Vrije Tribune 12 MAART IMPULS IN INTEGRATIEPROCES MINDER-VALIDE TWEE OMVANGRIJKE - VUILNISBELTEN DEFINITIEF GESLOTEN! 2 de redaktie heeft het recht deze teksten in te korten. Tijdens de eindejaarsperio de was ik «De Zwarte Hand» van L.P.Boon beginnen le zen, het verhaal van net anarchisme in het Aalst rond de eeuwwende. Het toeval wilde, dat ik de laatste bladzijden van dit boek las verleden week vrij dag, nadat ik het welspre- kendheidstornooi had bij gewoond, dat ingericht was door de Jonge Ekono- mische Kamer van Aalst. Ik ben geen literair criticus en ik zal een oordeel over Boontjes jongste boek - waaraan ik als Aalstenaar heel wat plezier heb beleefd - dan ook maar overlaten aan bevoegder mensen. Het toeval dat ik op één en de zelfde avond «De Zwarte Hand» beëindigde en het welsprekendheidstornooi bijwoonde, bracht er mij echter toe, even te mijme ren over verleden en heden van onze stad. Bij Boon was ik vooral getroffen door de rauw-realistische beschrij ving van het sociaal klimaat in onze stad, die dooreen- gewoeld werd door de in dustrialiseringde ingan gen en de beluiken, met huizekens van een voor schoot groot, één pomp en één «gemak» voor iedereen, hongeren ratten en cholera. Van de mensen die het meegemaakt hebben zijn er nog altijd enkele, stokoud geworden nu, in leven. Hun kleinkinderen of hun achter kleinkinderen, dat waren wellicht niet persoonlijk, maar dan toch inzake socia le ruimte - de jonge mensen die deelnamen aan het wel sprekendheidstornooi. Voornaam, rustig, met de zekerheid van een generatie die het allemaal meegekre gen heeft. In twee-drie generaties tijd is Aalst een totaal andere stad geworden. De wezen- trekken zelf van de Aalste naar zullen wel dezelfde ge bleven zijn, maar voor de rest: wat een verschil en wat een vooruitgang! Als Aalstenaars hebben wij, méér dan wie ook in Vlaanderen, reden te over om dankbaar te blijven voor wie zich ingespannen heb ben in de strijd voor de lots verbetering. Op het sociale vlak de socialisten, de kristen demokraten en -spe cifiek te Aalst- de Daensisten, deze typische Vlaamse vorm van verzet te gen de uitbuiting en de ont menselijking. Op het cultu rele vlak de Vlaamse Bewe ging, de flamingranten. zonder de sociale strijd en zonder de nationale strijd zaten wij misschien nog al tijd in het Aalst van de «Zwarte Hand». Wat is daar uit te leren voor een sche pen van Cultuur? Dat in on ze stad, net als overal maar nog méér dan elders, een gezond cultuurbeleid ge richt moet zijn op de brede lagen van de bevolking. Om het te zeggen met een woord dat wellicht een beetje oubollig klinkt, maar altijd juist blijft: het kul- tuurbeleid moet beoordeeld worden op de mate waarin het volksverheffend is. Het is gelijk met Mohammed en de berg: we mogen de be weging niet omkeren. We moeten niet het volk naar de kuituur brengen, want dat eindigt meestal met elite kuituur. We moeten de kui tuur naar het volk brengen. Hier te Aalst geldt deze re gel nog méér dan elders. Ook op het kulturele vlak zijn wij een pendelstad: voor wie echt geïnteres seerd is, hebben Brussel en Gent héél wat te bieden. EEN MILIEUOVERLEG Het nieuwe bestuur heeft woord gehouden. Het stort «Osbroek» wordt gesloten. Na de herhaalde protesten van verschillende zijden en nadat onwil, onmacht of onhande van vorige bestu ren niets hebben kunnen beletten is het huidig be stuur krachtige opgetreden en heeft het zijn belofte waar gemaakt. Het sluiten van dit stort, wel een stap vooruit in het milieubeheer, is echter nog niet de volle dige oplossing. Zoals het «Osbroekstort» zo zijn er verschillende kleinere stor ten waarmee werk moet worden gemaakt. En daar naast is er het klandestie- nestorten waartegen krach tig moet worden opgetre den. Men kan zich zelfs de vraag stellen of het optreden te gen deze misbruiken op het terrein van de vuilnisverwij dering afdoend is en of er niet eerder in de positieve richting moet gereageerd worden naast de bestraf fing. Het ganse milieupro bleem is trouwens een pro bleem van opvoeden en be wustmaken. Meer en meer is het een taak van zoveel gebondenheid het milieu waarderen en beschermen. En daarbij moet het ganse milieu bekeken worden. Ook de luchtbezoedeling, de watervervuiling, de ge luidshinder maar ook en vooral het morele aspekt. Ver van daarbij te denken dat de vrijheid van de burger aan banden te leggen. Ten minste zolang de vrijheid van de ene, de vrijdheid van de andere niete hindert of het gevoel en beleven van de medeburger niet kwetst. Maar eenieder voelt van daag aan dat op het terrein van het morele leefmilieu er moet opgetreden worden. En één van de zwaarste pro blemen is daarbij het stij gend geweld en de drang naar verveling. Ook hier moet de burger tegen der gelijke milieuhinder worden beschermd. Dit probleem moet daarbij aangepakt worden bij de jeugd. Men weet zeer goed dat daarvoor de besturen onvoldoende gewapend zijn en dat deze vorm van morele milieuhin der bijzondere en daartoe speciaal opgeleide ploeg vergt. Maar is het ogenblik niet gekomen om ook bin nen de stad een dergelijke begeleidingsequipe uit te bouwen. Vandaag volstaat het nog dergelijk team posi tief in te zetten. Morgen is misschien de kans groot dat het ganse korps nega tief moet ingezet worden ter bestrijding. En men kan moeilijk ontkennen dat de morele milieuhinder te scheiden is van de fysische milieuhinder. Is het ogen blik dan niet gekomen om het dossier milieu in al zijn aspekten samen te stellen en grondig te onderzoeken met het oog op toepassen van de nodige preventieve maatregelen. Een ronde ta fel over milieu is voor het bestuur dan ook aanbevo len. Diane D'Haeseleer KARNAVAL VOOR EN NA... Af en toe hoort men in Aalst wel eens verklaren, dat met karna- valvieren of karnavalesk optre den overdreven wordt: het moet toch niet het ganse jaar door karnaval zijn. We zijn er ons absoluut van bewust, dat we beslist een tekort aan eerbied aan de dag leggen, wanneer we na het lezen van 'n paar verslagen en artikels in de weekbladpers bij ons dezelfde gedachte oprijst. Maar politiek is voor ons een zó ernstige zaak. dat ons een en ander van de maag moet. Waarbij w'e echt niemand de les willen spellen. Er is. ten eerste dat artikel van oud-schepen Bogaert in de vrije tribune van «De Voorpost». Het gaat hem in hoofdzaak over aanstellingen en bevorderingen bij het stadspersoneel. Er is naar het schijnt ongenoegen en on gerustheid. Er zouden mis bruiken kruinen'zijn en achter poortjes. KrwtQrdt géwacht op informatie en waarborgen. De CVP geeft nog wat krediet, maar er moet gehandeld worden. Voila. nu weten ze het! Och kom, Etienne, van u hadden we dan toch beter verwacht. Niet dat we zo'n onbeperkt vertrouwen hebben in degenen die vandaag de macht delen. De PVV is berucht vanwege de «blauwe pasports». De Volksunie stak zes jaar geleden haar verkiezingsbelofte van een vast wervingssekre- tariaat op zak. En van de BSP is geweten dat ze vooral in de meerderheid zou zetelen om postjes te kunnen uitdelen. Maar gaat de CVP vrij uit? ganse families in stadsdienst geven ons daarop een betekenis volle kijk! Moeten we verder gaan? Hoe veel van de besturende manda tarissen van de vier partijen sedert tientallen jaren, hebben niet een dicht familielid in de stadsdiensten geloodst? Het is inderdaad hoog tijd met de misbruiken en de achterpoortjes gedaan te maken, maar dat zal wel niet gebeuren door het heen en weer kaatsen van de bal. Er is, ten tweede, het «onverbeterlijk volksfeest» van de BSP-machts- overdracht aan Mare Galle. Wij hebben de man ontmoet en hij laat een sympatieke indruk na. Waarom niet? Maar wat een Hutsebaut en anderen daarrond kunnen weven, jongens a.u.b., doe Mare niet blozen. De dichter van de «internationale» wist reeds dat het heil niet van DE redder(s)komt! Er zijn geen lofwoorden genoeg en al evenmin verscheidenheid van drukletters. AI wie naam en faam heeft werd er willen nillens bijgesleurd. en wanneer we sommige verklaringen ernstig moeten opnemen, was er voor dien niets... tot plots het licht kwam. Er ligt beslist geen gal op onze maag en we laten Galle graag de tijd om te bewijzen dat hij wil en kan. maar voor de BSP is dit ook wel de veiligste weg. De voor zichtigste. Want wat moeten «de niet-traditioneel tot de socialis tische beweging behorende pro gressieve vrienden» er wel van denken, wanneer hun aanwe zigheid al onmiddellijk wordt geïnterpreteerd als een zich rond Mare Galle scharen? Het ar tikeltje van Galle in de jongste «Voor Allen», getuigt anders niet precies van zoveel klaar inzicht in wat progressistische front vorming is of zou kunnen zijn of worden. Tot driemaal toe wordt het ACW verward met het ACV. het ABVV wordt aan de BSP getekend, het ACV over dezelfde kam geschoren als de CVP, allen worden in blok ervan beschul digd mensen en idealen dage lijks in de rug te schieten, en natuurlijk ontbreekt de klas sieke oproep niet: gij die het goed meent, kom liever bij ons! Gelukkig is er ook nog de echte karnaval, die veel doet vergeten, als was het maar voor enkele dagen... RAY DESMET SOLIDARITEIT DER WERKENDEN ALS DAM TEGEN CONSERVARIEVE AFTAKELING SOCIALE VERWORVENHEDEN. Uitbouw partij tegen rechtse po larisatie Na de kameraden Mare Galle en Alois Van den Bossche verwel komd te hebben als respectievelijk nieuw lid van het federaal bestuur en ondervoorzitter van de B.S.P.- federatie, bracht Senator Vernim- men verslag uit over de politieke situatie. Meer dan ooit blijkt zich, vooral in Wallonië, een groeiende polarisa tie van rechts te ontwikkelen Daarbij wordt de publieke opinie over politieke moraliteit wel erg op de proef gesteldDe oprichting van de liberale en rexistische P.R.L.W. in Wallonië en de anti socialistische politiek van de hui dige regering, moet ons sterken om de BSP beter te structureren en vooral in de landelijke kernen uit te bouwen. In dat verband vraagt het federaal bestuur dat dringend een open dis cussie zou gevoerd worden over een aantal problemen, als: De socialistische pers. waar wij dringend aan een doorgedreven promotie- en wervingsaktie toe zijn. In onze eigen federatie moe ten wij zeker enige honderden le den kunnen bijwmnen. Het jeugdbeleid, waar vooral een bewustmaking van het pro bleem zal dienen nagestreefd te worden. Een radicale verjonging moet toegelaten dat enerzijds het image van de BSP verjongd wordt maar anderzijds dat aan jonge be kwame elementen ook reëele ver antwoordelijkheid wordt toege speeld. Voor wat betreft het Vlaams image van de BSP in Vlaanderen herhaalt de federatie Aalst haar standpunt dat er meer beslissings bevoegdheid aan het Vlaams Over- legcomité moet toebedeeld wor den. In dit verband dringen wij ook aan dat er meer aandacht zou gegeven worden aan een public- relationspolitiek. De regering tast de sociale ver worvenheden aan. De huidige CVP-PW-RW-regering voert een echte afbraakpolitiek aan al wat slechts na jarenlange sociale strijd werd verworven. •De perscampagne die door de con servatieve krachten gevoerd wordt tegen de WERKLOZEN typeert de uiteindelijke bedoeling, met name de verarming van de werkende klasse. Naast een onverzettelijke en des noods keiharde reaktie hiertegen dringt zich ook een studie naar een uitwerking van alternatieve moge lijkheden op om de werkloosheid te bestrijden. Even typerend is de manier waarop de ziekte en invaliditeitsverzeke ring wordt gesaneerd! Ook hier wordt doelbewust een verzwaring van de lasten op de arbeidende be volking gelegd. Noch de dokters noch de farma ceutische industrie wordt enig 01- fer gevraagd. En intussen wordt de uitbouw van de preventieve ge neeskunde terug op de lange baan geschoven. Een even onsociale kampagne wordt gevoerd tegen wat als so ciale vergoeding wordt omschre ven. Van het alternatief socialis tisch voorstel, geformuleerd op het Vlaams congres te Gent, om een uniformisatie en gelijkschake ling van het sociaal stelsel te be werken, wil men met geen woord horen, Vooral hier moet een maximale solidariteit onder de werkende bevolking beletten dat men verder de weg van sociale af gang blijft volgen. Wel willen we hier duidelijk stellen dat solidariteit voor ons in de eer ste plaats betekent dat er gestreefd wordt naar een grotere gelijkscha keling. De onverantwoorde ver schillen die bestaan tussen de laagste en de hoogste vergoeding moeten beperkt blijven (maximaal 1 tegen 5) Arbeidscontrole is geen beheer met bijstand Meer en meer kan men vaststellen dat men met misleidende termen en voorstellen de socialistische ideëen over het economisch be- drijfsysteem, tracht uit te hollen. Het voorstel van beheer met bij stand, is totaal in tegenstrijd met wat wij willen en betekent een stap achteruit. Wij moeten er ons tegen verzetten dat men onder deze dekmantel een totaal onverantwoorde politiek van staatssteun blijft voeren. Ten aanzien van dergelijke voor stellen uit conservatieve hoek, moeten wij ernaar streven en de beslissingen van het ideologisch congres in klare taal en standpun ten te vertolken. Europese verkiezingen op basis van twee cultuurgemeenschap pen. De BSP.-Federatie-Aalst beklem toont dat bij de eerstkomende rechtstreekse verkiezingen voor het Europees Parlement in België rekening moet gehouden worden met het bestaan van de twee cul tuurgemeenschappen en de Duits talige kantons. Aan de bevolking van de iy ge meenten van de hoofdstad moet de gelegenheid worden geboden voor de nederlandstalige of franstalige kandidaten te stemmen zonder dat de hoofdstad als een afzonderlijk kiesdistrict mag worden be schouwd De revolutie uit de korf van de huisvrouw. De zogezegd «zachte» herstelwet, betekent voor de werkende bevol king opnieuw een reeks van beper king en inkomenverlies. Dit alles staat in schril contrast met de ongelooflijke prijsstijgingen. In de distributiesektor worden trou wens momenteel onaanvaardbare winstmarges toegepast. Aldus is de werkende klasse tweemaal slachtoffer: loonverlies aan de ene kant. hogere prijzen aan de andere kant Er dienen dringend stappen gezet, en de BSP kan hier een stimule rende rol spelen, om de verbrui- kerssektor te organiseren De so ciale revolutie kan momenteel be ter via de korf van de huisvrouwen gevoerd worden Het gewest Aalst is dringend toe aan een nieuwe economische po litiek De BSP-federatie Aalst zal het in itiatief nemen tot het bijeenroepen van een regionale tewerkstel lingsconferentie voor het ganse arrondissement Aalst, waarbij de economische moeilijkheden van ons arrondissement alsook de moeilijkheden in onze bedrijfssek- tor (textiel, confectie, voeding, bloemen) onderzocht zullen wor den en waarbij concrete voorstel len zullen worden geformuleerd om de tewerkstelling in ons arron dissement te bevorderen De federatie eist tevens dat drin gend aan het operationeel maken van de G 0 N 0 V (Gewestelijke Ontwikkelingsmaatschappij voor Oost-Vlaanderen) wordt gewerkt. De G 0 N 0 V MOET DE STU WENDE KRACHT WORDEN OM OVERHEIDSBEDRIJVEN UIT TE BOUWEN. Concrete voorstellen dienen terzake afgewerkt te wor den. De regering vindt geen tijd om FABELTA te redden De huidige regering heeft voorals nog geen tijd gevonden om de pro blemen van Fabelta onder ogen te nemen. Aldus dreigt de werkgele genheid voor enkele honderd sen verloren te gaan. Ook voor Amylum te Aalst bl er grote moeilijkheden op komj zijn. Het wordt dus zeker tijif aan de economische uitbou* ons arrondissement te werkt Freddy Van den Bo; üi redakt tich be n« brac hl kt van treil* r te Vladsf1' De gehandikapten zijn, zoals eenieder nu wel stilaan besett, lang niet uit het korset van de stiefmoederlijke behandeling door vele hunner valiedere maatschappij-genoten. Hun integratie-proces verloopt langzaam. Vele groeperingen en induvïduen willen deze evolutie een duwtj in de rug geven. Zo bvb. ook op 12 maart te Aalst... Het ••Novemberkomitee» is een gemeenschappelijke opzet van een vijftal organisaties die werken met gehandikapte en valiede jon geren, en die zich als doel stellen de integratie van gehandikapten te bereiken. Niet zomaar een inte gratie in de zin van een zonder meer aanpassen aan de maat schappij, doch, door als margi nale groep de samenleving een stuk menselijker te maken. Het Novemberkomitee probeert dit door als gehandikapten en validen samen een stuk op weg te gaan, door samen te leven in basisgroe pen en vakantiekampen, door meer inzicht te verwerven in hun situaties, verantwoordelijkheid voor zichzelf op te nemen. enz. In feite, zo zegt het komitee in haar teksten, wil men de integratie doen gebeuren volgens de me thode van de verdunning, d.i. door de getto's van de geh kapten open te stellen voor lieden en door te hopen d groeiproces van weder openheid en wisselwerking als een olievlek uitdeint na bredere samenlev ing toe. Dé die in dit kader gepland is maan wordt momenteel in schillende landsregionen vc reid. Te Aalst geschied dit februari te 18 uur. Afsp Groen Kruis (4de verdiend Sint Jorisstraat. Verantwolit lijke en tevens kontaktmanj eventueel geïnteresseerde gnj ringen: Albert Van Vatp( bergh, Korteveldstraat, Rzi; Vervolg van blz. 1 TWEEDE STORTPLAATS GESLOTEN Tot onze verrassing werd al even snel en doeltreffend een tweede stortplaats de finitief gesloten. Ook in de Osbroeck, zei het dan te bereiken via de Parklaan aan het verlengde van de Eikstraat, voorbij het sport- kompleks. Ook daar waren politiemensen aanwezig die toezicht houden. Met bur gemeester D'haeseleer be zochten we deze tweede stortplaats, waar vooral ge bruik van gemaakt wordt door Intercom. Maar ook partikulieren vonden er een geschikte plaats om hun huisvuil kwijt te geraken op een al te gemakkelijke wij ze. Het stort werd onmiddellijk gesloten en eerstdaags staat een gesprek op het programma van burge meester D'haeseleer met de heer Frerot, direkteur van Intercom. Er zal gevraagd worden om ten spoedigste tot het nivelleren van het terrein over te gaan. Meteen is een nieuwe en zoveelste bron van ergernis verdwenen in de prachtige omgeving van het sport- kompleks. DERDE STORTPLAATS Het blijft niet alleen bij deze twee initiatieven. Wij heb ben uit het gesprek met burgemeester D'haeseleer begrepen dat er op dit ogen blik een onderzoek aan gang is om ook een stort plaats te Meldert te sluiten. Wel staat vast dat er een zeer ernstige en daadwerke lijke aanpak is van deze milieuvervuilende proble matiek en onwettig hande len. Stortplaatsen zijn in lange na niet de enige bekommer nis van burgemeester D'haeseleer, die, toen hij op de afspraak verscheen net terug kwam van een bespre king te Gent en een half uur later na ons bezoek aan bei de stortplaatsen, te Brussel diende te zijn om een ge- Kl sprek te voeren metrf nister Michel, om voorkJ Aalstenaars opnieuw I bres te springen. Le Zonder twijfel mag iede, j_ zich verheugen in de tische aanpak, wars vatfur politiek. Zelfs vriendjes^ litiek komt er niet bij Brieven waarvan de afzender niet aan de bekend is, komen niet voor plaatsing in De redaktie behoudt zich het recht voor de tekst bekorten. Publikatie betekent niet dat de achter de inhoud staat. KATHE KOLLWITZ Kort 'n paar opmerkingen bij de enigszins negatieve en smalle kommentaren van Andre De Groeve vorige week in zijn verslagen over de tentoonstelling van politieke affiches van de West-Duitser Klaus Staeck in de Mikisklub. en over de DDR in het oud-hospitaal. Waarmee, het weze onmiddellijk gezegd, we niets willen afdoen van zijn recht op eigen overtuiging en kritiek. Het moet zeker het recht van een kunstenaar zijn en blijven, zelf zijn weg te kiezen en. wanneer hij dit wenst, boven en buiten elke sociaal, politiek, idiologisch denken of gevoelen. Aan de kunstliefhebber te oordelen in hoeverre het resultaat hem bevalt of geschaad werd. Of Klaus Staeck kunst brengt met een grote K laten we buiten beschouwing. Hij doet wat hij als geëngageerd - ociaal- demokratisch intellektueel goed meent. Ons stoort dit niet. en we vinden bepaalde zaken echt knap. Over kunst met een grote K kunnen of willen we hier geen diskussie beginnen. Kiithe Kollwitz is een gans andere zaak. veel belang!1 ni Zij was reeds als jonge he politiek geëngageerd, socialist, bewust anti-milr ch' Nochtans van beter afkomst, voelde zij zich tot de armen. Zij armoede vóór, tijdens en eerste wereldoorlog in werd later kommunist. dat niet? Zijn haar haar beelden van treur'j' vader en moeder te het Duitse West-Vlaanderen waar zoon begraven ligt. minder kunst met een gro 8 r Of was dat reklame? Ev« een greep in het verledj de Brueghel minder goed Tlav schilderijen waar hij de Sp ken bezetting op de korrel tl< e"d t Verliest Picasso van zijn in Guernica, waarin hl nazi-bombardement val Spaanse stad van die aanklaagt? Is Brecht groot omdat elk van zijn st geëngageerd zijn Masereèl een snul of propagandist omdat hij reeks werken partij lieC kozen? rag af. Ksi dek gc ied afn

De Voorpost | 1977 | | pagina 2