"matte jubileum karnavalzitting te lede TINE RUYSSCHAERT BIJ DAVIDSF0NDS LEDE WORDT 350 JAAR OUDE OLM GEKAPT? DUDE ST.JOZEFSBIBLIOTHEEK HEROPEND! BRAND TEISTERT GEZIN UIT WANZELE 7 inds het begin van deze maand beschikt ook Nieuwerker- en weer over een eigen bibliotheek. Het is weliswaar nog s een enorme aangelegenheid, maar het begin is er toch! |eze gemeente beschikt jeds in de vijftiger jaren iter een eigen uitleendienst toen heel wat sukses ènde. De inwoners van de -•r^meente konden er een 'us maken uit meer dan pOO boeken. Een twaalftal Jren geleden werden de leuren van de bibliotheek 'hter voorgoed gesloten. dacht men toch! Nu ech- werd de biblioteek, eraard versterkt met heel Jat nieuwe aanwinsten, on- ir impuls van onze nieuwe jstoor, EH Van Goethem, Heropend. Vorige week achten we er een bezoekje peilden even naar de annen van onze dorpsher- tr en van de toekomstige pliotekaris, de h. Freddy 5Schrijver, licentiaat in de srmaanse filologie. Voor- pig is deze nog niet in nktie, omdat hieraan een 'eciale opleidingskursus istgekoppeld zit. Men ver acht echter dit spoedig in tie te kunnen brengen. f bibliotheek werd ge bigd in de vroegere wo- Jig van onze onderpastoor p Blanckaert, op de eerste verdieping. Alhoewel men opteerde voor een beschei den begin werden er toch reeds voor een 200.000 fr. onkosten gemaakt. Nieuwe boekenaankopen en meta len rekken om de boeken in te plaatsen, slorpten het grootste gedeelte van de som op. Het ligt in de be doeling om snel uit te brei den. Men wil van de ganse bovenverdieping één grote zaal maken, op uitzonde ring van een kamer die zal voorbehouden worden om- vanaf de maand maart te fungeren als leeszaal. Ook zal het gebouw eerlang voorzien worden van centra le verwarming. Het aantal boeken wordt zo snel mogelijk uitgebreid. Men voorziet alle soorten lektuur aan te kopen. Naast de klassieke ontspannings- lektuur zal de bibliotheek in de toekomst ook voorzien worden van een aantal vormende en wetenschap pelijke werken. De boeken worden in verschillende leeftijdskategorieén geklas seerd. Zowel de aller kleinsten als oudere jeugd en volwassenen komen er aan hun trekken. Dat het ganse opzet, ook al zitten we hier zo dicht bij Aalst, toch leefbaar is, be wijzen de zeshonderdvijftig uitleningen die de eerste weken geboekt werden. Toen wij er waren was het er in alle geval een drukte van belang. Toch is alles op het ogenblik nog zeer beschei den. Propaganda werd er nog niet gemaakt. Hiervoor wil men eerst een stapje verder staan. De al lereerste objektieven die men zich nu gesteld heeft, zijn de verdere aanpassing van het gebouw, het uit breiden van het aantal boe ken, en de inrichting van een leeszaal met een aantal naslagwerken. Als men weet dat alle werk geleverd wordt daar vrij willigers, beseft men de zwaarte van de opdracht. Toch duimen we voor het welslagen van dit gelukkig initiatief. Eindelijk waait er nog eens een frisse wind door onze anders zo wind stille gemeente. Ook op an dere gebieden staan er de Nieuwerkerkenaren enkele aangename verrassingen te wachten, maar hierover la ter meer. Dirk De Pauw Vorige vrijdag trad de lyrische woordkunstenares, Tine Ruyschaert op in het Cultureel Centrum te Lede. Deze avond werd georganiseerd door het Davidsfonds-Lede, in samen werking met de KA V-afdeling Lede. De opkomst van zo'n 80-tal personen mag zeker bevredigd genoemd worden. De avond moet zeker als geslaagd beschouwd worden, ondanks de perikelen die ermee gepaard gegaan zijn. Perikelen in die zin dat er eerst nogal wat te doen is geweest omtrent het verkrijgen van de zaal. Er is eerst tweemaal moeten geschrevn worden vooraleer er een schriftelijke toezegging kwam van het gemeentebestuur. Het tweede probleem bestaat er in dat dezelfde zaal, die nu ook als Raadszaal fungeert, om 19 uur een huwelijk moest plaatsvinden. Dus kon de zaal niet in orde gemaakt worden. Op de koop toe kon schepen van Burgerlijke Stand Noël niet tijdig aanwezig zijn om het bewuste huwelijk af te sluiten. Eindelijk kon tegen kwart voor acht de zaal in orde gebracht worden. En alsof dat dan nog niet genoeg was, toen Tine Ruysschaert amper begonnen was met haar programma, begon op de bovenverdieping de pianoles van de muziekschool, zodat verder optreden onmogelijk bleek. De mensen van de muziekschool werden dan toch bereid gevonden hun pianoles stop te zetten. Aan dergelijke situaties zou hoogstnoodzakelijk toch eens een mouw moeten gepast worden door de bevoegde personen. MON DE GENDT In Nieuwerkerken worden heel binnenkort de werken ingezet ter verbreding van de verbinding Hoezebrug - Pijpenbeekstraat. Toen men het tracé van de nieuwe weg uitstippelde, hield men er geen rekening mee dat dit dwars overeen reeks knotswilgen en een 350 jaar oude olm liep. Vooral deze laatste is een pracht stuk. De boom, die er trouwens nog zeer gezond en sterk uitziet, is de laatste in zijn soort te Nieuwerker ken en als dusdanig dus een uniek exemplaar. Toen vorige week met houten paaltjes het tracé aangeduid werd, kwam er al snel protest van om wonenden wanneer deze zagen dat de bomen zouden moeten verdwijnen. Schepen van Leefmilieu, mevr. De Maght, verzekerde ons dat ook zij dat enorm jammer zou vinden. In deze zaak moet ze echter eerst overleg plegen met haar kollega, schepen van Open bare Werken De Neve. Op hei ogenblik dat deze regels gezet werden, had dit overleg nog niet kunnen plaatsvinden. Meer informatie' volgt dus over een week. Hopelijk laat men dit boekje natuurgeschiede nis niet verloren gaan... Laatste berichten op de valreep konden we vernemen dat schepen De Neve het tracé zodanig veranderd heeft dat de bomen van uitroeiing gespaard blijven. De wens van de natuurbewusten onder ons werd dus ingewilligd. (DDP-EL) M lijfentwintig jaar karnaval in Lede? Nee, vijfentwintig jaar karnavalstoet in Lede. Van karnaval in 1 ;de is reeds sprake rond de jaren 1850. Toch is het een hele prestatie dat dit jaar reeds een 25ste jarnavalstoet door de Leedse straten trekt. Het is dan ook meer dan normaal dat er voor een passende iering wordt gezorgd. Vorige rijdag was het de bedrijvige «Orde van de Hovaardige Leedse Boerdie r deze gelegenheid een jubileum karnavalzitting organiseerde. hierover wel enigzins verwon derd, vroeg of dit geen vergissing was en zegde zijn verdere steun toe aan kamavalvierend Lede. Daarna werd overgegaan naar het ANSE SCHARE GENODIG DEN, WEINIG Pl'BLIEK. Er rest niet veel meer van dit kafee te Wanzele (el) lel enige vertraging werd dan het togramma van deze avond aan- gjvat, voor een eerder geringe ublieke opkomst. Het was dan de eerste keer dat er in Lede »n karnavalshowprogramma jerd aangeboden. Traditioneel erd begonnen met de verwelko ming van de aanwezige genodig- ;n Daarbij waren de meeste éedse kamavalgroepen, waar in het aantal dit jaar is opgelopen twaalf, dus een hele prestatie ;ds. Ook de bedrijvige Wiche- irs van de Hejskluddens waren tig aanwezig en dan natuurlijk Aalsterse delegatie met het Co rn Alostum Imperiale, de evaiiers, bloemenfee lly, kandidaat prins karnaval dy. Het waren dan ook de Aals- se afgevaardigden die later ze avond opgetild hebben tot I ige niveau, zodat het toch geen lledige mislukking is gewor- n Frans Wouters van het Co- n Alostum werd dan op het po- Keizer Padova met Miss Bette en de kandidaten prins karnaval (el) showgedeelte. Het was de bedrij vige sekretaris van de «Orde», Marc Corthals die op de tonen van «Over 2~jaar- zijn verwachtingen voor de komende jaren kenbaar maakte. Dan zette het jonge zan geresje Daniella haar beste keeltje voor. Gevolgd door een optreden van de Koninklijke Harmonie St.-Cecelia uit Lede. Het meer kamavaleske gedeelte werd aan gevat met het Corutfi Alostum Imperiale. Met enkele gesmaakte nummertjes brachten deze men sen er onmiddellijk de stemming in. De zaal was dan wel in de goede stemming voor het optre den van de Chevaliers uit de Kool straat.Bij hen was kadidaat Prins Karnaval voor Aalst. Eddy De Neve, die. Ledenar van geboorte zijnde, ook zijn nummertje mocht opvoeren, aldus pogende nog wat meer supporters te winnen voor de grote dag van 4 februari. Dit was dan een vervroegd einde, want ook de Leedse groepen «De Leedse Kalveren- en «De Kecl- blussers-hadden beloofd een nummertje op te voeren, maar kwamen op de moment zelf met niets op de proppen. Voor de laatstgenoemde karnavalgrocp is het blijkbaar enkel van belang wat reklamc te maken voor hun lo kaal. en dit doen ze ook regelma tig, doch niet altijd gepast, in tegendeel zelfs. Moesten alle Leedse kamavalgroepen reklame komen voeren voor hun lokaal, het zou nogal een warboel wor den. Gelukkig gebeurt dit niet. Was er de grote massa niet. er was toch 'n goeie, echte kamaval- ambiance. cn dat is toch wel het belangrijkste. Mon D.G. In de nacht van dinsdag op woensdag heeft er in de herberg «De Kring» Dorp 12 te Wanzele (Lede) een brand gewoed. De woning werd volledig in de as gelegd. De uitbaters, Jozef Veldeman, zijn echtgenote Christiane Eeckhoudt en hun twee kinderen, Carine (13) en Yvan (3) werden gewond. Stormwind steekt vuur een handje toe. Het moet zo rond één uur geweest zijn dat de uitbaters gewekt werden in hun slaap door een hevig ge kraak. Zij wekten hun kinderen en vluchtten uit hun met rook gevulde kamers. Langs de trap kwamen ze beneden terecht in een vlammen zee, die dan nog hevig werd aan gewakkerd door een stormwind. Dit belette hen langs de voordeur te ontkomen. Langs de achterzijde kon het gezin dan uit de woning ontkomen. Daar stond de familie op een binnenkoer, afgesloten door een twee meter hoge muur. Zij kropen dan over de muur op het afdak van de aanpalende woning. Daar verloor de vader even het evenwicht, waardoor zijn driejarig zoontje, welke hij in zijn annen hield, viel en vrij zwaar gewond werd. Tijdens de vlucht werd ook de vrouw gewond aan de benen. Zij werden opgenomen in het zie kenhuis voor verpleging. Eerst was de brandweer van Wet- teren ter plaatse. Doch deze kon het vuur niet meester en de brand weer van Lede werd eveneens ter hulp geroepen. Deze waszeer vlug tér plaatse en kon door degelijk werk de aanpalende woning van het gezin Elaut vrijwaren. Aan de herberg was evenwel niets meer te doen. Ongeveer twee jaar geleden werd café De Kring nog getroffen door een ramp. Toen raakten bij een gasontploffing mevrouw Vel deman drie kinderen en drie klan ten gewond. Uitgebreide hulpaktie Onmiddellijk werd er in Wanzele een hulpaktie op gang gebracht. Deze werd georganiseerd door mevrouw Grepdon. Iedere verant woordelijke deed zijn straat en al dus werd er een bedrag van meer dan 80.000 fr ingezameld. Het Rode Kruis van Lede bezorgde aan het gezin allerlei huishoudarti- kelen. Veel mensen deden voor stel len voor het ve rstrekken van ve lerlei andere goederen en huis gerei en klederen. Ondertussen heeft het gezin reeds een onder komen gevonden in een andere herberg in Wanzele die net vrijge komen was Een probleem stelt erzich evenwel nog voor het gezin Elaut, die de aanpalende woning bewoonde. Deze woning is door de grote hitte en door waterschade onbewoon baar geworden. Doch voor dit ge zin kon er nog geen woning gevon den worden. Ondertussen blijft de hulpaktie verder gaan. Vorige zondag heeft het plaatselijk voetbalelftal twee benefietmatchen gespeeld. De opbrengst van de inkomgelden en de kantine was eveneens bestemd voor het gezin. Van schepen De Paepe hebben wij vernomen dat hij overweegt ook in Smetlede iets te organiseren ten voordele van het geteisterde gezin. Mon D.G. diurn geroepen om een luxe uit voering van het embleem van de «Orde- in ontvangst te nemen, een embleem waarvan hij zelf de ontwerper is. Ook de drie Leedse kandidaat prinsen werden verwel komd. samen met Miss Bette I977 en haar eredames en haar voorgangster van I976. Dan werd ook het afwezige gemeente bestuur verwelkomd, afwezig op raadslid Henri De Bruyne en schc|ienen Jules Hendrickx cn Maurice Minncbo na. Verder werd eveneens het afwezige Feest- en Sportkomitee verwel komd. ook op één persoon na, nl. ondervoorzitterGuy Van Looken. Verder waren er ok nog enkele ex-prinsen nl. Paul van der Hey- den. prins I965;Erik De Vos, prins 1968; Etienne De Backer, prins 1974 cn 1975; Dcnis De Backer, prins 1972. Een belang rijke afwezige was evenwel keizer karnaval Walter De Kuyjier. Tenslotte werd ook nog een man in de hulde betrokken die in de eerste kamavaistoet, 25 jaar gele den. met niet minder dan drie groepen in de stoet meetrok, nl. de heer Achilles De Looze. AALSTENAARS REDDEN HET GEBEUREN. Daarna werd overgegaan tot de uitreiking van het plaket van de verdienstelijke Leedse kamava- list. Nadat vorig jaar deze eer te beurt was gevallen aan de heer Moens, werd dit jaar de heer Emiel Vinck gelauwerd. Dit voor de vele hulp die hij reeds heeft ter beschikking gesteld van het kar na valgebeuren. De heer Vinck was e heer Vinck kreeg het ereplaket van verdienstelijke kamavalist p (dens het 25 jarig jubileum (el)

De Voorpost | 1977 | | pagina 7