JURYLEDEN: GOOCHELEN MET GEMOTIVEERDE PUNTEN Albert Cornand: jureert met de beste bedoelingen Dolf van Den Bergh, voorzitter jury karnavalstoet OOK KARNAVAL VOOR LEEDSE DERDE LEEFTIJD 14 -18-2-77 - De Voorpost Jurylid zijn voor een Prins Karnavalverkiezing, voor een beoordeling van de beste realisatie in de kavalkade is zeker geen gemakkelijke taak. Als jurylid heb je nog al eens wat kritiek te verduren. Je geeft te veel punten aan die, je geeft te weinig punten aan de ander. Voor iedereen goed doen is zeker de bedoeling. Wij maakten een praatje met twee juryleden, die toch wel opval len omdat, telkens zij met karnaval in het openbaar taken vervullen kostuum, hemd en das in de kast laten hangen en zich karnpvalesk uitdossen. Dolf heeft een voorkeur voor rare pruiken, terwijl Albert nogal eens in vuil jean net verschijnt. Karnaval voor de derde leeftijd (el) Dolf Van Den Bergh is handelaar. Wie in «de Schone Bottine» (Zoutstraat) al schoenen is gaan kopen, weet wel wie hij is. Hij is een rasechte Aalstenaar, een karnavalvierder in hart en nieren (15 jaar bij de «Sloebers»). Hij maakt nu 6 jaar deel uit van de jury die de Karnavalprins kiest en de karnavalstoet beoordeelt. Hij is nu voorzitter. We stelden hem enkele vragen: Dolf bij het hobbelpaard in zijn winkel. El) WAT DENKT U OVER HET SYSTEEM OM DE STOET TE BEOORDELEN? Dit systeem vond de heer Van Den Bergh zeer efficiënt. De normen waarmee de jury moet beoordelen zijn vooraf door het feestkomitee vastgelegd. Zo worden om te beginnen al twee grote kategorieën aangenomen: groepen mét en groepen zonder praalwagens. De laatste jaren gebruikt men ongeveer altijd dezelfde normen. Nieuw is echter dat men nu op 20 beoordeelt, wat vroeger op 10 punten gebeurde. Men kan dus gevoeliger nuanceren en tot een juister beoordelingscijfer komen. Er doen ook steeds meer groepen mee. De criteria zijn nog steeds: kleding, uitbeelding, technische opbouw van de wagens, afwerking, versiering, vindingrijkheid, spiritualiteit, enzoverder. Het feestkomitee komt echter niet tussen in de punten. De heer Van Den Bergh vindt het systeem van beoordeling zeer efficiënt. Temeer daar de jury leden geen weet hebben van de waarde der prijzen die worden toegekend. Wat beoordeling betreft, zijn de juryleden de «bouwplaatsen» van de wagens al gaan zoeken om met meer kennis van zaken te kunnen oordelen. Naar de heer Van Den Bergh ons vertelde heeft echter het spiri tuele en het aktuele een bijzon dere belangstelling, alsook de uitwerkingervan. Dit jaar zal de jury de stoet ook op verschillen de plaatsen gaan beoordelen, wat een juiste verdeling van de punten ten goede moet komen. Uiteraard is niet bekend waar de jury zal post vatten. WAT VINDT U VAN DE GRADUATIE IN DE TITELS: PRINSEN KEIZER KARNAVAL Deze graduatie vond de voorzit ter van de jury wel goedTemeer zo zei hij, dat er tijdens de karnavaldriedaagse zoveel te doen is, dat een prins en keizer hun handen goed vol hebben. Er is dan zoveel beweging in Aalst dat een prins of een keizer alleen het «werk» (dat dan uit «presta tie» bestaat) moeilijk aankun nen. Of er nu naast de prins al of niet een keizer moet bestaan en of die keizer nu onvervangbaar moet zijn? Als het een goeie keizer is, mag die gerust blijven, tot die om een of andere reden weggaat, en er een andere keizer komt. Maar het principe van prins én keizer vind ik wel goed. HOE IS HET KONTAKT TUSSEN DE JURY EN HET FEESTKOMITEE? Totnogtoe hadden we alleen met karnaval kontakt met elkaar. De strekking nu is echter dat er meer kontakten tussen de twee «organisaties» zullen worden onderhouden, ook het jaar door. De jury heeft nu 'n voorzitter en een sekretaris. Er werd zelfs voorgesteld in de toekomst een «vaste» jurygroep samen te stellen, wat kontinuiteit in beoordeling ten goede zou komen. Op vergaderingen wordt er zelfs informatie gevraagd aan de jury. Wat de geest betreft tussen jury en feestkomitee: die is werkelijk uitstekend. HOE WORDEN DE JURYLEDEN GEKOZEN? Gekozen worden ze eigenlijk niet. Het feestkomitee duidt de leden van de jury aan; wel werd er onlangs een voorstel gedaan, dat de jury zelf een lid zou kunnen vervangen. Maar hierop kwam nog geen antwoord. Eerst moet het nieuwe feestkomitee nog geinstalleerd worden. De jury telt maximum 12 leden. Ongeveer de helft hiervan be staat uit mensen uit de aka- demie voor Schone Kunsten. De andere helft uit aktieve karna- valisten. De enen leggen meer de nadruk op het estetische, de andere op het kamavaleske. Er is ook iemand van de muziek- akademie bij om de muziek korpsen te beoordelen. Dolf Van Den Bergh was er wel voor om nog iemand méér van de muziekakademie erbij te nemen. PRINSENVERKIEZING Ook de prinsenverkiezing be hoort tot de bevoegdheid van diezelfde jury. Reeds enige jaren heeft men nog niet kunnen kiezen tussen twee opties: de jury beslist alleen, of het publiek stemt mee. Momenteel hebben de jury en het publiek elk 50 procent van de invloed. De heer Van Den Bergh zou de. invloed van het publiek wel enigszins willen beperken, en wel om deze reden: een bekwame kandidaat kan zijn kandidatuur eventueel niet stellen omdat hij financieel niet bij machte is om een heel pak ingangskaarten te betalen voor zijn supporters. Ook zag hij de randgemeenten graag meer bij de prinsenverkiezing inge schakeld. Ook door deze maat regel zouden er wat meer kandidaat-prinsen kunnen aan gezocht worden. W.L. ook een beetje gaat verflauwen De aandacht van de keizer gaatj weg. Een keizerverkiezing bij voorbeeld zou om de drie jareri moeten hernieuwd worden. Er waren wel problemen met dit twee kandidaten? Ziet U andert zaken die mogelijke vernieuwin{ zouden meebrengen? Een vernieuwing zou wel zijn b.v. een keizerverkiezing. Anj dere vernieuwing zou ook zijn enkel de jury de prins laten kiezen. Als het volk meestemt dan kost dat een kandidaat: prins enorm veel geld, wat automatisch verschillende moi gelijke kandidaten afschrikt, j De jury zou misschien uitgej breid kunnen worden. Aan d( ingang van de zaal zoudeiQr misschien een willekeurig aantaL^ mensen kunnen aangeduid wor-' i den om in de jury van het volk zitten. Er zou een zeker^e| neutraliteit zijn. Ge kunt naLje tuurlijk niet uitsluiten dat daaLg mensen zouden tussen zitten di| een bepaalde voorkeur hebber^ vooreen kandidaat. Het systeeir dat dit jaar toegepast is was tock al een duidelijke verbetering. Dr stemming was open. rV| Hoe is het kontakt tussen jury eign feestkomitee? fete Wij hebben zeer weinig kontakfil Het was dit jaar de eerste keejne dat wij uitgenodigd zijn tot eeki» bespreking. Vroeger gebeurcslai alles per brief. Er wordt ons nieérek gevraagd. Onze taak is na dmei stoet onze punten afgeven. Wjjia. er verder gebeurt dat weten wblie niet. 't Is wel zo dat ik geëist heölaó dat de optelling gebeurde itaer aanwezigheid van de jury. Al wjjlee er verder gebeurt indien qver ex-equo's zijn dat weten wij nielen Wij zijn er echter niet op gesteltas om bij de verdeling der prijze|ela betrokken te worden. Wat er wm 1 goed zou zijn is dat de puntejun van elk der juryleden openba^jeel zouden bekend worden. N[)e wordt ons soms iets verwetejnts waar wij zelf niets over wetei Dit jaar krijgen we echter officieel borderel om de kwote ring op te maken. Daarop onze naam voorkomen en papier zal bewaard blijven. Eej| stap vooruit van het feestkom tee dus. ROEL VAN DE PLAlog Dagen. De secretaris van de «Orde van de Hovaardige Leedse Boer», Mare Corthals, bracht met het enige boerin netje van de «Orde» zijn jubi- leumkarnavallied van over 25 jaar. Hopelijk zijn we nu nie mand vergeten van de Leedse zijde, want uiteraard was ook Aalst vertegenwoordigd. In derdaad hoe zou het anders kunnen, de twee Aalsterse karnavalambassadeurs, Prins Edy (inderdaad met één d) en Albert Cornand is zeker geen onbekende in de karnavalmiddens. H(j is familiaal betrokken bij de gekende Rogghé familie en weet alles af van pruiken, echte haarverzorging en coiffure. Deze 31 jarige rasechte Aalstenaar woont aan de Vilanderstraat. Hy is karnavalist van in de wieg. Een karnaval zonder een echte serieuze geplande verkleedpartij is voor hem geen karnaval. Zijn eerste kostumetje was een Pinochio. Elk jaar won hij een prys, natuurlijk niet altyd de eerste. groep «De Voetzoekers». Zij hebben er dan ook voor gezorgd dat vorige zater dag In het gesticht voor ouden van dagen «Villa Letha» een onvergetelijke namid dag op touw werd gezet voor onze derde leeftijd. Hoe bent U bij de jury gekomen? Wat zijn uw taken? Dit was op de vraag van enkele leden van het feestkomitee. Op welke basis ze dat juist doen dat weet ik niet. Misschien op basis van uw karnavalverleden. Er komt in elk geval geen politiek bij te pas. Ik ben er van overtuigd dat er niemand in de jury zit op politieke basis. Er zitten evengoed karnavalisten in als kunstenaars. De laatste jaren is de jury wel aangepast, zij bevat meer karnavalisten dan vroeger. Terug een pluspunt. Het beslissingsrecht dat de jury in verband met hun aktiviteitcn staat echter nog altijd op een nulpunt. Wij hebben dit jaar voor de eerste maal een kontakt- vergadering gehad met het feestkomitee, waar de manier van puntengeven besproken is in verband met de verkiezing en de stoet. Nu is het wel zo dat ik deze morgen vernomen heb dat wij zullen moeten kwoteien op 100 punten, in vijf kategorieën, in tegenstelling met wat besloten is op de kontaktvergadering. Ik zal doen wat er van mij verwacht wordt, maar volgens mij blijkt het praktisch onmogelijk van in zoveel kategorieën te beoorde len. Stel je voor terwijl de wagen passeert moet je punten geven op het idee, de uitvoering, op het artistieke enzomeer. Ik ben niet «meneer weet al», maar ik zie het als een onmogelijke taak. Ook al zagen we de wagens in opbouw reeds vooraf. Het zou mijn inzien beter zijn de jury elk een bepaalde kategorie te geven waarin zij gespecialiseerd zijn om alzo te beoordelen. Ik vind niet dat deze vorm van kwoteren veroorloofd is. Naar wat gaat uw voorkeur in karnaval? Welk idee valt meest in uw smaak? Het politieke slaat meest in. Het trekt de meeste aandacht, ook van de mensen op de omloop. Het zijn niet allemaal Aalstenaars. De nationale en Albert Cornand. (ei) internationale politiek vind ik altijd een goed onderwerp. Natuurlijk kan dat uitgewerkt worden tot in het oneindige, maar eveneens erg slecht uitge beeld worden. Verder moet de wagen kleurrijk zijn. en bewe gende delen spelen natuurlijk ook een rol. Alles wordt toch in zijn geheel bekeken. Hoet zit het met de mentaliteit in de jury, komt men goed overeen? De jury maakt geen ruzie. Er is ook heel weinig kontakt tussen de juryleden. Pas voor het eerst dit jaar is er een weinig kontakt. Ik zou liefst zien dat er meer kontakt is onderling. Wat denkt U van de verschillen de karnavaltitels die toegekend zijn? Ik denk aan keizer, prins, bloemenfee? Mijn idee daarover is, dat het in feite geen noodzaak is. Maar het is iets dat overgewaaid is uit Duitsland. Het is wel interessant en het draagt bij tot het welslagen van onze karnaval, maar eens die prins en die bloemenfee verkozen zijn. wor den ze toch maar op de zijkant gezet. Dat is mijn mening. Ze worden achteraf niet meer behandeld als prins en prinses. Ze zouden een troon moeten hebben op de grote markt, en zeker niet op een stoeltje waar toch niemand wil gaan zitten omdat het te koud is. Wat nu de keizer betreft, ik bedoel hier niets persoonlijks mee, maar ik vind dat iemand keizer voor het leven maken niet verkieselijk is. Ik vind dat als we jaren achtereen dezelfde prins of keizer zouden hebben dat het Zij werden niet vergeten met karnaval! Gelukkig maar in feite, want het gebeurt reeds meer dan genoeg dat deze mensen in de vergeethoek geduwd worden. Maar dit mocht niet gebeuren, zeker niet tij dens dit jubileumkarnaval, zo oordeel den de mensen van de Leedse karnaval- Zij waren er allemaal. En zij waren blij, gelukkig, te vreden, dat kon men zo van hun gezichten aflezen. Zij er voeren al dat drukke en gekke gedoe wellicht als een welge komen afwisseling in hun an ders meestal zo eentonige be staan. De aanwezigen hebben dan ook ten volle genoten van de talrijk opgekomen karnaval- feestneusfuifnummers. Daar rekenen we uiteraard niet de leden van het schepenkollege bij, dat voltallig aanwezig was, want naar het schijnt hebben deze mensen ook nog wat an ders te doen. Wij mogen na tuurlijk ook de heer Julien De Cremer, voorzitter van het Feest- en Sportkomitee, niet vergeten. «Ziet ge het wel, ze komen hé als ge eens tegen hun schenen trapt», werd er hier en daar gefluisterd. Ook zij waren er allemaal Al wat enigszins karnavalist is in Lede, en niet aan het werken was aan de karnavalwagens, was aanwezig op deze namid dag. De bijdrage van Miss Bet te 1976 en 1977 bestond uit het brengen van een lustig zang- nummertje. Keizer Padova. ooit de initiatiefnemer van dit feest toen hij de eerste maal prins was, sprak enkele woor den uit de grond van zijn hart. Prins Mon I droeg zijn steentje bij met zijn groep Stampen en Prins Edy, bloemenfee GUIy en de Chevaliers uit de Koolstraat traden op voor de oudjes te Lede. (el) kale irsp bloemenfee Gilly. Samen n ,1^ de Chevaliers uit de Koolstra zef zorgden zij voor een prach any en algemeen gewaardeerd 0 mei treden. De voorzitter van b «c vengenoemde groep zorgde tten zelfs voor dat de aanwezi chte oudjes nog eens iets uit hun d te horen kregen. Zoiets is gbg durende deze namiddag, na kse: ons bescheiden oordeel, wat ris weinig gebeurd. Maar dit is di stcx ook veruit het enige wat ttste kunnen aanhalen. den MON D.fllcn stek

De Voorpost | 1977 | | pagina 14