0 KARNAVAL 1977 - KARNAVAL 1977 )e «Foesjeleers» foesjelen al vijf jaar lang liï de «Nachtoilen» iioet je uitgeslapen zijn «Gralek»- (spijtig) Alles of niets» gokt op et eerste woord van hun naam HRLbT mv\ 15 -r )e «Foesjeleers» weer zo'n typisch Aalsters woord bestaan eigenlijk al zes jaar. Toch jubileren ze pas ;e lit jaar omdat ze nu pas voor de vijfde keer meestappen in de stoet. i,ïet eerste jaar was een maat ,ijioor niets: op 26 febr. 1972 |niichtte Gerrit Raes besmet il( oor«karnavalitis» zijn groep e(l jeugdklub Krea. Maar toen :n<as het niet alleen al te laat om ,0bg aan een karnavalwagen te aieginnen, men vreesde in jeugd club Krea. bovendien dat de orjerg een muis zou baren», en s.ten liet Gerrit in de steek. Deze jnïtte echter door met enkele fienden en uiteraard ook atfkele vriendinnen): Gert J2|ancquaert (ondervoorzitter), tcques Schillemans (penning meester), Chantal en Erica De enraecker (resp. secretaresse en •tafding kostumes), Ronny Van erér Vincken. Het kind moest dsituurlijk een naam hebben. n.èus genoeg. Uit maar liefst isstig voorstellen hield men dan dfiteindelijk «De Foesjeleers» ener. 1973 was dan het jaar van (|e:t eerste publiek optreden. In dd stoet beelden ze «Cleopatra e],i Caesar te Oilsjt» uit. Men dat die twee zowat twintig iwen terug ook al geen lukskoppel waren. Ook bij de sjeleers kwamen heel wat ilijkheden de goeie gang van >P| De Foesjeleers van Hofstade hebben het geluk niet in de Fiber Fleet te moeten werken, (el) zaken verstoren. Zo werd o.a. de wagen gesaboteerd. Maar na de stoet was de miserie dan toch vlug weggelachen. Groot sukses kende de groep in 1974. Toen had men als onder werp «20 joor weirbericht» gekozen. De enige en ware Armand Pien zat toen op de karnavalwagen. Achteraf zeiden veel mensen Wel: «die vent was goed. verkleed», maar het was toch Armand Pien in levende lijve die op de wagen zat! Voorzitter Gerrit Raes liet ons zijn ganse kollektie foto's zien. Armand zat inderdaad glun derend op de wagen te wuiven. (Het viel ons wel op dat Gerrit een bijzonder volledig en in teressant archief over de groep vanaf zijn ontstaan heeft bij elkaar gewerkt). De Foesjeleers waren op zo'n verloren moment van «verlichting des geestes» op het idee gekomen Armand Pien in het KMI te Ukkel te gaan bezoeken. Armand was meteen entoesiast. en kwam samen met de Foesjeleers en in gezelschap van zijn echtgenote karnaval te Aalst meevieren. Maar om in de weerterminologie te blijven; ook dit jaar zat de wind fel tegen, 't Werd bar slecht weer op de wagen van «20 joor weirbericht». De geluidsinstallatie was uitge vallen, en Armand Pien kon zijn weerbericht op de Grote Markt niet voorlezen. Ook de trekauto raakte defekt zodat de wagen moest gesleept worden. Nog later viel Ronny Van Der Vincken van de wagen en werd daarbij licht gekwetst. De grootste tegenslag kwam echter na de stoet. Luc Callebaut was van de wagen gevallen en moest zwaargewond met de 900 weggevoerd worden. Na een kritieke operatie heeft hij nog twee maanden in het hospitaal gelegen. Armand Pien is hem daar trouwens nog komen bezoeken. In 1975dedende Foesjeleers een dure investering. Hun «Hand having van de Openbare Orde» kostte hen toen 80.000F. Tech nisch gezien was hun wagen heel vernuftig in elkaar gestoken. Toch viel men achteraan in de prijzen wat de groep diep teleurstelde. De Foesjeleers kenden echter een nieuw hoogtepunt in 1976 met «Karnaval in d'Helle»: tiende prijs in Aalst, eerste prijs in Denderleeuw en in Oudegem. Nadien onderging de groep enige grote veranderingen. Heel wat nieuwe leden kwamen meefoesjelen: zes van «AafP ons vast», één van de «chansjaars» en één (de voorzitter van de «Abbeladoes», Karei Thiele- mans. Wegens moeilijkheden met de toenmalige nachtwaker van de Fiberfleet moest de groep ook naar een andere «bouw plaats» uitzien. Achter de kerk in Hofstade hebbei] ze die gevonden. Maar de werkplaats daar moest verbouwd worden, zodat men met de werkzaamhe den wat achterop'is geraakt. Financieel staat de groep er anders niet slecht voor. Vorig jaar hadden ze een bal met heel wat vedetten. Dit jaar een stand op de braderij van de Moorsel- baan met dranken en show. Het tema voor de stoet van dit jaar is «Een klas van ier en een klasj van door». Of de komische voorstelling van Oosterse ge vechtskunst. het wordt echt nóg beterditjaar. W.L. 41 oals de naam al Iaat vermoeden is dit een kamavalgroep waar het niet op vijf minuten aankomt. Altans let wanneer de «kleine uurtjes» beginnen. De «Nachtoilen» is trouwens een groep die in die kleine uurtjes tboren is. fant hoe gaat dat. De groep is groeid uit een afscheuring van «Sjinzjippen». Je zit dan met 's ige vrienden bij elkaar. Je rmt al een (nieuwe) groep a' lar je hebt nog geen naam. '"iar zit je dan in je stamkafee "Sar te zoeken. Het wordt laat, nt je hebt nog altijd geen am gevonden. Tot de bazin "k n zegt: noem u maar de Nachtoilen» want dat zijt ge clfch. En meteen was de naam '"'vallen en gevonden. De s c achtoilen» konden starten. I :ze start had verleden jaar aats. De groep is dus nog jong. |/cben beeldden ze de «nachtoilen rJ zwier» uit, wat goed meeviel. aar van een palmares is er dus sjenlijk nog geen spraak. xleden jaar kwamen ze net uit kosten. En kosten heeft een rnavalgroep altijd: zelfs meer n gewenst. Maar de nacht- en weten vanwaar het manna mt. T-dansant in een gele- II 'nheid op de Grote Markt, en '''l ckers verkopen. Zo erg kwistig sllogen ze wel niet zijn, maar ze 1,1 men rond. Verleden jaar was III n karnaval bijna in duigen 'ctwallen. Hun wagen moet toen n Oudegem komen, waar jiij elkaar getimmerd was. Maar e gaat dat met veel van die '"nerikaanse «bakken» die je op l-'l kop kunt tikken. Op het ii" tieke moment laten ze je in de ck. Op het laatste ogenblik "hkte hij echter toch nog in l'ai 1st Net op tijd. Men heeft en drie dagen aan één stuk orgevicrd. Ook de stoet in nderlceuw en Oudegem was ag meegepikt. Oudegem vooral begint goed in de karnavalsfeer te geraken. Den derleeuw is er ook nog niet zo lang mee bezig. Maar het is plezierig. En je verdient er nog wat mee. Secretaris Norbert Van Pottelberg was entoesiast over zijn groep. Die blijkt goed aan elkaar te hangen. En plezier wordt er zeker gemaakt. Het is een jeugdige groep. Ook het vrouwelijk schoon is er vertegen woordigd. Hoewel slechts drie tegen negen. Maar kwaliteit! Da konden we trouwens op de voorverkiezing van de karnaval- prins merken, toen enige lieve vrouwelijke nachtoilekes ons hun stickers aansmeerden. In tussen is de groep goed aan het werk. Voorzitter Arnold Bombeeck. penningmeester Mare Bombeeck. feestleider Fons De Cooman en materiaal- meester technisch leider) Herman Bombeeck. (Nee. geen familie van die twee eerste). De Nachtoilen doen het echter niet al te druk. Reeds in september begonnen ze aan de wagen te werken. Gejaagd hoeven ze dus niet te zijn. Ze kunnen zelf hun tempo regelen. Een erg grote wagen zal het ook niet worden. Dat is ook niet de bedoeling. Vooral de kameraad schap telt. Geld voor een grote praalwagen is er trouwens niet. Hoofddoel is dat ze zich amuseren. De groep is bovendien hoofdzakelijk uit bedienden samengesteld. En die zoeken het uiteraard ook niet in ingewikkelde technische projek- ten. Uit jaar gaat men een radarboot nabootsen. Je weet wel: die boten die een eeuw geleden met een groot wiel aan hun rechterflank dc Ameri kaanse rivieren afvaarden. In dit geval dan meer bepaald de rivier •Potomac», wat de Nachtoilen op het idee bracht hun «werk stuk» de «Maidentrip van de SSPottenpak» te noemen. Se- kretaris Van Pottelberg had immers het geluk vorig jaar in de Verenigde Staten op vakantie verzeild te geraken. Hij had heel wat dokumentatie mee, ook wat de folklore daar betreft. Uitein delijk koos men dan dit, projekt als uit te beelden onderwerp. Het idee om eens op een boot te gaan zitten bestond trouwens al enige jaren. Op die boot zullen trouwens wel enkele typische Aalsterse situaties gehekeld worden. We mogen ons dus aan een lollige rondvaart op onze Dender verwachten e kamavalgroep stapt dit jaar ipen, want hun wagen hadden z< erdaad. vorig jaar heeft deze ep enorm veel tegenslagen end. Toch heeft hij zich en water kunnen houden, oudste aktief lid. en meteen de voorzitter, is nauwelijks jaar. Freddy Hinderyckx. furlijk krijgen deze jonge nsen veel steun van hun Iers. Mevrouw Hinderyckx ieder van Freddy) was (wens druk aan het knippen laaien (oen we daar binnen- ïn. Meneer Hinderyckx doet 1st als sekretaris (zeer toege- Maar zoals gezegd: deze eP heeft het totnogtoe niet F de markt gehad. Stuk stuk zijn de leden karnava- •n hart en nieren. Maar niet crg kapitaalkrachtig. Toch (teren ze heel wat voor j «aval. De tegenkantingen 1 te vorig jaar ondervonden voor de tweede keer mee in de stoet. Vorig jaar was het inderdaad s moeten achterlaten. en nu gebruiken we onze eigen woorden, men moet ze dus de groep niet aanwrijven vinden we dan ook gewoonweg be schamend voor de karnaval- verantwoordelijken van een stad die deze vrolijke «driedaagse» vooraan op haar toeristische en folkloristische folders zet. Maar kom, we gaan hier niet verder over uitweiden over keizerlijke misbruiken op twee wielen, waarover in heel wal groepen trouwens erg wordt geklaagd. Laten we dus nog heel kort Stellen dat dit imperium uiterlijk volgend jaar in puin moet liggen, en dit in het belang van Aalst- Karnavalstad! Wat was bij «alles of niets» gebeurd? Men had allerhande vuiligheid in de benzinetank van de wagen gestopt. De dader werd herkend, (maar niet aangegeven). Sabo tage dus op grote schaal. De wagen kon niet mee in de stoet. •Toch stonden de leden van Alles of niets» op hun plaats. Mevrouw Hindryckx vroeg toen aan meneer Sergant of dc groep ook zonder wagen mee mocht. Een zeer brutaal «nee» deed mevrouw verder alle karnaval- plezier hederven. Ze herhaalde haar vraag aan een lid van het feestkomitée. Toen mocht het we'- Feit is: de groep is toch meegegaan in de stoet. De geschiedenis van «Alles of niet is vorig jaar heel gewoon begonnen in het Beukenhof waar de wagen in elkaar werd getimmerd. Een naam vinden voor een groep blijkt toch altijd een probleem te zijn. Tot iemand uit de mond laat komen: «we doeng nor alles of niet!» En meteen was de naam Gralek is een kamavalgroep die wij dit jaar niet in de optocht zullen aantreffen. In extremis moest de groep noodgedwongen het bijltje er bij neerleggen en de reeds aangegane kontrakten afzeggen. Gra lek spijtig. Sekretaris Pierre Van Acker is er het hart van in, dat de ziekte van hun voorzitter, Marco De Vylder een streep trok in het reeds en thousiast opgebouwd thema. Maar de groep is solidair en hecht aan princiepes, waar ze ook nu niet van afwijken. Voorzitter Marco is overigens geen onbekende in het kamaval- gebeuren en naast acht jaar aca demie, stamt hij uit rasechte kar- navalisten, vader De Vylder nam met Marco deel aan de roemruchte «Hel van Mijlbeek», waar vader Alfons overigens voorzitter van was. De groep nam een 8 9 jaar deel aan het kamavalgebeuren en Pierre Van Acker haalt er het Kar- navalboek bij om te preciseren: 1956. Nadien behoorde voorzitter Marco De Vylder tot de (ex) kar- navalgroep de elastieken sinjie- pen. Ook het echtpaar Van Acker behoorde tot dezelfde en nu ver dwenen kamavalgroep, we schre ven toen I971 De nu 15 man sterke gralek groep is geen onbekende in het kama valgebeuren. Zij namen in 1973 deel en kozen het Dirk Martens- jaar als onderwerp. Een tema dat bij de bevolking bijzonder aan sloeg. Met de schotten, 1974) hadden ze ondermeer de ondertussen welbe kende prins Antoine in hun groep. Gralek leerde het jaar nadien Aalst lachen en 1976 stond in het teken van «Het spel van 't geld». Ook 1977 zou een veel belovend jaar worden, ware het niet dat voorzitter De Vylder noodge dwongen er het bijltje diende bij neer te leggen. Van de mooie plannen en de maanden voorbe reiding, komt niets meer in huis. Een niet te grotesk tema. maar toch tot in de details uitgewerkt met het onderwerp de «ENEM- BEJESHet gegeven staat in het teken (of stond altans in liet teken) van 50 jaar N.M.B.S. Het was een vervolg op hun scherpzinnige opmerkingsgeest met als principe een bestaande macht uit te beelden en toestanden aan de kaak te stellen. De bedoe ling was ondermeer aan te tonen hoe verouderd de N.M.B.S. in feite is. De opmerkingsgeest is uit zal het alleszins pijnlijk overko men wanneer ze de stoet zien voorbijtrekken. Maar ze houden vast aan hun principes, ook al ligt een deel van het materiaal reeds klaar. Het zal hen niet beletten om op een andere wijze karnaval te vie- AKV. het leven gegrepen. Want vele «gralek» leden rijden dagelijks met diezelfde spoorweg, zien en ondervinden. Troffen tal van ver gelijkingspunten aan. Maar ze- hadden wel een oeroude stelregel in hun nog jong bestaan: «het moest goed zijn». Er was de duidelijke wil om het gegeven niet gebrekkig naar voor te brengen. Om die reden waren ze reeds zeer vroeg bezig. Maar anderzijds wou men niet minder dan de andere jaren. Bij het ziek worden van voorzitter Marco viel de zeer zware beslis sing om met spijt iri het hart, af te zien van verdere realisatie. In al gemeen akkoord werd een brief gericht aan het AKVen het Ste- delijk feestkomitee, dat wegens onbeschikbaarheid van de voorzit ter, «gralek» niet kon deelnemen. Ook vier kontrakten om op te tre den werden om dezelfde reden af gelast. Sekretaris Pierre Van Ac- ker:*onze voorzitter is er het meest van allemaal het hart van in»«Maar indien we toch zouden doorgaan met onze opzet, dan zouden wij onze principes ver loochenen, en dat willen wij niet»». Voor de kamavalgroep «gralek» gevonden. Het eerste jaar bracht de prijs 2000F. op. Daarmee kwam men natuurlijk nog niet uit de kosten, hoewel ook eigen spaarcenten waren gebruikt en er geen dure kleren gekocht of gemaakt konden worden. De groep had het «jaar O» uitge beeld. met «Romeinen» uit die tijd. Maar gezien de tegenslagen was het geheel toch niet tot zijn recht gekomen zoals men ge wenst had. De «Sjansjaars» boden nog aan de wagen te slepen, maar dit ging uiteinde lijk toch niet. Die groep was toen ook nog maar pas begonnen, en hun trekauto was niet krachtig genoeg. Dit jaar is het onderwerp: «Ratten op muziek» of de «rattenvanger van Aalst». Zoals vroeger kreeg de groep ook nu veel steun van andere groepen. Dc wagen werd van een andere groep aangekocht. Voor de rest ren. Als gewone kamavalisten dan. Tenslotte vroegen we of er achter de zaak niet ergens een «diploma tiek gebeuren» diende gezocht. Het niet deelnemen wegens «ziekte van de voorzitter kon immers bij het publiek overkomen als een zet. Een bijna verontwaardigde sekre taris diende ons van repliek cn ontkende met klem dat er «niets» diende achter gezocht te worden. Wel dat de kamavalgroep zeer sterk gehecht is aan principes. Niet alleen in de uitbeelding van onderwerpen, maar ook in de normale werking van de vereni ging. Zowel in 't kwade als in "t goede. Sekretaris Pierre Van Ac ker legt ons een getuigenis af. die we zelden ontmoeten enNzeker te waarderen valt. Het blijft «gralek spijtig». Zeker voor de toeschoi; wers. Maar liever dan met halve midde len. de pijnlijke weg kiezen en ec drastisch besluit nemen. Ook ging het projekt sinds mei-jui 1976 van start en leverde me maandenlang tevergeefs inspan ningen. Solidariteit is nog van deze wereld en krijgen principes een ruime waarde. REPORTAGE EMIEL ROGGEMAN heeft men alles zelf gemaakt en in elkaar gestoken. Ook het mechanisme op de wagen. Feit is tenslotte ook dat de geest binnen de groep heel goed is. Het bestuur is daar niet vreemd aan. Vernoemen we dus ook nog Rudy Steghers (bestuurslid). Honorine Van keymolen (alias mevrouw Hinderyckx, eveneens bestuurslid) en Dirk Van De Maele die penningmeester is. «'t Is te hopen, zo zei ons de jonge voorzitter, dat we dit jaar wat meer geluk hebben». En dat hoopten we ook voor hen toen we de groep in een koude hoek van de Fiberfleet aan hun wagen bezig zagen. reportage W1LFRIED LISSENS Wtt2ICHWi pijeAM

De Voorpost | 1977 | | pagina 15