u V vu m r s MET PRINS EDY EEN NA-KARNAVALGESPREK EEN PRAATJE BIJ DE KOFFIE MET GILLY WANNEER EEN BLOEMENFEE MET VUUR SPEELT BLAAST KARNAVAL DE AFTOCHT K ARNAVALB AL VAN GENERALE BANK VOLDEED AAN DE VERWACHTINGEN! £3II 'TI 24 - 4-3-77 - De Voorpost Nu de drie karnaval-hoogdagen van 1977 er voor Aalst weer opzitten, meenden we dat het toch wel eens interessant zou kunnen zijn een achteraf-praatje te slaan met Prins Edy. En interessant werd het zeker. Onze sympatieke prins nam trouwens geen blad voor de mond... Hoe beleefde je die drie dagen, Edy? Het waren enorm fijne dagen voor mij. Uiteraard waren ze heel ver moeiend Het is geen lachertje om gedurende vier of vijf dagen prak tisch dag en nacht in de weer te zijn. Je moet overal aanwezig zijn, of de mensen zijn niet tevre den over je. Ik heb dan ook ge- trachtzoveel mogelijk mensen ge lukkig te maken met een bezoek je. Enkel op de Grote Markt liet ik bewust enkele kafees vallen. Waarom? De reden is niet zo moeilijk te begrijpen. Op een nacht vóór mijn verkiezing heb ik iedere herberg op de Grote Markt een publiciteitsaffiche van mij be zorgd, in de hoop dat ze deze ten minste toch voor het raam zouden hangen. Later ben ik dan eens de Markt rondgewandeld, en moest spijtig genoeg vaststellen dat dit slechts op twee of drie plaatsen inderdaad gebeurd was. Toen ik prins gekozen werd, nam ik me voor ook ee ns aan dezen te denken die mij vóór mijn verkiezing niet hadden willen kennen! Om je zo even een voorbeeld te geven van wat er zo allemaal op de agenda van een prins staat, kan ik je het programma van de zater dag (wanneer het in feite nog geen karnaval is) tonen. Om 14 uur sa menkomst in het stadhuis, om 15 uur neerleggen van bloemen op de graven van oud-kamavalisten op het kerkhof, om 18 uur kamaval- raadszitting in het stadhuis, om 19ul5 inhuldiging van het stand beeld van de Voil Jeanet op de Grote Markt, om 19u30 rondgang met de Oude Garde, om 24 uur bezoek aan het Ajuinenbal, om 1 uur bezoek aan het Katrienenbal. en daarmee was het dan nog niet afgelopen... Toch doet het je iets, prins te zijn! Je wordt op de meeste plaatsen met open armen ontvangen. Prins zijn is iets prachtigs! Het kwam enorm sympathiek over dat je overal met de bloe- menfee verscheen. We hadden de indruk dat de samenwerking opperbest was. Was dat inder daad zo? Zeker. Als ik tijdens de kamaval- dagen met één persoon goed sa mengewerkt heb, dan was het ze ker met onze lieve bloemenfee. Gilly is enorm. Zij zet zich volle dig in om haar taak zo goed moge lijk te vervullen. En we schoten heel goed op met elkaar, ook op organisatorisch vlak. Vooraf be spraken we met elkaar het pro gramma dat elk moest afwerken. Dan deden we elk van onze kant wat toegevingen totdat alles prachtig gekoördineerd was. Met Gilly deed er zich geen enkel pro bleem voor. We hadden heel wat steun aan elkaar! Daarvoor zou ik haar dan ook een bloempje willen toewerpen. Ze was een waardige ambassadrice van Aalst. Hoe vond je de karnavalstoet? Goed. zonder meer. Ik dacht dat we dit jaar zo'n beetje een status- quo meemaakten. Toch zou ik de groepen willen feliciteren met hun verwezenlijkingen. Ook dit jaar hebben ze weer enorm hard moe ten werken aan hun wagens. Wat er echter dit keer op de Grote Markt gebeurd is, ging toch alle perken te buiten! Sommige groe pen werden van het Marktplein gejaagd, andere konden rondjes draaien zonder enige kommentaar te krijgen van de heren en dames van het feestkomitee. Ik meen uit die woorden te kun nen opmaken dat die samen werking tussen jou en dat feesi- komitee in feite een grote nul is?! Dat is ook zo! Bepaalde leden van dat politieke feestkomitee hangen drie dagen aaneen stuk de diktator uit. Je zou steeds moeten naar hun pijpen dansen en altijd «ja, me vrouw». zeggen! Van het ogenblik dat je een andere mening dan zij toegedaan bent, ben je afgeschre ven. En dan sleuren ze er nog steeds de politiek bij. Een voor beeld: de amntel van Gilly en mijn prinsencape zijn van groene stof. Dit was natuurlijk niet naar de zin van Nicole Schellinck, die mij uitkafferde dat deze kledingstuk ken blauw van kleur moesten ge weest zijn! Ik kan gemakkelijk een heel pak anekdotes aanhalen. Toen er o.a. voorgesteld werd om de prins, de bloemenfee en de keizer een on kostenvergoeding toe te kennen, vond mevrouw Schellinck het eerst voorgestelde bedrag veel te veel. Tevens maakte ze nogal wat misbaar omtrent het feit dat Gilly en ik misbruik zouden maken van de wagen van de stad. Nochthans wordt deze ieder jaar ten dienste gesteld van de prins, om het deze mogelijk te maken overal aanwe zig te zijn. Hierdoor heeft deze trouwens geen parkeerproble men, iets wat in deze periode toch bijna altijd voorkomt! En het heeft tevens het voordeel dat prins en bloemenfee steeds gelijk aanko men. De opmerking van Nicole Schel linck «dat ik beter eens zou leren praten» ligt me nog steeds zwaar op de lever. Vier dagen aan een stuk heb ik moeilijkheden gehad met het diktatoriale feestkomitee. Zelfs over de prijs van mijn prin senkostuum zijn er nogal wat woorden gevallen. Gans mijn kos tuum met cape, hoed en veren er bij. kostte een belachelijk klein bedrag. Ik was hiermee de goed koopst geklede prins van de laat ste vijf jaar.Toch was deze som nog teveel! Trouwens, de manier waarop het feeskomitee zich gedroeg tijdens de stoet leek nergens op. Vooral op de Grote Markt liep het de spuigaten uit! Voorzitter André Doorns stond aan de ingang van de Grote Markt, Nicole Schel linck bevond zich aan de ingang van de Kattestraat. Normaal zou men mogen verwachten dat iedere groep gelijk behandeld wordt. Toch was dit weer eens niet het geval. 62 van de 63 groepen wer den door de bewuste feestkomi- teeleden van de Markt gesnauwd. Enkel Lotjonslos mocht weer eens genieten van speciale voorrech ten. Ze werden toegestaan de Markt in tegenovergestelde rich ting op te draaien, zogezegd om dat ze in de naderafsluitingen wa ren blijven hangen (wat echter ook met de Kaloeterskabassen gebeurde), en mochten op de koop toe dan nog eens een keertje het pleintje rond. Groepen als de Klodderonnen en de Kaloeterska bassen, die het aandurfden een ogenblik stil te houden, moesten nadien, om zo te zeggen, «rennen voor hun leven». Ons feestkomitee is jammer ge noeg voor het merendeel een poli tieke knoeiboel. Sommige leden laten het geen ogenblik na om zelf proberen op het voorplan te ko men, en zichzelf in het zonnetje te zetten. Zelfs onze schitterende Prinsen caemere moest het al ont gelden. Toen dinsdagavond de pop moest verbrand worden, kreeg zij niet eens de toelating van mevrouw Schellinck om achter de pop aan te lopen.«Ze hadden er niets te zoeken» volgens haar. Toen werden er echter een paar ongezouten waarheden gezegd, met als gevolg dat de Prinsen caemere er dan toch bij mocht! Wat dacht je van de uitslag, Edy? Ik denk wel dat de besten gewon nen hebben, niet? Over het alge meen valt er over de uitslag niet zoveel te zeggen. Toch heb ik ook hier een opmerking. De juryleden kwoteren op 100. Ze hadden vier zaken te beoordelen, o.a. de wa gen, de kostumes, de harmonie en het gebeuren op de Markt. De puntenverdeling was 20, 20, 40 en 20. Totaal: 100. Nu slagen er sommige juryleden in met een to taal van 145 op 100 voor de dag te komen!? Bij de optelling van de punten werden de formulieren op zij gelegd met de opmerking: «daar zullen we straks nog eens naar zien!» Zou je je nog een tweede keer kandidaat willen stellen? Jazeker, Ik kan natuurlijk nog niet zeggen wat er binnen twee jaar zal gebeuren, maar als ik er nog steeds de tijd voor heb, zou ik nog wel een tweede keer prins willen zijn. Ondanks de moeilijkheden met het feestkomitee was het toch een enorm prachtige gebeurtenis voor mijEen prins kan zich wel niet zo amuseren als een gewone karnavalist, maar dat neem je er toch graag bij. Ik heb daar trou wens dit jaar aan verholpen door er dinsdagnacht nog eens op uit te trekken, verkleed. Tegen half- twee woensdagnamiddag waren mijn kamavalkriebels dan een beetje uitgewerkt! D.P. Wat doe je als afgedankte kamavalprins? Gaan stempelen! (SJ) Naast ons gesprekje met Prins Karnaval Edy, sloegen we ook een praatje met ons aller Gilly. In enkele uurtjes wist zy de zondag van Karnaval de sympatie van duizenden Aalstenaars en niet-Aalstenaars te winnen. Eerst wat bedeesd, daarna heel wat spontaner vertelde ze over haar karnaval... HOE BELEEFDE JE DE DRIE AALSTERSE ZOTTE DA GEN, GILLY? Het is me enorm meegevallen! Deze drie, in feite vier, dagen wa ren een fantastische belevenis over de ganse lijn. Het is onbe schrijflijk als je zo eens iets mag meemaken. Vooral de karnaval stoet is prachtig. Zo iets laat zon der twijfel blijvende herinnerin gen na! Al word je honderd jaar, dan vergeet je die paar uurtjes welke je op die bloemenauto geze ten hebt, nooit meer! Die wui vende en applaudiserende menig te, overal waar je voorbij rijdt, die Zoals ieder jaar is ook deze keer weer het karnavalbal van de Generale Bank een sukses geworden. De Keizershallen waren goed ge- ziens nog kleuriger en origineler vuld. Er waren ook heel wat pro minenten aanwezig die meekwa men genieten van de plezierige en kamavaleske sfeer die dit bal kenmerkt. Opmerkelijk was het dat er weer een massa verkleden deelnamen aan dit bal. die ons in- waren dan verleden jaar. Jan Joos viel erg mee als feestbabbelaar en droeg daarmee zijn steentje bij tot het welslagen van dit kamava leske feest. Om middernacht werd de koningin van het bal gekroond. Uitslag van het défilé Dames: Koningin van het Bal. Bangoka -1 .Popova - 2Indiaanse op haar zondags - 3.Fair Lady - 4.Black en White - 5.Tante Sido- nie Heren: 1 .Sup Herman De Croo - 2.Jubilaris - 3.Pipo verhuist - 4.Bonifaas en bonifaasken - 5 Dokter in de lintworm Koppels: 1.Eindelijk vissen aan gepast aan het Denderwater - 2.Lepel en Frinket - 3.De Speil- poezen - 4.High en society - 5.Strepkes Kleine groepen: 1 .Oekraine - 2.Louis XIV en zijn gevolg - 3.Woonkonfort van de kabouters - 4. Strikken en streipen - 5.ex. Fiest Tropical Grote groepen: IDe destereers - 2.De geleiboekes - 3.De poesj- zakken - 4.De moikes Met een traan in de hand en een geschminkte lach in de andere zijn ze er in dichte drommen uilgelaten naar gebeend om de karnavalpop met vasteloavent te zien uiteen spetteren. Zij, die onvermoeibare vermoeide karnavalisten met klevende namaakwimpers en feestneus-in-biersaus, allen mooi in mooi konsentrische sirkeltjes. zonen en dochters alweer de kamavalstad bij uitstek, knusjes saam om vastelaove^t te zien uitdragen naar de Grote Markt. Droeve deuntjes waren dat die de blaas-en-trommel-kompanies draagberrie. Op kop en omringd blauwe fanfare van de oudere speelden ter begeleiding van het door twee lange rijen toortsdra- garde en hun kollega's van andere vierkoppig feestkomitee onder de gers, voorzitter André Dooms, in Snik. snik. snik.. \ehoinen toid (SJ) kuisvrouw maar toch zeer ernstig en bijna met 'n gewonde voetloen een of andere lolbroek zijn hele originaliteit in het gooien van een «voetzoekertje - tot uiting bracht. Veel volk rond het parcours van deze dinsdagavond-uittocht. En natuurl ijk, de alomtegenwoordige prinsencaemere, flowergirl Gily en gezel van minstens drie dagen, prins Edy. reikhalzend en geliefd, en al die andere prominente kin deren van de ajuinstad. En toen, klokslag tien maar 't kan ook later geweest zijn de BRT-boys hun kijker naar de rouwzangers richtten en het prinsenpaar het vuur aan de verbrandingspop ging toedienen leek ons aller Gilly zo overdadig in haar goeie bedoeling dat zij haar fakkel met een mooie boog over haar schouders heen ne tjes vóór de voeten van de eerste rij mensen gooide. De verbran dingspop slaakte een zucht van opluchting, maar niet voor lang. want dra had eeniedere bezitter van een toorts zijn bijdrage in het emotionerende vuurwerk gele verd. Vasteloavent spatte uiteen en niemand zij iemand ook vaar wel. niet alleen omdat tering en nering niet te roosteren zijn, maar ook en vooral omdat de ochtend stond nadorst in de mond heeft en menigeen pas op aswoensdag een pint zet achter karnaval. Zo ook ondergetekende die trouwens nog het nichtcnspektakcl in de Made- Ion moest gaan waarnemen. René De Witte. gelukkige kinderen wanneer je ze een handvol snoepgoed toewerpt, zoiets laat onuitwisbare beelden na. Weet je, ik ontving tijdens de stoet tal van kindertekeningen waarop ik mezelf herkende. Op een paar stond er zelfs geschre ven: «dat ben jij, Gilly» Zoiets moet je meemaken, om goed te beseffen wat dit eigenlijk bete kent. Eindelijk word ik volledig aanvaard, na in het begin heel wat kritiek te hebben moeten geslikt. Deze kritiek was toen heel hard aangekomen, en deed me heel wat pijn. Nu is echter alles vergeten. In feite moet je als bloemenfee echt Aalsterse zijn. Je moet opge groeid zijn in onze stad, wil je later alles op zijn best kunnen meemaken en waarderen. Uiteraard zijn deze kamavaldagen heel vermoeiend, vooral als je ie dereen plezier wenst te doen. Scène op, podium af, kafee in, kafee uit, en ga zo maar door, drie dagen lang! Toch heb ik het enoim graag gedaan. DE BETREKKINGEN MET HET STADSBESTUUR LE KEN ME WEL GOED? Jazeker. Ik wens hier niet aan po litiek te doen, iriaar toch voel ik me moreel verplicht geen bloemp je, maar een grote ruiker bloemen te werpen naar ons nieuw stads bestuur. De mensen die deel uit maken van het Kollege van Bur gemeester en Schepenen zijn stuk voor stuk prachtmensen. Ze zijn, zowel Edy als mij. enorm meege vallen. Het zijn tevens grote kar navalisten. Edy en ik werden enorm vriendelijk behandeld. Het kv^am op geen enkele wijze tot uiting dat zij in feite de machts dragers zijn! Iets wat me persoonlijk enorm veel genoegen gedaan heeft, speelde zich af op de tribune op de Grote Markt, ter gelegenheid van de karnavalstoet. Edy bracht me van de bloemenwagen naar de tri bune. Daar nam burgemeester D'haeseleer het initiatief in han den en stelde me voor aan de aan wezige personaliteiten met de woorden: «dit is onze stadsam- bassadrice!» Op dat moment was ik enorm gelukkig, want deze woorden betekenden in feite een officiële erkenning voor mij! Ook is het fantastisch datje in de gelegenheid bent om eens kontak ten te hebben met al die personali teiten. Meestal ken je hen enkel van televisie of uit de krant, maar het is toch iets heel anders als je met hen eens kan praten. Je leert heel veel mensen kennen en waarderen, en dat is zeker ook wel een positieve kant aan het bloe menfee zijn. Natuurlijk valt niet iedereen even goed mee. Het is jammer dat een paar mensen zich gedurende deze dagen zich zo enorm willen aan stellen, en alle moeite van de we reld doen om zelf eens in het dag licht te kunnen komen. Het is des te jammer dat deze personen dan nog deel uitmaken van officiële instanties! BEDOEL JE HIERMEE SOMS HET FEESTKOMI TEE, GILLY? Ja en nee. Met de meeste mensen van het feestkomitee is het wel prettig werken. Jammer genoeg is dat niet met iedereen zo, en wer den Edy en ik nogal dikwijls (en steeds door dezelfden) getergd. Het is fantastisch jammer dat alles zo is moeten verlopen. Ik had het liever anders gezien, maar wan neer je voortdurend op alle mogc- Dinsdagavond klokslag 12 legden bloemenfee Gilly en prins Edy hun vorstelijke gewaden af om in dit uniform verder deel te nemen aan het karnavalbal (SJ) lijke manieren geplaagd en prikkeld wordt, zou het je wel eens gaan vervelen, kreeg tal van verwijten en gingen naar zijn hoofd, en sta op het munt mijn mantel nomen te worden, het enig me later kan herinneren aan bloemenfee zijn! Dit vind ik verschrikkelijk jammer, brengt tijd raad! HOE VOND JE JOUW K NAVALPRINS? In één woord: fantastisch! Eoy de hoffelijkheid zelve. Ik kan genoeg zeggen hoe ik hem w deer. Hij is in alle geval get rende deze vermoeiende d< een enorme steun voor mij weest. Edy is een typii Koolstraat-produkt: de joviali en goedheid in persoon! Ik wa deer trouwens gans de Koolstr enorm. Deze straat is voor zonder twijfel de hoofdstraat Aalst. De mensen zijn er buit gewoon vriendelijk en ontvanj er ons als Keizer en Keizerin, deed me wat, toen we tijdens stoet, in plaats van op onze waj te blijven, afstapten en te voet Koolstraat doorgingen. De vangst was wel overal in Ai hartelijk, maar in deze straat v het toch nog iets speciaals Edy tracht me ook steeds naar ren te schuiven. Toen dinsda vond het vuur aan de pop mc gestoken worden, nodigde hij uit dit samen met hem te do Daarom zou ik in de toekoi hetzelfde met Edy willen doen zou enorm graag over een lie beschikken voor ons tweeen leen is hij geen puur zangtak maar wanneer hij gezelsc heeft, trekt hij zich toch aardig de slag. Hij zingt trouwens toe een heel tijdje met de Cheval uit de Koolstraat. Ik vond enorm jammer dat met de kar valdagen bepaalde personen probeerden belachelijk te ma door hem te doen zingen, alh wel deze personen nochtans goed wisten dat het voor moeilijk was! Deze mensen ka zeker niet waarderen. Neen, Edy is een enorm t: prins, en ik mag van geluk sj ken dat ik hem aan mijn zijde h Zelfs onze chauffeur, Fons is hem in de wolken. KARNAVAL IS VOORÏ WAT ZAL DE rOEKOhj NU BRENGEN, GILLY? Dat is niet zo gemakkelijk te gen. In feite staat er niet zoi belangrijks meer op de age van een bloemenfee, na kam Wanneer deze dagen voorbij begint het rijk van de bloemei aardig te krimpen. Dat vind ik tastisch jammer. Ik ben bloen fee met hart en ziel. Tot op hd heb ik er nog geen minuut van gehad dat ik meegedaan] aan de verkiezing. Wannee pas verkozen is, is het dikv heel moeilijk. Je wordt ergen een podium gedropt, en je maar zien dat je je uit de slag Aio je dan het minste beetji ring mist, zweet je wateren bl< Het duurt toch enkele maai voor je ingewerkt ben. Nadii het een stuk gemakkclijkt kan ik me, denk ik, toch al hoorlijk uit de slag trekken. Ik zou het fijn gevonden het had Aalst, naar het voorbceli' de Prinsen caemere. ook een caemere gehad. Samen den de ex-feeen nog heel wat nen presteren. Misschien een idee voorde toekomst! Ve heb ik nog een heleboel plai waar ik echter op het ogenblik niets kan of wil van loslaten bl< uit L-t

De Voorpost | 1977 | | pagina 24