A als terse kamavallucht. Of misschien zijn het voor ons alleen bedenkingen die eerder steunen op uit de lucht gegrepen keizerlijke windeieren. Misschien komt alles nog, deze avond. Zullen wij de eerste maskers met een zucht van kamavaleske verlichting begroeten? Of zullen wij de gebrekkige organisatie van vorige jaren moeten verfoeien? Of zullen wij stüle^es noteren en zwijgen in alle kamav aleske talen? Over zwendel met stembiljetten zullen we ons dit jaar alvast niet te bekommeren hebben en dat is dan het levensgroot pluspunt, een eerste stap naar honderdvoudige vernieuwing. feestkomiteeleden liefst geen handigden een geloofsbrief waar helpende hand uitsteken naar de het laatste woord nog niet over KRUGEN ZE NIET GENOEG? Waarom? ja waarom. Dat is een vraag die velen met ons mee zich de laatste dagen wel eens gesteld hebben. Waarom zo weinig kandidaten, wij staken hier en der ons licht op. verzamelden wat verschillende meningen. De één zegt, «wat denk je wel. het is één bedriegten boel»; een ander roept «wie heeft er nu in deze tijd nog centen te veel»; de derde «Prins karnaval, laat mij lachen, hij komt overal op de tweede plaats»; de vierde haalt herin neringen op «ik zag op de dag van de prinsencaemeer vorig jaar Johny echt verlegen, alle geschenken van de buitenlandse delegaties waren voor Kamiel, de Prins werd door sommigen zelfs niet vernoemd, er is niets meer aan». Nog een mening: «iedereen die meedoet moet rekenen op hoge onkosten». Onze konklusie. Prins Karnaval zijn is dus om diverse redenen niet meer aantrekkelijk. Feest- komiteevoorzitter André Doorns: «Er moet voor de prinsenverkiezing naar een nieuwe formule gezocht worden. Het geringe aantal kandidaten die men met de grootste moeite bijeen krijgt is wellicht te wijten aan het feit dat de verkiezingen op een zeer hoog niveau staan, dat het steeds maar moeilijker wordt om volwaardig deel te nemen. Daarnaast staan som mige mensen helemaal alleen in de strijd en genieten anderen van een enorme steun en aanhang. Bijgevolg zal men volgend jaar opnieuw voor ernstige problemen staan. Ten slotte kost een prinsenverkiezing een bom geld». NIEUW KLEED Vernieuwing, dat woord hoor den wij al zoveel in verband met karnaval dat wij er zo stilaan allergisch aan worden. Het is het schoolvoorbeeld van een hol woord. Neem nu bijvoorbeeld de karnavalmedailjeanno 1977, leg daarnaast het programmaboek je anno 1971. en je hebt van vernieuwing het schoonste be wijs. Al moeten we dan grif toegeven dat een klown altijd een klown blijft en een ajuin altijd een ajuin. Varianten naar hartelust kunnen echter in de kleur gestoken worden, wat dan de enige afwijking is. Met alle lofbetuigmgen voor de artistieke kwaliteiten. Nieuw is wel dat de kandidaat-prinsen, wat als re sultaat een naam- en stijl verandering met zich mee brengt. Nieuw is ook het puntensysteem waarop de verkiezing van prins karnaval steunt. Het publiek zal kunnen stemmen op de bulletins gehecht aan de ingangskaart. Na de presentatie van de kandidaten zullen de stembulle- tins opgehaald worden. Op de bulletins is een tombolanummer afgedrukt, wat meteen het ronselen van stemmen door kandidatenfans moet tegen gaan. Daarna is het de beurt aan de juryleden. Zij zullen hun punten, gekontroleerd door een gerechtsdeurwaarder, door het opsteken van een bord openbaar maken. Iedere stem van het publiek geeft de kandidaat één stem. Het gemiddelde waarde cijfer door de juryleden toege kend aan iedere kandidaat wordt vermenigvuldigd met een coëfficiënt bekomen door het totaal der uitgebrachte stemmen in de zaal. te delen door het totaal der gemiddelde waarde cijfers toegekend door de jury leden. Beide punten geven het totaal aantal stemmen per kandidaat. Een scoorbord op de scène zal toelaten dat het publiek het behaalde stem- menaantal zal kunnen mee kontroleren. OPROEP Tijdens een onlangs gehouden perslunch deed burgemeester D'haeseleer een oproep tot de deelgemeenten om samen mee karnaval te vieren. Twee groepen uit de deelgemeenten stappen inderdaad mee. Maar hoorden wij onlangs niet iemand verklaren dat de stille hoop gekoesterd wordt dat karnaval- vieren «onder ons» blijft. Want «die» dragen toch de spirit van karnaval niet in zich. Niet veralgemenen, er zijn genoeg Aalstenaars die al geboekt hebben voor de Costa Del Sol. Zwitserland of Tenerife... Daar vieren ze karnaval onder de zon... waar blijft hun spirit? MET EEN KLUITJE IN HET RIET Zoals wij reeds vermelden bracht een Aalsterse delegatie een werkbezoek aan minister De Backer, werd er ontvangen door een kabinetsattachee. Zij over- gezegd is, namen eveneens een extra gratis karnavaleditie van De Voorpost mee wat samen met de meest entoeziaste rijk aan adjektieven gefundeerde woor den. het belang van ons karnaval wel moest bewijzen. Schepen Bourlon van feestelijkheden was aanwezig, en men spreekt maar van vrijetijdsbesteding dat het een plezier was. Akkoord. Sche pen van vrijetijdsbesteding was niet mee. Wij vrezen, vermits de begroting voor 1977 reeds op gemaakt is dat van subsidie niet veel terecht zal komen. Moest men hier de aktie van Binche af wachten vooraleer op dat idee te komen? Alsof een minister van kuituur een precedent zal scha pen. Even nadenken in hoeveel steden gemaskerd wordt met vastenavond? Zullen Damme. Blankenberge, Lede, Malmedy en nog zoveel anderen bij de pakken blijven zitten? Vergeten we ook niet dat de kabinetsat tachee afkomstig is uit Kwaad- mechelen en dat ze ginder ook al een aardig mondje kaas van karnaval gegeten hebben. Een goed initiatief op een ongelukkig gekozen moment. KNOEIWERK De persoon die verantwoordelijk is voor het opstellen en het uitvoeren van de brief aan minister De Backer was beter eens te rade gegaan bij Mare Galle. en bij een eersteklas typist(e). Een blik op de foto kopie van deze brief doet onze haren ten berge rijzen. Nu weten we ook dat ons blad geen toonbeeld van foutloosheid is, nogal eens te wijten aan kom- puterwillekeur, maar de onkun de van de typist(e) die deze op telling voor zijn (haar) rekening nam, laat ons toe hier van knoeiwerk te spreken. Te pas en te onpas zijn spaties weggelaten of geplaatst, in totaal 39 fouten tegen de normaal geldende regels van de machineschrijf- kunde. Hoofdletters zijn ver keerd aangewend, een voor naamwoord «dat» moet «die» zijn. en «teken wij» wordt liefst vervangen door «tekenen wij». Wat moet Rika De Backer over de taal en de onkunde van bepaalde lieden van ons karna- valstadje een eerder «lage» dunk hebben. In acht genomen dat zij die brief gelezen heeft. BESTE PERSARTIKEL Traditiegetrouw wordt door het feestkomitee ook een prijs uitgeschreven ten bedrage van vijfduizend frank voor een persartikel waarin de sfeer en de geest van het Aalsters karnaval- gebeuren het best wordt ge typeerd. De jury bestaat uit leden van het feestkomitee. Het doel van dit persartikel is de karnavalbooschap uitdragen zover mogelijk buiten de Aalsterse grenzen. De redaktie besloot aan deze wedstrijd niet meer deel te nemen. Het is de plezierige plicht van hét enig Aalsters weekblad om reeds van in januari wekelijks een groot deel van zijn interesse aan karnaval te wijden. Onze nieuwe extra-editie, gratis bedeeld op karnavalmaandag. zal van onze kant een diepe waardering inhouden voor elkeen die zich inzet voor karnaval. Een artifi cieel artikel schrijven om vijf duizend frank te verdienen ligt niet meer in onze lijn. PROPAGANDA Folders en stickers, bloemen meisjes in de stations, helemaal geen gratis reklame voor kar naval. veel drukte om subsidies inderdaad. Als de heren die vinden dat Aalst benadeeld is tegenover Binch even het in formatieblad van het Commis sariaat-Generaal voor Toerisme van België willen inkijken dan zullen zij dit keer de minister van toerisme een bezoek dienen te brengen. Op blad 12 (een vierde), op de bladzijden 13,14 en 15 is er sprake over karnaval. Even raden nu hoeveel ruimte Aalst, zijnde de eerste Vlaamse karnavalstad toebedeeld krijgt? Welgeteld het volgend deel van de zin: terwijl in Aalst de «Vuil Jeanetten» in hun burleske klederdracht, de straten onveilig maken». Punt gedaan. Ter informatie, Binche krijgt bijna een hele bladzijde! Geraards- bergen loopt ook met een aardig bezettinkje te pronken, en verder Eupen, Malmedy, Mor- lanwelz. Spa, ja zelfs Oostende (Den Antwerpen. In het programma achteraan is de kavalkade op zondag vermeld op maandag de ajuinworp, op dinsdag de dag van de komische groepen. Zonder uur! Zonder één enkele bijzonderheid! En zeggen dat zo'n informatieblad in handen komt van alle periodieken. Het is gemakkelijk bekvechten, een grote bek opzetten, moppen tappen, karnavalist zijn. zijn ellebogen verslijten en gelijk tijdig de realiteit uit het oog verliezen. Misschien een tip: de redakteur van dit blad uit nodigen opdeperslunchü! ROEL VAN DE PLAS Bij de voorselektie van 1974 viel Rudi Scheerlinck er uit, net zoals het daaropvolgend jaar en ook in 1976 herhaalde het scenario zich. Ook nu weer zit het hem niet mee. Want zijn kandidatuur kwam te laat binnen. Weliswaar op zaterdag 22 januari, maar niet te 12 uur zoals aangeduid als limiet da tum in de officiële berichten; maar om 20.35 uur. Dinsdag 25 januari belegde Rudi inderhaast een perskonferentie om zijn verkiezingsprogramma voor te stellen. Toen nog in de goede mening, dat hij beslist tot de kandidaten zou behoren. Enkele aanplakbrieven met zijn foto van vorige kampagnes waren reeds uitgeplakt. Zijn programma klaar. Maar het zou boter aan de galg zijn. Rudi wist onrechtstreeks trouwens, dat zijn kandidatuur niet zou aan genomen worden en de brief met deze jobstijding klaar lag. Maar Rudi steunt zich op de berichten in de pers, dat de «verlenging van de kandidaatstelling loopt to 22 januari». In de officiële stadsberichten is er wel melding gemaakt tot 12 uur. De kandi daat zette echter dapper door en legde ons drie punten van zijn programma voor: «Eindelijk inzicht door de karnavalgroepen in de rekeningen van het feestkomitee, in de zaken wat karnaval aangaat. Inplaats van verschillende etentjes van het feestkomitee met vriendjes en kennissen, een etentje van de heren van het feestkomitee met de karnavalverenigingen op de maandag na de prijsuitreikin gen. Tenslotte: openbare stem ming van de jury, die instaat voor de beoordeling van de groepen tijdens de stoet. Rudi is over de gang van zaken in verband met karnaval en zeker wat de prinsenverkiezing en pre-selektie betreft, niet erg te spreken. Hij was al te dikwijls zelf het slachtoffer er. vraagt zich af of hij soms niet «gezocht» wordt. Zeker omwille van zijn stoute taal, zoals hijzelf het uitdrukt. Ook nu weer ziet hij het allemaal tamelijk verdacht. Omdat deze uitdrukkingen nogal zwaar overkwamen, bel den we even met de voorzitter van het stedelijk feestkomitee, Andre Dooms, die ons formeel verzekerde, dat Rudi Scheerlinck inderdaad niet in aanmerking kwam voor de huidige prinsenverkiezingen, om de simpele reden, dat zijn kandidatuur te laat binnen kwam. Hij ontkende met klem dat er absoluut geen sprake was dat Rudi «gezocht» werd. Rudi wordt zeker niet uitgerangeerd of omwille van zijn stoute tong. Daar is geen sprake van zegt Andre Dooms. In feite had Rudy zijn kandi datuur eerder moeten stellen en was er ruimschoots de tijd voor. Vooral omdat er op de koop toe nog een verlenging was voorzien tot 22 januari. Niemand draagt Rudi een kwaad hart toe zegt Andre Men zou Rudi Scheerlinck het zwarte schaap onder de kandidaat prinsen karnaval kunnen noemen. Deze pT 28 jarige staatsbediende ging zijn vierde karnaval als kandidaat tegemoet. Maar het zat hem nooit erg mee. Doorns en de jury is steeds konsekwent geweest toen hij etje jammer genoeg bij elke^ pre-selektie weer uitviel. Wijzelf stelden aan RudifeI Scheerlinck de vraag waarom hijo°r op het allerlaatste nippertje zijn^ch kandidatuur stelde. «Omdat°°r men 'mij zegde dat ik tot het1 Je laatste moest wachten om een'as kans te maken». Bovendien zo°g gaat hij verder: «ik heb overijl pg" gelezen dat de verlenging door-lub ging tot 22 januari en dat is voorin mij tot middernacht. De «stads-len berichten» lees ik niet op de trein',te wanneer ik naar mijn werk rij. pen De dagbladen wel en daar staat1^ nergens bij dat het maar tot 12|an' uur was». fl1 Inmiddels hebben we het bewustees persbericht opgezocht. In een eerste melding van de persnota1"11 staat alleen aangegeven dat ei*r verlenging was tot de reedsltul eerder genoemde datum. On-?us deraan de nota. na een stiplijn itftif er plots aan toegevoegd dat de*e:r kandidaten kunnen inschrijven!er tot 12 uur. Vandaar wellicht de!1 e' verwarring. Wel waar is, dat de?st' persberichten niet als «officieel» mogen aanzien worden. Onder|et tussen is het voor Rudi eenMw' bedroevende geschiedenis en i|u^ eens te meer de dupe gewordenpj' Het gezegde «beter laat daiP6" nooit» gaat voor hem niet op! Een spijtig incident, dat voo^-» iedereen een waarschuwing moet zijn. Karnaval Aalst verfc i trekt met slechts twee kandida* j ten naar de Prinsenverkiezing. V A.M let» iboi Op zaterdag 19 februari wordt de karnavalviering ingezet, zoals elk jaar hebben de Catharinisten weer de eer om met hun bal het karnavalvuur aan de lont te steken. Dit jaar krijgen ze echter serieuze konkurrentie. In de In de FFR wordt er immers voor de eerste keer een Ajuinenbal ingericht. De inrichting van dit bal is het werk van het Rode Kruis van Aalst, dat op deze wijze hoopt zijn financies een beetje aan te dikken. Om het geheel wat attraktiever te maken, beslisten de verantwoor delijken voor de eerste keer in Aalst een «ajuinprinses» te laten verkiezen. Er wordt niets aan het toe» al over gelaten om van de avond een suk- ses te maken Zo wordt er een voorverkoop van ingangskaartcn georganiseerd waaraan een massa vedetten hun medewerking verle- D'Elementen die ook dit jaar jubileren, willen hun sukses van 10 jaar geleden nogmaals herhalen. Maar eigenlijk bestaat de groep al langer. Vóór de «officiële» start heeft men een aanloop van zowat driejaar genomen. Dit liep dan ook uit in wat we zouden kunnen noemen: een karnavalwaardige groep. De groep hangt zeer goed samen. Eigenaardig genoeg werd de vereniging gedoopt op karnavalmaandag van 1972. Prins Jean-Paul stond toen eveneens aan de tapkast in hun lokaal (Welvaartstraat 92). «Volharden» speelde toen nog. 't isdus al lang geleden. Jean-Paul hielp nog de naam kiezen. Met enkele mensen is het toen begonnen. Eerste voorzitter werd Roger Smet. ondervoorzit ter Philemon Bosman en sekre- taris Edgard Van Den Abbeele. afkomstig van de «Zwalpoiren». Bii iiem is ook het lokaal gevestigd. De groep had een twintigtal leden. Teveel toch om hier op te noemen. Onze aandacht werd dan ook ook gevestigd op Maria Sonck die meter is van de groep, en werkster. Want kostumes ma ken kost tijd en werk. Onbetaal baar voor de groep! In 1968 beeldden D'Elementen «Hawaiaanse danseressen» uit. Ze behaalden hiermee de 2de prijs. Een groot sukses dus. Dit gaf mede de doorslag om het tenia van juist tien jaar terug ook dit jaar te herhalen. In 1969 koos men als onderwerp de Griekse Koninklijke Garde, de «Evzo- nes». Dat jaar stond Grieken land nogal fel in de belangstel ling. Edgard Van Den Abbeele en Roger Smet hadden hun dappere schoenen aangetrokken en waren zomaar meteen naar de Griekse ambassade gestapt. Niet voor niets: de kostumes kreeg men gratis. Helaas, ze waren te klein. De laatste week moesten er dan nog nieuwe gemaakt worden: dag- en nacht werk! De Griekse ambassadeur D'Elementen, een archieffoto uit 1968 (jm) is toen persoonlijk naar de stoet komen kijken, (en kreeg met moeite een plaats op de tribune). De makette van de wagen een zeer geslaagde kopie van de Acropolis heeft in Athene te kijk gestaan. De sekretaris liet ons ook enige geschenken zien die men bij die gelegenheid gekregen had. In 1970 beeldde men de «Oude en nieuwe Heiligen» uit. In 1971 ging men dan de andere kant op: Maxi-Mini-Sexy». De burge meester vond echter dat men vooral met dat laatste woord wat voorzichtig moest zijn. Het bleef dus maar bij korte rokjes. 1972: «El Cordobes». Groot sukses. Aan de Flamenco-dansen was hard gewerkt. 1973: «Strijd van Vastenavond tegen de Vasten». Breugheliaans uitgewerkt. 1974: «Vader Abraham en zijn Goede Zonen». 1975: «Robin Hood en zijn Vrijbuiters». 1976 tenslotte: «Vader aan de Haard en Moeder aan de Toog». Allemaal beelden die veel Aalstenaars zich nog levendig zullen herinneren. Want d'Elemcnten bezitten de gave van een sterke kama valeske verbeelding. Momenteel zijn d'Elenienten druk bezig aan de kostumes. Ze maken alles zelf: rokken, kransen, kronen, manchetten. Ook dit jaar hoopt men veel sukses te hebben. De schoonste herinnering is voor d'Elenienten nog altijd Hawaï van tien jaar terug. Ze namen toen ook deel aan een show in het sportpaleis te Antwerpen, waar het orkest van Nico Gomez bijna dubbel viel van 't lachen, temeer daar de Hawaiaanse nen. Wanneer men zich op 4. II en 12 februari telkens om 19 u. naar de De Korenbloem op de Grote Markt begeeft, heeft men de kans om er o.a. Lucicn Van Impe, Maurits Martens. Louis De Pcls- maeker. Fred De Bruyne. Jan De Wilde, John Massis. Micha Ma- rah en Rocco Granata aan te trei len Uiteraard /al de verkiezing van de eerste Ajuinprinses het hoogte punt van de avond vormen. Be- wist weck men echter af van het traditionele (en versleten zie de Bloemenfeeverkiezing ver- kie/ingspatroon. Het ligt immers in de bedoeling om de proef zo eenvoudig mogelijk te houden De kandidaten dienen enkel om 22 u. de dans te openen met een part ner op de passen »an een tango. Een aanvullende vereiste is dat ze /o origineel en elegant mogelijk dienen verkleed te zijn. De stemming zelf gaat heel demo- kratisch. Het publiek /al door middel van verkie/ingsformulic- ren de Ajuinprinses v erkiezen De organisatoren willen duidelijk vermijden dat de gebeurtenis zou uitgroeien lo! een poppenkast zoals dal bij andere verkiezingen dikwijls het geval is. Demokratif en eenvoud /ijn de belangrijkstij ingrediënten. Tot 22 u on" vangt elke aanwezige in de een stemformulier. Het aantal ujf^ gereikte stemformulicren /al mc degedeeld worden onmiddellijk na de ophaling in de zaal. Klokt, slag 12 u. zal dan aangckondigL worden wie het uiteindelijk haald heeft. Voor zij die het e» cnj.^ tueel niet kunnen slikken dat hi'jyai kandidate niet verkozen is. is cjac| mogelijkheid tot kontrole stemformulicren. Uiteraard /ijn er heel wat prijzl aan verbonden: draagbare tv's.ri zw dio's. enz. /e zijn voornameliLar bestemd voor de Ajuinprinses 4cn voor haar twee eredames ^r|e eveneens worden verkozen. kc ■Tm Kandidaturen van meisjes tussl,, 18 en 25 j. zijn nog welkom tot |en februari. De inschrijvingen (14mt nen schriftelijk toe te komen fcht het Rode Kruis. Keizerlijk l'lcjcki 45. te Aalst Op het ogenblik sujoge den twee meisjes zich reeds olinie eicel kandidaat, nl. Ingrid Vanfc, Winkel, wonende aan de Hcii,a|| hagc. en Chris Van Stichel. ujn nende hoek Groenstraat bjelk nenstraat. te g Wc kijken benieuwd uit naar otfcer eerste Ajuinprinses. Hope» ki wordt ze samen met de bloenitltie fee een waardige ertegen»» i*jck. digsler van Groot-Aalst. Hfekti De l'ailst «danseressen» toen onder invloed van enig plezierigma- kend vocht ongemeen leven dig over het podium huppelden. Plezier is er voor d'Elementen trouwens elk jaar in hoge mate bij. Maar vooraf is er ook telekens hard gewerkt. Zo wor den er nu tweemaal per week danslessen gegeven, kundig ge leid door Maria Trosscaun. een danslerares. Het bestuur is intussen ook gewijzigd. Ere voorzitter is Gaston De Pero. voorzitter Philemon Bosman, ondervoorzitter Ernest Maes, sekretaris Edgard Van Den Abbeele. schatbewaarder Fre- derik Caudron en kommissaris Jeanne Van Pract. Hou ze in de gaten: ook dit jaar zullen d'Elementen zeker «in hun element» zijn. Met echte Ha waiaanse muziek. Vurig en vol ritme. ppc KARNAVALKRIEBELS Zaterdag jl. heeft prins karnaval kandidaat Herman met een vijftien wagens een autokaravan ingericht die reklame maakte. Stem Herman... en het publiek warm maken. Edy deed hetzelfde op zondag. Edy De Neve zet zijn prinsenverkiezing In met de slogan «De man van zes miljoen». Reaktie van de tegenstrever: «de man zonder poen». Een prinsenverkiezing kost geld, in de eerste plaats aan de kandidaten. Edy De Neve zocht het in de zwarte humor. Op zijn karnavalaffiche als enige reklame die van een begrafenisonderneming! Een cx-prins karnaval beweerde dat de nu geflipte kandidaat prins Rudi het verdiende om dit jaar prins te worden. Al was het alleen maar om de moed die hij opbracht om telkens deel te nemen en., te verliezen. t ou Een onvergeeflijke fout van onzentwege. Toen we de namen siteerden van de groep die Rika De Backer een bezoek bracht vergaten we te vermelden dat Herman Louis de delegatie nog wat «koerage» inpompte door op de hoek een klotsende mop te vertellen alvorens het imposante ministersgebouw binnen te gaan. Niet die mop zijn we vergeten maar het feit dat ook Herman deel uitmaakte van de delegatie. De Draeckcnicren stellen al de niet-afgchaalde prijzen van hun 11 juli ballonnetjeswedstrijd ter beschikking van het feestkomitee voor de ajuinworp op karnavaldag. Ook de hoofdprijs: een kinderfiets die aan de caemere werdjd) geschonken door Keizer Kamiel. En nu maar hopen dat die in dejuiste handen terecht komt. Op BRT I zal in de uitzending «Postiljon» bp dinsdag 8 februari vanaf 9 uur 's morgens onze Aalsterse karnaval aan bod komen. Dit gebeurde ook reeds op 1 februari. VISJOIZEKEN len.

De Voorpost | 1977 | | pagina 14