Hi, VOIL JEANETTENOPTOCHT: WAAR WAREN ZE? 5Cwor AAN DEN LDVE ONDERVONDEN: KARNAVAL IN OLSJT EEN SUBJEKTIEF VERSLAG VAN EEN NATIONALE GEBEURTENIS Ue zwierige zoipers (sj) 14 - 25-2-77 - De Voorpost i*s®i®®ïï n®® so Weer of geen weer, de stoet gaat uit. Karnaval Olsjt moet gevierd worden. En hoe! Warm ingeduffeld stonden de toeschouwers elkaar te verdrukken om toch maar niets te missen, om alles zo goed als mogelijk te zien. En er was wat te zien! Die massale toeloop van toeschouwers, ondanks het twijfelachtige weer, heeft Aalst te danken aan de inzet van die enkele kamavalfiguren die de promo tors zijn van dit volksfeest. Via radio en TV en de kranten werd aan promotie gedaan. Zelfs in het Antwerpse station werd je uitgenodigd om op kamavalszondag de trein te nemen met prijsvermindering naar Aalst. De promotoren van het A als te rs karnaval hebben hun, slag thuis gehaald. Hoed af voor hen! We zetten de zotskap op! Het kijkstuk waren weer eens de Gilles. Een ongewoon mooi beeld, vormt die groep. Kleur rijk, rijkelijk, en steeds in beweging. Een Gilles-familie moet op sterke benen leven. Doe het hen maar eens na. Die danspas. Uren aan een stuk! De wagen van prins Edv was schitterend, maagdelijk wit, maar zo teer! En onze prins stond daar zo alleen, zo een zaam, zo hoog boven alles. Mocht bloemenmeisje Gilly niet bij hem? En hij was duidelijk moe. Zijn vrouwtje moet hem in beter momenten leren kennen hebben! De groepen trekken voorbij. Enkele groepen steken boven de andere uit. Zij trekken bijzonder de aandacht van de toeschouwers, maar er zit geen schwung in. Er" is weinig entoesiasme. Er wordt niet geapplaudiseerde. 't Is allemaal wel mooi. maar het beroert niet. Gelukkig zorgt de verscheiden heid van onderwerpen voor de nodige afwisseling en blijft het volk met interesse kijken. De Oosterse geheimzinnigheid, stijl en discipline werden prach tig uitgebeeld. De Smurfen waren uitermate talrijk aanwe zig. De luizen huppelden lustig rond. We hadden er natuurlijk graag nog wat meer jonge meisjes zien bijlopen. Enkele groepen haalden hun inspiratie uit de (Aalsterse) aktualiteit: Amylum, De Bisschop, de parkeermeters, de zwette maan, Het SOS De PU voorschrift voor burgemeester D'haeseleer (el) VoU Jeanetten geraken In Aalst blijkbaar uit de mode. De eens zo roemruchte «parels» van het Aalsters karnaval zijn dan toch in ongenade geraakt. We telden er hooguit vijf of zes. Indien deze samen een optocht hadden gevormd, was deze niet eens te merken geweest. De «Oude Garde» ging evenwel samen met de «Cantinières» vooraf. Dus werd hét toch nog een muzikale en druk bekeken r*karnavalhappening» door de centrumstraten. Van die vijf of zes voil jeanetten waren er dan nog slechts een paar geslaagd, maar dan ook goed geslaagd. Echt «voil»: blote borsten, smerige rokken, met vuile onderkleding, corsets, af geknaagde benen, bh's, veel bloed en kiekepoten en wat al meer. Al de rest was maar pover. Wat de voil jeanetten betreft, wel te verstaan. In het muzikale gedeelte van de optocht was ten andere een sterke 'ambiaans' merkbaar. Heel wat verkleden dansten en sprongen zigzag doorheen de straten. Ook prins enTceizer en bloemenfee liepen mee. We zagen ook Burge meester D'haeseleer en schepen Bourlon. Een prettige optocht maar met te' weinig «voil jeanetten». W.L. De nieuwe Kantinière van de Oude Garde, (el) Miss Lampadaire, een «vuü» jeannet anno 1977. (el) de fusie, Lowieke, de T.V.- distributieenz.. Uit de nationale politiek, toch een rijke bron voor inspiratie, werd weinig geput. De Croo, op zichzelf al een karnavalsfiguur, en Nols kregen natuurlijk hun. deel. Lotjonslos schoot in de roos met struisvogel Tindemans en zijn hele nest. En wie Lotjonslos ziet. weet dat het einde van de stoet in zicht is. Ondertussen zijn onze gedachten nog bij de wagen van Kamiel, een praal wagen voor Lowieken. Gratis reklame? Kan niet zegt Kamiel. Karnaval gaat niet samen met politiek. En ook niet met kommerce. Zag ik daar geen sticker op de brede borst van een oude Garde-man? Ja. En wat stond daarop?: Keizer Kamiel op een fiets, met de begeleidende en duidelijk insinuerende tekst: Keizer Kamiel rijdt op Peugeot. Karnaval en kommerce? Kan niet. Het was weer eens een uitzon derlijk mooie stoet. Mooier dan ander jaren. Er was veel volk. Meer dan andere jaren. Er zal weer gevierd worden. Meer dan andere jaren. Er zal weer veel gedronken worden. Meer dan andere jaren. En duurder. De kranten, radio en T.V. hebben geen woorden genoeg om hun bewondering te uiten. Aan het werk, de maandenlange voor bereidingen wordt voorbijge gaan. En grote en opvallende groepen en wagens worden geloofd en geprezen. Maar in het echte karnavalsbe- leven moeten groepjes als «De Slash» (TV-distributie vorig jaar met hun Spaagetier kraam) met hun klein maar origineel wagentje zeker hun plaats krijgen. Zij trekken met hun wagentje van d' een kafee naar d'andere en nemen zodoende .een be langrijke plaats in in de echte karnavalsviering. Zij doen ons (met heimwee) denken aan de Sloebers en aan onze be treurde Gust. Als de Gust en zijn mannen hun karretje een kafee binnensleurden, sleurden zij meteen de ambiance erin. Een ambiance, echte karnavalsleute, moest dit jaar hier en daar wel gezocht worden. En we gaan die zoeken. We kijken met één oog naar de prijslijsten en met het andere kontroleren wij de inhoud van onze portemonneé. Want van prijzen kennen ze hier wat. Karnavalsprijzen zijn dat. We laten het niet aan- ons nan komen. We zijn al direkt in de stemming wanneer we Frans uit de Vriendschap opnieuw achter een toog ontwaren.,. Een goeie start om aan een gtondige kafee-tocht door de stad te beginnen. Het stationsplein speelt vol overgave zijn rol van wacht- plaats voor trein- en autobus reizigers «van den buiten». Veel volk, veel lawaai. De Graaf en cie hebben hun part van de koek. Zij zijn kontent. Het lage afsluitmuurtje langs de spoor wegberm in de Majoor Claser- straat wordt druk gebruikt door vrijende paartjes. En of je nu vrijt op het beton van het muurtje op op de trappen in het Groen Kruis, als goeie vrijer in volle .aktiviteit, mag je daar geen verschil in voelen. En er is een verschil. Probeer maar eens op de vraag van papalief .vanwaar je komt te antwoorden kmet de woorden «Van 't muurtje in de Majoor Claserstraat». Het is nog altijd veiliger te antwoor den «van 't Groen Kruis, papa». En wijselijk ook. In het Gulden Vlies waanden wij ons op Lede Karnaval. De plaat die er het meest gedraaid werd was de plaat van Prins Etiennus I van Lede. Een «al oudere plaat». Overigens niet zo slecht. Terloops, waar werd de plaat van Keizer Kamiel 1977 ge draaid? We hebben ze weinig gehoord. Blijkbaar viert Aalst liever karnaval op de tonen van een Hollandse plaat dan op die van hun eigen Keizer Kamiel. En gevierd werd er in de Mikis! De disc-jockey-van-dienst wist er zelfs met een oer-vlaamse potpoerrie de karnavalstem- ming in te brengen, 'n Potpoer- rie?die zo Vlaams was dat ze hem zelfs in de «Vlaamse Huizen» niet gedraaid zouden hebben. En ambiance was er! 't Was er net één grote familie. Dat de karnavalssfeer alleen op en rond de Groeite Met gezocht moet worden, wordt wel weerlegd De Croo begroette hartelijk Gilly We gooien ons in d'ambians. ijdele kreet. Karnaval kan «Kom in d'ambiance» is geen kapót. 't Es 't ien en 't ander (el) door wat er aan lol gemaakt wordt in de «afgelegen» kafees. Zie b.v. de Mikis. Zie de kafees op d'Aatemet. De kafees waren te klein. D'ambians stroomde het Volkshuis uit, de straat op. Wij laten ons meedrijven naar de Groeite Met. Al grondig onder invloedDe Kont blijft het maar doen. De sfeer is er anders. Het pijbliek ook. Is dit Aalst of Brussel? Hier durven ze het nog steeds aan hun publiek de Aalsterse karnaval te doen vieren op de tonen van franse, totaal-on-Aalsterse platen: 'II faut quand même le faire'. En toch is hier ambiance. En stampvol. Gelukkig heeft de eksploitant van het spiegelkot een sterke geluidsinstallatie. Daar wordt dankbaar gebruik van gemaakt door de massa die in de Kont niet binnen kan. De Groeite Met wordt omgetoverd in een openbare danszaal. Het gaat er hier bont aan toe. Dat is Aalst op zijn best. Dansen, hotsen, botsen, zingen en drin ken, midden op de Groeite Met. Het Belgische Rio de Janeiro.

De Voorpost | 1977 | | pagina 14