GIJZEGEMSE NORMAALSCHOOL HONDERD JAAR JONG 1*1 i ftsv 24 - 25-g-77 - De Voorpost In 1914 werd o» Normaalschool aan genomen en in 1920 werd de Froebel- afdeling gehecht bi] de lagere nor maalschool OPLEIDING Vanaf 1923 kon men slechts tot de normaalschool worden toegela ten na ofwel lager middelbaar onder wijs te hebben genoten ofwel na een voorbereidend jaar. In 1924 werd de normaalschool verrijkt met vaklokalen voor wetenschappen, scheikunde en aardrijkskunde en in 1925 werd de Normaalschool voor be- waarschoolonderwi|zeressen door de Staat erkend. Studietijd was drie jaar na de vierde graad. VERDERE UITBREIDING In 1927 werd het vijftigjarig bestaan van de normaalschool gevierd Er wa ren alsdan 106 leerlingen. Volgden dan uitbreiding en verlengingen van de tweede vleugel (1898 - ,1927) en in 1935 een speciale vleugel voor de Frö bel. In 1936 volgde dan de bouw van de turnzaal. In 1953 werden de laatste Franstalige diploma's afgeleverd en in 1954 werd een aanvang gemaakt met de bouw van kamers voor interne leerlingen. In 1955 kwamen dan de bijzondere lagere en bewaarschoolnormaalschool. VARIA Onder de zusters die aanwezig waren bij het afleggen van de geloften van de eerste drie kloosterzusters te Gijzegem vinden we o.a. Zr. M. Dominique, (Anna De Bakker) uit Aalst en Zr. Marie (Gudule De Bom) uit Moorsel. Het aantal zusters van de Kongregatie bedroeg in 1818 vier, in 1849 I honderd tweeendertig, in 1909 zeshonderd en zes, in 1949 negenhonderd vijfendertig en in 1968 achthonderd negentien. Van deze laatste 819 waren er 466 in België, 301 in Brazilië en 52 ii Kongo. Uittreksel uit de Regel van de Zusters van Moorslede: «De schoolvrouwen moeten hun wederhouden van al te groote straffig- heyd, van gedeung te kijven en klaegen, waer in de kinders hun welhaest verharden, en 't zelve aenhooren zonder indruk of ontzag: 't geene zij kunnen bekomen met zoetigheyd, door prijzen, beloften, dreygementen, leelijk zien, verootmoedigingen, enz...» In 1818 droeg onze huidige onderwijzeres de naam «schoolhouder-; esse». Hierbij een opsomming van de verschillende onderwijstypes van de zusters van Gijsegem: school voor armen - werkschool - lagere school - vierde graad - B L O. - bewaarschool - zondagsschool - school voor volwassenen - huishoud- en landbouwschool - familiale. - naaiwerkplaats i/rije naaischool - handel - schoonheidszorgen - assistente voor collectivi teiten - techniek - wetenschappen - «école moyenne» - middelbare school oude humaniora - moderne humaniora - middelbare familiale - normaal school. L.H. GEDENKBOEK De Nieuwe gebouwen van de normaalschool met sportpleinen op voorgrond. (Slnt-Vincentiuslnstituut). (el) OOK NEDERLANDS ALS OPLEIDINGSTAAL Nadat in 1894 en «98 bijbouwen van een vleugel bij de normaalschool zich had opgedrongen werd de studietijd tot vier jaar verlengd en vanaf 1906 kon zowel het Nederlands als het Frans als opleidmgstaal worden gebruikt Na een aanvullend examen kon men het di ploma in de anders taal behalen. Zelfs na lOOjarig bestaan moet men nog verbouwen en vergroten: hier nieuwe turnzaal en bibliot het Sint-Vincentlusinstituut. (el) 350 leden telde, dat ze reeds een dosis onderwijservaring had en dat ze ver spreid was over een vijftigtal instellin gen vroeg aan Algemene Overste Moe der Lambertine Harreweyn leerkrach ten te willen opleiden en dus een Nor maalschool te willen stichten. Na over leg met haar medezusters werd op 15 10.1875 besloten op het voorstel van de bisschop in te gaan. De Staat eiste ook voor de gemeentelijke scho len gediplomeerde leerkrachten en dit zou de bloei van de Normaalschool eveneens ten goede komen In 1877 werd dan de Normaal school te Gijzegem geopend en de eerste zes leerlingen, allen religieuzen, haalden in 1880 het diploma Zuster Marie-lgnace Haumont had dat reeds in 1877 en Zus ter Marie de Chantal in 1878 te Brugge behaald bi] de «Dames de Saint- André». OOK LEKE LEERKRACHTEN Waren de eerste gediplomeerden allen geestelijken, in 1885 werden ook leken als leerlingen aanvaard. Waarschijnlijk heeft de Kongregatie eerst willen zor gen voor eigerfleerkrachten om zo ver der te kunnen werken. In 1885 was ook de normaalschool door de Staat erkend en was er de toelating om een Neder landstalige afdeling op te richten, toela ting waarvan teken des tijds geen gebruik werd gemaakt. KLEUTERTUIN In 1894 werd dan ook een «Cours Froebel d'lnstitutrices Ghyseghem» met één jaar studietijd ingericht met het eerste jaar reeds negen gediplomeerde zusters, allen uiteraard met Franstalige diploma's. Dit jaar is het juist een volle eeuw geleden dat te Gijzegem de «Ecole normale d'lnstitutrices» werd opgericht en dit eeuwfeest wil de Kongregatie der Zusters van «St-Vincentius Paulo», alias «Monsieur Vincent», niet onopgemerkt laten voorbijgaan. STICHTING VAN DE NORMAALSCHOOL Mgr. Bracq, bisschop van Gent. ziende dat de Kongregatie van Gijzegem reeds Er is altijd beweging in de didaktische biblioteek ln Sint-Vincentiusinstituut, (el) LAATSTE VERANDERINGEN In 1958 wordt het leerplan van.de hu maniora opgenomen in de opleiding Wetenschappelijke B en Ekonomische met een studieduur van vier jaar na het lager middelbaar. In 1968 volgt dan de oprichting van de afdeling Menselijke Wetenschappen en vanaf 1970 komt de geleidelijke afbouw van Wet B en Ekon. als eerste cyclus van de Nor maalschool Wie die afdeling kiest volgt ze in de Humaniora-afdeling. Nu komt het Pedagogisch Hoger Onder wijs waartoe ook leerlingen die buiten de Normaalschool volledig middelbaar of technisch onderwijs hebben gevolgd kunnen worden toegelaten, dit mits een toelatingsproef. Dit heeft grote veran dering teweeggebracht daar er nu een gedeelte van de leerlingen dus slechts twee jaar specifieke opleiding tot lagere onderwijzeres geniet Voor het ogen blik telt het Pedagogisch Hoger Onder wijs 98 en de eerste cyclus Menselijke Wetenschappen 121 leerlingen GIJZEGEM, SOCIAAL GERICHTE KOMMUNITEIT! Reeds vanaf de stichting was de bedoe ling dat de Zusters van St.-Vincentius, de naam «Dienstmaagden der Armen» indachtig, zich te richten vooral naar de minder begoeden. de minder bedeel den. In de rijke gamma van onderwij sinstellingen die deze communiteit wist te realiseren valt dan ook vooral op dat het steeds de lagere school was die de grootste aandacht genoot. Om U een idee te geven van het aantal lagere scholen opgericht door deze Zusters volgt nu dit lijstje van gemeen ten waar een basisschool werd inge richt. Clermont. Dergnau, Rixensart, Ukkel Verrewinkel, Meeswijk, Ukkel-Stalle, Mortsel Luithagen, Heks, Moulbaix, Hofstade, Aalst St.-Job. Landegem, Zandhoven, Nieuwerkerken,Zepperen, Rumillies, Orcq, St.-Kwintens-Lennik, Mariakerke, Havinnes. Asse, Mortse, Oude-God, Montignies, Are, Aalst Langestraat. Meiveren, Bachte- Maria-Leerne, St.-Amands. Ronse, PSturages, Millen, Aalst-Mijlbeek, Oostwinkel, Erquennes, Ukkel St.-Job, Bellem, Moustier, Kieldrecht, Hingene, Deurle, Leut, Merbes Ie Chêteau, Wiers, Vaulx, Loenhout, Hacquegbies, Chercq, Lanaken, St.-Pauwels, Mol. Limont, Limal, Ukkel-Centrum, Waas ten, Hoeilaart, Edingen Aubel, Mortsel Dorp, Berlare, Ekeren, Warfusée, Moorsel, Destelbergen, Brussel, Booi- schot, Wetteren, Drongen. Bazel. Ra- vaing en Gijzegem. WAS GIJZEGEM EEN FRANSE BURCHT IN VLAANDEREN? Een burcht is wellicht een nogal sterk beeld. Wel kon men het als een Frans buitenverblijf aanzien, menen de Zus ters. Wellicht zit de geschiedenis van de Kongregatie, die toch veel Waalse zusters telde en in Wallonië nogal wat huizen had, er wel voor iets tussen. Uit die Waalse huizen kwamen dan immers ook Waalse leerlingen Vanaf 1895 tot en met 1904 werden er enkel Nederlandstalige diploma's voor kleuteronderwijzeressen uitgereikt Vanaf het schooljaar 1904-1905 tot en met 1922 -1923 werden er zowel Fran stalige als Nederlandstalige toegekend. De volgende jaren waren er geen stalige kandidaten tot in 1936. 1939 tot 1953 werden er opi Franstalige diploma's uitgereikt niet elk jaar. In 1953 ging de Fr lige afdeling dan ter ziele Aantal leerlingen in heel het tuut: Kleuterschool: 116: 116 exte geen internen. Lagere School: 236,206 extern^ internen Humaniora: Moderne: 490: 343 externen, ternen. Oude: 118: 90 externen, 28 intf Familiale: 109: 79 externen, 30 nen. Normaalschopol: Mens. Wetensch.: 121: 80 ex!I 41 internen Kleuterleidsters: 20.11 externer ternen. Lagere Onderw. 98, 57 extern I internen. Samen: 1308982 externen, 32I Evolutie van het aantal leerlingen in de Normaalschool: Voorh. Lagere Kleuter- ToL I jaar Norm. norm. 1877-1878 6 1887-1888 27 A 1897-1898 60 24 84 1907-1908 68 12 81 1917-1918 77 7 9 1927-1928 (25) 106 31 13 1937-1938 146 67 21 1947-1948 87 20 id 1957-1958 (32) 2:2 115 3u 1967-1968 287 209 41 1976-1977 1* cyclus 98 20 21 (121) Het totaal aantal leerlingen van de Normaalschool wordt wel het totaal de eerste en de tweede cyclus. 1977: JUBELJAAR Alhoewel de officiële opening van de eeuwfeestviering pas op 26 e.k. een aanvang neemt werd op 21 januari, ver jaardag van de stichting van de Kon gregatie, met de leerlingen reeds een intiem feest gevierd, door de hele schoolgemeenschap, een dertienhon derdtal, allen in witte T-shirt met erop het embleem van de eeuwfeestviering Er was een gekoncelebreerde eucharis tieviering met luisterrrijke zangen, een feestmaal en een film. De officiële viering wordt dus geopend op zaterdag 26 februariTe 16 uis er in de kapel van het Instituut een koncele bratie waarin Monseigneur L.A. Van Peteghem, Bisschop van Gent, zal voorgaan. Daarna is er een Akademi- sche zitting in de feestzaal met als gast sprekers Kanunnik Prof. Dr M A. Nauwelaerts over «Een eeuw ontwikke ling van het Normaalonderwijs te Gijze gem» enZ.E.H. R. Beirnaert, voorzitter van hetN.V.K.N.O. over «De rol van de leerkrachtenopleiding in de onderwijs vernieuwing». E. Zuster Inès Mees, Eredirektrice en Algemene Overste van de Zusters van St.-Vincentius Paulo, houdt het slotwoord met «Gedenken en Danken» Verder is er een muzikale omlijsting voorzien waarin leerlingen en oud leerlingen instrumentaal hun beste beentje zullen voorzetten en volgt na de presentatie van het gedenkboek een re ceptie omkaderd door fotomateriaal, diagrammen, grafieken en kaarten over de historiek en de evolutie van de Normaalschool. Te 19.30 u. volgt dan nog een feestelijk banket. voor de leerlingen van hun eigen klas. Elke techniek was toegelaten en on derwerpen waren, volgens de afdeling, «Ikop school», «Mijn school zoals ik ze drpom» en «Onze school in het jaar. De beste werken zullen worden opge nomen in een tentoonstelling die ge houden wordt óp 23 en 24 april. VOETTOCHT Op donderdag 17 mei wordt de gamma aktiviteiten voortgezet met een sport- namiddag. Het wordt een voettocht doorheen de omgeving waarbij kan ge kozen worden wat betreft de afstand. Heel de omgeving zal dan worden doorkruist door meisjes in witte T-shirt met het eeuwfeestembleem. Daarmee is de kous nog niet af want begin vol gend schooljaar, op zondag 18 sep tember volgt dan door ouders en leer lingen de officiële slotplechtigheid waarover later meer. moeten trekken. Ook een initiatief om een tehuis voor ouden van dagen op te richten dat de goedkeuring van Mgr de Broglie wegdroeg mislukte en deze prelaat, van Franse afkomst werd door de Hollan ders gewantrouwd en moest vluchten na aan de gravin de raad te hebben gegeven een school op te richten voor arme kinderen. DE «SPINSCHOOL» Via een vnendin werd bekomen dat de overste van de zusters van O.L.V ten-Bunderen te Moorslede een zuster met één leerlinge naar Gijzegem stuurde en samen met een dienst meisje van de adellijke dame werd op 20 januari 1818 de spinschool geko zen. Vier armen werden gekozen als leerlingen De regel die de religieuze kommuniteit te Gijzegem onderhield was die van Moorslede De gelegde kiem evo- Ter gelegenheid van dit eeuwfeest wordt een gedenkboek, een lees- en kijkboek gepresenteerd. De tekst is van godsdienstleraar Vanden Abbeele en de tekeningen zijn van de hand van Zr. Martha Van Espen, tekenlerares. Sa men met een aantal foto's willen tekst en tekeningen de voorbije honderd ja ren in herinnering brengen De kaft- bladzijde draagt het gelegenheidspro bleem, ontworpen door E.P. Juliaan Debusschere. Het boek omvat ca 48 bladzijden in formaat 25 x 17in Fioretti Antica met kaft in wit karton. Bij inteke ning vóór 26 februari is de prijs 180 F; vanaf 26.2.77 wordt het tegen 200 F aangeboden. «MUN NAAM IS HONDERD» Op vrijdag 4 maart te 20 u.zaterdag 5 maart te 19 uen zondag 6 maart even eens te 19 uvolgt dan een soort evoka- tie getiteld «Mijn naam is Honderd». Het wordt een soort schoolfeest maar dan helemaal in het teken van 100 jaar normaalschool. Op alle mogelijke ma nieren wordt er gezongen, gedanst en gesprongen «we zijn honderd, we zijn honderd» Als opening van deze evoka- tie komt dan een gelegenheidsgedicht door Mr. Vanden Abbeele. De ganse schoolgemeenschap doet eraan mee en in de drie opvoeringen hopen we een ruim publiek van oud-leerlingen, fami lieleden en andere belangstellenden te kunnen bereiken. TEKENWEDSTRIJD Ook werd een tekenwedstrijd, begiftigd met waardevolle prijzen als kunstboe ken. reproduces en tekenmateriaal, georganiseerd voor de kinderen of kleinkinderen van oud-leerlingen of «HARBALORIFA» De band met de gewezen leerlingen wordt te Gijzegem met verwaarloosd Er is een tijdschrift voor oud-leerlingen «Harbalorifa» dat 4 maal per jaar ver schijnt telkens op 1500 exemplaren en verder is er een schoolkrant met de zelfde titel die elke maand van de pers komt. DE STICHTERES Stichteres van de Kongregatie van de «Zusters van St.-Vincentius Paulo». «Dienstmaagden der Armen», was gravin Elisabeth de Robiano, oudste dochter van graaf de Robiano, raads heer en ontvanger-generaal van de Sta ten van Brabant in het Antwerpen, die gehuwd was met baron Locandèle. heer van Ghyseghem Deze door de plaatselijke bevolking genoemde «goede en weldadige vrouw» wilde in haar drang om de mensen te helpen een hospitaal oprichten doch dit bleek niet mogelijk, de mensen verkozen dat de brave vrouw bij hen zelf thuis bleef komen i.p.v. zij naar een hospitaal te lueerde snel en reeds volgend jaar leg den drie zusters de geloften af en werd de jonge groep een kerkrechtelijke kongregatie In 1835 waren er reeds 70 zusters Deze eerste school was een «werkschool». Meisjes leerden er spinnen, catechismus, lezen en schrij ven. De ouders waren er echter in deze periode van pauperisme niet zó op uit om hun kinderen naar de school te stu ren; er moest immers zo-snel en lang mogelijk gewerkt worden om genoeg te hebben om in leven te blijven. In de spreekkamer waar Zuster Mach- teld, Direktrice van de Normaalschool ons gul ontving, staat nog steeds een «spinnewiel» en een nog aanwezig «spinklokje» herinnert eveneens aan deze eerste Gijzegemse school, de «spinschool». DE KONGREGATIE De stichteres gaf de door haar gestichte Kongregatie de leefregel mee van Sint-Vincentius, de heilige die haar ei gen idealen het best had voorgeleefd in blijheid, eenvoud, weemoed, en uni- versele beschikbaarheid. Vanuit deze levenshouding gebeurde en gebeurt nog te Gi|zegem alles. De blijheid die vertrouwt op de macht van de Heer, de deemoed die ook moed is om te trach ten het goede te laten doorbreken, de eenvoud die openheid in vreugde is en de beschikbaarheid die tot uiting komt in de verhouding tot de evenmens. Uit persoonlijke ervaring weet ik dat bovenstaande woorden geen bla-bla zijn maar dat de geest die nu nog altijd waait in de Gijzegemse school er een is van blijheid, van familiale sfeer en van bezorgdheid voor de leerlingen en dit dan niet enkel op verstandelijk gebied. Na een 15-tal jaren was de kongregatie reeds in zes Belgische provincies ver tegenwoordigd: Oost-Vlaanderen, He negouwen, Brabant, Antwerpen, Luik en West-Vlaanderen. Hoe de zusters het klaarspeelden om die onderwijstaak aan te kunnen is een andere kwestie Ze stonden echter voor de harde realiteit en roeiden met de riemen die ze had den, Met een groot hart, in eenvoud en zonder zelfoverschatting lieten ze zich voorlichten door bvb. de koster om zich op hun leertaak voor te bereiden. In de tweede helft van de negentiende eeuw was de vorming van leerkrachten voor Staat en Kerk een nijpend pro bleem. rV x.' Het best bekende gebouw van Slnt-Vlncentinsinstituut (el)

De Voorpost | 1977 | | pagina 24