ROGGHE IN ALLE HANDEN GOED 12 Stielen veel karnavalgeluk... EEN BERICHTJE VAN DE MASJERS ui m mm KARNAVALTENTOONSTELLING IN MIKISKLUB O -11-2-77 - De Voorpost WELGEKOMEN. De Heer Guy De Smedt ver-I welkomde de Heer Burge-| meester D'haesleer enj Schepenen Bourlon. Oud- Burgemeester Marcel De Bis-j schop, de Prinsencaemere en een- dertigtal andere belang-j stellenden, en vroeg dan Karet De Naeyer om de openings^ toespraak te houden. Deze wees op het belang vaiil een initiatief zoals deze ten-f toonstelling omschreef, in paar zinnen de rijke variatill van de karnavalvoorwerpenl maakte een reisje rond de wejl reld door de landen op te somj| men waarvan karnavaleské dokumenten en voorwerpen| aanwezig waren. Hij sprak ovei een mini-museum en meteenc was de brug gelegd tegenovej de stadsmagistratuurde nooar zaak, de ultieme wens voo|| een karnavalmuseum schetsen. Karnaval werd even op ekonomische wip gezet, medewerking van de politik kers werd gevraagd, de Heref Hereman en Van Mulders kra gen 'n echt verdiende lof toef gezwaaid, ae MiKisklub oprecht proficiat voor het initial tief. DE EERSTE en DE LAATSTI De eerste Burgemeester vaj Groot-Aalst, de Heer D'haest leer, antwoordde dat hij mee| voelt met de karnavalisten, f voelt aan dat er iets moet g«j daan worden en beloofde hl «Probleem Karnavalmuseunf reeds donderdag op cfl agenda te zullen plaatsen, fi uitte zijn welgemeende en oprechte kamavaleskLgn wensen tegenover zijn voor ganger, de laatste burgemeet ter van Klein-Aalst, de Hei Marcel De Bisschop. De HeJ De Bisschop rondde het g£ heel af met te danken voor h beloofde initiatief en vroeg c het toekomstige museum l noemen naar Alfons Singelijfl die zich ook voor dit museui reeds geweldig had ingespaif nen. Terwijl Jos De Geyter iedere^ bedankte en de werking i doelstelling van de Mikisklt| kort uiteenzette werd een c rood parelend vocht aangek den en menigeen liet nadil nog eens het glaasje vullen, ff tentoonstelling, het initiatief het glaasje wijn waren mek; overwa Hoeveel pareltjes zou deze mantel tellen (el) BERICHT Mevrouw Rogghe toont ons de nieuwe mantel van de bloemenfee. Voor wie de kleur wil weten: dondcrgroen (el) Ex burgemeester M. De Bisschop leest nu al bijna een jaar in de extra edidtie van de Voorpost en nog steeds vindt hij nieuwe karnavalinformatie. Wie ook dit jaar alle karnavalnieuw in woord en beeld wil moet op maandag 21 februari e.k. om 16 uur van de partij zijn om tijdens de stoet een exemplaar te kunnen bemachtigen (sj) De «MASJERS» verwachtei In de club op het Keizei plein. Onze 3-sterren-eetgelgenl is open op ZONDAG, M,' DAG en DINSDAG van Karn val vanaf 1 Je moet het maar proberen, de belevenis van «erbij» te zijn: praten, mee mogen kijken, mee luisteren, alles mee te maken, je moet maar proberen dat alles is een paar honderd regels weer te geven. We kunnen het niet, want het blijft slechts een afgietsel, een reproduktie van een unieke karnavalesk kunstenaarschap. Met respekt voor vele anderen die misschien nooit vernoemd zullen worden, die misschein nooit een artikel zullen krijgen ter wille van hun karnavaleske prestaties durven we toch schrijven: De Familie Rogghe (deknaam voor heel wat andere namen, kortom een klein alfabet waardig) is a very special kind of people, vrij vertaald: «De karnavalade is een speciaal soort volkje, in alle handen goed.» TO BE OR NOT TO BE... TO DO OR NOT TO DO Je bent het of je bent het niet. Heel wat mensen he ten geen Rogghe meer, maar het bloed stroomt door de anderen of ze zijn bijna als Rogghe gekweekt. Rogghés: dozenmakers en boekbinders (maar ze maak ten ook uurwerken, een imi- tatiekroon (niet te onder scheiden van de echte) voor de «Zwarte Lieve Vrouw», het Ros Beiaard illustere voorloper in feite van ons huidige Ros Balatum. 6 juni 1885: Bompa Rogghé diende zijn ontslag in bij de Oude Garde. De eerste reu zen Polydoor, Polydora en Polydoorken ('t Kinneken Baba) werden «geboren» of «gemaakt». Stamboom: De vrouw van Bompa Rogghé was de grootmoeder van Valentine (Rogghé) Hen- drickx. Valentine Hendrickx zal weinigen iets zeggen, maar vervang de familie naam door Rogghé en iedereen begrijpt. «Elk zijn «goeste» gelijk als te Mennez-kes». Rosalie Mennez-Rogghé had 8 kin deren. Voor de drie dagen van Karnaval maakte ze voor ieder kind telkens weer een ander kostuum. Met krijt op de grond tekenen pa troon knippen op de krijt tekening, kostuums maken en zorgen voor de bijhorig heden iedereen zijn «goeste». En dat was niet alleen met de kostumes, het was een stelregel, een levenswijze, iedere dag weer anders beleefd en doorleefd met eten, kleding en opvatting. Jeanette Rogghé (van nu af denken we aan geen andere fami lienaam meer, want men noemt ze toch de Rogghe- kes) zette de traditie voort Eulalie, oudste zuster van Valentine en Valentine zelf, moeder van Ghislaine en Jeanine en Bert (Cornand) Rogghé bouwden en stikten en ontwierpen en vergulden de Rogghétraditie verder. Valentine: bijna 50 jaar ge kostumeerde karnavaleske praal en pracht en inzet met meer dan honderduizend kleine details waarvan we maar een slordige waaier kunnen openplooien, tafta, fluweel, lamé, satijn, moi ré, crêpe, papier, haartooi, leder, een minne, strassen, pailletten, parels, werk uren, zorgen, weinig be dankjes, vak-vrouw-schap, zin voor perfektie. Cijfers? 82000 «glinsterkes» op 't kostuum van Robert, 30.000 op het klown- kostuum van Bert-Steven- Pinnochio-vader en zoon- jurylid-jongste deelnemer kinderdéfilé- (verward is het wel, niet)? Lacherkarnaval- denker-karnavalist in spe en zo voort - 52.000 glinsterkes op «ons» (dat woord hoor je 10 maal per uur). Jeannine haar kostuum en...er zijn er nog, maar.-.. Valentine weet het nog alle maal. Je vraagt en ze vertelt bijna «steek voor steek» hoe het kostuum er uit zag. Ze schildert met 50 woorden uren, dagen, nachten kar- navalwerk. WILLEN WE DAT EENS DOEN...? Of dacht ge dat ze ai leen maar kostumes hebben ge maakt? Ons...of onzen...vul nu zelf maar in, heeft ooit.., vul nu zelf maar in...Wan neer we probeerden een samenvatting te schrijven van wat ze ooit deden bui ten kostumes maken zou den we afbreuk doen aan een unieke karnavaleske prestatie en familietraditie. Daarom laten we de lezer het genoegen met zijn kar- navalfantasie te bedenken wat ze allemaal hebben ge presteerd buiten het maken van kostumes. Je moet alleen maar zeg gen: «ik denk dat «Da» niet kan. En dat is ons geschenk voor de Rogghés: «Vraag het dan maar aan de Rogghés en 't komt in or de». Je moet er bij zijnoverleg gen, diskussieren, knippen, ergeren, hoe moet dat nu, da's niet schoon genoeg, te weinig spirit, herbeginnen, 't gaat, 't kan wel, nog vijf minuten en den défilé be gint, frieten bakken, indivi duele prestaties, muziek beluisteren, voortwerken in de bres springen voor de buren, iets realiseren, leven voor en met en in en rond karnaval. En dat is onze wens voor de Rogghés: «Een gouden ju belfeest (dank U Gaston Martens) voor en door Va lentine, om langs deze weg ook de verre voorgangers en de Valentinekes in wording, alle duiveltjes-doet-alles- aalstenaars van wagen tot kostuum mee te huldigen en te bedanken. Bijna 50 maal bedankt, allemaal. WENSEN EN DROMEN VAN VROEGER EN NU... k Zal meewerken tot zo lang mijn ogen goed blij ven.» «Als ik iets doet moet ik het goed mogen doen, trouw blijven aan het ontwerp maar 'k moet er mijn goesting mee doen. «Onzen Bert als Prins Kar naval in de tijd van de «Kostumes», alhoewel onzen Bert het allemaal en helemaal anders heeft ge zien en gewild.» Als ons mannen (lees nu maar: Valentine en al de andere Rogghekes) iets maken, moet het «af» zijn. Ik hoopt dat alles nog voort mag gaan in de traditie zo als wij ze kennen. Kostu mes? ne vis in pailletten, ne smeeweirken abat-jour die kost brannen, 't prinsen- vertoeven, daar zorgen de «Masjers» voor. Dus verhuist het jarenlange rendez-vous der Bodega- getrouwen voor dit keer naar het Keizerlijk plein, alwaar met de van oudsher gekende spe cialiteiten, en ook wel enkele noviteiten, wordt uitgepakthe te, warme en koude spijzen, koele, fijne en verfrissende dranken, toffe muziek en, last but not least, onze trouwe be zoekers die er tenslotte de échte sfeer maken. Want daar rekenen we op op u, getrouwen van beider kunne uit de pionierstijd, op u, die sinds meerdere of enkele jaren de weg naar het Keizershoffle verdieping hebt gevonden én ook op udie misschien voor de eerste maal naar ons toekomt Ondanks al onze inspanningen - en ook vanwege officieuze en officiële zijde - blijft dit jaar de poort van «ons» Keizershof tijdens de Karnavaldagen gesloten. Fermé. Closed. Ge- schlossen. Daar helpt geen lievemoederen aan, en ook geen treuren. Maar 't is wel een zware dobber, een bittere pil. kostuum van Robert, e pon- pongsken oit en poeijer- doeis, een zwolm mé droi soerten glinsterkes, ne klow...de mantel van de bloemenfee Gilly...» N.V.D.R. aan een kapstok zo volgeladen mist men vijf, zes kostumes niet. Het kan gewoon niet om het op te noemen, maar Valentine be schrijft ieder kostuum zo maar tot en met de laatste «kanttekening.» We stonden voor een on mogelijke taak, een «ge schreven» kostuum te ma ken over de familie Rog ghé en we zeggen «dat kan niet». Als je er nog meer wilt over weten «vraag het aan de «Rogghekes». K. De Naever VOORLOPER VAN AALSTERS KARNAVALMUSEUM. die hebben we dan maar net jes gekraakt en eensgezind naar binnen geslikt. En kijk, 't was alsof de bittere pil een averechts effekt verwekte (ge beurt misschien meer met die dokterstoestanden van tegen woordig), zij werd zowaar een pep-pil. Onmiddellijk drong het tot onze grijze massa doorwe zullen en moeten dóóóórgaan, de lijn mag niet worden door gesneden... Maar hoe..? Noodgedwongen moeten we afzien van krocht en danstent, er blijft ons geluk kig nog het hart en de ziel van 13 voorbije Karnavalhoogda- gen de snackbar-restaurant bodega. We doen het dus meer bescheiden, doch met even veel enthousiasme en met het oog op onze verdere plannen. Volgend jaar beleven we ons 3e lustrum Karnaval, ja-ja, 15 jaar... waar blijft de tijd. En dat moet gebeuren in onze nieuwe omgeving, het projekt Zonne- straat staat kant en klaar op papier en is zelfs al met man en macht gestart. Vermits we voortaan op de afbraak- en bouwtoer gaan, was ons thema 1977 vlug ge vonden we vormen het klub- huis om in «Masjers-kantien». En 't zal er weer goed eten en drinken zijn, en gezellig om te De kunstenaarsfamilie met de naald gezellig rond de koffietafel (el) Karei De Naeyer verzorgde de openingsrede van de kamavalstentoontelling in de Mikisklub (sj) Vrijdagavond 4 februari werd inde Mikisklub een tentoonstelling geopend vaneen rijke keuze karnavalattributen uit de verzameling van de Heren William Hereman en Jozef Van Mulders. Diezelfde avond koos men ook de nieuwe Prins Karnaval in de Keizershallen zodat de belangstelling voor deze opening eerder aan de magere kant was. De afwezigen hadden ook ditmaal ongelijk, want...

De Voorpost | 1977 | | pagina 10