GEEN REUZEMAZOUTTANKS TE NIEUWERKERKEN "HET SINT JOZEFINSTITUUT 1EEMT AFSCHEID VAN fOLANDA EN MIA SUYS Klubfilms Filmklubs EEN BESTEMMING GEVEN AAN HET GESTICHT VAN MESEN IN DE FIBER FLEET De Voorpost -11-2-77 - 7 AKTIE VAN RALDES WERPT VRUCHTEN AF Op een terrein in de Bergstraat wenste de heer Lievens uit INieuwkerken drie bovengrondse stookolietanks, eik met een inhoud van 100.000 liter te piaatsen. Bij het openbaar onderzoek dat liep van 17 juni 1976 tot 2 juli 1976 hadden I reeds een honderdtal gezinnen uit de wijken Berg en Laar zich tegen deze exploitatie verzet. Zij haalden diverse redenen aan: het perceel waarop de tanks zouden ge- I plaatst worden werd verkocht als bouwgrond voor open bebouwing; volgens het gewestplan Aalst-Ninove-Ge- raardsbergen is dit gewestplan gelegen deels in een lande- lijke woonzone, deels in een parkzone, de tanks zelfs zouden in de parkzone worden opgestelder bestaat een gevaar voor de gezondheid wegens de uitwasemingen van petroleumgassen; er bestaat een gevaar voor brand en A ontploffing; er is hinder te verwachten van het op en afrijden van zware vrachtwagens in de smalle straatjes van 1de wijk. Onder de indruk van aeze bezwaren werd door het p toenmalige schepenkollege van Nieuwerkerken een ne- ^gatief advies overgemaakt Waan de provinciegouverneur 2 pp 20 juli 1976. MDe heer Lievens bleef niet )ij de pakken zitten een tiende een gewijzigde aan draag in. Hij was zinnens in jlaatsvan de bovengrondse ;anks van elk 100.000 liter, 5 ondergrondse tanks van elk 70.000 liter te plaatsen. In schrijven van 2 decem ber van de achtste afdeling van het provinciebestuur aan het kollege werd ge- rraagd zo spoedig mogelijk idvies uit te brengen, in irband met die nieuwe plannen. Op 7 december gaf jr tiet schepenkollege toen y jen positief advies zonder '4 ten nieuw onderzoek te la- V sen plaatsgrijpen. Dit posi- sief advies werd uitgebracht tp het moment dat de sche pen die zich het hevigst te gen deze zaak verzette ge hospitaliseerd was. Hij for muleerde immers de meeste bezwaren die ervoor zorgden dat het eerste ad vies negatief was. Raldes richtte op 25 december een brief naar de gouverneur waarin zij deze eigenaardige gang van zaken aanklaag den. Eind januari bereikte Raldes een schrijven van de gouverneur waarin deze meedeelt dat de exploitatie vergunning van 300.000 liter stookolie bovengronds ge weigerd wordt. Voor de nieuwe plannen die de heer Lievens indiende dient volgens de gouver neur de volledige procedure inzake onderzoek en advie zen opnieuw te gebeuren. Raldes blijft steeds sterk gekant tegen de uitbating van een reuze-opslagplaats voor stookolie of het nu bo vengronds of ondergronds gebeurt. Zij zullen niet nala ten eventueel een bezwaar schrift in te dienen, en ho pen dat het huidig kollege van burgemeester en sche penen de vooringenomen inplanting zal helpen voor komen. NIEUWE BEDRIJVEN? Het regent momenteel openbare onderzoeken co- modo en incommodo. We vermelden de belangrijkste. Rath en Doodeheever, het nederlands bedrijf van be hangpapier en verf heeft een onderzoek laten verrich ten tot de exploitatie van haar bedrijf gelegen op de derde industriezone te Erembodegem. Een bloemist uit de Linde- veldstraat te Hofstade heeft een onderzoek gevraagd in verband met het plaatsen van een mazouttank van 80.000 liter. Een galvanisatiebedrijf uit Gijzegem diende een aan vraag in tot het verder ex ploiteren. Dit bedrijf is vol ledig in de woonzone gele gen en de vorige vergunning is ondertussen vervallen. Het bedrijf werkt dus mo menteel onwettelijk. Steu nend op de wetgeving om trent Stedebouw en Ruimte lijk ordening en de wetge ving op de Arbeidsbe scherming heeft de werk groep leefmilieu het nodig geoordeeld hiertegen te protesteren. De stad heeft de bedoeling de Mijlbekelaan, op dit ogenblik een smalle voet- if D^'en zenëf Mii jlgerfSte gaapnd' >g d( J-P n c(clet lerarenkorps van het Sint-Jozefsinstituut heeft in een itieme hulde afscheid genomen van hun kollegas Yolanda Mia Suys. Respektievelijk sinds 1943 en '45 hebben ze hun ste krachten gegeven voor de opbouw van de afdeling indel aan deze school. iagei arnale zusters Suys hebben het js rasechte Merenaars op zich RDWnomen hun steentje bij te agen aan de opbouw van mdelsafdeling in het Sint- g vaizefsinstituut. Toen in 1941 de rzitt roepsafdeling gesticht werd ense der het impuls van Zuster Gabrielle, moest men er met vrij beperkte middelen roeien. Yolanda en Mia Suys werden aangezocht om het leraren korps te komen versterken. Toen gaven ze nog les in de school van de Dames van Ma ria te Aalst. Ze voelden het aan CONRACK een film van Martin Ritt (VSA. I974) met John Voigt. Hume Cronyn. Paul Winfield. Madge Sinclair en Tina Andrews. Niet zo'n bekende naam. die Martin Ritt. alhoewel hij wel al aardig wat op zijn palmares heeft staan. Even situeren dus. In 1958 maakte hij «Long hot summer», in 1961 «Paris Blues», in 1962 «Hemingway's Adventures of a young man», in 1965 The spy who came in from the cold», in 1969 -The Molly Maguires» en in 1972 «Sounder», Daartussenin heb ik een hoop titels achterwege gelaten, niet omdat ze het vernoemen niet waard zijn, maar wel omdat De Voorpost tenslotte geen filmcn- eyclopcdy is. Merkwaardig voor het oeuvre van Ritt is wel de grote plaats die hij aan de Amerikaanse neger toebedeelt, zo ook in «Conrack». Conrack is in feite Pat Conroy. een jonge blanke onderwijzer, die op een mooie lenteochtend aan wal gaat op een uitsluitend door zwarten bewoond eiland ergens voorde kust van Zuid Carolina. Zijn leerlingen kunnen zijn naam echter moeilijk uitspreken en houden het gcmakkclijkshalve bij Conrack. Die gaat er dadelijk met al zijn idealisme tegenaan en probeert het niveau van de kinderen wat op te tillen. Hij slaagt erin zijn bewustzijn wat te verruimen, hen wat levenswijsheid, levenskunst eigenlijk, bij te .brengen. Pijli Mooie liedjes duren echter niet lang: een inspecteur is duidelijk niet opgetogen omtrent Conrack's onderwijsmethoden cn dient een negatief rapport in. De rest blijft niet uit en aan het 'ind van het schooljaar wordt Conrack verplaatst, niettegen staande de hevige protesten van de ouders en hun kinderen, ït J3( )e boodschap en de lessen kunt u er zelf duidelijk uithalen. Ritt's 5-Josl ''m heeft het enorme voordeel sympatiek over te komen, alleen kwam hij bij mij wat té belerend over. zonder dat dit echter linderlijk was. groe| donderdag 17 februari 1977 - zaal Sint Jozel'skollege) rilE RAILWAY CHILDREN Ben film over en voor kinderen, variante op «The Sound of liisic». Lanseloet. woensdag 16 februari 1977 om 14 uur in het Sint- o/elsinstituut. Sinl-Jozelstraat X te Aalst) landel LA GRANDE VADROUILLE icn Louis de l unès film. kommenlaar overbodig dus: lachen vhia/en en gegarandeerd Marcellinoklub. zondag 13 februari om 14 uur) elier van ;elier nde» van ïdag- issen n en Ier v/eg om te bouwen tot een brede straat. Hiervoor wer den reeds gronden geruild. Wie hiertegen wilde pro testeren kon dit doen naar aanleiding van het onder zoek. Er zijn ook twee onderzoe ken bezig in verband met twee varkenskwekerijen. De heer Elie Van Cauwen- bergh doet een aanvraag tot het oprichten van een alu- miniumfabriek. Opnieuw worden twee voet wegels geheel of gedeelte lijk afgeschaft. Het betreft de voetweg nr. 65 aan de Schoolstraat te Nieuwer kerken en de voetweg nr. 39 te Herdersem. De werk groep leefmilieuprotesteer- de tegen de afschaffing van de voetweg nr. 103 ge naamd het Mijl beekstraatje en dit blijft behouden. RVDP Nog iets meer dan een week en de dag van de Aalsterse komische groepen is aangebroken. In de werkhalle is men echter nog verre van klaar. Er zal deze laatste dagen dag en nacht dienen gewerkt te worden om de nodige kleur in de stoet te steken, (rvdp-jm) Werkgroep «Leefmilieu Lede» Het Koninklijk Gesticht van Mesen heeft door de eeuwen heen een belangrijke rol gespeeld in de Leedse samenleving. Na een periode van grote en minder grote glorie, is nu blijkbaar de periode van verval ingetreden. Doch daarmee zijn een groot aantal Ledenaars niet akkoord. Enkele jaren geleden voerde een aktiegroep een bewustmakingskampagne bij de Leedse bevolkinq. Nu is een andere werkgroep, nl. de werkgroep «Leefmilieu Lede», begonnen mei het voeren van een intensieve sensibiliseringskampagne bij hogere funktionarissen. als hun plicht om hun verze kerde job aldaar te laten staan om in Mere aan de slag te gaan. «In Aalst hebben we goede les gekregen, vertelt Yo landa, want de direktrice was erg veeleisend tegenover haar personeel». Yolanda heeft nu nagenoeg 30 jaar geprobeerd de wiskundige wijsheid in de hoofden van haar leerlingen te stampen. Ze slaagde hierin vrij gemakkelijk omdat ze wist aandacht en tucht te eisen. «Hetzelfde geldt voor mijn zuster Mia, die in haar hele periode Frans doceerde», voegt ze eraan toe. In de loop van die 30 jaar hebben ze veel wisselende ervaringen opge daan. «Op een bepaald mo ment stonden we voor 70 leer lingen». Nu zijn beiden op rust gesteld en bij die gelegenheid wilde de school ze echt dank betuigen. Omdat ze er zelf op stonden, had de welverdiende viering plaats in de beperkte en in tieme kring van het leraren korps. Zuster Flora sprak in naam van de kollegas en drukte hierbij de dankbaarheid van Zr. Gabriëlle uitzij had als direktrice heel bijzonder de da gelijkse steun van de zusters Suys ervaren. Lovende woor den voorts over de Franse poëzie en over de bevattelijke wiskundelessen, eerst klas sieke en dan nog de moderne wiskunde. Uit naam van beiden sprak Yo landa een dankwoordje voor de kollegialiteit die ze in die ja ren met alle leraars mochten ondervinden. «De vele getrou wen, naast wie wij gedurende vele jaren de bouwstenen bij brachten, om deze school uitte bouwen tot het imposante komplex zoals het er nu uit ziet». Voorts drukte ze haar bezorgdheid uit over de moei lijke opvoeding van de jonge generatie, en ze wenste haar opvolgers hierin veel sukses. Persoonlijk vernoemde ze Zr. Gabriëlle en E.H. Decubber, die zich destijds altijd moedig heeft ingezet voor de school. Als blijk van sympatie is E.H. Decubber achteraf nog aange komen om samen met de feestvierenden een glaasje te drinken op de vele jaren, die iedereen de zusters Suys toe wenst. Momenteel is Yolanda Suys nog zeer aktief in de heemkun dige kring van Erpe-Mere. Werkgroep «Leefmilieu1 Lede» Deze werkgroep heeft in feite een lange aanloopperiode ge kend. De basis van de huidige groep moet zowat in septem ber 1975 gezocht worden. Toen organiseerde Raldes éen kontaktavond omtrent het ge westplan, samen met o.a. het Davidsfonds en De Wielewaal. In november 1975 werd er dan een leefmilieuweekeinde inge richt, waaraan deze organisa ties meewerkten. Op 8 februari 1976 heeft dan een eerste ver gadering plaatsgevonden die vooral handelde over het ge westplan. Er is dan kontakt geweest tussen deze groep en de mensen van het jeugdhuis Leeuwerik, waar een leefmi lieuwerkgroep was opgericht. Einde mei 1976 vond er een vergadering plaats om te bepa len hoe de werking zou verlo pen. Daarna vond er een sa menkomst plaats waarop een aantal voorstellen werden ge formuleerd. Hieruit werd beslo ten om vier dossiers op te stel len. De volgende problemen van onze gemeente zullen be handeld worden speelruim ten, de sociale woonwijk «Vei lig Wonen», het Koninklijk Ge sticht van Mesen en ten slotte nog een dossier over sluikstor- ting. Per dossier is er een ver antwoordelijke aangesteld ge worden. Het bestuur bestaat uit Lieve Van Steenbergen Magda De Deyn als sekreta- resse Toon Mertens pen ningmeester en Pol D'haese- leer die tevens fungeert als kontaktman bij Raldes. Voor eventueel geïnteresseerden geven we volgend kontakta- dres: Magda De Deyn, Hauw straat 50, 9310 Lede Gesticht van Mesen geklas seerd Het dossier over het Koninklijk Gesticht van Mesen is klaarge komen en we namen even een kijkje. Zoals de meesten wel zullen weten is bewust Ge sticht geklasseerd geworden door het K.B. van 25 maart 1975. In Lede zijn de meningen hierover nogal verdeeld. Er is een deel van de bevolking die van mening is dat het de hoog ste tijd is dat er iets aan gedaan wordt om verdere verkrotting tegen te gaan. Een ander deel vindt dat het niet nodig is alle gebouwen te beschermen, doch stellen voor deze be schermingsprocedure te be perken tot het historiche ge deelte. Er zijn nu twee gezichts punten: het eerste is het stre ven naar voorlopige bescher ming om verdere verkrotting te gen te gaan het tweede punt behelst het voorzien van een uiteindelijke bestemming. Een fortuintje te verdienen aan verval? In hun streven naar voorlopige bescherming om verval tegen te gaan, hebben de mensen van de werkgroep in een be ginstadium twee brieven ver stuurd. Een naar de stichting Goeleven, meer bepaald aan het diensthoofd monumenten zorg. Het tweede schrijven werd overgemaakt aan het Provinciebestuur van Oost- Vlaanderen. Deze laatste in stantie was bereid ergens in spanningen ten goede te doen, maar de organisatie Goeleven heeft het dossier volledig tot zich getrokken. Doch de per soon die zich met de zaak be moeit is nog niet tot konkrete resultaten gekomen, integen deel stuit hij op zeer veel weer stand. Ondertussen is er ook al een protest gekomen tegen enige vorm van bescherming van het Gesticht van Mesen vanwege de beheerskommis- sie van het gesticht. De bedoe ling van deze mensen is zon der meer duidelijk. Deze men sen wensen niets meer dan dat er volledige verkrotting op treedt. om daarna het ganse domein te verkavelen in bouw grond en er dan een dikke stui ver aan te verdienen. Deze zienswijze wordt nog kracht bijgezet als men gaat zien naar de verkoopprijs die door deze mensen een paar jaar geleden gevraagd werd aan het ge meentebestuurvan Lede, toen de aankoop ter sprake kwam. De aangehaalde verkoopprijs was berekend op basis van de geldende prijzen voor bouw gronden in Lede. Dus deze mensen steken hun bedoeling onder banken noch stoelen. Een ander bedenkelijk feit is dat er niet wordt ingegaan op de voorstellen tot bescher ming, ondanks dat het gesticht geklasseerd is. Naar verluidt is dit een niet zo dikwijls voorko mend feit. Ondertussen werd er ook druk uitgeoefend door de werk groep langs politieke weg. Een aantal politici werden aange schreven met het verzoek de zaak bij de hogere overheid aanhangig te maken. De ge- kontakteerde politici waren Volksvertegenwoordigers Wim Verleysen (CVP), waarvan geen enkele reaktie werd ont vangen De Kegel (VU), die reeds enkele parlementaire vragen gesteld heeft aan de Minister van Nederlandse Kui tuur De BackerVan der Nie- pen (BSP) en D'haeseleer, die ieder op hun manier meewer ken aan het probleem. Nu wordt de aandacht vooral toegespitst op het Ministerie van Landsverdediging, want het gesticht zou resorteren on der de bevoegdheid van dit mi nisterie. Dit bewijst dat de ganse zaak vrij ingewikkeld in mekaar zit. De mensen van de werkgroep zijn dan ook aan het uitzoeken hoe de ganse struk- tuur juist in elkaar steekt. Mogelijke bestemmingen te over Het tweede gezichtspunt was dus het voorzien van een mo gelijke bestemming voor het gesticht. In dit verband werd een schrijven gericht aan Mi nister van Institutionele Her vormingen Van de Kerkhove. In dit schrijven werd hem ver zocht het gesticht van Mesen in aanmerking te nemen voor de decentralisatie van de staats diensten. Temeer daar het ge sticht een zeer gunstige ligging heeft op 100 meter van het sta tion en met uitvalswegen naar Gent en Brussel. In zijn ant woord meldde de Minister dat hij ermee rekening zou houden en dat hij voor de streek van Aalst kontakt houdt met Minister van Stat Moeyerson. Ook aan hem werd een schrijven gericht om op de problemen te wijzen. Het is evenwel een feit dat Minister Van de Kerkhove op veel te genstand stuit met zijn decen- tralisatiepolitiek. Zo bijvoor beeld werd enige maanden ge leden opdracht gegeven om 40.000 ambtenaren uit Brussel over te plaatsen naar de ge westen. Op dit ogenblik is dit onbegrijpelijkerwijze nog steeds niet gebeurd. Of toch niet zo onbegrijpelijk, want de centralisatie zou ongetwijfeld de centrale positie van Brussel verzwakken, en aangezien een groot deel van het ekonomisch leven (winkels, restaurants, enz.) van Brussel afgestemd is op de pendelaars, zullen van brusselse zijde wel de nodige stenen voor de wagen gewor pen worden. Aan mogelijkheden om het ge sticht een bestemming te ge ven ontbreekt het evenwel niet. Er zou ergens een samenwer king kunnen komen tussen staat provincie en gemeente om het over te nemen. Men zou er bv. een Rijksarchief kunnen in onder brengen. Of een ge deelte ter beschikking stellen van de gemeente om er dien sten in onder te brengen, ge zien de fusie zou dit misschien een welgekomen oplossing kunnen zijn. Ofwel zouden be paalde gedeelten kunnen ter beschikking gesteld worden van plaatselijke verenigingen, die op dit ogenblik in Lede toch maar stiefmoederlijk behandeld worden. Of er het verdwenen Kultureel Centrum onder bren gen. Aan het geven van een be stemming voor het gesticht zouden nog heel wat andere aspekten gebonden zijn. Als men er staatsdiensten zou in onderbrengen, zou er mis schien aan een groot gedeelte van de vele pendelaars werk in eigen streek kunnen gegeven worden. Daar zou dan ook de plaatselijke middenstand zijn voordelen uit halen. Het is dus duidelijk de bedoe ling van de mensen van de werkgroep «Leefmilieu Lede» om door het streven naar een bestemming voor dit prachtige kasteel, dit van verdere ver krotting te vrijwaren en tevens voor de plaatselijke bevolking op die manier bepaalde inte ressante, voordelige aspekten te laten werken. DE GENDT Het niet zichtbare gedeelte van het dak is er erg aan toe. Door de ruiten ziet men de gaten in het dak (el)

De Voorpost | 1977 | | pagina 7