KORTE STAKING BIJ TECHNOCHROME dol DENDERMONDS RECHTER SCHIET AALSTERSE BOK FSPRAAK MET EEN SCHRIJF-STER Karnaval: geldinzameling voor de beschuttende werkplaatsen •AteL Y2W <t>' 0>£ 5VSKE WIETE l\) jnfro c on k dat 'crv.a :n dc sestuj moge ligentj, artikel dat dj oegerl n diet staad nthou» lornerf ien. Dinsdagnamiddag 1 februari te 15 uur had een staking plaats in de pvba TECHNOCROME, een afwerkingscentrale voor kleurfoto's te Erembodegem. Donderdag 3 februari werd voor het probleem een oplossing gevonden en konden de werknemers hun taak normaal verder zetten. Aanvankelijk liet het zich aanzien dat de 6 werknemers uit de elektronica afdeling, het zouden zien uitgroeien tot een soli- dariteitsstaking met de ruim 200 werknemers van het bedrijf. GEHEIMZINNIGHEID Met ietwat verbazing moeten we vaststellen, dat rondom de staking een waas geweven werd van geheimzinnigheid. Ook onze fotograaf, die woensdagmorgen aanwezig was voor het gebouw van Technochrome, werd eerder argwanend bekeken. Een werknemer waarmee wij spraken, - toen de staking pas afgelopen was,- wou niet in gaan op de resultaten van de gevoerde aktie en wou enkel kwijt, dat de direktie akkoord gegaan was met de voorstel len. Toen we ons in verbinding stelden met de direktie van Technochrome, - die in verga dering was,- wou de heer Bon ne, hoofd van de personeels dienst ons alleen vertellen dat de staking inderdaad afgelo pen was, maar weigerde alle verdere kommentaar met de vraag welk belang «De Voor post» had om er meer over te vernemen. ledereen hield liever het potje gedekt. Wat ons niet belet om toch tot de kern van de zaak door te dringen. Een staking is een aktuele gebeurtenis waar men niet zonder meer kan aan voorbijgaan. AANLEIDING TOT DE STA KING Een der stakers wist ons te ver tellen dat de reden tot staken diende gezocht te worden in het feit dat een van de 6 kolle ga's afgedankt werd de ver- pichting om 's nachts te werken en represaille maatregelen. Zoals we reeds eerder mede deelden konden we de visie van het betrokken bedrijf er niet tegenover plaatsen. Wel dit van de vakbond. Hieruit blijkt dat de aanleiding tot staken moet gezocht wor den in de reorganisatie van de elektro afdeling, waar de 6 be trokkenen werkzaam zijn. In deze afdeling is het noodzake lijk dat er een aanwezigheid moet overbrugt worden tussen 4 en 6 uur 's morgens. De werknemers van hun kant steunen zich op hun aanne- mingsvoorwaarden bij de in diensttreding en waaruit blijkt dat ze aangenomen werden om dagwerk te verrichten. Bij gevolg weigerde men nacht werk te presteren. Het gevolg was de staking op 1 februari. OPLOSSING VAN HET PROBLEEM Donderdag kwam er uiteinde lijk een oplossing uit de bus. Een der stakers noch het be drijf wou ons vertellen waar over het ging. Wel weten wij dat er een be paalde regeling getroffen werd binnen de bestaande dienst. Twee personen die reeds 12 weken per jaar in dit systeem zitten, zetten doodgewoon hun werk verder. De vier anderen kunnen telefonisch opgeroe pen worden tussen 4 uur en 6 uur 's morgens. Het probleem en de aanleiding van de staking is tussen de zes belanghebbenden gebleven. Alleen indien er geen oplossing zou gevonden worden zou men overwogen hebben om tot een solidariteitsstaking over te gaan. Zover is het niet geko men en de aanzet en persbe richten omtrent deze staking waren dan ook ietwat voorba rig. Waarom men in gans deze zaak belang hecht aan ge- heimdoenerij is ons evenwel 'n raadsel. Zowel stakers als ver antwoordelijken van het bedrijf zijn hiervan niet vrij te pleiten. De stedelijke Brandweer, die niet zolang geleden gedeelte lijk een beroepskorps werd, heeft niet aan bezieling inge boet. Met de steun van het stadsbestuur en de medewer king van het feestkomitee, wil ze eens te meer in het open baar getuigenis afleggen van haar grote bezieling. Tijdens de jaarlijkse kamavalstoet organiseert zij, grootser dan ooit, een geldinzameling ten voordele van de Beschuttende Werkplaatsen Aalst met versierde wagens - containers bespannen met netten - waarin alle karnavalisten van Groot-Aalst hun begaanheid kwijtkunnen om ook voor de gehandikapten van karnaval een feest te maken. Vorige jaar bedroeg de opbrengst 129.500 fr.een som die integraal aan de Beschuttende Werkplaatsen werd over gemaakt. Nu wordt zeker dat resultaat overtroffen om re den dat de Brandweer niet alleen de wagens en de geluids installatie gratis ter beschikking stelt, maar dat tevens 25 van naar leden pro deo een stukje karnaval opofferen aan de inzameling, en drie uur moeizaam - én nuchter - tellen De Beschuttende Werkplaatsen herbergen 73 gehandikap ten die er een bezigheid, een eigen werk en een thuis vinden. «A house is not a home, until you are there een huis is nog geen thuis, tenzij jij er bent» met je steun, je bekommernis en alles wat daarmee kan gerealiseerd wor den. «Niemand is een eiland, niemand is alleen»denk aan hen pvervolle sladsfecsl/aal had de plechtige prijsuitreiking van de Dirk Martensprijs 1976 plaats, (cl) I lernian De Coninck, 'Zolang er sneeuw ligt', 135F. PAULBALMAN Dat es azoei ien van die vroagen die ze in den toyd steldjen as ze in ne kaffei binnek wampen en ni va zin 'n woren van dor ne seng te verleggen. Wie? Awei de zotten, de verkliedje, newoor, mor toch 't miest de vooil sjannetten meh heer stik gordoyn veiren heer gezicht en here korsei oon en ne kallesong meh plekken ialachter. 't Woren oeik dedie die op stroot of oiek in 't kaffei iederien oonsproaken meh «looirik!». Dat es teigewoerdeg pekanst allemool gedoon, doboy, hoeveil vooil sjannetten zielde naa nog. En 't was pertang de vooil sjannet die vroeger het echte tieken was van onze vasteloaved hier in Olsjt. Mor ja, alles verandert, de stoet oeik. Want gelèk as naa denne stoet es, 'n zol 'n vroeger ni meigelèk geweist hemmen. Da spel meh denne koyzer en die prinsjen, dat es oeik nief. Vroeger was de karnaval eh gebeiren ooit het volk, naa es dat iet on't werren vér het volk, dad es eh verschil. Oever denne koyzer en die prinsjen gesproeken, die mens doeng gralèk heer devoeiren en z' hemmen al veil kennen verweizenlèkken. Mor ziede gajjer oiek al iet opkommen he? Ik wel zee. Naa dammen 'n fuziegemintje, of liever: fuziestad geworren zén, zojje kenne peizen hemmen da ze kandidoten te veil zolie g'had hemmen en ochiere toch, 't was zjustekes oaverècht. Ge zodj op den dier moete gon peizen dat aal degein die kapabel woren vér mei te doeng nor den titel van Prinsj, allemol heren toer al gekreigen hemmen en dat dormei amen ooit es, opgeschépt! 'k Hem van de weik nog teigen Prinsj Karei gezeid,: Karei jongen, wedje wa dagge zodj moeten doeng? Richt 'n schoei op vér toekomstege kandidoot-prinsje. Ge Hert heer hoe da ze njoeten veiren 't volk kommen, hoe da ze heer moeten haven en hoe da ze de schajongen kennen ooithangen zonde doveir den onnoeizeien te vertoeinen. Want op het ranjeken loeipen rissen plezant en flaa-plezant es ni attoyd gemakkelèk en door werd er nogal gemakkelèk mistorren. En ik vin dat er niet zu ambetant es as nen teppen die peist dat 'n pleziereg es. Ik 'n bedoel domei nimmani zee, 't er moet da nimmand op hem ni pakken en surtoe de twie kandidoten van teis joor ni, mor 't es toch azoei. Binnen 't kért zal 't fiestkommetoyt nog verplicht zén van 'n annoons in de Veirpost te lote zetten: kandidoot-prinsjen gevroagd. Of zol d'er 't nies al af zén? Gelèk as 't er op den dier 't nies zal afgoon van aal die verkiezingen van die «Missen». Woor hemme ze allemool als gin «Miss» veir? Booiten die Missen Universe of Miss Belzjen, hemme ze na aal Missen van allesoerten die ge a kendj peizen: Miss Scooimwoyn,Er beis, Parrat, Pony, Bette en noem mor op. Fleis moet men nog 'n Miss Veirpost gon kiezen of 'n Miss-teinget of Miss-val, as 't ni op 'n haaft. Mor vér nog ne kier verom te kommen op die Vooil-Sjannetten, 't werd srillekesoon toyd, dat er dor ne kier op gepeisd werd. Dorom zén der die dor iet willen on doeng. 'k Kaan ajjer van naavoon al verteUen dat er van de Zoterdag eh stambeldj zal onthildj werren, da meh de figuur van die Vooil Sjannet de Vasteloaved zelf wildj ieren. 't Er zeilen der missching zén die zelle zegeen as ze da stambeldj zeUe zing: 'l es veil te klein, da moest toch groeier geweist hemmen! Mor ja, wa wieje? Koeken kost geldj en ongezing dat da stambdiy gien subsiede gekreigen 'n heid van 'nt fiestkommetoyt of van 't stad, hemmen die mensjen moete gebrooiken wa dazze hooin. En doby, es Maneke Pis, die de stad Brissel uitbeldj, tèn misschieng zu groeit, hein? Awei tèn! 't Be/onderste es, dat er op gepeisd es en dat er knols gevonne zèn die der dor iet willen on doeng. Want als es de Karnaval ni mier de Vasteloaved van vroeger, tot spoyt van sommegte en tot plezier van veil ander, wajjer meigen toch den oeirspronk ni vergeiten en dat de vooi sjannet van vroeger gheil veir iveranst den oeirspronk es van aal die sjikke woages in de stoet van vandoag, dat es zeikes. Dorom, eh klein bravoaken ver de mensjen die der op gepeisd hemmen. Lodj ons na hoepen dat er gin flaplezante zèn die da stik komme verdéstreweiren of da 't ni in hanne 'n valt van de die van Deiremonne, want anders zette men dor 't noste joor eh «Vooil Péreken»! En wie es da tèn zojje kenne vroagen, die da spel g'arrangzjeird hemmen? Awei, dat heid ieveranst iet te moaken meh de die die da geel boeksken naa al ver den rindje kier ooitgegeiven hemmen. Hejje da nog ni gelzeizen? Allei gov, tèn wer het toyd dagge a ien godj holen zee, want 't es 't leize weerd. Sertoe dat er oeik 't ien en'tander in stoot van net andersom ging vinden. Het wordt maar weer eens al te duidelijk dat er in hoofzaak geschreven wordt uit gemis en/of uit verzet tegen. Als favoriet dichter noemde Herman Ruiger Kopland (pu bliceerde o.a. Wie wat vindt heeft slecht gekocht) die zowel bij ons als in Nederland nog lang niet toe is aan wat hij echt waard is. Bij al dat gemis krijgt Herman er dan toch de twintig duizend frank bij als aandenken aandc Dirk Martensprijs die, na lang navragen, sinds i%2 tel- kenjare wordt uitgereikt. Zaten deze keer in de jury: Ben Garni, Willy Spillebeen. Hugo Bousset en uiteraard Willem M. Rogge man; zij adviseerden op hun beurt de stad Aalst qua hun keuze. Binnen enkele maanden verschijnt er in een nummer van de Vlaamse Gids een special rond de gevierde. Wij eindigen en beauté met een drink op Herman in zijn 'Hotel Eden": we zwommen onze namen op het water. ik zwom An in twee grote letters, jij zwom uitgebreid aan de naam Herman en met de maan eroverheen leek het wel alsof we onze namen definitief genoteerd hadden op één van de gewijde bladzijden van het Boek. en we lachten en wat maakten we een leven dat we negen maanden later fomas zouden noemen. AFSCHEID AAN DE STOET De Voorpost -11-2-77 - 3 HEID 'N HIER AL GEWEIST HE? Sinds jaar en dag heerst er een rivaliteit tussen Aalst en Dender- monde. Dat die rivaliteit zich nu blijkbaar ook reeds gaat uitstrek en tot de zaakjes van Vrouwe Justitia, is op zijn minst onverant woord te noemen! SE FEITEN )p2l februari 1976 had er op het ruispunt van de Groenstraat en e Leopoldlaan een verkeerson- eval plaats. De bejaarde mevr. Pelsmaecker-Grootvriendt erd het slachtoffer. Z ij overleed jf dagen later aan haar verwon- ngen. De automobilist reed met :n snelheid van 70 a 80 km per u en hij de vrouw die overstak op i zebrapad, raakte. Door zijn te 0p ige snelheid kon de bestuurder et meer tijdig stoppen. rechters hebben nogal snel de nei ging om zich ergens over uit te laten op basis van oppervlakkige en onjuiste feiten. Vooraleer over te gaan tot dergelijke uitlatingen, zou de rechter, die weliswaar vol ledig souverein optreedt, er beter aan doen zich eerst degelijk te in formeren. Dan zou het in de toe komst kunnen vermeden worden nog bokken te schieten zoals rech ter Hoorens er vorige week in slaagde! Dirk De Pauw E RECHTER it is een gewoon geval zoals er ior de korrcctionele rechtbank in Dendermonde wekelijks zo tereen addertje onder het gras. I is immers een snelheid van ix. 80 km. per u toegelaten op 11 ei« bewuste kruispunt. Hierover rechter Hoorens, voorzitter bij korrcctionele rechtbank te :ndermonde. in het zittingsblad teren. -...Het is misdadig van stad Aalst toe te laten dat tegen km. per u. wordt gereden aan oversteekplaats nabij een Dot ziekenhuis. Die toestand I jaren en even zo lang is kruispunt Groenstraat- :opoldlaan een slagveld! WERKELIJKHEID is inderdaad zo dat er een ix snelheid van 80 km./u geldt deze plaats. Doch de stad Aalst :d op de gemeenteraad van 25 1 1974 het voorstel op er een x. snelheid van 60 km./u in te »slui 'cn ^et m'nisterie van Ver- r sprak er echter zijn veto over Een ander voorstel, nl. om de ipoldlaan van een middenberm oorzien, werd eveneens afge- :enDe stad Aalst is dus niet zo dadig als de Dendcrmondse iter wil laten uitschijnen. Dc ecj1, ligt in werkelijkheid bij en- kortzichtige. verantwoorde- ambtenaren bij Verkeerswe- jlg /t uren DÉONTOLOGIE voorzitter bezit inderdaad hel t t om zijn visie op een bepaald rkelij 'leem kenbaar te maken Toch wei aat er zo iets als dc deontolo- van de rechter, zoals er een itologie van de ad\okaat be- Een déontologie is iets en dryer heel lang gediskussieerd worden. Toch is het een feit ,ar :owcl de rechter aid dc advo- hun déontologie al te dikwijls uin laarzen lappen. Sommige voldoende afstand te bewaren. LENIG IN DE LIEFDE Is een poëziebundel eens uit zonderlijk een best-seller. Claus en Snoeck stijgen met sommige bundel over de vijfduizend, desalniettemin kan de Coninck zich ook verheugen in een vijfde druk van zijn eersteling 'De lenige liefde'. Wat het met de bekroonde binnen enkele jaren gaat worden valt nog niet te Gevaarlijke oversteekplaats aan de O.L.V. kliniek (jm) voorspellen, intussen is hij toch ijverig aan een nieuwe reeks gedichten bezig, de 32-jarige man die er wat kaal bijloopt. Over de zo opvallende kloof tussen eerste en tweede bundel nog het volgende: Herman wijdt deze niksschrijverij o.a. aan de echte definitie van het neo realisme: de realiteit van het leven belangrijker vinden dan erover te schrijven. Hij is pas terug gaan schrijven toen hij het 'olg van blz. 1 fdcrl Hij houdt van itieve ters die het helder en direkt an 0 en wat ze te zeggen hebben, ten 1 -om is zijn poëzie geen gageerde poëzie, want deze SPRtjk vere ste voor poëzie: aanbaar schrijven. Bij deze iraak zien we het joerna- l^ïke bloed in de aderen van y|^|nian stijgen. Willen nillcns. ;kan het anders, heeft de lalistiek hem in zijn poëzie Hoed nochtans door een

De Voorpost | 1977 | | pagina 3