-■'ï| EMEENTERAAD TOT IN DE LATE UURTJES 0PCENTIMES OP RIJKSBELASTINGEN SCHIETEN DE HOOGTE IN i DIRK MARTENSKOMITEE Eer GEEN CVP GEMEENTERAADSLEDEN OP DE KARNAVALTRIBUNE SAMENSTELLING GRONDIG GEWIJZIGD :kj- KLASSERING STATION? De Voorpost - 25-2-77 - 3 van| alerjge woensdag werden onze 43 gemeenteraadsleden voor de vierde maai in hun nog ^la,rie ambtsperiode bij elkaar geroepen. Een agenda van 65 puntjes zorgde ervoor dat de 9en(ig een echte marathonvergadering werd. '9ar|jemeester D'haeseleer opende nochtans om halfacht stipt de debatten met het n°9rlezen van de programma- en beleidsverklaring van de nieuwe meerderheid. Omdat de kasositie deze verklarin9 van tevoren grondig had kunnen bestuderen, vroeg fan|"fraktiele'der Wi"ems een afzonderlijke gemeenteraad voor het bediskussiören ervan. ins «eerderheid stemde in met dit verzoek, zodat woensdag 9 maart een speciale zitting de beleidsnota zal besteed worden. Bij de stemming over dit betwiste punt bleek de koördinatie bij de oppositie niet al te best. Raadsleden De Pauw en De Bisschop stemden ja, de overige CVp-leden onthielden zich. •DKEUREN de eerste veertien, al administratieve, idapunten onthouden 'ooral het goedkeuren een lening van 1.119. rank voor het plaatsen penbare verlichting in leistraat en de Achter en een lening voor het aandeel in de restau- van het als monument Ie schepenhuis ilfort. Dit stadsaandeel restauratie ervan be- >elat 2.905.493 frank, ter- )m pe staatstoelage 7.811. vefr. en dg provincietoe- |2.603.877 fr. bedragen, vonet goedkeuren van de alleptingen voor 1977 ging ion o.a. akkoord met het iltetsen van een nieuwe ibare verlichting in de je- en Korte Zoutstraat, SElestraat, Maan straat, ^molenstraat en Hoog- It. gens voor het maksimum bedrag van 500.000 frank. De oppositie, bij monde van de h. De Pauw, betreurde het dat de stad, in zo'n moeilijke periode dergelijke uitgaven doet. Hij stelde zich da ook de vraag of deze uitgave wel dringend en noodzakelijk is. Verder wees ze erop dat het niet om een vervanging maar wel om een verruiming van het wagenpark gaat. Burge meester D'Haeseleer repli keerde hierop dat de wa gens zo weinig mogelijk zullen «bollen»! De kalm be gonnen diskussie ontaard de in een ware kakafonie. REKUPEREERDE AFVALSTOFFEN Dr. Goossens wenste dat de stad zou overgaan tot het oprichten van een ophaal dienst voor rekupereerde af valstoffen. In een tijd waar het probleem van de grond stoffen steeds nijpender wordt, is het zeker nuttig en noodzakelijk zoveel moge lijk afvalstoffen te rekupere- ren. Marcel De Bisschop meende echter dat de be volking hiertoe nog zeker niet voldoende ekologisch bewust is. Toch zou men, aldus raadslid Van de Sijpe, via het plaatsen van kontai- ners, een poging in die rich ting kunnen ondernemen. Schepen van Leefmilieu De Maght beloofde de zaak in onderzoek te willen nemen. Toen het Belfortuurwerk middernacht sloeg, moest men nog aan de geheime zitting beginnen... Dirk De Pauw Op de jongste gemeenteraadszitting ging men over tot de wettelijk verplichte eenmaking van de fiskaliteit op het grondgebied van het nieuwe Aalst. Schepen Van den Eede wees erop dat de opcentimes op de rijksbelastingen voor eind maart moeten goedgekeurd zijn. De opbrengst van deze opcentimes op de onroerende voorheffing en op de personen belasting vormen, samen met het gemeentefonds de ruggegraat van de gewone jaarlijkse inkomsten. De schepen van Financiën merkte op dat, spijts de fusie, de budgetaire toestand van Aalst deficitair isen blijft. RIAAL IN STOCK jjemeenteraad besliste eens tot de aankoop e tpa'en en ander verlich- hifmateriaal om ten allen te kunnen overgan tot itbreiding van de open- verlichting. Het ligt im- n 3 in de bedoeling van *ot)bare Werken om dit jriaal voorlopig op te> Wanneer de geplan- j^jitbreidingswerken dan •n kunnen doorgaan, zal iaejen tijd moeten verloren )rdlen' nt^ stad krijgt tevens twee hg/ve vrachtwagens, uit vet voor het ophalen van vaifuil. De aankoopsom n aleze nieuwe vuilniswa- a.gedraagt 4.956.000 fr. Drek nabije toekomst krijgt ird,|adsdienst, belast met kjefphalen van het huis immers een aanzienlij- ^eerotere ophaalronde. Zo bijvoorbeeld voor 1 Hwerkerken het kontrakt ^o^en privé-firma af op 31 'rmber 1977. Van dan af t'jdbok daar deze dienst 1 ncde stad verzekerd wor- erk0OP PERSONEN- DeiENS jeel wat over en weer aat, besliste de raad te- tot de aankoop van nieuwe personenwa- x Alhoewel deze eenmaking gepaard gaat met een verhoging, is de finan ciële inspanning die er van de inwo ners gevraagd wordt, zeker verant woord en noodzakelijk. Toch zal de verhoging weinig invloed hebben op de uitslag van de eenheidsbegroting: 12.1 miljoen meer ontvangsten. Het is dan ook vooral om in aanmerking te komen voor de verdeling van de hulp fondsen voor gemeente met een begro tingstekort, dat men moest overgaan tot het opvoeren van het aantal opcen times op de onroerende voorheffing naar 1500 en van de personenbelasting uniform op 6 Tevens wordt hier mee de fiskale gelijkheid wat de hoofdbelastingsbronncn betreft onmiddellijk tot stand gebracht over gans het grondgebied. De nieuwe toestand Voor Moorsel en Baardegem brengt de eenmaking geen wijziging mee. In Gijzegem en Erembodegem worden de opcentimes met 300 eenheden op gevoerd, in Herdersem Meldert en Aalst met 50, in Hofstade met 800, en in Nieuwerkerken met 400. Alles sa men geeft dit een meeropbrengst van 11.246.050 frank. De verhoging ven de personenbelasting brengt 900.000 frank meer Op. De gemiddelde belastingsdruk per in woner van Groot-Aalst komt aldus te liggen op 3515 frank. Schepen Van den Eede deelde ook mee dat hij had afgezien van het oor spronkelijk voorstel om de opcentimes op de onroerende voorheffing op te drijven tot 1600. In een periode van slappe konjunktuur lijkt het het stads bestuur immers niet wenselijk te zware lasten op te leggen aan het be drijfsleven, de middenstand en de be volking in het algemeen. Ook wil men afwachten hoever de staatstussen- komst in de stadshuishouding zal strekken. Raadslid Bogaert reageerde hierop met de opmerking dat er geen vol doende motivatie aanwezig was in de toelichting van de schepen van Finan ciën. Daarom deed hij een oproep om meer informatie door te spelen: Finan ciën moet een glazen huis zijn, waarin bijzonder de raadsleden zich kunnen terugvinden! Na deze tussenkomst werd de verho ging zowel door oppositie als meer derheid goedgekeurd Dirk De Pauw Geen CVP raadsleden te zien op de tribunes voorbehouden aan de genodigden en officiëien. Zij voelden zich ge kleineerd en gaven volgende persmededeling uit: De CVp raadsleden van Aalst stellen met verwonde ring vast dat de burge meester en schepenen, naar aanleiding van de karnaval- stoet 77, afbreuk doen aan een jarenlange traditie en voortaan, voor zichzelf al leen, samen met hun geno digden, de officiële hoofd tribune (250 plaatsen) op de Grote Markt reserven terwijl de gemeenteraadsleden ver wezen worden naar een zij tribune (75 plaatsen). Hoe onbelangrijk de zaak op zichzelf ook is, toch stelt zij in het licht op welke wij ze de leden van het sche penkollege voor zichzelf een voorrangspositie uit bouwen en daarbij niet na laten de gemeenteraadsle den van de plaatsen te ver drijven die aan deze toeko men. Liever dan protocolair ge kleineerd te worden, geven de CVP gemeenteraadsle den er de voorkeur aan de karnavalstoet 77 van op de stoep te volgen.» De reaktie van het stadhuis: door het grote aantal fusie problemen is het dossier van de tribuneplaatsen laat tijdig in handen van de bur gemeester gekomen. Pro- tokolair gezien moeten de parlementsleden op tribune A komen te zitten. Die was echter reeds volledig bezet. Uit noodzaak is er daar naast een bijkomende tri bune geplaatst, tribune F. Hier werd voorkeur gegeven aan de gemeenteraadsle den. Men wil er van de kant van het bestuur de nadruk op leggen dat hier geen kwade wil mee gemoeid was. RVDP De samenstelling van het Dirk Martenskomitee werd grondig gewijzigd. Niet uit principe, maar gewoon om reden dat enkele pioniers en stichters verdwenen. Pater Kamiel Heireman, de grote bezieler, is overleden. ons en plan, een studie, diskussie en de inzet van heel wat groeperingen de ene pro, e ander kontra, een onderzoek comodo en incomodo zullen het uitzicht van ons ation nog niet zo gauw veranderen. P het stadhuis werd nog eens over het onderwerp vergaderd, door afgevaardigden ssfn de NMBS, van Monumenten en Landschapszorg, van het ministerie van ederlandse kuituur, van stedebouw en van de provincie. et is voorbarig reeds te spreken van een klassering. Er zijn nog verdere ichnische besprekingen noodzakelijk. ok de verkeersproblematiek op het stationsplein moet herzien worden. Het adsbestuur ziet er een gevaar in een bepaalde optie te nemen, alles zou op de nge baan kunnen belanden en jaren kan deze toestand niet meer aanslepen, ïrwijl Monumentenzorg zich duidelijk uitspreekt over behoud ziet de NMBS die uidelijk de nieuwbouw voorstond, momenteel het probleem van de nieuwbouw sonvoldoende ingestudeerd. et is eveneens de bedoeling van de spoorwegmaatschappij het tracee recht te ekken over de brug over de Dender en de Dendermonde steenweg om een sneller Meer te verzekeren ov) aai] Chris Willems, die oor spronkelijk geen andere be doeling had dan het Dirk Martenskomitee te lanceren of op dreef te helpen, meen de dat het nu voldoende vaste voet heeft om op ei gen krachten verder te wer ken. Schepen G. Van den Eede, die nu voltijds opge slorpt is door financiële problemen, wenste het voorzitterschap over te,,la ten aan Schepen Jan Cau- dron die immers in de ambtsverdeling Kuituur en Onderwijs toegewezen kreeg. Ook R. Van De Wiele zag zich genoodzaakt ontslag te nemen. De beheerraad zorgde der halve voor een nieuwe sa menstelling: BEHEERRAAD: Voorzitter: Jan Caudron uit Aalst. Sekretaris: Albert Van der Ghylen uit Aalst. Penningmeester: Paul Wailly uit Aalst. BEHEERDERS: Karei Baert uit Wieze. Jozef Dauwe uit Lebbeke. Gaston Van den Eede uit Aalst. Al- bert Van der Ghylen uit Aalst. Paul Wailly uit Aalst. Van de Steen Maurice uit Nieuwerkerken. LEDEN: Etienne Bogaert uit Aalst. Luc De Rijck uit Aalst. Ig- nace De Vos uit Aalst. Lam bert Van de SVpe uit Mel dert. Tót afgevaardigde beheer der voor het cultuurleven in het gewest werd Karei Baert uit Wieze aangesteld In uitvoering van de bepa lingen van artikel 3 van de statuten van de V.Z.W. be sliste de beheerraad boven dien enkele personen aan te schrijven die gespeciali seerd zijn in bepaalde dis ciplines en hen te vragen als lid tot het Dirk Martens komitee toe te treden De beheerraad dankte Christiaan Willems, uittre dend afgevaardigde-beheer der, voor zijn gewaardeerde medewerking en de gele verde prestaties ten bate van het kulturele leven. Samen met pater Kamiel Heireman was hij immers een groot bezieler van het Dirk Martenskomitee, die zich onnoemelijk ver dienstelijk maakte door met het Festival van Vlaanderen Aalst te verheffen tot een ver buiten haar grenzen er kende muziekstad. Ook R. Van de Wiele werd bedankt voor een gewaardeerde in breng. De leden van de nieuwe beheerraad krijgen een zware erfenis: de taak die zij moeten overnemen is niet licht, en zal heel wat inspanningen vergen. Maar met hun jong dyna misme zijn ze vastbesloten de faam van het Dirk Mar tenskomitee hoog te hou den en misschien wel een nieuwe koers te varen. Nieuwe mensen, nieuwe ideeën, nieuwe verwachtin gen. WA DAD ALLEMAAN GEZING HEID Op de Mèrt, de zondag va Vastelaoved, dad es, ja, dad es 'n betjen van alles. Dad "és in ieste instanse da de stoet van de joor verom al stikken beiter was as ver leide joor. Dat 'n gralèk goed on mekanderen honk en dad alles zonder aal te veil kwèddel verloeipen es. Dad aal de woages, of tèn toch pekanst allemool, der formi- doabed op verooit gegoon zèn en dat de jonges die dor on meiweirken der woorlèk ne kier 't béste van heer oygen zichzelven in gestoeken hemmen. Wa dat alle- maan vanoyges oeik gezing heid, dat es da 't verom ai ne kier goe weir was. Aal hooi 't smeires nog voyf- frangstikken géréget en al stond den barromeiter gra lèk lénk, 't 'n heid van ghiel de stoet gin drippelken régen gevallen. Dad er wel veil windj was, dad hemmen allemool ondervonnen en de mensjen in de stoet nog 't noygst van aal. Der woren al veil woages woor da ze meh ploosters en plèkkers agaa 't ien of 't ander hol moeten in repareiren hooin gelèk as 't er ghiel zeikes al links of rechts 'n brok in nobeneen gedonderd was. Oeik nog dat er verom al veil jonk vlies in de stoet te koeip liep, aal die mazjoréttekes die zu goed meh stokskes kénne speilen en de bintjes nor omhoeig roe- jen. Heer bintjes vanoyges en ni de bintjes van die stokskes Dat de leiden van 't Fiestkommetoyt naa verdildj woren oever ghiel de stoet en oygentlèk ni aal te veil in 't oeig spronken't volk hooi mier de woages en de verklidje in d' oeig. Da menier Lowie schoein g'ankadreird zaten da minister De Croo goe zènne plang kost trekken as 't er op oonkwamp van hem te wéren teigen de dinges die in de stoet teigen hem ooitgespeldj wirden. 't Er valt woorlèk ne kier oever te peizen vér on menier Herman De Croo ne kier in zèn oeir te veizelen hei zeg, zegt ne kier teigen aal die ander geer in Brissel da ze oeik meh Vastelaoved ne kier nor Olsjt moete kommen. Ze ken nen hier nog iet lieren en surtoe lieren hoe da de mens- jen oever heer peizen Vér 'n figier woor dat er al reide- lèk veil kabool oever gemokt es gelèk as nen De Croo es 't woorlèk eh goe poentj mor doveir moeje in 't onderwoys stoon vanoyges. Dat de Veirpost oeik in de stoet, allei, in de rklamstoet te vinne was, da was al min of mier te verwachten, mor dat da gink gebeiren op azoei 'n manier, dad hooi 'k na toch ni gepeisd. Die jonges die dorzu doneg goed meh drapoas koste weir- ken, awei, chapoa Dat er hier in Olsjt 'n tradiesje on 't groeien es die nog noyger en noyger zol moeten ooitgroeien tot 'n be- kendjhèd tot veir oever de grenzjen, ja zelfs tot oever ghiel de wéreldbol, dad es iet da naa vér allemaan zal vaststoon, geloeif ek. Dad de Vooil Jeannette op de Mèrt iest nen eirem en noding heer eivewicht verloeren heid, dad hemmen allien de die gezing die op de Mèrt woren. Dat er tèn nog twie Droackeniers vér eh klein stiksken sjoaw gezèrgd hemmen oeik. WA DANI ALLEMAAN GEZING HEID dad es dat er op de koer van 't Stadhoois allien mor de pissoynen oepe woren, de vraamensjen mochten here plang trekkenmor ni on de sjasDa rieken Astrakaan onder zènne sibberjanes gekreigen hooi van de schei penen omda de programs ni optoyd ooitgedildj woren op de tribins, woor dad oygentlèk de faat loy on de Droacceniers die dor mosten op gepeisd hemmen Dat er links en rechts blaa oeigen en gebroeken brille- gelozen gesmeiten wirten meh appelsienen, kèrremél- len en oyren in alle toestanden spoyteg 't noste joor 'n spesjole asseranse doveirFiestkommetoyt, peist er ne kier op WA DA SOMMEGESTE WEL ZOLLE MOET ZING dat es dat er verom aal links en rechts de biest ooi- tg'hange werd. Meh pintjen en fleskes 't stroot op kommen en azu mor roeteka lote vallen, allien mor vér kennen de biest ooit t' hangen. Door zol der toch ne kier moeten op gepeisd wèrren en mier kontrol op g'haven. Ver 'n ier of twie den bak in, en doboy nog 'n goei boet on here sibberjanes, die flaa plezante zollen da wel aflieren, want dad es na iene kier 'n valse noet in onze Karnaval. Ze zéllen 't nog zu veir bringen damrren ons zeilen verplicht gevoelen van te vroagen vér meh die doagen nog mor allien bier te verkoeipen in plastikke gelozen, en wa tèn hè Ver te slooiten, nog eh spesjool blommeken nor den dinsjt- doendjen prezendent van 't Fiestkommetoyt, den And- rei, awei denne jongen hei gralèk zen devoeiren ge- doon en in 't gat van de Zaastroot ghiel dat orkest van de stoet gedirizjeird op 'n manier da zelfs de komme- seirs en d' onderkommeseiers van de fuzieprochenen hem ni kosten noordoeng. 't Val na te bezing of dat er nor teis fiestkommetoyt nog ander mensjen der zeilen oonkommen die da te minsjten eive goed zelle kennen doeng. 't Es t' hoepen vér Olsjt, 't es t' hoepen ver Vasteloaved en 't es t' hoepen vér allemaan. Wa dad er oeik nog t' hoepen es dat es da de plooster van de Dr. iest ne kier heer fiemen zol wass as ze opgeleiden herink g'heiten heid en veiralier da ze tèn ne mensj 'n hand geifd gelèk as Zaterdag 26 februari om 20 uur in de zaal Madeion, Grote Markt T. DANSANT VAN DE PRINSENCAEMERE MET DE UITREIKING VAN DE KARNAVALSTRIK-PRIJS

De Voorpost | 1977 | | pagina 3