I BALLET VAN VLAANDEREN DANSTE «ULENSPIEGEL DE GEUS» OPNIEUW TOT LEVEN FILM BIJ ONS VUILE MONG'S KABARET SPEELT ADMEHAR 28 - 25-^-77 - De Voorpost i Tijl het teken tot opstand tegen Oranje. Tijl en Nele nemen nog maals het visioenpoeder in. Zij zien de dood die in feite Filips is. Zij zien ook de zeven ondeugden en zoeken naar zeven deugden om die te ver drijven: zo kunnen ze het geluk van de mensen bewerken. HOOGSTAAND BALLET Het Ballet van Vlaanderen bracht een voorstelling die met produkties op wereldniveau zeker mag ijveren. Aan elk detail werd de dige zorg besteed (grime, tuums, dekor, belichting...) zekere invloed van Béjart is nog te merken. Bij het dansen weri heel weinig schoonheidsfou begaan. Toch was het geheel ons inziens een beetje te la dradig uitgewerkt; In zo'n stukl toch nog wat meer vuur moj zitten. Niet zo'n denderende filmweek, maar ja, het kan niet alle dagen feest zijn en karnaval duurt (gelukkig) ook niet eeuwig. BARABAS een film van Richard Fleischer (VSA, 1962) met Anthony Quinn, Silvana Mangano, Arthur Ken nedy, Katy Jurado, Harry Andrews, Vittorio Gass- man, Jack Palance en Ernest Borgnine. U heeft het waarschijnlijk wel al door, «Barabbas» i inderdaad zo'n reusachtige superproduktie in je reinste Hollywood-stijl, kompleet met een hele re sem vedetten, super-deluxe kleuren (technicolor),) breedscherm (origineel in 70mm), massa-figuratie enzovoort enzoverder. Waarschijnlijk weer één van de. knotsgekke ideeën van producer Dino De Laurentisï die ooit het knappe boek van Nobelprijswinnaar Pal Lagerkist onder ogen heeft gekregen. Barabas is het (sensationele?) verhaal van de «boos- doener» die naast Christus werd geplaatst. De opge hitste menigte zag liever Christus aan het kruis, wal allerhande gevolgen had die toen door niemant konden worden voorzien. Een flinke brok bijbelge schiedenis dus. (cinema Alfa) ACES HIGH P' een film van Jack Gold (Frans-Britse koproduktitarv 1976> ei met Malcolm McDowell, Trevor Howard, Simon Warthtii en Ray Milland. £rd: Een anti-oorlogsfilm die er helemaal geen is, akteur. die kompleet de mist ingaan en een regisseur dl blijkbaar niet goed wist wat hij wilde: ziedaar ingrediënten van «Aces High». Het had allemaal vej beter kunnen zijn uiteraard, er was immers geld talent in overvloed, te beginnen bij de auteur van hf boek dat als basis voor het scenario diende: R.C Sheriff. (cinema Feestpaleis) ST. IVES een film van J. Lee Thompson (USA, 1975) met Charles Bronson, Jacqueline Bisset en Houseman. icht r Een vrij onbelangrijke film (dat is dan de derde deze week), dertien in een dozijn. Toch een interessante facetten, onder andere de vertolking t John Houseman (die voor het eerst sterk werd op| merkt in «The Paper Chase»). Regisseur Thompson kent bovendien de knepen het vak: eerder realiseerde hij «guns of Navarone»! «Taras Bulba» - waarmee helemaal niet gezegd wo| dat «St.lves» van hetzelfde genre is, integendeel, detective-story waarvan good old Raymond Chand zich in zijn graf om zou draaien. (cinema Palace) Op televisie deze week Bad day at block rock, een film van John Sturgej met Ernest Borgnine en Spencer Tracy. (BRT, vrij<| 25 februari om 21.00 uur) Black moon, een film van Louis Malle, met Alexanl Stewart, Joe Dalessandro (de ster uit Andy Warhl filmfabriek) en Cathryn Harrison. (RTB, vrijdag] februari om 22.25 uur). Scaramouche, een film van George Sidney, Stewart Granger en Eleanor Parker: een genre stilaan uit de belangstelling is verdwenen, de i tel- en degenfilm, op een onderhoudende mal uitgewerkt. (RTB, zaterdag 26 februari om 20.20 u| Lancelot du Lac, een Franse film van Robert B| son. Ik heb er niet het minste idee van wat mij d huiveren bij het horen van de naam Bresson, al wJ weet is dat ik niet zo erg hou van zijn intellektua tische manier van filmen en van de theorieën dif erbij betrekt. (BRT, maandag 28 februari om uur) La maison sous les arbres, een film van René ment, met Faye Dunaway en Barbara Perkins. (R r donderdag 3 maart om 20.10 uur) L'IMPORTANTC'EST D'AIMER een film van Andrzey Zulawski (1975) met Romy Schneider, Fabio Testi, Jacques Dutronc, Klaus Kinski, Claude Dauphin, Roger Blin, Gabrielle Doulcet. Een knappe film, gebaseerd op een prachtig boek: «La nuit américaine», van Christopher Frank (in het Nederlands uitgegeven bij Agathon in Bussum). Het verhaal van een onmogelijke liefde, dat aanlei ding zou kunnen geven tot al te gemakkelijke banale scènes, wordt door Zulawski op een aardige manier ontleed. Bovendien maakt hij handig gebruik van zijn akteurs (de ontdekking is wel Dutronc-Klaus Kinski heeft niet veel moeite om zichzelf te zijn) en de dekors die zeer goed uitgekozen zijn. Bovendien speelt het teaterelement een vrij grote rol. Ondanks de onbehaaglijke sfeer zit er een enorme dosis tederheid in deze film. (KFL, donderdag 3 maart om 20 uur). Vuile Mong en groep, (jm) Het jaarlijkse optreden van het Koninklijk Ballet van Vlaanderen in onze stad had plaats op 17 februari in de Sporthal «Ten Rozen». Dit ballet wordt medegefinancierd door de grote steden. Wederkerig biedt het Ballet van Vlaanderen die steden dan ook een voorstelling aan. We kregen een bijzonder mooi spektakel te zien. Vader Klaas geeft zijn zoon deze raad: «Wij zijn arm, maar we zijn rijk aan vrijheid; vecht om die vrijheid te behouden.» Sommige taferelen in het ballet wa ren nochtans tamelijk erotisch ge laden. CRESCENDO In de sporthal, die zich uitstekend leent voor een dergelijke eigen tijdse kuituurmanifestatie, was heel wat volk samengekomen. Toch was de hal nog net niét vol. Wat we betreuren. Want het optre den van deze balletgroep loonde zeker de moeite. Er waren ook veel stadsprominen- ten aanwezig. We bemerkten o.a. de schepenen Caudron, Monsieur, Houthuys en de heer Van Hoorick. Schepen van Kuituur Caudron gaf een korte inleiding waarin hij on dermeer zei een groot bewonde raar van ballet te zijn. AKTUEEL EN SOCIAAL GEENGAGEERD BALLET Het ballet «Ulenspiegel De n'a"c' is een sociaal zeer sterk g geerd stuk. Het is eigent i opmerkelijk interne il «geldig». Het verhaalt hel :t van Tijl Uilenspiegel tec e dwingelandij van de Spaai s- zetters. Het scenario w( :- schreven naar het boek va Vuile Mong en zijn Vieze Gasten waren daags voor karnaval te gast in jeugdklub Dido. Hun gloednieuwe show, die nog maar pas te Gent in première was gegaan, stond alvast stukken hoger dan hun vorig programma waarmee ze ruim een jaar geleden jk. Terlinden aandeden. De muziek staat nu met de twee saxofoons, de pianist, drummer en bassist en met het langduriger zwijgen "van de twee zangeresjes, op een heel wat hoger peil. Hun hele verhaal draaide rond de kleine Adhémar die, buitengewoon begaafd, zowat Gods nieuwe verlosser wordt in het kultureel en ekonomisch verflauwde Vlaanderen. Vuile Mong door liep in zijn kabaret de levens loop van Adhemar: kleuter school,... universiteit, lieven, werkloosheid enz. Kortom, de hele problematiek van de jongere in deze maatschappij, met het nodige hekelen van de nu stilaan bekende tafereeltjes van de dikke fabrieksbaas en de vermoeide loopjongen die wegspringt voor de razende Amerikaanse slee. Een gekari katuriseerde vizie op de dingen van vandaag, speels en sati risch verbanden leggend tussen de verschillende situaties die de mensen zich aan het hart laten komen. Bij Vuile Mong geen pasklare alternatieven of op lossingen. Hij wil vooral ver banden leggen en oproepen tot een mentaliteitsvernieuwing. In feite, een grote oproep voor een soort vrij socialisme dat tegenover het huidig socialisme echte kameraadschap plaatst. RENE DE WITTE JEREMIAH JOHNSON een film van Sydney Pollack (VSA, 1972) met Robert Redford, Will Geer, Stefan Gerasch, Josh Albee en Allyn AnnMcLerie. Een buitengewone film, enorm sterk verhaal, knappe fotografie etc. Jeremiah Johnson is een jonge kerel die de stad en de beschaving vaarwel zegt en naar het Westen trekt. Hij heeft wat boeken gelezen en denkt dat hij aan die kennis voldoende heeft om het harde trappersbe- staan aan te kunnen. Al vlug ervaart hij echter dat hij nog grotendeels onwetend en onbeholpen is: een oudere trapper redt hem het leven. Met een jonge Indiaanse vrouw en een doofstom jongetje zal hij zijn bestaan proberen op te bouwen. Dat lukt vrij aardig tot men hem komt vragen om een reddingsploeg als gids te begeleiden. Enkele pioniersfamilies zijn door een sneeuwstorm geblokkeerd en dreigen de hon gersnood te sterven. Er is dus haast mee gemoeid en om hen tijdig te bereiken moet hij de redders door de begraafplaats van de Crow-lndianen leiden. Wanneer -lAremiah naar huis terugkeert zijn de vrouw en het jongetje door de Crow-lndianen vermoord. De rest van zijn leven zal Jeremiah besteden om op een verschrikkelijke manier wraak te nemen. Dit legendarische gegeven heeft zich in de achttiende eeuw inderdaad afgespeeld, het wordt in een aantal boeken beschreven. In de film worden een aantal faktoren overgehouden en op het voorplan gebracht. Vooral het kader, de manier van leven in die pioniers tijd is belangrijk: de eenzame mens die door zijn intellekt en zijn uithoudingsvermogen de harde na tuur overwint. Ook het idee dat geen mens uitslui tend op zichzelf en voor zichzelf kan bestaan komt ter sprake: hij moet zich aanpassen aan de natuur en aan zijn medemensen, zoniet is hjj onherroepelijk verloren. Voor Jeremiah betekent dit dat hij probeert samen te leven met mensen die elkaar niet met woorden kunnen verstaan: hij spreekt Engels, de vrouw Indiaans, het jongetje is doofstom. Verder wordt hij ook nog voor een dilemma gesteld: een aantal blanke families redden of zich de wraak van de Crows op de hals halen. Hij weet dat de begraaf plaats van de Crows heilige grond is en dat het betreden ervan met de dood wordt bestraft. Hij overtreedt de wet echter omwille van een andere, voor hem op dat ogenblik hogere wet. Dit alles maakt van «Jeremiah Johnson» een grandioos trappers epos' met universele tema's. De fotografie van An drew Callaghan is funktioneel sfeervol, Robert Red- ford levert onder de regie van Pollack een unieke prestatie en de muziek van John Rubinstein en Tim Mclntire is bekoorlijk. ('t Kelderken - Aalst: vrijdag 25 februari om 20.30 uur. Dido - Erpe: zaterdag 26 februari om 20 uur en zondag 27 februari om 14.30 uur) Filips is intussen hertrouwd. Mary Tudor blijkt echter onvruchtbaar te zijn. Filips verwijt haar dit zeer erg. Maar er gebeurt nog wat anders: Klaas, die in het verzet was ge gaan, wordt door Grijpstuiver ver klikt. Hij sterft op de brandstapel. Het is een ontroerende passage. Meesterlijke belichting en sfeer schepping. Een dramatisch hoog tepunt. Tijl zal zijn vader wreken. Maar de tegenslagen nemen nog altijd geen einde. Soetkin sterft van verdriet in de armen van haar zoon Tijl. Ook dit was een ontroerende passage. De muziek had opgehou den. Er werd alleen nog gedanst. Katelijne, die krankzinnig uit haar verbanningsoord is teruggekeerd, heeft Tijl en Nele een visoenpoeder gegeven. Zij maken een heksen sabbat mee. Een choreografisch hoogtepunt. Hoewel op de duur toch wat lang uitgesponnen. Met sterk erotische inslag. Het was muisstil in de hal! Een goede vondst was ook de dans van Filips onder een spinneweb: zozeer is hij in zorgen verwikkeld geraakt. In een volgende episode zien we Egmont en Horne op het toneel verschijnen. Op een vergadering VERNEDERING In de tweede episode komt keizer Karei met Alva te Gent aan. De stad kan hem niet het geld geven dat hij gevraagd had. De feestende stad wordt diep vernederd: de Gentena ren krijgen de strop om. Tijl wordt opstandig. Dit kwam ook in de mu ziek zeer goed tot uiting. Vrolijke tonen werden plots treurmuziek met sterke crescendo's. De cho reografie was ook hier feilloos af gewerkt. Het was alsof een vlagge- zwaaiendeTijl («Je Maintiendrail») tot verzet uitnodigde. Tijl en Nele (jm) ziek verandert. Ook kroonprinses Maria Van Portugal is intussen in alle eenzaamheid overleden We zouden het voor veel episodes kunnen herhalen, maar één keer volstaat: de kostuums waren prachtig. Aangepast, typerend. Ook de belichting was buitenge woon verzorgd en passend Subliem is ook de passage waarin Tijl en Nele hun liefde uitdansen. van de edelen besluiten ze in het land te blijven om de verdrukte Ne derlanden te steunen. We krijgen ook nog een dans van prinses Eboli die de liefde van Filips noodge dwongen moet ondergaan. De gehate Grijpstuiver ontkomt echter zijn straf niet. Zoals Klaas zal ook hij op zijn beurt op de brandstapel sterven. Dan komen de geuzen ten tonele. De groep van de leeuwerik is voor Een scène uit Uiltspiegel De Geus. (jm) les De Coster, maar volgt het uiter aard niet tot op de regel. De sociale bewogenheid van Tijl komt er wel zeer sterk in tot uiting. Tijl staat niet tussen het Vlaamse Volk, hij is er een stuk van. Voor dat volk zet hij zich ook totaal in. Scenario en choreografie werden beide uitgewerkt door Jeanne Bra bants (directrice van het Ballet) en André Leclair (eerste choreo graaf). De muziek werd gekompo- neerd door Willem Kersters. Dekor en kostuums waren van John Bo- gaerts. Voor de belichting zorgde Guido Canfijn Het hele verhaal werd in 17 episodes gedanst, met telkens een bindtekst ertussen. Dit was niet overbodig om de samen hang beter te kunnen volgen. In de eerste episöde kregen we de voor stelling van de zeven hoofdper- sonnages. Tijl en Nele, Klaas en Soetkin, ouders van Tijl, Katelijne, een volksmeisje, Keizer Karei en diens zoon, kroonprins Filips. De choreografie slaagde erin zeer sterk het vrijheidsbewustzijn in het Vlaamse land te aksentueren (Tijl), tegenover de genadeloze heers zucht van de Spaanse overheer sers (Filips). Intussen zaait Filips dood en ver nieling. In deze episode merken we dat de Spaanse heersers gerust van het ene uiterste in het andere kunnen vallen zonder daar onge mak van te hebben: het hof danst op de muziek van een pavane. Plots maken we de terechtstelling mee van een kunstenaar. De mu-

De Voorpost | 1977 | | pagina 28