M -fe PRINS WATERSCHOOT KEIZER KAMIEL 1 ZAKTE DOOR ZIJN PRAALWAGEN IN DE W.A SHOW ACHTER DE LEEDSE KARNAVALSCHERMEN ii De Voorpost. - 18-2-77 - 7 Met een ex-prins karnaval praten is niet moeilijk. Wanneer je hem vraagt naar zijn belevenissen tijdens zijn prinsenkarrière is er geen houden meer aan. Bij het drinken van een fris pintje bier komen de tongen los en borrelen karnavalhorinneringen uit het grijze verleden op naar de oppervlakte. Een schat aan eksklusieve anekdotes ligt zo maar voor het noteren! zijn leven. Wanneer we hem verlaten zit hij weer al na te denken wat de Prinsencae- mere nu weer zou kunnen verrichten in de karnaval- h< Eén van die mensen voor wie het karnaval zpniet al les, dan toch enorm veel betekent, is zonder twijfel Robert Waterschoot. Deze karnavalist in hart en nieren zwaaide de scepter over Aalst in 1958 en 1959. In 1977 echter, als achtbaar lid van onze Prinsencaemere, is hij echter nog even aktief Met de jaren is er uiteraard wel een buikje bijgekomen, doch het entoesiasme voor de drie Aalsterse zotte da gen is nog even groot als vroeger. «Er is zonder twijfel een niet te miskennen evolutie in onze karnaval, vertelt Ro bert ons, maar er moet toch gezegd worden dat in die tijd reeds de karnavaldagen hoogdagen waren voor onze stad. Toen al was er iedere keer een massa volk op de been. Zo ook met de prin senverkiezing. Deze vond toen npg plaats in de nu afgebroken zaal Rink. De verkiezing zelf was trou wens nog geen inrichting van de stad. De toen enorm gekende groep «Rita» nam de organisatie op zich. Het was pas later dat het feest- komitee de verkiezing tot zich trok. Deze was in die jaren op een gans ander stramien uitge bouwd dan nu het geval is. Nu komen de kandidaat prinsen zich eerst aan het publiek voorstellen in smo- [king, en geven dan later op avond hun one-man- Ishow. Wij werden op een 'heel andere wijze verkozen. M/ij moesten ons aan het jpubliek voorstellen in een zo origineel en elegant mo egelijk prinsenkostuum. De (kandidaten kwamen bij el- le (4kaar in de Madeion, en van- jjdaar ging het dan in stoet oeflfiaar de Rink. In deze zaal nJlag een loopplank waar de koikandidaten over moesten. Iln feite leek het zo'n beejte |op een modeshow. Twee- werd mijn kostuum [gemaakt door Valentine Roggé, de personaliteit in kalst op gebied van karna- walkledij. De verkiezing lag In handen van het publiek, Jvant een jury was er toen fog niet. Ook de prijzen [waren eerder bescheiden: len kristallen beker van Het Laatste Nieuws, een (welis waar prachtig) diploma van Frans Kiekens 1500 frank Beschonken door de Stad Taaist, en last but nog least lijf bierbonnetjes! I lia de verkiezingen komt Ins gesprek uiteraard op de iken die de Prins Karnaval |»dertijd te vervullen had. Dit gebied was heel slecht lestoffeerd, er waren na- lurlijk de klassieke bals als het Catharinistenbal, iet bal van Taal en Vrijheid, In het bal van de Oude Gar- Voor de optocht van de- laatste huurde ik een jpen koets en twee paar- Faciliteiten waren er nmers niet. Voor mijn erste prinsenjaar was er er aa el een moo'e wagen, doch Iwao,1']" tweede jaar zat ik ge roep oon °P een Platte wagen iwerk et achteraan een zwarte >t zeer a9 waarop het Aalsters ontb apenschild prijkte. Die paar a9en was wel een noodop- verd ssing want ik was door de e Ga >dem van de voorziene idigd aal wagen gezakt! Deze e sta >n natuurlijk niet meer ge- hun uikt worden. En tot over- tidem aat van ramp had men er waar< m kacheltje op gezet en men. as de zaak hierdoor bijna de fik geraakt! Om terug ldy 01 komen op die verplich- arnav |gen we gjngen uiteraard ion sts Zieken en de ouderlingen zoeken. In 1958 ben ik en enkele maal de stad vu'an vertegenwoordigen. Er nten i s wel b'i het stadsbe- iunneiJur een invitatie voor de ige val 're'dtentoonstelling in de oggaa S gevallen, doch de uit-" diging werd mij niet EDL1! orgespeeld. In 1959 ben ik dan eens op bezoek ge weest naar Bredene. Hier mee was de kous af! Zoals je bemerkt, is er dus wel enig verschil tussen de ver plichtingen van de vroegere en de huidige prinsen! «Voor die vertegenwoordi ging van de stad breekt on ze sympatieke ex-prins een lans. Ook nu nog zijn er op dat gebied wat gebreken. Robert wijst op onze bloe- menfee, een meisje dat haar taak werkelijk ter harte neemt en als beloning de rol van schouwgarnituur wordt toebedeeld! Karnavalist zal ex-prins Ro bert altijd wel blijven. «Ge lukkig is er de Prinsencae mere, zegt hij. Ik ben dood- bi ij als we met deze mensen iets kunnen verwezenlijken. De sfeer is uitstekend, wanneer we aan een projekt werken wordt niemand er in vergeten. We zijn enorm goede vrienden. Persoonlijk doet het me heel wat ge noegen als ik nog eens op het podium sta. Toen we vorige week met de prin senverkiezing als danseres sen op het podium moch ten, stond ik als eerste klaar. Ik zou dat niet meer kunnen missen. Ik heb trou wens steeds betreurd dat ik tijdens mijn verkiezing zo enorm passief moest blij- Zaterdag 19 februari (BRT, 20.15 u.) zit de Aalsterse Keizer Kamiel in het panel van de Wies Andersen show, samen met Martin Cailliau, voorzitter van de Mortselse «Lobbes» (Loebassen in 't Ajuinsters), prins Eric II van Blankenberge en Jean-Marie Ermon, ceremoniemeester van de Raad van Elf van 's Gravenvoeren. Soort zoekt soort Dat betekent dat Kamiel, die in Aalsterse kamavalmiddens en erbuiten, al enige bekendheid verwierf, nu meteen in heel Vlaanderen bekend zal zijn, hij wordt een Nationale Figuur! Een reden om eens met hem te gaan praten. ven. Ik had veel liever wer kelijk iets gebracht! Show is voor onze gastheer een belangrijk element in stoet. En dat het terug iets met grote klasse zal zijn, staat reeds lang muurvast! Dirk De Pauw «Waarschijnlijk is de karnavalperiode op komst, want ik heb reeds sneeuwklokjes gezien», hoorden wij laatst iemand zeggen. Indien deze persoon in onze streken zou wonen, zou die misschien andere maatstaven gebruiken om te veronderstellen dat er sneeuwklokjes moeten zijn, tenminste, wfj bedoelen... Kom, je begrijpt allicht wel dat het te onnozel zou zijn als we schreven dat de karnavalperiode op komst is, dit wensen wfj dan ook niet te doen. Ach! het is reeds gebeurd, weerom pech. WIE DOET MEE? Ondertussen gebeuren duizend en één zaken in een praktisch niet bij te houden tempo. Hetgeen we zo allemaal gehoord hebben en nog weten volgt hier. Dertien zal niet het geluksgetal geweest zijn voor de 25ste karnavalstoet. want. inderdaad, er is er eentje afgevallen van de Leedse deelnemers. Mefer be paald jeugdhuis Leeuwerik dat het slachtoffer is geworden van een niet te voorzien voorval en daarom dan ook liever afziet van deelname dan er voor spek en bonen bij te lopen. Dus van Leedse zijde zal de vertegen woordiging uit 12 groepen bestaan. Ook de deelnemende vreemde groepen zijn nu ge kend. Dit zal je wellicht interes seren: uit Wichelen komen de Helskluddens en de Schoeiers; uit Hofstade (Aalst) komen de Schuurkensdorsers; uit Erpe- Mere krijgen we de Strohalmen ten slotte een sterke Aalsterse vertegenwoordiging met enkele topgroepen uit het Aalsterse karnavalgebeuren: de Gentel mens, de Gaa Lowie's, de Geleiboekes, de Schramoeille- krabbers, de Brikaljongs, de Kaloeterskabassen, de Kornis- sesloipers, tot daar. De muzikale kant van de zaak zal verzorgd worden door de 3 Leedse muziekkorpsen samen met het muziekkorps uit Erpe-Mere (Erondegem). Als wij hierboven een opsomming van vreemde groepen geven, dan moeten wij er evenwel aan toevoegen dat er nog zo'n 40-tal aanvragen moesten afgezegd worden om budgetaire redenen. Over budgetten en andere gelden gesproken, voor de deelnemers is er op dit ogenblik reeds een prijzenbedrag voor zien van ongeveer 150.000F. en dit kan nog verhogen, naarge lang, het sukses van de rekla- mestoet en de steunkaartenver- koop. Vandaag is het dus voor onze drie kandidaatprinsen de grote dag. Tenminste als er drie zullen zijn, want tussen pot en wagen- getimmer hoorden wij Jempi I verklaren dat hij niet meer buiten zou komen gedurende gans deze week, enkel zou hij morgen zaterdag naar het voet bal trekken. Dus mogen we hieruit besluiten dat de andere twee kandidaten een konkurent verliezen? Het zou wel spijtig zijn voor de 70.000F. welke zijn groep er tegenaan gegooid heeft, of was het 700.000F.? Ach, vergeef ons dit nulletje. Een grote sleutel is toch echt een karnavalprins onwaardig, is het niet. Wel wij hebben gehoord dat de karnavalprins met een skepter zal kunnen zwaaien, in plaats van met een sleutel. U mag eenmaal raden wie voor deze vernieuwde skepter zal zorgen. Wij hebben vorig weekeinde de Gouden Boer gezien die op de karamellenworp door de «Órde van de Hovaardige Leedse Boer» als ereprijs zal worden geschon ken. Echt een zeer mooi beeld, het zal zeker de moeite waard zijn, dat liefhebbers van mooie De met de hand gebeeldhouwde boer kunstwerken naar de karamel len graaien. Deze week is er een samenkomst van de Leedse karnavalgroepén met de bedoeling te bespreken of er nu toch een karnavalmaan- dag zal plaatsvinden. Er zou dan een kleine stoet van de Leedse groepen gehouden wor den. Ondertussen zal het wel reeds geweten zijn wat er van de kwestie is. Vorige week vroeg er iemand op de vergadering van het Feest- en sportkomitee of er eens niets zou moeten gedaan worden voor het 25-jarig bestaan van de Leedse karnavalstoet. Dit vernamen wij uit zeer goeie bron. De persoon in kwestie was blijkbaar niet zo goed geïnfor-i meerd. MON D.G. Leedse karnavalgroep «De omuëgvaliers' aan het werk. (ei) Wij kunnen onze wagen kwijt in de drukke Moorselbaan, net voor ae luksueuze zaak van Kamiel Ser- gant. We lopen via het lange kijk- venster diep de winkel in en wor den op het einde van de gang erop attent gemaakt, dat deze uitge breide zaak in feite slechts een bij huis is. Gelieve U te wenden naar nr. 107. O.K. Wij treffen er Kamiel aan, in werkplunje, druk in gesprek met een ander karnavalfiguur. Het gesprek gaat over mistoestanden in de organisatie van een of andere karnavaleske avond. Salut Kamiel. Dag Jef, tot vanavond. En meteen is de beurt aan ons. Na een op- warmingsoefeningetje gaan wij aan de slag. Kamiel, ze hebben jou nu ook al voor de W.A. show ontdekt Je bent nu een Nationale Figuur. Je zat op de plaats waar heel wat bekende mensen, op kultureel, politiek, artistiek, beroeps- of zakengebied, hebben gezeten. Hoe voelt dat? Relativeer je dat? Of is jouw boord wat meer gaan spannen? Nou, ik zat daar gewoon als karna- valsmens, als karnavalszot. Ik be sef dat best. En meer maak ik er niet van. Ik vertegenwoordigde er het karnavaleske deel van Aalst. Ik en de andere panelleden dachten dat wij gevraagd waren om er een karnavalsshow van te maken, met konfetti enz. Maar niks hoor! Geen zottighëden.geen fantasietjes. Al les moest netjes, in de plooi blij ven. Wies was heel streng. Hij had mij gewaarschuwd. «Meneer Ser- gant, denk eraan dat heel' Vlaan deren naar ons zit te kijken». Ja Alois. Maar meteen was de stem minggebroken. Wat zit ik daar te doen als ik niet eens een grap mag vertellen, niet eens mag zingen of niet onder de tafel door mag krui pen? Wies is wel een beroeps in zijn vak, maar aan karnaval heeft hij duidefiik de Dest. keizer is de hoogste kamavalisti- teL Je hebt die. Warom doe je nu nog verder? Het keizerschap heeft niets te ma ken met één persoon. Het is een begrip. Daarin zit al het werk dat ik en mijn medewerkers in al die jaren hebben gepresteerd. Het is een eretitel, mij door de Aalsterse be volking toegekend omwille van de verdiensten. Ik stop niet. Wij doen verder. Als ik in de zaal roep «Doen we voesj?», dan antwoordt de hele zaal als gek «We doen voesj» Dat wil het volk. En dat doen we. Voel je je nu ook keizer van de fusiegemeenten? Denk je dat je die gemeenten in de toekomst erbij zult kunnen betrekken? Zowel dat een burgemeester, bur gemeester is voor alle mensen van een fusie, zo voel ik mij Keizer van alle Groot-Aalstenaars. En wat de vooruitzichten voor de toekomst betreft, wel die zijn opperbest. En kele gemeenteraadsleden uit de ge fusioneerde gemeenten, die alle karnavalsaktiviteiten bijgewoond hebben, hebben hun bewondering uitgedrukt voor onze organisatie geest en het entoesiasme van de Aalsterse bevolking. Enkele gefu sioneerde gemeenten hebben al beloofd het volgende jaar erbij te zullen zijn met kandidaten voor bloemenfee en prins en met wa gens. Dus dat belooft. En als bijvoorbeeld, een kandi daat uit Baardegem heel sterk blijkt te zijn, zal Aalst hem aksep- teren, zal hij van jou de nodige steun krijgen? Natuurlijk! Wij hebben niets liever dan dat er kandidaten komen uit de fusiegemeenten. En dat hij aan vaard zal worden .bewijst de verkie zing van Eddy, dit jaar. Hij komt van Lede. Maar niemand die iets of wat te maken heeft met karnaval heeft hem dat laten voelen. Zelfs zijn konkurrent Herman niet! Er kan in Aalst (en omgeving) niets gebeuren of karnaval wordt erbijgesleurd. Een bal zonder de prins die zijn woordeke komt zeggen, zonder de fee die iets gelijkaardigs probeert te doen, zonder een kama- vals(dans)groep, kan geen vol waardig bal zijn. Overdrijft men niet? «Karnavalitis» heet die ziekte. Neen. Wij brengen leven in de zaak Wij vertegenwoordigen Aalst. Wij doen alles gratis. Aalst is een karnavalsstad. Dat zit in ons. Het volk wil vermaak, wij zorgen ervoor. Wie niet kan of wil meepraten over karnaval vanaf november is karnaval de enige gespreks stof in sommige aalsterse mi lieus krijgt al vlug het ant woord «Zwijg gij maar, gij zijt geen echte Aalstenaar». Dus blijkbaar zijn alleen karnavals- Aalstenaars, echte Aalstenaars. Diegenen die dat zeggen en zo rea geren, zijn zelf geen echte karna- valsmensen. De zon schijnt voor iedereen. Omdat men niet mee kan of wil praten over karnaval, wil dat niet zeggen dat men geen echte Aalstenaar is. Als alle Aalstenaars bij karnaval betrokken zouden zijn, wat zou hier gebeuren? Hoeveel groepen zouden er meedoen? 500 En iedereen zou in de stoet lo pen. Wie zou er dan kijken? Elk heeft zijn hobby en probeert zich erin te specialiseren, ledereen moet gewaardeerd.worden voor wat hijzelf doet, als hij er zich maar voor inzet. Jij bent nu DE populaire karna- valsfiguur in Aalst Anderen heb ben het keizerschap niet geam bieerd, hebben zich echter volle dig ingezet voor karnaval. Zij zijn nooit op het voorplan gekomen, komen nooit in de krant Zijn zij daarom minder goeie of verdien stelijke karnavalsfiguren dan Keizer Kamiel? ledereen die zich met hart en ziel ermee bezighoudt, is een karna- vals FIGUUR. Ik ben soms gege neerd dat het altijd Kamiel is die vernoemd wordt, die de bloempjes krijgt. De andere harde werkers worden vergeten. En dat doet mij soms pijn. En dat ik populair ben, daar heb ik niet om gevraagd. Dat is de vrucht van onze jarenlange inzet. En populariteit is iets eige naardigs. Soms ligt dat op ver schillend vlak. Populariteit haalt iedereen op zijn eigen manier, door op zijn eigen manier met de men sen om te gaan. Ik in mijn werk plunje in mijn winkel. Anderen op hun manier. Wordt je hele leven gekonditio- neerd door die titel, of is het maar een bijkomstigheid? Dat is wel een groot probleem. Het hele jaar staat hier in het teken van karnaval. Dat heeft zijn invloed op mijn gezirr Telefoons, bezoek, af spraken, de voetbalploeg, de dansgroep. En dan is er nog mijn zaak. Keizerzijn is een full time job, die niet rendeert. En soms doet het pijn dat er kritiek komt, negatieve kritiek. Dat ik profiteer, dat ik alles naar mij toe wil trekken. Het is een ondakbare job soms. Ik voel mij soms de klown van de cirk. Overal bijzijn, naartoegaan, altijd en overal oe plezierigste uit hangen. En alles pro deo! Een poli- tikus wordt nog voorgoed voor zijn werk. Maar wij? Luister goed, ik heb nooit naar dank gevraagd. Ik weet wat dank zij mij veranderd is in het Aalsterse karnaval. Ik weet wat ik ervoor gedaan heb, en doe. Ik was toch de eerste die brak met het opgepoetst ABN, de eerste die Oilsjters sprak op de verkiezing en nadien ook, de eerste die met een Oilsjters lieken startte! Wij hebben willen een soort sindikaat oprich ten. Niet voor mij, maar voor de karnavalsgroepen. Ik was de stootkracht achter het AKV, ik ben er voorzitter van. Ik zorgde voor plaats voor de wagens enz. Noem maar op. Prins Johnny heeft gezegd dat hij geen tweede maal kan of wil prins zijn. Eén van de redenen is dat hij, in tegenstelling tot som mige anderen, geen kommercieel voordeel heeft of had en dat hij niet kommercieel gesteund werd. Dat betekent dat er toch kom mercieel belang bij is bij sommi gen. Ik heb zo de indruk dat jouw bedrijf ook niet achteruitgegaan is. Johnny heeft zijn eigen idee daar over. Hoe hij dat ziet is niet mijn zaak. Luister wel, wij zijn de beste vrienden. Maar Johnny moet we ten dat prins zijn gelijk staat aan geven, niet krijgen. Als je wist wat ik er jaarlijks insteek! Want Kamiel heeft nog nooit iets aanvaard. Ik doe alles gratis! Pro deo! Maar ik kan mij voorstellen dat iemand die een fiets wil kopen, die eerder bij jou zal kopen. Jij bent overal bekend. Jij bent Kei zer Kamiel! Ik heb gewerkt voor mijn bedrijf, zoals ik werk voor karnaval. Ik kan voor karnaval tot stukken in de nacht op de baan zijn. Maar ik kan ook tot stukken in de nacht in mijn bedrijf aan 't werk zijn. Persoon lijke inzet voor Vastelaovent. Per soonlijke inzet voor mijn zaak. Weet ook, dat er altijd mensen zijn die jaloers zijn. Wie aan de top staat trekt vijanden. Ik kan kritiek verdragen, maar gezonde. Dat mijn bedrijf bloeit, heeft niets te zien met karnaval Alles wat hier staat is verdiend met mijn handen. En wat karnaval mij kost, zou heel wat meer renderen als ik het zou besteden voor bv. publiciteit via Mi Amigo. En ik zou mij geen hartkri- sis op het lijf halen. Want dat komt er ook nog bij: karnaval maakt mijn gezondheid kapot. Er zijn Sint Maarten, Sint Niklaas, het Kerstmannetje, Drie Konin gen. Allemaal feesten, omgeven met geforceerde koopkampag- nes. Hoe voelt Keizer Karnaval zich in dat gezelschap? Ik geef toe: alles wordt gekommer- cialiseerd. Maar wij kunnen niet anders. Ik zou ook liever met een visosje en een kapotte soutien rondlopen, maar dat kan nu niet meer. De mensen willen iets an ders. Er zijn de 250.000 bezoekers die in Aalst neerstrijken. En dat zijn toeristen. Kunnen wij terug naar de tijd van de Voil Jeanetten? Ik wil wel. Maar wij kunnen de jeugd toch niet verplichten een vi sosje te dragen en elkaar te lopen verwijten. En wat de mensen vra gen, moeten wij geven. Dat is kommerce. Je beheerst als Keizer nu al en kele jaren het Aalsterse karna val. Wanneer er nu ergens een volwaardiger opvolger opduikt, ruim je dan plaats? Zal je hem helpen of tegenwerken? Er komt geen andere. Niemand kan voor karnaval doen wat ik ervoor gedaan heb en nog doe. Ja eens één jaartje, maar jaren na elkaar! Neen, dat kan niet meer. Daarbij, mijn titel is een titel voor het leven. Ik heb het al gezegd. Het is een eretitel. Ik heb die gekregen van Aalst voor mijn inspanningen, ver diensten, verwezenlijkingen. Ik zal wel nooit het licht afpakken van prinsen of andere karnavalsfigu ren. Wij hebben altijd goed sa mengewerkt en dat moet zo blij ven. Dus die titel sta je niet meer af. Ook niet als er iemand driemaal prins is? Nooit Omdat wij van zover komen (1966). Omdat wij karnaval Aalst gebracht hebben waar het nu staat. Daarvoor zijn wij beloond. Met een eretitel: De Bisschop is nu toch ook ere-burgemeester voor het leven! Wat vind je van de laatste prins verkiezing en van prins Edy? Nou ja, het wordt moeilijker en moeilijker Maar vergeet niet dat het niet de eerste keer is dat er geen kandidaten zijn en dat het ni veau laag is. Maar Edy zal het wel doen. Vooraf kunnen wij niets zeg gen. Kijk maar naar prins Bob. Ve len waren ontevreden over zijn ver kiezing. Maar wat heeft die man gepresteerd! Ongelooflijk! En wat doet hij nog! Waarom zou Edy de zelfde weg niet kunnen opgaan? Ontbreekt het soms niet aan koördinatie? Dit jaar waren (of zijn) er drie groepen die de Smur fen wilden uitbeelden. Was dat de bedoeling van jouw sindikaat? Er is nooit sprake geweest van een echt sindikaat. Er is het AKV. Dank zij ons is er nu meer openheid. Vroeger werd alles weggestopt. Er was geen samenwerking. Nu is dat helemaal veranderd, ledereen helpt iedereen met raad, daad. en materiaal. De groepen zijn geen vijanden meer. Dank zij ons. Terug naar de W.A. show. Wat denk je over het mogelijke be drog waarover de laatste tijd nogal wat te doen is geweest? Ik heb niets abnormaals gezien. Er werden twee shows direkt na el kaar opgenomen. Bij de repetitie van de eerste was Johan Anthie- rens afwezig. De anderen kunnen niet bedrogen hebben. Het is een show. Ik kan best aanvaarden dat Johan en Wies op elkaar inspelen. Dat is mogelijk. De dochters zijn net thuisgekomen van de dansrepetitie. De winkel gaat op slot. Het eten ruikt lok kend. Dag Kamiel. Gh. Henderickx

De Voorpost | 1977 | | pagina 7