kunstambachten uit het oosten PEDILUX DOKTER BRIHET TEGEN ALK0H0LISME 't LANDHUIS KERKSTRAAT 18, AALST Caime Hira sis^gTrembe^gen tei. 052-21.22.73 26 - 25-2-77 - De Voorpost 'tfftniKui! GEEFT MEER KOMFORT jQl I AAN UW VOETEN y Schoenen in verschillende 1 breedten f\ ~js/ Voetverzorging 'i Iv-? Steunzolen 1 I Orthopedisch maatwerk S-' Spataderkousen Erkend door alle Mutualiteiten 1 /6/32/25/001 1/6/40/25302 Telefoon 053-21.59.23 TOMBOLA «DE MELISVRIENDEN» Op zaterdag 19.2.77 had in zaal «De oude Uil» te Gijzegem het bal plaats van W C. De Melis vrienden. Aan de ingangskaar- ten was een tombola verbon den met volgend resultaat: Bedsprei: 788 (reservenum mer 149) Strijkijzer: 661 Koffiestel: 521 Wenst U aan huis afgehaald te worden met de koets. Bel 052-21.76.30 Maaistraat 1, Dendermonde EEN RESTAURANT ZOALS ER MAAR EEN IS Het is niet naar aanleiding van de karnavaleske dagen dat we een gesprekje hadden met Dr. Brihet uit Mere. Sinds november '76 verzorgt hij een artikelenreeks in het maandelijks informatieblad van de Open Kring «De Merenaar». Hij wijst hierin op de nefaste gevolgen van het langdurig alkoholverbruik. Te Mere is vorig jaar ook een AA-groep opgericht, maar hun aktfviteit naar buiten toe beperkte zich tot een forumgesprek over alkoholmisbruik. Dat het alkoholverbruik met de karnavaldagen minder zal zijn dan vroeger kunnen we best aannemen als we de prijs van een glas bier bekijken. De pree van de werknemers is fel in waarde gedaald en de centen die de ongeveer 10% werklozen ontvangen, maken een rekordverbruik van bierdrinken onmogelijk. Het is niet de eerste keer dat Dr. Brihet informatie brengt in de Me renaar over medische onderwer pen. Onlangs maakte hij nog een artikelenreeks over«Doping in de wielersport»,omdat dit onderwerp «hem ten eerste zeer sterk intri geert en omdat men er toen veel over sprak, zonder duidelijk de omvang van het probleem te ken nen». Zijn pleidooi voor minder al koholverbruik valt nu wel samen met de akties, die uitgaan van het Ministerie van Nationale Opvoe ding. Toch leunt zijn penneresul- taat niet aan bij dagdagelijkse on derwerpen van het ruime publiek. De meest fundamentele reden zit hem, aldus Dr. Brihet zelf, hierin dat hij erdoor een riem onder 't hart wil steken van de jonge AA-groep in Mere. Een dokter geniet aan zienlijk meer autoriteit dan gelijk wie anders op een dorp. Vandaar dat een beetje publiciteit voor een waardevol initiatief wel degelijk op zijn plaats is. «De fundamentele reden is eigelijk drievoudig: Ten eerste omdat de AA volgens mij een zeer groot organisme is, die het alkoholisme met al zijn ne faste gevolgen bestrijdt. Ten tweede blijft de plaatselijke AA-groep nog te veel in het onge kende. Door enige publiciteit over de waarde ervan, kunnen velen zich spiegelen aan de boodschap van de AA. Ten derde willen we een steun zijn voor de promotors van de AA. Zij moeten ervaren dat de geneesheren, die het mecha nisme van het alkoholisme ken nen, zich voor deze problematiek interesseren. De dokters worden veelvuldig gekonfronteerd met ge zinsmoeilijkheden en zelfs ontwrichtingen ten gevolge van al koholmisbruik. We willen aan de initiatiefnemers van de AA-groep laten zien dat we er niet onverschil lig tegenover staan.» VP: Is de AA-groep te Mere uit gebreid? Dr. Brihet: «Het funktioneert al een tijdje, zegt men, doch van de start ben ik niet op de hoogte ge steld. Volgens mij is dat wel een misrekening. Als men zo'n groepe ring uit de grond stampt, liggen de kansen op sukses -ten minste op lange termijn- veel hoger, indien men praktijkmensen van meet af aan achter de kar spant. Zij die dagelijks met het probleem te maken hebben, moesten van in de beginne bij de organisatie betrok ken zijn. VP: Momenteel heeft de AA nog maar één grote informatieavond gegeven, en voorts hebben we er niets meer van gehoord? Dr. Brihet: «De groep is inderdaad nog vrij ongekend. Maar anderzijds is de ongekendheid wel eigen aan de doelstelling en de taktiek van de beweging. Ze willen er geen grote pubSciteit aan geven. De mens die erdoor geholpen wordt, schuwt de publiciteit. Het principe van de AA is dat iemand, die er wenst gehol pen te worden, een publieke stap doet. Feitelijk een publieke beken tenis dat hij lijdt aan een slecht psychisch evenwicht». VP: «Is alkoholisme volgens U een ziekte?» Dr. Brihet: «Ja zeker, het is een ziekte» VP: Hoe maak je dat duidelijk in Uw artikelenreeks?» Dr. Brihet: «Ik zet er de werking van de alkohol uiteen. Hoe alkohol scheikundig werkt en het orga nisme kapot maakt. Zo'n artikelenreeks is zeer beperkt door plaats en tijd. Het gaat hier alleen over de biochemie van de alkohol in het organisme en daar over zijn al veel werken versche nen. Deze bladzijden zijn een zeer minieme résumé over hetgeen er reeds bekend is. Ik heb geprobeerd het probleem zo te resumeren dat het vooral goed verstaanbaar is voor de doorsnee lezer; zorgen dat de terminologie niet te ingewikkeld is en een klare voorstelling. Ik wilde vooral de na druk leggen op de werking van 'n langdurige kleine dosis alkonoi, aai de mensen niet dronken maakt. Dat aspekt is niet zo goed gekend. Men verstaat meestal onder een alkohoüeker iemand die geregeld dronken is. Maar 1 is medisch be wezen dat iedereen die regelmatig een middelmatige dosis alkohol gebruikt op lange termijn blootge steld is aan levercerhose, leverin krimping in de volksmond. VP: «Is het ook Uw bedoeling een angstgevoel bij de bevol king te wekken?» Dr. Brihet: «Neen, een mens schrik aanjagen is niet eerlijk. Zo bereikt ge de mens op een ver keerd punt. Anderzijds is het on- vermijdeijk pathologische toe standen (ziektebeelden) te be schrijven als we het over het me chanisme van de alkohol hebben. Dat is nu eenmaal gebonden aan deze vorm van voorlichting. Bijge volg zullen inderdaad mensen angst krijgen bij het lezen van deze ziektebeschrijvingen, maar ander zijds geeft zo'n informatie ook een goedaardig effekt van preventie. Mensen, die tot nu toe weinig of geen alkohol gebruiken zullen voorzichtiger zijn. De nevenwerking van de tekst, nl. angst aanjagen, is mij niet ont gaan. Ik heb bewust een schrikaan jagend effekt willen vermijden. Je kan er veel meer over schrijven als je wil schrik aanjagen. Zo iets spreekt tot de verbeelding van de bevolking. VP: «Hoe zijt U ertoe gekomen juist dit onderwerp te nemen. Is Dokter Brihet: professionele steun moet samengaan met vrijwillige inzet.(km) MOMBASSA De Sabena heeft zopas een nieuw verkoopskantoor geopend te Mombassa. de belangrijkste ha venstad van Kenia aan de Indische Oceaan. De Sabena is nu aanwe zig in 155 steden van de hele we reld waarvan er 76 verbonden zijn met het luchtnet van de Belgische nationale luchtvaartmaatschappij. POSTZEGELBEURS De zevende nationale postzegel- beurs van België zal plaats hebben te Antwerpen in het Bouwcentrum op zaterdag 9, zondag 10 en maandag 11 april 1977. MILIEU British Leyland ontving een van de belangrijkste milieuonderschei dingen voor het globale ontwerp en het koncept van de nieuwe Solihull- fabriek waar de Rover 3500, de wagen van het jaar wordt ge bouwd. Motivatie was dat deze nieuwe assemblagefabriek een volkomen menselijke en sociale verantwoordelijkheid vervult we gens haar merkelijke milieuvrien delijkheid. Daarvoor werd meer dan 39 mil joen uitgegeven LENTE IN AANTOCHT... IN 'T LANDHUIS waar de krokusjes reeds in volle bloei staan. Landelijke omgeving. Siertuin, visvijver, bos, rijpaarden. Speciaal voor communie of huwelijksfeesten, indien ge wenst: Mogelijkheid voor het nemen van foto's met oude koetsen en paardengespan. alkoholisme een verschijnsel dat U bijzonder interesseert? Zijt U er in de praktijk veel mee bezig?» Dr. Brihet: «De fundamentele re den waarom iemand aan genees kunde gaat doen is zeer dikwijls helpen. Ten tweede stellen we vast dat de huisarts in zijn praktijk de persoon is, waartegen de mensen hun problemen gemakkelijk vertel len. Veel gemakkelijker dan aan een specialist nog. De kliënten ver tellen ook vlot hun intieme proble men, die ze niet op straat verko pen. Ten derde uit de verhalen van de echtgenoten van de alkohoüeker en uit de ervaringen met hun ge zinsleven, belven we het alkoho lisme als een enorm menselijk drama. Hier komen we dan op het terrein van onze roeping: HEL PEN. In dergelijke gezinnen is grote hulp noodzakelijk, met on aflatende inzet en kennis van za ken. Voorts is alkoholisme een probleem dat niet ineens ontstaat, maar het heeft veel punten van uit eenlopende oorsprong: ergelijk- heid en samenlevingsaspekten. Het is kompleks en de technische hulp die we kunnen bieden is nog sterk beperkt. Zo stellen we vast door jarenlange ondervinding, dat onze medische middelen ontoerei kend zijn om de moeilijkheden in de gezinnen op te lossen. Het ge voel van onmacht die de genees heer dan overkomt, stimuleert ons verder te zoeken naar andere hulpbronnen en ook naar meer in zet. VP: «In Uw artikel spreekt ge he lemaal niet over oorzaken. Nochtans blijken deze veelal in de samenleving zelf te liggen?» Dr.Brihet: «Dat hoofdstuk volgt nog. En dat is een uitgebreid ter rein. Een van de hoofdoorzaken is de primaire aangeboren karakter- insufficiëntie (karakteronvast heid), die medebepaald wordt door de erfelijkheid. Er is een zekere aanleg om alkohoüeker te worden. Als kind komt dat nog niet tot uiting, maar eens ouder geworden gaat de zoon naar zijn vader opkijken. De vader-zoon verhouding (nl. dat de jongen zegt:«wat mijn vader doet, is goed») is ook fundamen teel in de oorsprong van alkoho lisme. Andere oorzaken komen van buitenuit: DE OMSTANDIG HEDEN DIE VREEMD ZIJN AAN HET GEZIN: onze maatschappe lijke strukturen, het sociale leven. Het menseijke kontakt wordt mo menteel opgebouwd bij pot en pint. Dat is eigen aan onze huidige kon- sumptiemaatschappij, maar gaat alkoholverbruik sterk in de hand werken. De welvaart ligt hoger, zo dat men zich meer genotsmiddelen kan aanschaffen en aldus is alko hol meer geaksepteerd.» VP:«Gelooft gij dat er in onze streek meer alkohol verbruikt wordt dan elders in het land? Waaraan schrijft U dat toe? Dr. Brihet: «Of er hier meer alko hol verbruikt wordt, kan ik niet be vestigen, gezien is daarover geen statistieken ken. Het is ten andere ook moeilijk te berekenen want dergelijk onderzoek zou moeten gebaseerd zijn op strenge normen. Het is misschien een indruk die U heeft.» VP: «Onlangs werd er een grote kampagne in ons land gevoerd ter bestrijding van het jeugdal- koholisme. Het blijkt dat de jon geren nu veel meer drinken dan vroeger.» Dr. Brihet: «Een eerste oorzaak ligt volgens mij in het gezinsleven, zoals wij het vroeger gekend heb ben. Ik zelf kom uit een gezin van Tentoonstelling en verkoop uit de hand van vrijdag 25 februari tot zondag 6 maan. Open zaterdag en zondag van 10 u. tot 20 u., werkdagen van 16 u. tot 20 u. Belangrijke verzameling 19e eeuwse schilderwerken L. Clesse, Van Dievort, Kuhstoks, Gilsoul, Roidot, Stevens, Lecompte, Lievin, Schelek, Eversen, Timmermans, Stobbaerts, Van Looy, Litlios, Bogarts, Lapique, L. Fini, Delcolle, Kadinsky, Calder, Folon, Aleclinsky. Bronzen beelden - Schouwgarnituren - Ivoor - Oosterse tapijten - varia. Lot ivoren beelden school Peking. PARKING GEMEENTEHUIS Midc 'fatiqi 'Nws muziki me av lagazit is, di foto- ksmai De Kapucijnen nodigen U vriendelijk uit tot de tentoonstelling De AA groepen doen goed werk en verdienen onze steun, (jtn.) van zaterdag 5 maart 's namiddags 011)5-1 14 uur, verder alle dagen open van 9 tot 12 u. en van 14 tot22 u. dittoten met zondag 13 maart bij de paters kapucijnen ingang pastorie. Chinees Lakwerk m Porselein oud en nieuw Ivoor m Meubels als uil paleizen m Borduu j'5 werk mei de hand m Oosterse lapijlen m Kunstvol Houtsnijwerk m Juwelen U helpt tevens de ontwikkelingslanden. missie-animatie bankstraat 71 3000 leuven toegang vrij! hartelijk welkom! acht kinderen. Mijn vader is vroeg gestorven en het gezinsleven zoals het bij ons was, was zeer in tens ontwikkeld. Het feit dat er de jongste jaren hierin een kentering gekomen is, omwille van de maat- schappeüjke strukturen waarin we leven, heeft het belang van het ge zin sterk verzwakt: er zijn onderling veel minder kontakten tussen de gezinsleden. De maatschappelijke strukturen hebben een grotere aantrekkingskracht gekregen ten koste van het gezin. De maat schappij stimuleert veel meer tot alkoholgebruik. Er is verder de vrijheidsdrang bij de jeugd. De jongeren willen zeer vroeg zichzelf zijn Ze manifeste ren hun volwassen-zijn dan ook o.m. in het gebruik van alkohol. 3)Het principe van het gezag is niet alleen maatschappelijk, maar ook in het gezin krijgt het gezag harde klappen te verduren. -Met «het ge zag» bedoel ik goed uitgeoefend gezag, niet vanuit een ivoren toren, maar soepel-. De ouders die de verantwoordelijkheid dragen voor de opvoeding van de kinderen, hebben niet meer de nodige ener gie om de invloeden van buitenuit die hun kinderen uit het gezin wegtrekken, tegen te gaan. Het le- is voor de ouders ook te moei- geworden om de moed op te brengen. We hopen later nog meer informa tie te brengen over de werking van de AA-groep in Mere. Diegenen tl 0 die er zich voor interesseren, ku'lo nen alvast erecht bij Dr. Brihet, Jéjc rusaiemstraat,6 te Mere 22 WÉ

De Voorpost | 1977 | | pagina 26