WERKGROEP LEEFMILIEU LEDE ÊrpeEm™van INVENTARISEERT DE SLUIKSTORTEN ?8Coo°oORVOETEND NAAR WANDELEN DOOR HET PAJOTTENLAND GEZELLIGE KWISAV0NI A.M. BEULENS GESLOTEN TENTOONSTELLING N.V. VERVERIJ VAN HET DENDERLAND BREIDT UIT 8 -18-2-77 - De Voorpost na de afbraak van de kerk bioot kwam staan wordt nu bezet met een Dat er in de werkgroep «leefmilieu Lede» hard gewerkt word, zal wel duidelijk zijn als je even de aktiviteiten van deze mensen volgt Vorige week publiceerden wij hier een artikel over de problemen met het Gesticht van Mesen, waaraan door deze groep ijverig word gewerkt Nu kunnen wij hun aktie in verband met de sluikstorten in onze gemeente aankondigen. Verder wordt er ook nog gewerkt aan een konfrontatie met het schepenkollege op vrijdag 4 maart Dus werk genoeg op de winkel. DE LEEDSE SITUATIE Mensen van de aktiegroep zijn dan begonnen met het verrichten van zogenaamd terreinwerk. Zij heb ben een groot gedeelte van de ge meente afgelopen met de bedoe ling de sluikstorten op te sporen, en de aard ervan te omschrijven. Het is dus nog niet de bedoeling de sluikstorters zelf reeds te betrap pen of de namen van de daders door te spelen. Eerst moet het ge meentebestuur zijn vefantwoorde- lijkheid opnemen. Bij de speurtocht zijn op volgende plaatsen sluikstorten opgemerkt geworden: in de Krommenelle- boogstraat, de watermolen, op de Heiplasweg, in de Reymeerstraat op twee plaatsen, op de nieuwe wijk (steengruishopen tussen de nieuw gebouwde woningen), in de AKTIE IN SAMENWERKING MET RALDES Deze inventarisering van de sluik storten in Lede is in feite een wer king die opgenomen is in de sluik- stortaktie van de aktiegroep «Ral des». Nadat deze vereniging een enquête had op touw gezet bij de gemeentebesturen over de milieu sanering en de resultaten ervan bekend waren, werd er een gebrek vastgesteld. Er ontbraken namelijk gegevens over het sluikstorten. Om dit euvel te verhelpen werd dan het plan opgevat een sluikstortak- tie te organiseren. Voor deze aktie wordt volgende werkwijze aange nomen: IN EEN EERSTE FASE: het verzamelen van alle gegevens over sluikstorten en kartografische weergave ervan. Op het einde van deze eerste fase zouden zij de ge meentebesturen reeds kontakte- ren. Met deze kontaktname treedt een tweede fase in, waarbij ze de gemeentebesturen kans geven de verschillende sluikstorten te ver wijderen. Deze fase bepaalt het al of niet in werking treden van een derde fase. De derde fase kan in gaan wanneer zij een negatieve houding van een gemeentebestuur bemerken t.a.v. deze aktie, m.a.w. wanneer geen konkrete op rui mingsaktie wordt vastgesteld. Met prikakties zullen zij dan pogen het bestuur bewust te maken van de milieuhinder teweeggebracht door de nog niet opgeruimde stor ten. Dit zou onder andere kunnen gebeuren door het plaatsen van waarschuwingsbordjes. Dus voor de gemeente Lede wordt deze aktie uitgevoerd door de plaatselijke leefmilieuwerkgroep. Sluikstort in de Spoorstraat te Lede. (el) Overimpestraat, in de Spoorstraat; dit alles dus in de deelgemeente Lede. Verder werd er ook één op gemerkt in de Hofstraat te Wan- zele. Dit is uiteraard slechts een voorlopige inventaris en is nog niet definitief. Aan personen die op de hoogte zouden zijn van sluikstor ten welke hierboven niet geciteerd werden, vragen de leden van de werkgroep dan ook om met hen kontakt op te nemen. Het kontakt- adres vindt u onderaan. Belangrijk is dat u doorgeeft de plaats waar het zich bevindt, eventueel ook de oppervlakte ervan en de aard van het gestorte vuil. Verder willen wij er ook op wijzen dat de reglemen tering ter zake voor Lede zeer dui delijk is. Het is namelijk verboden op het ganse grondgebied van Groot-Lede vuil te storten. De eventuele sluikstorters zullen er denkelijk wel van op de hoogte zijn dat er strenge straffen op staan. Het zou ten andere niet de eerste maal zijn dat het gemeentebestuur van Lede een sluikstorter betrapt en beboet. Een verwittigd persoon weet zelf wel hoeveel hij er waard is. ANDERE HUISVUILPROB LEMEN De werkgroep leefmilieu Lede heeft zich evenwel niet beperkt tot de sluikstorting alleen. Zij heeft van de gelegenheid gebruik gemaakt om ook enkele andere problemen van de huisvuilverwerking op te sporen. Deze zullen dan ook ten gepasten tijde doorgespeeld wor den aan de bevoegde personen en instanties. Deze problemen zijn de volgende: enerzijds is er een pro bleem met de huisvuilophaling in sommige gedeelten van de ge meente voornamelijk dan in nieuw aangehechte gemeentes als bv. Wanzele en Papegem. Daar im mers wordt slechts om de veertien dagen het huisvuil opgehaald Voor vele mensen schijnt dit pro blemen te stellen i.v.m. de verwij dering van hun huisvuil. Daarom stelt de werkgroep dan ook voor dat het gemeentebestuur of het schepenkollege zijn verantwoorde lijkheid opneemt en hier een oplos sing zoekt. In verband hiermede willen wij toch aanstippen dat bepaalde deel gemeenten nog lopende kontrak ten hebben met een huisvuilop- haalfirma en dat deze zomaar niet kunnen verbroken worden van vandaag op morgen. Doch indien hier een oplossing zou voor ge zocht worden zou reeds misschien een gedeelte van het sluikstortpro bleem van zelf opgelost worden (zie Wanzele, Hofstraat). Een an dere mogelijke oplossing die door de werkgroep gesuggereerd word is het plaatsen van kontainers op bepaalde plaatsen in de gemeente. Dit is bv. onlangs gebeurd in Aalst, 60 kontainers werden daar aange kocht. Een ander hangend pro bleem is het stort op de Hoging te Oordegem aan de grensscheiding met Vlierzele. Deze stortplaats ligt nu reeds bijna vier jaren open en ongebruikt. Deze moest evenwel tegen begin 1976 volledig opge vuld zijn met grond. Op dit ogen blik is er slechts 1/ 3 opgevuld. Dit is dus iets dat bij hoogdringend heid door de bevoegde instanties onder de loepe zou moeten geno men worden. Een ander probleem is ook de opruiming van oude wrakken bij garagisten. Misschien zijn deze mensen niet gebrand op het verkrijgen van dergelijke afvai- stukken omdat zij zelf met proble men zitten om deze te verwijderen Daarom stelt de werkgroep voor dat de gemeentebestuurders aan deze personen adressen doorge ven waar zij met dit soort afval te recht kunnen. Ten slotte zouden wij nog willen aanhalen dat ook het verwijderen van afval van een kleine afbraak bij mensen thuis veelal een probleem stelt. Immers geen enkele firma is bereid kleine hoeveelheden weg te halen Waar moet men er dan mee heen in der gelijke gevallen als men zelf voor de opruiming moet zorgen. Ook hier zouden door de bevoegde in stanties richtlijnen kunnen uitge vaardigd worden. Het kontaktad- res voor het melden van sluikstor ten is: Mevr Magda De Deyn, Hauwstraat 50 9310 Lede. MON D.G. Traditioneel kennen de wandeltochten ingericht door VTB- Hekelgem met als leider Laurens Van der Schueren veel sukses. Deze laatste tocht werd echter een topper want niettegenstaande het toch onzekere weder, kwamen niet minder dan 250 wandelaars van beider kunne samen aan de aloude abdij. Ongeveer een derde kwam uit de omgeving van de abdij en uit het Aalsterse terwijl de rest van heinde en verre, o.a. van Brussel, Gent, Antwerpen en vele andere plaatsen kwam. Zelfs uit Wallonië was er belangstelling en zo kwam het dat ook de taal van Nols in deze wandeltocht, zij het dan sporadisch, aan bod kwam. Door het feit dat deze wandeling voor een belangrijk deel liep over heuvelruggen werd het wellicht de mooiste die hier reeds gedaan werd daar men langs beide kanten van de kam, zowel dus in de rich ting van Meldert als in die van Temat en de Morette, prachtige vergezichten kreeg voorgescho teld. Opmerkelijk was dat. waar de or- ganizatie zodanig was dat wande laars die 14 km misschien nogal lang vonden een kortere omloop konden nemen, van de 250 er slechts een dertigtal o.l.v. Lau rens Van der Schueren de kleine tocht maakten en al de rest mee trok met Roger Verbeeren tot aan de Putberg. Ook over de organizatie op tech nisch gebied kunnen we alleen maar onze lof uitspreken. Primo kreeg elke deelnemer een vrij uit gebreide beschrijving van de wandeltocht met een passend kaartje van de hand van Oscar Roels maar verder was er even eens gezorgd voor de veiligheid bij het oversteken van b.v.b. de grote steenweg waar seingevers van de afdeling de lange sliert wandelaars van bijna één kilome ter ongedeerd langs de overkant wisten te brengen. Enkele der meest typische punten willen we hier wel vernoemen, misschien om U aan te zetten eens op een vrije namiddag deze wan deltocht eens individueel te doen ofwel om U goesting te doen krij gen in deelname aan de volgende wandeltocht, ditmaal door de Fal- luintjes op zondag 17 april. Via een historische weg lopend in de bedding van een Romeinse heirbaan of zelfs Nervische weg, krijgen we mooie vergezichten en bereiken we het Hof te Eeckhout. De moedigen die er ook de Put berg bijnamen komen langs de verminkte windmolen van Ter- heide en langs het kasteel van Borgstad. Na even de glibberige grond van de oude zandsteen- groeve te hebben bewandeld ko men we langs de plaats van het oud Romeins Kamp en langs de vervallen watermolen van Asbeek (twaalfde eeuw) Even verder verdient een. helaas vervallen, oude herberg uit de 17' eeuw, de «Hoge Kamer», onze aandacht. Staat op de zoldering Onlangs maakte het gemeentebestuur van Erpe-Mere het bevolkingscijfer van eind '76 bekend, het zij 17.963 bij de bevolking ingeschreven De piek van 18.000, die in 1970 overschreden werd, is dus nog niet opnieuw bereikt. Hieronder geven we een vergelijking met eind 73. muur. Een nieuw uitzicht voor de abdij van Affligem. Om) niet «Dit is gebouwd naar Brou werszin. En daar heeft niemand sprekens in» Terug langs Essene met o.a. zijn mooie kerk. zijn pastorij, zijn brouwerij en oude hoeve, werd kommentaar gegeven door Lau rens Van der Schueren voor de eerste groep en door Roger Ver beeren voor de mannen van de grote trip. In het Kulturcel Centrum te Affli gem wachtten dan een twaalftal grote broden met kilo's «kop», massa's platte kaas en teilen vlaai, alles gratis. Door Alfons Marttin uit Liede- kerkc en Frans De Vuyst uit St.- Katarina-Lombeek werd dan nog een dia-reportage, in over vloeiing. verzorgd overdeGeuzc- route, reportage die veel bijval 31/12/73 31/12/76 verschil Erondegem 1573 2602 112 Mere 4769 4830 61 Burst 2544 2602 58 Aaigem .845 1866 21 Erpe 4765 4658 -107 Bambrugge 1621 1589 -32 Ottergem 489 466 -23 Vlekkem 283 267 -16 17.889 17.963 74 Uit een vergelijking met vo rig jaar (eind '75) neemt de bevolking van Mere met 36 individuen toe/ Deze stij ging is te wijten aan het groter aantal inwijkelingen, want de overlijdens over treffen de geboorten. Dat is niet het geval voor Erpe. Hier zijn er meer geboorten, en toch daalt het bevol kingscijfer (4.676. eind '75). Het is voor ons nog niet helemaal duidelijk waaraan de schommelingen te wij ten zijn. Voor Erondegem speelt de nieuwe woonwijk zeker een rol, maar voor Burst en Mere kan het niet. De sociale woningen op de ze gemeenten werden slechts per 1 januari '77 opengesteld, zodat we hier een bevolkingstoename voor '77 zeker in het vooruit zicht kunnen stellen. Wat Burst betreft: daar is er steeds een bevolkingsaan- groei geweest. Op de lijst van de grootstej deelgemeenten moet ten-| slotte Bambrugge zijn vijfd' plaats afstaan ten voordel' van Erondegem. Op de dienst bevolking vai de gemeente kon men noi niet alle cijfers van geboor ten en overlijdens meede len. Dat heeft te maken mei de moeilijkheden in verban' met de verhuizingen. Voor zover we de gegevens bezit ten, vermelden we ze hier: geboorten overlijdens: Mere 60 64 Aaigem 17 25 Burst 28 21 Erpe 47 45 Ottergem 6 8 De Hofstaadse BGJG-afdeling heeft de ideale formule gevonden om met eeij kwisavond in zes schuifjes het talrijke publiek op een onderhoudende wi|z£ drie uur lang te boeien en zelfs te laten schaterlachen! Opzet i Het organisatiekomitee, dat ditmaal rie en mevrouw Luwaert waren eve samengesteld was uit Léon Van Cae- sterk in het herkennen van onbekend kenberghe. Rcné De Ridder. Benoit stielmannen dan hun mannelijk! Hcndrickx. Etienne Roelandt en Oscar tegenspelers Maurits Voet en Flomg De Schepper stapte van het traditio- Reynier. nele kwisstramien. dat men reeds ja- Overgangsgedeelte ren gebruikte, af om een nieuwe for- Als SOOrt expresstombola werden in dl mule uit te proberen met zes verschil lende items die vooral het publiek in de zaal meer gelegenheid tot deelname bood. Gebaseerd op de Wies Andersenshow had men ook een Hofstaads panel sa- mengetrommeld: Cyriel Van Den Driessche (fanfare). Herman Goos- sens (zangkoor). Marcel Lorie (BGLG) en Dirk Daelman (toneel zaal letters verkocht die recht gaven q ld een prijs., indien dezelfde lettel jgf voorkwamen op een achter hot doel ev gedrapeerde slogan «De Bond in el gezin». Als zesde en finalcprocf werden i -aalvluggc- dames uit het puhhel, naar voren geroepen: deze sportria' P dienden tegelijkertijd elk een palm lei uit een emmer te vissen, met deze vi ibl bond). Deze mensen dienden de vra- een rondje over de scène te maken e gr gen van kwismaster Herman Tim- hem dan weer in de emmer te deponi ,f ren. Wat men kon verwachten g< beurde natuurlijk: de meeste dame bleken met de aalvluggc vis niet ovei weg te kunnen wat menig lachsalvo de zaal opleverde: Marie-José Va Wesemacl. Thérèse T'roch, Lieve D Rij vel. Yvonne Verspeet en Anni Joos lieten de opeenvolgende ofl snappingen van het spertclcnde vis niet op hun moreel werken en uiteind* i zo goed mogelijk te beant woorden om zo de Scouts of Chiro aan punten te helpen: het panel kwam vooral wijs naar voor en de spirituali teit was soms zo op punt dat ze ook in het werkelijke TV-programma niet misstaan zou en hebben! Uiteindelijk bleek de vertegenwoordiger van de Scouts acht punten sterker dan de Chiro-afgevaardigdc. De uitbeel- dingsproef werd een sportieve twee- tooncje Lieve De Rijbel zich aal strijd tussen de families Robert Lorie en v|uggC winnares genoot maar die er nog zou bij gewonnen hebben ware ze verge zeld geweest van passende kom mentaar. Al bij al een mooie namiddag in een mooie streek en met optimisti sche mensen als in/et van het nieuwe wandeljaar Jij die nooit hebt meegewandeld, beproef het ook eens. Wedden dat het een meevaller wordt. L.H. Dirk Daelman, waarbij eerstgenoem- den zich sterker toonden in het uit beelden plus raden van het in de zaal geprojekteerd woord De voetbalkwis werd slechts door drie ploegen betwist, daar de vierde uitge lote ploeg. Wilskracht zonder verwit- Vooral door de variërende en opeenvolgende gedeelten bleef het ta rijke opgekomen publiek zich heft betrokken voelen bij het gebeuren de scene zodat men zich geen ogenbl verveelde Dit gedeelte mondde uit in een geze tiging haar kat had gestuurd! Na een |jg samenzijn op de tonen van discobl spannende nek aan nekrace tussen Nieuw Hofstade en Camu. met Nieuwe Wijk als zwakke en slecht voorbereide derde, bleken de mannen van Ons Huis iets sterker in het oplos sen van de aktualiteits- sport- en va- navragen. Ook de derde leeftijd werd door de organisatoren niet vergeten de drie maal twintigers Germainc Lo- Willockx die tot twee uur mensen ai de dansvloer kon boeien Afgezien van de gebrekkige gcluidi instalatic, die onvoldoende krad had om het geluid achteraan in de za verstaanbaar over te brengen, was <1 toch een initiatief waar ieder tcvrcdl huiswaarts van keerde Dirk Daclemal De tentoonstelling van tekeningen, pentekeningen en een paar schilderijen van de jonge Moors else kunstenares Anne-Marie Beulens die zich o.a. bij de Pikfeesttentoonatelling wist in de kijker te werken, is potdicht. Opzet was de tentoonstelling te Dendermonde in «Het Palet» te laten doorlopen van 4 tot en met 17 februari. Na de «Ververij van het Denderland» (Gijzegem) en «Marti Processing International» heeft dit bedrijf er nog een derde afdeiit bijgekregen: de NV Eutron. De kunstenares haalde er echter haar werken weg nadat de eerste week een van haar mooie tekeningen verdween en zulks de tweede week het geval was met een pentekening. Vooral als dan bleek dat ook de kunstenaar die de periode vóór haar exposeerde een waardevol stuk kwijtraakte werd het onze artiste blijkbaar te veel en nam ze dan ook maar haar werken mee naar huis. Alhoewel er bewaking was blijken de genomen voorzorgs maatregelen toch onvoldoende en ontbreekt voor de tentoon- stellers de quasi zekerheid dat hun werk ongeschonden be waard blijft. Alleszins een te genvaller voor een belovende opkomende kracht! L.H. Men zal beginnen met een vijftiental personeelsleden. Dit bestand zal hoofdzakelijk be staan uit kaderpersoneel dat hoogst nodig is om het bedrijf te starten. In 1978 zullen er ongeveer vijftig werknemers meer in dienst genomen worden. Einde 1979 zullen het er 150 zijn. Men denkt zelfs uit te breiden tot 200 a 250 personeels leden. Het bedrijf zal gespecia liseerd zijn in het verven van tapijten volgens speciale proce dures. Men wacht alleen nog tot de nodige akkomodatie aanwe zig is. Toevoer van water, elektriciteit e.d. Voor het overige zijn de gebouwen bedrijfsklaar. Het bedrijf pakt uit met een zet revolutionaire «colouring mt thod» met acht kleuren, volledi door een computer gedirigeen 12.000 haarfijne naaldkopjf injekteren de kleuren. Det produktiecyklus, met als grom stof synthetische garens en a eindprodukt «tuffted tapijtei van 4 meter breedte en i onbeperkte lengte, is enig Belgié. In gans Europa bestaa er trouwens maar drie. 98% va de produktie is voor de cxpoi bestemd. W.1 Wel 200 deelnemers namen van het goede weer gebruik om te wandelen te Affligem naar de Putberg (jm)

De Voorpost | 1977 | | pagina 8