(ASTAARS i ïen jaar Kaloeterskabassen LT.D. 10 jaar lang De Pikante (ajuinen)kastaars A K.V AALST BERICHT AAN DE BEVOLKING De Voorpost 18-2-77 -15 Aalst kan stilaan beginnen bogen op een karnavaltraditie in verband met haar AKV's. Enkele groepen krijgen zoetjes-aan een eerbiedwaardige leeftijd. Verenigingen die reeds tien of meer jaar de stoet komen opvrolijken, zijn nog moeilijk weg te denken uit ons midden. Een van deze groepen is zeker AKV De Pikante Kastaars. moeite werden gespaard. Om maar even een voorbeeld aan te halenhet grootste hoofd dat .achteraan op de praalwagen geplaatst wordt en een heel bekend iemand zal voorstellen (we mochten nog niet verklap pen wie!) kostte maar evenjies éénentwintigduizend bij elkaar gespaarde frankskens Waarschijnlijk hebben onze Pikante Kastaars teruggedacht aan hun sukses met het Ajuin enfestival, want ook dit jaar grijpt men terug naar dat zo begeerde kleinood in Aalst, de ajuin. Om hun ajuinachtige as piraties kracht bij te zetten, fa briceerden ze een achttal spe ciale voertuigen. Voertuigen om ajuin te vervoeren. Ajuin voertuigen dus De groep be stelde immers vierduizend kilo uitjes, die tijdens de stoet over de hoofden van de toeschou wers moeten suizen. Toch is de belangrijkste bijdrage van de Pikante Kastaars zoals ie der jaar weer hun praalwagen. 1977 zou en zal meer dan waarschijnlijk op dit gebied een topper worden. Toen we vorige week een bezoekje brachten aan de Fiberfleet, was er nog niet zoveel van te merken. Er was immers nog geen enkel hoofd aanwezig. En als men dan weet dat er tien hoofden moeten op de wagen komen (die elk een min of meer be langrijke Aalstenaar uitbeel den) dan begrijpt men best dat er nog niet zoveel kon van ge zegd worden. Toch zagen we heel duidelijk dat de zaak de goede richting uitgaat. Met 'man en macht is men thans bezig de laatste hand te leggen aan de praalwagen. Gelukkig waren de hoofden reeds klaar en stonden ze in de slaapka mer van de schatbewaarster op vervoer naar de Fiberfleet te wachten. De Pikante Kastaars zijn dan ook één van de niet zo talrijke groepen die geen vrees koesteren voor het niet tijdig klaar komen. Het moet echter wel gezegd worden dat ze van de eersten aan de slag waren. Frans De Witte is erg opgeto gen over de samenwerking in de halle. «Wij leenden onze laspost reeds aan enkele jon gere groepen uit, maar het moet gezegd worden dat ook zij van hun kant erg bereidwillig tegenover ons staan. In zo'n sfeer is het prettig werken, en de resultaten worden er ook slechts beter op.» De Pikante Kastaars hebben ook een meter in persoon van de eigenares van Hotel des Ar cades. En wanneer 's avonds de harde werkers er hamer en trektang bij neerleggen, wordt er snel nog een ommetje ge maakt en een slaapmutsje ge dronken om lekker te dromen over de tiende kamavalstoet van de Pikante Kastaars Dirk De Pauw De pikante kastaars in 1976 tge di Onder impuls van huidig voor zitter Frans De Witte ver scheen in 1968 een nieuwe Jkamavalvereniging op het to- :r ïeel. Naar een naam moest er na liet lang gezocht wordentoen *a Je leden op een avond zaten Televisie te kijken, zagen ze het woord «pikant» op het scherm verschijnen. Omdat deze leden Zichzelf «kastaars» vonden, naakten ze er dan maar de ■pikante kastaars» van. En zo startten zij dan. De eer- »te deelname aan de stoet was akel onmiddellijk een voltreffer net hun «reuzehand van Male- u» behaalden ze een tweede d ilaats. Maleju was een samen- rekking van drie meisjesna- dmen, nl Mariette, Lena en Ju- W^a. Dit sloeg wel in bij het pu- wiliek. Ze werden gelijkge- t h< laatst met D'Elementen die i Den ook voor de eerste maal eelnamen. De twee groepen verden sindsdien vaste waar- en in onze stoet. De Pikante telfastaars kenden later nog een ijzelelangrijke tweede uitschieter, r wn 1972 slaagden ze erin met nte|un Ajuinenfestival opnieuw bareel dicht te eindigen. Npe vereniging telde sinds haar etejntstaan steeds een twintigtal leden, waarvan er volgens hun voorzitter, een zestal eigenlijk de steunpilaren zijn. Een lid waaraan de groep dit jaar enorm veel te dankenheeft, is Etienne De Vleeshouwer. De Pikante Kastaars zijn reeds van in augustus aan het werk. Het ligt immers in de bedoeling om er voor het tienjarig be staan iets speciaals van te ma ken. Zoals alle verenigingen die hun jubileum vieren, willen ook zij dit niet ongemerkt voorbij laten gaan. Daarom heeft men deze keer speciaal de financies aangesproken. De kas zal op het ogenblik dat deze regels gelezen worden meer dan waarschijnlijk even leeg zijn als de Belgische Staatskas, maar daar treuren de leden niet om. Wanneer aan de Pikante Kas taars een behoorlijke prijs toe gekend wordt, kunnen ze on middellijk aan de slag voor 1978. Doch zover zijn we nog niet. Eerst moet Karnaval 77 nog onder de wielen van hun ïjuinwagen sneuvelen. En daar zijn heel wat verwachtingen aan verbonden. Geld noch De oudste karnavalvereniging van ons keizerlijk Aalst is gevestigd aan de Ledebaan. In een leegstaand magazijn van het verffabriek van Van Mossevelde bouwt ze elk jaar weer een grootse verwezenlijking. Lotjonslos in 1976 'LAfog een karnavalvereniging die zondag jubileert, b AKV dé Kaloeterskabassen LTD. Om een beetje jrigineel te zijn, voegde men aan zijn naam de afkorting LTD toe. Dit b de afkorting van het Engebe Jmited en ze wordt gebruikt door btyna alle grote maatschappijen over de kleine plas. root zijn immers ook de Kaloeterskabassen. De laatste jaren slaagde men er steeds in een tweede of zelfs tn eerste plaats te behalen. De spirit van oudkaraavalprins Karei De Naeyer zal hier wel niet vreemd aan Én. :n Kaloeter is een pittig, klein listers ventje dat steeds zegt it het wel in de kabas zal imen. Vandaar komt dan ook benaming «de Kaloeterska- isen». De vereniging was ;pronkelijk een familiezaak, fikelen van de stichters waren •f en Karei De Naeyer en iny D'haeseleer, wiens vaders ien nog lid geweest waren van «Gesdoikers». Ook nu nog ten er in de groep nog heel wat 'ezi^chten en neven. In 1968 werd de nieuwe karnavalvereni- van start gegaan. Het ;es was er onmiddellijk, want Is bij de eerste deelname aan fstoet slaagde men erin met de te prijs te gaan lopen. De ere karnavalisten onder ons I Dellen zich nog wel het toen tekend geslaagde eiland loras herinneren. Men had hiervoor gebaseerd op een m van Suske en Wiske, en dit zo getrouw mogelijk uitge beeld. Zelfs Jef Blaaskop was van de partij. Op de Grote Markt liet men zestig witte duiven vliegen. Gesterkt door het sukses van dat eerste jaar, bracht men in 1969 Obelix en Asterix op straat. Voor de uitbeelding van deze eerste werd zestien km3 isomo gebruikt. 1970 werd het jaar van de gemeenteraadsverkiezingen en voor de Kaloeterskabassen te vens het jaar van de ontgooche ling. De zaterdag voor karnaval ging de praalwagen die zo goed als klaar was, in de vlammen op. Toen men in het geraamte nog snel wou iets aan elkaar lassen, zijn er meer dan waarschijnlijk vonken op de buitenbekleding gespat. In een oogwenk stond de boel in lichtelaaie. «Gelukkig zijn er geen doden gevallen, vertelt Karei De Naeyer ons. De enige uitweg was een opening met ongeveer vijftig cm door snede. Onze man die aan het lassen was, kon zich, enkele sekonden voor er geen uitweg meer mogelijk was, nog naar buiten wringen. Nog geen vijf sekonden later was er geen ontkomen meer mogelijk ge weest, en was hij zeker de vuurdood gestorven. We onder vonden toen een enorme soli dariteit van het feestkomitee en de andere kamavalgroepen. en niet op zijn minst van Lotjonslos die heel bereidwillig hulp kwam aanbieden. De zaterdagavond waren er zeker vijftig mensen aanwezig die nog snel onze wagen wensten te herbouwen. Technisch was dit echter niet meer mogelijk. Ondanks al deze perikelen werden we 's anderen daags toch nog eerste geklas seerd, iets wat een enorme I) kaloeterskabassen in 1976 morele opkikker voor ons bete kende!» Nadien kwamen er nog de Duizendpoot van 43m lang (71), het Kaloeterskabassenkarnaval ('72), de Comedy Capers met de uitbeelding van Charlie Chaplin ('73), Klaas Vaak en de Olie sjeiks ('74), Tijd genoeg of te weinig ('75) en tenslotte zagen ze vorig jaar «alles in 't dobbel». 1977 wordt voor de Kaloeters kabassen het jaar van de grote Alostian Helldriver's race. De groep vindt al die autoraces maar een «beestig» geval. Om dit duidelijk te maken aan het publiek, zullen de leden van de groep in dierenplunje rondlo pen. Alle diersoorten zijn aan wezig: de vos, de haan, de kikker, het varken, de eend-, enz... De Kaloeterskabassen zullen een stoet in de stoet zijn. Zij beelden immers een autorace uit met alles d'erop en d'eraan. Donald Duck rijdt op kop. Er achter komt een wagen met de te winnen prijzen en een paar automonteurs. Dan doen de piloten hun intrede, gevolgd door een berggeit (pardon, een tweepeekaatje) inklusief ver pleegster. Uiteraard ontbreekt een slak (alias takelwagen) niet op het appel. Het laatste onderdeel van de groep is een huldebetoon aan ons aller Gust Keest, wijlen opperdraak van een sektie die regelmatig gele kuituurboekjes aan de man brengt. Men moet zich echter niet verwachten aan een portret van de goede man. nee, de Kaloeterskabassen zien het heel anders. Hoe het er uit zal zien, vertellen we lekker niet. Wel kunnen we mededelen dat het hoogste punt van dat huldebetoon zes en een halve meter zal bedragen! De lengte van die gans Alostian Helldri- versrace bedraagt om en bij de zestig meter. Spektakel genoeg dus... Vooraleer het zondag zal zijn, moet er in de Fiberfleet echter nog heel wat werk verzet worden. Maar kom, laten we niet in paniek slaan, 't zal tegen zondag wel in de kabas komen, nietwaar Kaloeters?! DIRK DE PAUW Lotjonslos, aanvoerder en tevens buitenbeentje van onze top groepen, is natuurlijk niet zo enorm van start gegaan. Alles begon een vijftiental jaren geleden. Het Aalsters karnaval was op dat ogenblik nog in volle ontwikkeling. In die jaren waren er wel reeds Aalsterse groepen (denken we b.v. aan de «Ges doikers). doch ze vormden zeker niet de hoofdattraktie van de stoet. In 1963 werden er immers nog buitenlandse groepen toege laten. In dat bewuste jaar waren er er enkele leden van Universitas, die zich bij deze groep niet meer gelukkig voelden. Zij begonnen zich te verkleden en trokken zo naar het Catharinistenbal, on der de naam van Lotjonslos. Vandaar deze nogal eigenaar dige en originele naam: Lotj ons moar los oit Universitas! Wat dan ook effektief gebeurde... Hiermee was de groep van start gegaan. Geleidelijk aan ontwik kelde ze zich. Er werd gestart met een klein wagentje. Het jaar daarop knutselden ze iets gro- ters in elkaar, om dan uiteinde lijk te komen tot de formidabele projekten die we de laatste jaren van Lotjonslos gewoon zijn. Van de oorspronkelijke bezet ting van de vereniging is er niemand meer overgebleven. Na enkele jaren hebben de zes studenten-stichters er genoeg van en trokken er van onder. Anderen kwamen in de plaats om het werk verder te zetten. De meeste mensen zitten ongeveer zes tien jaar in de groep. De laatste tijd doen er nogal geruchten de ronde dat het het laatste jaar van Lotjonslos zou zijn. We stelden de vraag aan voorzitter Willy Van Mossevel de. Hij verzekerde ons dat dit in geen geval zo is. Daarvoor zitten er veel te veel karnavalisten in de vereniging. «Wel zijn er plan nen, vertelt hij ons, om het wat kalmer aan te gaan doen. Oorspronkelijk waren we het reeds dit jaar van plan, doch na heel wat wikken en wegen, hebben wij besloten om van onze vijftiende verjaardag nog eens iets groots te maken. Zo'n verjaardag mag niet ongemerkt voorbij gaan, en om deze reden doen we dit jaar nog eens ekstra ons best! Meer dan waarschijn lijk zullen we volgend jaar wel iets veel kleiner en eenvoudiger in elkaar steken. We worden stilaan een dagje ouder en moeten ook met onze echtgeno tes rekening houden. Wij zijn immers één van de weinige verenigingen die volledig uit leden van het mannelijk geslacht bestaat. Dames worden niet toegelaten bij Lotjonslos!» De groep vormt dus min of meer een buitenbeentje. Ook is zij niet aangesloten bij het Aalsters karnavalverbond. Als dusdanig is zij dan ook een doorn in het oog van bepaalde karnavalge- zagsdragers. Toch moet iedereen toegeven dat de mannen van Lotjonslos reeds meerder jaren met in drukwekkende prestaties naar voren komen. Al jaren strijden ze met een andere topgroep, de Kaloeterskabassen, met wisse lend sukses om de eerste plaats. In het verleden heerste er dan ook wel eens rivaliteit tussen de twee verenigingen, doch nu gaat gelukkig alles weer opperbest, «en dat moet zo blijven!» aldus Willy Van Mossevelde. Toen Lotjonslos een vijftal jaren geleden begon met het komisch uitwerken van haar onderwer pen, had ze het evenwel jaren over een gans andere boeg gegooid. Show en praal waren troef in die periode. Een groot sukses van de groep was de uitbeelding van een rechtbank. Op dat ogenblik waren er immers de arrondissements perikelen in onze stad. De groep evolueerde echter en in 1972 besloot men over te schakelen naar het komische. Dit jaar begeeft Lotjonslos zich op het komisch-politieke vlak. We willen er maar niet teveel van verklappen. Het zal immers meer dan de moeite waard zijn om zelf eens een kijkje te komen nemen. Wat we willen vertellen is, dat Lotjonslos dit jaar de taalperikelen als onderwerp ge kozen heeft. Een tijd lang werd het gerucht rondgestrooid als zou de groep met vijftien wagens de straat op komen. Natuurlijk was men dit oor spronkelijk niet van plan. Men vatte dit gerucht echter op als een uitdaging, met als gevolg dat er inderdaad vijftien wagens in elkaar geknutseld werden! Hoe dit uitgewerkt werd, verzwijgen we eveneens. In alle geval zal eerste minister Tindemans. samen met zijn nachtmerrie Perin, de topvedette zijn. De neutrale leden van Lotjonslos (verkleed in struisvogel moest U ze niet herkennen )nodigen U alvast uit om eventjes hun visie op de taalproblemen van naderbij te komen bekijken... DIRK DE PAUW Hel Stadsbestuur en de brandweer brengt met deze ter kennis van de bevolking dat tijdens de periode van de karnavalfeesten het brandrisico stijgt en dit door het gebruik van allerhande versieringen in lokalen waar grote concentraties van mensen plaats grijpt. Ten tweede: door de vele verklede en gemaskerde personen kan de veiligheid in het gedrang komen, welke kunnen leiden tot ernstige ongevallen. Bij het ontstaan van brand met een daarop volgende paniek kan de stoffelijke schade en het verlies van mensenlevens, wat het ergste is. bijzonder groot zijn. Daarom willen we eenieder attent maken op de volgende maatregelen of gedragingen welke bij brand of paniek situaties dienen gevolgd, en de te nemen maatregelen om deze te voorkomen: Al de dancings en of de lokalen waar gedanst wordt moeten voldoen aan het politieregelement van 29 januari 1976. onverminderd de andere wettelijke en reglementaire bepalingen ter zake Wandbekleding en versiering, die door warmteinvloed giftige gassen vrijgeven, zijn verboden. Alle uitgangen en nooduitgangen moeten over de volle breedte steeds vrij zijn van belemmeringen; zij mogen niet versperd worden door vestiaires, het stallen van fietsen, het opslaan van goederen of het verkopen van eetwaren. Zij moeten opgemakkelijkc wijze verbinding geven met de openbare weg of een veilige ruimte gelegen op het gelijkvloers, waarvan de opp. in verhouding staat tot de max. capaciteit van de dancing Het is verboden in de dancings en de lokalen waar gedanst wordt, de in en uitgangen en nooduitgangen te grendelen, te versperren of met een sleutel op slot te doen. Deze moeten tijdens de opening van de inrichting steeds openstaan. De lokalen moeten verlicht zijn. Alleen met elektriciteit is toegelaten. Er mag geen open vuur gemaakt worden in de dancings of lokalen waar gedanst wordt. Het is verboden waar publiek vertoeft, brandende vloeistoffen, vloeibare gassen of licht brandende stoffen op te slaan. Het wordt aan de eigenaar van dancings of lokalen waar gedanst wordt opgedragen dat hij bij de opening van de inrichting de goede werking van noodverlichting, nooduitgang, brandbestrijdingsmaterieel enz...controleert De nodige maatregelen w orden genomen om brandrisico's door roken te weren door onderandere brandvrije asbakken brandvrije vuilnisbakken achter de tapkast enz.. te gebruiken Er wordt op gewezen dat het dragen van zeer gemakkelijk ontvlambare stoffen zeer gevaarlijk is voor de persoon zeil doch tevens voor de voortplanting ervan. Bij het ontstaan van brand bfeng geen paniek teweeg maar verlaat kalm de inrichting. Bij het zien vaneen persoon welke zijn klederen branden rol hem over de vloer om alzo de vlammen te doven, en verbranding van het gelaat tegen te gaan. Bij brand, ongeval e.d. verwittig ogenblikkelijk de 900. DE BRANDWEER

De Voorpost | 1977 | | pagina 15