Karnaval kriebels KARNAVAL PRINS JOHNY WAS WAARDIG EN ONVERMOEIBAAR 1 e Poesjzakken de folkloristische toer =P I 3filial Edy (ei) Ex-prins Bob in ccn persiflage van het stadsbestuur (el) achttien man sterke orkest zonder naam bracht schitterende Glenn Miller sounds (el) De Voorpost -11-2-77 -15 -aarts huwelijk van de Poesjzakken tijdens de vorige kavalkade. Komponist, dirigent en zanger 'van Frachen (jm| Gilly in haar zangnummer (el) Een uitstekende Jean Paul midden zijn Bleu Bell Girls (el) Inplaats van al de gewonnen prijzen en het autotootje van 80.000F. (waarvan men bij de verkoop er nog amper de helft van krijgt, ook al is het splinternieuw), ware het volgens Johny beter om de prins karnaval een financiële toelage te geven. Niet voor zichzelf of om er iets aan te verdienen. Maar alleen een regeling opdat de onkosten de werkelijke on kosten zouden terugbetaald worden. Hoe merkwaardig het ook klinkt, bij de vele bezoeken (op uitnodiging dan nog) moet de prins karnaval al te vaak instaan voor zijn eigen konsumptie. En Johny heeft zich hieraan nooit laten kennen of was allerminst scheutig of op een kosteloos pintje uit. Dat hebben we zelf kunnen vaststellen. Maar het is al te gortig, en dat is slechts één voorbeeld, om op karnaval dinsdag, waar Prins, bloemenfee en een 50 tal vrienden die café 't Kos Beiaard bezochten, voor zichzelf nog 5F. dienden op te leggen aan de konsumptie. Een Prins is (vooral met karna val) van 's morgens vroeg tot 's avonds laat in de weer. Maar zelfs het middagmaal komt uit eigen zak. Op z'n minst zou men gedurende de topdagen zowel bloemenfee als prins een etentje mogen aanbieden. Geen luxe diner, maar een menselijke en simpele maaltijd in een doodge woon restaurent. Prins karnval zijn is niet gemakkelijk en zowel bloemenfee en niet in het minst zijn klodderonnen steunden hem ongelooflijk. Prins karnaval 1977 heeft zijn intrede gedaan ën Johny mag terugblikken op een vruchtbaar en vrolijk 1976. Hij gaat de geschiedenis in als de laatste prins karnaval van groot Aalst. Hij kende niet alleen twee bloemenfeeën, maar ook twee gemeentebe sturen en een aftredend stedelijk feestkomitee in de huidige, samenstelling. Johny is ongelooflijk blij dat hij het allemaal heeft mogen mee maken. Steeds met de glimlach. Ook al waren de eerste weken buitengewoon zwaar en ver moeiend in een periode waar nog alles te leren viel. De karnaval- periode is een drukke tijd. Iedereen vraagt U. Overal zijt ge de vedette. Tijdens het eerste deel van zijn ambtsperiode heeft hij zeer grote steun gekregen van zijn goede vrienden «de klodder onnen». De eerste maanden weken ze niet van zijn zijde en vergezelden hem overal. Tijdens de zomermaanden na men de aktiviteiten wat af. Maar om overal met de klodderonnen te verschijnen was financieel een zware dobber. Om deze reden moest dringend bezuinigd wor den. Want ook een prins- karnaval heeft het financieel niet onder de markt om zijn funktie en waardigheid te blij ven handhaven. Na de zomervakantie was Johny steeds aktief en het gebeurde niet zelden om op één avond 3 a 5 bezoeken af te leggen. Hij heeft zijn uiterste best gedaan om niemand te ontstemmen. Niet alleen te Aalst maar ook in Nederland. Gistel, aan de kust of te Brussel. Het aantal bezoeken beloopt om en bij de tweehonderd. In al die tijd werd hij vaak bijgestaan door de bloemenfee. Twee in totaal waarbij hel in feite zo is dat de eerste bloemenfee een belang rijke rol speelt bij de verder opleiding in het prinsenschap. Zij heeft immers ervaring opge daan sinds haar verkiezing in augustus. Bij de intrede van de tweede bloemenfee liggen de rollen andersom en is het de prins karnaval die een helpende hand toesteekt om de bloemen fee wegwijs te maken. Aan beide bloemenfeeën heeft Prins Johny de beste herinneringen en gaat prat op de goede samenwerking dje er steeds was. Vandaag maakt Johny deel uit van de roemruchte Prinsencaemere. Een gezelschap waar hij met grote fierheid deel zal van uitmaken en aan ons beloofde zich te schikken naar de geplogendheden van deze on vervangbare «Caemere» die on der leiding van Deken Simon D'Hondt steeds meer van zich laat spreken in de best zin des woords. Ondertussen staat de prinsenverkiezing, zeker wat de kandidaten betreft, op een laag pitje. In feit kwam er (aanvan kelijk) maar één kandidaat opdagen. Over de oorzaak van de malaise heeft Johny geen idee. Wel dat de jury hierin een grote rol kan spelen en ander zijds de «prijzentafel». in verge lijking met dc verkiezing van dc schuimwijnprinses, in verre na niet vergelijkbaar is. Johny heeft cr een ander idee over. Zo staat als een paal boven water, dat hij nooit of nooit kommerciëel gebonden was. Hij kon geen frank rekupereren. In tegenstelling tot sommige zelf standigen. die in het prinsen schap een zekere vorm van kommercieel belang hebben. Johny mag op een uitgave rekenen van met nun. ot meer 100.000 frank (verkiezingskam- pagne inbegrepen). Wistjedatendatendat? Burgemeester D'haeseleer zich ooit al verkleedde in een Voil Jeanet. Hopen we maar dat hij als burgervader zijn Aalsterse feestneuzen maar eens flink karnavalesk verwend. Schepen Bourlon aanhoorde de smeekbede van een paar gevederde prinsen op de verkiezing: «1st 't mogelijk meneer de schepen om voor wat water te zorgen achter het theater. Wij zouden ons graag op een treffelijke manier wassen. Een W.C.? Mijlen ver de zaal in. Kan je daar niets aan doen? «Inderdaad op sanitair gebied is het voor de mensen die moeten optreden meer dan erbarmelijk gesteld. Schepen Bourlon beloofde een oplossing te zoeken voor dit probleem. William Hereman en Jozef Van Mulders uitgenodigd werden om met hun rijke verzameling van karnavalvoorwer- pen ook een bezoek te brengen aan de Aalsterse deelgemeenten. We zeggen alleen maar: «Gaat en karnavalonderwijst alle volkeren!» de mannen van Lotjonslos hadden pech toen ze een wagen naar een andere werkplaats brachten. De wagen bleek te hoog ofwel hing het spandoek te ldag. De wagen kreeg een lelijke deuk.Hopen maar dat zede schade kunnen wegtoveren. Octaaf Boon Glen-Miller-gelukkig was vorige vrijdag? "He was in the mood... VISOIZJEKEN Johny besluit zijn gesprek noch tans formeel: -Ik zou geen prins karnaval meer willen zijn». Niet omdat hij ondankbaar is jegens zijn publiek. Integendeel, hij heeft zich met zeer grote ijver ingezet en is bijzonder dankbaar voor de opgedane ervaring en de vele blijken van simpatie. Hij is een te groot karnavalman om dat niet te kunnen waarderen en kijkt daarom al met verlangen uit als lid van de prinsen caemere. Maar prins karnaval zijn is ook een zeer dure aangelegenheid wanneer het uit de zak moet komen van een gewone werkjongen, die langs kommerciele weg geen belangen te verdedigen of te krijgen heeft. Iets wat men nog altijd niet te best begrijpt. E.A.R. De «paardemolens» staan er, de jeugd maakt al een ommetje na de school, kwestie van stilaan in de sfeer te komen. Centjes worden ijverig gespaard om met karnaval zelf op geen ritje, een pak frieten, noga, en alle andere heerlijke foorgenoegens te moeten kijken. Hopelijk bedenken heel wat foorkramers de Prinsencaemere terug met wat gratis bons. De mindervaiiden zullen er wel bij varen. en als de klapper op de vuurpijl (geijkte uitdrukking...) sleepten we nog de eerste prijs inde wacht (in de groepen zonder praalwa gen uiteraard), wat de omzet aan frisdranken natuurlijk gevoelig de hoogte injoeg. Dit jaar zullen ze het meer moeten hebben van rijzende zonnen, kleine gele spleetogige mannetjes. onvergetelijke eeuwigdurende thee-uurtjes en tot de snor bewapende mannen die zullen pogen in de maat te blijven tijdens hun schreeuwer ige en echt gemeende krijgs dansen! Het «paardevolk» zullen ze blijven maar de «slechte maziek» zal dit jaar niet bij hen gevonden worden. Dus weer eens een gehele folkloristische opzet verbonden aan karnavales ke kenmerkende uitspattingen op gebied van kleurenschake- ringen. morele gedragingen en humor geheel in estetisch kader van het land van de rijzende zon m.a.w. Japan. Bestuursleden: Paul Verhaegen (voorzitter), Mare Cottyn (sekre- taris-penningmeester). ErwinDe Groot (public relations). Patrick Ongena en Gyy Teerlinck (technische dienst). Poesji 'oesjzakken bestaan hoofdzakelijk uit studenten en scholieren. In totaal zo'n vijfentwintig fervente .'cdquivalisten die al een tijdje als (vrienden)groepje de zwoele karnavaldagen introkken... fdgedachte was toen reeds te »eren enige folklore binnen tadsmuren te brengen. Alzo en ze drie jaar terug naar de >tse danspasjes en dito m zich tussen de te begeven. Tot ze tged reven op de golven van sukses dat hen hiermee te rt viel. besloten hun droom volgend karnavaljaar zeren: in de stoet mee te Zo vertellen ze verder: jaar. voorafgaand aan deze ske gebeurtenis, werd ge- nerkt door een onmense spanning. een geharrewar organizatorische proble- valf een voortdurende onzj nde dreiging van faillisse- en H ptei ekei ïjaa t die slechts opgelost werden het monnikenleven dat we J elf oplegden en door opper- vricndschapsverhou- i onze kloosterge- njc ischap (pardon, karnaval- e,Het logische gevolg van fysische tekortkoming nl. e oris zouden verkleden in ,tteniken werd in de-algemene J (dering bijna unaniem af- zen (allen de abt was irme Er werd besloten dat de -dijk ouwi itruis ;en d je ni< n d jestl Stee stad een bende originele rond trekkende zigeuners, inklusief met een toepasselijke kar en de nodige paardekracht zouden te zien krijgen. Het resultaat was over het algemeen positief te noemen alhoewel van een volledige doorbraak op de karnavalmarkt nog geen sprake was. Daar onze versbakken naam, de Poesjzak ken, uitgedacht tussen 24 uur en middernacht schijnbaar moei lijk te accepteren was sprak men meestal over «dat paardevolk» of over diene groep met hun «slechte maziek». precies of wij ons dat aantrokken! Het bleek eens te meer dat die zware beproeving vóór karnaval geas socieerd aan de intense lol tijdens karnaval een gefundeer de impuls was om op hetzelfde stramien verder te borduren (ooit al eens op een stramien geborduurd?) En zo kwamen we terecht in een zwoele Mexi caanse sfeer die ons opnieuw de nodige (we hadden ze helemaal niet nodig) kopbrekerij ver schafte. Na maandenlange re search en informatieverzame ling (nee. een reisje naar Mexico was er niet bij!) hadden we toch al een zekere vormgeving in elkaar geknutseld. De kostuums alleen al waren bij machte om een paar hartinfarkten uit te lokken bij onze steeds behulp zame moeders, daar er uitzon dering makend voor het enig moeilijk patroon op elke kos tuum nog 90 a 100 meter «gallon» genaaid moest worden en dit volgens een bepaald figuurpatroon. De volgende stap was de produktie van 3000 anjers (naar onder afgerond natuurlijk) die dienden om onze twee karren wat op te frissen. Terwijl was men ook druk bezig om onze beide vervoermiddelen, volledig naar Mexicaanse maat staven en folklore om te toveren zodat ze ter beschikking zouden staan van de Mexicaanse bruid en haar bruidegom, vergezeld van de gehele familie en kennissengroep. Ditmaal werd het een ware kernuitbarsting van jolijt, onze groepsdansen oogsten een enorm succes (ik heb toch één vrouw in de handen zien klappen, 't was misschien de moeder van een onzer leden of een anonieme sympatisante)

De Voorpost | 1977 | | pagina 15