JEMPI I ZILVEREN KARNAVALPRINS VAN LEDE DE LEEDSE MOEDER OCHSENIA IS 25 JAAR JONG REUGELIAANSE )E SLEURUFO GELAND •E ZILVEREN STUNTEN AN JEANGSKEN Reeds acht dagen zwaait Jempi I zijn skepter boven het Leedse kamavalgebeuren. Z(jn hoogtepunt zal hij wellicht bereiken nu zondag tijdens de zilveren jublleumkarnavalstoet. Of heeft hij dit reeds vorige vrijdag meegemaakt? Hij was wel zeer gelukkig als winnaar uit de nek-aan-nek-race te zijn gekomen, ten nadel van Guust I en Luc I. De strijd was zeer hevig en boeiend geweest en het optreden van de drie kandidaten stond op een hoog niveau. De harmonie Sint-Cecilla zorgde voor een geslaagde muzikale omlijsting en het geheel werd door de talrijke supporters op een entoesiaste en daarna slaagse wijze afgerond. verliezers ene zich lijnrecht tegenover de beslissing van de jury opstelden. Misschien had men deze talrijke stamp en daag-partijtjes kunne vermijden door vóór het optreden van de kandidaten nog een karnaval- showgedeelte in te lassen, wat het geheel aantrekkelijker zou maken. VERKIEZINGSAVOND WAT INKLEDEN Ondanks de vrijdagavond was de grote massa op de been voor het verkiezingsgebeuren, dit in tegenstelling met wat het geval was voor de jubileum karnaval- zitting enkele weken geleden. Gewapend met affiches en borden, spandoeken, toeters en sirenes waren ze opgekomen om hun kandidaat ten volle te steunen. Zoals gezegd werd het muziekale en het drankgedeelte verzorgd door de Koninklijke Harmonie Sint-Cecilia uit Lede. Doch wanneer de supporters- scharen losbraken met al hun getoeter, gestamp en geroep was het onmogelijk om achteraan in de za,al te horen wat de,70-man sterke harmonie aan, het spelen was. Reeds om 8 u\ir waren de meeste supporters s aanwezig, nochtans was de aanvang van de verkiezing slechts tegen elf uur gepland. Gedurende deze drie uren gebeurde er niets uitgezon derd het wachten en het tekeer gaan van de supporters. Dan werd er door konferencier Mare Corthals of Keizer Padova enige mededeling gedaan, zoasl het doorgaan van de «Bocrenmaan- dag» op maandag 28 februari. Alees beperkte zich evenwel tot dit. Ondertussen kregen de supporters de gelegenheid hun zenuwen weg te drinken. Dit deed bij sommigen de beden king opkomen dat men de volle zaal nog moeilijk tot bedaren zou krijgen tijdens het optreden van de kandidaten, tijdens de bekendmaking van de uitslag en vooral daarna. Dit is daar ook bewaarheid geworden. Nadat de uitslag bekend was, gingen onmiddellijk enkele vurige sup porters van de drie kandidaten op de vuist. Zodanig zelfs dat onze fotograaf door een paar van hen verhinderd is geworden naar behoren zijn werk te verrichten. De oproep welkde de drie kandidaten tot hun supporters gericht'-hadden ~ónf sportief te blijveh, werd op dat ogenblik in de wind geslagen, zelfs nog in de hand gewerkt door de twee show kwam vlot en karnavalesk over. Verder moet ook gezegd dat een groep als Stampen en Dagen voor Guust een degelijke steun zou betekend hebben. JE MP I MET STAMPEN EN DAGEN Nadat alle aanwezige personali teiten plaats hadden genomen aan de tafel van de jury, was het reeds tegen elf uur. Aanwezig waren de Aalsterse prins Edy en bloemenfee Gilly, evenals de prinsen uit Dendermonde en Merelbeke. Verder burgemees ter Gravez, schepenen Minnebo, De Paepe en Grepdon en een aantal andere gemeepteraadsle- den.; Wij mogen ook Miss Bette en haar eredames niet vergeten. Tijdens de uiteenzetting van het reglement en de voorstelling van de elf juryleden, werd het reeds onmiddellijk duidelijk dat de klankinstallatie voor de bewuste zaal niet zozeer geschikt was. Men had dan ook veel moeite om achteraan in de zaal alles te verstaan. Jempi moest als eerste in het strijdperk aantreden. Hij was vergezeld van de Leeds groep Stampen en Dagen, die hem zeer sterk heeft gesteund. Achteraf •toen Jempi een steekje liet vallen zou blijken hoe efficiënt het is geruggesteund te worden door een groep met ervaring. Jempi begon onmiddellijk met een goeie meestamper, waarin hij enkele rake meppen uitdeelde aan leden van het gemeentebe stuur en feestkomitee. Daarna bood hij aan de aanwezige leden van de twee voornoemde orga nen een kadootje aan, nl. koeken gebakken in de vorm van een 2 en een 5 ofte 25. Uiteraard niet moeilijk voor een bakker. Doch dit deel duurde wat te lang, en stoorde het geheel van zijn show. Daarna kwam dan de klassieke buiksprekende pop uit de valies, een nummer met de buiksprekende ekster Huberken was eer goed opgezet, vooral door een gelukte muzi kale montage. Maar nog eens waren het de plaatselijke poli tieke toestanden die vrij scherop op de korrel genomen werden. Maar hoe goed het gedeelte met de pop wel was bleek achteraf, want toen kende Jempi een dieptepunt. Hij rondde het geheel af met een zangnummer tje. JUREREN EEN PROBLEEM Daarna volgde een pauze om de juryleden toe tè laten hun stem uit te brengen. Ondertussen hekelde sekretaris Mare Corthals, samen met uittredend prins Mons I, de situatie van het jureren in een spiritueel lied. Inderdaad, al dan niet geheim is steeds een struikelblok geweest. Het argument van het feestko mitee, dat er handelaars in de jury zitten die dus moeilijk hun stem openbaar kunnen maken, gaat volgens ons niet op, als men ziet dat tijdens deze dagen bepaalde handelaars in hun etala,ge aanbevelen om voor deze of gene kandidaat te stemmen, of bepaalde kandidaten openlijk steunen. Voor het samenstellen van een jury zou men dan bijvoorbeeld eens kunnen expe rimenteren met het uitvoeren van een willekeurige steekproef uit de kiezerslijsten, eventueel met bepaalde beperkingen. Een dergelijke openbare steekproef is praktisch zeer gemakkelijk te realiseren. Na een klein half uurtje kwam de jury met de uitslag. Jempi kreeg 7 eerste plaatsen en 4 tweede plaatsen toegewezen. Over Luc 1 was de jury unaniem, 11 derde plaatsen. Guust 1 tenslotte behaalde 4 eerste en 7 tweede plaatsen. Dus Jempi versloeg Guust 1 met nipt drie punten. Daarna deed prins Mon 1 machtsafstand en kreeg Jempi 1 de nodige atributen om in het komende jaar over Lede te regeren als karnavalprins. MONDEGENDT Optreden van Guus. (el) De Voorpost - 25-2-77 - 9 DE GEEST VAN LUC 1 ïrki^rigjaar sleurde de grote sleur zijn kleine sleufjes achter zich aan. 5- I s.Zie goed i zulle rnavi e Pa, Heibel en hevige supporters. El) Inderdaad, «ie in de streek zeer goed gekende studenten- club «Moeder Ochsenia» is reeds vijventwintig jaar aktief in de studentenwereld. Zulks is een feit dat zeker niet onop gemerkt mag voorbijgaan. Daarom werd er een algemene vergadering gehouden waarop de plannen uitgewerkt wer den. OP GOEDE VRIJDAG Dus 25 geleden, nl. in 1952 werd het initiatief genomen om een studentenklub op te richten in Lede. De «dies natalis» van deze vereniging is op Goede Vrijdag in 1952. Deze heugelijke gboorte vond plaats op het dorp in kafee de Halve Maan, al waar eveneens de eerste ak- tiviteiten georganiseerd werden. De initiatiefnemers en werkers van het eerste uur zijn Walter Daelman (te vens de eerste praesis), zijn broer Geert en Gerard Goe man. In 1961 baarde Moeder Ochsenia de studentenfan fare «De Molenberger Blaaskapelle». SPEURTOCHT NAAR DE OUD-LEDEN Voor twee weken werd er dan in het lokaal Den Bon ten Os een algemene verga dering uitgeschreven op ini tiatief van het huidige be stuur. Hierop werden al de gekende oud-leden uitge nodigd. De opkomst mocht zeer zeker bevredigend ge noemd worden. Een vol gende werkvergadering zal plaatsvinden op vrijdag 11 maart in het lokaal om alle oud-leden op te sporen Want het is zo dat Moeder Ochsenia haar zonen gedu rende die 25 jaar naar alle hoeken van het Vlaamse land uitgezonden heeft, zelfs naar Brussel. Gedurende de eerste verga dering is er uit de bus gekomen dat de viering van dit 25-jarig bestaan zal plaatsvinden op zondag 17 april 1977. Een voorlopig programma werd uitge werkt. Ook de studenten fanfare zegde haar mede werking toe, en alle ex-spe- lende leden zouden opge trommeld worden om hun extrement uit de kast te ha len. Oud-leden die geen uit nodiging ontvingen kunnen steeds kontakt opnemen met het klublokaal. Want ook voor de mensen van het huidige bestuur is het moei lijk alle adreswijzigingen bij te houden. Mon D.G. Verward, verbijsterd gaat men thans tekeer De gansen Heipias staat nu in de branding Die monsters kiezen juist dat oord voor hunne landing Men beeft, men rilt en is ten einde raad Als plots dat kale monster stille staat staat En daar bestormen z'ons in groep Die exentriek geklede dwaze troep En toch 'n lijken z'echter niet kwaadaardig Ze zijn waarachtig eerbiedwaardig Wie zijn die schepsels zo getooid in felle kleuren Oh ja! Maar potverdorie! 't zijn de SLEUREN Die zijn geland in groot getal En wensen u een vrolijk, prettig karnaval U bang maken was niet één van onze taken Maar ook een sleur stelt graag wat orde op zijn zaken En is 't ons toch gelukt u flink wat op te beuren Kom dan gerust bij ons en viert weer karnaval met ons, de sleuren karnavalgroep met traditie en zeker en vast niet onopge- ;t kamavalverleden, zijn on- ijfeld de «Brassers». De Bras- zijn ontstaan bij Remi en Mar- 3t in kafee De Klok en zij vinden 5 ..og steeds hun tweede (of mis kien hun eerste) thuis. Zij waren idle enkele jaren geleden Lede de karnavalperiode overspoel- ro met hun rode kapmantels, al- de eersten zijnde die als kar- ralgroep op een georgani- rde wijze allerlei aktiviteiten loonden Dank zij hun steun is i, enkele jaren geleden, aan eerste kamavalplaat geraakt en tweede kaïmvalkeizer, dit in hetzelfde ja; en met een- Ie persoon, nan Jjk Walter De >er. Ondertussen is Walter uit kamavalbedrijvigheid verdwe- de Brassers evenwel zijn ge- rete Wen. Dit jaar en vorig jaar pakten on jit met een kandidaat P rins Kar- yal in de persoon van Guust I. 30,vt dit jaar gaan zij hun naam en ren verdedigen opzijnBreuge- !n dit Rubensjaar willen wij niet dat de Vlaamse Breugeliaanse geaardheid in de vergeethoek ge duwd wordt. Het zou Inderdaad spijtig zijn voor Breugel, die Vlaamse grootheid, die zeker nog meer dan Rubens zijn stempel ge drukt heeft op de Vlaamse Mensen, hun eigen heid, hun karakter. Dit zullen de Brassers ongetijfeld doen herinne ren gedurende deze karnavalda- gen. Met alle nodige Breugeli aanse ingrediënten. Want wat is beter dan een goeie Vlaamse pot bier. beter ongetwijfeld dan dat Aantweirps Rubensbier? Wie lust niet die goeie Breugeliaanse bloedworst, ofte zwarte trippen, waarbij het vet je van de kin druipt? En wat heb je liever dan een ste vige homp bruin brood met echte Vlaamse kop? En dan natuurlijk nog «nen test rijspap». Ziedaar hoe de Brassers Lede in een Breugeliaans dorp zullen her schapen gedurende de komende kamavaldagen. En voor de gele genheid zal dit alles gegeten wo- den met «zilveren lepeltjes» andere nieuwkomer in het isen*jse kamavalgebeuren ter ge- mheid van dit vijfentwintigjarig nsjaAiavalstoet in onze gemeente, is desf karnavalgroep «De Central- jlijkelnden» En zoals de naam reeds i vo4 vermoeden vindt deze groep gen I onderkomen in lokaal De Cen- iechtl Wie nu onmiddellijk gaat den- tweei dat deze mensen uit dit voet- j dalokaal. ook deze sporttak naar jrfinrir zullen brengen, schopt de bal ndankmis Neen, geen voetbal, wel 26 heuse stunt onder leiding van Jle gè stuntman Jeangsken (alias «weilnVerhaegen, de man uit Óver- murfie). Wel ja, deze groep vindt zijn imurfjsprong enkele weken geleden (gelegenheid van een rekordpo- g op touw gezet en uitgevoerd Dr Jeangsken. Dan namelijk !ft hij zijn eigen rekord op de fietsen gebracht tot op de .ir respektvolle hoogt van 55 ig kün 55 Uren, geef toe je moet het on hbnen. Deze prachtige prestatie rerst en zij dan ook aan het Leedse •n is >Sek voorstellen ter gelegenheid de kavaldade. Deze groep be- in hoofdzaak uit Jeangsken al zijn vrienden, dit maakt een temjt hun ïlstoe ottep en di het i tzez ihun1 nweg het I mef -toet agem e te totaal van zo'n 25 mensen. En er zal moeten gewerkt worden met karnaval, niet alleen vóór de kar- navalstoet, maar tijdens deze heu gelijke gebeurtenis. Want Jeangs ken zal voor zijn stunt omringd zijn door een aantal zwaar zwoegende personen, alle noodzakelijk om zijn rekordpoging tot een goed einde te brengen. Wie zijn nu zijn schare secondanten eerst en vooral is er een goeie masseur om zijn spieren soepel te houden, ook een ver pleegstervoorde wonden te helen (waar wonden?), verder is er het alziend oog van een deurwaarder, ook een scheidsrechter zal er zijn om de geschillen op te lossen, dan nog een verzorger voor de maag ofte een kok, een meid voor alle werk, een sleutelende mekanicien en zeker niet te vergeten een schare kloeke supporters. Het hoofddoel van deze groep zal ze ker zijn de aandacht van de me nigte naar hun kant te winnen en een groot aantal stemmen te ver garen. Zodanig dat deze groep volgend jaar met een ander reper toire mag terug komen. \'XJ Jempi I prins karnaval 1977 (el) Ook een Aalsterse delegatie op de Leedse prinsenverkiezing, (el) Daarna brak een vrij luguber gedeelte aan. dat aangekondigd werd met doodsbrieven en een voorgelezen doodsbericht. Luc was verongelukt in een autoon geval tijdens het naar huis rijden om zich klaar te maken voor zijn optreden. De doodskist werd dan op de sombere tonen van de Strangers binnengebracht. Na een zegenplechtigheid door vier paters, swingde de geest van Luc uit de doodskist op het podium en vatte zijn show aan. Een bandmontage moest de rest doen. Hij zette dan nog een paar prominenten van de gemeente in de bloemetjes en last het nieuws van Lede voor de T.V. Hij eindigde met een lied. geduren de dewelke hij zijn bandje, maar niet zijn draad kwijtraakte. Wij hadden de indruk dat de persoonlijke inbreng niet zeer groot was en dat de stem en de spirit van de Strangers wat teveel doorklonk. Karnavaleske spirit washier zoek. WONDERDOKTOOR GUUST 1 Als laatste stapte Guust 1 in de arena, fel aangemoedigd en toegejuichd door een zeer uitge breide supportersschare. Doch vóór hem hadden behulpzame handen een doodzieke sukke laar (van een leraar) op het podium gebracht. Guust moest dus maar onmiddellijk de Leed se (niet Filipijnse) genezer spe len. Hij verloste de doodzieke van zijn hart (gebakken in de oven van tegenstander Jempi) en zijn zijn darmen (zowel witte als zwarte). Aan deze ingewanden deden de juryleden zich achteraf te goed. Daarna pakte Guust uit meteen geslaad nummertje over een plaatselijke deelnemer (de Possen) aan het Rad der Fortuin. Hij gaf ook nog het «omverkoepelend» orgaan, de «Orde van de Leeds Hovaardige Boer» een veeg uit de pan en tussendoor kregen ook de ge meenteraadsleden en de leden van het feestkomitee hun deel. Hij besloot eveneens met een meestamper. Het geheel van zijn j legde vele karnavallichtjaren af n ten slotte in Lede te landen en ""(men met zijn bewoners zal hij te en zijn in de kamavalstoet. Zie- er hun wedervaren. vrienden, medeburgers van loot-Lêe ij delen u bij deze mee le 's geseind een groot gevaar ts als een monster... echt heel iar pt flitste hoog aan 't firmament een is geen lol, maar pertinent pt leek een vuurpeil boven ons rras raasde weg langsheen den Biplas jnieder nu van klein tot groot |n adem stokt nu in zijn stroot is mensen raken in paniek hier in I buurt S dat gespook nog verder duurt iar gaat er weer één boven 't bos in huilt, men gilt er maar op los in meteoor! een vliegende scho- I nee 't is een raket i menig ketter slaat nu een gebed zie tot overmaat van ramp een die voelt meteen de kramp int zo een tuig daalt op ons neer Jempi bracht leven in de brouwerij (ekl) Optreden van Luc I. (el)

De Voorpost | 1977 | | pagina 9