Signalen in stedelijk verkeerspark voorlopig nog niet op groen FILM BIJ OHS Raymond Van het Groenewoud zal de grootste zijn DANKFEEST VAN DE PIKFEESTEN I# K Het verkeerspark dat rond de jaren 1950 werd opgericht door de toenmalige hoofdpolitiekommissaris Bombeeck en schepen Lauwereys, kent al jaren lang niet de minste verkeersdrukte meer. Geen autootjes met kinderen erin snorren nog door het rode licht op de enige plaats waar dit in Aalst onge straft kon gebeuren: het stedelijk verkeerspark. Het ligt er verlaten bij een verkeerswrak naast ons rijzige stadspark. Een verlaten verkeerspark, in zeer goede staat wat onderhoud betreft, (el) de scholen toch wel ernstig ge twijfeld worden. Maar ook op de ouders zelf valt wat aan te merken. In de omgeving van de scholen gedragen zij zich ook niet altijd volgens de Waar bijvoorbeeld oversteek plaatsen voorzien zijn en dit is toch wel het geval bij veruit de meeste scholen moeten die oversteekplaatsen gebruikt worden wanneer men er zich binnen een lijn van dertig meter vanaf bevindt (nieuwe regle mentering). Maar dit gebeurt helemaal niet altijd. Het onderwijzend personeel zou een groot stuk van de ver- keersopvoeding op zich kun nen nemen. Het is wel zo dat politiemensen op de hoogte zijn van de verkeersreglemen tering. Maar hierin onderricht geven is nog wat anders. On derwijzen is de taak van on derwijzers. Zij zijn hierin opge leid. Met de kinderen gaan wandelen om op bepaalde plaatsen de werkelijke ver keerssituatie te gaan bekijken, lijkt de heer Geeroms een inte ressante manier om de kinde ren inzichtte doen krijgen in het moderne en drukke verkeer. Ook het afwezig blijven van de deelname van het onderwij zend personeel bij het onder richt in het verkeerspark, is toen een handikap gebleken. MENTALITEIT In het al of niet behalen van resultaten in ondernemingen zoals in dit geval 't verkeers park, speelt volgens de heer Geeroms nog een andere psychologische faktor mee: de mentaliteit van een stad. Zo zou men in een grote stad min der geneigd zijn zich in de ver keersreglementering te laten onderrichten. Men beweegt zich daar immers dagelijks in het drukke verkeer, zodat men het onderwijs terzake ook min der aanvoelt als noodzakelijk. Kortom, volgens hoofdkom- missaris Geeroms zijn er mo menteel nog «verkeerspro blemen» die voorrang hebben op het herinrichten van het ste delijk verkeerspark. Dit alles uiteraard gezien in het licht van de hoge kosten enerzijds en de betwijfelbare resultatén ander zijds die deze herinrichting met zich zou brenqen. W.L. We vroegen aan de h. Gee roms hoofdkommissaris van de politie, wat er met dit ver keerspark eigenlijk aan de hand is. BEDOELING De heer Geeroms: eerst nog even aan het opzet ervan in dertijd. De bedoeling was de schoolgaande jeugd prakti sche lessen te geven wat be treft verkeersveiligheid. Het Aalsters verkeerspark was één der eerste in ons land. Aan de kust was men ermee gestart. Men dacht dat men op deze praktische en aangename ma nier de schoolgaande kinderen het nodige inzicht in de ver keersreglementering kon bij brengen. WEINIG BELANGSTELLING Al vroeg bleek echter dat er weinig belangstelling voor dit initiatief loskwam. De belang stelling was trouwens nooit groot geweest. De politie en schepen Van Hoorick schre ven toen alle scholen aan om ze van het verkeerspark te overtuigen. Verloren moeite. In veel gevallen toch: sommige scholen zijn nooit op het ver zoek ingegaan. Andere maak ten er veelvuldig gebruik van (het Vrij Technisch Instituut, bijvoorbeeld). NIET ERNSTIG GENOMEN In het verkeerspark zelf waren steeds twee politieagenten verantwoordelijk voor het ver- keersonderricht en de goeie gang van zaken in het park. Onder hun begeleiding werd er telkens 'n lesuur verkeers- onderricht gegeven. Maar al les kwam nogal eens uitslui tend op de dienstdoende agen ten neer. Tijdens het onderricht zaten de onderwijzers tussen pot en pint nogal eens over hun eigen verkeersproblemen te mijmeren in «Het Witte Paard», dat toen nog rechtover het ver keerspark lag, maar nu allang verdwenen is. Ook de kinderen zelf maakten er veelal een spelletje van: voor hen was het een uitstapje. Een dankbare gelegenheid om een uur uit de school weg te zijn. Dat rondtoeren met die au tootjes was te plezierig om het als een lesuur te zien. ALTERNATIEF Het verkeerspark bleek dus niet «rendabel» te zijn Om de schoolgaande kinderen toch niet helemaal van 't verkeers- onderricht weg te houden, werd een andere rneinoae aangewend. De school hoofden werden uitgenodigd om een reeks verkeersdia's te komen bekijken die door «Via Secura» was samengesteld. De scholen konden ze eventu eel ook kopen. De dia's waren heel degelijk, en hadden voor de scholen het voordeel dat de leerlingen zich niet meer moesten verplaat sen. Ook hier waren zoals in het verkeerspark alle moge lijke verkeerssituaties in beeld gebracht. Als didaktisch mate riaal was het buitengewoon in teressant. Maar ook hier bleek de belangstelling niet zo groot als werd verwacht. Sommige scholen kochten de reeks, an dere reageerden gewoonweg niet. TER PLAATSE LEREN Hoofdcommissaris Geeroms vond het dan misschien ook beter dat de kinderen in het verkeer zelf hun kennis op dit vlak zouden opdoen: op inte ressante plaatsen, op kruis punten enzoverder waar ze toch dagelijks voorbijkomen. Rechtstreekser kontakt met het verkeer is immers niet mo gelijk. Bovendien is de situatie er écht. WORDT HET VERKEERSPARK OPNIEUW INGERICHT? De heer Geeroms twijfelde aan het rendement hiervan, temeer daar ih het verleden gebleken was dat het verkeerspark he lemaal niet het gewenste resul taat had opgeleverd. Voor de toekomst bestaat dezelfde twij fel. Naar de heer Geeroms ons uitlegde zijn er momenteel dan ook nog heel wat andere ver keerszaken die dringender moeten afgehandeld worden: nieuwe verkeerssignalisatie, bijvoorbeeld. Alleen al de nieuwe signalisatie zou de stad al ongeveer één miljoen kos ten. Dit heeft toch wel voorrang op een verkeerspark waarvoor dan toch andere oplossingen bestaan, zoals reeds werd vermeld. ONBRUIKBAAR Het hoeft geen betoog dat de herinrichting van het verkeer spark ook heel wat geld zou vragen: zo moeten ondermeer de verkeerstekens en de signa lisatie veranderd worden. Want deze zijn intussen uiteraard verouderd. Het verkeerspark is dus momenteel niet bruikbaar. VOLGEND STADSBESTUUR Bij het volgend stadsbestuur zou het probleem van het ver keerspark opnieuw ter sprake kunnen komen. Er moet iets mee gebeuren. Maar daarover zal het stadsbestuur beslissen. Ook de nieuwe verkeerssigna lisatie in de stad zal door het nieuwe bestuur aangepakt moeten worden: «blauwe zo ne», bijvoorbeeld. PERSONEEL Verder is het eveneens zo dat nu Aalst groter wordt ook de politie meer personeel en materiaal zal moeten kunnen inzetten. Het spreekt vanzelf dat ook hier de stad voorrang heeft op het verkeerspark. VOLDOET HET ONDERWIJS INZAKE VERKEERSONDERRICHT? Verkeersopvoeding bij kinde ren is zeker hard nodig. Maar de scholen zelf kunnen toch wel over de mogelijkheden be schikken om hun leerlingen in de verkeersreglementering in te leiden Zeker op teoretisch vlak. Of dit inderdaad ook vol doende gebeurt, kon de heer Geeroms uiteraard niet in cij fers vastleggen. Maar aan het gedrag van de kinderen in de omgeving van de scholen te merken, mag aan een effi ciënte verkeersopvoeding in Hier leerden de kinderen de gevaren in het verkeer vermijden (el) Ongeveer tweehonderd medewerkers en werksters aan het laatste pik- feest lieten zich verleden vrijdag in de grote zaal van het landelijk -Gasthof Vonck- de falluintjeshutsepot goed smaken. De sfeer van de pikfecster herleefde dadelijk bij de bijna professioneel ge realiseerde film van Herman Blinde man en de lange reeks interessante dia's over het laatste oogstgebeuren gefotografeerd deskundig gemon teerd en van passende begeleidings- muziek voorzien door Willy Perdaens. Onder de genodigden bemerkten we o.a. bestendig afgevaardigde R Timmermans, voorzitter van de feder atie voor toerisme in OostVlaande ren. Edard Saeys van de V V V. -De Denderstreek en stadsarchivaris Ka- rel Baert. Zonder versterking gebruikte voorzit ter Lambert van de Sijpc zijn forse stem om de mensen te danken voor het gepresteerde en hen op te roepen voor de volgende editie. Pikkeling 77 die zal doorgaan in de oude, ruime en zeer mooie hoeve Van Cauwelacrt in de Nieveldriesweg te Meldcrt, ir de schaduw van de kapel van de H. Ro- chus en dit op zaterdag 30 en zondag 31 juli e k. de eraan voorafgaande -Week van de Landelijkheid-, van za terdag 23 tot en met vrijdag 30 juli gaat door op en rond het hof te Putte in de Putstraat en zal elke dag bestaan uit een geleide wandeling door een deel van het prachtige Kravaalbos waarna U vergast wordt op piken oogsttafe- relcn en ook kans krijgt van de Falluin- tjesspecialiteiten te genieten LH. Afgevaardigde van de federatie voor toerisme van Oost-Vlaanderen, dhr. Temmerman, sprak tot de deelnemers van de pikfeesten tijdens het dankfeest (jm) In het hele kleinkunstgebeuren en de daaruit ontsproten Vlaamse pop-beweging /tillen slechts een paar namen als spilfiguren de wereld der geschiedenisboeken instappen. Onder die enkelen: Kor Van der Goten. Jan De Wilde en Raymond van het Groenewoud. Deze laatste is dit week-einde te Aalst. Lang voor Raymond met z'n elpee zijn Ik w il de grootste heb- Ik doe niet mee» en de hieruit ben e.a. bekendheid verwierf, suksesvolle tracks «Gelukkig was je de kleinkunsthappenings met zijn aanpak van de muziek en de de hierop gekleefde Vlaamse teksten, aan het hernieuwen. De eerste elpee die hij onderte kende »Je moest eens weten hoe- gelukkig ik ben-I was ondanks de mindere kwaliteit van opname en persing, een mijlpaal in de later zogenaamde Brabant-pop. On- Eerst een klein woordje vooraf, beste mensen. Regelmatig moet ik van zogenaamde filmliefhebbers horen dat er in Aalst toch weinig of geen goede films worden gedraaid. Bijgevolg laten zij de Aalstersè kinema's links liggen en trekken af en toe naar betere oorden, zoals daar zijn: Brussel, Gent, of zelfs Antwerpen. Deze redenering is volkomen fout en uit den boze! Indien diezelfde mensen de programmatie van de laatste maanden van dichterbij hadden gevolgd, dan hadden zij daar talrijke waardevolle films kunnen in ontdekken, films die te Aalst bijna onopgemerkt voorbij zijn gegaan. Dit fenomeen kan op velerlei manieren worden uitgelegd natuurlijk en je kan er zowat alles bij betrekken, behalve een gezonde dosis logika. Ik weet uiteraard ook dat de Aalsterse kinema's heel wat nadelen hebben, vooral wat betreft de akkomodatie. De vraag is echter of dat alles opweegt tegen de (zeer dure) verplaatsing naar de grote centra. Bovendien wordt de situatie er op die manier niet beter op, integendeel. Het wordt hoog tijd dat alle ontev.edenen gaan beseffen dat zij zelf voor een groot deel schuld hebben aan de verzieking van de Aalsterse filmprogrammatie. Genoeg gezaagd nu. vooruit met de geit, het aanbod voor deze week: SILENT MOVIE een film van Mel Brooks (VSA 1976) met Mel Brooks, Marty Feldman, Dom DeLuise, Bernadette Peters, Liza Minelli, Anne Bancroft, Burt Reynolds, Paul Newman, James Caan. Mercel Marceau. pu Het moet zowat anderhalf jaar geleden zijn dat Mel Brooks' «Young Frankenstein» in ons land uitkwam en meteen insloeg als een boni. De kritieken waren lovend en het publiek enthousiast. Weinigen herinnerden zich dat Mel Brook's 1ste film, «The Producers», eerder flopte en na één week reeds terug in de kelders verdween. Niet dat die film slecht was, integendeel. Misschien was het moment niet goed gekozen of was de publiciteit niet voldoende, of misschien waren de kritici toen toevallig in een slechte bui. wie zal het zeggen? Misschien waren die «Producers» een beetje te hard, dreven zij het wat te ver door? In ieder geval, na het enorme sukses van «Young Frankenstein», kregen we Mel Brook's volgende film «Blazing Saddles» ook op het witte scherm. Wonder boven wonder blijken alle films die ik tot nu toe van Brooks heb gezien best mee te vallen. Brooks houdt er een bijzonder originele opvatting omtrent humor op na, steekt met alles en iedereenlj de draak, meestal op een spitsvondige manier. Zijn «Silent Movie» is niet helemaal een stomme film: er komt aardig wat muziek aan te pas, af en toe zitten er leuke effektjes in. «Silent Movie» is de geschiedenis van Mel Brooks, van een film in de film. Een verlopen regisseur die dank zij de hulp van zijn twee trouwe vrienden van de drank is geraakt, loopt met_ denderende plannen rond. Hij wil Hollywood van dein c ondergang redden op een vernuftige manier: een stomme film, net waaraan een serie grote vedetten gratis meewerken, hoeft niet veel te kosten en kan een bom geld opbrengen. Na enig aandringen en dank zij de toezegging van de grote namen (de eerste in de reeks is Burt Reynolds) neemt zijn plan vaste vormen aan. Dat is niet met de zin van een financieel concern dat al lang op de loer ligt om de filmmaatschappij voor een zacht prijsje te kopen. «Engulf and Devour» (vertaalbaar als: verslindt met huid en haar)doen al het mogelijke om Brooks te boycotten, maar hun plannetjes halen niks uit, ze komen altijd te laat. Zij proberen het zelfs met een deskundige verleidster,p hi die echter verliefd wordt op de brave man en Engulf and Devour voor schut laat staan. Enkele uren voor de première van de «Silent Movie» halen de schurken nog een laatste streek uit, maar Mei en zijn vrienden winnen het coca-cola gevecht en dus ook het pleit. Knappe prestaties van Mel Brooks en Marty Feldman, idij uiteraard. De «Stars» slaan allen, op Ann Bancroft (Brook'i echtgenote in de realiteit) na, een mal figuur. (cinema Palace) L'AILE OU LA CUISSE een film van Claude Zidi (Frankrijk. 1976) met Louis de Funès. Coluche en Ann Zacharias Voor meer inlichtingen verwijs ik U naar de vorige uitgave. Mensen die die tovallig zouden gemist hebben wil ik graag verklappen dat U dit nieuwste de Funès-produkt met een gerust hart mag gaan zien, ik zou zelfs meer zeggen: een aanrader. (cinema Feestpaleis) Last, but not least, de televisieselektie: BRT. vrijdag 4 februari. 20.40 uur Penelope, een film van Arthur Miller, met Nathalie Wood. Jan Bannen en Peter Falk, die voor één keer niet onder zijn Columbogedaante op het kleine schermpje komt. RTB, vrijdag 4 februari. 22.25 uur: Duel. een film van het| Amerikaanse wonderkind en Jaws-regisseur Steven Spielberg, met Dennis Weaver in de hoofdrol. Oorspronkelijk gemaakl voor de televisie, werd deze knappe film later in een langei versie ook in de bioskopen uitgebracht. Een knap hallucinanl verhaal van een hedendaags duel: een brave burger op zakenreis met zijn wagen wordt om één of andere duistere '™{j. reden en duidelijk met duistere bedoelingen door een zware vrachtwagen achtervolgd. Wie van de twee uiteindelijk in het ravijn stort...? Dat was het dan weer. ik heb wat tv-films laten vallen. U zou wel eens indigestie kunnen krijgen. GUY DE LOMBAERT :boi et nt SA-\ ngvi ho getwijfeld heeft R vh G mensen als Johan Verminnen en Kris De Brujne gepiloteerd naar de door braak. Hij timmerde immers samen (en missehien wel vóór lien) net hen aan de weg die de elementen stem en instrument een belangrijkere plaats ging geven in het type- kleinkunstlied. Met hem is de ba naliteit van het drieakkoorden schema belachelijk gemaakt en is daarnaast ook. het hele podium- J»EM gebeuren met gimmicks, actsfi et »e\ aan belang gaan toenemen. :n du Wie RvhG in september jl. op Wo binnenkoer achter -den TUI *nwi optreden, zal met veel plezie tweede kontakt tegemoet Wie met hem nog kennis iw KJfa| maken mist de ervaring van'J i echt professioneel podiumwert ie» RvhG treedt op 5 februari mi d 20.30 uur op in de zaal van vcau. Fabrickske, Wellekensstraat, hr|ïte te Aalst. Inkom: 60-80 Ir. Sc,Wl nop. at uil,

De Voorpost | 1977 | | pagina 8