DREAM EXPRESS GAAT NAAR LONDEN DE VOORPOST VOLGDE DE EUROSONG-FINALE VAN NABIJ Wordt het nu dit jaar eindelijk eens een grote prestatie voor de BRT op het Eurovisiefestival dat op 2 april in Londen plaats heeft? Wij en velen met ons zijn geneigd het te geloven. In elk geval heeft de Vlaamse Televisie er dit jaar heel wat voor veil gehad om internatio naal nu eindelijk ook eens behoorlijk uit de hoek te komen. Sinds vorige zaterdag klokslag tien uur weten we dat Luk Smets en de zusjes Maesen, beter gekend als Dream Express onze kleuren zullen verdedigen. ENGELS Nadat we vorig jaar met het toch wel knappe nummer «Judy» van Pierre Rapsat ook al in de middenmoot verzeild geraakt waren, was de BRT het aan zijn image verplicht om nu ook eens naar de top te mikken. De serie Eurosong uitzendingen die twee jaar geleden uiteinde lijk hadden geleid tot de aan duiding van Ann Christy voor het songfestival te Stockholm hadden geen beste herinnering nagelaten. De serie vooraf- gaandelijke uitzendingen ston den beneden alle peil. Met Ann Christy werd toen zonder twijfel de beste zangeres'met het bes te nummer afgevaardigd maar dat bleek onvoldoende om het op internationaal niveau waar te maken. Anneke haalde een laatste plaats. Enkele weken voor het festival was er nog een rel toen men Anneke verplichtte om minstens een gedeelte van het lied in het Vlaams te zingen. Een typisch Belgische toe stand. De verantwoordelijken die tegensprekelijk met zijn naam uit drie man bestaat en zonder twijfel de meest Belgi sche van de drie was. Sylvain Van Holmen is immers een Vlaming, Lou Deprijck een Waal en de koddige dikkerd Pi- pou is een rasechte Brusselaar. Belgischer kan het niet! Two Men Sound had vorig jaar be dankt voor de eer, hoewel de RTB hen toen had gevraagd om naar het songfestival te trek ken. De groep kende toen evenwel sukses in Frankrijk met zijn bestseller Charlie Brown en producer Kluger meende dat men in volle suk- sesperiode op een songfestival eigenlijk meer te verliezen dan te winnen heeft, daarom be dankte Two Men Sound voor de eer. Inmiddels zijn echter Hemert zat daar natuurlijk voor een goed stuk tussen, maar je moet het toch maar doen. De derde formatie was ook de meest bekende: Dream Ex press, een groep bestaande uit Luk Smets, net als Bob en Fred van Trinity een ex-Pebble en de drie zusjes Maesen, die eigen lijk van Surinaamse afkomst zijn maar door hun huwelijk zijn zowel Bianca, die met Luk Smets gehuwd is, als Stella en Patricia van Belgische nationa liteit. De oudere en getrouwe televi siekijkers herinneren zich de meisjes nog wel als de Hearts of Soul die enkele jaren geleden de kleuren van Nederland ver dedigden op het Eurosongfes tival. Eens de namen van de deelnemende groepen bekend Het ticket voor Londen is binnen. Er heerst vreugde in het kamp van Dream Express. Rechts public-relation Nelly Pauwels en manager Adriaan Van Landschoot Softe van Trinity, een meisje met erg veel talent, was achteraf natuurlijk diep ontgoocheld. De uitspraak van de op een speciale manier samen gestelde jury verraste ook veel kenners uit de showbizz(v) hadden er echter duidelijk de lessen uit getrokken en dit jaar stond het reeds sinds septem ber vast dat België een groep zou afvaadigen die een Engels talig nummer mocht brengen. Dat de keuze op een groep viel is ook niet verwonderlijk als men weet dat Abba. Teach In, en Brotherhood of Men drie groepen zijn die de drie voor gaande jaren met de lauweren gingen lopen. MET Z'N DRIE De BRT zocht en vond drie groepen van te lande bereid om voor de selektie te vechten. Two Men Sound, een formatie twaalf maanden verlopen en de groep zag nu wel brood in de selektie en vooral in de verschil lende televisieoptredens die daarmee gepaard gingen. Een beetje promotie kon men vooral in Vlaanderen best ge bruiken. Dan was er Trinity, eveneens een driemansforma tie bestaande uit twee ex- Pebbles, Bob en Fred, en Sofie, de laureate van de laatste «Ontdek de Ster-wedstrijd». Deze groep maakte het de voorbije maanden in Nederd waar en dat is toch een presta tie voor een Belgische groep. De steun van de in Nederland overbekende producer HamVan waren zagen velen in Dream Express de grote favoriet voor het Londen-ticket. JURY De drie groepen hadden echter allemaal hun sterke kanten en hun verdedigers en alle drie voelden ze erf veel voor een deelname aan het festival. De selektie zou dus niet makkelijk worden. Ook hier liet de BRT niets aan het toeval over. Men wilde een jurysysteem dat zo sterk mogelijk geleek op dat gene dat in Londen zou worden uitgewerkt. Door de BRT stu diedienst werden daarom 192 mensen aangezocht om als jury te fungeren. De kriteria waren door de komputer vastgelegd. Men had een soort staalkaart van de Belgische bevolking en aan de hand daarvan zouden de 192 verkozen worden uit di verse streken, van verschil lende leeftijd, sociaal milieu, opleiding en zo verder. Omtrent de uiteindelijke aan duiding van de juryleden hing een volstrekte geheimhouding. Producer Bob Boon; «zelfs ik wist niet wie er allemaal in de jury zou zitten. Er mocht geen enkele lek zijn. Alles was kom pleet waterdicht. De juryleden werden op de dag van de uitzending reeds vanaf de vroege namiddag naar het Amerikaans theater gebracht en in quarantaine gehouden. Toen wijzelf tijdens de generale repetitie een poging deden om even met de juryleden te praten werden we onmiddellijk door een gestrenge zaalwachter op afstand gehouden. Ook de pers moest zich minstens op tien passen van de jury houden. Praten mocht beslist niet voor zaterdagavond tien uur. Wie wel wou en mocht praten dat waren de deelnemers zelf. De jongens van Two Men Sound geloofden niet zo sterk in hun kansen. «Met dit soort Pipou, de guitig springende clown van Two Men Sound kon hel deze keer toch hebben geen mooie meisjes zuchtten drie mannen van Two Men Sound, (vl iet waarmaken. Ja. wij jury speelt de presentatie een erg grote rol. Door het feit dat wij geen leuke meisjes in de groep hebben zoals onze kol lega's zijn we beslist bena deeld» meende leider Sylvain Van Holmen. Luk Smets van Dream Express was ook niet bijster optimist op enkele uren voor de aanvang van de uitzen ding. «Ik begin meer en meer te twijfelen» zuchtte Luk. In het Trinity kamp scheen men het meest optimist. «Drop, drop» had het in de voorronde uitste kend gedaan en men rekende erop dat de enorme massa fans die reeds van de late namiddag voor de deuren van het theater slenterden wel voor de nodige sfeer zouden zorgen die dan de jury onvermijdelijk zou beïn vloeden. HET UUR U En rond achten werd de span ning in de zaal voelbaar. De dappere zaalwachters hadden het niet klaargespeeld om de honderden enthousiaste fans buiten te houden en deze had den de zaal werkelijk bestormd. Een uur voor de aanvang van de uitzending galmden de namen van de groepen door het Ame rikaans Theater. Er werd getoe terd en gezongen, kortom de ambiance van de grote dagen. Daartussen een kalme Bob Boon, die duidelijk genoot van het sukses van zijn programma en een glimlachende Luk Ap- permont. «Ik ben de enige die al zeker is van zijn Londentic- ket, lachte Luk, maar dan wel als kommentator voor de BRT». In de voorronde tot de uiteinde lijke finale werd van iedere groep een liedje uitgeschakeld. Zowel voor Two Men Sound als voor Dream Express was dat een morele opstopper want beiden hadden juist hun groot ste hoop gezet op het uitge schakelde nummer. Luk was er duidelijk de put van in dat «Sold it for a million» niet was weer houden. Trinity had natuurlijk al zijn kansen gaaf gehouden met «Drop, drop» en voelde de zege meer en meer binnen schot. Een pronostiek tussen showjournalisten en radio mensen wees ook duidelijk Tri nity aan als overwinnaar. Waaruit dus blijkt dat ook en misschien vooral de «insiders» zich nogal eens vergissen op showgebied. De verrassing was inderdaad erg groot toen Bob Boon aan Luk Appermont en de talrijke kijkers kwam ver tellen dat Dream Express, met miniem verschil gewonnen had van Trinity en Two Men Sound. Verwarring en enorme ont goocheling bij de talrijke Trinity-fans, maar onbeschrijf lijk enthousiasme bi) de aan- hangers van Dream Express. Luk Smets kon zijn tranen niet 192 juryleden tijdens de generale repetitie. De gemiddelde leeftijd lag boven de veertig jaar... (v) bedwingen. Nelly Pauwels, public -relationgirl van de groep danste van vreugde en Adriaan Van Landschoot, big-boss van de winnende groep kon zijn ge luk al evenmin op. LONDEN Adriaan Van Landschoot is in showkringen geen onbekende naam. Enkele jaren geleden haalde hij de krachttoer uit om een Vlaamse radiopiraat in de ether te brengen. Iets wat zo wat iedereen voor onmogelijk had gehouden maar uiteindelijk moest geloven toen radio At lantis begon uit te zenden en in enkele weken tijd uitgroeide tot een ongelooflijk populair ra diostation. De piraterij van de Adegemse boetiek-koning duurde echter niet al te lang. Van Landschoot bleef zich echter in showkrin gen bewegen en nam de groep Dream Express onder zijn hoede. Zijn bedoeling is duide lijk. Hij wil van Dream Express een internationale formatie maken en geef toe dat hij flink op weg is. Enkele maanden geleden bracht Van Landschoot Dream Express voor een tournee naar Engeland. Het werd een mee valler; zodanig zelfs dat we groep in de Lodense showtem pel «Talk of the Town» drie we ken als topattraktie stond en telkens volle zalen lokte. Dream Express is dus geen onbekende meer voor het Engels publiek en dat kan hen alleen maar voordeel bijbrengen op 2 april a.s. «A million in one, two, three» is een pretentieloos vlot melodietje dat het inderdaad wel best eens zou kunnen ma ken op het Eurovisiesongfesti val. Aan vakkundige voorberei ding zal het alvast niet ontbre ken. Van Landschoot kijkt y dat betreft op geld nd moeite. Hij engageerde ene A kere Engelse mijnheer Velas(| die drie jaar geleden de naar de overwinning plavejl voor Abba. Vandaag blijkt r altijd dat het destijds goui plaveien waren, want An mag sinds de Beatles well meest populaire groep ter y reld worden genoemd. Wij kijken dus in spanningR en we leven op hoop. Nuchtt heid blijft echter toch gebod) want het is heus met de eeif keer dat we weken op voorhd overal bij de favorieten word gerekend maar uiteindelijk i) een allerlaatste prijs en een) lies vol ontgoochelingen i huis kunnen terugkeren. maar duimen voor Luk, Biar| Stella en Patricia. Tekst: Mare Heym Foto Emiel Di;eam Express tijden:

De Voorpost | 1977 | | pagina 24