MISS V0IL JEANET NIET IN 0E MIST Karnaval kriebels EEN LEVENLANG TUSSEN KARNAVALKOSTUUMS KARNAVALZITTING Scheepsrecht voor derde bierprins-verkiezing 10 - 18-2-77 - De Voorpost Daar waar vroeger de ooie> aar de kikker rauw heeft gelust timmert men bij de zgn. Blaek-Boys tussen het basketten door aan een derde «vastelaovendfiest». Dit week-einde gaat deze opnieuw gepaard met de stilaan hekend wordende bierprins-verkiezing. Als het alle maal verloopt zoals bij voorgaande afleveringen wordt het zaterdag aan de Corneliskaai vast niet vechten tegen de bierkaai... Op de persconferentie die verle den week door de inrichters werd georganiseerd bleken alvast een paar doelstellingen aan de basis van de feesten te liggen. Voor eerst, zo onderlijnden de heren Spittael (directeur van de bier- trekkerij), Kesteloot, (manager Black-Boys). Gilbert De Moor (voorzitter inrichtend «feestkomi tee» en Stefaan Vinck (sekretaris komitee), is het nog steeds de be doeling door de organizatie van de feesten aan geld te geraken om de klubkas te spijzen. De festivitei ten moeten echter ruimer worden gezien: ze zijn momenteel een be langrijke schakel in de poging van verschillende mensen om karnaval meer en beter te doen beleven en herleven over de Den der. Voor die mensen mag karna val geen monopolie zijn van de Grote Markt. Al vreesde men in het begin wel dat de Aalstcnaar niet zo makkelijk zou afzakken naar de Sint-Annabrug, bleek het tegenovergestelde waar. De twee voorgaande feesten worden door de organizatoren dan ook terecht als een sukses bestempeld en het is met goeie hoop dat men de ko mende kamavaldagen tegemoet ziet. Ook al is de konkurrentie dit jaar ook groter dan tijdens voor gaande edities van het feest. BIERPRINS Hoofdattraktie is en blijft dit jaar ook de verkiezing van de bierprins '77 op zaterdag. Drie proeven zul len de kandidaten van elkaar moe ten scheiden: bïerproeven. tappen en het uitdrinken van cén liter tegen het uurwerk. De kandidaten moeten behoren tot een karnaval- groep, studenten-, jeugd- of sportklub en mogen niet jonger dan IX en niet ouder dan 35 zijn. Stefaan Vinck en Gilbert De Moor: «We zijn immers uil op jonge kandidaten. Nu zich straks een derde prins zal voegen bij prins Jacques en uittredende prins Frangois I zijn we aan het uitkij ken om een konfrerie van bier proevers te stichten. Daartoe zul len we zeker kontakt zoeken met de Erpse bierprins Paul De Bac ker, met de mensen- van Panter- feesten van Baasrode, enz.» VOORLOPIGE KANDIDATENLIJST Zo te zien aan de «prins-karnaval» verkiezing en de inschrijvingslijst voorde bicrprinsverkiezing (zoals die er maandag jl. nog uitzag) liep Aalst dit jaar niet dik bezaaid met kandidaten voor soortgelijke ma nifestaties. Ook voorde bierprins- titel zijn (totnogtoe) slechts twee belangstellenden komen opdagen. Deze zijn: Bruno Redant, Rok- lijf, 24 te Aalst (werd verleden jaar tweede) en Johny Van Houdt wonende Wallestraat. 26 te Aalst, respectievelijk van kar- navalgroepen «deZiepeirekes» en «de Zwierige Zoipers». Inschrijvingen toegelaten tot 18 februari. Bellen naar Gilbert De Moor, I lovenierstraat Aalst (053- 21.45.82) of naar Stefaan Vinck, Hageveld 39. Aalst (053- 21.01.70). PROGRAMMA Zaterdag - 19/2/77 n 20.30 u Opening Wiels'C bayerfeest door de reeds bek< 12-koppige Oberbaycr Blaa u pelle uit Gijzegem; 22 u. Intrede Feestkomitee, P karnaval Edy en Blocme Gily. 22.30 u. Voorstelling kandid (jury Aalstcrse Prinsencaen presentatie Karei De Naeyer 01 u. uitslag verkiezing en ui king der prijzen (eerste p draagbaar TV-toestel). Zondag - 20/2/77 's Namiddags deelname aa reklamestoet vóór de kaval en voorstelling van de ni< prins aan het publiek. 19.30 u. Muzikaal aperitiefjt K disco-bar; 20 u. Bierfeest met de F.S. I I o.l.v. M. De Cock; 22 u. Optreden van Corum A turn Imperiale; 23 u. Optreden van de Chcva j. van de Koolstraat. Maandag - 21/2/77 19.30 u. Disc-Jockey; 20 u. Bierfeest met F.S. bar I 22 u. Optreden van Keizer K; t val met de Kamillekens. Nadien, opnieuw dc F.S. Ban in de vroege uurtjes zoals pleegt te zeggen en juist ge« J ven heelt (Rï Mevrouw Wwe De Meulemeester is 77 jaar. Zij bracht haar levenlang door tussen en met de karnavalkostuums te Aalst. Zij is een vaste traditie in Aalst, zeker wanneer men weet dat het om Maria D'Hondt gaat. Want zo kent iedereen haar. Maria D'Hondt heeft er de glimlach en het optimisme niet bij verloren. Ook al is ze bedlegerig en heeft ze een leven achter zich, dat niet altijd rooskleurig was. Op 26 jarige leeftijd werd de toen jonge modiste er thuis uitgezet en kon haar plan leren trekken. Zij had een harde tijd achter zich en als jong meisje mocht ze toen alleen maar de straat op van 5 tot 8 uur om iets van het leven te zien. Aan karnaval mocht ze slechts een tweetal uur spenderen. Stammend uit een gezin dat toen al gekend was omwille van de karnavalkostuums (tot 1901 met een handelszaak in de Hovenier straat) had ze haar hart verpand aan karnaval. En tot vandaag is dit nog zo. Niet ten onrechte heeft ze een eervolle plaats verworven in het karnavalboek. Tot 1963 was ze nog steeds bedrijvig en zijzelf ging van start Maria's man, Prosper De Meulemeester, beter gekend als vadertje karnaval, overleed reeds in 1963. in de Lange Ridderstraat in 1927. Van Modiste schakelde ze over op karnavalkostuums en het bedrijf zou uitgroeien tot één van de gekendste huizen, waar jaarlijks 1100 meter stof ver werkt werden tot Domino's, tot maskers «met de grootste lap pen» en de overbekende klown kostuums, pyjama's voor het karnavalfeest en vele andere ontwerpen. Bovendien werden nog heel wat karnavalartikels en ook kostuums elders aange kocht en weer verkocht. Zelfs vanuit Gent en Dendermonde genoot Maria D'Hondt, met haar gulle lach en hartelijkheid, vermaardheid. Karnaval was in de twintiger jaren wel enigszins anders dan nu en rond het volks gebeuren bouwde ze een ruime handel op. Er ontstond niet alleen een keten van verkooppunten, maar zijzelf trok er met de fiets en een boel reklame op uit om in Sint- Lievens-Houtem, Burst, Den- derhoutem en Moorsel haar zelfgemaakte waar aan te prij zen en te laten kopen. Van toen af ging het alsmaar beter met de zaken en haar reputatie. Maar sinds enkele jaren moet Maria In de Koolstraat bij Maria, karaavalkostumes bij de vleet. De foto dateert van 1932. gezet. De speciale raadszitting gaat door. En wat is nu speciale raadszitting? te roepen tot het jaar van de Voil Jeanet. VERKIEZING MISS VOIL JEANET Zoals het reeds jaren de tra ditie is heeft er ook dit jaar een verkiezing Miss Voil Jeanet plaats te Aalst. Waarom niet? Op een miss min of meer komt het nu toch niet meer aan. Wie eens echt Aalsters wil doen, en daarbij ook nog een prijs wil in de wacht slepen kan altijd terecht op dinsdag 22 febr., de dag van de Voil Jeanetten, om 22.30 uur in de zaal Madeion op de Grote Markt te Aalst. De inschrijvingen gebeuren vanaf 21 uur. Kandidaten die iets willen uitbeelden kunnen hun plaatje aanvra gen bij het inschrijven, maar voor alle zekerheid ware het toch beter dat zij hun eigen plaatje meebren gen. De eigenlijke kompeti tie start na het verbranden van Karnaval, rond 22.30 uur. De kandidaten, hoe meer hoe liever, krijgen de dans vloer ter hunner beschik king en mogen hun show opvoeren. Een jury, be staande uit de voorzitter van het feestkomitee, de afge vaardigden van de Prinsen- caemere, Prins karnaval Edy, bloemenfee Gilly, Kei zer karnaval Kamiel Ser- gant, Schepen Bourlon en leden van de pers zullen aan de best Voil Jeanet de titel van Miss Voil Jeanet toe kennen. Voor de eersten onder de kandidaten zijn er diverse prijzen voorzien. Dit jaar nemen wij met ons weekblad De Voorpost eveneens deel aan de ver kiezing. Van ons kunnen de kandidaten alvast een prachtige beker en twee gratis abonnementen op hun lijstje van de mogelijke prijzen noteren. En, voor Miss Voil Jeanet hebben we nog altijd een interview plaatsje vrij in ons blad. S.J. Het is een aloude geplogen- heid dat met Karnaval de sleutels van de Stad door de Burgemeester worden over handigd aan de Prins. De Prins-Karnaval uiteraard. Nu, met de fusie en aange zien in de toekomst alles groter en grootser wordt ge zien, wordt ook die plech tigheid uitgebreid. Niet al leen de Burgemeester draagt zijn hoeveelheid over aan de Prins, ook het voltal lige kollege dient er voor die drie zotte dagen aan te ge loven. Zover komt het dat er toe komende zaterdag een schimmenkollege wordt ge boren, met daarbij een schimmenminderheidsver- tegenwoordiging. (Oef, wat 'n woord!). Op initiatief van het stedelijk komitee gaat er dus een heel bijzondere raadszitting door. Zijn er hier of daar mensen die er zich willen tegen verzetten hebben, foei! Aalst heeft zijn faam als DE karnaval- stad hoog te houden en alle middelen dienen daar goed voor te zijn. Het program ma? Naast de hogergenoerrt overhandiging van de voegdheid van de bur; meester aan de Prins, ko ook nog de installatie de tijdelijke Raad. Om ciaal te onderstrepen deze Raad alle lagen van bevolking vertegenwo digt, zijn alle, maar dan c alle partijen vertegenwo digd. Zelfs onze Bloemi fee maakt er deel van uit. veel details willen wij n verklappen. We willen ev min verklappen dat er deze speciale zitting n een plechtigheid doorg op de Markt, waar een denkteken, geschonl door de Keizerlijk Soevei ne Caemere der Draecker ren tot Aelst, zal wort onthuld, ceremonie we zal worden opgeluist dooreen bagpipesband, gelrecht uit Schotland d. toe naar hier afgevaardi We zouden het zelfs zo i gen stellen dat deze spet Ie Karnavalsraadzitting laatste gongslag is die drie dolle dagen van At inluidt. Men zegge het soluut voort... De Voil Jeanetten, een typisch Aalsters karnavalprodukt, nemen van jaar tot jaar af. De mannen gekleed in korset, soetien, grootmoeders sjaal en vrouwenondergoed, verge zeld van oude kapotte paraplu's en rammelende kinder- koetsen zijn er niet meer. Ook hier heeft het kamavaleske de tol van onze moderne tijd moeten betalen. Spijtig, maar waar. Diegenen die de traditie in ere houden moeten we niet aanmoedigen. Voor de nieuwkomers alleen dit. Wees een echt voil Jeanet, houdt dat stukje Aalsterse folklore in ere, verkleed u om ter vuilst, liefst onbekend, en verwijt de mensen eens goed. Maar let op: kwets niemand! Aalstenaar deed hij alle ka- feetjes van onze stad eens aan. Zo belandde hij even eens in de Korte Nieuw- straat. Zijn hoofddeksel dat nogal opvallend was werd hem al vlug ontnomen en verdween tussen de massa. Oorspronkelijk was hij van plan zijn hoed terug te vra gen, maar toen hij merkte dat het Brusselse gezel- Maria D'Hondt, nauw betrokken bij karnaval in 't verleden, (sj) D'Hondt er noodgedwongen het bijltje bij neerleggen. De vele ziekten houden haar vast aan het ziekbed. Ook al bracht ze verleden jaar de moed op om zich toch «binnenskamers» te verkleden. Karnavalvieren kon ze niet laten en met het klowneske plunje aan. keek en luisterde ze naar het buitenge- beuren in de Koolstraat. Ook toen ze in het ziekenhuis verbleef (tijdens een karnaval) probeerde ze er zo goed mogelijk de moed in te houden. Zoals ze vandaag nog steeds doet. Want al willen de benen niet mee, ze kan het des te beter uitleggen en praten als geen ander. Vooral over de zaken. Het zelf ontwer pen van de kostuums en het aan de man brengen. Hoe heelder groepen haar «bazaar» aande den en het slechts één enkele keer gebeurde dat men haar vergat te betalen. Want elke groep die haar bezocht en lol maakte kon ze best mee. Alle karnavalvierders waren haar vrienden en zijn het nog. Zondag 20 februari zal Maria D'Hondt er ook bij zijn met haar hart en geest vanaf haar ziekbed. Vele karnavalvierders zullen in de Koolstraat aan haar nu gesloten winkel voorbijtrekken en er verder geen nota van nemen. Ondertussen zet zoon lief de zaken verder in een ander pand van diezelfde Koolstraat en blijft het alsnog in de familie. Eén van die oude karnavals- ratten is Gust De Ridder. Reeds meer dan 15 jaar is hij telkenjare van de partij. Een karnaval mist hij niet. De Voil Jeanet en alles wat erom heen draait heeft hem steeds geboeid. Vandaar dat hij dan ook geen ge beurtenis laat voorbij gaan om zijn hartje eens op te halen, als...voil jeanet. Vroeger was het echter an ders dan nu. De Voil Jeanet ten waren gekleed in oude lompen, meestal vrouwen ondergoed zoals soetiens en korsetten en waren meestal volledig onherken baar. Typisch voor deze Voil Jeanetten was het verwij ten. Iemand eens goed zijn zaligheid geven zonder hem openbaar te kwetsen. In dien je dus op karnavals- dinsdag eens duchtig ver weten werd had je er het raden na wie je die kool gestoofd had. Je hield er alleen het beeld van over, een gekgekleed personage met een rammelende kin derkoets, een kapotte para plu in de ene hand, met de andere hand een pispot uit de koets nemend en u een bruinachtig brijtje onder de enus duwend zeggend: «Moei ins ni proeven, 't es oigen marsjandies». Dit al les begint speitig genoeg tot het verleden te behoren. Vele kamavalisten die die zotte dinsdag nog tot de hunne maken vermoderni- seren mee. Het masker, de juttezak of het stuk doek met gaten dat hen onher kenbaar moest maken is vervangen door een laage smink. De personen werden herkenbaar en het verwijten verdween. De oude lompen werden geruild voor moder nere, luxieuse spullen. Het Voil Jeanet zijn begint meer De vuil Jeannet anno 1977 en meer op travestie te ge lijken. Gust De Ridder heeft op die ongeveer twintig jaar al heel wat meegemaakt. Prettige dingen, maar ook minder prettige dingen. Ook hij heeft het reeds meege maakt dat hij de tol van de modernisering moest beta len. Enkele jaren geleden moest hij zijn schone, nieu we hoed, speciaal gekocht voor karnaval, en meer dan drieduizend frank waard, achterlaten in de Korte Nieuwstraat. Als echte schap herrie begon te zoe ken koos hij de veiligste weg. Hij liet zijn hoofddek sel waar het was en zocht rustigere, aangenamere oorden op. De droom van Gust De Rid der, en misschien van vele andere echte kamavalisten is nog eens de tijd te herle ven waarin de Voil Jeanet de koningin van de Aalster- se karnaval is. Misschien een tip voor de mensen van het feestkomitee op vol gend jaar, het jaar van de vijftigste karnaval stoet, uit In weerwil van allerlei geruchten welke de ronde deden verband met de speciale karnavalsraadzitting welke mo doorgaan op zaterdag 19 februari, zou het nu toch allem in kannen en kruiken zijn. Die kannen en die kruiken kunnen nu aan de kant wort Er wordt gezweet in de Fiberfleet. 't Is voorjaars weer geworden, de karnavalkoorts stijgt, de Zwiet- slasjen moeten het hele onderstel van hun wagen nog vervangen. Ze staan op dit ogenblik in de «inkomsthal» van de Fiber. Geraken de Zwietslasjen niet buiten dan blijven ook de ruime helft van de andere wagens staan. De Pikante Kastaars zitten met dure «Frans» problemen, de Kaloeters met een drei gende instorting van een gruyèerekaas-belforttoren, de Suskewieten willen wit blijven maar krijgen drei gende gele onweerswolken van de Destereers, de Moikes zitten met neerbuigende enkelkesproblemen, i de Gaa Lowies zijn op zoek naar een Amerikaanse raketneus, de Sjieperekes moeten hun wagen nog op-kikkeren of kikvorsen. Den Bruno kon tijdens het weekend niet aan de j wagen komen werken, hij moet zich oefenen in het pinten drinken, want dat moet je kunnen als kandi daat-bierprins. Wie zit er in mennen hof? Heel wat kleine kamava listen in spe, vinden de Fiberfleet een geschikt speelterrein. Kinderen uit de buurt, kinderen van papa's die aan de wagen werken, kinderen van overal. Soms lopen ze wat in de weg, soms verknoeiden ze 1 het reeds gepresteerde kleine werkje, soms verprut- j sen ze rondslingerende koppen, ijzeren vormen en j weet ik meer. Resultaat: soms een hartsgrondige; vloek, soms ene terechte Franse koleire. Maar we werken voort tot als het af is. Bedenkingen van toevallige Fiberfleet-bezoekers: Ge moetj goei goeste hemmen! Sjapo menieren! Eet vazeleven geweiten, dadden wistek nie! Wor veir doeidadallemol? En moeije dat tèn weir afbreiken? Gen gotj geir noeit nie kleer kommen zeiker? Ziezjes van Marantes, azu nen hoeip weirk ver foitelek ienen dag. 'k Ben bloi dakket nekier gezing hem, na hemmek e giel ander gedacht oever de Waages Awel, tes gralek. Noig. Niet te geloeiven. 't Beste hein ver karnaval. Visoizjeken

De Voorpost | 1977 | | pagina 10