LUCIEN VAN IMPE: «IK BLIJF MERENAAR» 1976: HET VAN IMPE JAAR VAN MERE 4 Vervolg van biz. 1 VP: «Heb je veel van Zoe temelk geleerd»? LVI: «Ja, zeker van Zoete melk. Tenslotte leer je 't meest van de tegenstan ders momenten dat ze het kwaad hebben of de manier waarop ze zich voorberei den om te demarreren. Zo zie je dat een andere taktiek soms beter zou zijn. Ik zal het dit jaar op een andere manier willen proberen. En je ervaart ook hoe de mensen me zien op televi sie. Als ik niet meer kon, bv. op de Aubisque, is dat niet zo duidelijk. Het ont snapt aan de tv-kijker als ik een slechte periode mee maak». VP: «Het is opvallend dat de renners na de rit nog een spurtje maken naar de ra dio- en TV-reporters. Jij doet dat ook?» LVI: «Ik maak er nooit een spurt van. Ik zal immers nooit gaan als ze het niet komen vragen. Nu we thuis zijn, zal ik gemakkelijker mijn publicitiet verzorgen dan tijdfens de ronde. We zijn er tenslotte voor be taald. Ik ken inderdaad ren ners die spurten om het eerst op de tv te komen. Ik doe het alleen voor de sup porters en voor thuis omdat ze graag hebben dat ze je eens horen of zien». VP: «Je hebt lang op de lauweren van een rondewin naar moeten wachten. De gazetten schrijven dat je zelfvertrouwen mankeerde». LVI: Dat is het niet alleen. Je wint niet zo maar de ron de: je moet het eerst en vooral kunnen en verder is er zowel een beetje geluk als zelvertrouwen nodig. Als ik geluk had, kon ik ze al twee maal winnen. Die keer, bij voorbeeld, als Ocana gevallen is, had ik de rond kunnen winnen mits meer zelfvertrouwen. Maar dan moest Ocana ook vallen! En tenslotte moet je niet alles willenik stond toen op kop voor het berg- klassement en alleen die trofee was mijn doel. Ik dacht niet aan de overwin ning.» VP: «Is de ronde een perio de van afzondering of heb je geregeld kontakt met thuis?» LVI: «Het is geen totale af zondering, want ik telefo neer elke dag naar huis, zelfs soms twee maal. Je vraagt je af hoe het thuis gaat. Ik kan werkelijk geen dag overslaan.» VP: «Vind je het kontakt over de telefoon voldoen de?» LVI: «Ik heb dat nodig. Niet alle renners onderhouden dat kontakt, want ik schat dat er maar een derde dage lijks naar huis telefoneert. Het komt nogal duur uit voor de jongens, die niet dik betaald worden. Ik heb altijd een lange telefoon rekening. Dat minieme geeft me tenslotte veel mo raal als ik mijn vrouw en de kinderen eens hoor.» VP«Lucien, je start dit jaar met een nieuwe ploeg. Na genoeg zonder vroegere ploegmaats?» LVI: «Alleen René Dillen is erbij als ploegmaat van de ronde '76». VP«Is je nieuwe ploeg een versterking?» LVI: «De ploeg zal mis schien sterker worden als er ik kan bijblijven, maar mo menteel is hij niet sterker dan in '76. Had ik Teerlinck en Minkjevits er nog kunnen bijnemen, dan zou ik zeker in de lucht gesprongen heb ben, maar het was r moei lijk ze mee te krijgen. We hopen dat ze er volgend jaar kunnen bijkomen.» VP: «De Toer'77 is niet voor Lucien Van Impe geschre ven, zeggen de ingewij den?» LVI: «De ronde is nooit in het voordele van een be paalde renner uitgestip peld, maar ik neem aan dat de organisatoren geluisterd hebben naar de uitspraken van Merckx en Maertens. Zij hadden voorop gesteld «Als de ronde te lastig is, moeten ze mij niet verwach ten aan de start». Nu is de toer zogezegd niet al te zwaar en ze rijden mee. Dat denk ik er toch van.» VP: «Vreest ge deze twee konkurrenten?» LVi: «Ik vrees noch Maer tens, noch Merckx. Ik vrees niemand meer. Alhoewel dat het een voordeel is voor deze twee. We starten in de Pyreneeën, met de Tourma- let en de Aubisque en er volgen nog 70 km vlak. Na twee dagen bergen is het afgelopen. Maar ik meen dat juist de klimmers de naam van de tour hoog hou den. Wat heb je nu aan en massaspurt met 120 ren ners? De meeste sensatie zit hem in de bergen. Er zou geen kat de ronde vol gen als die alleen uit vlakke ritten bestond». VP: «Je programma '77 is uitsluitend afgestemd op de ronde van Frankrijk?» LVI: «Alles is op de ronde gericht. Dat betekent na tuurlijk niet dat ik geen an dere wedstrijden zal mee maken». VP: «Je start definitief in februari? zeg je. Ook de wedstrijden?» LVI: «Mijn eerste koers zal ik waarschijnlijk rond half februari rijden. Ik vertrek hier de zevende om 's an derendaags in Frankrijk toe te komen.» VP: «Je rijdt meestal in Frankrijk. Heeft dat iets met je firma te maken?» LVI: «In België kan ik niet veel doen. De meeste wed strijden hebben plaats in Frankrijk. Hier zijn er alleen de klassiekers en de ronde van België. Aan de Giro zul len we niet deelnemen, om dat onze firma hieruit te weinig publiciteit kan ha len. Buiten Frankrijk doen we nog de Ronde Van Zwit serland. Ook voor de renners zelf is Frankrijk bijzonder interes sant. Als je daar een paar koersen wint, ben je niet alleen in Europa maar on middellijk de wereld rond gekend». VP: «Momenteeel train j dagelijks met je broe Frank. De gazetten schrij ven dat Frank een grote kar riere voor de boeg heeft. Is dat juist?» LVI: «Misschien wel, maar dat valt af te wachten. Ik zelf heb gevraagd dat hij de kans zou krijgen om zich op te werken. k Heb het ten andere vroeger ook mogen proberen. Als je de kans niet krijgt om te proberen, zal het zeker niet lukken. We zullen dit jaar zien wat Frank ervan terecht brengt. Voor hem is het nu alles of niets. Als hij het dit jaar kan waar maken, steekt er mu ziek in. Anders zal hij stop pen.» VP: «Hoe lang train je nu per dag?» LVI: «Nu twee uur op de baan, en een half uur op de rollen om de soepelheid te bewaren. Dat is nog niet veel, want ik ben pas be gonnen vanaf januari, 'k Zei dat het al deze winter heb ben we er eens van geprofi teerd. We zijn op vakantie geweest in Kenia, wat -tus sen haakjes gezegd- zeer goed meegevallen is. De trainingen zullen we nu systematisch opvoeren.» VP: Hoe reageren je kinde ren op je ronde-exploten?» LVI: «Dat kan mijn vrouw beter weten dan ik, want ik zie ze tenslotte niet zo dik wijls». VP: «Raakt het je niet je kinderen zelden te zien?» LVI: «Soms voel ik dat sterk aan. Nu wel veel minder dan vroeger toen ze nog heel klein waren. Het duurde dan soms 3 of 4 maand eer ik ze terugzag. En als je hen aan de telefoon hoort«wan neer kom je naar huis?»... Ze zijn wel tevreden als ze me op de televisie kunnen zien. Ze lopen dan fier op straat om te zeggen dat pa pa straks op tv komt.» «Nu vertrek ik dus weer op 7 februari, kom terug naar huis ter gelegenheid van de Omloop van het Volk (begin maart) en 's avonds vertrek ik opnieuw. Je trekt zelf de konklusies.» VP: «Wanneer verhuis je naar Impe?» LVI«Als ons huis ginder af is. Feitelijk was de verhuis reeds voorzien tegen begin '77, maar de verschillende stielmannen moeten op el kaar wachten. En ze hebben ook te veel werk. Nu ver wachten we dat we erin kunnen tegen het einde van april, als alles goed gaat. Rita zal dus alleen zitten met de verhuis.» VP: «Geen heimwee?» LVI: «Da's zeker dat ik heimwee zal hebben naar Mere. Het is spijtig mis schien voor Lede. Ginder zien ze ongeduldig uit naar de dag dat we verhuizen. Ze spreken er al over me daar te huldigen. Het is toch spijtig dat we nu juist op de grens met Mere moeten wonen. Als we buiten ko men, zitten we met onze neus er vlak tegen. Het zal lelijk doen, denk ik. En 'k zal het zeker moeilijk over mijn hart kunnen krijgen Le denaar te zijn. In Mere heb ben de mensen te veel voor mij gedaan. Als ik hier tij dens de ronde passeerde en dat volk hier allemaal na de ronde. Al de supporters wa ren wel niet van Mere: maar iedereen heeft toch met hart en ziel meege leefd. Als de politici in Bel gië iets voor mij willen doen, wel dan geven ze maar 20m grond aan Mere en dan ben ik opnieuw Me- renaar. Precies op de schei ding Mere-Lede gaan wo nen, dat zal me pijn doen. Als ik mijn huis kon ver plaatsen, zou ik het zeker doen.» interview: Willy Hostens foto's: Jan Muylaert Lucien Van Impe brengt zijn laatste rustdagen door bij zijn vrouw Rita (jm) Een balans maken van wat 1976 ons gebracht heeft, is een kwalijke karwei. Toch staat één ding buiten kijk: Lucien heeft den Toer '76 gewonnen en dat is een mijlpaal in de geschiedenis van het Meerse volk. Niemand zal ooit de prestaties van Lucien vergeten; nooit kan de volkse uit bundigheid en fijne humoreske hulde uit ons geheugen verdwijnen. Elke Merenaar was te zot in de vieringen, dat 1976 gedoemd wordt om de geschiedenis in te gaan als het «jaar van Lucien». Ontelbare «bedevaarders» hebben eveneens genoten van fiere vreugde die ons bedwelmde. Verre zij van ons, de andere verwezenlijkingen van vele dorpsgenoten daardoor te vergeten. De overladen agenda van vele kulturele verenigingen, de twee toneelopvoeringen van «De Merelaar», het kampioenschap van F.C. Mere, de vele vormen van volkse sportieve manifestatie en de ver scheidene pretentieloze samenkomsten van allerlei bon den. Ze zijn tekenen van hechte solidariteit onder de Merenaars. Een verbondenheid, die de vorming van de fusiegemeente Erpe-Mere niet vermag te verbreken. Mere mag ook de eer op zich nemen de fusiegemeente grotendeels te hebben voorbereid. Als pilootgemeente hebben de betrokken verantwoordelijken de bijkomende taken met brio vervuld. RONDE VAN FRANKRIJK Vanaf vrijdag 25 juli ston den alle ogen en oren ge richt op de ronde. De gazet ten hadden geschreven dat Lucien nu of nooit zijn kans moest gaan, «want den toer was voor hem gemaakt». Iedere Merenaar was daar van ook overtuigd, maar niemand durfde het luidop hopen. «Er kan altijd iets onverwachts gebeuren», dacht de man-met-ervaring. Op zondag 4 juli waagde Lucien zijn eerste kracht meeting met zijn konkurren ten. Alleen Joop Zoete melk, kon bij Lucien blij ven. Fysisch stond hij ech ter veel sterker dan de gere nommeerde Nederlander, die weliswaar de rit won, maar de leiderstrui aan Lu cien moest laten. Van toen af tekenden de Merenaars Joop Zoetemelk als de «wieltjeszuiger». Onze Lu cien moest op donderdag 8 juli onverwacht zijn leiders trui afstaan aan R. Deslille. Er heerste in Mere toen diepe verslagenheid, maar toch met de stille hoop dat de toestand kon keren. De fransman kon de gele trui amper 2 dagen houden. Za terdag 10 juli staat in Mere geboekt als de grote suk- sesrijke Alpenrit, die Lucien glansrijk op zijn palmares heeft geschreven. Met be wondering voor de grandio se sportieve verrichting van Lucien stond heel Vlaande ren met open mond televi sie te kijken. Met een soe pelheid van superieure atle tiek stak Lucien eerst zijn koplopers voorbij en nam gestadig voorsprong op zijn konkurrenten. Joop Zoete melk zelf had niet gerekend op dusdanige fusiek en doorzettingsvermogen van Lucien. Hij bleef eerst zit ten in «zijn peletonnetje» en reageerde te laat. Lucien wist een verzekerde voor sprong te nemen, die welis waar met enkele seconden zou afgeknaagd worden, maar die dan toch veilig ge noeg bleek om als uiteinde lijke toer-overwinning naar '76 te Parijs aan te komen. FEESTELIJK MERE De eerste tekenen van feest vreugde bleken reeds op zondag 4 juli, toen Lucien voor het eerst in zijn leven de gele trui veroverde. In crescendo ging het toen naar de fameuze zaterdag 10 juli, toen hij heel Vlaan deren overtuigde. Vader Jef werd toen ongesteld bij het zien van de prestaties van zijn beroemde zoon. Moe der Julie beleefde haar vreugde in de stilte van haar moederhart. Zij moest ten slotte pal in de branding staan, om de toestromende menigte aan de nodige pin ten te helpen. Van her en der kwamen de nu overtuig de supporters een symbo lische ere-saluut brengen aan het geboortedorp van Lucien. Gewiekste zakenlui namen de gelegenheid te baat om in en rond Mere truikes met de beeltenis van Lucien aan de man te bren gen. Gezien de verkoop goed gesmeerd liep stegen de prijzen met de dag. De massale toeloop bereik te een hoogtepunt op zon dag 18 juli. Mere was niet meer met de wagen bereik baar. De ordediensten had den hun voorzorgen geno men en het centrum voor verkeer afgestoten. Alle straten stonden immers boordevol entoesiastelin- gen Lucien had nu de ronde echt gewonnen en velen wachten hem tot drie uur 's morgens op om hem als «grote-kleine» ereburger van Mere te begroeten. De festiviteiten duurden nog de hele vakantie door. Men had er zich in de Ma- gerstraat reeds mee ver zoend. De officiële huldiging van de Meerse bevolking had plaats op zaterdag 28 au gustus. Het ging gepaard met een volkse stoet en een officiële ontvangst op het gemeentehuis. Voor de ge legenheid mochten Lucien en zijn gezin de straten rondrijden In een open koets. Hij die zich altijd zo verlegen voordoet, liet dui delijk blijken dat hij onder tussen zeer goed het grote publiek kan omspringen. VEEL SPORTGENOT IN '76 Op maandag 28 juni trok de ronde van Frankrijk voor de tweede maal door Mere. Het was toen de derde rit en Lucien deed zijn dorpsge noten het plezier enkele 100 meters voorop te rijden. Voor Lucien zijn brood en voor de Merenaars hun spe len. Ook om zijn brood nam Lucien niet deel aan de be- roepsrennerswedstrijd die de Meerse supportersklub «De Lustige Trappers» op 19 augustus ter gelegenheid van de jaarlijkse kermis in richtte. Een overladen agen da in Frankrijk verhinderde hem. Andere belangrijke sportre- sultaten zijn op naam te schrijven van de voetbal ploeg F.C.Mere. De ploeg veroverde de kampioenstitel in hun reeks, met het ge volgd dat F.C. momenteel in tweede provinciale uit komt. Hier zijn de presta ties erg behoorlijk te noe men. Ze vormen een mid- denklasse. Bescheidener, maar niet minder te waarderen zijn de wekelijkse matchen van F.C. Broek, de meerse Mascotten en Sparta. Ze treden elke week in kompe titie. De basket Erpe-Mere, voor de vakantie nog «Euroman» genoemd, kijkt niet terug op een suksesvol seizoen Ze willen weliswaar bené drukken dat ze de enig basketploeg zijn in de 8 ge meenten, en dus hieruit hi/ spelers willen rekruterer De verdiende steun oni breekt hun in grote mate omdat basket niet zo popi lair is. Ze hopen zich in hif reeks te kunnen handhaver Met een voorspoedige '77?: Het gemeentebestuur toot de in 1977 zijn sportieve be langstelling op 20 januar Verdienstelijke sportbeoe fenaars werden gelauwerd Mevr. De Graeve-Verleyse( vijf jaar wielertoeriste mi h 5280 km in '75, Willy C J Kimpe, basketbalspel! j sinds '68. Marcel De Winne, kapitei 1 van F.C. Mere met meer da 300 matchen. Paul llianj speler bij F.C.Mere, evet eens meer dan 300 ma chen. Eind juni '76 nam het g meentebestuur ook de pril cipebeslissing aan om volledige sport inf rast rul tuur met hall en pleinen de gemeente op te richt© We beschouwen dat heel doorzichtig, juist vói de verkiezingen want praktische realisaties moj ten nog uitgevoerd worder I VOLKSE SPORT I De kulturele groeperiij a «open kring» heeft dit ja bijzondere inspanningé gedaan om aan Mere g zonde ontspanning te bi' den zowel te voet als p fiets. Op 21 maart had hi Mereland een familiefieti tocht en drie keer ging j open kring op wandel. Zé lanceerden ze hun «opf kring-pad», in Mere en or geving, op 2/10. De VTB en Civiele besche i ming deden hun duit in h t' zakje: de voetrally öp 11i en de veldloop op 10/10. 0P STAP DOOR HET PAJOTTENLAND! De Hekelgemse afdeling VTB-VAB zet het nieuwe wandeljaar in met een vrolijke wandeltocht langs een wondermooi trajekt vol heuvels, dalen en weidse panorama's. «Dit jaar goed presteren of de fiets aan de haak!» (jm) Deze wandeltocht waaraan iedereen mag deelnemen start op zondag 13 fe bruari te 14 u. stipt aan de ingang van de abdij Affligem. Er is ruime parkeergelegenheid. Er wordt gewandeld langs de bosrijke heuvelkam van «De Spar», de ont hoofde windmolen van «Terheide» en verder bezijden Asbeek naar de Put- gerg en de oude steengroef nabij het Romeinse kamp (Asse). Waterdicht schoeisel noodzakelijk. De teruotocht brenat ons lanos de oude watermolen van Asbeek, de merk waardige Hoge kamer, en hel legen darisch Hof te Eeckhout naar het Trommelveld met overheerlijk verge zicht. Vervolgens wordt afgedaald naar Essene-Dorp, waar we door heemkun dige René Mertens worden opgewacht. Na een kijkje te hebben geworpen op de kerk, de mooie pastorie en het histo risch Ankerhof wordt overheen de Gootberg teruggekeerd naar Affligem. Het wordt een aangename familiale wandeltocht van hoog-uit 14 km, tra jekt dat voor minder geoefende wande laars kan ingekort worden tot 8 km. Vanaf 13.45 u. ontvangen alle deelne mers aan de ingang van de abdij een schets van de wandelweg met korte beschrijving aan de prijs van 15 F (kin deren slechts 5 F). Na de wandeltocht wordt aan alle wan delaars m het Kultureel Centrum gem «als beloning» een boterham vlaai of platte-kaas gratis aangebo als inzet van het nieuw wandelpa Als toemaat geven bovendien AH Martin en Frans De Vuyst te 18 30, het Centrum een fijne dia-mont over «De Geuze route». Toegafl voor wandelaars volledig gratis Volgende wandeltocht: 14.4 van gem door de Falluintjes naar het W kasteel te Moorsel en via «Waver» de Kluis met deelname aan de herb Kluizenkermis met begankenis, v( spelen, volkszangfestival, tentoori ling «De Kluis in de Kunst», lente! nade door de muziekmaatschapp kermistent met Breugheliaanse s en/. Houdt deze datum nu reeds i 11

De Voorpost | 1977 | | pagina 4