Vrije Tribune EEN NIEUW BELEID IN ZEVENTIEN PUNTEN VERBREDINGSWERKEN AANGEVA 2 - 18-2-77 - De Voorpost de redaktie heeft het recht deze teksten in te korten. JEUGDBEWEGINGEN Velen kennen de jeugdbe weging omdat zij er allicht bij aangesloten geweest of nu nog aktief lid van zijn. De meesten die deze perio de achter de rug hebben er varen het als de mooiste uit hun leven, anderen soms niet. Vaak zonder het te weten vormde de groep een ge meenschap waar iedereen iedereen kende: de grote ren leerde jongeren kennen en omgekeerd. Men hield spontaan rekening met el kaar, zonder zijn eigen le vensontplooiing te veren gen. Vandaag is de jeugdbewe ging nog steeds een bie- zonder populaire faktor in de samenleving. Niet één bepaalde beweging maar verscheidene, elk met hun specifieke doelstellingen. Positief hebben ze alle een zelfde aspekt: het vormen de. Aan de hand van een leidraad kan men als jonge mens zichzelf ontplooien. Deze leidraad is de leiding, beter gezegd de begelei ding, die ontelbare facetten uit het leven aanbiedt aan jongeren. Deze jongeren doen op hun beurt hetzelfde naar de lei draad toe, zodat een per manente wisselwerking ontstaat. Precies dat is de basis van opvoeding en vorming. Het hoeft geen betoog dat hiervoor een enorme inzet nodig is. Een inzet waarbij men vaak zichzelf niet ont ziet. Waarbijmen overlegt, wikt en weegt om het voort bestaan van zijn groep te vrijwaren. Uit dit overleg ko men voortdurend nieuwe ideeën en initiatieven naar voor. Zo is ook de idee van leugdclubs - in de brede zin van het woord - ontstaan en uitgewerkt. Het is dan ook niet verwonderlijk dat vele jongeren én lid van een club én lid van een jeugdbewe ging zijn, hoewel de meeste jeugdhuizen volkomen on afhankelijk van de bewe ging fungeren. Een vast staand feit is wel dat jeugd huizen geen vervanging van de jeugdbeweging beteke nen, het zou immoreel zijn dit te willen nastreven. Jeugdhuizen zijn een wel kome en gelukkige aanvul ling van een volledige jeugdwerking. Er dient dan ook over gewaakt dat deze niet op een gouden voet stuk geplaatst worden, maar wel evenwaardige aan de jeugdbeweging geacht. Het uiteindelijke doel van beiden, zowel van jeugdbe wegingen als van jeugdhuis is aan jonge mensen de mogelijkheid geven zich te vormen. Over de wijze waarop dit gebeurt kan veel en lang gepraat worden. Of dit ideo logisch of pluralistisch op gevat is, blijft voor de open bare gezaghebber hetzelf de: hij dient elke vorm van jeugdwerk te ondersteunen en evenwaardig te stimule ren. Paul Stockmans OVER TEWERKSTEL- LINGSKONFERENTIES GE SPROKEN... Nadat 'n paar maanden gele den Diane D'Haeseleer in een artikel in de vrije tnbune van «De Voorpost» met de idee van een tewerkstellingskonferentie uitpakte, heeft ook de BSP nu oekend gemaakt dat zij een dergelijke bijeenkomst wil or ganiseren. Of er een verband bestaat tus sen de twee benchten weten we niet maar dat er hoogdrin gendheid bestaal is onbetwist baar r. n vermits we de Aals- terse geplogenheden kennen, ebben we wel wat angst dat het nog flink wat zou kunnen duren vooraleer er iets van in huis komt. Intussen heeft de KP trouwens aan de verantwoordelijken van de vakbonden haar voorstellen voor een anti-krisispolitiek overgemaakt, met een bege leidende brief waarin de dis- kussiemogelijkheden worden vooropgesteld. Dezelfde voor stellen zullen trouwens eerst daags, in een bulletijn over de werkloosheid op verschillende duizende eksemplaren, ook aan andere belangstellenden worden gestuurd. Nu weten we wel, dat een te werkstellingskonferentie te Aalst niet alle problemen kan aansnijden die in de KP- voorstellen worden behandeld, maar zoals we reeds vroeger in hetzelfde verband schreven, is het best dat iedereen die zich interesseert weet wat hij aan de anderen heeft. Want hebben we helemaal niets tegen een tewerkstel lingskonferentie die eens de bi- lan opmaakt van wat er te Aalst ondernomen werd en onder nomen kan worden, het spreekt vanzelf dat men geen stap verder zal geraken wan neer met het nog eens houdt bij de klassieke middeltjes die reeds overal werden gepro beerd. Van de BSP - gerug steund door het ABVV - mag en moet men dus wat meer verwachten, dan dit het geval zou zijn met een stadbestuur dat door zijn samenstelling de geit en de kool moet sparen. Wanneer komt er zo'n diskus- sieplatform En om onze stelling te staven, willen we even grijpen naar wat rond Fabelta in nood zowat in de meeste bladen te vinden is. Dit herinnert ons aan Fabelta-Aalst, opgekocht door de multinational AKU die later AKZO is geworden Fabelta- Aalst werd opgedoekt en van wege de belofte van de vak bondsverantwoordelijken bij een grote betoging te Aalst, om na het zomerverlof te aktie te hervatten is nooit iets in huis gekomen. Voor wat ons gewest betreft, is toen blijven bestaan, maar is nu op zijn beurt bedreigd. De regering heeft zich nochtans met de zaak bemoeid en in fe bruari 1976 zelfs een miljard in de verschillende ondernemin gen geïnvesteerd, maar alles staat weer op de helling. De minder goed geïnformeerde man in de straat kan zich dan afvragen of het wel de moeite waard is er zich het hoofd nog over te bre ken. Weet hij al iets meer, dan verwondert hij er zich over dat er met een omzet die van 1,9 miljard frank naar 3,1 miljard steeg, in 1976 nog 450 miljoen verlies kan geleden worden. Maar doet hij nog een stap ver der, dan maakt hij kennis met het onthutsende feit, dat de re gering aan AKZO voor de in breng van gebouwen en gron den al onmiddellijk aandelen toewees voor een bedrag van 295 mijoen, op de 595 miljoen waarover Fabelta bij de nieuwe start beschikte. Indien AKZO Fabelta had gesloten zou de multinational 1,2 miljard aan sluitingspremie moeten beta len hebben, nu krijgt AKZO én zijn aandelen en de terugbeta ling van 340 miljoen! Zelfs een rechts blad als «De Standaard» verwondert zich over de «vriendelijkheid» van de regering Gaat het hier om pogingen om een bedrijf en de tewerkstelling te behouden, of om beloningen aan een multi national die zonder zich om de tewerkstelling te bekommeren een bedrijf afstoot? Men ziet zo, dat het voor organisaties van de arbeidersklasse er niet kan om gaan zonder meer het zoveelste lokaal «reddings programma» uit te werken, of een nieuw aktiekomitee op te richten dat samen met Jan en Alleman formules uitwerkt voor plaasters op een houden been. Van het huidig stadsbestuur kan men gezien zijn samenstel ling bezinning en initiatieven verwachten tot een zekere grens - en dat kan wel nuttig zijn - van de BSP - en al wie zich van de werkende klasse noemt - verwachten we méér. En we willen daarbij graag een handje toesteken. Ray DE SMET We zijn orTs bewust van de talrijke tekortkomingen in onze stad. Het verdubbelen van het aantal inwoners heeft de zaak zeker niet ver eenvoudigd. Wij stellen vast dat spijts alle schone woorden ten deel valt. Aan ons wegennet is nog veel te doen. Hier en daar werd wel een onooglijk stuk weg om gebouwd tot een groene laan, met plaats voor enkele riante landhuizen. Is het niet roerend dat te lezen? Er werden inderdaad veel we gen verbeterd, anderen, soms veel nuttiger werden in hun oeroude Romeinse staat behouden. Erg ware 'dit niet, indien ze ook echt berijdbaar waren. Als men echter weet dat er een auto firma is die een bepaalde kasseistraat uitgezocht heeft als testbaan, dit om de weerstand van hun wa gen te meten, dan moet men toch gaan denken dat er iets schort. De C.V.P. mandatarissen laten aan «het publiek» te pas en te onpas weten dat ze positief willen meewer ken «omdat mensen belang rijk zijn». Spijtig dat ze dat niet in praktijk deden vóór de machtsoverdracht. Wij herinneren ons de arrogante bewering volgens welke in een bepaalde gemeente de afgevaardigden van de hui dige coalitie wel één glas wijn uitgeschonken kregen maar daarna vriendelijk, doch onverbiddellijk aan de deur werden gezet. Of dat positief dienstbetoon is voor zijn mensen is wat an ders. Wij noemen dat café- politiek. Toch danken we de gewe zen-nieuwe raadsleden voor hun verklaringen van goede wil. Wij verheugen ons o op de toekomende goede samenwerking want voor ons geldt «samen gelukkig zijn.» Wij zullen hun goede wil kunnen testen bij de over dracht van de vroegere C.O. O. naar de O.c.M.W. De taak van deze totaal ver nieuwde organisatie voor behouden is van kapitaal belang. Onze ganse sociale dienst wordt er in samen werking gebracht. Om deze zware taak te vervullen heeft de O.C.M.W. tegen de tijd van haar indiensttreding al le gegevens nodig van de huidige C.O.O. Zal de op positie in wiens handen meestal de gegevens rusten deze ook tijdig doorspelen. De toekomstige voorzitter, geholpen door leden van de nieuwe O.C.M.W. zullen met vreugde een inventaris ontvangen. We bedoelen: Patrimonium-personeel- finanties-lijst der steungie- ters- in een woord het vol ledig hebben en houden, zowel als de praktische werking. Het is noodzake lijk dat de nieuwe O.c.M.W. over al deze dokumenten beschikt, bijzonder de lijst der steungenieters ten ein de deze mensen verder tij dig te kunnen helpen. Wij rekenen op de ex-bur gemeesters, op de voorzit ters en secretarissen van de bestaande C.O.O. van de verschillende deelgemeen ten. Dit is gewoon plicht tegenover zijn medebur gers. Wij verwachten een vlotte overgang en zullen een drachtig alles doen wat in onze macht ligt om de zwa re taak tot een goed einde te brengen. Piet Heymans NIET ALLEEN KARNAVAL, OOK ANDERE GEBEURTE NISSEN BEKEND MAKEN. Dank zij de toeristische attrak- tie van de karnaval komt de komende dagen Aalst in de ak- tualiteit. Hopelijk kunnen we een aantal oelangrijke perso naliteiten begroeten en zullen ook de media op onze stad en de gebeurtenis worden gericht Daarmee zou bijgedragen worden tot een grotere be kendheid. Maar naast de kar naval zijn er een aantal andere mogelijkheden die kunnen bij dragen tot het attraktief maken van onze stad en ons gewest. Daarvoor moeten we de aan trekkingsredenen bekend ma ken. Het moet de betrach ting zijn van eenieder dat onze stad positief meer en meer in de actualiteit is en daartoe moeten middelen worden in gezet. Het is geen gemakke lijke taak. Ons cultureel en his torisch erfdeel naast onze plaatselijke folklore is echter meer dan de aandacht van onze eigen gemeenschap waard. De voorwaarde is dat het zou gevalideerd worden door bekend te worden ge maakt. Daartoe moet de stad een inspanning doen om aan wezig te zijn op alle grote ge beurtenissen die in onze na bijheid te Gent, te Brussel, in andere centra van het land en zelfs buiten onze grenzen plaats vinden. Onbekend is hier ook onbemind. Daarnaast moet een ernstige inspanning worden gedaan om de media gevoelig te maken voor wat bij ons leeft, bestaat en waardevol is. Intern moet de stad zich or ganiseren om de bezoekers service en accomodatie te ge ven. Tot heden werd de public- relationsdienst van de stad te veel aan het toeval overgela ten Het moment is gekomen om ook hier meer professio neel te gaan optreden. Mis schien kan voor dit terrein met de geïnteresseerden worden van gedachten gewisseld en naar oplossingen worden ge zocht. Ik denk aan de vereni gingen voor vreemdelingen verkeer. aan de verenigingen voor kuituur, aan de horeca- sector en aan de nevenbedrij- ven. Immers gelijktijdig met het toeristische of het culturele kunnen we aandacht vragen voor de promotie van onze ei gen en specifieke producten. Daar zit ook kans in voor een groei van bepaalde sectoren van ons bedrijfsleven. Wij staan aan de vooravond van een toeristisch seizoen. Opnieuw zullen honderden toeristen langs onze stad voor bijrijden. Laten we hen uitnodi gen om ons gewest te bezoe ken en laten we acties als deze van karnaval ook door andere gebeurtenissen volgen. Diane D'Haeseleer. SOCIALISTEN STAAN BORG VOOR GEDURFD SOCIAAL EN VOORUIT STREVEND BELEID 1977- 1982 Zopas maakte het Aalsterse stadsbestuur, bestaande uit BSP-PW en VU mandataris sen, haar beleidsnota voor de komende legislatuur 1977- 1982 bekend. Dit beleidsprogramma, dat de grote beleidsopties weergeeft, mag gerust zeer vooruitstre vend en sociaal gericht ge noemd worden. Het pro gramma draagt de duidelijke stempel van sociaal- geëngageerde beleidsmensen en partijen. Met fierheid stelt de BSP dat programma dan ook aan haar militanten en sympa- tisanten voor. Dit programma, dat later nog meer gespecialiseerd en gede tailleerd zal worden, is de uit drukking van een politieke wil om een stadsbeleid te voeren dat in de eerste plaats tege moet komt aan de noden en beboften van de zwaksten on der ons. De stad neemt het in de eerste plaats op voor de werkende bevolking van onze stad, voor de werklozen, ge pensioneerden, de jongeren, de mensen in nood, de gehan- dikapten en de moeders met kinderlast. In diverse passages komt deze wil van het nieuwe stadsbestuur uitdrukkelijk tot uiting. daarnaast besteedt het pro gramma ook alle nodige aan dacht aan de modernisering en de vernieuwing van onze stad Een welvarende middenstand en landbouwersbevolking moeten daartoe het hunne bij dragen. Er zal daarom gezorgd worden voor het scheppen van interessante bedrijfsvoor- waarden. Onze stad moet ook een open mentaliteit stimuleren. Pluralis tische initiatieven zullen daar toe de bijzondere aandacht krijgen. Kortom, wat het vorige stads bestuur niet aankon, zal het nieuwe stadsbestuur met BSP wel aandurven. Vrijblijvende verklaringen, maar een moedige aanpak van konkrete problemen. De BSP heeft er bij de intrede in het nieuwe stadsbestuur van Aalst een punt van gemaakt de dringende problemen door een concrete aanpak tot een oplos sing te helpen brengen. De BSP is geen partij van vrijblij vende verklaringen, maar een partij die ook doet wat zij zegt! Bijzonder verheugend is dan ook dat wij samen met de PVV en VU tot een aantal zeer con crete programmapunten en akties hebben kunnen beslis sen. Het nieuwe stadsbestuur heeft vanaf de eerste dag -1 januari 1977 - het bewijs geleverd dat haar programma geen holle woorden waren, maar een di- rekt aktieplan in het belang van alle inwoners van Aalst. Wij zijn amper 6 weken ver en reeds zijn de concrete realisa ties van het nieuwe stadsbe stuur zichtbaar. Stippen we nu enkele bijzonder interessante programmapun ten voor de komende jaren aan. Beslist vooruitstrevend is de wil van de nieuwe stadsbestuur ders om de grondspeculatie te Aalst met concrete middelen te lijf te gaan. Wat voordien nooit bereikt werd te Aalst, zal het nieuwe stadsbestuur met de BSP nu wel aandurven. Een speciale belasting moet de grondspeculatie de kop in drukken. De grondregie zal spoedig operationeel gemaakt worden teneinde er eveneens toe bij te dragen dat voldoende bouwgrond op de markt komt! Als socialisten zijn wij ook zeer bekommerd om het tekort aan woningen in onze stad. Vooral jonggehuwden, bejaarden en gehandikapten moeten drin gend aan een woning worden geholpen. Vaak beschikken zijzelf niet over de nodige fi nanciële middelen om zelf te bouwen. Het nieuwe stadsbe stuur heeft daarom bneslist dat de stad aktief zal deelnemen aan de woningbouw. Een derde grote zorg van de Socialisten is de v erkgele- genheid in eigen streek. De BSP is van oordeel dat de stad Aalst aktief moet bijdragen tot de werkverschaffing in eigen streek. Het nieuwe stadsbe stuur heeft in haar beleidspro gramma dan ook uitdrukkelijk t de stad zelf mogelijke initiatieven zal men teneinde meer werkt genheid ter plaatse te ci ren. Hierbij wordt niet gedacht aan nieuwe inil ven in de welzijnssektoi overleg met O.C.M.W.) n tevens aan grootse en durfde projekten. In diezelfde gedachtengfcpii heeft de BSP trouwens tevfan het initiatief genomen tot regionale twerkstellir konferentie, die o.i. inte santé voorstellen kan foi leren. Alles samengenomen ambitieus maar tegelijke een realistisch program dat de problemen van stad op direkte wijze aan| en mits de inzet van alle antwoordelijken meer vaart en welzijn voor ganse bevolking zal stand brengen. Martin HUTSEBÈ 4a; iitg der den lest Vervolg van bchu GRONDBELEID In het kader van de ruimtelijke ordening zal grote aandacht besteed worden aan het grond beleid inzonderheid aan de beheersing van de grondprijzen. Een dienst «grondregie» zal spoedig operationeel worden. Een grondrepertorium met erin alle inlichtingen over goed gekeurde verkavelingen, bouw gronden, eigenaars en prijzen zal aangelegd worden. Naast de gronden van openbare besturen, die voor verkoop tegen sociale prijzen vatbaar zijn zullen grondreserves aangelegd wor den en bevroren verkavelingen vrijgemaakt. Er zal een taxatie systeem ter bestrijding van de spekulatie bij verkavelingen worden ingevoerd. Deze belas ting zal procentueel en progres sief gaan in de jaren. Om het landelijk karakter te bescher men zal het platteland gevrij waard worden van overbe- bouwing. WONINGBOUW De stad zal aktief deelnemen aan de woningbouw, een hogere kwaliteit van de woning door gezonde inplanting is een eerste betrachting. Maar ook zal bij het gemeenschappelijk bouwen een ruimere keuze voor persoon lijke smaak aangemoedigd wor den. Speciale voorwaarden krij gen de jonge gezinnen, de bejaarden en de gehandikapten. Sport en speelruimten zullen in dit kader voorzien worden. SOCIAALBELEID GEZONDHEID EN GEZIN Een politiek zal gevoerd worden die zich speciaal zal richten tot het hulp verstrekken aan minder bedeelden. Er zal een herverde ling gebeuren van de betoela ging zodat de ekonomisch minder sterken grotere voorde len krijgen. Bejaarden en ge handikapten zullen de moge lijkheid krijgen zelfstandig te leven zonder eenzaam te zijn. In iedere woonwijk zullen aange paste woningen ingericht wor den om hun kontakt met de rest van de bevolking te bevorderen. Via het Openbaar Centrum voor Maatschappelijk Welzijn, dat van het stadsbestuur volledig steun krijgt, zal voor een goede para-medische begeleiding, thuisverzorging, hulp van fami lie en geburen, onderhoud van woningen en bezorgen van warme maaltijden, gezorgd worden. Volgens de mogelijkheden wordt ook voorzien in de inplanting van speciale tehuizen met rust en verplegingsmoge- lijkheden. Mensen in nood kunnen terecht bij een centrale opvangdienst. De bouw van een nieuw en modern uitgerust ziekenhuis krijgt grote aan dacht, maar ook de thuisver pleging zal langs een speciale dienst worden ingeschakeld. De adviesraden zullen geraad pleegd worden in verband met de noodzaak tot verdere oprich tingvan kinderkribben. JEUGD Een paritaire pluralistische jeugdraad zal doelmatig wer ken. Klubhuizen, jongerencen tra en jeugdbewegingen zullen gesteund worden, de beschik king krijgen over lokalen, ter reinen en materialen. Bijzon dere aandacht zal gaan naar pluralistische jeugdklubhuizen en jeugdwerking. Er zullen sportterreinen, ravotterreinen en veilige speelpleinen aange legd worden. SPORT EN REKREATIE De gemeentelijke eigendom men, die verspreid liggen over gans het gebied zullen benut worden voor rekreatieruimten, aangepast aan het karakter van de streek. Gronden en gebouwen zullen aangewend worden voor de beoefening van veelzijdige sporten, terwijl de massasport als wandelen en fietsen zal bevorderd worden. Het bouwen van sportschuren en de realisatie van het tweede zwembad liggen binnen het bereik. Om al deze sporten te kunnen beoefenen zal ook speciale aandacht besteed worden aan de openingsuren. Vervoermogelijkheden worden ook onder de loepe genomen. Om een aktieve rekreatie te bekomen zal het stadsbestuur degelijke informatiebrochures >PE 1 h< )onc 'ord eel. opstellen en kontaktavo organiseren. KULTUUREN VOLKSFEESTEN Om het socio-kultureel aan te moedigen zullen bepiIen plaatsen en zaken ter bes ^,n king gesteld worden vai m kulturele verenigingen e plaatselijke kunstenaars.] bestaande gemeentelijke bouwen zullen gebruikt wc zodat een werkelijke spn van de kulturele manifesj verkregen wordt. De werkei het kultureel centrum bespoedigd worden. Het Hospitaal zal verder uitgel worden en bepaalde afdeli zullen voorbehouden wc aan plaatselijke figuren, inrichting van een heemki museum wordt vooropgc Een stedelijke kultuurra; worden ingesteld. In alle zullen filialen van de stedl biblioteek opgericht worde! Feesten, tradities zullen a moedigd en gepropageerd den. ONDERWIJS Naast het behartigen vai gemeentelijk onderwijs zalM^F al gestreefd worden naar™1 uitbouw van kleuter- en pcf tuinen, verspreid over ga^L- grondgebied. Het kunstoPI wijs krijgt een maximale moediging, niet alleen do schoolse opleiding maar D door de organisatie van li tieve kursussen voor kunlzo ambachtelijke aktiviteiten. lat i TOERISME lfia "'SS Om de toeristen aan te trc )ee| zal men via kaarten en br g res het kunstpatrimoniui groene zones, de wandeh jcjen bekendheid geven. De be waardigheden zullen uitg j| peld worden' en in dit en e zullen wandeltochten g< niseerd kunnen worden n kulturele en folkloristische1 viteiten als karnaval, de pi ten en andere zullen op eei speciale wijze propaganda gen en de volksfeesten en -• komen terug uit de oude do ROEL VAN DE Qq( n b ■ch! >ii CP' ,r ndc nt e y' nd Vele inwoners van het vroegere Nieuwerkerken hadden angst dat ze, nu ze ging i mé deel uit maken van Groot-Aalst, in de toekomst zouden vergeten worden. Dat c b hi vrees overbodig was, wordt stilaan wel duidelijk. Nu ook weer wordt als één van ge eerste gemeenten, Nieuwerkerken uitgekozen om er een aanvang te maken m spc wegenwerken. Vorige week startten immers de verbredingswerken van de verbi iwe ding Hoezebrug-Pijpenbeekstraat, en van een stukje van de Hoezestraat. Er i 'anc tevens een volledig rioleringsnet aangelegd worden. Dank zij de bemoeiingen vl ntai schepen De Maght en De Neve werden er heel wat bomen van de bijl gespaaf 1sPr' Waarvan akte. 1 ^e1 rwa

De Voorpost | 1977 | | pagina 2