Aalsterse flitsen ZIJN DOKTERSATTESTEN ONGELOOFWAARDIG? IEMONSTRATIE AAN ST ANNABRUG jENOEMING VAN IROSPER DE LAT VOOR IINNENKORT IALST IN DE KIJKER N DE «FINANCIEEL EKONOMISCHE TIJD» fENDER MOET GEZUIVERD! Enkele maanden geleden ontstond er heel wat ontstemming toen door het stadsbestuur naar de verschillende geneesheren een brief geschreven werd met de aanmaning wat voorzichtiger om te springen met het verlenen van ziekte-attesten. Ook de firma Tupperware gaat thans de waarschuwingstoer op. Alle geneesheren uit het Aalsterse ontvingen een schrijven. Het absenteïsme is een sociale plaag, zo stelt het bedrijf en delen niet de mening van sommigen dat de sociale verwor venheden hiervan de grote oorzaak zou zijn en kunnen slechts toejuichen dat aan men sen. die wegens ziekte werkon bekwaam zijn een behoorlijke verzorging en een inkomen gewaarborgd wordt Maar zij betreuren dat er een misvatting bestaat bij zoveel mensen om trent het begrip «werkonbe kwaamheid». Het is volgens de firma opval lend dat er velen het begrip «ziekte» gelijk stellen met werk onbekwaamheid. terwijl dit he lemaal niet noodzakelijk is. Thans vraagt men de medewer king van de artsen om de begripsverwarring recht te hel pen zetten. Meteen bindt de firma daadwerkelijk de strijd aan en stelt dit jaar een Aalsters geneesheer aan in verband met werkonbekwaamheid Voortaan zal men al de werk nemers verzoeken. die zich als werkonbekwaam aandienen zich bij deze dokter aan te bieden, tenzij dergelijke kon- trole om reden van informatie die in het bezit is van het bedrijf, zinloos zou zijn. Bijvoorbeeld een verblijf in het ziekenhuis of werkongeval en dies meer. Tenslotte vraagt het bedrijf dat op het attest «mag de woning niet verlaten» slechts zou ge bruikt worden daar waar zulks imperatief is. Maar een volgende vraag gaat nog veel verder: «door desgewenst naast het attest van werkonbekwaamheid onder af zonderlijke omslag indikaties te verstrekken die de kontroleren- de arts van nut kunnen zijn. zoals diagnose, omstandigheden (Familiale of andere) die een rol spelen, enz. De firma zegt wel er zich toe te verbinden dergelijke omslag nooit te openen doch ongeopend aan de aangestelde dokter te geven. Meteen komen de Aalsterse geneesheren opnieuw in diskrediet en ontstaat er langzaam maar zeker een hetze om de motivatie tot werkonge- schiktheid in twijfel te trekken. Meer nog. een Aalsters kollega gaat zijn beroepsgenoten kon- troleren in opdracht van de firma. Wanneer gaat men er toe besluiten om een arts aan te stellen om de «oorzaak» van de ziekten eens grondig te analy seren?? geperst.heeft het dus nog zin verder te werkenhet is onzinning nog méér te werken... zo belanden we in het moeras waarin Italië en Engeland thans verzinken. Men moet de onderne mers nemen met hun gaven en hun gebreken. Tenzij alles door de staat overgenomen wordt: zijn daar geen ge breken Tot slot gaf de heer Calle- baut (voorzitter Handelskamer Aalst en Gewest) nog een viertal richtlijnen om niet op het «ekonomisch kerkhof» ver zeild te geraken, zoals Prof. Mark Eys- kens het scherp heeft voorspeld. In een volgend artikel heeft Willy De Turck het over het feit dat de huidige krisis de Denderstreek erg ziek maakt Hij onderzoekt achtereenvol gens de primaire, secundaire en ter tiaire sektor. Aalst wordt bijzonder sterk door de werkloosheid getroffen. Hij heeft het verder ook over stagekon- trakten, de bij- en herscholing van werklozen, en de sociale verhoudingen (helpen waar nodig om de tewerkstel ling te behouden en op gang te bren gen»). Volgens H Penne is er nog heel wat industriegrond beschikbaar (met maximale tegemoetkomingen van de overheid) ook voor kleinere bedrijven. Volgens A. De Riemaecker kan ook het wegennet nog heel wat verbeteren. Vooral dan in het zuidelijk gebied van de Denderstreek. W. Meganck noemt de bouwproble- men ter harte. «Goedkoper bouwen is een zorg voor het land van Aalst». We kunnen die speciaalnummer over Aalst hier werkelijk niet dieper uitpu ren. Alleszins was het buitengewoon interessant, wetenschappelijk zeer hoogstaand en releverend voor de eko- nomische toestand van het land van Aalst. Daarom ook zijn we er ietwat uitvoerig op ingegaan. Wilfried Lissens et de slogan «waar men gaat langs Denderwegen, steeds komt de r U tegen!» protesteerde de Cedo Nulli beweging vorige zaterdag en de vervuiling van de Dender. irbijgangers keken die zater- [ochtend verrast op toen een tigtal jonge mensen, luid- :ls maar toch waardig, uiting 'en aan hun ontevredenheid, tevredenheid over het uitblij- van maatregelen voor de 'ering van het smerige Den- ater. demonstranten maakten fl uit van een nieuwe bewe- ig. Cedo Nulli genaamd. Jo Èys, één van de initiatiefne- rs. vertelde er ons iets meer tr: ;Cedo Nulli bestaat uit 'egend jonge mensen, die 1 oog hebben voor speci- regionale problemen. Met regionale problemen be- :n wij niet alleen milieu- •lemen, maar ook stedelijke lociale problemen. De bewe- die uitsluitend Aalsters is, hetfet op het ogenblik nog in de kujderschoenen. Op het ogen- van de aktie vorige zater- bestonden zij slechts een Graag hadden we voor «Propere Denderaktie» ook iteun van Raldes gekregen. door die korte tijdspanne jdit jammer genoeg niet meer ilijk. In het vervolg zullen e(jebnze akties dan ook meer van tevoren plannen, zodat wij op maximale steun van buitenuit zullen kunnen rekenen». Toch kreeg de aktie behoorlijk wat weerklank. Tegen het einde van de voormiddag trok de groep naar de Grote Markt, waar zij haar eisen (zuivering en regelmatig onderhoud van de Dender, en kontrole van de afvallozingen) uiteenzette en tezelfdertijd een petitie ter ondertekening voorlegde. En- toesiast zetten honderden men sen hun handtekening, tevreden dat er eindelijk eens daadwerke lijk protest komt tegen het uren-in-'t rond-stinkende Den- derwater. Tegen halféén, trok ken de demonstranten naar de Amylumtorens. Na wat ge scandeer, werd de betoging er rustig ontbonden. Wie eventueel interesse heeft voor deze nieuwe Cedo Nulli beweging, kan te recht op zondag 27 februari om 15 uur in de vergaderzaal van kafee «De Nachtwacht», bij de Sissen, waar de eerstvolgende vergadering gehouden zal wor den. Ook zullen er meer dan waarschijnlijk nieuwe akties gepland worden. ddp Cedo Nulli langs de kaai van Amylum.(jl) [heeft nu al lang genoeg aangesleept. Maar de benoeming van >er De Lat tot burgemeester van Erpe-Mere is In zicht. Zo men we uit goede bron op Binnenlandse Zaken. fAATSTEN ZULLEN DE STEN ZIJN december ging er een erig gefluister door Erpe- komdat Prosper De Lat nog ot burgemeester benoemd Hij is als kandidaat dragen door de koalitie- Reeds tijdens de nacht )op 11 oktober 1976 is dit -i >rd tot stand gekomen en kiezingen voor Erpe-Mere reeds eind oktober W ekeurd. Dus rees de vraag: >mt het dat Prosper De Lr t et benoemd is? Toen, eind iber, moesten nog meer helft van de kandidaat- neesters voor Oost deren benoemd worden. gen de kaarten heel Op 15 februari, zo deelt inisterievan Binnenlandse mee, zijn reeds 46 van de t-Vlaamse burgemeesters md. Van de resterende 12 iaten zijn er 10 uit gemeen- iarvan de verkiezingsuit- nog niet door de Raad iten zijn goedgekeurd (nl. Assenede. Brakel, Geraardsber- gen, Kluisbergen, Kruibeke, Merelbeke, Sint-Lievens- Houtem, Eeklo, Zingem en Zwalm).Twee gemeenten, waar van de verkiezingen wel zijn goedgekeurd, hebben nog geen burgemeester: Maarkedal en Erpe-Mere. BINNENKORT... Het dossier van Prosper De Lat blijkt nu nagenoeg volledig klaar te zijn en wacht nog alleen op de handtekening van de koning. Men verwacht dat de vorst nog deze week, of ten laatste begin volgende week, zijn naam zet. Op onze vraag welke de reden mag zijn van deze laattijdige benoeming kon men enkel zeggen «dat het dossier tot dan toe niet in orde was». Vermoedelijk steekt hier nog een addertje onder het gras. Het zal de (nog steeds) «toekomstige» burgemeester geen zorg zijn. Hij mag straks bij de goeverneur zijn eed afleggen. WH Terwijl de Dender vol schuim voorbijstroomd betogen jongeren tegen de verpesting van het milieu, (jm) nen afzienbare tijd zullen aanvoelen. Het stelt niet alleen menselijke, maar ookekonomische problemenHet isde vraag of we klaar zijn om de uitdaging van een betere toekomst op te van gen». Wim Verleysen heeft het vervolgens over de «Fusie: resultaat van groot ste gemene deler», waarin hij de zwakke ekonomische toestand van het arrondissement gedeeltelijk wijt aan de versnippering van de gemeentelijke macht (260.000 inwoners verdeeld over 69 gemeenten in 1971). De ver antwoordelijke van de verschillende po litieke partijen in het arrondissement besloten zelf naar een oplossing te zoe ken, herstrukturatie. Uit een onderzoek (Gent en Leuven) was gebleken dat de invloed van Aalst tot ver over de arron dissementsgrenzen reikt: een ideale ligging (E5) om een Europees centrum te worden». Het herstruktureerd ar rondissement Aalst kan zowel sociaal als ekonomisch gezien met de overige gebiedsdelen van het land wedijveren. Dit waarmaken is de taak van de nieuwe in macht toegenomen gemeentebestu ren. F.C. Callebaut komt in 'n fel en merk- wardig artikeltje de ondernemingen een hart onder de riem steken. «We danken onze welvaart aan de inspan ning van zowat 200.000 ondernemin gen... Het ondernemerschap wordt de laatste tijd zodanig aangevallen. Het ondernemerschap wordt door de mi nisters van financiën meer en meer uit- Financieel Ekonomische tijd wijdde zijn bijlage van 11.2.1977 volledig aan de ekonomische situatie in de streek van moet vinden om een gunstiger klimaat te scheppen en Aalst daarbij financieel en algemeen de erkenning te geven die nodig is om alle krachten te mobilise ren om zelf arbeidsplaatsen te schep pen en behoorlijk de eigen streek te verzorgen. Die erkenning vraagt op haar beurt een grondige studie van Aalst zelf.» Burgemeester D'haeseleer ontleedt verder de aard van de ambtenarenpen- del, die hi) «geen echte pendel» noemt. Brussel is bijvoorbeeld gemakkelijker te bereiken (het openbaar vervoer is erop afgestemd) dan de meeste grote Vlaamse steden die uiteraard een even redig deel van de dekoncentratie zullen opeisen De Heer D'haeseleer vreest dat op die manier «een nieuwe pendel geschapen wordt die sociaal ekono misch veel minder aanvaardbaar is». De auteur zag ook graag de invloed sfeer van de stad vergroten, «'n stad met een duidelijke centrumfunktie, maar zelden door de hogere overheid als zodanig behandeld... Uit voor gaande ideeën mag niet afgeleid wor den dat we menen dat de dekoncentra tie nog moet ontdekt worden: we bewe ren alleen dat het wetenschappelijk dient aangepakt, gestadig, grondig en met grote omzichtigheid». Indien na een wetenschappelijke bena dering de noodzakelijke aanwezigheid van openbare diensten bepaald is, kan een situatie geschapen worden waarin Aalst misschien later voor zichzelf zou kunnen zorgen. De heer D'haeseleer besluit met de woorden: «Weliswaar zou de wetgever een ruime dekoncen tratie kunnen doorvoeren, door voor te schrijven dat alle bedrijven hun admini stratie en maatschappelijke zetel die nen te vestigen in de plaats van exploi- tatie. Er zijn nog andere mogelijke op lossingen waar we niet a priori tegen zijn, maar waarbij we toch bedenken dat een keurslijf nooit stimuleert tot expansie». Tot daar de zeer interessante bijdrage van de Heer D'haeseleer. We kunnen hier uiteraard niet alle artikelen even uitvoerig behandelen, wat niet wil zeg- aen dat ze niet interessant zouden zijn Op pagina2 heeft Ludovic Moeyersoen het over de «bevolkingsomvang die onrustwekkend snel daalt». Er zijp minder geboorten, er zijn in ons arron dissement al sinds jaren meer uit- dan inwijkelingen. Toch blijft Aalst nog een dicht bevolkte stad. Met de bevol kingsdaling vermindert echter ook de aktieve bevolking, waardoor de toe komst niet zo erg rooskleurig wordt. Men vreest zelfs dat één school op drie in de toekomst zal moeten gesloten worden. De heer Moeyersoen, die zijn informatie haalde uit de brochure «Ken uw streek (1976)» besluit met de woorden: «er is dus een bevolkings probleem waarvan we de scherpte bin- de eerste pagina heeft Burgemees- D'haeseleer het over «de koncen- ie die in het voordeel van Aalst spelen». «Aalst wordt de slaapstee Brussel genoemd: het aantal pen- aars loopt tot 4.242 op. Evenzeer rd het probleem gesteld van de intel- tuele erosie», zo leidt de burge- ester zijn artikel in. Vanuit deze Aals- ie situatie is het verleidelijk zonder er voor de grootst mogelijke dekon- itratie van de overheidsdiensten te iten. met het oog op een daaruit irtbloeiende spreiding van de werk- egenheid. Deze houding noemt de irijver wat al te symplistisch: «gron- e struktuurwijzigingen die uiteraard 'I geld opslokken mag men alleszins M inze huidige financiële situatie, van- Isprekend niet zo impulsief benade- Het moet een gestadig proces zijn at uitgewerkt wordt naarmate het te- i noetkomt aan meetbare behoef- ;s Men moet de problemen diep argronden, steunend op harde feiten cijfers». De heer D'haeseleer imde management en organisatie 1 i niet te veronachtzamen probleem: ^iemand, ook Aalst niet, wint bij een lordeelkundige dekoncentratie die loldoende zou getoetst zijn aan de veen van de ambtenarenkorpsen en vs ikwaat ekonomisch en financieel het et te keren. De eis die Aalst moet :h Hen is. dat de overheid de middelen De Voorpost -18-2-77 - 5 Op 22 april is er bij Technochrome een opendeurdag. Personeelsleden van deze afwerkingscentrale voor kleuren foto's zullen verschillende van hun werken tentoonstellen. Ondanks recente moeilijkheden heerster in 't algemeen onder de werknemers een zeer goede geest. Ze gaan fier op hun kunnen en tonen dit in groepsverband. Door uitbreiding van de akties wil «Lachend geven» nog betere resultaten behalen. Te Aalst zal de algemene inzameling doorgaan op zaterdag 21 mei. Op één dag zal men de ganse stad bewerken. In het verleden werd aan Levensvreugde 1.626.100F. geschonken. Vorige zaterdag had in Ninove de prins karaavalverkiezing plaats. Er werd een Aalsterse afvaardiging uitgenodigd. Prins Edy en Bloemenfee Gilly, samen met nog andere prominenten trokken er naar toe. Een eerste verrassing wachtte het gezelschap: iedereen moest 100F. inkomgeld betalen. Tweede verrassing: iedereen werd twee (2) konsumpties aangeboden... Zondag wil de dekenij Koolstraat iets speciaals doen. Men zal immers prins karnaval Edy en bloemenfee Gilly inhalen en in een hulde betrekken. De prins en de bloemenfee zullen gevraagd worden te voet de Koolstraat door te gaan. Halfweg zal er aön de prins een skepter aangeboden worden. Hiermee wil de dekenij Koolstraat voor de zoveelste stunt in haar bestaan zorgen. Het gevaar zou geweken zijn. Amylum en de werknemers mogen stilaan op twee oren gaan slapen. Hun potentiele konkurrent Cargill komt niet in het Limburgse dank zij een protest uit het Aalsterse. Limburg protesteerde echter ook want ook zij wensen meer werk te krijgen. Cargill is echter ruimte gaan zoeken bij onze Noorderburen. Aanstaande zaterdag gaat zoals reeds gemeld het eerste Ajuinenbal door. Het bal dat ingericht wordt ten bate van de sociale werken van het Rode Kruis, wordt een grandioos sukses. De zaal van de F.F.R. is veel te klein, want reeds vorige week waren alle plaatsen verkocht. Er worden zelfs bussen verwacht van Mechelen. Ondertussen is het aantal kandidaten voor de ajuinprinsesverldezing gestegen tot drie. De kandidaten zijn: Ingrid Vande Winkel, Hertshage, Aalst; Chris Van Stichel, hoek Binnenstraat-Groenstraat, Aalst; Christine Feusels, Oude Baan 38, Sint-Niklaas. Het schepenkollege heeft, zoals reeds vermeld gekozen voor de restauratie van het oude pand (afgebrand in augustus 1976) van het ziekenhuis. Het zal uit twee verdiepingen bestaan, beide gereserveerd voor de kloostergemeenschap. Volgens de architekten zou nieuwbouw ook de hovingen van het ziekenhuis in beslag genomen hebben. De verzekeringsmaat schappij komt tussen voor 42 miljoen frank. Naar we vernemen is een goede ziel uit het feestkomitee er zondag op uitgereden om een bezoekje te brengen aan alle Aalsterse restaurants. Niet om de menu's op te halen voor één of ander dinertje, maar met de bedoeling heuse reklame te maken voor karnaval, door er enige folders te komen deponeren ter attentie van hongerige vreemdelingen. In de winkelstraten zijn maar weinig karnavalaffiches te bewonderen. Evenmin kan men nog spreken van echte karnavaletalages. Ook in het stadhuis is alle karnavalleven zoek. Daar wordt gewerkt. De grootwarenhuizen hebben zich nog steeds niet aangepast, misschien wachten ook zij het jaar 2000 af. Vorig jaar hingen de etalages van één onder hen vol met affiches van een karnavalviering in Walenland op dezelfde dag als Aalst. Een reisbureau deelde huis aan huis folders uit en trommelde de niet karnavalisten op die dagen heerUjk onder de zon in Jersey, Nice en andere oorden door te brengen. Om een echte karnavalist een beroerte te bezorgen en deze zaken te mijden. We krijgen veel adellijke titels in de stad, één keizer, twee prinsen, één fee, één prinses. Van het goede teveel, maar zolang we ze niet daadwerkelijk moeten onderhouden zoals hun serieuze kollega's te Laken en op Belvedère geen nood... Er wordt verteld dat de reden waarom de stoet niet langs de voornaamste winkelstraten van de stad komt gezocht worden in het feit dat kijklustigen misschien wel hun benen zouden breken over de «uitsteeksels» in de «bijgangen». Spijtig dat een karnavalstoet niet hetzelfde statuut heeft als een kriterium. De putten in de straten zouden dan misschien vlugger hersteld geraken of liever helemaal niet gemaakt zijn! Waar blijven de karnavalvlaggen? Mensen zoek ze vooraleer het te laat is. Aalst viert slechts drie dagen karnaval. ROEL VAN DE PLAS Taaifaciliteiten in Groot-Aalst. Voor de franstalige Aalstenaar een buitenkansje: Passage difficile kreeg voorrang op moeilijke doorgang. SJ

De Voorpost | 1977 | | pagina 5