Ct9an PRAALWAGENS OF KARNAVALWAGENS EEN UITGAVE VAN /RIJDAG 25 FEBRUARI 1977 30® JAARGANG NR. 8 - 20 F DRUKKERIJ-UITGEVERIJ A. DE CUYPER- ROBBERECHT pvba Verantwoordelijke uitgever: A. DE CUYPER PCR. 000.0115692.68 Bureau: Pontstraat 64 - Aalst 053-70.41 19 3 maand: 260 F 6 maand: 475 F Jaar: 900 F POBCELÉIN an OMCHENKENZAAK HOOGSTRAAT 28 (300 AALST - TIL 21A3.J2 j^kATTKTRAAT n (3QQ AALOT OBL.AU«JQ^ loater weir verom» karnaval in hun rommelkar meedragen door de straten. De sinaasappelbom bardementen zoeken naar grijp grage handen op de pasjes van de gevederde Gillis. Edy. een waar dige prins, begeleid de lieve bloemenfee Gilly naar de eretri bune. De stoet slingert zich vlot (vlotter dan verleden jaar!) op het konfetti-tapijt. Een andere pluim voor het Fcest- komitec en de ordediensten, en voor de prinsencaemere om de «ambiance» die ze prompt met hun zoektocht naar prins - karna val - kandidaten in de optocht gooien Dor zem me na opent als eerste groep het 49ste jaarboek van de kavalkade ter stede. Poes jakken, Moikes, Noigze volgen met veel bravour en leute, nu en dan met onhoorbare liedjes en stuk gespeelde klankdozen, nu en dan zonder erg spiritueel te zijn, soms wel erg flauw, op an dere momenten grandioos, spits vondig of zo maar grappig. Ze volgen, met een wekenlange noeste arbeid achter hun wagen slepend en verfrommelde wenk brauwen onder de vesjozes ver bergend. Her en der luid applaus om te onderlijnen dat zij het zijn die van karnaval maken wat het is. Zonder de inzet van deze honder den opstappende kamavalisten. geen optocht en geen gangmakers Van Renterghem-D'haeseleer, en van stadszijde, burgemeester D'haeseleer en een (bijna) voltal lig schepenkollege. Deze en vele, vele anderen om de publicitaire processie in snap-shot te nemen en de tanden in de uitgestrooide ka ramel te zetten. De luciferboekjes vliegen in het rond en de ware kavalkade door bepaalde firma's reeds aangekondigd door hun eigen karnavaJcske reklame- «glimt achter de akrobatisch in de lucht gedraaide vlaggen van ons aller weekblad. Een pluim voor de vendeizwaaiers. van groep Alkuone en voor publiciteitsman Jan. Het fcestkomitee en haar socialis tische delegatie lijken in hun nop jes wanneer ze met hun «zes joar van de drie dagen lange kroeglo- perij en lang met zoveel verwijten om naar de koppen van politieker, gebuur, vriend, beenhouwer, po litieagent of dies meer. te gooien. Dank aan hen. Jaar na jaar wordt onze stoet grootser en reusachtiger. De praalwagens van de karnaval- groepen zijn meer dan het bekij ken waard. Elk jaar weer wordt er gezegd dat het niet meer beter kan. En toch slagen onze kamava listen erin zich telkens te overtref fen. Hoe lang kan dat zo nog ver der gaan? Velen geloven dat er ergens een grens ligt waar men niet meer voorbij kan. Anderen menen dat zolang er genoeg geld ingepompt wordt, het steeds beter zal worden. De tweede visie lijkt mij de meest juiste. Tal van ele menten zijn immers nog voor ver betering vatbaar. Meestal echter ontbreekt het benodigde geld er voor. Dit geldt ook voorde basisi deeën. Vele oorspronkelijke en erg aantrekkelijke zaken kunnen niet uitgevoerd worden om de zelfde reden. Toch mag men niet uit het oog verliezen dat het steeds een vrijetijdsbesteding zal blij ven Bij het uitwerken van plan nen moet hiermee zeker rekening gehouden worden. Wat aan de praalwagens van vo rige zondag vooral opviel, was de evolutie in de uitbeelding van de onderwerpen. Wanneer men aan een praalwagen begint, kan men twee wegen uit: ofwel laat men het showelement primeren, ofwel primeert het komische, het spits vondige. Terwijl men vroeger zich vooral richtte op dit laatste, slaat men nu eerder de weg in van het showgebeuren. Alles moet groot, reusachtig en enorm zijn. Deze evolutie voltrok zich meer dan waarschijnlijk onderdruk van buitenuit. De massa wenst deze elementen in de karnavalstóet. Ze wenst praalwagens, in de echte zin van het woord. De belangstel ling voor karnavalwagens is heel wat minder groot. Uiteraard wordt ook de jury op zijn beurt beïn vloed. en zal op deze basis gaan kwoteren. Hierdoor verplicht men in feite de karnavaigroepen alle dezelfde weg in te slaan. Persoon lijk voelen we enorm veel voor een groep als de Komissesloipers. die met de uitwerking van «de maan onder de slasj» zeker in de roos geschoten heeft. Het was zonder twijfel één van de meest komische zaken van deze49c kar navalstóet. Wanneer we dan ech ter de lijst van de prijsuitreiking gaan bekijken, moeten we vast stellen dat ze slechts een tiende plaats werden toebedeeld. Andere groepen, meestal de supergroc- pcn. pakken uit met een verwe zenlijking van vijftig tot zestig meter lengte. Hun praalwagens zijn enorme gevaartes. Zeker hebben ze evenveel verdiensten, maar dan toch ook op een ander Clochards zes jaar later (EL) Albert Verbestel, alias Catchouken, aangesteld als officiële ajuinboer van de stad. (el) We wensen hier geen besprekin gen meer te brengen van de groe pen. Een groep die ons echter spe ciaal bekoord heeft, was AK V De Matotten. Deze had twee praal wagens in elkaar geknutseld die af waren. Alles was verzorgd. Men had duidelijk aandacht gehad voor de details. Goed uitgezochte frisse kleuren, afgewerkte poppen en nergens doeken of papier die on volmaaktheden moesten camou fleren. Ook zij werden met een zevende plaats niet erg begun stigd. Iets dat dit jaar wel opviel, was dat de afwerking dikwijls te wensen overliet. De algemene in druk van de wagens was weer op perbest. maar al te dikwijls wer den de details verwaarloosd. Dit is wel enigszins jammer. Meestal staat het oordcel over een praal wagen in evenredigheid met de afwerking ervan. Dit is zeker een punt waar men in de toekomst meer zorg moet aan besteden. Vooraleer nog hogere en bredere en langere wagens te willen bouwen, moet men er eerst voor zorgen dat de gewone wagen beter afgewerkt is. Ook hier zou de jury rekening moeten mee hou den. Toch mogen we tevreden zijn over 1977. Dc stoet is er zeker niet op achteruitgegaan Gelukkig begint men nu ook meer aandacht te be steden aan de kostumes. die zeker een even belangrijke rol spelen in onze kavalkade DIRK DE PAUW Lees door blz. 5 insencaemere monteert dc wagen, (jm)

De Voorpost | 1977 | | pagina 1