MODERNE WEGEN j VOOR EEN ALOUDE TOVERWERELD BH HARTELIJKE GROETEN UIT ALGERIE 23 ïai tui Van boven op de wachttoren van Ghardaia kan t maar 's avonds is de heilige stad voor hem ve Ali (Mohammed's schoonzoon) en dat werd het begin van eeuwenlange, bloe dige veten, ruzies, gevechten, oorlogen, achtervolgingen en rondzwervingen die de sterk aaneengesloten Ibadieten ten slotte naar M'Zab voerden, waar zij als Mozabieten zouden wortel schieten. Gestaald en gehard door achtervolgingen en beproevingen, trouw aan een streng geloof gingen zij, in funktie van de nood wendigheden des levens en voor de eer van God, zonder de minste bekommernis om luxe of overbodige dingen, steden bouwen als El Ateuf (de bocht) in 1011,' Bou Noura(de lichtende) in 1046. Melika (de koningin), Beni Isguen (de vrome) en Ghardaia (de grot van Daïa), de dolende jonge vrouw die, verstoten door haar ou ders, dreigde te sterven toen zij werd op genomen door een vanzelfspre kend heilig man die haar ten huwelijk vroeg, en redde. In de M'Zab is het goed te leven, te slente ren, te luieren en te mediteren over de weldaad en de waarden van het leven, over de schoonheid die alom verrast, be tovert en dankbaar maakt. Beni Isguen. Bou Noura, El Ateuf.namen als ge dichten en sprookjes, oorden die gelukkig maken omwille van hun pracht en hun eenvoud, die van het dal naar de heuvels steeds andere vormen, andere kleuren. toerist een vluchtige blik werpen op de M'Zab, boden. nieuwe einders, nieuwe emoties brengen, niet in het minst met de wonderlijke sprookjestuinen, de tapijtenmarkten, de steegjes, de graftomben, de moskeeën en de mensen, dragers van een beschaving die voor de Europeaan zolang vijandig want onbekend was, die men met schroom benadert omdat ze met eerbied, ontzag en genegenheid vervult en leert dat het leven en de mensen schoon zijn. Ondanks de enorme moeilijkheden die verderop op allerlei gebied voor het dage lijks bestaan een harde strijd vergen, ligt hier een land waar de toerist als het warei met een bezoek aan levende legenden blij is in de eenvoud. De hotelakkomodatie is volmaakt en geeft de bezoeker de kans alle zorgen te verge ten om in ideale stemming de tover van de lokale sfeer te ondergaan: op een paar passen van een eeuwenoude kuituur die voor vreemdelingen nog geheimzinnig blijft, ondanks de vriendelijkheid van de mensen en de omgeving, wachten zwem baden, hotelkamers en appartementen die het beste evenaren van wat Europa en Amerika kunnen bieden en die geleid worden door dynamische lui met een ij- zersterk geloof in de toekomst. Met hen moet uit de lang vergeten poëzie van het verleden een nieuwe rijkdom voor het hele land groeien. (vervolgt) De gebouwen zijn vlak naast de afgrond gebouwd. Maar vanuit dit Constantme uiteen in \ei schillende typische wijken die zich steeds ma foto ON AT) endsnest spat de stad r verder ontwikkelen. ALGIERS. Algerië krijgt dit jaar tienduizenden Amerikaanse en Euro pese toeristen op bezoek die, tegen voordelige voorwaarden, zonder ge vaar, en met een behoorlijk konfort (zonder hetwelk de westerling zich hopeloos in zijn blootje voelt) naast het traditionele van de eeuwenoude hoofdstad, verderop de tover en de geheimzinnigheid van de woestijn zullen kunnen ontdekken en vooral van nabij kennis zullen kunnen maken met de voor kort nog zeer gesloten M'Zab, het levend snoer van vijf heerlijke steden in het land der Mozabieten, die in de straling van Ghardaia voor Algerië een waarborg zijn, dat het toerisme ook daar een belangrijke nationale industrie wordt die omwille van een suksesrijke toekomst even veel belangstelling verdient als de petroleumvelden van Hassi Messaoed, de politieke invloed van de jonge aktieve staat. Voor een jong land is het altijd en overal moeilijk de vrede te winnen, zoals het voor jonge mensen niet makkelijk is, on middellijk aan de volwassenheid en haar voor- en nadelen te wennen. Wanneer idealisten, vrijheidsstrijders, martelaars, nationalisten, saboteurs, patriotten, guer rillero's en klandestiene strijders van di vers pluimage met de beste bedoelingen, met een streven naar zelfstandigheid, vrijheid, broederschap, gelijkheid en eeuwige vrede; gewapenderhand met ge weld bezetters, uitbuiters en kolonisten buiten trappen, valt hun met de overwin ning en de nationale onafhankelijkheid een gevaarlijk cadeau in de handen: de vrijheid veroveren op de vreemdelingen is kinderspel vergeleken bij het werk, de inspanningen en de offers, vereist om voor het eigen volk de vruchten van die zelfde vrijheid en zelfstandigheid te doen gedijen. Sedert het in 1962 onafhankelijk werd, heeft Algerië met ontzettende moeilijkhe den te kampen gehad. Honderdduizenden dachten dat de zelfstandigheid een tover formule was om alle problemen van de baan te schuiven en zakten bij heelder trossen af naar de hoofdstad, die dreigde te stikken onder de druk van al de nieuw komers. LANDVLUCHT In romans, verhalen, reportages, films, hebben poëten en schrijvers van overal de pracht bezongen van «Algiers, de heer lijke blanke stad», die tegen de zee, een onweerstaanbare kracht uitoefent op al wie schoonheid, exotisme, kleuren avon tuur zoekt. Jammer genoeg heeft «de blanke» in de jaren na de zelfstandigheid onverwacht zoveel Algerijnen uit het plat teland moeten opvangen dat de Casbah uitpuilde, dat de woningnood, de werk loosheid en de armoe spoedig onoverzich telijke problemen werden, die veel verder reikten dan gore bidonvilles lieten ver moeden. Krijgers en strijders heeft men altijd genoeg om de oorlog te winnen. Jongelui die wijsheid, verstand en opleiding in voorraad hebben om de vrede te bewaren en uit te bouwen vindt men moeilijker: vandaar dat ook in Algerië, alle goede bedoelingen, programmaverklaringen en beslissingen ten spijt, het sociale, finan ciële, ekonomische en industriële leven in en rond de hoofdstad achteruit ging en dat zelfs het toerisme onverwacht klappen kreeg: de toerist wil graag iets van oorlog en gevecht zien, kennis maken met een nieuw landmaar hij moet zijn komfort hebben. Hij wil graag (van op veilige af stand) de straatgevechten volgen tussen 3 en 5 in de namiddag, als hij 's avonds zeker is van zijn koele whisky, zijn ver lichte en verluchte hotelkamer, zijn ver frissend bad en zijn biefstuk-frites. De frele toeristische infrastruktuur van het jonge Algerië dreigde ten onder te gaan bij gebrek aan geschoold personeel en, aan de leiding, echte specialisten. PARADUS Toen zij te talrijk werden om allen in de oasen van de landbouw te bestaan trokken veel Mozabieten handeldrijvend naar alle hoeken van Noordafrika. Vandaaruit gin gen sommigen overzee de wijde wereld in: overal werden zij als handelaars be kend en geducht. Hun geloof en hun strikte zeden hebben zij nauwgezet en fel bewaard, zodat zij in de eerste plaats de bescherming van het partikuliere en fami liale leven nastreven. Zij zijn vroom, dis kreet en streng: dat vindt men terug in hun wondermooie architektuur die zelfs Le Corbusier begeesterde en inspireerde, want hij zag in de eeuwenoude, sobere funktionele bouwstijl van dat boeiende volk, een lichtend voorbeeld voor onze tijd en voor ons denken inzake bouwen. Een Frans bouwmeester schreef: «De bouwstijl van de Mozabieten is één poë zie, zowel in de moskeeën als in de wo ningen, zowel bij de waterputten als bij de minaretten, de graftombesen de wa terplaatsen.» Naast de bouwstijl van Ghardaia zijn er onvergetelijke paradijselijke tuinen en hovingen die vooral in dit klimaat getui gen dat het leven, als gave van de Aller hoogste, een heerlijk iets is voor wie het met mate, soberheid en eerbied smaakt, proeft en benadert: iedere tuin van Ghar daia is een festijn van kleur veroverd op de woestenij, en de meeste woningen lom meren in een overdaad van groen. HEILIG WATER Zeldzaam, dus heilig, is het water van Ghardaia, El Ateuf, Bou Noura, Melika en Beni Isguen: de hele gemeenschap zal zich inspannen om dat geschenk van God zo spaarzaam mogelijk te beheren: egoïsme en individualisme bij gebruik van water betekenen de dood voor het geheel. De Mozabieten vrezen dat niet:, hun eerbied voor God, het leven en het water is te diep opdat, zij één druppel nodeloos zouden vergieten. SAHARA Thans is daar in aanzienlijke mate ver andering in gekomen: vrij vlug heeft men vakmensen gevormd en tegelijkertijd is men er in geslaagd het tevoren zelden bezochte, weinig gekende binnenland een toeristische infrastruktuur te geven die qua schoonheid, komfort en uitbouw, met het beste ter zake kan wedijveren. Daar enboven heeft men de poorten geopend naar historische merkwaardigheden en toeristische schoonheden die zelfs ervaren globetrotters met verbazing en bewonder ing slaan. Algerië heeft ook voor de toerist de Sa hara veroverd: het is voor het iand tegelijk een zegen en een gevaar want met de komst van de buitenlandse bezoekers (en al de ekonomische voordelen daaraan verbonden) groeit bij een bevolking, die tot voor kort meer bij de Middeleeuwen dan bij ons aanleunde, de belangstelling voor het moderne en meteen de opstan digheid van jongeren en (gesluierde) vrouwen die naar de vrijheid, de emanci patie en de ontwikkeling verlangen. De vrouwen krijgen trouwens een kans in de toeristische industrie die zowel hun kunne als de degelijkheid en de charme van het toerisme moet ten goede komen. GHARDAIA Zeshonderd kilometer ten zuiden van Al giers ligt de M'zab. het land van de trotse, koppige Mozabieten. die omwille van hun geloof, hun zedep en hun over de wereld gekende handelspraktijken, door de rege ring van het jonge land niet makkelijk onder te brengen waren in het keurslijf van een centraal gezag. Vijl' steden, met Ghardaia als hoofd plaats, verspreid overeen vallei van zeven kilometer, worden bewoond door circa 100.000 Mozabieten, wier geschiedenis begint met de moord op Othman. de derde kalief na Mohammed. Zekere Mu'awiya wilde de misdaad wreken, kwam daar door in konflikt met de volgelingen van w< Leb! Valst >o I >t A als Aals hen traditioneel beeld uil liet zuiden van de Sahara. Nu echter vervoeren deze edele blauwe tnanneti de toeristen rond in een Land Rover om lien te begeleiden door de lameuze lloggar F# (fuio Aldo de Silva) iaar*

De Voorpost | 1977 | | pagina 23